Benelux ontevreden over doordrukken NAVO-chef Op het spoorwegnet van India dreigen talloze gevaren Buitenland 'KFOR en VN doen in Kosovo werk niet goed' Spaanse regering zweet in zaak-Pinochet Nederlandse 'hittegolf heet in VS 'verkoeling' Azië staat onder water NSDAG 3 AUGUSTUS 1999 lusland ontkent levering raketten 3NDENRusland ontkent dat het kort voor het uitbreken van de osovo-oorlog luchtdoelraketten aan Joegoslavië heeft gele erd, zoals het gezaghebbende Britse vaktijdschrift Jane's Defen- entr? Weekly vandaag meldt. Op het moment van de levering gold aal .Jeen internationaal wapenembargo tegen Belgrado. Het gaat aat 2™ raketten van het type S-300 PM, waarvan er volgens Jane's 3arcj prder dit jaar tussen de zes en tien in onderdelen over het aoor naar Joegoslavië zouden zijn gegaan. De eerste proef met e door de Serviërs 'geassembleerde' S-300 raketten zou op 30 ïei plaatsvinden. De NAVO bombardeerde de lanceerinrich- ng bij Belgrado echter voor die tijd. De Joegoslavische strijd- 841 rachten zouden de resterende projectielen hebben verstopt in ■Jjiiipermanstrip wijst op gevaar mijnen /ashingtonOok Superman schiet Kosovo te hulp. Binnenkort rerdt aan 500.000 kinderen in de Servische provincie een strip- oek uitgedeeld waarin de populaire figuur de kleintjes - in het Ibanees - gaat wijzen op de gevaren van landmijnen. Dat heeft e Amerikaanse first lady Hillary Rodham Clinton gisteren be- endgemaakt. In het boek legt Superman uit hoe een mijn te erkennen is en hoe contact met de dodelijke wapens kan wor- en vermeden. Sinds het einde van de oorlog in Kosovo, zes reken terug, hebben zich meer dan tweehonderd incidenten iet landmijnen en andere explosieven voorgedaan. Volgens chattingen van VN-experts zullen de wapens nog zeker vijfjaar un slachtoffers eisen. Het boek kwam tot stand door samen- rerking tussen het Pentagon, Unicef en uitgever DC Comics. foto epa manny ceneta Tinse huurling moordde in Kosovo urküEen Finse huurling is gisteren voor de rechtbank in Tur- u aangeklaagd wegens volkerenmoord in Kosovo. De 25-jarige ïan, die in het weekeinde werd gearresteerd, zou in opdracht an Servische eenheden in Kosovo burgers hebben vermoord, 'olgens de Finse politie is het een kwestie van tijd voor een weede huurling kan worden opgepakt. Het duo vocht met de Servische Wolven' mee. De tweede soldaat is momenteel in het uitenland, maar komt binnenkort terug naar Finland. Hij be- estigt dat hij bij de eenheid heeft gevochten, maar bestrijdt de leschuldigingen van moord. Een ex-huurling die vorige maand t Denemarken werd opgepakt, zei in een interview dat hij ze er twintig mensen heeft gedood toen hij bij de Wolven vocht. lorg over bosbranden Indonesië ingaporeBosbranden in de jungles van Borneo en Sumatra rebben geleid tot nieuwe waarschuwingen voor de volksge- ondheid in Zuidoost-Azië. Zowel in Singapore als in Maleisië is r sprake van verhoogde smogvorming. Op Borneo is de bevol ing opgeroepen maskers te dragen. Vooral milieuactivisten rezen voor een herhaling van de grote problemen van 1997, oen een mistige deken van vervuilde lucht grote delen van In- lonesië en zijn buurlanden in de greep had. Ook vorig jaar wa- en er vele bosbranden, voor een deel veroorzaakt door boeren lie delen van het oerwoud platbranden om landbouwgrond te erkrijgen. Uit satellietbeelden blijkt dat er momenteel enkele londerden bosbranden op Borneo en Sumatra zijn. Dode verstekelingen in Sabena-toestel jRUSSEL In de wielruimte van een Airbus van de Belgische uchtvaartmaatschappij Sabena zijn gisteren de lijken gevonden jan twee jonge Afrikaanse verstekelingen. De twee waren dood- [evroren. Grondpersoneel in Brussel vond de jongens bij het lijtanken van het toestel na een vlucht die Guinee en Mali had langedaan. Volgens een Sabena-woordvoerder is het onduide- ijk waar de twee aan boord zijn geklommen. In januari over- eefde een jonge verstekeling uit Senegal tot ieders verbazing jen vijf uur durende vlucht van Senegal naar Frankrijk in de vielruimte van een vliegtuig. Volgens schattingen moet het daar ijdens de vlucht tot 40 graden hebben gevroren. L'S niet bezorgd over rakettest China Vashington De Verenigde .Staten zien in de raketproef waarvan phina gisteren melding maakte geen zorgwekkende ontwikke- ing. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Was- lington kwam de test met de lange-afstandsraket 'niet onver vacht'. Peking maakte gisteren bekend dat met succes een lieuwe grond-grondraket was getest. De Amerikaanse woord- roeder Rubin zei er niet vanuit te gaan dat de proef iets te ma ren heeft met de spanningen rond Taiwan. China heeft gisteren Vel geprotesteerd tegen de voorgenomen levering van Ameri kaans militair materieel aan Taiwan. Het gaat om verkennings vliegtuigen en onderdelen voor F16-gevechtstoestellen. Presi dent Clinton moet nog een besluit nemen over de deal, die Tai- van 550 miljoen dollar gaat kosten. Japan berecht voor tonijnvangst iamburg Australië en Nieuw-Zeeland hebben het Internatio nale Zeerechtshof gisteren gevraagd om een verbod op de 'angst door Japanse vissers van de met uitsterven bedreigde ro le tonijn. Beide landen vroegen het in Hamburg gevestigde hof lapan meteen te verplichten de vangst te staken. Tokyo heeft erder al laten weten zich niets van een juridische procedure te lullen aantrekken. Japan claimt dat het de vis vangt voor weten- chappelijk onderzoek, maar andere landen noemen die uitleg [en dekmantel voor gewone commerciële vangst. In 1998 vin den Japanse vissers 1.400 ton van de zeldzame en dure vissoort, >en kwart meer dan volgens het quotum is toegestaan. Weer vluchtelingenstroom op Ambon akarta Hét aantal mensen dat op de vlucht is geslagen na de eligieuze rellen van vorige week op Ambon, is opgelopen tot iO.000. De vluchtelingen wijken uit naar andere dorpen op het >ostelijke eiland of vertrekken naar het nabijgelegen eiland Su- awesi. Begin januari, toen de eerste rellen tussen christenen en noslims op Ambon en het zuidelijk gelegen eiland Tual uitbra- :en, vluchtten eveneens tienduizenden mensen, voornamelijk slamitische Ambonezen. Als gevolg van die rellen, waarbij drie- londerd mensen omkwamen, zijn 40.000 mensen van Ambon in 35.000 van Tual nog steeds dakloos of tijdelijk elders onder- jebracht. Een gedeelte verblijft in vluchtelingencentra in Buton, n Zuid-Sulawesi. Door de erbarmelijke levensomstandigheden in gebrek aan schoon water zijn al tientallen mensen in de cen- ra om het leven gekomen. 3FOR arresteert Bosnische Serviër >en haag Duitse SFOR-soldaten hebben in het zuidoosten van losnië de van oorlogsmisdaden verdachte Radomir Kovac gear- esteerd. Hij moet voor het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag rerschijnen en is daarom gistermiddag overgebracht naar de icheveningse gevangenis. De 38-jarige Kovac werd in juni 1996 langeklaagd wegens misdaden tegen moslims, waaronder ver pachting. Hij zou tussen voorjaar 1992 en begin 1993 vrouwen gevangen hebben gehouden. De vrouwen moesten huishoude- ijk werk verrichten en de seksuele lusten van de soldaten be ledigen. Kovac heeft volgens de aanklacht ook verschillende gevangenen verkocht aan soldaten. tes, bossen en woestijnen. Ieder jaar doen zich meer dan vier honderd ongelukken voor, waarbij jaarlijks gemiddeld zeven- tot acht honderd mensen om het leven komen. Meer dan de helft (zestig procent) van de botsingen en ontsporingen wordt volgens autoriteiten door menselijke fouten veroorzaakt. Nog maar twee weken geleden ramde bij de plaats Agra een passagierstrein een goederentransport, waarbij zes tien slachtoffers vielen. Minder dan een jaar geleden botste in de noorde lijke staat Punjab een trein op auto's die van een andere trein waren geval len en op het aangrenzende spoor te recht waren gekomen. Volgens de po litie lieten hierbij 208 mensen het le ven. Het ergste ongeluk gebeurde op 20 au gustus 1995 in de noordelijke staat Ut- tar Pradesh, toen een passagierstrein op een stilstaande trein botste. Die was gestopt nadat hij een koe had ge raakt. De spoorwegbeambte die de wissels bediende had de volle passa gierstrein het groene licht gegeven. Hij had niet in de gaten dat de eerste trein De chaos na de treinramp van gisteren in Bengalen. In de wrakstukken bevinden zich waarschijnlijk nog veel slachtoffers. foto ap* tarun das was gestopt. Na het ongeluk sloeg hij op de vlucht. Het aantal slachtoffers is vaak hoog omdat Indiase treinen lang en overvol zijn. Bij het ongeluk in 1995 waren in totaal 2.200 reizigers betrokken. In september 1997 kwamen 82 mensen om toen hun trein in het zuiden van het land ontspoorde. De politie achtte monteurs schuldig aan het ongeluk, omdat ze een deel van de rails hadden verwijderd zonder hun superieuren te informeren. Twee monteurs zijn hier voor later gearresteerd. Afgelopen april raakte een trein bij de noordelijke stad Lucknow een bus met feestvierders die op weg was naar een bruiloft. Op dezelfde onverlichte over weg waren al zó veel ongelukken ge beurd dat plaatselijke bewoners het de 'dodelijke overgang' noemden. Bij de botsing kwamen 39 mensen om. In de afgelegen noordoostelijke staat Assam zijn spoorlijnen regelmatig het doelwit van aanslagen door guerrilla strijders van plaatselijke stammen, die strijden voor onafhankelijkheid. As sam wordt met India verbonden door een dunne strook land tussen Bangla desh en Bhutan. Sabotage komt zó dikwijls voor, dat plaatselijke autoritei ten een snelheidslimiet van 60 kilome ter per uur hebben ingesteld om de gevolgen van een ontsporing te ver minderen. Rond deze tijd van het jaar is de dreiging van aanslagen bijzonder groot, aangezien op 15 augustus de In diase onafhankelijkheidsdag wordt ge vierd. Onverlichte overgangen, dieren op de spoorbaan, aanslagen door guerrilla strijders: op het drukke spoorwegnet van India dreigen talloze gevaren. Bij na dagelijks verongelukt één van de overvolle treinen, die samen iedere dag zo'n twaalf miljoen mensen ver voeren. Bij één van de zwaarste ongelukken tot nu toe kwamen gisteren in de oostelij ke provincie West-Bengalen meer dan tweehonderd mensen om het leven en raakten honderden anderen gewond. Het dodental loopt waarschijnlijk nog veel verder op, omdat er nog veel mensen in de wrakstukken zitten. De oorzaak van de botsing is waarschijn lijk een seinstoring, hoewel in eerste instantie ook aan een terroristische aanslag werd gedacht. Het Indiase spoorwegnet is het groot ste in de wereld. Op meer dan 67.000 kilometer rails rijden meer dan 14.000 treinen. Deze variëren van smalspoor treintjes die de steile berghellingen be klimmen tot exprestreinen die dagen lang voortrazen door eindeloze vlak De Benelux-landen Nederland, België en Luxemburg zijn ontevreden over de procedure die binnen de NAVO wordt gevolgd bij de opvolging van secretaris-generaal Solaria'. Volgens de Belgische radio hebben de drie lan den tijdens een informele vergadering in Brussel gister middag bezwaar gemaakt tegen een te snelle benoeming van de Britse minister van defensie Robertson als opvol ger van Solana. brussel-den haag anp De Belgen klagen over 'handje klap' tussen de grote landen binnen de NAVO. Zo ver wil het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken niet gaan, maar de wrevel over de haast in Brussel is duidelijk. De Neder landse vertegenwoordiger heeft nog niet eens de kans gehad om vanuit Den Haag van de meest betrokken ministers te vernemen of ze zich kunnen vinden in de kandidatuur van Robertson. De ambassadeurs van de ne gentien NAVO-landen kwamen gistermiddag bijeen om te pra ten over Robertson, die vrijdag door de Britse premier Blair was voorgedragen. Na het defi nitieve 'nee' van de Duitse bondskanselier Schroder over de kandidatuur van zijn defen sieminister Scharping leek de race gelopen. Maar voor een daadwerkelijke benoeming is consensus nodig bij de negen tien lidstaten, en dat is lastig in een vloek en een zucht te rege len als allerlei betrokken minis ters op vakantie zijn. Buitenlandse Zaken in Den Haag benadrukt dat de bijeen komst van gisteren een infor meel karakter had. Morgen wordt in Brussel genoemd als de dag voor een nieuwe verga dering over Robertson, maar Den Haag schat in dat ook dat misschien nog wel te vroeg is voor een stemming. Robertson zal desondanks zonder twijfel de scheidende Spaanse NAVO-chef Javier So lana opvolgen, die de NAVO verruilt voor een topfunctie bij de Europese Unie. Volgens een bron in Brussel is hij een sterke kandidaat, en is er inhoudelijk onder de lidstaten geen discus sie over zijn persoon. new york» anp Human Rights Watch heeft scherpe kritiek op de interna tionale vredesmacht KFOR en de VN-vredesmissie in Kosovo, vooral vanwege de 'onvoldoen de bescherming' die zij de Ser viërs en zigeuners (Roma) in de provincie bieden. De mensen rechtenorganisatie publiceert vandaag een gedetailleerd rap port over de angst, onzekerheid en het geweld waarmee deze minderheden leven sinds de af tocht van de Joegoslavische troepen uit Kosovo. De organisatie baseert het achttien pagina's tellende rap port op interviews met slachtof fers, ooggetuigen en lokale functionarissen in meer dan twaalf steden en dorpen in de Servische provincie. Het verslag beschrijft de directe en syste matische pogingen de Serviërs en zigeuners uit hun huizen en geboortestreek te verjagen, on der meer door middel van brandstichting, plundering en vernieling. „Mannen zijn aangehouden, ondervraagd en vaak ernstig mishandeld. Hoewel het me rendeel uiteindelijk is vrijgela ten, zijn sommige mannen nog steeds vermist en vermoedelijk dood", aldus Human Rights Watch. De misdaden tegen Serviërs en Roma worden voornamelijk begaan door mannen die het uniform dragen van het Kosovo Bevrijdingsleger U(^K, al is het volgens Human Rights Watch nog onduidelijk of dat een ge organiseerde campagne tegen de minderheden voert. Habibie verklaart verkiezingen geldig JAKARTA Rtf De Indonesische president Ha bibie heeft de uitslag van de parlementsverkiezingen van 7 juni vandaag geldig en bindend verklaard. Zijn regerende Gol- kar-partij kwam met 22 procent op de tweede plaats, na de par tij van oppositieleidster Mega wati Soekarnoputri, de PDI-P. Die behaalde 34 procent van de stemmen. „Het resultaat is zeer duide lijk", aldus Habibie bijna twee maanden na de historische stembusgang. Aan de verkiezin gen namen 48 partijen deel. Hoeveel zetels elke partij krijgt, wordt berekend volgens een complexe formule. Een nieuwe president wordt gekozen door deze Raadgevende Volksverga dering, aangevuld met twee honderd benoemde regionale vertegenwoordigers. Dat ge beurt in november. Een aantal kleinere partijen weigerde in te stemmen met de uitslag en wees op de onregel matigheden die zich zouden hebben voorgedaan bij de stembusgang. Omdat deze par tijen ook zitting hebben in de kiescommissie KPU, kon deze de resultaten niet goedkeuren. Ook de president kan daar ech ter toe overgaan. Acties Suriname 'tot bittere eind' PARAMARIBO ANP De gisteren hervatte acties van de Surinaamse vakbeweging te gen het beleid van president Wijdenbosch gaan door 'tot het bittere eind'. Dat zei vakbonds leider Fred Derby van de vak centrale C'47 in Paramaribo. De vakbonden willen de nu nog re latief beperkte acties opvoeren tot een 'climax', die morgen moet plaatsvinden. Dan wordt ook gehoopt op ondersteuning van het bedrijfsleven. De acties bleken gisteren het duidelijkst bij de banken in Pa ramaribo. Die bleven dicht. Personeel van de luchtvaart maatschappij SLM, dat ook lid is van C'47, voerde geen acties die het personenverkeer met Nederland belemmerde. Derby zegt echter geen garanties te kunnen geven dat dit zo blijft. Straatacties zijn nog niet ge voerd. De regering heeft be paald dat er voor betogingen en openbare vergaderingen ver gunningen moeten worden ge vraagd. Geen enkele vakorgani satie is van plan zich te onder werpen aan deze 'muilkorfver- ordening'. De acties van de vak beweging richten zich onder meer op verlaging van de on-. langs weer fors verhoogde brandstofprijzen. manila» Een inwoner van de Fili- pijnse hoofdstad Manila probeert in elk geval het hoofd nog droog te houden tijdens één van de slagregens die grote delen van het land de afgelopen dagen on der water hebben gezet. Er vielen zeker zestien doden. De autoritei ten hebben de noodtoestand af gekondigd. Ook andere delen van Azië zijn getroffen door nood weer. Overstromingen en aard verschuivingen hebben al tiental len levens geëist in Noord- en Zuid-Korea, Bangladesh, Viet nam, Thailand, China en India. Tienduizenden inwoners van i regio's zijn als ge volg van het noodweer geëvacu eerd. De extreme regenval heeft het hardst toegeslagen in Zuid- Korea. Daar stierven circa 25 mensen en worden er nog twintig vermist. Ook de orkaan Olga heeft Zuid-Korea inmiddels be reikt. Vanmorgen was er opnieuw sprake van extreme regenval in de hoofdstad Seoul en in het noor den van het land. Meteorologen verwachten voor de komende da gen nog veel regen. In China is de machtige Yangtze-rivier op tal van plaatsen buiten haar oevers getreden. foto reuters erik de castro barcelona henk van den boom correspondent De kwestie-Pinochet blijft de Spaanse rege ring achtervolgen. De jongste poging van Chüi om de ex-dictator uit de greep van de rechters te halen, en hem via een politiek onderonsje met Spanje terug te laten keren naar zijn thuisland, brengt Madrid in grote verlegenheid. Enerzijds wil premier Jose Maria Aznar de betrekkingen met Chili niet in gevaar brengen. Anderzijds weet hij dat hij een belangrijk deel van de Spaanse kie zers tegen zich krijgt als hij het uitleve ringsverzoek aan Groot-Brittannië intrekt, zoals Santiago wil. Formeel heet het in Madrid dat het rege ringsstandpunt niet is veranderd. Dat wil zeggen dat de politiek de zaak in handen van justitie heeft gelegd en dat ook zo blijft. Daarmee kon Aznar tot nu toe zijn handen in onschuld wassen. Hij kon zich als politi cus immers niet mengen in de bevoegdhe den van de rechterlijke macht. Aan die stellingname moet nu echter een einde koruen, omdat Chili Spanje per brief heeft gevraagd het uitleveringsverzoek in te trekken en de zaak af te handelen door middel van een zogenaamde 'vriendschap pelijke arbitrage'. Spanje en Chili kunnen bij zo'n procedure gebruik maken van de 'overeenkomst tegen marteling' van de VN uit 1984. In feite houdt dit in dat de zaak uit handen van de rechters wordt genomen en dat de politiek verantwoordelijken van de beide landen het roer overnemen. De Spaanse regering voelt eigenlijk wel voor zo'n oplossing. Afgelopen weekeinde meldde de krant El Pais dat Abel Matutes, minister van buitenlandse zaken, aan de socialistische oppositieleider Joaquin Al- munia had gevraagd zich niet te verzetten tegen een dergelijke politieke oplossing. De socialisten hebben zich echter altijd onom wonden uitgesproken vóór vervolging van Pinochet. Ook nu hebben woordvoerders laten weten dat ze zich zullen verzetten te gen intrekking van het uitleveringsverzoek. Londen toonde zich gisteren een stuk toe schietelijker. Als Madrid en Santiago er sa men uitkomen, dan mag Pinochet van de Britten gaan. De Chileense regering heeft grote haast en heeft Spanje gevraagd het liefst nog deze week met een antwoord te komen. Op 27 september dient in Londen de volgende rechtszaak over Pinochets uitlevering aan Spanje. De ex-dictator werd vorig jaar 16 oktober in Londen aangehouden op ver zoek van de Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Garzon. In Spanje werd het justiti ële onderzoek algemeen toegejuicht, om dat onder de Chileense dictatuur ook hon derden Spanjaarden zijn gemarteld en ge dood. Door enkfele conservatieve rechters zijn aanvankelijk pogingen gedaan om Garzon van zijn 'jacht op Pinochet' af te brengen, net als door de regering-Aznar. Maar toen ook in andere landen de roep om veroor deling van de ex-dictator steeds sterker werd, stelde Aznar zich strikt neutraal op eh verwees hij naar justitie. Nu lijkt het er op dat hij alsnog de kastanjes uit het vuur moet halen. Dat vuur wordt met de dag he ter, omdat de algemene verkiezingen van volgend voorjaar met rasse schreden nade- washington john wanders correspondent Tornado's, orkanen, aardbevin gen, overstromingen, hittegol ven. Amerikanen zijn ver trouwd met natuurgeweld. Hit tegolf in Nederland? In de Ver enigde Staten kwam het kwik in grote delen van het land de af gelopen weken ook 's nachts niet onder de 25 graden. De hit tegolf, met temperaturen boven de 40 graden, eiste sinds 19 juli al bijna tweehonderd levens. Airconditioning kan in dit land het verschil betekenen tus sen leven en dood. Maar al die op volle toeren draaiende appa raten zet de energienetwerken onder grote druk. Door overbe lasting kwamen in Chicago bij voorbeeld honderdduizend in woners zonder stroom te zitten. En zonder stroom geen airco. De stoffelijke resten van bezwe ken bejaarden moesten worden ondergebracht in vrachtwagens met koelcellen. Hitte is een moordenaar, stelt de Nationale Weerdienst. Hitte golven maken meer dodelijke slachtoffers in de VS dan orka nen, onweersbuien, tornado's, aardbevingen en overstromin gen. Alleen de winterse koude is nog dodelijker, ril 1980 kostte een hittegolf 1.250 Amerikanen het leven. Het advies van de Nationale Weerdienst: zorg dat' je veel drinkt, draag dunne, rui-1 me kleding die licht van kleur is, blijf zoveel mogelijk uit de zon, hou bejaarde buurtbewo ners in het oog en schort inten sieve activiteiten op. Ook de landbouw lijdt. In het oosten van het land is sprake van de ergste droogte sinds de Grote Depressie. Oogtsen ver pieteren en de grond scheurt open. Akkerbouwers smachten naar een serie onweersbuien. Het ministerie van landbouw heeft inmiddels zes staten tot rampgebied verklaard. Het dringende verzoek van de over heid: geen auto's wassen, geen tuinen sproeien en zo min mo gelijk stroom gebruiken. Het ergste leed lijkt overigens geleden. Meteorologen konden gisteren althans berichten dat de temperaturen geleidelijk da len naar het normale niveau voor augustus, zo'n 27 tot 32 graden. Alleen in het zuiden blijft het warmer, maar dat heet daar normaal. Een temperatuur van 30 graden mag in Neder land een 'hittegolf heten, in de VS spreken ze opgelucht van een 'langverwachte, aangena-'J me verkoeling'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5