Veel mankementen aan vrachtcharters Economie Investeren in 'gezellige' films kan lucratieve vorm van beleggen zijn imburgse boeren dupe mislukken tarweoogst KPN mag merknamen an rechter handhaven Managers van NIPO multimiljonair dankzij overname Steeds meer tweedehands auto's komen terecht in Suriname Verbod op herbiciden 'drama' voor tminbouw Eerste deel Botlektunnel gereed Over witte kool en zuurkool iPAG 3 AUGUSTUS 1999 7 irs Dier] d beleggen in films. Vanaf januari is dat lucratieve vorm van investeren. Staatsse- taris W. Vermeend van financiën heeft be id dat kapitaalkrachtige beleggers tot 120 cent van hun investering in de productie speelfilms kunnen aftrekken van de be- ingen. Dit ter stimulering van de Neder- dse filmindustrie. t j Iet Laarder emissiekantoor Van Boom tenhaar heeft een pakket van twee speel- Q11 is in de aanbieding: King of LA van regis- r James Mathers en Christie Mairy's Own able Entry van Paul Tickell. Samen voor de una van 14 miljoen gulden. In dit geval men mensen 50.000 gulden per persoon Naarderstraat in Laren uit dat de grote 'truc' zit in het gebruik van de rechtsvorm Com manditaire Vennootschap (CV), waardoor particuliere investeerders de investering van hun belastbaar inkomen kunnen aftrekken. Het is mogelijk gemaakt door staatsecretaris Vermeend (PvdA), die het investeren in Ne derlandse producten wil stimuleren. Grootverdieners die in het belastingtarief van 60 procent vallen en ouder zijn dan 55 jaar krijgen 75 procent van hun investering terug van de fiscus. Daarover zijn bindende afspraken gemaakt met de Belastingdienst. Het kantoor Van Boom Slettenhaar heeft niet de primeur. Die is weggelegd voor de ABN Amro, die al eerder insprong op de gun sten van Vermeend. ,,De ABN Amro is een kleine beetje groter. Ons kantoor bestaat pas zo'n tweeënhalf jaar en wij moeten het met z'n zevenen doen", aldus Slettenhaar, die zich graag afficheert als 'een trotse pionier'. Beleggen in tastbare producten lijkt een gat in de markt. Bij het Laarder kantoor hebben in een week tijd al zeshonderd geïnteresseer den de kersverse brochure aangevraagd. Op 28 augustus moet het geld daadwerkelijk ge stort zijn. „Geen punt", aldus Slettenhaar. ,Er zijn maar 280 inschrijvingen nodig raison van 50.000 gulden." Het succes van deze manier van beleggen zit hem volgens hem in het feit dat investeer ders lijfelijk kunnen voelen en zien waar ze hun geld insteken. Mensen die geld voor de twee films 'wegzetten' kunnen een bezoekje brengen aan de set en worden uitgenodigd voor de eerste galavoorstelling. Maar het draait natuurlijk om het geld. De investeerder wordf niet alleen het belasting voordeel voorgespiegeld, maar ook allerlei ga ranties die het risico zo klein mogelijk moeten maken. „Zelfs als de opname een complete ramp wordt, de hoofdrolspeler verongelukt en de producent er met de kas van doorgaat bedraagt het risico in het slechtste geval nooit meer dan 1.850 gulden per investeerder." Nadeel van deze vorm van beleggen is dat het geld vast staat. In dit geval voor vijftien maanden. Daarnaast geeft Slettenhaar toe dat bij artistieke producten prognoses wat inge wikkelder zijn. Maar dat ze drijfzand zijn, dat ook weer niet. Een van de twee films is al ver kocht in Duitsland en Frankrijk. En op de lijst van zo'n 45 landen waar de films worden uit gebracht, van Equador, Pakistan en de Philip- pijnen tot Indonesië en China, worden prog noses van de opbrengst gegeven: uitgesplitst in eerl lage, gemiddelde en hoge verwachtin gen. Investeerders wordt voorgehouden dat het rendement tussen de 3,1 en 26,4 procent kan liggen. Het ligt voor de hand dat het om Engelstali ge films gaat, die een zo breed mogelijk pu bliek moeten trekken. „Voor kunstfilms be staat geen belangstelling", weet hij. „Het gaat om gezellige speelfilms, bedoeld voor een lek ker avondje uit", zo geeft hij ook zijn eigen voorkeur aan. In het nieuwe millennium wil Vermeend een nieuwe belastingwetgeving invoeren. Niet duidelijk is of de huidige belastingtarie ven er dan nog zijn en of de voordelen van deze vorm van investeren nog opgeld zal kunnen doen. „Maar dat is van later zorg", zegt Slettenhaar. „De financiële voordelen en risico's voor de twee films zijn in elk geval dichtgespijkerd." Sears Roebuck zet 1.400 man op straat na winstval Sears Roebuck, het op een na grootste detailhandelsconcern in de Verenigde Staten na Wal- Mart, gaat 1.400 werknemers ontslaan. Het gaat niet om win kelmedewerkers maar om mensen, die op de hoofdkanto ren werken. Zo moeten kosten verder worden gedrukt, vooral door de tegenvallende winst in het tweede kwartaal. Op de hoofdkantoren werken 6.800 mensen. In totaal werken bij Sears circa 300.000 mensen. istbode geschorst wegens broekrok terdam Hittegolf of niet, mannelijke postbodes moeten plicht een lange broek dragen. Een postbode in Ermelo, die ifgelopen dagen de post rondbracht in een broekrok, is vijf en geschorst. Volgens een woordvoerster van de PTT past korte broek niet bij het imago van de onderneming. De Er- !ose postbode protesteerde met het dragen van de broekrok >n wat hij ziet als rechtsongelijkheid tussen mannelijke en ouwelijke postbodes. Postbezorgsters mogen op warme da- 1 broekrok dragen en voor mannelijke postbeambten zijn ie benen taboe. Een Amsterdamse rechter heeft vorige week «PTT overigens in het gelijk gesteld in een kort geding, dat de pond Abvakabo heeft aangespannen. |inder overslag Rotterdamse haven am In de Rotterdamse haven zijn in de eerste zes nden van dit jaar 151,6 miljoen ton goederen overgeslagen. is 3,7 procent minder dan in het eerste halfjaar van 1998 de teller stopte bij 157,4 miljoen ton. De daling wordt vrij- I geheel veroorzaakt door de verminderde aanvoer van ijzer- T die dit decennium nog niet eerder zo laag was. Als de ert- Ibuiten beschouwing blijven, zo stelt het Gemeentelijk Ha- bedrijf Rotterdam in de vanmorgen gepresenteerde halfjaar- irs, dan is de overslag stabiel. De voornaamste oorzaken Br de daling van de aanvoer van ijzererts zijn de toevloed van 'koop staal uit het Verre Oosten en Rusland op de Europese Ikt en de vorig jaar opgebouwde voorraden. jpimlerBénz: Geen steekpenningen in DaimlerChrysler ontkent dat het steekpenningen heeft n veaald aan Egged, de grootste busmaatschappij van Israël. Is- ^^Hische media hadden melding gemaakt van omkoping ter Arde van enkele miljoenen dollars. Egged bestelt zijn bussen CTv|ls begin jaren tachtig uitsluitend bij Mercedes, onderdeel het Duitse DaimlerChrysler. <";asesector profiteert van groei rtOC ien JlA-i Het aantal zakenauto's stijgt nog steeds. Volgens het on- zeldlzoeksbureau Heliview beschikt 82 procent van de bedrijven )g ef rneer dan tien werknemers over ten minste een zakenauto. in jaar geleden was dat 78 procent. Leasebedrijven profiteren vasPP van de groei. Het aantal bedrijven dat minimaal een lea- an pto in gebruik heeft, ging omhoog van 41 maar 47 procent. Crujiview ondervroeg duizend bedrijven met meer dan tien rknemers. Volgens berekeningen van het bureau hebben on er ijnemingen van deze omvang samen 420.000 leaseauto's. Vol- n tqs Heliview wordt een op de zeven auto's in Nederland zake- :n ajgebruikt. als I "okkoord over Russische schulden 30t^usRusland is het na vier dagen onderhandelen eens gewor- s met de westerse crediteurenlanden over uitstel van de af- Das^ing van schulden van de vroegere Sovjetunie. In de periode 1 juli dit jaar tot eind 2000 hoeft Rusland sléchts 600 mil- ^f^n dollar (1,23 mailjard gulden) te betalen in plaats van 8 mil- 1 dollar, zo heeft het persbureau Itar-Tass bekendgemaakt. ietj-Tass citeerde de Russische minister van financiën M. Kasia- uziel'. In het najaar van 2000 beginnen onderhandelingen over ji algemene regeling voor de Sovjet-schulden. venjnenloop van omstandigheden (en gpd„Afgelopen winter viel er echter niets te zaaien, omdat het weer J1 ^entallen Limburgse boeren te slecht was. Daarom heeft een :.n yt de tarweoogst deze zo- aantal boeren een overgangsras j te mislukken. In plaats van ingekocht; de Franse tarwe- ^?.goudgele velden staat het soort Cideral." Tvol in het groen. De tarwe Deze tarwe heeft volgens Vo- jt geen aren en brengt daar- gels in het voorjaar enige kou niets op. Voorzitter W. Vb- nodig om later volledig te ont- van de Limburgse Bond kiemen, maar deze broodnodi- Akkerbouwers spreekt over ge kou bleef ook achterwege. tallen getroffen boeren'. Akkers vol met aarloze, groene )C,at gaat om vijftig tot hon- sprieten is het gevolg. 30U hectare tarwe die niet ge- Akkerbouwer Vogels denkt n,Pit kan worden. Eén hectare dat er in Zuid-Limburg onge- igt al gauw drieduizend gul- veer vijftig tot honderd hectare op", weet de akkerbouwer. Cideral is ingezaaid. „Het resul- ït mislukken van de tarwe- taat van de oogst is zeer wisse lt is een samenloop van lend, bij de ene boer is er wel tandigheden, aldus Vogels, wat ontkiemd, bij de ander to- ren zaaien hun land nor- taal niets. Bij een normale oogst 1 gesproken twee keer in; brengt een hectare tarwe tussen u£l wintertarwe en met zomer- de 2.500 en 3.000 gulden op", typ in het vroege voorjaar. zegt Vogels. aldi hting Vrijmerk krijgt ongelijk d tAAGanpden zich partij kunnen stellen. De zaak heeft nog een schim- icomgigant KPN hoeft de mig kantje. Het telecombedrijf knamen WisselGesprek, zegt te vermoeden dat de Net en nog acht anderen rechtszaak is gefinancierd door de rechter in Groningen de concurrentie. „Daar houden in te trekken. De Stichting we wel rekening mee", aldus dn nerk uit Deventer had dat een woordvoerder. „Tijdens de OI st in een procedure die en- rechtszaak hebben we ge- jaren heeft geduurd, meldt vraagd wie er achter de stich ting zat, maar dat werd niet e rechter heeft geoordeeld duidelijk. Het is ook niet duide- de Stichting Vrijmerk niet lijk waarom alleen KPN op de c lneemt aan het economisch korrel is genomen." ;eer en daarom geen be- De Stichting Vrijmerk 'hebbende is, zegt KPN. De onbereikbaar voor commen- praak is volgens de tele- taar. De man achter de Stich- ïgigant belangrijk voor het ting Vrijmerk, J.C. Budding, 'kenrecht in Nederland om- blijkt onvindbaar. De advocaat hiermee is vast komen te die de belangen voor de stich- dat alleen belanghebben- ting behartigt, is op vakantie. hf Managers van het onderzoeksinstituut NIPO worden multimiljonair dankzij de overname van hun bedrijf door het Britse Taylor Nelson Sofres. Ze koch ten 3,5 jaar geleden voor minder dan 25 miljoen gulden de onderneming van de twee bejaarde oprichters. De Britten betalen nu 110 miljoen gulden, bijna 450 procent meer. „Niemand hoeft medelijden te hebben met de oprichters", aldus directeur T. Vonk. Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie en het Marktonder zoek (NIPO), vooral bekend van ver kiezingsprognoses, maakte gisteren bekend verder te gaan onder Britse vlag. Taylor Nelson Sofres is met een omzet van 1,14 miljard gulden het grootste onderzoeksbureau van Euro pa en het vierde ter wereld. Volgens directeur Vonk was het voor het veel kleinere NIPO noodzakelijk om in een internationaal bedrijf op te gaan. „Be drijven waarvoor wij onderzoek doen, opereren steeds internationalen Ze ei sen dat ook van ons." De leidinggevenden van NIPO wor den dankzij de overname multimiljo nair. De driekoppige directie en 22 managers verkregen 3,5 jaar geleden negentig procent van de aandelen. De overige tien procent werd gekocht door de rest van het personeel. De oprichters J. Stapel en W. de Jon ge, die in 1945 aan de wieg stonden van het NIPO, stonden destijds onder zware druk van het management. De oprichters wilden het bedrijf eigenlijk verkopen aan het toen nog zelfstandi ge Franse Sorfes, dat een bod deed van 25 miljoen gulden. Het management saboteerde die overname. „We hebben ze onder druk gezet", zegt Vonk eerlijk. „Sinds 1981 hadden de twee oprichters niet meer de lei ding in handen. Ze wilden in 1996 bui ten het management om het bedrijf verkopen aan Fransen, maar wij wil den meeprofiteren. Tenslotte heeft het management van een huurhuis een kasteel gemaakt. Als je het niet aan ons verkoopt gaan we weg, hebben we toen gezegd." Uiteindelijk moesten de twee eigenaren akkoord gaan met het lagere bod van de managers. Oprichter W. de Jonge noemt de prijs van 110 miljoen gulden die de managers nu opstrijken 'erg hoog'. Het verbaast hem dat het NIPO nu als nog wordt overgenomen. „De directie wilde toen niet in buitenlandse han den komen", aldus de 81-jarige De Jonge. „Nu blijkbaar wel. Omstandig heden kunnen veranderen. Maar ik wist wat ik deed toen ik het bedrijf in 1996 verkocht." Volgens NIPO-directeur Ted Vonk hoeft niemand medelijden te hebben met de oprichters. „Ze hebben er altijd heel veel uitgehaald. Stapel woont in Aerdenhout in een kast van een huis met een oprijlaan van een paar hon derd meter. Dan heb je goed ge boerd." Dat de managers 3,5 jaar gele den een lucratieve investering hebben gedaan, beaamt hij volmondig. „Dat lijkt me wel. Ik heb slechtere investe ringen gezien." De 25 topmanagers kregen in 1996 evenveel aandelen. Door de overname incasseren ze per man bijna vier mil joen gulden. Ze moeten wel tot 2003 wachten voordat ze het gehele bedrag Ikrijgen uitbetaald. De Britten hebben dat bedongen, omdat ze vreesden dat <inders het management zou opstap pen. De prijs kan eventueel nog iets zakken als de resultaten tegenvallen. RLD vindt ook tekortkomingen bij KLM-partner Kenya Airways KLM-partner Kenya Airways en tien andere buitenland se luchtvaartmaatschappijen zijn op de vingers getikt door de Rijksluchtvaartdienst (RLD). Tijdens veiligheids inspecties zijn diverse tekortkomingen gesignaleerd. Met name enkele vrachtchartermaatschappijen kwamen slecht uit de bus. Zij zullen extra worden gecontroleerd. schiphol richard mooyman Het zogenoemde SAFA-team van de Rijksluchtvaartdienst heeft tussen medio 1997 en eind vorig jaar 273 inspecties uitgevoerd bij toestellen van 117 buitenlandse luchtvaart maatschappijen, zo blijkt uit het jaarverslag. Het merendeel van de inspecties werd uitge voerd op Schiphol. Op de meeste toestellen viel niets aan te merken. In één geval waren de tekort komingen zo ernstig dat een startverbod werd opgelegd. Een toestel van African Internatio nal Airways werd aan de grond gehouden. Bij tien luchtvaartmaatschap pijen werden minder ernstige tekortkomingen ontdekt, zoals bij Kenya Airways. Volgens een woordvoerster van de RLD be trof het bij Kenya Airways geen gebreken die de vliegveiligheid in gevaar brengen. „Het had te maken met veiligheidsgordels en de catering die niet helemaal vaststond." De gebreken zijn volgens haar inmiddels opge lost. De RLD deelde ook repri mandes uit aan het Russische Aeroflot, Air Moldova Interna tional, Antonov Design Bureau, Balkan Bulgarian Airlines, Das Air Cargo, Ermolino Flying Test Research Enterprise, Iran Air, Lithuanian Airways en Syrian Arab Airlines. De meeste tekort komingen hadden te maken met de vluchtvoorbereiding, vlieghandboeken, technische administratie en veiligheids voorzieningen in de cabine. De technische staat van de toestellen van Oost-Europese makelij was volgens de RLD over het algemeen goed, maar de veiligheidsvoorzieningen weken af van de internationale eisen. Technische gebreken werden door het inspectieteam met name vastgesteld bij maat schappijen die vliegen met ver ouderd westers materieel. De vrachtcharters kwamen als slechtste uit de bus. De vrachtchartermaatschappijnen zullen aan extra inspecties wor den onderworpen. De Rijksluchtvaartdienst heeft de autoriteiten van Bulga rije, Syrië, Moldavië en de Rus sische Federatie over de man kementen ingelicht. De ervarin gen met deze aanpak zijn vol gens de RLD 'niet onverdeeld positief. In slechts een klein aiantal gevallen leidde de waar schuwing tot een reactie of een verbetering. De RLD overweegt om Oost-Europese luchtvaart autoriteiten ondersteuning te gaan bieden bij het houden van toezicht. Steeds meer tweedehands auto's uit Nederland vinden hun weg naar Suriname. Vorig jaar ging er voor 12,6 miljoen gulden occassions de oce aan over. Dat was 10,5 procent meer dan het jaar daarvoor. Gebruikte auto's waren daarmee de belangrijkste groep Nederlandse exportproduc ten in Suriname, zo blijkt uit CBS-cijfers. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is bezig te kijken naar de positie van de werelddelen als handelspartner van Nederland. Amerika als ge heel is goed voor 45 miljard of 12,2 procent van onze totale invoer. Zo bezien komt het wereld deel op de tweede plaats, achter Duitsland, maar nog voor België. Met 23,1 miljard of 5,8 procent van het totaal is Ameiika de vijfde op exportge- bied. Zowel de import als de export naar Amerika wordt gedomineerd door de VS. Brazilië en Ca nada volgen op afstand op de tweede en derde plaats. De drie landem zijn samen goed voor meer dan 80 procent van de handel met Ameri ka. Het CBS keek echter ook naar het inwoneraan tal van de landen. Op dit; manier wordt de rang orde heel anders. Dan komt de meeste invoer uit Suriname (vooral natuurlijk aluminiumoxide) en de Nederlandse Antillen vooral stookolie). De Antillen zijn de nurmmer een op de export- lijst, met veel kaas. Suriname is nummer twee, met de nadruk op gebruikte auto's. Occasion wordt steeds goedkoper bunnik anp De prijs van een gebruikte auto blijft gestaag dalen. De gemid delde vraagprijs bij de profes sionele verkoper bedroeg in juli 18.200 gulden, 2,5 procent min der dan begin 1997. Verkopers verlagen de prijs omdat hun voorraden snel oplopen. Aan het einde van het tweede kwartaal stonden volgens de brancheorganisatie Bovag 433.000 gebruikte auto's in de showrooms en hallen van de verkopers. In april was dat nog 420.000 en eind vorig jaar stond de teller op 365.000. De auto's die bij particulieren te koop staan, zijn bij deze cijfers niet inbegrepen. „De branche ziet de dalende prijzen niet als een probleem", zegt een woordvoerder van de Bovag. „Want de verkopen ne men toe." De oorzaak van de oplopende voorraad occasions is namelijk de grote vraag naar nieuwe auto's (plus 20 procent in de eerste helft van het jaar). De uienteelt in Zeeland dreigt volgens de akkerbouwers en verwerkende industrie volledig onderuit te gaan. Als het plan van de Commissie Toelating Bestrijdingsmiddelen doorgaat om het gebruik van vrijwel alle herbiciden die nu nog op de markt zijn per 1 januari 2000 te verbieden, betekent dat het eind van de voor Zeeland tradi tionele teelt. In het verlengde daarvan zul len ook kleinere teelten als bruine bonen, vlas, erwten, teu nisbloemen, bloemzaad en graszaad het veld moeten rui men. „Een drama", vat voorzit ter J. van Waes van de vakgroep akkerbouw van de. Zuidelijke Land en Tuinbouw Organisatie samen. Uiteraard zullen ook elders in Nederland vrijwel geen uien meer worden geteeld. Er zal een verschuiving plaatsvinden naar andere landen als België en Frankrijk,, waar het gebruik van onkruidb estrijdingsmiddelen soepeler is geregeld. Stopzetting van de agrarische activiteite n hier heeft tot gevolg dat ook de sorteer- en pakstati- ons, met in Zeeland zo'n dui zend arbeidsplaatsen, in moei lijkheden komen. Zeeland heeft een areaal van ruim vijfduizend hectare uien. De Commissie Toelating Be strijdingsmiddelen besluit als zelfstandig; orgaan over de her biciden ein insecticiden die in de akkerbouw in Nederland mogen worden gebruikt. Het jongste voornemen, dat betrek king heeft op uien en een reeks kleinere teelten, wordt door boeren als uitermate rigide er varen. In feite zou doorvoering van het verbod inhouden dat alleen nog biologisch kan wor den geteeld en dat wordt alge meen als een onmogelijke en te kostbare zaak gezien. Rotterdam In het Rotterdamse havengebied wordt in de startschacht van de Botlekspoortunnel een van de twee treintjes klaar gemaakt voor het transport van buizen. Inmiddels is ruim driehonderd meter van de twee kilometer lange spoortunnel geboord. De NS verwachten dat het geheel in 2002 gereed is voor containertransport. De treintunnel, onderdeel van de Betuwelijn, zal bestaan uit twee buizen onder de Oude Maas en krijgt een diameter van bijna negen meter. foto anp ton borsboom avenhorn De meeste mensen moeten er in dit warme jaargetijde niet aan denken. Anderen loopt het wa ter ook zomers in de mond bij de gedachte aan een maaltje zuurkool met worst. Bij Succes in het Noord- Hollandse Avenhorn wordt op dit moment alweer druk gewerkt aan de productie van deze specifieke win- terlekkernij. Het proces is relatief simpel. In de kuip op de foto wordt 21 ton gesneden kool gegooid, waar na gistcellen en wat flinke scheppen zout in vier weken zorgen voor het eindproduct. foto anp hans steinmeier

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7