Handsome 3some: veelbelovend Eerbetoon aan Richard Roland Holst in Berlages 'burcht' Cultuur Kunst .aat succes voor Hermes House Band l/OENSDAG 4 AUGUSTUS 1999 oulacts in Ahoy iptterdamAhoy gaat eind november op de discotoer. Op 23 ;n 24 november is er in het Rotterdamse hallencomplex een ge zamenlijk optreden van Earth, Wind Fire en Barry White. Bei de acts hadden vooral in de jaren '70 veel succes met dampen- j de soulstampers, maar zijn nog steeds volop actief. Earth, Wind Fire zette tijdens het North Sea Jazz Festival van vorig jaar nog de Statenhal van het Haagse Congrescentrum op z'n kop met swingende uitvoeringen van nummers als 'Boogie Wonderland' en 'Fantasy'. Barry White, alias 'The Loving Man', komt deze naand met een nieuwe cd. Aan dit album ('Staying Power') werkten artiesten mee als Chaka Khan, Gerald Albright, Lisa (Stansfield en Puff Daddy. Hoge verwachtingen van debuut-cd Salsa in Scheveningen evenincen* De salsa, merengue, soca en reggae kunnen in iet komend weekeinde veelvuldig worden gedanst in Scheve- lingen. Op de boulevard staat daar het traditionele Samsom leach Festival op het programma. Op drie podia zijn bands als "^Trafassi, Arena (Venezuela) en Brisa do Brasil te zien. Op beide lagen geven artiesten bij het Kurhaus workshops. Behalve Cari bische muziek is er dit jaar ook plaats voor hindipop van de groep Extreme. De optredens zijn gratis toegankelijk. Maywood versus Maywood De tijd, dat Handsome 3some door een trouw groepje liefhebbers werd gekoesterd als een uiterst waardevol kleinood, is de finitief voorbij. Want, met het verschijnen van het de buutalbum 'Listen.to- /handsome3some' (naar de naam van de internetsi te van de groep) wacht de wereld. Met dit eigenzinni ge, Rotterdamse trio, dat niet alleen pakkende melo dieën schrijft - een combi natie van triphop en rock - maar ze uitvoert met een enorme dosis gedreven heid, energie en passie, heeft ons land eindelijk weer eens een groep in huis, die tot ver buiten de grenzen furore moet kun nen maken. rotterdam hans piët Dat is mooi. Natuurlijk! Maar, het is ook een beetje droevig, want met het tekenen van een contract bij EMI, werd het trio op een sluwe manier ingeka derd binnen de rockwetten. Dat betekent onder meer, dat er geen, in fors formaat hoes ge stoken mini-cd's meer zullen verschijnen zoals de in eigen beheer uitgebrachte en over donderende 'Cute grrrls' en 'Fallen out of space'. De roek- wereld schrijft immers - geheel voorbijgaand aan de natuurlijke nieuwsgierigheid van de mu ziekliefhebber - voor dat een al bum twaalf danwel dertien nummers moet bevatten. Die twee mini-cd's zijn in middels waardevolle collectors items geworden. Dat geldt ech ter niet voor een deel van de muziek die erop staat. „We hebben nummers als 'I', 'Inside of me' en 'Cute grrrls' ook op het debuut-album gezet", laat zangeres en gitariste Arjo Klin- gens (29) weten. „De belang rijkste reden daarvoor is, dat we niet wilden, dat ze in de verge telheid zouden raken." „Wij zijn zelf nog helemaal niet klaar met die liedjes", vult drummer Marcel van As (28) aan. „We hebben ze inmiddels redelijk veel gespeeld, maar er zijn nog altijd heel veel men sen, die ze niet hebben ge hoord. Hadden we dertien nieuwe stukken opgenomen, dan was er op het podium om dié liedjes een show gebouwd. Dat zou jammer zijn, want die zeven nummers van de cd's zijn té goed vergeten." Wat bij het oude is gebleven, zijn de opvallende en bijzonde re hoesontwerpen van Harmine Louwé. Al pratend blijkt, dat Handsome 3some niet van plan is, haar vrienden van het eerste uur zoals Harmine en producer Reyn Ouwehand aan de kant te zetten. Marcel: „Er is een mo ment geweest, dat we tegen el kaar hebben gezegd: 'als we niet met Reyn mogen werken, dan moeten we het contract maar niet tekenen'. Hij is na melijk meer dan alleen onze producer." Een van de aantrekkelijke kanten van Handsome 3Some is de samenzang. Arjo: „In onze muzikale belevingswereld zijn koortjes een natuurlijk gegeven. Bovendien wordt de muziek er breder door en is het leuk om samen te zingen." Marcel: „En ik heb zang gestudeerd aan het Rotterdams Conservatorium. Daar ken ik Arjo van. Mijn be roep zou dus zanger kunnen zijn. Dat ik de zang aan Arjo overlaat, komt omdat het haar liedjes zijn. Zij weet als geen ander hoe de teksten moeten worden geïnterpreteerd. Mocht ik die rol willen, dan moet ik eerst maar eens een nummer schrijven dat met het werk van Arjo kan wedijveren. Ik moet je eerlijk zeggen, dat ik die ambi tie niet heb. Ik geniet al genoeg van het spelen." Dat Arjo in de muziek terecht is gekomen, is niet echt verras send. „Als kind wist ik al dat ik later muziek wilde maken en dat ik naar het conservatorium zou gaan. Ik heb er gitaar gestu deerd en er veel geleerd. Bo vendien hou ik van jazzmuziek - Scott Henderson is m'n grote voorbeeld - dus ik heb het er ook nog erg naar mijn zin ge had. En het is handig, dat ik muziek kan schrijven. Want, wanneer we weer eens akoes tisch spelen en we bijvoorbeeld een saxofonist uitnodigen om een extra accentje aan te bren gen, dan kan ik zijn partijen uit schrijven." Marcel: ,Arjo schrijft heel stevige liedjes, maar eigenlijk zijn ze allemaal even breekbaar en persoonlijk. Ie kunt ze muzi kaal helemaal uitkleden, mijn (drum)loops bijvoorbeeld weg halen en Matto een contrabas in zijn handen duwen, zonder dat ze hun charme verliezen. Wat ik zo knap vind, is dat Arjo een soort magisch sfeertje in haar teksten weet op te roepen. Ze begeeft zich helemaal in haar eigen wereld. Ik zou bij voorbeeld veel verhalender schrijven en zeker niet zo span nend." Arjo kiest haar woorden met zorg. „Dat komt omdat ik geïn teresseerd ben in de meerwaar de die veel woorden hebben. Ze drukken niet alleen iets uit, maai hebben ook een bepaalde klank en een ritme. Niet dat ik mijn werk direct poezië zou durven noemen, maar als je die vorm tegenover proza zet, dan vind ik het eerder poëtisch, dan alledaags." Ze vindt, dat haar werk in een stroomversnelling raakte op het moment dat EMI interesse in het trio toonde. „Direct daarna heb ik 'In heaven' geschreven en dat vind ik een van mijn bes te nummers. Het was alsof er een nieuwe deur openging, hoewel ik in de afgelopen vijf jaar natuurlijk steeds beter ben gaan aanvoelen waar onze kracht ligt." ^ERLUN-ANP -rhn ^ïna ïaar na ^et daverende Succes in Nederland, is de Rot terdamse Hermes House Band nu ook in Duitsland doorgebro ken met de Gloria Gaynor-co- j ter 'I Will Survive'. Het bekende ied met het 'lalala-meezingre- ïein' staat in vrijwel alle hitpa- ades genoteerd. Het bedrijf Megacharts in Hilversum, dat in Nederland de jtejt litlijsten bijhoudt, spreekt over ^een zeer opvallende ontwikke- I ing. Bij het Berlijnse radiostati- Hi 104.6 RTL klom 'I Will Survi- e' in de vijfde week van 27 ïaar 20. De populaire zender laat het lied elke dag een paar keer horen. De doorbraak volgt op een paar mislukte pogingen de plaat bij de Duitsers aan de man te brengen. „Onze ooster- ren schenen de live-ambian- niet te snappen", aldus een van de eigenaren van de rech ten op het lied, Willem van Schijndel. ian Nadat een kort stukje van 'I i Will Survive' begin dit jaar op een Duits verzamelalbum was verschenen, werd besloten een nieuwe poging te wagen. De Nederlandse groep, oorspron kelijk de huisband van de Rot terdamse studentensociëteit Hermes, nam speciaal voor de Duitse markt een nieuwe video clip op. Enkele leden traden op in de rust van de voetbalwed strijd Borussia Dortmund tegen Bayern München. Zij bezoch ten daarna nog zes andere sta dions. De promoters konden verwij zen naar het eveneens late suc ces in Frankrijk, waar 'I Will Survive" in 1997 èn 1998 een grote hit was. Twee jaar geleden stond het in de top van de hit parade als tune van een zege vierende Parijse rugbyclub, vo rig jaar werd het opnieuw een succes nadat de Franse voetbal lers wereldkampioen waren ge worden. janl egei poli amsterdam franqse ledeboer Twee minuten lopen van Artis staat in de stille, lommerrijke Henri Polaklaan een schepping van Berlage die na voltooiing in 1900 de bij- en geuzennaam 'de Burcht' kreeg. Achter de gevel met stoere kantelen leidde Henri Polak tientallen jaren het bestuur van de Algemene Ne derlandse Diamantbewerkers Bond (ANDB) en konden de le den uit een bibliotheek met maar liefst 12.000 boeken put ten. Het pand is onlangs offici eel tot 'de Burcht' gedoopt en dat zou Polak ongetwijfeld zeer tevreden hebben gestemd. De briljantslijperszoon Polak (1868-1943) richtte de bond op in 1894 en maakte er in korte tijd een krachtig instrument in de emancipatiestrijd van de vooral joodse diamantarbeiders van. Polaks formule van geza menlijke belangenbehartiging, scholing en culturele vorming was zo succesvol dat zelfs de nazi's zijn reputatie als legen darische vakbondsleider vrees den en hem niet meteen durf den te deporteren. Ze sloten hem op in een tehuis dat onder leiding van een NSB-arts stond. Dat knakte zijn gezondheid zo grondig dat Polak na zijn ver moedelijk tijdelijke vrijlating 'gewoon' in zijn eigen bed aan de gevolgen van een longont steking stierf. De geschiedenis van de AN DB in de vroegere Plantage Franschelaan eindigde in 1958, toen de gedecimeerde bond opging in de Algemene Neder landse Metaalbewerkers Bond. In het monumentale trappen huis, waarin Berlage met een transparante plafondkoepel van geel-wit glas de arbeiders vol symboliek de zekerheid wilde geven dat hun strijd omhoog naar het zonlicht leidde, herin nert een tekst aan de verschrik kingen in de Tweede Wereld oorlog die het einde van de bond inluidden: 'Gedenkt, gij die hier voorbij gaat, twee dui zend onzer vroegere vakgenoo- ten die gedurende de bezetting naar Duitschland werden weg gevoerd. Om nooit meer terug te komen.' Na de opheffing van de AN DB bleef het gebouw in handen van de vakbeweging en in 1991 opende koningin Beatrix er het Nationaal Vakbondsmuseum. De gestage uitbreiding van de wetenschappelijke activiteiten op het terrein van de geschie denis van de arbeidersbewe ging en toekomstige arbeids verhoudingen leidde de afgelo pen jaren al tot de oprichting van het Henri Polakinstituut in het pand en de vestiging van een gelijknamige leerstoel aan de Universiteit van Amsterdam. De groei en bloei van beide 'po ten' vereiste een duidelijker po sitionering als sociaal en cultu reel instituut en de keus voor de nieuwe verzamelnaam 'de Burcht' was het logische gevolg. Vakbondsmuseum-conserva tor Wietske van Agtmaal vertelt dat de Henri Polaklaan 9 de af gelopen jaren een continue de ontwerpen voor e stroom 'Berlage-freaks' op be zoek kreeg. De architect (1856- 1934) geniet nog steeds grote bekendheid door zijn Beurs van Berlage aan het Damrak, maar hij heeft het ANDB-gebouw zelf zijn mooiste schepping ge noemd. Zijn hoge trappenhuis met subtiel versierde bogen en geglazuurde geel-witte bakste nen, de stemmig bruin betim merde bondsraadzaal en be stuurskamer imponeren nog steeds. Er is niet vee! verbeel dingskracht voor nodig mee te voelen hoe buitengewoon trots de ANDB-leden op dit heroï sche symbool van hun macht zijn geweest. Een nog steeds essentiële sfeerbepaler in het gebouw zijn de schilderingen van Richard Roland Holst (1868-1938), de welgestelde Amsterdammer die zijn talenten in dienst stelde van de arbeidersemancipatie. Hij versierde de muren van de bondsraadzaal tussen 1907- 1909 met symbolische schilde ringen vol spierbundels, koene blikken en ferme kinnen. Zijn vrouw Henriëtte voorzag ze van vlammende teksten. Optrekkend vocht deed ze al na een paar jaar afbladderen, zodat Berlage ze als noodgreep achter houten panelen verborg. De financiering is nog niet he lemaal rond, maar volgend jaar kan wel een begin met de res tauratie worden gemaakt. Om te laten zien hoe ernstig de schilderingen er aan toe zijn is een van de houten panelen al verwijderd. Roland Holst ver sierde later overigens ook een aantal van deze panelen, onder meer met de stoere arbeider die een dijk stut. Daarbij de veel zeggende tekst: 'Versterk de dij ken o makkers, eer de vloedgolf uw woonstee bedreigt'. Zijn werk in de bestuurska mer is wel intact gebleven en beeldt de nagestreefde ideale dagindeling voor de werkende stand uit: acht uur werk, acht uur ontspanning en ontwikke ling en acht uur rust. Nabij de muurtekst waarop leerlingen en jonge leden hun dankbaarheid Het hoge trappenhuis met subtiel versierde bogen en geglazuurde geel-witte bakstenen van het Vakbondsmuseum, foto gpd/rob keeris over de invoering van de acht urige werkdag op 11 oktober 1911 uiten, staat Polaks door Berlage ontworpen bureau waar hij heel wat uren achter moet hebben vertoefd. In 'de Burcht' is tot en met 29 augustus een tentoonstelling over Roland Holst ingericht die aan de hand van een bruikleen van 160 werken uit het Rijks museum de ontwikkeling van zijn kunstenaarschap toont. Wie meer wil weten over de ge- Schilderswijk wil Victory Boogie Woogie Een van de bekendste Ne derlandse schilderijen, de Victory Boogie Woogie, komt wellicht naar de Schilders wijk in Den Haag. Tenmin ste, als het aan de organisa toren van het multiculturele festival Ha-Schi-Ba ligt. In 2001 moet het werk van Piet Mondriaan te zien zijn tij dens dit jaarlijkse evene ment. De organisatie werkt aan een plan om alle risico's voor net doek uit te sluiten en te zorgen voor een stabie le klimatologische situatie. Daarvoor wordt gezocht naar een verzekeringsmaat schappij die het project wil steunen. Er volgt nog overleg tussen de betrokken partijen: de Nederlandse overheid (ei genaar), het Gemeentemuse um in Den Haag (beheerder) en de organisatie. G. de Rook van het museum zegt dat de mogelijkheid om het doek in de wijk te exposeren serieus wordt overwogen. „Het is in elk geval een edel streven. Het beheer van het werk is aan ons uitbesteed op voor waarde dat het permanent in het museum hangt." Deson danks wil het museum toch proberen de Victory tijdelijk uit te lenen. De organisatie van Ha- Schi-Ba vindt dat de Victory Boogie Woogie grote over eenkomsten vertoont met de Schilderswijk, waar 65 cultu ren samenleven. Samen met het museum is een kunst project begonnen met het thema Victory Schilderswijk! Dit jaar, op 22 augustus, tij dens het eerste lustrum van Ha-Schi-Ba, staat het festival al een beetje in het teken van de Victory Boogie Woogie. De organisatie probeert een rechtstreekse internetverbin ding met het museum te rea liseren. Ook krijgen verschei dene straten slingers in de kleuren van het schilderij. Optredens zijn er onder an deren van Imca Marina, In- tropicana, Sivan Perwer en de Rotterdamse rapgroep Postmen op. Publiekstrekker is verder het African Bridge Concert met een zeven uur durend optreden van 34 mu zikanten. Kunstprijzen voor Ron Ford en Ton Lutgerink amsterdam anp schiedenis van de arbeidersbe weging kan aan de Henri Polak laan zijn licht opsteken op de vaste expositie 'Het betere werk'. De exposities in 'de Burcht- Vakbondsmuseum' (Henri Polaklaan 9, Amsterdam) zijn geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Ron Ford krijgt de Matthijs Ver- meulenprijs, een van de acht tien Amsterdamse kunstprijzen van 15.000 gulden. De Matthijs Vermeulenprijs wordt jaarlijks toegekend in de categorie mu ziek. Ron Ford krijgt hem voor zijn compositie 'Salome Fast'. Volgens de jury is het be kroonde muziekstuk, gebaseerd op het bijbelse Salomé-verhaal, vooral een „heel oorspronkelij ke en bezielde partituur". Uit het juryrapport: „Het is een van de hoogtepunten van de Neder landse muziek uit de jaren ne gentig". De tweejaarlijkse Sonia Gas- kellprijs voor choreografie gaat naar Ton Lutgerink, voor zijn productie 'Privé-story' uit 1997, waarin hij beweging, dans, per formance, tekst, muziek en beeldende kunst combineert. De Amsterdamse kunstprijzen worden op 5 november uitge reikt door burgemeester Patijn. Toek Numan en Sassan Saghar Yaghmai krijgen ieder een aan moedigingsprijs ter waarde van 7500 gulden, respectievelijk voor muziek en choreografie. 'Lef naar Toronto De speelfilm 'Lef (Guts) van de Nederlandse regisseur en pro ducent Ron Termaat is geselec teerd voor het internationale filmfestival van Toronto. De rolprent beleeft op dit Canade se festival (van 9 tot 18 septem ber) zijn wereldpremière. De Nederlandse première is eind september op het Nederlands Filmfestival in Utrecht. 'Lef is volgens de makers een eigen tijdse tragi-komische lovestory. I loofdrolspeler Olivier (Viggo Waas) werkt met zijn vriend Luc (Rick Engelkes) aan de film van zijn leven, maar wordt ver liefd op de speelse Mariëlle (Ali ce Reys) en moet dan kiezen tussen de illusie van het cellu loid en het grillige leven zelf. Ron Termaat regisseerde eerder de korte film 'De schoorsteen veger' en tv-series als 'Recht voor zijn Raab', 'Consult' en 'Hotel Amor'. londen Filmacteur Will Smith poseert voor de fotografen met de Engelse bokser Prince Naseem. Het beroemde tweetal was gisteren aanwezig bij de premièrevoorstelling van Smith's nieu- 3 film 'Wild Wild West' in Londen. De rolprent draait al met veel succes in de Nederlandse filmtheaters, foto ap/tony harris arnhem Alice de Vries, de helft van het voormalige succesvolle zangduo Maywood, eist dat haar zusje Caren stopt met het bruiken van de naam Maywood of ex-Maywood. Ze eiste giste ren voor de Arnhemse rechtbank een dwangsom van tiendui zend gulden per overtreding. Volgens Alice presenteert haar jongere zusje zich nog steeds als ex-Maywood, terwijl het exclu sieve gebruiksrecht van de naam Maywood volgens een af- ipraak alleen bij Alice zou berusten. Alice kreeg onlangs een [boek van haar zusje te zien, waarin deze zich presenteert als Ca ren, ex-Maywood. Met het geding wil de oudste zus voorkomen [dat haar zusje de naam Maywood voor commerciële doelein den gebruikt. De zusjes vormden jarenlang het zangduo May wood en scoorden diverse nationale en internationale hits, zo als Mother how are you today' en 'Rio'. Na een ruzie en andere problemen gingen de zusjes uit elkaar. In februari 1996 werd volgens Alice officieel vastgelegd dat alleen zij nog de naam Maywood mocht gebruiken. De uitspraak is op 17 augustus. 'HWill Smith bij Engelse première Het Rotterdamse trio Handsome 3some: „Leuk te zingen. foto cpd

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19