Bedrijven lopen tegen Duitse bureaucratie aan ïif Connexxion wil stevig deuntje meeblazen Economie Weg met de hanepoten Onderzoek naar relatie thee drinken en ziekte Duitsland: zwavelarme benzine in 2001 Geheimzinnige nota Heerlen loopt honderden banen mis \ANDAG 2 AUGUSTUS 1999 leer export bloemen naar Frankrijk rep r J n haag De export naar Frankrijk van Nederlandse snijbloe- ien is vorig jaar met zeven procent toegenomen. Met de Ne- ïriandse pot- en tuinplanten ging het minder goed. Vergele- >n met 1997 ging er vorig jaar twee procent minder pot- en jinplanten richting Frankrijk. Dit blijkt uit een marktonder- riESwk dat het Productschap Tuinbouw heeft laten uitvoeren. Ne- rland exporteerde voor 815 miljoen gulden aan snijbloemen tar Franlêijk. Voor de pot- en tuinplanten was dit 267 miljoen ilden. Ondanks de sterke positie van Nederland in Frankrijk is aakzaamheid is echter geboden, zegt het Productschap Tuin- )uw. De totale uitgaven aan bloemen en planten in Frankrijk vorig jaar namelijk met tien procent gedaald. Mokkade luchtvaartalliantie BA en AA iashington Het bericht in de Financial Times van vorige week onderdag berustte op waarheid. De regering van de Verenigde taten heeft zoals verwacht een streep gehaald door de samen werkingsplannen van British Airways (BA) en American Airlines \A). Het ministerie van transport liet weten het verzoek om oedkeuring van de plannen af te wijzen. BA en AA kondigden ie al in 1996 aan, maar de zaak bleef slepen doordat de onder- indelingen tussen de VS en Groot-Brittannië over een nieuwe jichtvaartovereenkomst maar geen resultaat opleverden. Dat is uiteindelijk het breekpunt geworden. In de huidige situatie zou den BA en AA volgens Washington een te dominante positie ïijgen op de Londense luchthaven Heathrow, waardoor er 4een eerlijke kansen zouden zijn voor andere Amerikaanse Maatschappijen. trinity koopt Mirror Group op pNDEN Mediabedrijf Trinity neemt voor 1,24 miljard pond (4,1 Miljard gulden) in aandelen en contanten de krantenuitgever |Iirror Group over, hebben de bedrijven bekendgemaakt. Hier- nee ontstaat de grootste uitgever van regionale kranten in Sroot-Brittannie. Met de overeenkomst tussen de raden van be- kuur van de twee bedrijven wordt een verwoed gevecht afgeslo- pn over de overname van de Mirror Group, onder meer uitge ver van het tabloid Daily Mirror. Het nieuwe bedrijf, dat Trinity ilirror gaat heten, is eigenaar van 155 kranten met een totale lagelijkse oplage van 2,3 miljoen exemplaren. Het samengaan jan de bedrijven moet vanaf eind 2002 een jaarlijkse besparing an 15 miljoen pond (bijna 50 miljoen gulden) opleveren. Eet meer Brits koeienvlees' dnden Het Britse bedrijfsleven is er veel aan gelegen dat de ïensen van het vasteland weer Brits vlees gaan eten. Super- larktketen Asda presenteerde gisteren op Waterloo-station in onden broodjes met Brits rundvlees aan toeristen van het vas- :land, die zojuist met de Eurostar-tunneltrein waren aangeko- ten. De BSE-affaire, in Nederland gekke koeienziekte ge- oemd, heeft het Britse vlees in de wereld een slechte naam be- orgd. Via het uitdelen van broodjes probeert de Britse keten de aam van het eigen vlees weer wat op te vijzelen. foto epa 'rijzen industrie stijgen verder oorburg De prijzen van industriële producten zijn in juni erder gestegen. Het prijsniveau lag 0,5 procent hoger dan in ïei. Vergeleken met juni vorig jaar zijn de prijzen met 1,3 pro ent gedaald. Dit blijkt uit vandaag gepubliceerde cijfers van het entraal Bureau voor de Statjstiek (CBS). Fransen versoepelen vervoersverbod en haag Vrachtwagens mogen tijdens de zonsverduistering 1( an 11 augustus drie uur in plaats van vijf uur niet rijden. De lederlandse transportorganisaties KNV, TLN en EVO zijn blij lat de Franse regering het verbod heeft versoepeld, maar vin- len het nog steeds onbegrijpelijk dat het verbod alleen geldt ïjtoor vrachtauto's. De transportorganisaties hebben samen met minister Netelenbos van Verkeer gepoogd de Franse regering nip andere gedachten te brengen. Afgelopen weekeinde kregen c ij te horen dat het verbod is versoepeld. Parijs besloot vorig /eek het vrachtverkeer tijdens de verduistering stil te leggen. i Vlinder voordeeltjes in supermarkten i( en haag Supermarkten bieden klanten dit jaar veel minder j oopjes aan, ondanks de introductie van allerlei bonussyste- i iien. In de eerste zes maanden van 1999 daalde het aantal aan- 1( liedingen met 1.800 tot 43.695, blijkt uit een onderzoek van het }]>ureau PCNData, dat jaarlijks de aanbiedingen van supermark - 11 en in folders en kranten telt. De Friese keten Poiesz heeft A&P erdrongen van de eerste plaats als het gaat om het aantal aan biedingen. Pioesz adverteerde met 2.038 afprijzingen. Ook de ïoübert Heijn-dochter Primarkt is A&P, dat nu op de derde plaats la taat, voorbij gegaan. Het aantal aanbiedingen zegt overigens ïiets over de omvang van de korting. Egemin koopt Miles Proces op 4 irussel Het Antwerpse automatiseringsbedrijf Egemin heeft ijn branchegenoot Miles Proces Automatisering overgenomen, let daarmee gemoeide bedrag is niet bekendgemaakt. Bij Miles verken veertig mensen. Egemin haalde vorig jaar een winst van 1,5 miljoen gulden op een omzet van 130 miljoen gulden. ij - V 'Mi andelst Akkerbouwer D. Tap uit het Gelderse Andelst is momenteel druk doende met het verwijderen van wild gras uit zijn tarwevelden. Het onkruid, dat plaatselijk hanepoten wordt genoemd, komt alleen voor op zandgronden. De boer verwacht dat het zaad van de plant per ongeluk in het veld terecht is gekomen via de mest, die door een loonwerkersbedrijf op zijn velden is uitgereden. Over een dag of vijf begint het oogsten van de tarwe. Om een zo goed mogelijke opbrengst te krijgen, mag er niet of nauwelijks wild gras in voorkomen. Norit bouwt waterzuivering in Namibië HENGELO ANP Koolstofproducent Norit gaat in Namibië een instal latie bouwen waarmee drinkwater kan worden ge wonnen uit rioolwater. Met de opdracht is een bedrag van 4 miljoen gulden ge moeid. Norit verwacht op termijn veel meer van der gelijke installaties aan de man te brengen. Norit heeft voor de zuive ring van het rioolwater een nieuwe technologie ontwik keld, waarbij gebruik wordt gemaakt van actieve kool en van kunststof membranen. De installatie in Namibië, bestemd voor de hoofdstad Windhoek, krijgt een capa citeit van 24.000 m3 per dag. Het project wordt uit gevoerd door twee dochter ondernemingen van Norit. Volgens directeur R. Kui pers van Norit Proces Tech nologie is de nieuwe tech niek een uitkomst in gebie den waar water schaars is. Al het water wat je kunt ge bruiken is daar meegeno men. Dus ook rioolwater." De acceptatie van het procédé vormt vaak nog een probleem, aldus Kuipers. ,,Het idee om drinkwater te winnen uit rioolafvalwater spreekt over het algemeen niet zo aan. Maar in feite doen we in Nederland niet anders. We lozen ons afval water na zuivering op rivie ren en kanalen. Vervolgens maken we drinkwater van oppervlaktewater. Het door ons ontwikkelde procédé is wat directer." Rompslomp doet ondernemers aan grensstreek afzien van projecten Unilever brengt invloed voeding in kaart De bureaucratische wijze waarop Duitse instanties om gaan met de Europese regelgeving, speelt bedrijven par ten bij het aannemen van projecten over de grens. Vol gens woordvoerder R. Meijer van het grensoverschrij dend samenwerkingsverband Euregio is het zelfs zo dat bedrijven opdrachten laten schieten vanwege de admi nistratieve rompslomp die het werken over de grens met zich mee brengt. enschede gpd Aannemers en loonbedrijven lopen regelmatig tegen de Duit se bureaucratie aan. Het gaat om de uitvoering van een spe ciale wet. Daarin is vastgelegd dat geadministreerd moet wor den welke werknemers bij pro jecten over de grens aan het werk zijn. De regeling is be doeld om zwart werken te voor komen. De manier waarop de Duit sers de regeling uitleggen en uitvoeren, levert echter proble men op. De Nederlandse werk gever moet tot in detail aange ven wie, waar en wanneer er wordt gewerkt. Die gegevens worden nauwgezet gecontro leerd. „Daar zijn ze heel streng in", zegt Euregio-woordvoerder Meijer. „En bij kleine foutjes worden zware boetes opgelegd. Dat maakt het met de hele pa pierwinkel voor bedrijven vaak oninteressant om projecten aan te nemen." Het openen van een bedrijfs vestiging in Duitsland biedt vaak geen soelaas. Op het mo ment dat de Nederlandse be drijfsonderdelen als onderaan nemers van de Duitse vestiging gaan fungeren, krijgen de on dernemers toch met de ge wraakte wet te maken. Woordvoerder I. Schunselaar van de stichting Nederlands Duitse Bouw Export (Nedubex) kent de voorbeelden. „Een ver keerde voorletter of het ontbre ken van een voornaam levert al gauw een boete van 1.500 Duit se marken op." Nedubex behartigt de belan gen van zo n 150 bouw- en in stallatiebedrijven in Twente, de Achterhoek en in Limburg, waar ook Euregio actief is. De stichting probeert de situatie op twee manieren te verbeteren. „We helpen bedrijven bij het opstellen van de dossiers, maar dat is eigenlijk niet meer dan gaten dichten. Via de politiek proberen we de zaak bij te stu ren. Maar dat zal wel een kwes tie van jaren zijn, te meer daar het gaat om regels die veran kerd zijn in Europese wetge ving". Volgens Meijer van Euregio is er in formele zin niets te doen tegen de opstelling van de Duit se instanties. „Het gaat om Eu ropese wetgeving. Die voeren we gewoon uit, krijgen we dan te horen. In Nederland gaan we er veel soepeler mee om." Omdat de situatie belemme rend werkt op de grensover schrijdende samenwerking heeft Euregio de kwestie aange kaart in Brussel. De Duitse overheid blijkt immers gevoelig voor kritiek op de interne re gels. Vorige week nog werd na Nederlandse en Oostenrijkse druk een omstreden belasting maatregel voor buitenlandse ondernemingen ingetrokken. Duitse opdrachtgevers moesten bij werkzaamheden van buiten landse bedrijven een voorhef fing van 25 procent belasting inhouden. Dit om belastingont duiking of -ontwijking door buitenlandse bedrijljes te voor komen. Een en ander zorgde er voor dat Duitse bedrijven min der zin hadden om buitenland se bedrijven orders te geven. vlaardingen marie-louise thissen Over voedsel doen vele huis- tuin-en keukentips de ronde. Zo zou je met vitamine C griep kunnen bestrijden en is het eten van granen en fruit goed voor de spijsvertering. Bij het Unilever Research Laboratori um in Vlaardingen houden ze ventig wetenschappers zich permanent bezig om de in vloed van voeding op de ge zondheid van mensen in kaart te brengen. Helaas is er echter een tekort aan proefpersonen. „Wij hebben een vaste kern van vijfhonderd personen uit Vlaardingen die deelnemen aan onze onderzoeken. Maar aan gezien wij het aantal studies uitbreiden, komen we mensen tekort", zegt biochemicus dr. L.B.M. Tijburg. „Voor onze stu dies, die tussen de twee en vijf tien weken duren, hebben wij meer mensen nodig." Er wordt bij Unilever onder zoek gedaan naar een breed scala van producten, zoals margarine, verse tomaten ver sus tomatenpuree, olijfolie, diepgevroren groenten, fruit en thee. Het onderzoek naar die laatste volksdrank kan interes- bonn dpa-rtr Duitsland gaat al in 2001 zwa velarme benzine invoeren om het milieu te sparen. Dat is vier jaar eerder dan is overeengeko men in de Europese Unie. De Duitse regering maakte afgelo pen weekeinde een akkoord met de oliemaatschappijen en de auto-industrie bekend. De EU-lidstaten, inclusief Nederland, spraken vorig jaar af dat er uiterlijk begin 2005 auto brandstoffen op de markt moe ten komen met een zwavelge- halte van minder dan 50 ppm (parts per million, ofwel deel tjes per miljoen). Het gehalte van normale benzine is 180 ppm en dat van diesel 400 ppm. Zwavel veroorzaakt zure regen via verbranding tot zwaveldi oxide in de motoren. De Bondsdag en de EU moe ten nog akkoord gaan met de Duitse 'alleingang'. Het minis terie van economische zaken in Bonn heeft inmiddels laten we ten in Europees verband cam pagne te zullen voeren voor een verdere verlaging van het zwa- velgehalte tot hooguit 10 ppm op langere termijn. Bonn wil het gebruik van zwavelarme brandstof stimuleren via ac cijnsmaatregelen, maar daar over is nog geen besluit geval len. Connexxion, luidt de nieuwe naam waaronder streekbusbedrijf VSN gemvoordig opereert. De voormalige onopolist in het streekvervoer maakt 2,7; ich sterk om straks óók in de situatie aarin het met collega-vervoerders om de markt moet vechten, een stevig euntje mee te blazen in het openbaar vervoer. Vandaag deel 3 van een vijfdelige wekelijkse serie over openbaar vervoer. recht boris peters e komende jaren worden het streek- ïsvervoer, stadsvervoer (bus, tram en nï« etro), en misschien zelfs de hoofdlij- t gv en van ^et sPoor i11 fasen aanbesteed .r regio. Secretaris J. Klinkenberg van raad van bestuur van Connexxion 'est dat de regionale opdrachtgevers vaarschijnlijk de provincies) de eerste ren vooral op prijs zullen aanbesteden, oncurrentie alleen op prijs, in plaats in op de kwaliteit, leidt onvermijdelijk minder goed openbaar vervoer, leren i i lorbeelden in onder meer Denemar- i ?n en Engeland. „Daar heeft het open- 3 lar vervoer geen rol in het verkeers- en 4 ïrvoersbeleid. In Nederland willen we dat wel", aldus Klinkenberg. Connexxion wil de komende tijd niet al leen werken aan het zo efficiënt en klantvriendelijk mogelijk maken van het bestaande bedrijf, maar ook aan de ont wikkeling van nieuwe activiteiten. Het bedrijf zou met name graag een regie functie krijgen bij het op elkaar afstem men van verschillende vervoersvormen. „Wij denken dat er straks behoefte is aan een regisseur voor het totale regio nale en lokale vervoer", zegt Klinken- berg. Een eerste succes op dit punt is al be reikt; met ingang van juli voert Connex xion de regie over het bovenregionale vervoer van gehandicapten. Het bedrijf treedt op als 'regelaar', die verschillende vervoerders inschakelt voor reizende ge handicapten. Dit gebeurt in het kader van de Wet voorzieningen gehandicap ten (WVG). Ervaring wordt verder opge daan in twee eigen centrales, waar het eigen bus- en taxivervoer, waaronder ook vervoer op afroep, op elkaar worden afgestemd. Mede gedwongen door de overheid, te vens enige aandeelhouder, heeft Con nexxion zich inmiddels opgesplitst. Het deel waarin de noordelijke busbedrijven waren ondergebracht, is verkocht aan concurrent Arriva. Door deze verkoop is het marktaandeel van Connexxion in het streekvervoer teruggebracht tot 63 pro cent. Vraag is of deze inkrimping voldoende is om straks, als de aanbestedingen in het streekvervoer beginnen, te mogen mee dingen. In de aanloop tot de uiteindelij ke Wet personenvervoer 2000 heeft de overheid immers altijd gesproken van een maximaal marktaandeel van vijftig procent. „Het percentage van vijftig pro cent staat nergens in de wet en de defi nitie over wat precies de relevante markt is, staat nog ter discussie", stelt Klinken- berg. Hij pakt er een berekening bij waarin het marktaandeel van Connexxion op slechts negentien procent uitkomt. Dat is het geval indien uitgegaan wordt van het totale regionale en lokale openbaar vervoer in Nederland, dus inclusief stadsvervoer en regionale treinen. Boven het bedrijf Connexxion staat een kleine holding met dezelfde naam. Ook het Limburgse busbedrijf Hermes valt onder deze holding. Daarnaast heeft de holding nog een belang van 49 procent in het Brabantse busbedrijf BBA. De plannen met Connexxion zijn duide lijk. „Dit bedrijf moet een sterke zelf standige Nederlandse speler worden met Europese ambities. Binnen twee tot drie jaar willen wij een tweede thuis markt in Europa hebben", aldus Klin kenberg. Daarnaast wordt gewerkt aan een sterk bedrijf in het zuiden door een fusie van Hermes met Stadsbus Maas tricht en mogelijk ook BBA. Welke rol Connexxion hierin blijft spelen, is mede afhankelijk van de uiteindelijke Wet per sonenvervoer 2000. Binnen de grootstedelijke gebieden ziet Connexxion plaats voor lightrail-oplos- singen, zoals sneltrams en metro-achtig vervoer. Het bedrijf dingt in een samen werkingsverband met onder meer de Haagsche Tramweg-Maatschappij (HTM) ook mee naar RandstadRail, de geplande lightrail-verbinding tussen Den Haag, Zoetermeer en Rotterdam. Op korte termijn hoopt Connexxion meer duidelijkheid te krijgen over de toekomstige positie van de staat als eni ge aandeelhouder. Het bedrijf heeft zelf al aangegeven dat het naar de beurs wil. Amsterdam Bestuurslid H. Grifhorst van de organisatie voor mid den- en kleinbedrijf MKB laat een nota zien, die hij heeft ontvangen. Aan veel ondernemingen in en rond Amsterdam zijn dergelijke reke ningen gefaxt. Ze komen van het Zwitserse bedrijf IT&T uit Zug, dat bestaat uit een postbus en een faxnummer. Wanneer de nota niet wordt betaald, wordt de bewuste onderneming lastig gevallen door mensen, die zich als deurwaarder presenteren maar het vermoedelijk niet zijn. De nota's vermelden meestal een bedrag van 1.400 gulden voor diensten die niet geleverd zijn. Het MKB heeft bij de eigen le den alarm geslagen. foto paul van weel sant zijn voor patiënten, die lij den aan kanker en hart- en vaatziekten. „Er bestaat groene en zwarte thee", licht dr. Tijburg toe. „De groene wordt vooral in Azië ge dronken. Wij hebben bij onder zoeken ontdekt dat thee een hoog aantal flavonoïden bevat. Dat zijn sterke anti-oxidanten, stoffen die mogelijk een rol spelen bij het tegengaan van kanker of van hart- en vaatziek ten." Volgens Tijburg spelen anti- oxidanten een rol omdat ze in het lichaam zogenaamde vrije radicalen bestrijden. Dat zijn deeltjes die schade veroorza ken aan eiwitten, vetten of het erfelijk materiaal van een cel, waardoor mogelijk hart- en vaatziekten of kanker in de hand worden gewerkt. Maar zo ver zijn ze nog niet in Vlaardingen. Tijburg: „Wij hebben meer onderzoeken no dig om aan te tonen dat het drinken van thee gepaard gaat met een duidelijk verlaagd risi co. Wij hebben al ontdekt dat zowel groene als zwarte thee meer anti-oxidanten bevat dan bijvoorbeeld vitamine c of een glas appelsap." HEERLEN GPD De Amerikaanse computergi gant Ingram-Micro ziet onver wacht af van haar geplande vestiging op het Heerlense be drijventerrein Beitel-Zuid. Het Heerlense distributiecentrum van de multinational zou de stad volgens het gemeentebe stuur vijf- tot zeshonderd nieu we banen hebben opgeleverd. Zelf houdt het concern het echter op 150 tot 350 arbeids plaatsen, zo liet woordvoerder A. Maljaars van Ingram-Micro Nederland gisteren voor het eerst weten. Tot nog toe be stempelde de beursgenoteerde international met een jaarom zet van ruim 34 miljard gulden dit soort gegevens als bedrijfs geheim. Ingram gaat zich overigens wel degelijk in Zuid-Nederland vestigen, zo bevestigt Maljaars. Binnen anderhalve maand hakt de concernleiding de knoop door. De achtergrond van het vertrek uit Heerlen is dat een wijziging van een be stemmingsplan door juridische problemen maar niet afkwam Een uitspraak van de Raad van State, medio deze maand verwacht, laat naar de zin van het Amerikaanse concern te lang op zich wachten. ,A1 dat juridische gedoe werd voor de Amerikanen één groot spook beeld", aldus burgemeester Pleumeekers.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7