Ford sluit Europese fabriek Tegenwind KLM houdt aan Economie Rosé is dé trendy drank van deze zomer CPB: Lagere werkloosheid via belasting en uitkeringen Proef met brandstofcel voor verwarming huis Drie telecombedrijven stoppen samenwerking Vakantiewerkers krijgen vaak verboden klussen WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1999 7 Nieuw logo op dak Holland Casino amsterdam Monteurs bevestigen het nieuwe huislogo van Hol land Casino op het gebouw van het gokpaleis aan het Max Eu- weplein in Amsterdam. Het ontwerp is van Jos van der Zwaai van bureau Milford Coleman uit Scheveningen, dat onder meer de Postbank en Douwe Egberts tot zijn Wanten mag reke nen. Ook bij de acht andere vestigingen van Holland Casino el ders in het land zullen de logo's binnenkort worden vervangen. foto paul van weel 'Straf rokdragende postbode te zwaar' zoETERMEER-ERMELQVijf dagen schorsing voor een postbode vanwege het dragen van een broekrok is te zwaar, vindt een woordvoerder van de vakbond Abvakabo. „Het gaat tenslotte om een ludieke actie", aldus de woordvoerder. Een postbode uit Ermelo deed eergisteren zijn ronde in een broekrok. De postbode protesteerde daarmee tegen wat hij ziet als rechtson gelijkheid tussen mannelijke en vrouwelijke postbodes. Postbe- zorgsters mogen op warme dagen een broekrok dragen. Voor mannelijke postbeambten zijn blote benen taboe. Een korte broek past volgens de PTT niet bij het imago van het bedrijf. De kantonrechter in Amsterdam zei vorige week al in een procedu re van de Abvakabo dat de PTT het recht heeft de korte broek voor mannelijke postbodes te verbieden. Hypotheekrente 0,4 procent hoger utrecht De stijging van de hypotheekrente lijkt niet te stop pen. De Rabobank is de eerste bank die in augustus de tarieven voor woonkredieten verhoogt. Vanaf vandaag gaat de rente voor hypotheken met een looptijd vanaf twee jaar met 0,4 procent omhoog. De voortschrijdende rente op de obligatiemarkt stuw de de afgelopen twee maanden de tarieven op langlopende hy potheken al met 0,7 procent op. Door de stijging van gisteren komt het basistarief van een vijfjarige hypotheek bij de Rabo op 5,6 procent. Het tarief van een tienjarige lening stijgt naar 6,2 procent. Benzineprijs twee cent omhoog rotterdam Een liter benzine wordt vanaf morgen twee cent duurder. Diesel gaat niet in prijs omhoog. Euroloodvrij krijgt van marktleider Shell een adviesprijs van 2,28 en super met loodvervanger gaat 2,40 kosten. Daarmee kost een liter brand stof bijna twee dubbeltjes meer dan een jaar geleden. Ook LPG wordt duurder. Vanaf vandaag kost een liter een cent meer, waarmee de adviesprijs op 80,4 cent komt. Dat is een dubbeltje meer dan in het voorjaar. Porsche trekt prijzen in EU gelijk den haag Porsche maakt deze week een einde aan de verschil lende prijzen die het in de afzonderlijke landen van de Europe se Gemeenschap hanteert. De Duitse autofabrikant gaat één ba sisprijs in euro's hanteren. De Europese eenheidsprijs betekent niet dat de Porsches in elk EG-land even duur zullen worden. Als gevolg van de uiteenlopende belastingregimes binnen de EU zullen er prijsverschillen blijven bestaan. De vereniging van Nederlandse auto-importeurs RAI verwacht dat nu meer auto fabrikanten éénheidsprijzen zullen hanteren. Website antivirusbedrijf geïnfiltreerd Cupertino Computerhackers hebben op de website van het vooraanstaande antivirussoftwarebedrijf Symantec Corp. een tekst geplaatst met de bedreiging per e-mail een vernietigend virus te zullen sturen. De bedreiging werd opgemerkt door een medewerker van het Nederlandse kantoor van Symantec die meteen met het hoofdkwartier in San José belde. Daar werd het bericht verwijderd en werden de systemen meteen met beveili gingssoftware doorzocht en gereinigd. Het bedrijf heeft het inci dent gemeld bij de federale recherche (FBI). Mexicaans biertje nu ook via internet mexico Internetters in Mexico kunnen binnenkort ook elektro nisch hun biertje bestellen. Bierbrouwer Grupo Modelo, produ cent van het veel verkochte merk Corona, denkt halverwege de ze maand met zijn online-dienst te kunnen beginnen, voorals nog alleen in de hoofdstad Mexico. Wie van de dienst gebruik wil maken, moet minimaal een kratje van 24 flesjes bestellen. Grupo Modelo zei gisteren niet te verwachten dat de verkoop via internet een hoge vlucht zal nemen, maar wil de internetters onder de klanten een alternatief bieden. De bierbrouwer heeft ongeveer 55 procent van de Mexicaanse biermarkt in handen. Softwareleverancier Scala krabbelt op amsterdam Softwareleverancier Scala Business Solutions heeft haar nettoverlies in het tweede kwartaal zien dalen tot ruim 7,5 miljoen gulden. Dat is de helft minder dan in dezelfde periode een jaar eerder. De omzet steeg in het eerste kwartaal tot bijna 60 miljoen, een stijging van 31 procent ten opzichte van een jaar eerder. Scala heeft het vooral in West-Europa goed gedaan. De softwareleverancier verwacht dit jaar een omzetgroei van 25 tot 30 procent te halen. Eerder sprak het bedrijf de verwachting uit in 2000 winst te maken. Scala heeft een notering aan de Am sterdamse effectenbeurs. Ook rijverbod in Luxemburg RuswtiKLuxemburg haakt in op het Franse rijverbod tijdens de zonsverduistering. Het groothertogdom heeft voor vrachtver keer een rijverbod richting Frankrijk afgekondigd. Het landje wil zo files wachtende voertuigen voorkomen. Frankrijk zet grote vrachtwagens tussen elf en twee uur aan de kant. In Luxemburg mogen tussen half elf en kwart voor twee geen vrachtwagens richting zuiden rijden. De Luxemburgse autoriteiten hebben een en ander gisteren laten weten aan de Nederlandse vervoer dersorganisatie Transport en Logistiek. Duitsland blijft Brits vlees weren berlun Duitsland handhaaft voorlopig het importverbod op Brits rundvlees wegens mogelijke besmetting met de gekkekoei- enziekte BSE. De Duitse minister van volksgezondheid A. Fi scher verklaarde dat haar regering het opheffen van het import verbod door de Europese Commissie afgelopen zondag voorba rig vindt. Dit omdat in de eerste zes maanden van 1999 er in Groot-Brittannië 1.500 nieuwe gevallen van BSE voorkwamen. Berlijn zal bij Londen en de Europese Commissie aandringen op strengere controle op het vlees dat vanuit Groot-Brittanië het vasteland binnenkomt. Het importverbod werd in 1996 door de EU ingesteld. Russische IMF-gelden misbruikt A/tosKQuEen onderzoek van de internationale accountantsfir ma PricewaterhouseCoopers heeft aangetoond dat de Russi sche Centrale Bank gelden van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft misbruikt, zo heeft de zakenkrant Kornmers- ant gisteren gemeld. Uit het onderzoek komt naar voren dat de Centrale Bank met een bedrag van 1,84 miljard dollar (3,8 mil jard gulden) aan eigen reserves en IMF-leningen heeft gespecu leerd op de Russische obligatiemarkt. Duitse directievoorzitter verwacht besluit na eeuwwisseling De Amerikaanse autofabrikant Ford is van plan een fa briek in Europa te sluiten. Volgens directievoorzitter R. Zimmermann van de Duitse Ford-fabrieken is het con cern daartoe genoodzaakt omdat het probleem van overcapaciteit in de auto-industrie alleen maar erger wordt. düsseldorf anp „Wij hebben in Europa een fa briek te veel", zegt Zimmerman gisteren in een interview met de Duitse zakenkrant Handels- blatt. Hij laat in het midden welke fabriek voor sluiting in aanmerking komt. Hij rekent erop dat in de Europese auto branche de eerste sluiting na 2000 een feit zal zijn. Een woordvoerder van Ford- Werke in Keulen liet weten dat er helemaal geen sluiting zal plaatsvinden, waar dan ook in Europa. De uitlatingen van Zimmermann zouden verkeerd zijn begrepen. Fords Duitse di rectievoorzitter zei verder dat alleen fabrieken met een grote productiviteit kunnen overle ven. Als voorbeeld noemt Zim mermann de Ford-vestiging in het Duitse Saarlouis, waar de nieuwe middenklasser Focus wordt gemaakt. Andere fabrieken moeten zich daaraan optrekken, aldus Zimmermann. Hij wijst er ech ter op dat door een toeneming van de productie overcapaciteit dreigt. Die dreiging wordt ver sterkt door de vermindering van het marktaandeel in Euro pa. In drie jaar tijd heeft Ford meer dan twee procent markt aandeel verloren. Nu hebben de Amerikanen nog 9,7 procent van de markt in handen. De grootste Europese Ford fabriek staat in het Belgische Genk, waar 10.000 mensen wer ken. Vorig jaar gingen daar bij een reorganisatie al 2.500 ba nen verloren. Een woordvoer der van het Belgische Ford-pro ductiebedrijf zegt dat de vesti ging in Genk niet in de vuurli nie ligt 'omdat we hier de meest succesvolle Ford-modellen Mondeo en Transit bouwen'. Bij de Nedcar-vestiging in Born was gistermiddag nie mand voor commentaar be reikbaar. Ford nam begin dit jaar de autodivisie van het Zweedse Volvo over, dat samen met het Japanse Mitsubishi en de Nederlandse staat mede aandeelhouder was van de fa briek in Limburg. Vakbond De Unie waarschuwde na de over name voor onzekere tijden, vooral ook omdat fabrieken in Aken, Born en Genk binnen een straal van honderd kilometer liggen. Winkeliers tegen fabriekswinkel den haag cpd Fabriekswinkels moeten onder dezelfde voorwaarden werken als de reguliere winkeliers, vindt de Nationale Winkelraad. De branchevereniging van win keliers vreest door de lagere vestigingskosten buiten de be bouwde kom grote concurren tie van de zogenoemde 'factory outlets', verkoopcentra van fa brikanten direct aan de consu ment. De Winkelraad wil de po litiek bewegen iets te doen om de fabriekswinkels tegen te houden. Lelystad krijgt de eer ste fabriekswinkel, zes andere gemeenten hebben ook plan nen. Volgens de Winkelraad heeft Nederland slechts plaats voor twee fabriekswinkels. Warm weer ook goed voor omzetpiek water, witbier, karnemelk en frisdrank Rosé is de trendy drank van deze zomer. „Fris, fruitig en hij drinkt erg makkelijk weg, dus ideaal op warme dagen", zeggen importeurs, wijnhandelaren en strand tenthouders. „Je weet nooit precies waar door het komt, maar de laatste jaren be gonnen mensen ineens weer rosé te vra gen". zegt Maarten van Caulil van wijnim porteur Chabrol in Amsterdam. Van Caulil heeft een eigenaar van een strandtent als klant die per dag veertien dozen rosé koopt, oftewel een pallet per week. „Van alle wijnen verkopen we op dit moment procentueel veruit het meest ro sé." Importeur Subben uit Rotterdam beaamt dat. „Het gaat nog niet om hele grote hoe veelheden, maar vergeleken met de afge lopen jaren is de vraag momenteel onge kend. Het is een modeverschijnsel, mis schien omdat mensen er op htm vakantie mee in aanraking zijn gekomen." De flower-power-generatie van eind jaren zetsig zwoer nog bij rosé, maar een decen nium later dronk niemand die wijn meer. Volgens kenners ging de kwaliteit van de 'tussenwijn' (niet rood, niet wit) zodanig achteruit dat deze al snel 'niet meer te zui pen was'. De producenten hebben de af gelopen jaren gebruikt om de rosé te ver beteren. Bovendien zetten ze hun product als hip en jong in de markt, in een poging het imago van rosé te doorbreken. Super markten speelden daarop in door uitge breid niet rosé te adverteren en enkele trendy strandtenten organiseerden dansfeesten met een speciale rosé-bar. Mecca in Scheveningen was daarin de voorloper. Met behulp van het Franse be drijf Sophexa, dat de verkoop van Franse landbouwprodukten stimuleert, organi seerde deze strandtent een groot rosé- feest Dat was zo'n succes dat rosé inmid dels de drank bij uitstek is in dit paviljoen. „Het gaat met flessen tegelijk, nauwelijks nog per glas', zegt mede-eigenaar Maddy van Dijck. Volgens cijfers van het CBS is het marktaandeel van rosé de afgelopen jaren gestegen van 0,6 naar vijf procent. De tropische temperaturen van de afgelo pen weken hebben ook een omzetpiek op geleverd voor de leveranciers van bronwa ter, witbier, karnemelk en frisdrank. Albert Heijn heeft de afgelopen week de verkoop van witbier met veertig procent zien stij gen, terwijl twintig procent meer karne melk werd verkocht. Uitschieter bij de fris dranken is het koolzuurvrije bronwater en ook ice-ten wordt massaal gekocht. Directeur R. Overgauw van frisdranken- producent Vrumona (Pepsi, Sourcy) meldt dat zijn omzet op warme dagen 25 tot vijf tig procent stijgt. Het verschil in omzet tussen een goede en een slechte zomer kan volgens hem op jaarbasis ongeveer zes procent bedragen. Ook de bierprodu centen hebben het druk. Bij Heineken zijn begin deze week 25 tot dertig extra vrach ten bier voor Nederland de poorten uitge- gegaan. „Dat zijn 50.000 tot 75.000 krat ten". rekent een woordvoerster voor. Van het zomerse witbier Wieckse Witte van de Maastrichtse Heineken-dochter Brouwerij de Ridder is vijftien tot twintig procent meer afgezet. Enige instrumenten voor regering Een regering die de werkloos heid wil aanpakken, heeft slechts de belastingen en de uitkeringen als instrumenten. Dat blijkt uit een studie van het Centraal Planbureau (CPB). La gere belasting en een groter verschil tussen uitkeringen en lonen (lagere uitkeringen) ver lagen de basiswerkloosheid. De basiswerkloosheid of 'even wichtswerkloosheid wordt alleen beïnvloed door belastingdruk, hoogte van uit keringen en de reële rente (ex clusief inflatie). Zaken als pro ductiviteit spelen op lange ter mijn geen rol, meent het CPB. Het werkelijke percentage mensen zonder baan komt zel den onder het 'evenwicht', het is meestal juist hoger. Ook tij delijke factoren zoals conjunc tuur en incidenten als bijvoor beeld een oliecrisis spelen im mers een rol. De laatste jaren ligt de feitelij ke werkloosheid op hetzelfde niveau als de basiswerkloos heid. Volgens het CPB is er om die reden geen verdere daling van de werkloosheid te ver wachten zolang uitkeringen of belastingen niet worden aange pakt. Onderzoeker P. Broer van het CPB ontkent overigens dat de studie pleit voor een 'recht se' aanpak van de werkloosheid via verlaging van uitkeringen en belastingen. Men ziet een en Einder als een feitelijke consta tering. arnhem cpd Energiebedrijf Nuon praat met Shell over de toepassing van de brandstofcel in woonhuizen. De cel, die werkt op waterstof, moet op termijn de centrale verwarmingsketel vervangen. Nuon denkt dat de techniek woningen met gemak van elek triciteit kan voorzien. De brandstofcel is momenteel nog volop in ontwikkeling in de au to-industrie. Nuon meent dat de alterna tieve toepassing van de brand stofcel mogelijkheden biedt voor de energieopwekking op kleine schaal. ,,Als auto's kun nen rijden op waterstof, moet een huishouden zo ook stroom kunnen opwekken. We willen het in een woning uitprobe ren", zegt onderzoeker M. van Groeningen van Nuon. Hij hoopt daarover dit najaar een akkoord te sluiten met Shell. De ingebouwde brandstofcel hoeft niet veel groter te zijn dan de huidige cv-ketel. „Het mooie van de auto-industrie is dat het in één keer een massa-artikel wordt. Dat drukt de prijs en vergroot de kennis bij onder houdsbedrijven." In Westervoort experimen teert Nuon sinds vorig jaar met de techniek. De ervaringen zijn na ruim vijfduizend draaiuren zeer goed. De hoge kosten van de toegepaste techniek vormen nog een belangrijk struikelblok voor een commerciële door braak. hoofddorp» anp ropese partners strikten de Amerikaanse gigant AT&T, waarmee de derde grote trans atlantische alliantie op het ge bied van zakelijk telefoonver keer ontstond. Het samenwerkingsverband groeide flink, maar ook de ver liezen stapelden zich op. Het Unisourcefront begon te scheu ren na de aankondiging dat het Spaanse Telefonica uit het sa- menwerkingsverbcind zou stap pen om verder te gaan met Bri tish Telecom. Ook AT&T stapte vorig jaar over naar de Britten. Voor de drie aandeelhouders was Unisource na deze breuk nauwelijks nog interessant. Er werd nog een poging gedaan Unisource als zelfstandige tele- lefoonmaatschappij voor te zet ten, maar een speurtocht naar een geldschieter was tevergeefs. Nu rest niets anders dan een ordintiire uitverkoop. Unisource, het zwaar verliesge vende samenwerkingsproject van telecomreuzen KPN, het Zweedse Telia en Swiss Tele com, gaat zichzelf opheffen. Dat hebben de aandeelhouders gisteren bekend gemaakt. De eerste stap in de massale uitverkoop is de afstoting van Unisource Carrier Services (UCS). Dat is voor tweehonderd miljoen gulden aan het Britse Energis overgegaan. De overige dochters die in de etalage staan, zijn de Franse operator SIRIS, Unisource Italia en Unisource Iberia. Verder heeft Unisource, dat deels vanuit Hoofddorp opereert, een groot belang in D-Plus, een Duitse provider van mobiele diensen. De PTT's van Nederland, Zweden en Zwitserland gingen in 1992 samenwerken. De Eu- Tieners soms 's avonds laat nog aan het werk Vakantiewerkers worden vaak ingeschakeld voor klussen die ze volgens de wet helemaal niet mogen doen. De arbeidsinspec tie heeft inmiddels 260 overtre dingen gerapporteerd. Tegen zeven bedrijven is proces ver baal opgemaakt. De controleurs hebben pas negenhonderd bedrijven onder de loep genomen, de helft van het totaal aantal uit te voeren controles. Ondanks de vele overtredingen, hebben de jon geren zelf nog nooit zo weinig geklaagd bij de Jongerenorgani satie CNV. Controleurs troffen op veel bedrijven kinderen van 15 jaEir of jonger aan die met (gevaarlij ke) machines moesten werken, blijkt uit de tussenstand van de arbeidsinspectie. Voor jonge ren van 13 tot en met 17 jaar is dat echter Verboden. Ze mogen uitsluitend onder deskundig toezicht werken, terwijl ze tot hun vijftiende niet eens in de buurt van machines mogen werken. Ook werden kinderen ver plicht om 's avonds laat aan de slag te gaan, wat in strijd is met de Arbeidstijdenwet. Dat ge beurt vooral in de landbouw, de horeca en de detailhandel. Vier keer liepen de inspecteurs vakantiewerkers tegen het lijf die jonger waren dan 12 jaar, wat strikt verboden is. Behalve tegen de werkgever is ook pro- ces-verbaal opgemaakt tegen de ouders. In één geval bleek een jongere ook nog eens na 11 uur 's avonds te moeten werken. Keiharde concurrentie zet opbrengsten onder druk amsterdam richard mooyman KLM-topman L. van Wijk wond er gistermiddag tegenover de aandeelhouders geen doekjes om. Na een moeilijk jaar zijn ook de cijfers over het eerste kwartaal van het nieuwe boek jaar 'teleurstellend'. De KLM blijft kampen met tegenwind als gevolg van de keiharde con currentieslag in de luchtvaart wereld. Van Wijk moest de KLM-aan deelhouders in de Amsterdam se RAI opnieuw tegenvallende resultaten melden. De winst over het lopende boekjaar zal lager uitvallen dan vorig jaar, waarschuwde hij alvast. Vooral op de Noord-Atlantische rou tes blijft de harde concurrentie en de overcapaciteit in de in ternationale luchtvaart de KLM parten spelen. Het bedrijfsresultaat over de maanden april, mei en juni daalde sterk naar 166 miljoen gulden. In datzelfde kwartaal van 1998 hield de KLM nog 262 miljoen over uit de uitoefening van de bedrijfsactiviteiten. De bezettingsgraad ging weliswaar licht omhoog, maar de op brengst per passagier en ton vracht daalden harder. De nettowinst steeg sterk van 212 naar 975 miljoen gulden, maar dat is te danken aan de verkoop van aandelen in het reserveringssysteem Galileo. Deze transactie leverde de KLM in één klap bijna 900 mil joen gulden op. De aandeel houdersvergadering stemde gisteren in met het besluit om daarmee eigen aandelen in te kopen. Als gevolg daarvan kun nen de resterende aandeelhou ders hogere opbrengsten ver wachten. Voorzitter P. de Vries van de Vereniging van Effectenbezit ters (VEB) vroeg om ophelde ring over het uitlekken van een interne winstwaarschuwing van de KLM via internet. In het stuk was sprake van een 'on verwacht sterke daling' van de resultaten. Volgens De Vries ging het om koersgevoelige in formatie die de luchtvaart maatschappij meteen open baar had moeten maken. Topman Van Wijk bestreed die opvatting. Volgens hem ging het niet om nieuwe infor matie, maar om een waarschu wing die eerder al in mei tij dens de presentatie van de jaarcijfers was gegeven. „Er is geen informatie achtergehou den." Van Wijk toonde zich niettemin ongelukkig over de gang van zaken. „Ik had dit lie ver niet gehad/' De opbrengsten in het ver voer van zowel passagiers als vracht blijven volgens Van Wijk onder dnik staan. Maar dat geldt volgens hem voor de ge hele luchtvaartsector. Hij ziet ook lichtpuntjes; het vrachtver- KLM-topman Van Wijk gistermiddag tijdens de aandeelhoudersvergadering. foto capital photos voer bij de KLM trekt inmiddels weer aan. „Dat zou op iets lan gere termijn een positief signaal kunnen betekenen", zei hij voorzichtig. Door de vorige week be krachtigde intensieve samen werking met de Italiaanse luchtvaartmaatschapij Alitalia staat de KLM volgens Van Wijk sterker in de internationale concurrentieslag. Door het sa menvoegen van belangrijke ac tiviteiten ontstaat volgens hem zelfs de grootste luchtvaart maatschappij van Europa. Maar de KLM blijft ook in de alliantie met Alitalia de hete adem van de concurrentie in de nek voelen. „We zijn nog niet klaar", zo waarschuwde Van Wijk. „Onze voorsprong is tij delijk. Als je niet oppast, word je ingehaald."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7