Nog geen akkoord over opknappen portiekflats 'Nederland is mooi' Regio ry zag vlammen en i^icht: da's foute boel' 'Het is zomaar uit de lucht komen vallen' pmité Doesbrug komt .et reddingsplan boerderij Subsidie voor Nooit Gedacht dag VAN. m&mr* TDAG 3 AUGUSTUS 1999 rstgcestenaar redt Katwijker uit auto pen. Hij zegt ook niet echt te zijn geschrokken. ..Ik ben heel rustig en kalm. Later realiseerde ik me dat ik niet helemaal goed bezig was geweest. Voor het zelfde geld was die wagen ont ploft terwijl ik die jongen er uit- sleurde." Niet dat hij er spijt van heeft: „Die jongen zou fi naal verbrand zijn als ik hem er niet had uitgehaald. Hij zat als verlamd in die auto en deed geen moeite om er uit te ko men." Een dag later ging volgens Castelijns het gerucht dat de Katwijker was overleden. „Ik dacht: ik heb toch niet voor niets mijn leven gewaagd", zo vertelt Castelijns. Van de politie hoorde hij echter dat het slachtoffer niet zo veel man keerde en diezelfde avond nog uit het ziekenhuis was ontsla gen. De man bleek zich niets meer van het ongeluk te kun nen herinneren en had sporen van drugs in zijn bloed. Zijn rij bewijs is ingenomen. Castelijns heeft niets meer van hem ge hoord, maar hoeft ook niet zo nodig contact. Het is niet de eerste keer dat Castelijns ingreep na een onge luk. Enkele jaren geleden haal de hij in Rotterdam ook al ie mand uit een auto. „Ik liep de hond uit te laten en op een kruising werd een auto in de flank aangereden. Een van de inzittenden was buiten bewust zijn en bleek aan de overkant te wonen. Die heb ik op mijn schouders genomen en naar huis gebracht. Je denkt er niet over na, je handelt gewoon." Drg hcGEEST CONNIE VAN UFFELEN i zij ele wi eerste reactie was: daar omvée weer iemand die teveel eend. )en heeft." De 52-jarige oet vlgeestenaar Ton Castelijns aterdagnacht om een uur 19.35fart voor drie rustig in zijn veel tuintje aan de Rijnzichtweg ek dihij een flinke klap hoorde, verzoi 26-jarige Katwijkse be- erlantder bleek zojuist op de n opburgerweg, in de bocht e kw de Rijnzichtweg/Flores- jden. t, tegen een lantaarnpaal le burn betonnen paal te zijn cnipptst. zag vlammen en dacht: foute boel. Ik ben er als speer naar toe gerend", It Castelijns nuchter. De men kwamen uit de mo- p te komen. In eerste in- ie zag Castelijns niemand auto. De bestuurder bleek l£~h^de pedalen te zijn gescho- "^V.Hij was bij bewustzijn, 1 nauwelijks aanspreek- O Na veel rukken en trek- kreeg ik de deur van de au- ien en heb ik die jongen er jneter vandaan gesleurd. Ik t: als de benzinetank ont- larhe ben ik nog verder van npiofHet slachtoffer bleek pijn in Dfa borst en buik te hebben ikaaijn gezicht bloedde, tekerti spoor van roetvlekken Liss( nog via zijn gang naar zijn de zjkamer. Het is waarschijn- is zij iet-verbrande rubber van be c^itobanden, dat Castelijns ernatijn schoenen naai- binnen eft 1 gelopen. Hij kan er echter mee zitten, omdat hij net lerlarj is zijn huis op te knap- sis vc ekein fHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437,PLV.-CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 Woonzorg kan kosten niet alleen opbrengen De portiekflats in de Voorschotense Vlietwijk worden voorlopig niet opgeknapt. De woningbouwvereniging Woonzorg en de gemeente zijn het nog altijd niet eens over een financiële regeling. De gemeente wil eventueel alleen meebetalen aan het verbeteren van het groen rondom de woningen aan de Lorentzlaan en de Eyk- manhof, maar niet aan het onderhoud van de flats. ,,En daar gaan nu juist de kosten inzitten. Ik denk dan al gauw aan enkele miljoenen. Dat bedrag kunnen wij niet alleen ophoesten", aldus B. Geerink, regiomanager van woningbouwvereniging Woonzorg. FOTO MARK LAMERS Volgens ambtenaar Anne Snippe staat de legerwagen op de gemeentewerf behoorlijk in de weg. Voorschoten zit met leger\>oertuig in de maag VOORSCHOTEN uaaijDORP juDY NIHOF in dig iklas,'Lejdse architect heeft op P'a3ek van het Comité Does- restaj een 'reddingsplan' ge- ze \\t voor de met sloop be- carnye boerderij bij de Leider- cj00rse begraafplaats aan de slaag Hoogmadeseweg. Het co- :onci dat bestaat uit een groep pia^g bewoners van het Does- tier, stelt momenteel alles :ment Werk om de gemeente er- leen je overtuigen dat de boer- iJap<jmoet blijven staan. In het 'van de architect kan de :e "eSerij dienst doen als rouw- iUm. C. Thunnissen van ^omité Doesbrug: „Er moet reel veel aan gebeuren .en dan heb je wel een zeer ireid rouwcentrum." ..fee maanden geleden kon- e.| de gemeente aan dat de Prolnerij moet verdwijnen met e..scDog op uitbreiding van de %afplaats. Bovendien vindt y?11 emeente dat het pand in ie vireel-historisch opzicht ners; weinig te bieden heeft. Het co mité Doesbrug is het daarmee niet eens en kondigde aan een bezwarenprocedure te starten. „Heel veel authentieke onder delen zijn er nog", aldus Thun nissen. Toch heeft het comité het voeren van een bezwarenpro cedure voorlopig uitgesteld. „We zijn met de gemeente in gesprek over een mooie oplos sing voor de boerderij. Dat zou je een positieve vorm van verzet kunnen noemen." In de loop van deze maand hebben de Lei derdorpers weer een afspraak op het gemeentehuis. Dan wil len zij het plan van de architect aan de gemeente voorleggen. De 'bemoeienis' van het co mité met de boerderij heeft er inmiddels toe geleid dat er in het pand - tijdelijk - weer men sen wonen. Gevreesd werd dat er anders weinig van de boer derij zou overblijven. Sinds het vertrek van de laatste bewoners was het pand doelwit geworden van vandalen. JAN PREENEN Een in Voorschoten gedumpt legervoertuig stelt gemeente en politie voor een groot raadsel. De Dienst Domeinen, de land macht, dumphandelaren en hobbyisten zijn ingeschakeld, maar van de eigenaar ontbreekt elk spoor. Vanaf eind mei heeft de vele tonnen wegende takelwagen uit 1961 - een DAF YB 616 - langs de Donklaan in de Voorschotense Dobbewijk gestaan. Kortgeleden is het voertuig 'opgeslagen' op het parkeerterrein van de gemeentewerf aan de Koninklijke Marinelaan. Om de eigenaar te achterhalen, is door gemeente en politie de volgende oproep het land ingezonden: 'Er is een groot leger voertuig zonder kenteken aangetroffen. Dit voertuig is aangemerkt als een gevonden, onbeheerde zaak, als bedoeld in titel 2 van boek 5 van het Burgerlijk Wetboek. Er zijn vele pogingen ondernomen om de eigenaar op te sporen, doch deze hebben tot op he den niets opgeleverd'. Of de eigenaar en personen die de eigenaar kennen zich als jeblieft willen melden. Tot nu toe is be paald geen stormloop ontstaan op het poli tiebureau aan de Zwaluwweg in Voorscho ten. Sterker nog, niemand heeft het ver voermiddel tot nu toe gemist. De politie heeft daarom contact opgeno men met de landmacht en de Dienst Do meinen. Dit onderdeel van het ministerie van financiën voert het privaatrechtelijk beheer over de eigendommen van de Staat. In totaal beheert Domeinen bijna tiendui zend gebouwen en andere zaken. Toch bel de wijkagent Hans de Haan van de politie Voorschoten tevergeefs bij de dienst aan. Een 'rondje Domeinen' bevestigt dat. Te beginnen bij de regionale directie Domei nen West in Leiden. „Wij zijn onroerende zaken. Ik neem aan dat het voertuig be weegt. U moet even Apeldoorn bellen. Daar zit Domeinen roerende zaken." Ook op die plek is niets bekend. „U moet con tact hebben met Den Haag. Met de directie voorlichting." Na een korte speurtocht meldt voorlichter Anton Duisters: „Het lijkt ons sterk dat het voertuig van Domeinen afkomstig is. Ik kan u dus niet helpen." En dus zocht de politie verder. Bijvoorbeeld bij dumphandelaren in Leiden en bij hobbyis ten. De YB 616 kan niet meer rijden, ook niet na diverse pogingen van een monteur van de gemeente. Daarom is de wagen met een landbouwtrekker naar de gemeentewerf gesleept en zit de gemeente ermee 'in de maag'. „Dat kun je gerust zeggen", aldus Anne Snippe, werkleider onderhoud van de gemeentewerf. „Hij staat hier echt in de weg. Je kunt 'm niet zomaar even in een container doen." Op een van de ramen prijkt een briefje van iemand die de legerauto wel wil heb ben. Met twee telefoonnummers in Den Haag. De Haan: „We hebben een van die nummers gedraaid. Het is van een Surina mer. Een hobbyist, die de wagen wil mee nemen naar Suriname, maar voorlopig kunnen we niet aan dat verzoek voldoen. Er moet een jaar worden gewacht, dan is het voertuig eigendom van de gemeente." Anne Snippe: „Vóór die tijd moet de ei genaar toch boven water komen. De wagen is ongetwijfeld van een hobbyist geweest die alle herkenbare dingen eraf heeft ge haald." Serie-, chassis- en motornummer zijn weliswaar bekend, maar niet het kente kennummer, ook al staat er KM-08-47 op. De Haan: „Dat is een legerk^nteken, dat nergens bekend is." Mocht de gemeente uiteindelijk met het legervoertuig blijven zitten, dan eindigt de wagen waarschijnlijk in de hoogovens. Snippe: „In 28 jaar heb ik zoiets nog nooit meegemaakt. Hij is zomaar uit de lucht ko men vallen." VOORSCHOTEN «JAN PREENEN Begin maart ging Geerink er nog vanuit dat er binnen één of twee maanden een overeen komst zou zijn met de gemeen te en dat vervolgens snel een plan voor uitvoering op tafel zou kunnen liggen. „Er zijn nu een paar gesprekken geweest, maar ik kan alleen maar zeggen dat sprake is van een patstel ling. In het najaar zitten we weer met elkaar om de tafel. Hopelijk komen we er dan uit." Wethouder A. Draijer van volkshuisvesting bevestigt dat er nog geen akkoord is. Hij wijst op de slechte financiële positie van de gemeente. „Ik weet niet of we het dan met elkaar eens worden. Het is een gemeen schappelijk belang om er snel uit te komen. De bewoners zouden daEirbij gebaat zijn, maar de vraag is: wie betaalt?" Een half jaar geleden trokken bewoners van de Lorentzlaan bij Woonzorg aan de bel. De af dakjes boven de ingangen van de huurflats zouden ten prooi zijn gevallen aan betonrot. On derzoek wees echter uit dat het om afbladderende verf ging. De woningbouwvereniging zegde de bewoners toe dat het op knappen van de luiféls zou worden meegenomen bij een grote opknapbeurt voor 25 por tieken en 150 woningen. Geerink: „Het heeft geen zin om nu de luifels een verfje te geven, terwijl we later mis schien tot de conclusie komen dat er heel andere afdakjes moeten komen of dat ze hele maal verdwijnen. Het ziet er niet fraai uit, dat geef ik toe, maar er is geen kans op dat ze omlaag komen." Woonzorg denkt verder aan het verbeteren van de bergin gen, de tuinen en de portieken. „Er doen zich typische proble men voor van flats uit de jaren vijftig. Alles zal worden geïn ventariseerd. Daarvoor schake len we een bureau in en de be wonersorganisatie Vlietwijk." A. den Hartog, penningmees ter van de bewonersorgsanisa- tie, stelt dat op prijs. Zoals hij het ook toejuicht dat voor alle 25 portieken bewonerscommis sies in het leven worden geroe pen. Hij betreurt het echter dat de luifels nog niet onder han den worden genomen. „Die zien er slecht uit en dat kun je toch niet zomaar zo laten. Er had al lang iets aan die flats moeten gebeuren." Geerink verwacht dat in 2001 met de opknapbeurt kan wor den begonnen. „Maar dan moet het overleg met de ge meente wel worden vlotgetrok- ken." De Stompwijkse Harddraverij vereniging Nooit Gedacht kan een subsidie van 2000 gulden verwachten van de gemeente Leidschendam. De Harddrave rij had de gemeente om een bij drage gevraagd omdat deze zo mer extra kosten zijn gemaakt in verband met de viering van het negentig-jarig bestaan. Zo was er voorafgaand aan het jaarlijkse paardenfeest een ex positie over de geschiedenis van de harddraverij. Het is volgens P. Oliehoek de eerste keer dat de vereniging om subsidie heeft gevraagd. „Tot dusver hebben we altijd getracht zelf onze broek op te houden. Maar dit keer hebben we het zomaar eens gepro beerd. Want het was een prach tig, maar kostbaar feest. Wé hebben bijvoorbeeld Ankie van Grunsven laten komen en dat is niet de eerste de beste. Daar zitten kosten aan vast." Oliehoek is tevreden met het bedrag van 2000 gulden. Dit is ongeveer de helft van de totale kosten. 00 g| m. Even keren maar, dan gaan we een kijkje ne- Politieman Jan van Pan- (51) heeft iets gezien wat lóórt. Geen fietsendiefstal, emand die door het rode rijdt, maar een pakket sa- 'ebonden melkpakken dat ok'dï Rijpwetering drijft en de andere helft in de tuin :en huis aan de overkant eft" li?en v'ot' denk ik", zegt ^JPanhuis, terwijl hij koers jaar de boosdoeners. Niet direct op de bon te eren of zo, maar wel om ze rzoeken de melkpakken uit rater te halen, an Panhuis is politieman, dan wel van een speciaal Hij is milieuspecialist, en ct deel uit van een van de milieuhandhavingsteams' corps Hollands Midden die vorig jaar zijn gevormd, laar zijn belangstelling dit 'melkvlot'. „Ik weet of het om volle pakken gaat n lege. Maar er zit altijd wel wat in, dat komt dan in ater terecht, en dat zijn voedingsstoffen. Dan krijg :er algenvorming en dat weer invloed op de bra in het water." Ifde uitleg geeft hij ook aan rat oudere echtpaar in het dat bij de tuin hoort. De knikken schuldbewust, ik zei het gisteren nog te- hem, maar hij zei wat geeft egt de vrouw met een knik- ar haar man. Terwijl deze mor zich uit bromt als zo heb ik dat niet gezegd', ilgt ze: „Maar u moet niet. ns zijn hoor, maar bij onze hiernaast. Dat vlot is van kinderen. Er zitten 640 cpakken in verwerkt." Panhuis maakt wel vaker Milieupolitieman Jan van Panhuis I var ogmj, luite ht h Martin van dit soort onverwachte stops. In dit geval doet het in termezzo zich voor op weg van een illegale puinberg in Leiden naar een slibstort in Zwammer- dam. Die twee gevallen beho ren eigenlijk meer tot het werk veld van het milieuteam dan die melkpakken: het team richt zich op het milieugedrag van het bedrijfsleven. „Maar als ik zoiets als dit zie, stop ik natuur lijk wel even." De werkdag begint op het dis trictsbureau Rijn en Braassem in Leiderdorp, waar het mi- lieuhandhavingsteam Midden z'n thuisbasis heeft: chef Lam mert Haalboom, specialist Van Panhuis en vier om het jaar roulerende medewerkers. „Die kunnen dan hun in dat jaar op gedane ervaring weer mee terug nemen naar hun bureau." Een gale stort bij de Groote Vink van de agenten verzamelt breed grijnzend het oud papier: je kunt je als milieuteam moeilijk veroorloven om je afval niet netjes te scheiden... De milieupolitiemannen bren gen anders dan men misschien zou denken de meeste tijd op kantoor door. Tegenover één procesverbaaltje staat een halve of hele dag bureauwerk, vertelt Van Panhuis. Een bezoekje aan een illegale puinstort bij uit spanning De Groote Vink, nabij de Stevenshof, maakt dat wat aanschouwelijker. In zo'n geval moet je eerst zien te achterha len of er een vergunning is. Dat voert de speurder al langs meerdere instanties. Ook moet worden uitgezocht wie het spul heeft gestort, van wie de grond is waar het puin ligt, en of die verantwoordelijk kan worden in Leiden. FOTO HIELCO KUIPERS gesteld als de storter niet te achterhalen is. Van Panhuis en agent Martin Regeer van bureau Zuid, die zich in deze zaak heeft vastge beten, denken dat deze hoop puin afkomstig is van het oude spoorviaduct op deze plek. Een van de aannemers van de bouw van het nieuwe viaduct bij de Stevenshof had destijds toe stemming van de gemeente om het stukje braakliggende grond te gebruiken, maar ontkent dat dit puin van hem afkomstig is. En het kost bakken vol geld om het op te ruimen, dus... Het probleem is, wijzen de twee agenten, dat afval afval aan trekt. Er liggen vuilniszakken. Er liggen dakpannen, netjes met een touwtje tot handzame pakketjes gestrikt. En allerlei ander spul. Wat door de ge meente wordt weggehaald groeit als vanzelf weer aan. Ook al kost het zo'n 750 gulden als je met zo'n illegaal pakketje wordt betrapt. Na het puin en de melkpakken is het op naar Zwammerdam, waar middenin de weidse wei landen een grote hoeveelheid ingedamd sfib ligt. Het ene pit toreske polderweggetje volgt op het andere tijdens de tocht door de regio. Van Panhuis is zeer verguld met de uitbreiding van 'zijn' terrein met het uitge strekte buitengebied. „Neder land is mooi", vindt hij. Vóór de vorming van het milieuhandha- vingsteam was zijn werkveld beperkt tot het stedelijke dis trict Leiden-Voorschoten. De stort in het Zwammerdamse weiland - 'Rare plek toch voor zoiets' - is ontdekt tijdens de maandelijkse politievlucht bo ven de regio. Inmiddels is dui delijk (na het nodige bureau werk!) dat er wel degelijk een vergunning voor is. „Maar het slib is afkomstig uit sloten in de regio, en dat kan nogal eens vervuild zijn. Met bestrijdings middelen bijvoorbeeld." Van daar dat het milieuteam voor de zekerheid de analyseresuta- ten van het slib wil zien. Is de milieuspecialist ook een milieu/ra?A:? De vraag komt op naar aanleiding van een opmer king van Van Panhuis over kik kers die je nu weer veel meer hoort dan een aantal jaren gele den, en leeuweriken die je juist veel minder ziet. „Nee", zo luidt het besliste antwoord. „Dat is me te extreem. De men sen moeten ook kunnen leven." AFKE VAN DER TOOLEN Leidsch Dagblad ANNO 1899 Donderdag 3 Augustus GEMENGD NIEUWS - Voor de Haagsche rechtbank had zich te verantwoorden Hendrik Van Weeren uit Leiden, beklaagd, dat hij in den avond van den 20sten Juni II. Paulus Jacobus Hartevelt met een mes een steek in den hals heeft toegebracht, ten ge volge waarvan de man is overleden. Op den 17den Juni was hij naar de woning van zijn vroeger meisjes in de Van-der-Werfstraat gegaan, en had aldaar haar, haar moeder en zuster een pak slaag gegeven, doch dit scheen nog niet voldoende, want tegen een paar kameraden zou hij gezegd hebben, dat hij, vóór hij ging zitten (hij had nog gevangenisstraf te goed wegens diefstal van sigaren) zijn gewezen meisje, Maria, het hart af zou steken of, 'als hij haar niet te pakken kon krijgen, haarvader. In den avond van den 20sten Juni zat Hartevelt met zijn gezin voor de deur zijner woning, toen Hen drik met zijn broer en zekeren Lens, voorbijkwam, de eerste in beschonken toestand. Na eerst Maria uitgescholden te hebben voor 'manke dweil' en den vader voor 'smeerlap, ploert en kattendief', wilde hij op dezen toeloopen, hetgeen hem eerst belet werd doorzijn broer. Na zich losge maakt te hebben en een broodmes van plm. 30 cen timeter uit zijn zak te hebben getrokken, liep hij weer op Hartevelt toe en stak hem dit met groote kracht door den hals. Gehoord de getuigen, achtte het O M. evenwel de schuld van beklaagde bewezen en vorderde wegens moord, 15 jaren gevangenisstraf. ANNO 1974 Zaterdag 3 augustus LEIDEN - Met een zeer oude stoomwals naar de huwelijksre ceptie. Niet iedereen zal dit als vanzelfsprekend bij een bruiloft tegenkomen. Het bruidspaar Es- huis-Smit ervoer het evenwel aan den lijve. Tijdens z'n rit per taxi naar De Beukenhof werd het kersverse echtpaar op de Oegst- geesterweg door een boom tot stoppen gedwongen, die door 'n aantal in Twentse klederdracht gestoken lieden op de weg werd gehouden. Na dit incident wer den Harm Eshuis en Wija Smit overgeheveld in de oude stoom wals van het wegenbouwbedrijf waar de bruidegom werkzaam is en werd de tocht naar De Beu kenhof in Oegstgeest hervat. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD RIJNSBURG - De openingsceremonie van het Rijns- burgse bloemencorso 'Zestig jaar Flora's kleuren pracht Internationaal' ging gistermiddag volkomen de mist in. Corso-secretaris Niek Hemmes had het allemaal zo mooi uitgedokterd. Tussen de deuren van de Flora-aanvoerhal hing een groot papieren te- Jevisie-toestel. De bedoeling was, dat daarop beel den zouden verschijnen. Men had namelijk een film pje laten maken, waarin Flora's chef-telefoniste Martine Spierenburg-van der Meij, nadat de tune had geklonken, oud-TROS-directeur mr. Joop Lan- dré welkom zou heten en hem zou verzoeken als te ken van de opening van dit 28ste corso door het scherm te stappen. Naar de hal waar de veelkleurige bloemenstoet te pronk stond. Er kwam niets van te recht. Corso-voorzitter Cees Leeuwenburg en Landré waren zo druk met elkaar in gesprek, dat ze zonder op de beelden te wachten door het scherm liepen. Er gaat altijd wel wat mis bij zo'n grote manifestatie als het Rijnsburgs bloemencorso. Dat is nauwelijks te voorkomen. Er werd ook niet al te zwaar aan getild. Vanmiddag om klokslag een uur zette het corso be staande uit 13 praalwagens en 25 personenauto's, allemaal prachtig versierd, zich in beweging. Eerst werd 'n zegetocht door het vlaggende Rijnsburg ge maakt en daarna ging het richting Leiden door dikke hagen van enthousiaste kijkers (sters). In totaal lie pen er zestien muziekkorpsen mee, die elkaar op be paalde punten in de route afwisselden. Helemaal voorop reed een met bloemen versierde wagen van het Leidsch Dagblad, van waaruit werd aangekon digd dat het corso in aantocht was. Foto's in deze rubriek kui arden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad. l.a.v, Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB leiden of door contante betaling aan de balie van het I eklsch Dagblad aan de Roosevcltslraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15