Reiden Regio Minder controle nodig op illegale schepen 'Het moet er bij de kerk gewoon netjes uitzien einig klachten jver stinkend gft Harde stoeltjes zonder kussens en een vlotte bediening Zon 'met hap eruit' op een Leidse brug Begraafplaats van buitenwereld afgesloten Ik kwam, ik zag en ik koos. terrassen Avonden voor mantelzorgers WSDAG 3 AUGUSTUS 1999 F WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 opvangt. Over het water tuft nu en dan een bootje en op het fietspad zoeft zomaar een juf frouw op rollerskates voorbij. Je zou haast denken dat het leven hier niet zo ernstig wordt geno men. Het bier is koud, zoals het moet. Het kraagje schuim is wel snel ingezakt, maar ja, het is ook snoeiheet. Dat kun je van de koffie niet zeggen. Hij is warm, maar meer ook niet. Kof fie met melk. Cappuccino mag je dit toch echt niet noemen. De inhoud van het suikerzakje schuift direct door het dunne opgeklopte melklaagje heen en na roeren blijft een soort koffie verkeerd over. In het laatste slokje zit een beetje drab. De rekening komt zodra je daar om vraagt: 6,25 gulden. De kof fie blijkt met drie gulden en een kwartje net iets duurder dan het bier. Maar bij elkaar is de prijs heel schappelijk. Dat geldt trouwens in het algemeen voor de kaart. Voor net geen twintig gulden kun je hier bijvoorbeeld al een biefstuk met frietjes krij gen. Misschien wat voor een volgende test. ONNO HAVERMANS Sthon*r rijden in Leiden met Shell Pura. ij Cronesteyn strijkje neer als even wilt bijkomen van een etstochtje door de Vlietlanden. Is je voor een zakelijk hapje ;ver de rukte van e binnen- ont- ucht. Of s je een fspraak ebt ge laakt met imand die er auto via e snelweg aar je toe- omt. Res- nirant ronesteyn gt buiten, an het wa- :r, en toch icht bij de tad. Het is en van de reinige ho- ïcagele- enheden i Leiden raar je je uto nog al naast de eur kwijt unt. 'ij komen te voet, want wij luizen schuin aan de overkant de scheef gezakte glazen ku- ius achter de Lammeschans- irug. We zoeken een plekje tus- :n de sportieve zestigers de rijze golf gaat hier in korte •roek en de zakenlunchers inder een grote roodwitte para- ol. Binnen de minuut komt en ober onze bestelling opne- ;en en twee minuten later taat die al op ons tafeltje: een lils en een cappuccino. We ebben amper tijd gehad om Naam: Restaurant Cro nesteyn, Vlietweg 2 Ambiance: Gemoedelijk Bediening: Vlot en vriende lijk Kwaliteit consumpties: Re delijk Verhouding prijs/kwaliteit: Goed ons te verbazen over de hope loos oüderwetse gemoedelijk heid die het terras uitstraalt. De stoeltjes zijn van metaal en dus hard. Je hebt twee varianten: met rechte poot jes, waarop je wat hoger zit zo dat je makkelijk je biefstuk of brood kunt snij den, en met ge bogen achterstel, waarin je achter over leunt. Com fortabel is helaas geen van beiden. Een kussentje ontbreekt, zodat je billen na een kwartiertje de af druk van een stug vlechtwerk- je hebben opge nomen. Ze zijn rood, die stoel tjes, net als de bloembakken die zijn gemaakt van gecoupeer de oude bierva ten, allemaal uit hetzelfde verf blik. Op elk tafeltje prijkt een roodwit geblokt kleedje van plastic! Wie even voor een klei ne boodschap naar binnen loopt, kan constateren dat de aankleding van het terras een consequente doorvoering is van de wansmaak die Cronesteyn blijkbaar aankleeft. Toch is het verblijf er prettig. De enige die haast maakt is de ober, die dat doet met een vriendelijke glimlach. Het terras is ruim, zodat je niet bij andere gasten op schoot hoeft en slechts flarden van gesprekken Koster voelt zich soms Don Quichotte Na drie dagen werd het koster A. Vroomans te veel. De berg grof vuil voor de deur van de Hooglandse Kerk zou binnen 24 uur zijn opgehaald, maar er was geen vuilnisman te be kennen. Bellen naar de dienst milieu en beheer bracht geen uitkomst. Op vrijdagmiddag zijn immers veel ambtenaren vrij. De wijkagent was wel op zijn post, maar hij kon niet meer doen dan de klacht VEin Vroomans aanhoren. Pas na het weekeinde, op maandag morgen, verschenen drie vuil niswagens om de troep netjes gescheiden af te voeren. „Ik voel me soms een beetje Don Quichotte", zegt Vroo mans, die ook bestuurslid is van de wijkvereniging Pan- cras. „Die rommel komt uit een pand van de stichting huisvesting werkende jonge ren op de hoek van de Hoog landse Kerkchoorsteeg en de Middelweg. Met de dienst mi lieu en beheer is een afspraak gemaakt dat alles binnen 24 uur zou worden opgehaald. Dat is wenselijk, want 's nachts komen jongelui uit het café met een borrel op, die ge ven er een schop tegen. En het is een kleine moeite om er een lucifer bij te houden. Ik woon op die hoek, ik kijk uit op die troep. Maar zon afspraak werkt gewoon niet." Vroomans geneert zich vaak voor zijn stad. De toeristen die 'zijn' kerk bezoeken, beklagen zich soms over het zwerfvuil in de overigens fraaie Leidse binnenstad. ,,Ik vind gewoon dat het er netjes uit moet zien. Waarom kunnen we dat nou niet? Waarom wordt het kerk pleintje niet geveegd nadat er zaterdags markt is geweest? Waarom rijden er twee man netjes in een veegkarretje rond en stapt geen van beiden even uit om ook tussen de paaltjes te vegen? Zou het een mentaliteitskwestie zijn?" De dienst milieu en beheer was vanochtend nog niet in de gelegenheid te reageren. Vlishandeling bij De Valk 45. ppENTegen drie uur afgelopen nacht zijn drie mapnen op de rammermarkt aangehouden, die even daarvoor zonder aanlei- won' |ing een 21-jarige Leidenaar in het parkje bij Molen de Valk in ilkaar hadden geslagen. Deze hield daar onder meer verwon dringen aan hoofd en handen aan over. De drie daders - een 22- 15. arige Leidenaar, een evenoude Rotterdammer en een 20-jarige :NS onder vaste woon-of verblijfplaats - zijn in de cel gezet. Ijde vfïestelbus in brand 1 en ^iden Een bestelbus die in de Robijnstraat stond, is afgelopen /endfjacht rond half een in brand gevlogen. Volgens de 57-jarige ei- '.d. fajenaar zou in de bus zijn ingebroken. De daders zouden het 'oertuig daarna in brand hebben gestoken. De technische re- >ostb|herche stelt hiernaar een onderzoek in. De brandweer sleepte le bus na het blussen van het vuur weg. (nbraak in drukkerij leren^EiDENIn een drukkerij aan de Haven is in de nacht van zondag 0172?P maandag ingebroken. De daders forceerden de deur om bin- jien te komen. De eigenaar mist geld en een stereoinstallatie. jrs in de binnenstad zijn zon- }r moeite met de ogen dicht te :embhden. Het onder de straat ver- laan tmelde groente-, fruit- en ngs, [inafval stinkt als gevolg van I. hoge temperaturen een uur i de wind. Toch staat de tele- on bij Milieu en Beheer - ver- SCHTjjtwoordelijk voor de inzame- 3n ig van het afval - de afgelopen 312^gen niet roodgloeiend. „We jeren£bben tot nu toe maar één ede @cht gehad over de onder en d<;onrïse gft-bakken", verklaart PgJoordvoerder A. Walrave. ,A1 In ik me natuurlijk wel voor- ellen dat het stinkt." De bak- jn worden zelfs in deze perio- ereni gewoon één keer per maand 0172jhoongemaakt. .Alleen als we achten krijgen gaan we vaker p pad", aldus de woordvoer- Ook het aantal klachten over b gft-bakken bij mensen thuis lijken dit jaar reuze mee te val- jn. Als er al wordt geklaagd, an is het vooral door mensen |e maden in hun container bben. Dat euvel is volgens airave gemakkelijk te voorko en. „Je moet er gewoon voor irgen dat de container goed sloten blijft. Op die manier krijgen vliegen niet de kans om eitjes te leggen in de contai ner." Bij slecht sluitende con tainers kan eventueel de onder kant van het deksel worden be plakt met speciaal band dat bij de bouwmarkt te koop is. De stank van een gft-container kan verder worden bestreden door het toevoegen van een theele peltje gips of speciale stank remmers die te koop zijn in de supermarkt. Verder is het altijd nuttig om de container uit de zon te houden. De zomerdrukte in de bin nenstad bezorgt de dienst Mi lieu en Beheer op een ander vlak wel" heel veel werk. Op plekken waar veel mensen sa men komen, zoals bij het stati on en in de buurt van het oor logsmonument, is het aantal prullenbakken bij lange na niet berekend op alle drukte. Het gevolg is dat het afval op een gegeven moment niet meer in de bak, maar ernaast terecht komt. „De stad is vol", erkent Walrave. „We hebben moeite om het allemaal bij te benen, ook omdat er net als elders ook bij ons mensen op vakantie zijn. We moeten echt alle zeilen bij zetten om de binnenstad schoon te houden." e Leidse Vereniging van Man- lzorgers houdt binnenkort sr avonden over zorg voor n familielid of vriend. Er zijn ensen genoeg die vaak onge- erkt steeds meer hulp verle en aan degene die zorg nodig ïbben, zo zegt de vereniging, aar is er ook voor de hulpver- ners steun of een luisterend ar? Voor die hulpverleners zijn de avonden, in de vorm van een gespreksgroep onder des kundige begeleiding, bedoeld. De eerste gespreksgroep is op 14 september. De overige drie vinden plaats op 28 september en 12 en 26 oktober. Plaats van handeling: Professorenpad 1. De avonden duren.van 19.00 tot 21.00 uur. Voor meer informa tie: Leidse Vereniging van Man telzorgers, telefoon 5128183 of 5177180. Actie 'Schoon schipheeft resultaat De gemeente heeft de controle op illegale schepen te ruggeschroefd. Het aantal boten dat zonder ligplaatsver gunning en zonder betaling van binnenhavengeld in de Leidse wateren ligt, is inmiddels zo sterk teruggelopen dat intensieve controle niet meèr nodig is. Bovendien is het water in de stad zo goed als ontdaan van scheep- wrakken', boten die in zeer slechte staat verkeren. Dat is het resultaat van het schip'. „Die actie is dit jaar wat speurwerk dat de gemeente de kleinschaliger van opzet dan in het verleden", zegt M. Welsh van de havendienst. „Omdat het minder hard nodig is." In 1995 besloot de gemeente tot het opvoeren van de contro le wegens de enorme wildgroei aan illegale bootjes. Tijdens die actie haalde de gemeente tien tallen boten uit het water, waarvoor geen vergunning was aangevraagd. Bovendien lagen de Leidse grachten en singels vol met half gezonken en verga ne vaartuigen. Eigenaren van deze wrakken kregen de waar schuwing hun boten uit het wa ter te halen. Gebeurde dat niet binnen een half jaar, dan ver kocht Leiden de boten in het openbaar. Het eerste jaar waren dat er een stuk of zestig. De eerste actie leidde tot meer dan een verdubbeling van het aantal ligplaatsvergunnin gen. De gemeente had de in druk dat een groot deel van de booteigenaren niet op de hoog te was van alle financiële ver plichtingen en noodzakelijke vergunningen. Dat is, vermoe delijk door de actie constateert de gemeente, nu wel het geval. Het aantal ligplaatsvergunnin gen heeft zich in elk geval sinds enige tijd min of meer gestabili seerd. Welsh schat dat dat er op dit moment ongeveer duizend zijn uitgegeven. Het aantal voertuigen zonder vergunning is inmiddels terug gelopen. Welsh vermoedt dat nu nog ongeveer honderd ille gale bootjes door Leiden varen. „Ongeveer tien procent dus, maar dat is natte-vingerwerk. Het blijft lastig zoeken. Sommi ge bootjes liggen steeds weer ergens anders." Speurwerk naar 'wrakken' is in elk geval nauwelijks nog no dig. Die zijn in de afgelopen paar jaar wel zo goed als opge ruimd, denkt Welsh. „In die zin is de actie Schoon schip zeker Sterrewacht zorgt voor projectiescherm De gewraakte entree van het kerkhof. Moeilijk begaanbaar voor iedereen. FOTO HIELCO KUIPERS Entree kerkhof door grind vrijwel onbereikbaar LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Begraafplaats Zijlpoort aan de Haven is nagenoeg van de bui tenwereld afgesloten. Vlak voor de bouwvak zijn er door de ge meente drie vrachtwagenladin gen grind gestort op de half ver harde weg tussen het terras van grand café Kwebbelen en het toegangshek van het rooms-ka- tholieke kerkhof. Het resultaat is dat beheerder Dik van Duijn gemiddeld vier keer per dag vastgelopen auto's uit de ste nen moet lostrekken en dat be zoekers met invalidenwagens, fiets en kinderwagens eveneens vast komen te zitten. Een be zoek aan het graf van overleden dierbaren is voor hen een ware helletocht geworden. „Een grof schandaal", zo omschrijft Van Duijn de actie van de gemeen te. De oude entree is volgens de beheerder 'verrot' gereden door zwaar bouwverkeer gedurende de bouw van brasserie De Poort van Leyden in en om de Zijl poort. „Tijdens en na de bouw heeft de gemeente geen enkel begrip voor ons getoond", al dus Van Duijn. „We konden in de winter door de bagger en nu is er op de laatste dag voor de bouwvak nog gauw even grind gestort. De aannemer is met va kantie en bij de gemeente geeft iedereen elkaar de schuld. Als er daar al iemand te bereiken is." Van Duijn had het liefst ge zien dat de toegang naar het kerkhof 'gewoon' zou worden bestraat. „Maar ons is verteld dat dat te duur zou zijn. Nu is de gemeente uiteindelijk duur der uit, want het grind moet weg. Dat staat voor mij als een' paal boven water. Er moet een andere oplossing worden ge vonden." Een oplossing die de beheerder pasklaar heeft. „Haal het grind weg, stort er fijn puin waardoor de weg wordt ver hard, tril dat licht aan en strooi daar overheen een dun laagje grind. Net zoals dat al jaren het geval is op het gedeelte van het kerkhof tussen toegangshek en de kapel. Over dat grind kan ge woon worden gereden, gefietst en invaliden hebben daar ook geen problemen." Bij de gemeente was nie mand bereikbaar voor com- De Sterrewacht Leiden geeft Leidenaars volgende week woensdag de kans naar de zonsverduistering te kijken zonder het risico van oogbe schadiging. Door middel van een spiegel zullen de sterren kundigen van de Leidse univer siteit de zon projecteren op een scherm op de Sint Sebastiaans- brug, de voetbrug die de Nieu we Rijn met de Botermarkt ver bindt. Toeschouwers kunnen hier zonder speciaal brilletje toekijken hoe gedurende ruim 2,5 uur een hap uit de zon wordt genomen. Wie langer dan een paar se conden in de zon kijkt, moet al tijd een brilletje dragen, zegt los de Bruijne. promovendus bij de Sterrewacht. „Alleen de onge veer twee minuten dat de zon helemaal verduisterd is, kun je met het blote oog kijken. Maar in Nederland bedraagt de ver duistering maar tachtig tot ne gentig procent, dus is een bril letje noodzakelijk. Dat geldt ook als je nu overdag recht in de zon kijkt, maar de intensiteit is nu zo fel dat je dat niet lang volhoudt. Tijdens de verduiste ring lijkt het alsof de straling minder fel is, vandaar de waar schuwing om de ogen te be schermen want je kunt onher stelbare oogbeschadiging oplo pen." De Bruijne betwijfelt of er op tijd voldoende brilletjes be schikbaar zijn voor iedereen. „Er zijn er nu enkele honderd duizenden verstrekt, dus ik denk dat het logistiek niet meer lukt om er een paar miljoen aan de man te brengen. Maar een brilletje per gezin of groepje mensen is wel genoeg. Zoveel valt er nu ook weer niet te zien." De Bruijne beantwoordt de zer dagen de telefoontjes die bij de Sterrewacht binnenkomen over de zonsverduistering op 11 augustus. „Elke dag krijgen we een stuk of drie vragen over de brilletjes en gemiddeld een keer per dag wil iemand informatie over waar je heen moet om de eclips volledig te zien. Eigenlijk valt het dus wel mee. Er is de afgelopen maanden veel aan dacht aan de verduistering ge schonken en veel hoef je eigen lijk ook niet te weten, behalve de plaats en het tijdstip." De zonsverduistering is hon derd procent in een strook die van Zuid-Engeland via Noord- Frankrijk en Zuid-Duitsland naar Oost-Europa loopt. In Ne derland blijft het schouwspel beperkt tot 'een ronde zon met een hapje eruit'. „Je hebt drie fasen. De aanloop, de werkelij ke verduistering die ongeveer twee minuten duurt, en het herstel. In totaal duurt dat on geveer 2,5 uur. In Leiden begint het om 11.09 uur en duurt het tot 13.45 uur. Tijdens de projec tie worden brilletjes verstrekt en geven mensen van de Sterre wacht informatie."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11