'Aftrek hypotheekrente door kabinet onderschat' Nederlandse gevangenen verlost van Teven in een heT Binnenland Volle zeilen Jerrycan op het dak brengt 'snoek' thuis Feyenoord-aanhang deinst nergens meer voor terug Gist Brocades draait op voor schade 'Delftse suikerstroom' VVD vraagt aandacht voor 'gevaar uit Iran' ANDAG 2 AUGUSTUS 1999 verheid vergeet kleine luchtvaart [vstad De overheid heeft alle aandacht gericht op Schiphol vergeet dat er ook nog zoiets bestaat als de kleine luchtvaart. It zei C. Munk, bestuurslid van het Platform voor de Neder- tdse Luchtvaart. Hij sprak zaterdag tijdens de jaarlijkse bij- j M rikomst General Aviationdag op luchthaven Lelystad. Volgens ink is het een slechte zaak dat de overheid weinig doet voor kleine luchtvaart. Ze stelt beslissingen over de toekomst van kleine vliegvelden uit en wacht intussen op nieuwe wetge- ïg. ,,Zo langzamerhand lijkt het erop dat de overheid hiermee abeert de ldeine luchtvaart de nek om te draaien", zei Munk, ook directeur van vliegveld Teuge is. wee gedetineerden ontsnapt ikenisse/veenhuizen Een 16-jarige jongen is gistermiddag uit tgdgevangenis De Hartelborgt in Spijkenisse ontsnapt. Hij et tkwam door over de gevangenismuur te klimmen. De vlucht na twee pogingen binnen drie weken. Op 12 juli probeer- n twee jongens via het dak te ontkomen, maar dit mislukte. rvolgens waagde nog een jonge gedetineerde een poging, seraar hjj kwam niet ver. Uit de gevangenis Norgerhaven in ïlanjenhuizen is in de nacht van zaterdag op zondag een 25-jarige dievangene ontsnapt. Het is de achtste ontsnapping dit jaar uit res jt Drentse complex. g®giburger gepakt voor nepbom itnr<URGEen 43-jarige man uit Elburg heeft gistermiddag een rjfj. upborn met bedreigingen bij het politiebureau in zijn woon- aats gedeponeerd. Enkele weken geleden had dezelfde man politie schriftelijk bedreigd en aangekondigd explosieven te- R°n haar te gebruiken. Toen politieagenten het verdachte pak- resttje ontdekten, werd het Explosieven Opruimings Commando y iggelicht. De nepbom bleek te bestaan uit lege hulzen. De poli- heeft de man gisteravond aangehouden wegens bedreiging rin politiemensen met de dood. In de dreigbrieven hield de eeian de politie verantwoordelijk voor het uitzitten van een straf, imaftdat hij openstaande boetes niet had betaald, den Weuter verdrinkt in opblaasbadje inspeet Een bijna 2-jarig meisje uit Nijmegen is zaterdagmid- ïg verdronken in een opblaasbaar kinderzwembadje. Het on tval had plaats op een camping in het Gelderse Hulshorst op i Veluwe, waar het meisje met haar ouders op vakantie was. ren et kind speelde samen met haar tweelingzusje in het badje toniaar slechts 35 centimeter water in stond. In een onbewaakt !eau*enblik is ze gevallen en buiten bewustzijn geraakt. Toen de Maaoeder haar dochtertje zag liggen, sloeg ze onmiddellijk alarm. Jente peuter werd met spoed overgebracht naar het Academisch zeniekenhuis in Utrecht, waar het kind kort na aankomst over- :e, ded. itaal ^pvalidewagen geschept door auto >m. ivenkarspel Een 72-jarige vrouw uit Venhuizen is zaterdag in rienovenkarspel om het leven gekomen toen zij in haar invalide- anziagen werd aangereden door een 18-jarige man uit Enkhuizen. idel,ie vrouw overleed ter plaatse. De autobestuurder verzuimde vaablgens de politie voorrang te verlenen op een kruising, waarna t girjj frontaal op het slachtoffer botste. De man verklaarde later de 4aa*ouw over het hoofd te hebben gezien, gust ^ra£én apotheek 's nachts open hij otterdamIn navolging van Amsterdam heeft Rotterdam vanaf lijk, februari 's nachts nog maar één apotheek open. Er wordt niet Migekendgemaakt welke dat is. Patiënten kunnen dan ook niet Porieer zelf hun medicijnen ophalen. Die worden thuis bezorgd. Dodje belangrijkste redenen om over te stappen, zijn de kosten van lak jet huidige systeem en de veiligheid van het personeel. Dat n g^ordt 's nachts regelmatig geconfronteerd met zeer agressieve lodiiiënteft, aldus een apotheker in het centrum van de stad. Bo el diendien komen er veel mensen die niet echt een spoedeisend ïoofccept hebben, of die iets heel anders zoals babyvoeding nodig en lebben. „We willen het gebruik als nachtwinkel ontmoedigen", r" Idus een woordvoerder van de Rotterdamse apóthekers. laatf Containerschip ramt verkeérsbrug ktebpRDRECHTEen containerschip heeft vanochtend de verkeers- ïr zirug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht ge- "amd. Daarbij zijn twee bemanningsleden gewond geraakt. De tuurhut van de coaster is ernstig beschadigd. Door het ongeval eden tijdelijk geen treinen tussen Dordrecht en Zwijndrecht. 'tor )e Nederlandse Spoorwegen en de politie gingen er aanvanke- n ijk vanuit dat de spoorbrug was aangevaren. Maar tijdens on- con derzoek bleek dat deze brug niet was geraakt. Het treinverkeer kwam daarna weer op gang. foto wfa :an!Bus Service Medical uitgebrand be- Maastricht Een autobus van de stichting Service Medical is za- en erdag in Maastricht geheel uitgebrand. De bus zat vol speciale nedische apparatuur en stond geparkeerd bij een garagebedrijf ploh de Limburgse hoofdstad. Een aangrenzend flatgebouw met roornamelijk bejaarde bewoners werd door de brandweer uit voorzorg ontruimd. Na korte tijd konden de bewoners naar hun appartementen terugkeren. Het volledig uitgebrande voertuig was ingericht als mobiel medisch centrum. Het werd onder neer ingezet bij de Vierdaagse in Nijmegen. ew Drukke nacht voor politie Renesse ienesse De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Renesse 27 mensen aangehouden. Zij maakten zich voorname lijk schuldig aan overtredingen zoeiIs urineren of alcohol drin- ,k jjken op straat, belediging van de politie, mishandeling, geluids overlast, vernielingen en vuurtje stoken in de duinen. Het was volgens de politie één van de drukste nachten dit jaar in de Zeeuwse badplaats. Het centrum van het dorp is in verband aa|(inet de enorme drukte afgesloten. Op het strand moest de poli tie diverse keren optreden tegen groepen mensen die overlast veroorzaakten. Nederlanders gewond in Egypte hurghada Bij een busongeluk in de Egyptische badplaats Hurghada, waarbij negen Nederlanders waren betrokken, zijn zaterdag drie Egyptenaren om het leven gekomen. Drie Neder landers raakten lichtgewond, maar hebben het ziekenhuis in middels verlaten en zijn teruggekeerd naar hun hotel in Luxor. De Nederlanders maakten deel uit van een reisgezelschap van Djoser, aldus een woordvoerster van de coördinerende alarm centrale Eurocross International. Zij zaten met z'n negenen in een busje dat betrokken was bij het verkeersongeval. Het gezel schap bestond in totaal uit twintig man. Veertien Egyptenaren liepen verwondingen op. Leidse onderzoeker voorziet grote financiële problemen De aftrek van de hypotheekrente kan het Rijk in grote financiële problemen brengen. De belastingherziening, zoals het kabinet die wil invoeren, lost dat niet op. Dit blijkt uit een onderzoek van dr. K. Caminada van de Rijksuniversiteit Leiden. Hij pleit voor een „zakelijk debat over het heilig huis van de Nederlandse politiek", de aftrek van de hypotheekrente. Volgens Caminada heeft het kabinet de omvang van de aftrek van de hypotheekrente onderschat. leiden anp Voor vorig jaar werd gerekend op een bedrag van 7,7 miljard gulden, maar volgens bereke ningen van Caminada komt het uit op 10,9 miljard, een te genvaller van 3,2 miljard gul den. De onstuimige groei van de hypotheekmarkt, een toe komstige stijging van de rente en het toenemende aantal spaarhypotheken (met maxi male renteaftrek) kunnen de overheid in problemen bren gen. „Niet alleen de omvang, maar ook de snelheid van het verlies aan heffingsgrondslag door de fiscaal vriendelijke be handeling van het eigen wo- ningbezit baart zorgen", aldus de Leidse onderzoeker. Het zijn vooral de hoogste inkomens die profiteren van de aftrek van de hypotheekrente. Zij kunnen immers hogere le ningen afsluiten en zij vallen in grou Op het Pikmeer en de Wijde Ee bij Grou in Friesland is het jaarlijkse skütsjesilen begonnen. Het evenement, dat drie weken duurt, be hoort tot de twaalf voornaamste nationale toeristische evenementen. De eerste veertien dagen van het zeilevenement zijn voor de Sintrale Kommisje Skütsjesilen (SKS). Die heeft met haar 54 jaren de oudste rechten. De laatste zeven dagen zijn voor de Iepen Fryske Kampioenskip- pen Skütsjesilen (IFKS), die krap aan twintig jaar geleden van stapel liep. foto anp jaap schaaf-hoge noorden albergen* jos oude nuhuis Citroen-liefhebber Walther Lesscher uit het Twentse Albergen dacht er zonder proble men mee thuis te komen. Toch werd hij door de politie van de snelweg geplukt met een jerrycan als alternatieve benzinetank op het dak van zijn óude snoek. Hij had het voertuig gekocht in Zuid- Frankrijk, maar kreeg bij Nancy problemen met de benzinetoevoer. België kwam hij nog wel door, maar de Nederlandse politie had weinig waardering voor het vernuft van de Twentse monteur. Lesscher moet een fikse bekeuring betalen, maar zijn ge liefde Citroën DS uit 1971 heeft hij sinds af gelopen zaterdag op de oprit staan. Walter Lesscher is apetrots op zijn nieu we aanwinst, hoewel de 'oldtimer' er aller minst fraai uitziet. De groenwitte kleur van het vehikel is totaal verweerd en het plaat werk wordt ontsierd door roest en deuken. „Maar dat zegt niets", verklaart Lesscher. „De onderkant is keihard. Daar gaat het om. En ook de motor is goed. De rest komt in de komende maanden wel." Lesscher, in het dagelijks leven vrachtwagenmonteur bij foto gpd reinier van willigen de firma BSO in Hengelo, was al jaren op zoek naar een oude Citroën DS. „Die jerrycan op het dak heeft de wagen toch maar mooi naar de plaats van bestem ming gebracht. Het mocht niet van de Ne derlandse politie, maar het werkte wel. In Noord-Frankrijik begaf de benzinepomp het en wat moet je dan? Ik moest toch met dat ding naar huis", vertelt de Twentenaar. „Ik heb die jerrycan gewoon op het dak vastgebonden en via een slang heb ik de benzine uit de can rechtstreeks naar de motor geleid. Iedereen die op school na tuurkunde heeft gehad, kent dat foefje. Even met de mond aanzuigen en de vloei stof stroomt naar het lager gelegen punt. Werkt altijd!" Een snoek is hoe dan ook een opvallende verschijning op de autobaan, maar die werd in Lesschers geval nog eens extra be nadrukt door de alternatieve brandstoftoe voer. Ter hoogte van Oss werd Lesscher aangehouden. „We hoefden de auto niet in de berm te zetten, maar mochten achter de politie aanrijden naar het bureau in Oss om daar de zaken af te handelen". Bij het bu reau werd de auto aan een technische in spectie onderworpen. Naast de benzine toevoer werd ook de uitlaat niet in orde be vonden. „Het laatste stuk ontbrak, waar door hij wat veel lawaai maakte. Maar ver der konden ze niks vinden", zegt Lesscher. Uiteindelijk kwam de de Albergenaar er met een boete van 420 gulden vanaf.Als ik hem met de aanhanger uit Frankrijk had moeten ophalen was ik meer geld kwijt ge weest", zegt Lesscher. een hoger belastingtarief, waar door de aftrekpost groter wordt. Van de mensen die bruto meer dan een ton verdienen, passen meer dan zeven de van tien be lastingbetalers de aftrekpost ei gen woning toe. Bij lagere inkomens tot 34.000 gulden bruto komt de aftrekpost hooguit in één op de tien gevallen voor. Bovendien worden AOW'ers die de hypo theek op de eigen woning ge heel of bijna geheel hebben af gelost, geconfronteerd met een fiscale bijtelling die groter is dan de aftrek van de rente. Fans belagen vrouwen en kinderen rotterdam anp De vriendschappelijke voet balwedstrijd tussen Feyen- oord en het Engelse Aston Vil la werd gisteren ontsierd door een aanval van Feyenoord- jongeren op Britse fans die op de tram stonden te wachten. De Britse groep bestond uit mannen, vrouwen en enkele kinderen. De politie kon de jongeren bij de Engelse fans vandaan houden. De Rotterdamse supporters hadden het groepje Britten ge volgd vanaf het stadion. De Engelse supporters die kenne lijk niet georganiseerd waren gekomen, leken de weg kwijt. Ze werden op enige afstand door ME'ers begeleid. Die we zen de Britten uiteindelijk ook op de tramhalte. Toen het kleine groepje, on geveer twintig mensen, op de tram stond te wachten, doken de Feyenoord-jongeren op. De ME'ers die al in de buurt waren wisten de Rotterdamse supporters te verjagen. Enkele Britten zijn daarna in het cen trum van de stad uit de tram gestapt. Na bezoek aan een café werden ze weer opge wacht door Feyenoord-sup- porters. Ook hier wist de poli tie de groepen te scheiden. De Engelsen zijn door de politie buiten de gemeentegrenzen gebracht. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Ook elders misdroegen voetbalsupporters zich. De oefenwedstrijd lussen NF.C en FC Köln is zaterdagmiddag na supportersrellen gestaakt. Tij dens de tweede helft van het duel, dat op het veld van de Groesbeekse amateurvereni ging De Treffers werd ge speeld, vielen Nijmeegse sup porters de meegereisde Duitse aanhangers aan. Drie Duitse supporters en een steward van NEC raakten lichtgewond. Om de vechtersbazen uit el kaar te halen, werden twaalf agenten opgeroepen en twee politiehonden. Ook hier wer den geen arrestaties verricht. Exacte kosten nog niet bekend Het Hoogheemraadschap Del fland en de gemeente Delft stellen Gist Brocades aanspra kelijk voor de schade die is ont staan door het weglekken van duizenden liters suikerwater in het oppervlaktewater. Over de kosten van de opruimings werkzaamheden konden woordvoersters gisteren nog niets zeggen. Maar de rekening gaat hoe dan ook naar Gist Brocades (DSM), verzekerden het hoog heemraadschap en Delft. Me dewerkers van het hoogheem raadschap en de gemeentelijke reinigingsdienst zijn sinds het bedrijfsongeval vorige week dinsdag bijna continu in touw om de duizenden dode vissen uit het water te scheppen, het zuurstofgehalte in het water te meten en zuurstof toe te voe gen. Ook zijn aannemers inge huurd om deze en andere klus sen te klaren. Gist Brocades zelf schat de totale schade op enkele miljoe nen guldens. „We erkennen dat door ons problemen zijn ont staan. Het is logisch dat de re keningen naar ons worden ge stuurd. Of ze betaald worden, ligt aan de verzekeringsmaat schappijen", aldus een woord voerder van het Delftse bedrijf. Een deel van de productie ligt ook vandaag nog stil. Het oppervlaktewater in Delft raakte dinsdag sterk ver vuild met melasse. Deze stro perige vloeistof, die zuurstof aan het water onttrekt, stroom de weg na een lek in een ge scheurde opslagtank van de fa briek. Duizenden vissen gingen dood. 'Van Aartsen moet probleem aankaarten den haag gpd Minister Van Aartsen van bui tenlandse zaken moet bij zijn Europese collega's aandringen op maatregelen om de produc tie van massavernietigingswa pens in Iran tegen te gaan. Vol gens WD-Kamerlid Wilders vormt de aanwezigheid van chemische- en biologische wa pens in een instabiel land als Iran niet alleen een dreiging voor het Midden-Oosten, maar ook voor West-Europa. Van Aartsen en zijn Europese colle ga's lijken hun ogen Voor dit gevaar te sluiten, vindt de WD- 'er. Iran beschikt waarschijnlijk nu al, maar anders binnen kor te tijd over langeafstandsraket- ten die tot ver in Europa kun nen doordringen. In een rap port dat Wilders naar Van Aartsen heeft gestuurd, wijst hij er verder op dat Iran bijna in staat is kernwapens te vervaar digen. Hierbij krijgt het hulp van onder andere Rusland en China. Nederland moet zich volgens de WD'er hard maken om in Europees verband op te treden tegen landen die techni sche kennis of grondstoffen voor de vervaardiging van mas savernietigingswapens aan Iran verkopen. „De Verenigde Staten en Is raël hebben het dreigende ge vaar vanuit Iran allang onder kend. Amerika gaat zelfs zover sancties af te kondigen tegen landen die Iran helpen, maar in Europa lijkt iedereen de andere kant op te kijken. Dat heeft vooral te maken met economi sche belangen. Ieder land met dergelijke wapens is een poten tieel gevaar, maar Iran is enorm instabiel. Niemand weet welke kant het in dat land uit gaat. Het is de spreekwoordelij ke aap met scheermesjes. Iran kon wel eens één van de groot ste problemen worden van het komend decennium. Volgens Wilders moet Neder land daarom het voortouw ne men in Europa. „Als Van Aartsen dit of volgend jaar naar Iran gaat, moet hij dit onder werp aan de orde stellen. Ook wanneer hij naar Rusland gaat. De vorige keer heeft hij dat niet gedaan. Maar Nederland moet het politieke lef hebben Iran en zijn hulpverleners onder druk te zetten en deze vervelende klus niet alleen aan de Ameri kanen overlaten." Volgens Wilders is een apart beleid voor Rusland nodig, „De Russen verkopen hun militaire kennis om meer invloed te krij gen in het Midden-Oosten, maar vooral ook om geld te verdienen. Europa moet het land een economisch alterna tief bieden." Marokko verleent honderden amnestie casablanca anp robert verkerkIn eerste instantie kreeg hij drie jaar en vier oorzaakt door diertjes die onder je huid kruipen later overleed hij, maar de gevangenbewaarder.1 maanden cel. In hoeer beroeD werd het orecies en daar eities leeeen. Na zeventien daeen komen wilden hem er daarna niet uithalen. De voleendt Het is nog even wachten op het officiële bericht. Als dat binnen is, kan hij gaan. Na twee jaar ge vangenschap in Marokko mag Mare Jansen van daag of morgen de Oucasha-gevangenis in Casa blanca verlaten. De nieuwe koning Mohammed VI maakte bij de troonbestijging een gebaar van goede wil en verleende duizenden gevangenen amnestie. De 26-jarige Mare Jansen is één van hen. Zaterdag kwamen al drie vrijgelaten gevangenen uit Ma rokko in Nederland aan. Ze kregen geen gratie, maar wel zoveel strafvermindering dat ze direct op vrije voeten kwamen. Jansens verhaal is klassiek. Op 17 oktober 1997 werd hij in Marokko opgepakt. „Ik had 1250 gram hasj bij me, voor eigen gebruik. Ik ging lek ker op vakantie naar Marokko en had berekend dat het veel goedkoper zou zijn om zelf wat weed mee te nemen. Wie zou me daar nu mee pakken. Het risico nam ik op de koop toe. Tja, zo dacht ik. In eerste instantie kreeg hij drie jaar en vier maanden cel. In hoger beroep werd het precies twee jaar. „Voor 1250 gram weed." Jansen werd de eerste vijf maanden opgesloten in de Imzegame-gevangenis in Agadier: Daar maakte hij kennis met het leven in de hel, zo zegt hij. „Het is een van de drie slechtste gevangenis sen in Marokko. Het is dat ik wist dat de mensen bij het consulaat hard bezig waren om mij er weg te krijgen, anders was het slecht met me afgelo pen." Jansen woog ten tijde van zijn arrestatie 100 kilo. Toen hij werd overgeplaatst naar de Ou casha-gevangenis in Casablanca woog hij er nog 74. „We sliepen met 120 tot 160 mensen in een cel van 55 vierkante meter. Allemaal als sardien tjes op de grond. Benen tegen elkaar. Douchen mocht niet, omdat daar geen gelegenheid voor was. Als toilet hadden we een gat in de grond en een kraan waar maar een uur per dag water uit kwam." Jansen had luizen, verschillende infec ties en huiduitslag waar hij nu de littekens nog van op zijn lichaam heeft. „Die uitslag wordt ver oorzaakt door diertjes die onder je huid kruipen en daar eitjes leggen. Na zeventien dagen komen die uit en dan spat je huid open." De gevangenen die al jaren in de voormalige kamelenstal zaten, zijn geestelijk kapot, zegt Jan sen. Eén keer per dag kregen ze soep met een broodje, tien minuten per dag mochten ze hand aan hand luchten en verder zaten ze de hele dag op de hurken. In de Oucasha-gevangenis in Casablanca kreeg Mare het beter. „Daar kwam ik in feite in een pa radijs terecht." De cel daar was 25 vierkante me ter groot en werd bemand door twintig mensen. De celdeur was per dag vijf uur open. „We had den er een eigen bed, elektriciteit, televisie en warm water." Het personeel was redelijk aardig, „als je de gevangenbewaarders maar betaalde". Eén van de meest trieste gebeurtenissen die Jansen meemaakte, was de dood van een jonge man die met een blindedarmontsteking in zijn cel werd gegooid. „Hij was toen al in coma. Zijn buik was opgezwollen tot een grote bal. Twee uur later overleed hij, maar de gevangenbewaarders wilden hem er daarna niet uithalen. De volgende morgen pas. We hebben hem toen in een deken gerold en heel de nacht naast hem gelegen." De ervaringen van Mare Jansen zijn schrij nend. In de Oucasha-gevangenis in Casablanca leven in een ander celblok honderden kinderen. De volwassenen kunnen daar niet bij. Maar wie een bewaker twintig gulden geeft, mag een kind verkrachten, vertelt Mare. „Daarvoor zijn enkele maanden geleden de directeur en enkele gevan genisbewaarders opgepakt. Maar de situatie ver anderde niet. Nog steeds worden kinderen mis bruikt." Bij Jansen zitten nu nog drie Nederlanders, straffen van zeven tot acht jaar hebben gekregen. Zij moeten blijven als Jansen vertrekt. „De deur van de gevangenis wil ik snel achter me dicht doen, maar mijn celgenoten zal ik missen. Dat doet pijn. Ik heb met hen een nauwe vriend schap opgebouwd. Ze hebben me met hun hart geholpen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3