J Schandaalboek Vaticaan verschijnt in heel Euro Kerk Samenleving Kinderen van één Vader WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1999 t/VOE REDACTIE AAD RIETVELD, C VANDAAG In Haarlem staat op het Prinses Beatrixplein de 'Pastoor van Ars kerk', genoemd naar pastoor Jean-Marie Baptiste Vianney (1786-1859) van de kleine Franse hulpparochie Ars. Vianney werd geboren ais boerenzoon en had veel moeite om zijn stu die voor het priesterschap te voltooien. Ook na zijn wijding hadden de kerkelijke autoriteiten weinig vertrouwen in hem. Zo weinig dat ze hem als bedienaar naar een minidorpje, bo ven Lyon, stuurden met maar zestig huizen. Vianney besloot boete te doen voor iedere inwoner, sliep op de grond, vastte en stond elke dag om drie uur op om te bidden voor het heil van zijn parochianen. De broodmagere pastoor kon nauwe lijks preken en liet het meestal bij een paar vurig uitgesproken kreten als 'houd van elkaar', of 'houd van degene die naast je zit, want de Mensenzoon is in hem'. De inwoners van Ars wisten zich eigenlijk ook geen raad met deze eigenaEirdige man. De meesten lachten hem uit. Toch kwamen er op zon dag weer veel mensen naar de kerk. Al was het alleen maar om te zien wat deze kruising tussen een dorpsgek, pastoor en heilige nu weer ging doen. Zo verspreidde zich ook zijn roem en spoedig kwamen er duizenden mensen op de beziens waardigheid af. Hij stierf in de nacht van 4 augustus 1859. 'Kardinaal Hume is in de hel' Glasgow De Schotse calvinisten weten het zeker: de vorige maand overleden Engelse kardinaal Basil Hume is in de hel. Dit schrijft ds. Neil Ross in het maandblad van de Free Presbyterian Church, de uiterst conservatieve kerk in Schotland. Hume, die 23 jaar lang de Rooms-Katholieke Kerk in Engeland heeft geleid, overleed op 17 juni. „Laten we temidden van alle lovende woor den over hem niet vergeten dat het een onheilspellende dag voor Engeland was toen de man die als George Hume werd ge boren, het hoofd van de Engelse rooms-katholieken werd. On der zijn leiding heeft de RK Kerk vooruitgang geboekt en die is ten koste gegaan van de protestanten." „Laat ons bidden dat de groei van het Engelse katholicisme niet alleen tot stand wordt gebracht, maar in de tegengestelde richting wordt omgebogen." Ds. Ross zegt tenslotte dat hij het onchristelijk vindt een mens te laten denken dat zijn geestelijk leven in orde is als die gelooft wat in strijd met de bijbel is. De Free Presbyterian Church telt 3000 leden. In 1989 vond er een afsplitsing in de kerk plaats na dat een vooraanstaand kerklid de begrafenisdienst van een rooms-katholieke collega had bijgewoond. Helikopter plaatst gouden kruis moskou Met behulp van een helikopter is gisteren een ander halve ton wegend kruis geplaatst op de kerk van de geloofsge meenschap van Novodevichy. Het originele kruis werd ver woest tijdens een zware storm die Moskou in 1998 trof. FOTO REUTERS BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Usselo (toez.), M C. van der Meer te Nieuwerkerk aan den IJssel (deelgem. De Bron). Italiaanse versie binnen enkele weken uitverkocht Het omstreden boek Via col vento in Vaticano (Gejaagd door de wind in het Vaticaan) staat bin nenkort op de Britse boekenplanken. Volgens de Britse krant The Guardian wordt er onderhan deld over de publicatie van een Engelse versie van het boek dat door het Vaticaan verboden is. Spanje en Duitsland zijn de eerste landen waar het boek in de eigen taal verkrijgbaar zal zijn. De rest van Europa zal volgens de Italiaanse uitge ver, Kaos Edizione, snel volgen. In het boek worden kardinalen en andere ker kelijk leiders in de Curie beschuldigd van corrup tie, vrijmetselarij en satanisme. Verder zouden sommigen homoseksuele betrekkingen met el kaar onderhouden. Ook de Nederlandse Curie prelaat Karei Kasteel moet het ontgelden. Hij is de enige Nederlander met een toppositie in het Vaticaan. Het schandaalboek is door verschillende per sonen geschreven. Zij verschuilen zich achter het pseudoniem I Millenari. Het boek kwam enkele maanden geleden uit en was binnen enkele weken uitverkocht. Dat had het Vaticaan voor een groot deel aan zichzelf te wijten. De vraag aan de Italiaanse regering om het boek te verbieden en een rechtszaak van de Rota, de hoogste rechtbank van de Rooms-Ka tholieke Kerk, tegen een van de auteurs deden de verkoopcijfers alleen maar stijgen. Binnen de kortste keren stonden internationale uitgevers op de stoep bij de Italiaanse uitgever. De Rota had een proces aangespannen tegen prelaat en medeauteur van het boek Mgr. L. Ma- rinelli. I Millenari, het pseudoniem van de au teurs, is een anagram van zijn naam. De R( schuldigt hem van laster. Het proces, dat juli is begonnen, wordt achter gesloten gehouden. Als Marinelli schuldig wordt l den, mag hij de katholieke mis niet meer De 72-jarige prelaat weigert mee te werkt het proces. Het Vaticaan wil met het proct sonen beschermen, die zich in het boek vallen voelen en niet de vrijheid van meni ting aanvallen. De macht van de Rota o boek te verbieden gaat alleen niet verder 43 hectaren van Vaticaanstad. Acties tegen zondagsopening Duitse winkels HANNOVER EPO De grootste protestcintse kerk in Duitsland, EKD, zal zich met alle juridische middelen verzetten tegen de openstel ling van winkels op zondag. „Wij zullen die strijd voeren", zei voorzitter Manfred Koek van de Evangelische Kerk in Duitsland dinsdag. Nadat afgelopen zondag in Berlijn, Hédle en Dessau de winkels voor het eerst open waren, zei Koek het gevoel te hebben dat „de mensen om het gouden kalf dansen Hij noemde het een „schandaal" dat kapitaalkrachtige firma's boetes van enkele tonnen be talen om 's zondags open te kunnen zijn. Het is „ernstig" dat de bur gers in een „consumptieorgie" worden binnengelokt. „Ik zeg het in alle duidelijkheid: wie de zondagsrust niet heiligt, overtreedt het bijbelse gebod tot heiliging van de feestdag." De zondagsrust is in de grond wet beschermd. Bovendien is 65 procent van de bevolking tegen de openstelling van win kels op zondag. Koek wees het argument van meer arbeidsplaatsen van de hand. Als in een warenhuis vijf nieuwe banen erbij komen, dan vervallen die op andere plaatsen. Ook een stijging van de verkoopcijfers noemde hij niet geloofwaardig. Dan zou er sprake van „een wonderbaar lijke vermenigvuldiging van geld" of van hogere schulden, waar volgens hem niemand op zit te wachten. De pleitbezorgers van de zondagsopening gebruiken economische argumenten. Af gezien van dat die argumenten door een deel van het bedrijfs leven worden bestreden, zijn de argumenten van de kerken zwaarwegender, aldus Koek. De zondag is een waardevolle erfenis uit de joods-christelijke traditie. De regelmatige afwis seling van werk en rust doet de mens en de samenleving goed. „Als de kerkelijke argumen ten voor de zondagsrust een beetje neerbuigend terzijde worden gelegd, dan is het voor de hand liggend dat de regio nale kerken die last van de zondagsopening van winkels hebben, zich met juridische middelen verzetten. Daarbij hebben zij de uitdrukkelijke steun van de EKD", aldus de verklaring van voorzitter Man fred Koek. Ik ben altijd naar de kerk ge- weest. Ik denk al vanaf een flA maandje of negen, tien nadat ik gedoopt ben. Hoe dat ging, moet je aan mijn moeder vragen, want dat kan ik me niet meer herinneren. Ik weet wel dat er water over je hoofd wordt gegooid. Daar gaan de meeste baby's van huilen. Daarna gaat de dominee je do pen. Hij zegt: wij danken de Here dat er weer een kind bij is gekomen. Dan mag je weer op je plaats gaan zitten. Dopen be tekent dat God je zonden vergeeft. Het betekent niet dat je daarna alles mag doen wat je wilt. Je moet wel trouw blijven aan God en je mag niet spotten en vloeken over Hem en over Jezus. Een vriendinnetje van mij gelooft ook in God en in Jezus, maar op een andere manier, want zij is joods. Zij hebben op zaterdag avond de preek en wij op zondagavond. Ze vertelt dat ze elk jaar naar Israël gaan en dat het daar heel heet is en dat ze 's middags Christianne van Veen (10) uit Voorschoten vertelt over haar geloof moeten gaan slapen en dat het zwembad gratis open is. Ik ken ook een meisje uit Turkije. Ik weet niet zo goed wat zij ge looft. Ze zit bij mij op volleybal, maar dan draagt ze geen hoofddoekje. Ik hou erg van volleybal en mijn vader ook. Op zon dag mag ik niet naar wedstrijden, maar wel gewoon bij ons thuis even overspe len met mijn vader of zo. Ons geloof heet openbaar geloof. Het betekent dat je in God gelooft. Je gaat el ke zondag naar de kerk, je leest in de Bij bel en je bidt. In de katholieke kerk heb je een priester en wij hebben een dominee. Zij geloven meer in Jezus en in onze kerk geloof je meer in God, maar ook wel in Jezus. God is belangrijker dan Jezus, want Jezus is de Zoon van God. En God heeft de aarde gemaakt en de zon en de maan en de vissen en de planten en de zee en de lucht en de wol- ken en de vogels en de bomen en de mensen. Vrijlating w boeddhistisc leider beplei HO CHI MINH STAD RTR Thich Huyen Quang, de 8 El ge leider van de verbodei enigde Boeddhistenkef Vietnam, moet onmiddel] vrije voeten worden gt Daartoe heeft de dissi monnik Thich Quang D( vroegere politieke gevai u.1' de communistische reger zijn land opgeroepen. Volgens de Verenigde en mensenrechtenorgaru zit Quang sinds 1981 gev zonder dat er een proces hem is gevoerd. De re| moet hem vrijlaten of voor het gerecht dagen, f-i de monnik in een vraagge #7 in een klooster in Ho Chi Stad, het vroegere Saigon. „Waarom hebben ze lU bijna twintig jaar vastg den? Als hij schuldig is, m ze hem veroordelen. Ma T hebben geen poot om staan", aldus Do. De monnik zei zeer be pi te zijn over de gezondhei fe Quang, die in een p; 7 wordt vastgehouden, 's is hij daar alleen. Als hen K iets overkomt, is er nie om hem te helpen. Quang heeft niet allee verzet van de boeddhiste gen het Franse kolonial wind geleid, maar hij k zich ook tegen de commu |- sche Viet Minh, die hen §7: 1952 tot 1954 achter de t stopte. Na het einde van de Viet oorlog in 1975 hebben de munisten de Verenigde 1 dhistenkerk verboden, voor in de plaats werd de ringsgezinde Vietnamese 1 dhistenkerk opgezet. Q Do en andere voormanne de verboden boeddhiste bleven echter lastig voor h( wind. In maart van dit jaar Do, die 72 is, in het ge Quang bezoeken. De p hield hem tegen, onder hem gedurende vier uii bracht hem terug naar Hij Minh Stad. De speciale VN-rappt voor godsdienstvrijheid, A fattah Amor, kreeg vorig oktober geen toestem! Quang te bezoeken. Ook ontmoeting met Do wen toegestaan. In zijn beschrf van de situatie in Vietnaml Amor scherpe kritiek op gering, die de beschuldigi ontkende. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Finland: Woensdag enige tijd regen, maar in het zuiden droog en eerst nog zon nig. Donderdag af en toe zon en bij na overal droog. Middagtemperatuur dalend naar 10 graden in het noor den en 20 in het zuiden. Noorwegen: Woensdag nogal bewolkt en enkele buien, in de bergen in het noorden met sneeuw. In het zuiden nog zon nig en warm met maxima tot 27 gra den. Donderdag ook in het zuiden wat meer bewolking en kans op een bui. Maxima van 8 graden in het noorden tot 23 in het zuiden. Zweden: Zonnig maar in het noorden en don derdag in het midden wolkenvelden en op veel plaatsen enige regen. Donderdag in het noorden wisselend bewolkt en overwegend droog. Mid dagtemperatuur in het noorden da lend naar 14 graden, in het zuiden maxima tussen 24 en 28 graden. Denemarken: Zonnig, in de loop van donderdag wat meer bewolking en mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtempe ratuur ongeveer 26 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Half tot zwaar bewolkt en in Enge land, Wales en Ierland van tijd tot tijd regen of onweer. In Schotland af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima meest tussen 20 en 25 graden, maar woensdag in Eijge- land lokaal nog temperaturen van bijna 30 graden. België en Luxemburg: Woensdag zonnig, later vanuit het zuiden onweer. Donderdag zonnige perioden en vooral later op de dag kans op een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur woensdag rond 29, donderdag onge veer 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Nu en dan zon maar ook enkele re gen- en onweersbuien. Maxima van 22 graden in Bretagne tot 33 aan de noordkant van het Centraal Massief. Woensdag iets lagere temperaturen. Portugal: In het zuiden en zuidoosten droog en flinke zonnige perioden. Elders meer bewolking en vooral in het noordwes ten af en toe regen of een losse bui. Maxima van 21 graden bij Porto tot 30 in het zuidoosten. Madeira: Zon afgewisseld door wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Spanje: In het zuiden en oosten veel zon. Verder naar het noordwesten meer bewolking en vooral in Galicie nu en dan regen, mogelijk ook onweer. Maxima van 22 graden in Galicie tot 36 in Andalusie en in de omgeving van Murcia. Canarische Eilanden: Zonnig maar aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvelden en mogelijk een buitje. Maxima tussen 26 en 32 graden en plaatselijk veel wind. Marokko: Westkust: veel zon en vooral in het zuiden plaatselijk laaghangende be wolking. Droog. Maxima aan de stranden uiteenlopend van een graad of 22 onder bewolking tot 27 bij zon nig weer. Landinwaarts veel warmer. Tunesië: Veel zon bij maxima van 30 graden langs de oostkust tot circa 40 in het westen en zuiden. Zuid-Frankrijk: Flink wat zon maar in het westen en elders in de bergen ook wolkenvel den en kans op een regen- of on weersbui. Maxima tussen 28 en 35 graden. Mallorca en ibiza: Vrij zonnig, droog en warm. Middag temperatuur ongeveer 33 graden. Italië: In de bergen in het noorden mogelijk een regen- of onweersbui. Verder droog en veel zon bij maxima van 30 tot 35 graden. Corsica en Sardinië: Veel zon bij maxima van 30 tot 35 graden. Malta: Zonnig bij maxima van ongeveer 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig maar woensdag op het vaste land nog stapelwolken en in de ber gen in het noorden kans op een loka le onweersbui. Op de Egeische Zee waait een stevige noordenwind. Maxima van 28 graden op de eilan den in de Egeische Zee tot 33 op het vasteland. Turkije en Cyprus: Zonnig maar in het Turkse binnen land ook stapelwolken en kans op een onweersbui. Maxima langs de kust tussen 30 en 36 graden. Duitsland: Veel zon maar vanuit het westen en zuidwesten wat meer bewolking en met name donderdag een enkele re gen- of onweersbui. Middagtempera tuur rond 30 graden. Zwitserland: Woensdag flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Donderdag meer bewolking en plaatselijk een regen- of onweersbui. Maxima rond 29 graden. Oostenrijk: Vooral in Vorarlberg en Tirol eerst nog kans op een regen- of onweers bui. Verder droog en veel zon. Maxi ma rond 28 graden. Polen: Vrij zonnig. Woensdag in het zuid oosten en donderdag in het westen kans op een (onweers)bui. Maxima omstreeks 27 graden. Tsjechië en Slowakije: Vrij zonnig. In Slowakije woensdag mogelijk een regen- of onweersbui, in West-Tsjechie donderdag. Mid dagtemperatuur ongeveer 29 gra den. Hongarije: Zonnig, donderdag in het westen een kleine kans op een onweersbui, rond 29 graden. DONDERDAG 5 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.08 Zon onder 21.23 Maan op 00.45 Maan onderl5.28 Waterstand Umuiden Katwijk Hoog 10.15 22.45 09.48 22.18 Laag 05.40 18.05 05.21 17.46 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhager Las Palmas Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca 26 18 0.0 34 25 0.0 27 22 0.0 32 24 0.0 33 27 0.1 27 15 08 33 26 0.0 24 15 1.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) j per kwartaal (acceptgiro) j per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrel het automatisch afschrijven van he abonnements- geld, ontvangen 1,- korti betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenli worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBA Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvat! van het regionale nieuws uit het Leidsd Dagblad op geluidscassette beschikbaa informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grav K E N H U I Z ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth. 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14