Heel Keel Onderzoek TNO naar 'sekskelders' Binnenland Experiment met gen-maïs Directeur gevangenis wil openheid bewaren Thiandi mag niet naar basisschool Dubbelportret Wind en vlakte vrijwaren land van te veel smog liSssS 199,- per maand4 JNSDAG 3 AUGUSTUS 1999 [Amnestie alleen na betalen boete den haag Sommige Nederlandse gevangenen in Marokko kun nen misschien niet vervroegd vrijkomen, ondanks de amnestie die de nieuwe koning Mohammed hen verleende. Ze moeten j m namelijk een hoge douaneboete betalen. De boete wordt opge- ,egd als ze met drugs zijn gepakt, omdat over deze handelswaar geen accijnzen zijn betaald.Als dat wordt verrekend krijgen ze ?en straftarief opgelegd dat drie maal de nominale waarde is. En in Marokko wordt in zo'n geval de straatwaarde van drugs nogal ruim geschat", zegt een woordvoerder van het ministerie iran buitenlandse zaken. Het gaat om bedragen van duizenden :ot honderdduizenden guldens. De meesten kunnen dat niet betalen. iet Nederlands echtpaar op Duitse horens hrpKEMPTENOp een wei in Zuid-Duitsland is in het weekeinde een ze kjNec'er'anc's echtpaar door koeien op de horens genomen en zwaar gewond geraakt. Het echtpaar, 70 en 69 jaar oud, kwam Tijdens een wandeling met zijn hond over de berg de Hinterho- elanthwies kennelijk te dicht bij twee drachtige koeien. De beesten l dierielen hen aan en slingerden hen weg. De man liep enkele ge- Tes-broken ribben op en schaafwonden in het gezicht. De verwon de dingen van de vrouw bleven beperkt tot enkele kneuzingen, 'tnaar zij raakte in een shocktoestand. )eze ;^cMan doodgeschoten in Landgraaf lust landgraaf In het Zuid-Limburgse Landgraaf is gistermiddag j 'Repen 39-jarige man uit het Duitse Kalkar doodgeschoten. De ge alarmeerde politie trof het levenloze lichaam van de man aan rresVoor een woning. De politie heeft twee vrouwen gearresteerd ig 19üe zich in de woning bevonden. Een van hen is de ex-echtge- begrote van de man. eei roshSchade monument door kinderen de amsterdam De politie stopt met het onderzoek naar de vernie- Blariing van het Auschwitzmonument. Medewerkers van de reini gingsdienst ontdekten 19 juli dat een van de zes glasplaten van het monument in het Werheimpark in Amsterdam geheel ver splinterd was. De politie heeft geen bewijzen voor moedwillige oenj^emieling gevonden. Het politieonderzoek leverde niet meer op j^dan dat getuigen spelende kinderen op en bij het monument ie devan J311 Wolkers hebben gezien. De politie vermoedt dat dit in )en combinatie met de warmte de beschadiging heeft veroorzaakt. ,He p^Iet was de derde keer in zes jaar dat het Auschwitsmonument truiriweiri beschadigd. :en n §aat Dode en verwaarloosde katten IJ op a - vl monnikendam In de woning van een 48-jarige man in Monnic- i op kendam zijn zondag acht dode en twaalf verwaarloosde katten andt.aangetroffen. De dode katten waren al in verre staat van ontbin- reld iding. De brandweer heeft de katten gisteren weggehaald uit de s op zwaar vervuilde woning. In het huis lagen lege blikken katten- zal fvoer verspreid over de vloer, hing een ondraaglijke stank en ïge zwierven talloze vliegen, muggen en vlooien. Omdat het zo'n e Sovverschrikkelijke rotzooi was, is het hele huis leeggehaald. De lersclpolitie heeft de GGD geattendeerd op de situatie, ïatui as oialmelqDe politie Twente neemt extra maatregelen om te ijn gtvoorkomen dat het bij de vriendschappelijke voetbalwedstrijd ich Heracles Almelo-Ajax morgenavond uit de hand loopt. Vorige )pig. week liet de politie zich bij het duel FC Twente-Club Brugge id envolledig verrassen door hooligans van Club Brugge en ADO Den isserHaag. ,,We benaderen de vriendschappelijke wedstrijd tussen t zijnHeracles en Ajax als een risicovolle competitiewedstrijd. Er wor- t varden extra agenten ingezet en we houden een peloton ME achter at er de hand", zegt een politiewoordvoerder. Het duel tussen de fen- twêe clubs is de laatste wedstrijd die in het oude stadion wordt jen vgespeeld en moet een feest worden zonder bier. Heracles Alme- Ruslo speelt komend seizoen in een nieuw stadion. Wij ;rs [k zi^' 1u zohindeloopen Een 17-jarige Duitser die gistermiddag voor de ha- gme<ven van Hindeloopen vanaf een rubberboot te water was ge- e"e'raakt, wordt vermist. Hij was gisteravond laat nog niet gevon- er rLcjen pe ZOekactie op het IJsselmeer gaat vandaag verder. De n Vfjongen voer gistermiddag met zijn 21-jarige broer in een rub- iet berboot het IJsselmeer op. Beiden konden niet zwemmen. Ze gingen in het bootje liggen en vielen in slaap. De 21-jarige schrok wakker toen hij een plons hoorde. Daarna zag hij zijn broer onder water verdwijnen. Het ongeluk gebeurde ongeveer 250 meter uit de kust, recht voor de haven van Hindeloopen. Het water is daar twee meter diep. K Vader rijdt in op zijn kind musselkanaal Een 34-jarige man uit Stadskanaal is met zijn au to ingereden op een groepje kinderen, waaronder zijn negenja- Erige zoontje. Die auto reed over zijn voeten heen. De andere Zlf kinderen konden een veilig heenkomen zoeken. De man, die yfp vermoedelijk onder invloed van alcohol en drugs verkeerde, •■leeft al geruime tijd in onmin met zijn ex-vrouw. Die was met Yorl<twee kinderen op bezoek bij kennissen in Musselkanaal. De va- ..der mag vanwege eerdere geweldplegingen tegen zijn ex en de kinderen geen contact meer met ze hebben. De man wilde na IS ®het incident uitstappen om zijn voormalige vrouw aan te vallen. ïn zc Buren wisten dat echter te voorkomen. De man is daarop met ^rjhoge snelheid weggereden. "'e Fosfor op strand Vlissingen ,vckcVLISSINGEN brandweer heeft gisteravond de stranden van de vaj gemeente Vlissingen en Veere gecontroleerd op de aanwezig- ly jr heid van fosfor. Eerder waren in Vlissingen kleine fosfordeeltjes ^^aangetroffen op de vloedlijn. De mogelijkheid bestaat dat de ^fosfor, die afkomstig zou zijn van oude munitie, ook op andere wcl stranden aan de zuidkant van Walcheren aanspoelt. Daarom brengen de gemeenten vandaag waarschuwingen aan bij de sgej strandovergangen en op de paalhoofden. Fosfor kan spontaan s^gj ontbranden. Voordat dit gebeurt, ontwikkelt zich grijze rook. pp|4 Daar fosfor roestbruin van kleur is, lijkt de stof op een roestvlek. Omdat de deeltjes meekomen met dé vloed, worden ze vrijwel alleen op de kusüijn gevonden. Een lichaamsdeel dat met fosfor in contact is gekomen kan het best onder water worden gehou den, maar moet in elk geval nat blijven. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Opvarende rubberboot verdwenen Proefproces over wachtlijst in thuiszorg groningen anp Namens tachtig ouderen die al faandenlang op thuiszorg ichten, spant advocaat mr. A. ijnberg een proefproces aan tegen ongeveer 21 zorgkanto ren. De processen worden sa mengevoegd tot een kort ge ding dat in september in Utrecht dient. Wijnberg wil te weten komen wie verantwoor delijk is voor de wachtlijsten. Zowel de Staat als de zorgver zekeraars zeggen dat ze niet verantwoordelijk zijn. Wijnberg heeft eerder al de Staat gedagvaard over de wachtlijsten in de thuiszorg. Toen oordeelde de Haagse rechtbank dat de ouderen niet bij de Staat, maar bij de zorg kantoren moeten aanldoppen. Landelijk wachten ongeveer 23.000 ouderen op hulp. den haag anp Het ministerie voor Milieube heer (VROM) wil experimenten met genetisch veranderde maïs toestaan. Dit bleek gisteren bij de Raad van State in Den Haag. Genetisch gemanipuleerde maïs is minder gevoelig voor ziektes. Daardoor zijn minder pesticiden nodig. Het ministe rie wil toestemming geven voor veldproeven in heel Nederland. De Amsterdamse L Eijsten bevecht de toestemming bij de Raad van State. Zij stelt dat de verandering van de maïs leidt tot een hoger gebruik van het bestrijdingsmiddel glufosinaat- ammonium. Deze pesticide, waarvan het gebruik in Neder land voorlopig verboden is, kan volgens Eijsten bij mensen ec zeem veroorzaken. Het toe gangsverbod tot de proefvelden is volgens haar onvoldoende omdat pesticiden worden mee gevoerd door de wind. Een woordvoerder van VROM stelde bij de Raad van State dat de gemodificeerde maïs niet meteen leidt tot een hoger gebruik van het bestrij dingsmiddel. De maïs van de proefvelden mag ook niet in de voedselketen terechtkomen. Het bedrijf Hoechst Schering Agrevo in Haren wil proeven doen in Drenthe, Flevoland, Gelderland, Groningen, Lim burg, Noord-Brabant en Over ijssel. Een tweede vergunning voor praktijkproeven is ver leend aan D. van der Have in Kapelle, voor proeven in heel Nederland. De Raad van State maakt haar oordeel over de vergunningen binnen twee maanden bekend. 'Prostitué' uit Zandvoort verkracht klant den haag anp Zedenrechercheurs van de Haagse politie hebben een 29- jarige man uit Zandvoort aan gehouden die zich uitgeeft als vrouwelijke prostituee en ervan wordt verdacht een klant te hebben verkracht. Een slacht offer, een 19-jarige Hagenaar, heeft daarvan aangifte gedaan. De Hagenaar bezocht op 19 juli de 'prostitutiepromenade' in de Haagse Geleenstraat en trof daar de Zandvoorter. Volgens de Haagse persofficier mr. S. Horstink heeft de verdachte „hoewel een man, een vrouwe lijk gezicht, blond haar en grote borsten". De Hagenaar was er daarom van overtuigd met een vrouw van doen te hebben. Hij werd bedwelmd met een che mische stof en toen hij weer bij bewustzijn kwam, bleek hij anaal te zijn verkracht. Justitie hoopt op terugkeer rust emmen/assen gpd-anp Er komt alsnog een onderzoek door TNO naar het be staan van 'sekskelders' onder de openbare basisschool De Dreef in Emmer-Erfscheidenveen. Vier ouderparen krijgen daarmee hun zin. personeel. Daarbij zou gebruik zijn gemaakt van sekskelders. Na uitvoerig onderzoek con cludeerde het openbaar minis terie in Assen in november 1997 dat de aangiften feitelijk niet juist konden zijn en dat er geen sprake was van seksueel mis bruik door ouderen. Wel con cludeerde Justitie dat de kinde ren het slachtoffer waren ge weest van seksuele spelletjes door oudere kinderen. In het Tot nu toe verzette het open baar ministerie in Assen zich hevig tegen een dergelijk on derzoek. Het media-offensief dat begin juli op gang kwam was voor het OM aanleiding van mening te veranderen. Tot die tijd werd gehoopt dat de rust in het dorp vanzelf zou te rugkeren. De affaire begon in 1997. Een aantal leerlingen van De Dreef onderzoek mochten de ouders bleek ontucht te hebben pleegd met jongere schoolge nootjes. Later dat jaar deden acht ouderparen aangifte van seksueel misbruik van hun kin deren door het onderwijzend zelf kijken of er kelders onder de school aanwezig waren. Daarvan werden geen sporen gevonden. Toch gingen vier van de acht ouderparen door met hun strijd om duidelijkheid. De veenhuizen anp Na zeven ontsnappingen dit jaar gaat gevangenis Norgerha- ven in Veenhuizen de beveili ging aanpassen. De voorlopig laatste ontsnapping gebeurde dit weekend, maar de directeur sluit nieuwe ontsnappingen niet uit: „Het karakter van de open inrichting mag niet verlo ren gaan", zegt hij. De man die zaterdagnacht wist te ontkomen forceerde een raam. Hij had nog vier maan den te gaan en verbleef in een woning op de externe resociali satie afdeling (ERA) van het ge vangeniscomplex. „Het is bijna onmogelijk ontsnappingen uit deze afdeling tegen te gaan", zegt directeur T. Westerwoud. „Wat we nu nog kunnen doen, is opnieuw alle procedures na gaan. De beveiliging wordt op nieuw aangepast en we zullen de selectie van de gevangenen die voor de open afdeling in aanmerking komen nog eens grondig doorlichten." De ERA is een fase tussen het gevangenzitten en de terugkeer in de samenleving, vertelt Wes terwoud. „De mensen die er zitten hebben vaak psychosoci ale problemen. Ze missen de vaardigheden om zich aan te passen en krijgen daarvoor the rapie en begeleiding. Overdag lopen deze mensen vrij rond en verrichten ze werk onder toe zicht." Westerwoud begrijpt dan ook niet waarom de man 's nachts vluchtte door een raam te for ceren. „Hij had overdag op elk moment de benen kunnen ne- Bijna-ontsnapping uit De Hartelborgt spukenisse anp Twee jongeren hebben gis teravond tevergeefs gepro beerd te ontsnappen uit jeugdgevangenis De Hartel borgt in Spijkenisse. De ge vangenen klommen over een hek met prikkeldraad, maar slaagden er niet in het ter rein af te komen. Het tweetal belandde in een tussensluis. Volgens een woordvoerder van de politie was de vlucht poging via de monitor te zien. De twee waren in de gemeenschappelijke recrea tieruimte en trapten de deur open. Het aanwezige perso neel verwijderde de andere gevangenen uit de ruimte, terwijl buiten een zoekactie begon. Zondagmiddag wist een 16-jarige jongen wel uit de zelfde gevangenis te ont snappen door over de muur te klimmen. Hij is nog steeds voortvluchtig. Dat was de eerste geslaagde ontsnap ping uit de vier jaar oude De Hartelborgt. men. Waarom doet hij dat 's nachts zo ingewikkeld? Deze jongen heeft het voor zichzelf verpest. Als hij gepakt wordt, komt hij terecht op de gesloten afdeling. Hij zat voor diefstal en had nog maar zo'n vier maan den te gaan." vier andere gezinnen haakten om financiële redenen af. Ze bleven de vier andere wel steu nen, ook al hebben volgens de ouderraad van De Dreef twee kinderen een half jaar geleden opgebiecht dat ze het verhaal hadden verzonnen. In het overleg tussen de hoofdofficier en de advocaat van de vier ouders is nu afge sproken dat als er opnieuw geen aanwijzingen worden ge vonden voor het bestaan van kelders, de zaak wordt gesloten. De hoofdofficier van justitie R. van Rossem{Broos zegt dat de brandstichting in de woning van een van de vier ouderparen zaterdagnacht niets te maken heeft met het nieuwe onder zoek: „De uitnodiging aan de advocaat van de ouders was al eerder de deur uit." SP: bijna helft scholen onveilig haarlem dimitri walbeek Bijna één op de twee basisscho len is zeer onveilig voor kinde ren, concludeert de SP-fractie in de Tweede Kamer na eigen onderzoek. Vierhonderd basis scholen hebben een vragenlijst van de partij ingevuld. Bij meer dan de helft van de scholen die reageeerden deu gen de glazen deuren niet, ste ken onbeschermde kapstokken op ooghoogte uit en ontbreekt bescherming tegen gemene randen van verwarmingsradia toren. SP-Kamerlid Van Bom mel: „Met een absurd hoog aantal ongelukken tot gevolg." In totaal ontvingen alle ze venduizend schoolleidingen in Nederland een lijst met twaalf punten. Volgens Van Bommel zegt de uitslag van zijn enquête ondanks de gebrekkige animo meer dan voldoende. „De re sultaten zijn niet representatief, maar scholen moeten op te veel fronten voor verbetering zor gen. Daar ontbreekt het geld voor. Staatssecretaris Adel- mund moet actie ondernemen en een landelijk onderzoek in stellen", zei hij vanochtend. Het ministerie van onderwijs zegt dat scholen zelf verant woordelijk zijn voor de veilig heid van de leerkrachten en de kinderen. Net als het toenemende ge weld op scholen is de onveilig heid voor de scholieren een ta boe, volgens Van Bommel. Daarom heeft hij de directeu ren beloofd de uitslag van zijn onderzoek anoniem te houden. Wel bevestigt hij dat het ook om scholen in de Leidse regio Ouders gehandicapt meisje in ongelijk gesteld amsterdam Leden van de band voor verstandelijk gehandicapten, de Jostiband, poseren voor hun eigen portret op de tram. De muzi kanten geven begin september twee concerten in het Amsterdamse concertgebouw. Op de tram die in augustus door de hoofdstad rijdt wordt reclame gemaakt voor deze concerten, waaraan ook Marco Borsato, Frans Bauer, Mathilde Santing en Cor Bakker hun mede werking zullen verlenen. De band bestaat uit Henk Terlouw, Nicky Kaptein, Herma Fredriks en Hans Zoetekouw. foto paul van weel den haag/haarlem cerberus De gemeente Heemstede heeft terecht geweigerd een zwaar li chamelijk en verstandelijk ge handicapt meisje toe te laten tot de openbare basisschool in Heemstede. Dat heeft de afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag be paald in het hoger beroep dat de ouders van Thiandi Grooff hadden aangespannen. Eerder werd het ouderpaar al door de rechtbank in Haarlem in het ongelijk gesteld. Volgens de ouders zal de plaatsing van de bijna 6-jarige Thiandi op een basisschool in de omgeving haar ontwikkeling stimuleren. Haar integratie zal bovendien worden bevorderd door de omgang met niet-ge- handicapte leeftijdgenoten. Thiandi volgt momenteel les sen op een katholieke basis school in Heemstede. De be trokken leraar aldaar was ak koord gegaan met de plaatsing van het meisje in zijn klas, maar hij gaat de school verlaten. Sindsdien zijn de ouders van Thiandi op zoek naar een ande re basisschool die hun voorkeur heeft boven speciaal onderwijs of een medisch kinderdagver blijf. Volgens het Haagse rechts college kunnen de ouders niet staande houden dat het besluit onzorgvuldig tot stand is geko men. Hun dochter is medisch onderzocht door de GGD en er is overleg gevoerd met de beide betrokken basisscholen. De partijen zijn het erover eens dat Thiandi niet aan alle onderwijsactiviteiten zal kun nen meedoen en dat voor haar een apart programma moet worden gemaakt. Dat vergt „ex tra begeleiding en bijzondere deskundigheid van de betrok ken personeelsleden", aldus de Raad van State. Leerkrachten in het basisonderwijs zijn volgens de raad niet getraind in de be geleiding van meervoudig ge handicapte kinderen. De be trokken scholen zien de komst van Thiandi niet zitten vanwege de te verwachten extra werk druk en de mogelijke organisa torische problemen. Tijdens de hoorzitting, half juni, bleek dat beide openbare basisscholen in Heemstede reeds kampen met grote werkdruk en personeels tekorten. a uitgerust me implete Corsa Strada Cool 1 fdak: de Corsa .2-16V rijden Cool is zomerklaar. En tijdelijk nog aantrekkelijker door de slimme manier v; mor 199.- per maand.* Kom dus snel naar de Opel dealer en blijf koel de? betalen. Zo kunt u de toch zomer OPELO i Strada Cool I lijn 16.724.-. finaniicring^aanbod is op basis vin ccn MasterBuy-overeenkomst in 9,9%. Rentevergoeding 3432.- Totale huurkoopprijs 29.522.-. F kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Vraag naar de exacre werking met Opel Credit apt t/m 30 september 199' arden: de Opel dealer rekt DEN HAAG GPD Een hittegolf betekent bijna altijd smog. Sporters doen er dan verstandig aan zich van zware inspanning te onthouden: ca- rapatiënten kunnen maar beter binnen blijven. Wie overigens meent de smog te kunnen ruiken, heeft het mis. Ter gerust stelling, het valt deze zomer tot nu toe wel mee met de smog. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne wordt dezer dagen be stookt met vragen over de gevreesde smog. „Het is een beetje het verplichte nummer in deze tijd", merkt woordvoerster J. Lijds- man-Schijvenaars op. „Het valt wel mee. Het waait nog flink. Alleen in Zeeland is in het weekeinde een uurtje ernstige smog- vorming geweest." Onder smog wordt zo'n beetje alles sa mengevat wat de lucht die wij inademen verontreinigt. Dat is verwarrend, want ook zonder de zon is die lucht verontreinigd. Die zon heeft de nare eigenschap chemi sche reacties op gang te brengen tussen de stoffen, die de industrie, het autoverkeer en de elektriciteitscentrales uitbraken. Toch is de luchtverontreiniging die pro blemen veroorzaakt bij veel zonneschijn niet snel te ruiken. Je merkt het wel, als je carapatiënt bent of zware inspanning le vert. Chemische reacties tussen zwaveloxides en andere zuurstofverbindingen brengen een overmaat aan ozon in de luchtlaag. Ozon, denkt de ingelichte burger, daar was toch iets mee bij de polen? Inderdaad, de aantasting van de ozonlaag in de strato sfeer is bedreigend, omdat die laag ons be schermt tegen de schadelijke stralen van de zon. Dus de ozonlaag in de stratosfeer is goed voor ons. Maar ozon vlakbij het aardop pervlak kun je inademen, wat ongezond is. Het gas heeft nare bijwerkingen op onze ademhalingsorganen. In metropolen gaan mensen dood aan de smogvorming in de zomer. Dat valt in Nederland wel mee. In de eerste plaats hebben we hier niet zoveel van die lange zonnige perioden, is het hier nogal vlak en vaak ook nog winderig In steden als Los Angeles, Mexico-City en Rio de Janeiro is de situatie minder gunstig, aangezien die geheel of gedeeltelijk in de beschutting van heuvels en bergen liggen, waar de kwalijke dampen niet weg kun nen. Kun je er wat tegen doen? Eigenlijk bar weinig. De Nederlandse smog komt door de oostenwind vaak uit Duitsland, of bij westenwind van over zee. Dus al zouden we het wegverkeer stilleggen, dan nog zou de smogvorming niet veel minder worden In steden waar de smog zelf ontstaat en niet weg kan heeft het meer zin om het au toverkeer stop te zetten. Vandaar bijvoor beeld, dat in Rome geen auto's met diesel motor mogen rijden. In Nederland kan smog pas echt proble men veroorzaken bij langdurige zonne schijn en windstil weer. En dat laatste is het tot nu toe nog maar weinig geweest. Zeker nu de wind de komende dagen weer aanwakkert en een enkel regenbuitje wordt verwacht, kan een ieder opgelucht ademhalen. Voorlopig althans, want de zomer is nog niet voorbij.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3