Noordwijk is synoniem voor toerisme! 'Werken in de regen is ook heel vervelend' Meningen Geen janboel WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1999 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brie: met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Tom Cruise en de vrijheid van de journalistiek (1) Het bericht haalde vorige maand alle kranten: de Ameri kaanse acteur Tom Cruise eist volledige controle over inter views die televisiestations met hem maken. Hij wil inzage vooraf in te publiceren of uit te zenden interviews en in ge val van gefilmde vraagge sprekken wil hij dat al het niet gebruikte beeldmateriaal wordt vernietigd. Cruise eist ook nog eens dat niet op een 'negatieve of min achtende manier' over hem wordt ge publi ceerd. De BBC liet meteen weten de eisen van Cruise 'volstrekt vaard- baar' te vinden. Zijn ze dat ook? Is het gek dat een beroemde filmster een po- f?ng waagt de regie over zijn publieke leven in de hand te houden? Na tuurlijk niet. Of hem dat ook zal lukken is twijfelachtig. Zijn eis dat niet negatief of min achtend over hem wordt ge schreven is natuurlijk idioot Het staat de pers vrij om kri tisch te schrijven over eventu ele matige films van Cruise en over zijn lidmaatschap van een dubieuze sekte als de Sci- entology-kerk. Met zijn eisen aan interviewers snijdt Cruise echter wel een interessante kwestie aan. Een journalist en een geïnter viewde gaan in feite een onge schreven contract aan. De ene partij stelt vragen, de andere geeft antwoorden met het doel een publicatie die een correcte weergave is van het gevoerde gesprek. Tijdens zo'n gesprek duikt nogal eens een belangentegenstelling op. De journalist dient de publie ke zaak en wil voor zijn lezers en kijkers zoveel mogelijk te weten komen; de ondervraag de heeft soms andere belan gen en kiest ervoor informatie voor zichzelf te houden. Goede afspraken zijn in dat geval onontbeerlijk, maar ze worden in de praktijk te wei nig gemaakt. Van de journalist mag worden verwacht dat hij zichzelf behoorlijk introdu ceert en zijn bedoelingen uit eenzet. De ondervraagde doet er vervolgens goed aan zich te realiseren waaraan hij begint tuele voor waarden vooraf kenbaar te ma ken. Hij kan vra gen het inter view vooraf te mogen lezen en te con troleren op de juistheid van de opgeno men ci taten. Als Tom Cruise foto epa met bij voor beeld een televisiejoumalist een akkoord bereikt over de inhoud van het uit te zenden interview, dan mag hij ervan uitgaan dat het niet uitgezon den en dus niet goedkeurde materiaal in de prullenbak verdwijnt en niet later alsnog wordt uitgezonden. Als een journalist zo'n afpraak niet wil maken, staat het Cruise altijd vrij een interview te weigeren. Voor journalisten is het na tuurlijk lastig dat steeds meer mensen heldere afspraken willen maken over interviews. Het maakt het werk ingewik kelder en tijdrovender, maar uitgerekend journalisten moe ten niet de indruk willen wek ken dat ze ook maar iets te verbergen hebben. Voor beide partijen geldt dat met goede afspraken vooraf, veel gezeur achteraf kan worden voorko- HOOFDREDACTIE Ik heb mijn eerste gedachten over de ze opinie laten gaan toen ik van de week op een zomerochtend op het terras van een Noordwijks strandpa viljoen zat. De windschermen ston den uitgezet, de ligbedden stonden netjes en schoon klaar, de blauwe vlag wap- perde en over het OPINIE strand deed de schoonmaakmachine zijn laatste ron de. Onze gasten krijgen deze zomer een bijzonder groot aanbod van nieuw vertier voorgeschoteld. Ik noem maar wat: twee Noordwijk op Zee Festivals, Opening Badseizoen, het Schilderfes tival, de Zomerhof op een paar kilo meter afstand... en dat is nou typisch Noordwijk. Als de zon blijft schijnen heeft bovendien vanavond iedereen het naar zijn zin gehad. En de zon blijft schijnen. Het gaat goed met het toerisme in Noordwijk. Een badplaats vol gasten, actieve on dernemers en fantastisch weer, zijn de belangrijkste ingrediënten voor het succes van onze badplaats. En van dat succes zijn we deze zomer verzekerd. Noordwijk is synoniem voor toeris me. Vooral de grote diversiteit heeft een geweldige aantrekkingskracht. Noordwijk is Nederlands grootste badplaats qua beddenaantal; circa 5.000 bedden in alle categorieën van accommodatie. Een actief promotiebeleid van de VW dat al jaren niet meer alleen op Duitsland is gericht, maar waartoe ook binnenlandse advertentiecam pagnes, contracten met touroperators in België, beurspresentaties in Scandi navië, persbewerking in Zuid-Europa en congresbewerking behoren, zorgt het hele jaar rond voor een goede be zetting in de hotellerie. Toerisme is in Noordwijk big busi ness. Met dank H~ aan de pioniers van het Directeur Annemarie Gerards- Adriaanse van de VW Noordwijk schreef op verzoek van deze krant een opinie over het toerisme in de Nederlandse werkloosheidspercentage en de con- die ruim 125 jaar geleden al gezien hebben dat toerisme de enige industrie is die hier past. De ondernemers werken hard aan het imago van Noordwijk. Ook al heeft een Eurotop-conferentie of het be zoek van hare majesteit niets met toe risme te maken, het benadrukt de po sitie van Noordwijk met een hoog 'NOVA-gehalte'. Natuurlijk staan we met open armen klaar voor vele ande re evenementen, maar laat ik zeggen extra blij te zijn met het voetbaltoer nooi 'Euro 2000' en het TNT Dutch Open golftoemooi ir De VW Noordwijk is constant op zoek naar nieuwe markten, zeker nu de toeloop vanuit Duitsland onder druk zal komen te staan. Maar ik wil graag voorop stellen dat de Duitse gasten altijd een substantieel deel van de omzet zullen brengen. Misschien wordt het iets minder, maar ook in de nieuwe eeuw zal er op de bordjes in Noordwijk nog 'Zimmer mit Frühstück' staan geschreven. De mar- ketingmedewerksters van de VW Noordwijk gaan de boer op om Noordwijk vanuit de kofferbak te ver kopen in Nederland en Duitsland, maar nu ook in België, Groot-Brittan- nië, Scandinavië, Frankrijk, Spanje, Oostenrijk, Zwitserland, Tsjechië en Polen. Ons drukwerk is er zelfs al in negen talen. Het is steeds meer noodzaak om de klant rechtstreeks aan te spreken. De grote vakantiebeurzen zijn er allang niet meer om verkoop binnen te ha len. Duitsland is de nummer één in het leveren van buitenlandse toeris ten. Toch, na zoveel jaren groei, con stateren we in Noordwijk een terug gang in het aantal overnachtingen. De Oostzeekust is in ontwikkeling en is een bedreiging voor onze Noordzee kust. Ik onderschat de opmars en de bouwwoede zeer zeker niet, maar het is te eenvoudig dit als verklarende fac tor te noemen voor de teruggang van het Duitse toerisme. De afstand van uit Nordrhein-Westfalen tot de Oost zeekust bedraagt 800 kilometer en blijft derhalve 500 kilometer verder dan van het Noordwijkse strand. De ontwikkelingen aan de Oostzeekust hebben ons in ieder geval gedwongen het eigen product weer eens kritisch onder de loep te nemen. Ook de slechte economische situatie in Duits land heeft voor Noordwijk gevolgen, de Duitse economie hapert, een hoog De opening van het Badseizoen in Noordwijk. kuststrook en met name de recente ontwikkelingen in Noordwijk. sument (be)spaart, ook op zijn vakan- Een veel belangrijker oorzaak van de teruggang is echter dat de hele we reld binnen handbereik ligt. De con sument heeft keuze uit honderden va kantiebestemmingen, Noordwijk is er slechts één van. Last minute boekin gen naar exotische oorden en goedko pe chartervluchten zorgen voor kei harde concurrentie. De busmarkt, het georganiseerde groepsvervoer met name vanuit Duitsland en Groot-Brittannië ver keert al jaren in een neergaande trend. Het vervoermiddel bus spreekt vooral een ouder publiek aan. Ook Noordwijk heeft hier als traditionele bestemming onder te lijden. De bus touroperator is te weinig bezig met de toekomst, dat wil zeggen met ver nieuwde product/marktcombinaties om een brede doelgroep aan te spre ken. In het bijzonder ben ik enthousi ast over de initiatieven van Keukenhof met de nieuwe tentoonstelling 'Zo merhof, de Rembrandt tentoonstel ling en de Floriade 2002 die de inter nationale busmarkt beslist weer nieu we impulsen geeft. De promotionele inspanningen van de VW richting het oosten zullen al tijd groot blijven, maar we gaan ver der. Gebleken is dat Tsjechen en Po len grote belangstelling hebben voor de bloembollen. Zij maken een deel van de teruglopende omzet in de bol- lentijd goed. Natuurlijk komen de tij den van de particuliere kamerverhuur van weleer nooit meer terug; de gast vraagt steeds meer comfort en ook het aantal particuliere verhuurders daalt, als gevolg van de gunstige economi sche situatie in eigen land. Maar we moeten niet vergeten dat deze sector één van de fundamenten van het toe risme in Noordwijk is. De consument gaat steeds vaker en steeds korter met vakantie. Noordwijk is niet meer alleen populair als hoofd vakantie, maar in toenemende mate als tweede of derde vakantie. Dit bete kent dat we steeds meer gasten moe ten bereiken en dat er dus meer in spanningen geleverd moeten worden om dezelfde bedbezetting te realise ren. De werkdruk voor de informatie- en voor de marketing en promotieaf deling van de VW neemt als gevolg hiervan en door de toename van de communicatiemiddelen, enorm toe. De consument accepteert het niet als ons antwoord op een brief, fax of e-mail een dag op zich laat wachten. Dat kost boekingen. Het klinkt mis schien raar in de zakenwereld; maar het sein van de informatiedienst dat we buiten de badplaats gaan boeken, geeft aan dat we het met ons allen weer héél goed doen. Ook betekent het voor de informa- trices dat zij blijven oefenen op Frans, Spaans en Zweeds, want uit die hoek verwachten we in de toekomst als ge volg van onze inspanningen steeds meer gasten. Noordwijk is een badplaats met al lure, maar met de toenemende inter nationale concurrentie op toeristisch gebied is het van groot belang de bad plaats te blijven innoveren én waar nodig aan te passen. Niet alleen aan de Oostzeekust, ook België en Frank rijk zijn bezig hun kustgebieden te verbeteren. Maar wanneer wij ons achterland, met veel omliggende cul tuur en voldoende natuur, blijven koesteren, onze stranden schoon houden en onze boulevards upgraden dan gaan wij in Noordwijk graag de uitdaging met onze concurrenten aan. Count your blessings - en waar kunnen we méér trots op zijn dar onze bezettingsgraden. Het gaat stekend met Noordwijk als intemi nale congresbadplaats. Met gepaste trots vema Noordwijk haar tweede plaats op ranglijst van het aantal internatio congressen (164) heeft weten te houden en nu ook een tweede pl heeft op de ranglijst var deelnemerdagen. Het zal voor Noordwijk, mij; ziens, een goede zaak zijn als congresbureau komt dat zich en al richt op marktbewerking motie van het zakelijk segment, gressen en vergaderingen hebbei ongelooflijke spin-off vor aantal partijen als restaurants, denstand, etcetera. De belangsti voor ons aanbod groeit - duii waarneembaar is dat nu ook Scandinavië - dus is het een z« actief en professioneel uitgeru! zijn voor dat segment. Gelukkig zi de nodige bedrijven, zeker bfnnei hotellerie. die het belang Noordwijks Congresbureau Het zal dus met name een kwestie tijd zijn eer we beginnen met motiebureau voor de zakelijke gasi Noordwijk heeft weliswaar gei tè bieden, maar dat betekent niet we tevreden achterover zullen lei Integendeel, een moderne badpl< moet voortdurend vernieuwen is ook de reden waarom de VW aan de weg blijft timmeren als gresbadplaats, als bloemenbadpl^ de én als vakantiebadplaats! Er is altijd wat te klagen. In tijden van regen en kou wordt gesnakt naar een warme zomerdag. En als het kwik iets te hoog stijgt begint al snel een klaagzang over de warmte. De hittegolf brengt met name voor ouderen wel ongemak met zich mee en heeft inmiddels ook in Nederland de eerste dode geëist. Terwijl de één uren ligt te bakken op het strand, houdt de ander de aardappeloogst nauwlettend in de gaten. Is de warmte een ramp? Zo ja, voor wie? En wie varen er wel bij? Een woordvoerster van het Rijnland Ziekenhuis in leiderdorp: „Het valt wel mee. Toestanden zoals in Amerika hebben wij hier niet. Bij de afdeling spoedeisende hulp zijn niet meer mensen binnengebracht dan normaal. Ook op de afdeling cardiologie is men niet met meer hartproblemen geconfronteerd. Waarschijnlijk omdat de temperatuur geleidelijk aan is gestegen. Mensen hebben zich voorbereid en doen alles wat rustiger aan. Dus een ramp? Ach, iedereen heeft wel wat last van de warmte, maar verder is er niets bijzonders aan de hand." Hoofd verzorgster W. Oosterhof van zorgcentrum Roomburgh in Leiden: „Ouderen hebben vaak zo'n angst om een koudje te vatten dat ze zelfs met dit weer het raam niet open willen. Terwijl een beetje frisse wind echt geen kwaad kan. De bewoners die zichzelf nog kunnen verplaatsen genieten overigens volop van de zon. Ze zitten elke dag aan het kanaal. Bewoners die binnen blijven worden extra verzorgd. We hebben een grote kan citroenlimonade met ijsblokjes en lekkere bouillon. Ik hoor eigenlijk weinig klachten. Iedereen wilde graag een mooie zomer dus vinden ze dat ze nu niet mogen mopperen." L. Kanbier, waarnemend directeur van Zorgcentrum Lorentzhof: „Ik heb zojuist een paar dozen met ijsjes gehaald. Ie moet het leven een beetje aangenaam maken voor de bewoners. Ze hebben het soms zwaar. We proberen het hier op Lorentzhof zo rustig mogelijk te houden. We raden nensen aan zo veel mogelijk te drinken, daar zijn de voedingsassistenten extra alert op." Eigenaresse W. van Duijvenbode van snackbar Zuid Boulevard in Katwijk: „Die warmte is een verschrikking. Ik ben er aan de ene kant heel blij zulk mooi weer hebben jaren niet gehad. Maar aan de andere kant is het echt té warm. Het is veertig graden in de keuken, dat is niet uit te houden. Om over de warmte bij de afwasmachine maar te zwijgen. Zo'n zomer is natuurlijk wel onwijs goed voor de zaak. We hebben een hoop klandizie van toeristen die komen eten en uitblazen. Heerlijk onder een parasolletje in de schaduw. Maar van mij mag de temperatuur best een paar graden omlaag. De hitte is nog net geen ramp te noemen, per slot van rekening maken de gezellige drukte en stijgende omzet een hoop goed". R. Favier, snackbarhouder aan de Smaragdlaan in Leiden: „De hittegolf mag van mij ophouden. Ik verkoop vrijwel niks, op wat ijs na. Al mijn klanten liggen aan het Valkenburgse meer of op het strand. Daardoor blijf ik met mijn handel zitten. Ik kan mijn spullen niet eens uitstallen in de vitrine. De temperatuur is veel te hoog, de koeling kan het niet meer aan. Ik heb al het nodige moeten weggooien. Van mij mogen de temperaturen flink omlaag. Een graadje of vijftien is mooi. Dan blijven de mensen thuis en krijgen ze weer trek." Landbouwer J. Noordam uit Woubrugge: „De hitte? Ik heb er zelf last van, dus zullen de aardappels er ook wel last van hebben. Toch maak ik mij over de oogst nog geen zorgen. Ik hoop alleen niet dat de regen opeens met bakken uit de lucht valt. Dan hou je geen enkele goede aardappel over. De temperatuur mag best wat afnemen, als het niet te nat wordt. Om nu al te spreken van een ramp vind ik veel te voorbarig. Dat wordt het pas als de hittegolf nog een maand aanhoudt." Brandweercommandant J. van Dam uit Noordwijkerhout: „We hebben gisterochtend onze eerste duinbrand gehad. Dat valt nog mee. Ik had er veel eerder op gerekend. Mensen zijn onwetend. Je hoeft nu maar een peuk weg te gooien, dan kan er al een brand ontstaan. We hebben geen extra instructies gekregen in verband met brandgevaar door de warmte, maar we zijn natuurlijk wel extra alert. Voor de natuur is een eventuele brand overigens niet zo rampzalig. Stel dat een stuk bos aftikt, dan staat er binnen vijf jaar weer een nieuw bos. De warmte is eerder een ramp voor de brandweerlieden. Onze pakken zijn ontzettend zwaar en warm. Wij liggen met dit weer natuurlijk ook liever op het strand." S. Koenders van de Heinekenfabriek in Zoeterwoude: „Net als iedereen vinden wij het ook heerlijk als het mooi weer is. Maar voor ons betekent het wel extra hard werken. Het warme weer maakt de mensen dorstig. Eergisteren moesten bijna dertig vrachtwagens extra de deur uit om aan de vraag naar bier te voldoen. Vooral de zomerbiertjes, zoals witbier, zijn in trek. We kunnen de stijgende vraag nog aan, maar het is hard werken. Gistermiddag hebben we gratis frisdrank uitgedeeld om de dorst te lessen. Maar de mensen in de fabriek klagen nog niet over de warmte. Werken in de regen is ook heel vervelend." Maandag 26 juli stond in het Leidsch Dagblad een artikel on der de titel 'Boeken van overhe den zijn een janboel'. Het arti kel bevatte een aantal uitspra ken van registeraccountant Ver hoef. Verhoef zegt op basis van eigen onderzoek: 'Het is om je dood te schamen, als je ziet wat er zoal in de jaarrekeningen en begrotingen staat. Het is een grote verzameling amateuristi sche, onbegrijpelijke termen en fouten. Het is regeren bij de gratie van onduidelijkheid', en verder 'Als bestuurders bij het bedrijfsleven (waar de financië le verslaglegging volgens Ver hoef wel deugt) verkeerde cij fers onder ogen krijgen, is een bedrijf zo failliet. Een overheid gaat niet failliet, die verhoogt de belastingen'. Daarnaast ver stout Verhoef zich te zeggen, dat een accountantsverklaring, van welk kantoor dan ook, in de regel weinig voorstelt. Ik wil geen waardeoordeel uitspreken over de kennis en kunde van de heer Verhoef (ik laat dat gaarne aan de lezer), maar ik voel mij door het arti kel, geschreven in de slipstream van de Ceteco-affaire, als bur gemeester en als politiek ver antwoordelijke voor de ge meentelijke financiën in mijn gemeente zeer aangesproken. Ik ontken gewoon glashard, dat boeken van overheden, zeker in mijn gemeente een janboel zijn. Ik baseer die ontkenning niet alleen op eigen waarneming, maar ook op de wet. In dit geval zijn er twee wetten van toepas sing: Het Burgerlijk Wetboek (B.W.) en wel boek II, titel 9, dat gaat over de jaarrekening en de op het B.W. gebaseerde Comp tabiliteitswet. Deze laatste wet kent een groot aantal uitvoe ringsvoorschriften, waarin pre cies is voorgeschreven hoe een begroting en rekening moet zijn ingericht en samengesteld en welke informatie en verant woording zij moeten bevatten. Het B.W. kent een speciale rol aan de accountant toe en wel een controlefunctie. Een ac "ia countantsverklaring zegt ook alles over samenste vermogen, over de balan#^ over de winst- en veriiesi ning. Ook het voorgeschr accountantsverslag zegt 'uc veel. De accountant is uitei en volstrekt onafhankelijk. lu B.W. gaat over het bedrijcer ven. De Comptabilitiet 'er neemt het B.W. als uitga !e( punt en geeft vervolgens Te! voeringsregels. Zij laat ecf de accountantsfunctie als ii B.W. in stand. De Comptabiliteit iul schrijft ook voor, dat de :e' countant zich een oordeel r m' vormen over de doelmatig Dn, en de rechtmatigheid varve uitgaven en de besluiten 13 het college van B. en W„ als!aa voering van raadsbesluiten. e! Volgens mijn informatie doen de begrotingen en i P? ningen van de gemeenten i regio aan de voorschriftei P1' zijn goedkeurende acc< u tantsverklaringen afgegeveice ben dus van mening, da geen sprake is van een janfc „ei Ik daag Verhoef dan ook uit c uitspraken te toetsen aan^.i begroting en rekening van 1 woude, één en einder tegei ere achtergrond van de wetteve. voorschriften. J' Het financieel toezicht goed geregeld. Naast de e meenteraad ziet de provi toe op het financiële reilei .J zeilen en geeft voorschri Het is geen vriendjespoli zoals Verhoef suggereert. Ik hoop van harte dat Verll n de uitdaging aanneemt, vi 11 men is nooit te oud om te let zeker van zo'n knappe accfl tant. Ten slotte: ik kan aan i< re burger uitleggen, hoe toch zo komt, dat de belas gen omhoog gaan en waai ons geld aan uitgeven en o inkomsten vandaan halen, dat betreft bevat de jaarr ning van Rijnwoude ook leken zeer toegankelijke in 1 Mr. M.J.J.M. Boe burgemeester van Rijnwoi

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18