M WEER 152 Het Gesprek van de Dag Belang van het kind voorop Zomercarnaval trekt bijna miljoen bezoekers Duys in Madurodam Potige robot MAANDAG 2 AUGUSTUS 1999 ANI MILLENNIUM nog dagen Nog 152 dagen en het tkw nieuwe millennium bre^1 aan. Reden voor deze krj^ om in een dagelijkse seraar terug te kijken op belanjenl rijke gebeurtenissen dievan plaatsgrepen op corres-1 D] ponderende data in de éi^ gelopen 1000 jaar. Deze week: 2 aug 1964: autoctuRc reur De Beaufort dood; ;Pb< aug 1988: Mathias Rust vrijuit na landing op 'Ron h Plein'; 4 aug 1944: arresttje de Anne Frank; 5 aug 196eli Tonkin resolutie VS, begnhp Vietnam; 6 aug 1945: eer^ atoomboom, Hiroshimandi aug 1948: vierde gouden plak Fanny Blankers Kotel INSF IgV ;val 2 AUGUSTUS 1964 »Vt De op 10 april 1934 geboren et V jonkheer Carel Pieter Antoniaar Jan Hubertus Godin de Beau»en fort, Heer van Maam en Maaoe< bergen, rijdt in zijn turbulent p racecarrière 28 Grote Prijzen,ek< De training voor zijn 29ste, ded. van Duitsland, zal hem fataal worden. De Porsche breekt U|%« voor de Bergwerkbocht en bc op een alleenstaande boom. ^vei „Het liet zich" zegt zijn vrienove Ben Pon, „aanvankelijk aanziagt dat het allemaal wel meeviel,Ie v zwaar maar niet levensgevaaHgi lijk gewond, en opgelucht gifij fi gen we naar ons hotel." Maajou het valt niet mee, op 2 august 1964 overlijdt jhr. Carel de px Beaufort. Zeven jaar eerder ar woordt hij op de vraag of hij gjT wel eens bang is: „Natuurlijk, fel vlak voor de laatste Mille Migbk( dronk ik een cola met De Portee go en even later was hij dood)e 1 Ik at met Mackay Fraser vlak et voor diens laaste race. Dan g^or je wel nadenken." Carel Godiiiëi de Beaufort rijdt in een tijd djern Grand Prixracen nog een soofcce van Russisch roulette zijn en jeb dood een geaccepteerd ver- Jdi schijnsel. Hij bestuurt als laatf ste heer-rijder tussen de pro'sn, een aftandse oranje Porsche wordt vier keer zesde. De wa gen is zo antiek geworden dat De Beaufort achteraan meest kelt, maar hij weigert op te ge ven. Zijn lichaam wordt bijge zet in het graf op het eigen landgoed. 'La vertu (de deugd est un Beaufort' staat op de steen. jjt j pim stoel MENSELIJK MONICA LEWINSKY (26) is g teren lichtgewond geraakt bij een auto-ongeluk op een snelwj ruim zestig kilometer buiten Li Angeles. Lewinsky wilde iets haar tas pakken toen ze merkte dat ze te dicht op een camper z£n en wegstuurde, aldus een woor< ai voerder van de Amerikaanse ver keerspolitie. De voormalige mal tresse van president Bill Clintor )e voorkwam ternauwernood een aanrijding. Ze raakte wel de conjóe trole over het stuur kwijt. Haar kw auto kwam terecht op een vluchtheuvel en viel op zijn kanljj Lewinsky is in het ziekenhuis van Ventura, Californië, kort be handeld voor wat schrammen eifë blauwe plekken. Haarvader haalde haar op. Haar Ford Explojn rer is rijp voor de sloop. Een Britse rechter heeft via in ternet een zaak behandeld. Ter wijl ze met een gebroken been ir het Londense Sint Bartholomev\l{£ ziekenhuis lag, hoorde ze in ver schillende zittingen de jury en de verdachten aan. Volgens de betrokken juristen is dit uniek in de Britse en waarschijnlijk ook ii« de mondiale rechtsgeschiedenis!0' Rechter VALERIE PEARLMAN (62) brak in maart haar been, toen driekwart van de rechtszaak al behandeld was. Doordat de genezing langer duurde dan ver wacht en ze opnieuw naar het ziekenhuis moest, was Pearlmar bang dat er een nieuwe rechts zaak nodig zou zijn. Door vanuit het hospitaal de zaak voort te zetten bespaarde ze volgens de Britse omroep BBC meer dan 2,5 miljoen pond (ongeveer ruim c 8 miljoen gulden). In de rechts zaal hield een andere rechter een oogje in het zeil. De drie ver dachten in een fraudezaak van bijna 20 miljoen gulden werden allen schuldig bevonden. Zodra Pearlman hersteld is, zal ze in een rolstoel de strafmaat bepa len. commentaar peest jn hoogste versnelling Truckstaifestival in Assen: één grote reünie Trucks met een groot aantal paardenkrachten waren te bewonderen in Assen. foto cpd harry tielman stoelen, aan tafels met de koel boxen binnen handbereik. Daar is het een weerzien van lang ge leden, een sfeer van ons-kent- ons. Tussen twee naast elkaar geparkeerde trucks is het dek zeil samengeknoopt tot een dak. Daaronder een lange tafel waaraan zo'n dertig mannen, vrouwen en kinderen zitten. Tegen de achterwand is een complete keuken geïnstalleerd, inclusief drie koelkasten. Een gitarist zingt onverstoorbaar zijn eigen Henk Wijngaard-re pertoire, niemand die het stoort, 't Is feest voor de truc kersfamilie. Hij heeft het naar z'n zin, André B. Hij komt uit België, al weet hij niet meer waar precies, maar wat kan het schelen, 't Is feest, 't is mooi weer en de bier tjes zijn koud. Samen met een aantal collega-truckers en een handvol mooie meiden zit hij achter de trucks aan een kam- peertafel. De zelf meegebrachte barbecue functioneert prima. Het is niet de eerste keer dat hij speciaal voor dit festival naar Assen komt. Een week heeft hij zitten poetsen, hij heeft er zelfs verlof voor genomen. Een wereld apart is het wel, die truckerswe reld. „Het grootste probleem is de partner", weet hij uit erva ring te vertellen. „De vrouwen zitten altijd alleen. In het week end ben ik soms maar drie, vier uur thuis, dat is alles, by the way!" Hij lacht schaterend om zijn eigen grap. Ze moeten er zijn, de vrouwelij ke chauffeurs, maar het is zoe ken naar een speld in de hooi berg. Dan toch, ergens achter aan, vinden we er eentje: Diana Laponder (29) uit Ingen bij Tiel. Het chauffeuren zit haar in het bloed. „Ze is in een vrachtwa gen geboren", bevestigt haar meegekomen moeder. Haar broer rijdt ook, net als haar va der altijd deed. Ze heeft eerst nog wat admini stratieve baantjes gehad, is in militaire dienst geweest, maar 't moest toch de truck worden. „Het geeft me zo'n apart, machtig gevoel", legt ze stra lend uit. „De wereld aan mijn voeten, dat gevoel. De kick." Ze is een uitzondering in chauf- feursland. Bijna al haar colle ga's zijn van het andere ge slacht, maar ze houdt zich staande. „Er zijn chauffeurs bij die roepen dat ik achter het aanrecht hoor. Dan vraag ik of ze solliciteren naar een blauw oog of dat ze willen kennisma ken met m'n pook. Nou, dan is het gauw afgelopen. Dat ze sek sistisch zijn kan me niks sche len. Als ik een lekkere vent zie, roep ik ook: 'Wat een lekker kontje!" Gewoon meepraten, is haar devies.Als je niet mee doet, lig je er uit." Ze is gekomen voor de sfeer. „Het is echt één grote familie", zegt ze. „Sommige bedrijven maken er zelfs een personeels- uitstapje van." De nachten brengt ze door met haar eigen familie in de laadbak van de truck. Het vertrek op zondag middag is ook kicken voor Diana. Al die wuivende mensen langs de weg, het konvooi met meer dan duizend vrachtwa gens en zij die daar deel van uitmaakt. „Ga mee", zegt ze spontaan. „Eigenlijkmoetje gewoon met me meegaan voor het echte truckersgevoel." JANINE HOEKSTEIN Onderwijsland is de afgelopen weken opgeschrikt door twee affai res. In beide gevallen ging het om ouders die naar de rechter stap ten omdat zij het niet eens waren met de plannen van de school van hun kind. Zo eiste een ouder dat de school af zou zien van het voornemen om alle leerkrachten elke tweede vrijdag vrij te rooste ren. De opvang van het kind was volgens de ouder in het geding. In het tweede geval ging het om een - volgens de eigen ouders - hoogbegaafd kind dat naar hun mening met gemak de tweede groep van de basisschool mocht overslaan. In beide gevallen verloren de ouders hun zaak voor de rechter. Die stelde de school in het gelijk en bevestigde daarmee de autoriteit van de school bij het vaststellen van roosters en bij de bepaling of een kind al dan niet een klas overslaat of overgaat of blijft zitten. Vooral in het laatste geval is het een goede zaak dat de rechter het oordeel van de school voorop stelt. Het kind in kwestie zou welis waar wat intelligenter dan leeftijdgenoten zijn, maar op sociaal ge bied absoluut geen tekenen van hoogbegaafdheid vertonen. De vierdaagse schoolweek ligt wat ingewikkelder. Natuurlijk dient de school niet in de eerste plaats als kinderopvangplek. Goed on derwijs staat vanzelfsprekend centraal. Dat de vijfdaagse school week de ouders beter in staat stelt een maatschappelijke carrière na te streven of lekker op het strand te liggen, is bijzaak. Ook on derwijzers en leraren moeten in staat worden gesteld hun vrije da gen op te nemen of een cursus te volgen. Hun baan is veeleisend en te vaak branden leerkrachten voortijdig op. Anderzijds mag het ook niet zo zijn dat scholen de vierdaagse wer- keek invoeren om louter en alleen een probleem als het lerarente kort op te lossen. Als dat zo is, moet de overheid ingrijpen en de scholen voldoende middelen ter beschikking stellen om dat tekort teniet te doen. Anders ligt de driedaagse schoolweek in het ver schiet en komt de kwaliteit van het onderwijs wel degelijk in het geding. Dat ouders zich met de school bemoeien is een goede zaak. Maar ze moeten niet de dienst gaan uitmaken. De school dient op haar beurt altijd het belang van de kind voor ogen te hebben. De school en leerkrachten zijn er voor het kind en niet andersom. Bianca, Esther, Natasja, ze zijn er allemaal. Achter de vijftienhonderd vrachtwagenruiten staan hun namen in het zwart op de gele nummerplaten duidelijk te lezen, als ware het éen grote familie. En dat was het eigenlijk ook, op het Truckstarfestival dat afgelopen weekend het TT-circuit in Assen werd gehouden. De patiënten in het nabijgelegen Wilhelminaziekenhuis hebben het gewe ten. Zaterdag werden ze al om een uur of vijf in de och tend gewekt door honderden claxonerende, elkaar be groetende chauffeurs. Honderden truckers staan die zelfde zaterdagmorgen in een lange file op de A28 vanuit Zwolle muurvast. Maar ze heb ben het graag voor dit jaarlijkse familiebezoek over, want het is hun feestje. Eén keer per jaar doorbreken ze hun eenzame bestaan in de cabine. Ze poet sen hun truck tot het laatste moertje en voor deze ene keer rijden ze met een lege oplegger. Vrouw, kinderen, vader en moeder mogen mee. Feest dus voor de grote truc kersfamilie, maar de 61.000 gas ten zijn even welkom. Ze slen teren over de kermis en de markt, waar laarzen, zonnebril len, kleding, wagens op schaal en naamborden te koop zijn. Lana, Suzan, My Dear, de gra veerders maken overuren want voor een geeltje is ze de jouwe. Kleine truckers in spe kijken hun ogen uit naar de honder den op neushoogte uitgestalde vrachtwagens in het klein. „Nee liefje, dat is geen kinderspeel goed", herhaalt een moeder ge duldig. Een verzamelaar uit Nieuw-Leusen heeft al honderd van die mini-trucks van al gauw twee geeltjes per stuk. „Ik spaar ze allemaal uit mijn regio", ver telt hij terwijl hij speurend zijn ogen over al het moois laat glij den. „Ik doe er verder niks mee, zet ze in de kast en kijk er naar." Het festival kent een opvallend hoog cowboygehalte, niet al leen bij de marktwaren, maar ook bij de bezoekers. Ze lopen er rond, compleet met leren beenkappen, broeken met fran jes, westemhoeden, mok aan de riem en pistool in een hol ster op het dijbeen. „Dan ben je toch zielig, als je er zo bij gaat lopen", verbaast een jongeman met een bleek ontbloot boven lijf zich. Op de hoofdtribune is het mud vol, en warm, erg warm. „Wil len we de brandspuit?" roept de presentator vanaf de baan naar de tribunes. De hele fami lie joelt 'ja'. Verkoeling in welke vorm dan ook is welkom. De Daring Dantes, een stel staartjesjongens in zwart leren motorkleding, maken zich op voor de volgende stunt: de Catch and Carry. Eerder op de dag hebben ze de Chinese Ta ble and Ramp laten zien, een spectaculaire combinatie van vrachtwagen, motor en sprin gende jongen. De stunt loopt vertraging op: de jongens kun nen geen vaart maken omdat er mensen op de baan staan. „Sturen we ze weg?" schreeuwt de presentator. De aangezwen gelde grote familie op de tribu ne roept in koor 'Oprotten!' Maar ze rotten niet op en de stunt gaat niet door. Exit Daring Dantes. Maar het programma biedt meer: racetruckers in slalom over de baan, vlam in de pijp, roetwolken uit de uitlaat. Alle door de tachograaf bijeenge bonden energie mag er nu uit. Eén keer per jaar mogen de truckers zich uitleven, en dat doen ze dan ook met verve. Het publiek is enthousiast, joelt en juicht luid wanneer één van de racetruckers achterwaarts bij de finish aankomt. Maar het echte feest van de truckers vindt plaats achter de mooi opgepoetste vrachtwa gens. Daar zit de familie bij el kaar, op meegebrachte tuin- Zomercamaval het evenement za terdag. „Ik ben overdonderd door het grote aantal bezoekers." Het is voor het eerst dat de organisa tie een officiële telling heeft laten doen. De uitslag daarvan wordt over twee weken verwacht. De optocht eindigde omstreeks half acht, maar daarmee was het Zomercarnaval nog niet voorbij. In de stad speelden zaterdag avond nog verscheidene bands, waaronder de bekende 'zouk- band' Kassav. Hij werd bekend met zijn goud vis in de kom. Na een carrière van ruim veertig jaar op radio en tv stopte Willem Duys on langs. Om hem te eren krijgt hij in Madurodam zijn eigen mini atuurevenbeeld, op initiatief van zijn voormalige werkgever Avro. Duys was presentator, com mentator en verslaggever voor de Avro. Met de talkshow 'Voor de vuist weg' schreef hij ge schiedenis. Hij wordt daarom ook wel gezien als de 'vader van de talkshow'. Op de radio pre senteerde hij 37 jaar lang het programma Muziek Mozaïek. Normaal gesproken houdt Ma durodam zich vooral bezig met het namaken van gebouwen en karakteristieken. „Voor zo'n persoonlijkheid maken wij graag een uitzondering", aldus woordvoerder M. de Nooijer van Madurodam. Voor de onthulling van het mi niatuur komt Duys speciaal uit Frankrijk over. Hij zal zelf het tien centimeter hoge poppetje plaatsen voor de Avro-studio, de enige studio in de minia tuurstad. ANP» gedikt. Om de schuifwand gesloten te houden, werd het noodzakelijk om de campingbaas te voorzien van een kippenhok waarin ongehoorzame jongens wer den opgesloten. Toen de vriendelijkheden voortduur den en de beheerder steeds meer menselijke trekjes be gon te vertonen kwamen er in onze beschrijving ook nog twee woeste honden bij, die eveneens in het kip penhok domicilie hielden. Onze ondergang werd uiteindelijk de Kubota-tractor die een wezenlijk onderdeel uitmaakt van de anato mie van de Engelse campingbaas. Met deze luidruch tige mini-trekker haalt hij het vuil op. brengt hij de post rond en sleept hij caravans van en naar de stal ling. Maar het liefst gebruikt hij hem om te maaien. Er wordt gemaaid van zonsopgang tot zonsonder gang. Wie het met mooi weer waagt om rond-zijn ca ravan te blijven luieren wenste dat hij was uitgerust met dezelfde oordoppen als de campingbaas. Onze zoon rijdt op een blauwe New Holland-tractor (model TS110), met trapperaandrijving. Sinds we het ding uit de achterbak van de auto hebben gehaald, is het vergroeid met zijn onderlichaam. Hij toert ermee door de doucheruimten (mannen en vrouwen) en ge bruikt hem om de lege flessen van het ene vuilophaal- punt tiaar het andere te verplaatsen (wat op de ene plek wordt weggehaald komt niet noodzakelijkerwijs ongeschonden aan op de andere). Gistermorgen haal de ik hem weg bij onze buren, keurige Engelse men sen, waar hij al enige tijd rondjes rond de ontbijttafel draaide, onderwijl met zijn stembanden een oorver dovend lawaai producerend. Dreigen met welke autoriteit dan ook is inmiddels zinloos. Hij is de campingbaas. 'Centaur', een (vier)potige robot die onlangs is ontwikkeld in Korea, in troduceerde zichzelf vorige week tijdens een proefoptreden in Seoel. Daarop bleek dat Centaur kan praten, zien en horen en dat hij taken kan verrichten op het niveau van een jong kind. foto reuters Felgekleurde veren, kraaltjes en oogverblindende glitters. Ritmi sche, opzwepende muziek, een overdosis mooi weer, kostuums en praalwagens. Ingrediënten voor de feestelijke vijftiende edi tie van de Zomercarnaval Parade in Rotterdam. Volgens schattin gen van de organisatie waren dit jaar tussen de 800.000 en 1 mil joen toeschouwers op de been. De sfeer tijdens het grootste cul turele evenement van Nederland was gemoedelijk. Volgens de po litie deden zich tijdens de parade die 2,2 kilomter lang was geen ongeregeldheden voor. De EHBO-post had het ondanks de hitte niet veel drukker dan vorig jaar. Met glimmende voorhoofden van het zweet dansten stoetdeelne mers op het gevarieerde muziek aanbod van salsa, merengue, Kaapverdiaanse muziek, rub-a- dub en de oorverdovende trom melslagen van de brassbands. De toeschouwers stonden ook niet stil. Menigeen liet heupwiegend een staaltje van zijn danskunsten zien. „Waanzinnig", noemde A. Kap- pert, woordvoerster van Stichting Toenemende onweersdreiging Het gezag van de campingbaas Juli is een zeer warme maand geworden met een gemiddelde tempera tuur van 19,1 graden. Daarmee schaart de maand zich onder de zes warmste en zeven zonnigste julimaanden van de eeuw. at neerslag be treft, viel het dit jaar ook best mee; landelijk viel 46 mm tegen 75 mm normaal (bron.- KNMI). Het huidige, tropisch warme weer hebben we te danken aan een hoge- drukgebied met een centrum boven Scandinavië. Langs de zuidweste lijke flank van dit hoog wordt er via een zuidoostelijke stroming steeds verder opwarmende landlucht over onze streken aangevoerd. Gisteren klom de temperatuur al vrij snel richting 30 graden. De hoogste tem peratuur werd genoteerd in Bloemendaal waar het kwik steeg tot 31,9 graden. Vanochtend was het vrij zonnig met wat hoge sluierbewolking in een overigens staalblauwe hemel. Het kwik schommelde tussen 14 graden in het binnenland en 19 graden aan zee. Ook vandaag was het vrij zonnig weer met tropische maxima maar een toene mende onweersdreiging in de loop van de namiddag. Vanavond kan een enkele sterk opbollende stapelwolk lokaal nog zorgen voor een onweerachtige bui. In de loop van de late avond verdwijnt deze onweersdreiging vrij snel zodat het vannacht meestal licht bewolkt of zelfs helder wordt. De minima schommelen tussen 15 en 19 graden. Morgen mogen we andermaal een zeer warme en vrij zonnige dag verwachten. Er komen weliswaar meer wolkenvelden voor, maar de zon blijft toch dominant. Opnieuw dreigt er vooral in het zuiden onweer in de loop van de late namiddag of avond. De maxima schommelen rond een gemiddelde van 30 graden. De wind waait meestal zwak tot matig uit een overwegend oost-zuidoostelijke richting. Op de stranden zorgt een lichte zeebries tijdens de namiddag voor enige af koeling. Overmorgen wordt het echt drukkend warm met vooral in de namiddag beduidend meer bewolking. Er kunnen dan ook geregeld buien tot ontwikkeling komen die soms gepaard gaan met het nodige klank- en lichtspel in de vorm van een onweer. De maxima komen ook dan nog in de buurt van 30 graden. WERNER VAN DEN BROECK tie dit jaar is de campingbaas, die voor elke vorm van afiuijkend gedrag op en rond onze caravan van stal wordt gehaald. Bij het hanteren van de kranen voor ander gebruik dan het tappen van drinkwater, voor her zich met oneigenlijke bedoelingen ophouden in de toiletruimten en het niet leegeten van een bord maca roni met een experimentele saus. Maar de camping baas komt vooral van pas als het op slapen aankomt. Onze nazaat deelt met zijn zus (zei>en jaar. waarmee ze het recht opeist om minstens een uur later naar bed te gaan dan - badinerend uitgesproken - dat ventje) een stapelbed, in een gedeelte van de caravan dat met een schuifwand in een kinderkamer kan worden veranderd. Het gezag van de campingbaas wordt aangesproken als onze zoon het uur dat hem scheidt van het naar bed gaan van zijn zus niet ge bruikt om te gaan slapen, maar om de schuifwand open te trekken, de caravandeur te openen en aan te kondigen dat a: hij iers wil drinken, b: al klaar is met slapen of c: er een vermeend insect zich toegang tot zijn vertrek heeft verschaft. De campingbaas is op onze camping in Looe (Corn wall, Engeland) geen fictieve autoriteit. De warden (beheerder) is uitgerust met een woeste baard en het ontzag van onze zoon voor hem was aanvankelijk onbegrensd. Rekruten in het Russische leger zag je minder gedisciplineerd in de houding springen als hij kampeerplek 186 passeerde. Als hij een baret ophad zou hij er aan hebben getikt, nu beperkte onze nazaat zich tot een nederig gewuif. Toen de warden het na enkele dagen verwaardigde om terug te zwaaien en zich daarbij gaandeweg steeds amicaler wenste te gedragen, moesten onze dreigementen voor het slapen gaan wat worden aan- Normaal gesproken is het nog een heel gedoe met de Raad voor de Kinderbescherming, maar onze zoon heeft zichzelf ergens tussen 2- en 3-jarige leeftijd aan het ouderlijk gezag onttrokken. De illusies die wij ons op grond van het meegaande karakter van zijn oude re zus maakten over onze kwaliteiten als opvoeders, gingen in rook op toen bleek dat haar gebruiksaan wijzing niet op nummer twee van toepassing was. Ons enige houvast in het streven naar orde en regel maat is zijn respect voor alle autoriteiten die niet in een direct familieverband tot hem staan. Dat kunnen natuurlijke gezagsdragers zijn (politiemensen, brand weerlieden, ambulancebroeders), maar ook fictieve. Als hij op het strand met zijn schep ladingen zand op net ingesmeerde badgasten (meestal zijn wij dat) kiepert, is hij daar vrij gemakkelijk vanaf te brengen door hem er op te wijzen dat de baas van het strand het niet met deze handel wijze eens is. Om deze bewering kracht bij te zetten kun je een willekeurig onguur type met tatoeages aanwijzen, maar echt nodig is dit niet. Zo hebben wij het beheer over de openbare ruimte in binnen- en buitenland (bos, hei, willekeurige rotspartijen, maar ook voor een groot publiek toegankelijke gebouwen als winkelcentra, postkantoren en bibliotheken) I aanmerkelijk vereenvoudigd door overal een baas voor in het leven te roepen. Het zal wel in geen enkel ouders- en opvoedersgeschrift staan, maar zolang het werkt gaan weer voorlopig mee door. En dan hebben we straks ook Sinterklaas nog achter de hand. De meest effectieve autoriteit op onze vakan- DICK VAN DER PLAS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2