Leiden Regio 'Gat van 2 miljoen door EZH' 'Buitenbeentje' de Tregter viert feestje zoals normaal 'Er is geen enkele reden voor schaamte' Universiteitsbibliotheek ageert tegen stijgende abonnementskosten Oostduits modelspoor in Leiden MAANDAG 2 AUGUSTUS 1999 Keukenbrand aan Watersteeg leiden In een huis aan de Watersteeg, tussen Hooigracht en St. Jorissteeg, heeft zaterdagavond een korte brand gewoed. Een 35-jarige man had in de keuken sudderlapjes op het vuur gezet, ging werken op zijn computer en dacht niet meer aan zijn culi naire activiteiten. Kort daarop stond de afzuigkap in lichter laaie. In een poging de brand te blussen liep de man brandwon den op en moest naar het LUMC worden gebracht. Een perso neelslid van een naburig restaurant ging de vlammen te lijf. Zijn werk werd even later door de brandweer overgenomen. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. Poging tot aanranding leiden Een 22-jarige Leidse vrouw heeft het afgelopen weekein de aangifte gedaan van poging tot aanranding. Ze zegt vorige week dinsdag door twee mannen te zijn lastig gevallen op de Gooimeerlaan tussen de Willem de Zwijgerlaan en het Shell-sta tion. Er zouden diverse mensen hebben gezien dat het duo de vrouw probeerde aan te randen, maar iedereen reed door. 'Onevenredig en onredelijk duurder' De Universiteitsbibliotheek in Leiden heeft zich met andere wetenschappelijke bibliotheken in Nederland verenigd in het samenwerkingsverband UKB. Het platform bindt volgende week de strijd aan met uitge vers als Reed Elsevier en Wol- ters KI uwer over de steeds stij gende prijzen van wetenschap pelijke tijdschriften in vooral de exacte en medische hoek. „De abonnementen worden onevenredig en onredelijk duurder", zegt P. Gerretsen, de bibliothecaris van de Leidse UB. Als voorbeeld noemt hij The Lancet, een belangrijk me disch tijdschrift waarvan de UB inmiddels het abonnement heeft opgezegd. „In 1997 kostte een jaarabonnement 683 gul den, dit jaar moesten we 1149 gulden betalen. Bijna twee keer zo veel. Aangezien onze bud getten niet stijgen, moeten we keuzes gaan maken. Bij andere tijdschriften gaat het overigens veel braver. Een abonnement op het Tijdschrift voor Geschie denis kost bijvoorbeeld al jaren heel netjes tweehonderd gul den." De bibliotheken zijn al een aantal jaar in gesprek met de uitgevers over de stijgende abonnementskosten, tot nu toe vruchteloos. Maar volgens Ger retsen is de grens nu bereikt. „En ik hoop eigenlijk dat de uit geverijen dat zo langzamerhand ook gaan inzien. Het is toch een slechte zaak - niet alleen voor de bibliotheken - dat we abon nementen moeten opzeggen. De uitgevers moeten nu maar eens rekening gaan houden met de zware lasten waar de bi bliotheken voor staan. Het kan zo niet langer." De universiteitsbibliotheken, de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag en de bibliotheek van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen gaan volgende week met de uit gevers om tafel zitten. Ze hopen anders dan de afgelopen jaren ditmaal wél spijkers met kop pen te kunnen slaan nu ze zich hebben verenigd. Volgens Gerretsen is er spra ke van een fundamenteel pro bleem. „Onze eigen weten schappers schrijven vaak 'om niet' artikelen voor deze tijd schriften. Logisch, het is voor hen heel belangrijk om in pres tigieuze bladen als The Lancet te publiceren. Maar de situatie doet zich dus voor dat universi teiten dubbel moeten betalen. Eerst voor de onderzoekskosten en vervolgens voor de weten schappelijke artikelen die naar aanleiding van een onderzoek geschreven worden." Café de Tregter bestaat twaalf jaar: 'tijd voor een feestje op de hoek van de Zoeterwoudsesingel. Echt uitpakken deed eigenaar Marius van der Ploeg gisteren niet. De oprichtingsdatum 1 au gustus wordt namelijk elk jaar uitgebreid ge vierd met goede muziek, lekkere happen en een glaasje, en waarin de twaalfde verjaardag nou zoveel afwijkt van de elfde? Feest is feest voor de stamgasten van de Tregter. Tijdens het ver lengde happy hour komen bekenden uitbater Marius de hand schudden. Hij neemt ze glun derend in ontvangst: de wensen, de cadeautjes en de schouderklopjes. Bezoekers worden bij de voornaam aangesproken en wanneer het tijd is geworden om afscheid te nemen doen zij dat ook persoonlijk. De Tregter is een buitenbeentje in het Leidse met zijn gemengd publiek: iedereen en alles stapt er binnen, van de student om de hoek tot Ome Kees van vierentachtig die elke dag een paar pinten komt halen. Dat is van oudsher zo, zegt Van der Ploeg. „Rond de eeuwwisseling was hier al een uitspanning die toen nog op het grondgebied van Zoeterwoude lag. Boeren uit de regio die naar de veemarkt gingen in Leiden stopten hier op de heen- of terugweg voor een hartversterkertje. Het hoekhuis heeft ook daar na verschillende cafés gehuisvest met namen als 'Ruimzicht' en 'AnibaV' Het uithangbord 'liier paarden en rijtuigen stallen' op een van de foto's aan de muur levert het bewijs van die lange historie. Toen het café twaalf jaar geleden zijn huidige naam kreeg, begonnen de nieuwe eigenaren met een andere formule. De Tregter moest een bruine kroeg worden met plaats voor live-mu- ziek en dansavonden in het weekeinde. Van der Ploeg zette dat idee voort toen hij zes jaar gele den met een compagnon het café overnam. In een normale week staan er beginnende bandjes geprogrammeerd, is er disco op de vrijdag en zaterdag en kan de bezoeker er op de dinsdag avond terecht voor folkmuziek. De cafébaas kiest bewust niet voor één soort muziek omdat hij geen enkel publiek wil uitsluiten. Van der Ploeg: „Als het maar dansbaar is. Iedereen is hier welkom. Op vrijdagavond tref je misschien wel tien nationaliteiten aan plus buurtbewo ners. Er is bovendien ruimte voor een potje darts of biljart. Wie daar niet van houdt, schuift aan aan de leestafel." Van der Ploeg bestiert de zaak zonder be drijfsleider maar met parttimers die achter de tap en bij de deur staan en de disco draaiende houden. „Ik ben er elke dag, soms maar een half urntje, soms ook veerden uur als dat nodig is. Dat hoort erbij als je een eigen zaak hebt. Maar je hoort mij niet klagen: een café hebben heeft als voordeel dat je elke keer iets anders kan organiseren, zoals het Caribische festival dat we samen met Pardoeza hielden bij de La- kenfeesten. Het werk bevalt me omdat de da gen nooit hetzelfde zijn. Ik weet nooit wie ik hier 's middags in de zaak heb. Dat is de char me van deze kroeg." Marco Koolhaas en zijn strijd tegen het ongedierte Leiden moet rekening houden met een structurele te genvaller van ruim twee miljoen gulden nu de minister van economische zaken een groot deel van de verkoop opbrengst van electriciteitsbedrijf NUON-ENW opeist. Dat stelt WD-raadslid A. Geertsema. Burgemeester en wethouders verwachten vanaf volgend jaar 4,5 miljoen uit de verkoop van haar aandeel in het electrici teitsbedrijf. NUON-EWN wordt voor 2,35 miljard overgenomen door het Duitse bedrijf Preus- sen Elektra. Tijdens de behandeling van de Perspectiefnota in juni waar schuwde Geertsema samen met F. van As (RPF/SGP/GPV) al uitgebreid voor de te hoogge spannen verwachtingen van het college. Volgens Geertsema is in de afgelopen maand alleen maar duidelijker geworden dat de opbrengst voor de gemeente te hoog is ingeschat. „Minister Jorritsma heeft al laten weten dat de gemeenten 1 miljard moeten reserveren voor de be kende 'bakstenen', oude onren dabele contracten waarop het Rijk indertijd subsidie heeft ver leend. Voor de gemeenten blijft er dan maar iets meer dan de helft van de opbrengst over. Dus zal de opbrengst voor de gemeenten ongeveer halveren", aldus Geertsema. Bij de bereke ning van de structurele op brengst voor de gemeente is geen rekening gehouden met het aandeel dat Jorritsma op eist. „Het is in mijn optiek het be kende verhaal van het schieten van de beer en het verkopen van de huid die niet helemaal synchroon lopen", vervolgt de WD'er. „Het college heeft een groot bedrag in de begroting opgenomen, maar blijkt een groot deel van dat geld nu niet te krijgen. Laat het college dat maar eens uitleggen." Burgemeester en wethouders komen morgen bij elkaar, on der andere om het door de WD voorspelde tekort op de begro ting te bespreken. Hij vindt het gedrag van dieren fascinerend en werkt graag met mensen. En omdat er in, op of rond elk gebouw of huis onge dierte èn mensen voorkomen, is de 34-jarige Leidenaar Marco Koolhaas een gelukkig man. Hij begon begin vorig jaar het be drijf Ratrace, gespecialiseerd in bestrijding van ongedierte, vo- geloverlast en het uitvoeren van hygiëne-inspecties. Wespen, vlooien, fruitvliegjes, ratten, mieren, muizen en kak kerlakken. Koolhaas heeft het er maar druk mee. Maar om nou te zeggen dat er in een warme zomer meer ongedierte en in secten zijn dan in een koele, gaat hem te ver. „De mensen worden er sneller mee gecon fronteerd omdat ze bijvoor beeld meer in hun tuin zitten. Of bij thuiskomst na vakantie blijkt dat de hond vlooien heeft. Maar het is niet zo dat er bij warm weer meer ongedierte of insecten zijn of na strenge win ters minder. Neem bijvoorbeeld de kakkerlak. Die is er het hele jaar door sinds er bijna overal centrale verwarming is." Verschillende ongedierten, verschillende bestrijdingsme- thoden. Zo worden vlooien ver delgd door goed schoon te ma ken en een 'cocktail' aan gif. Ratten daarentegen kunnen re kenen op een combinatie van een bestrijdingsmiddel en lok aas op plekken waar ze veel voorkomen. Slootkanten, bij kapotte rioleringen en in kruip ruimtes. Bijen daarentegen worden weggelokt door de ko ningin te verplaatsen waarna de rest van de zwerm volgt. Voor deze karweitjes is Kool haas, in het bezit van het diplo ma van de Stichting Vakoplei ding Ongediertebestrijding in Wageningen, de hele week dag en nacht bereikbaar. Overdag rekent hij 85 gulden per uur in clusief voorrijkosten. Buiten 'kantooruren' gelden hogere ta rieven. Hij werkt veel samen met politie en woningbouwver enigingen zeker omdat de ge meentelijke ongediertebestrij- Marco Koolhaas bestrijdt wespen. ders om vijf uur naar huis gaan. „Maar een wesp houdt na vijf uur niet op met steken", weet Koolhaas. „En wie moet er dan in het weekeinde naar een speeltuin of bejaardencentrum waar een mierenplaag is?" Via politie en woningbouw vereniging wordt Koolhaas ook geconfronteerd met minder prettige kanten van zijn werk. Het schoonmaken van huizen waarin vereenzaamde en/of vervuilde mensen hebben ge woond die zijn vertrokken naar een ziekenhuis, verzorgings centrum of zijn overleden. „En dan merk je dat er steeds min der sociale controle is. Triest is dat." Duiven en meeuwen heeft Koolhaas al succesvol bestre den. In Amsterdam en Rotter dam worden duiven vergast, in Leiden mag dat niet. „Draden en netten spannen. Dat is de beste oplossing", heeft hij ge merkt. „Hanepoten werken niet. Daartussen gaan duiven zich nestelen. Meeuwen hou den van een harde ondergrond dus als er op een dak draden worden gespannen, kunnen ze niet landen en zijn ze weg. Maar ja, er hangt wel een kos tenplaatje aan. Bedrijven kun nen dat wel betalen maar de particulier schrikt er van." Speciaal voor bedrijven voert Koolhaas ook hygiëne-inspec ties uit. Dat kan in keukens van restaurants of instellingen zijn, maar ook in een café. „Vaak hebben koks geen tijd of geen zin om schoon te maken en wordt het werk uitbesteed. Ik controleer de hele voedselpro ductie, van het begin tot het eind. Overigens, mensen gene ren zich nog steeds als er bij voorbeeld kakkerlakken in hun keuken worden aangetroffen. Maar bijna altijd is het onge dierte van buitenaf gekomen. foto mark lamers Via brood bijvoorbeeld. Vliegjes komen mee in groente en fruit en muizen kunnen in eierdozen zitten. Het overkomt je ge- Zijn ideaal is dan ook dat er over een jaar of twee op elke voordeur van de restaurants in Leiden en omgeving een Ratra- ce-card prijkt. Naast de stickers met daarop de logo's van Euro card, Mastercard en Visacard. Maar hij realiseert zich dat daar nog wel een cultuuromslag voor nodig is. „Mensen moeten dan wel anders gaan denken over ongedierte, want er is geen enkele reden voor schaamte." Corporaties doen financiën voortaan zelf leiden De woningbouwverenigingen Zijl en Vliet en Leiden (WBL) re gelen vanaf volgend jaar weer hun eigen financiën en admini stratie. De Stichting Alba, die dat werk voor de corporaties doet, wordt per 1 januari 2000 opgeheven. De Stichting Alba is het sa menwerkingsverband van Zijl en Vliet en WBL. De stichting was ooit opgericht om het bij houden van de financiën zo goedkoop mogelijk te houden. De woningbouwverenigingen vonden zichzelf te klein om dat werk zelf te doen. Inmiddels zijn er zoveel fusies geweest dat Zijl en Vliet en WBL inmiddels groot genoeg zijn. De 17 medewerkers van de Stichting Alba krijgen een func tie aangeboden bij een van de twee corporaties. Er is een soci aal plan gemaakt. Behalve de fi- nancële administratie en de huuradministratie verzorgt de stichting ook geldleningen en beleggingen van de woning bouwverenigingen. Duivenberichten Feest is feest voor de stam gasten van de Tregter, met muziek en dans. leiden Het Oostduitse modelspoormerk Piko viert zijn 50-jarig bestaan met een kleine overzichtstentoonstelling in het Modelspoortreinenmuseum in de oude Zeevaartschool aan het Noordeindeplein. De tentoonstelling is dit weekeinde geopend in aanwezigheid van het hoofd economische dienst van de Duitse ambassade in Nederland. Piko was ge ruime tijd het enige modelspoormerk in Oost-Europa. Het werd als zodanig ook erkend door de Sovjetunie. „Vanwege het gebrekkige materiaal was er niet zo veel mogelijk in de DDR, maar sinds de Wende maakt Piko fantastisch mooie modellen die zich kunnen meten met alles van de bekende merken in het Westen, zoals Fleischmann en Marklin", aldus vakjournalist Paul de Groot die zaterdag meteen een kijkje ging nemen. De ten toonstelling is georganiseerd door de Nederlandse importeur van Piko en volgens De Groot is hij voor lieftiebbers van miniatuurtreinen zeer de moeite waard. De Piko-ten- toonstelling duurt tot eind september. foto taco van der eb

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9