Eigenlijk is hardlopen gewoon puur natuurUIT George Boateng komt weer even thuis Sport SLOOS sport <\NDAG 2 AUGUSTUS 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 feet je wat nou het mooie van hardlopen is? Iedereen "^ft hetzelfde materiaal. Schoenen en een paar benen, of je nou dokter of vuilnisman bent, tijdens het lopen ti je allemaal hetzelfde. Van tegenwind heb je allemaal t en als het regent wordt je net zo nat als een ander. éi wordt het saamhorigheidsgevoel ook zo groot or." Enthousiast vertelt Louis Aartman over de hard- ipsport en over zijn vereniging de Noordwijkerhoutse and Lopers, kortweg de NSL. Wie kent ze eigenlijk niet de regionale atletiekwereld, die steevast in de geel- arte clubkleuren gestoken lopers. Want met zo'n 430 len kom je er tijdens hardloopwedstrijden altijd wel k paar tegen. Voorin en achterin. Want het leveren van jprestaties vinden ze niet het belangrijkste bij de NSL. it saamhorigheidsgevoel des te meer. „Eigenlijk is rdlopen gewoon puur natuur." DE CLUBVAN DE WEEK Noordwijkerhoutse Strand Lopers èe, de NSL is geen vereniging ie van elke loper zo nodig een ipper moet maken. „Onze heistelling is het verzorgen in trainingen en wedstrij- 2n", vertelt voormalig secreta- S Aartman. „We hebben geen natiekelingen voor wie een ipprestatie voorop staat. Tij- dse #ns trainingen praten we bij- jgar voorbeeld veel met elkaar, over in eerfn alles en nog wat. Bij ons uel veillen mensen gewoon de da- Id meflijkse beslommeringen van ordwich aflopen. Achterblijvers rtaan orden ook altijd opgehaald." Vlarbiat dit niet betekent dat de 0 ,vijSL de zaken niet serieus aan- M/vfikt, bewijst wel het feit dat ainingen altijd worden gege- ;n door gediplomeerde trai ers, al dan niet samen met ;n assistent. „Zij hebben aarvoor een cursus bij de Ko- inklijke Nederlandse Atletiek 'nie gevolgd, die betaald is oor de vereniging. Zij stellen *£^1? trainingsprogramma's op, ^✓■laar letten daarnaast ook op e sfeer en het saamhorig- eidsgevoel in de groep. De be- aonngrijkste aspecten binnen de- '§in§ i vereniging." v^erej In 1968 werd de Noordwij- 11 *°Pphoutse Strand Lopers opge- 1 rj cht door een tiental mensen in de wintermaanden graag 'aa Set elkaar schaatste. „Toen rP^as iedere training bijna een edstrijd. Renden ze van in. jOordwijkerhout naar Zand- m jort en weer terug. Kijken wie a ,at het snelste deed." Het was Ptb tijd dat de NSL meer jongere na !den telde dan vandaag de tussCg Onder de achttien jaar kun ;se ai niet eens lid worden: „De :cree(»eeste mensen beginnen op e lunitere leeftijd met lopen. Het is te v| 1 v dit js reel j aok c natuurlijk toch een sport die je lichaam behoorlijk belast, en om dat aan te kunnen moet je al redelijk volgroeid zijn. De ge middelde leeftijd bij onze club ligt zo rond de veertig jaar, ter wijl dat vroeger wel eens rond de twintig heeft gelegen. We zijn meer een vereniging voor ontspanning geworden. Trou wens, jongere lopers met talent gaan toch vaker naar verenigin gen die ook andere vormen van atletiek aanbieden." Een clubgebouw hebben de strandlopers nooit gehad. Ster ker nog, wat staat er onder het punt 'accomodatie' in de NSL- beleidsnota? Er wordt geen prioriteit gehecht aan het ge bruik van eigen accomodaties zoals een eigen clublokaal of honk. Voor trainingen en wed strijden wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van bestaande faciliteiten van andere vereni gingen en organisaties. Aan het eind van deze maand, op de 31ste om precies te zijn, zal de eerste wedstrijd in het kader van het Super Prestige Oranje Circuit gehou den worden. „Dat organiseren we samen met De Spartaan uit Lisse", vertelt Aartman. „De S.P.O.C. bestaat uit zes wed strijden die tijdens de kermis sen van Noordwijk, Noordwij- kerhout, Voorhout, Hillegom, Lisse en Sassenheim gehouden worden. Na de laatste wed strijd, op 28 september, zal zo wel bij de heren als de dames een overall-winnaar worden uitgeroepen. Dit jaar is het een speciale editie omdat we het eerste lustrum van deze wed strijdenreeks zullen vieren." De duinen zullen voorlopig dus nog wel even bevolkt blij ven door de geelzwarte strand lopers. Want: „De mensen lo pen altijd. Door weer en wind, ook als er genoeg redenen te bedenken zijn om niet te gaan. Maar iedereen zegt achteraf lekker gelopen te hebben. Voe len zich als herboren." TEKST RAYMOND GRIMBERGEN Loper van de Week Paul van Aurich en Louis Aartman. Aartman: „Mede hierdoor kun nen we de contributie van 75 gulden per jaar zo laag houden. Voor de trainingen komen de meeste mensen lopend of fiet send naar de Duindamse Slag, waar we 's zomers altijd ver trekken. Als het kouder wordt kunnen we gebruik maken van de accomodatie van voetbal vereniging WSB, zodat we ons daar kunnen omkleden. En dat gaat prima. Het realiseren van een eigen clubgebouw komt bijna nooit ter sprake." Looptrainingen kunnen bij de NSL in drie groepen gevolgd worden. Eén voor gevorderde lopers, die een halve of hele marathon kunnen volbrengen, een tweede groep met zogehe ten doorstromers, die in de loop der tijd voldoende condi tie hebben opgebouwd en ten slotte een 'opstapgroep' voor nieuwe leden die nog niet eer der de hardloopsport hebben Lopervan deWeek Paul van Aurich Vorig jaar vertrok een groep van zo'n 20 NSL'ers voor tien dagen naar het Amerikaanse Peoria, vlakbij Chicago in de staat Illinois. Aanleiding hier voor was een uitnodiging van atletiekvereniging Illinois Val ley Striders (IVS) die dat jaar haar 25-jarig bestaan vierde. Eén van de leden van de IVS is namelijk ook lid van de NSL, waarmee hij door de duinen loopt als-ie voor zaken in Ne derland is. En deze uitwisse ling beviel zo goed, dat drieën twintig Amerikanen aanstaan de vrijdag naar ons land ko men. „Geweldig was het vorig jaar", vertelt Paul van Aurich, die de P.R. rond deze uitwisse ling tussen de IVS en de NSL onder z'n hoede heeft. „We hebben meegedaan aan de Steamboat Classic, een wed strijd waar duizenden mensen in mee lopen. We stonden tus sen wereldkampioenen en mensen die aan de Olympi sche Spelen hebben meege daan." Nog deze week zal de inter netpagina van de club, op ww- w.av-nsl.nl, worden aangepast om alle informatie rond dit bij zondere uitwisselingsproject te kunnen herbergen. „De hele week zijn er activiteiten in de regio, dus er is genoeg te doen. De Katwijkse Visserijdagen, de Rijnsburgse bloemencorso, van alles wat. Maar natuurlijk gaan we ook gezamenlijk hard lopen. Want dat gezamenlijke is iets dat ze in Amerika bijna niet kennen. Daar wordt de sport nog individueler beoe fend dan hier bij ons." Tijdens de NOVO-strand- loop, aanstaande donderdag, zullen de beide clubs een on derlinge competitie houden met als inzet een speciaal voor de IVS gemaakte bokaal, die vorig jaar in Amerika door de Noordwijkerhouters werd ge wonnen. „Een prachtig ding", zegt Van Aurich. „Gemaakt door de ontwerper van de Os cars en de Emmy-awards. Maar wat de uitslag ook is, zij mogen 'm dit jaar mee naar Amerika nemen." FOTO'S MARK LAMERS beoefend. „Van die laatste groep stromen er jaarlijks toch ongeveer 25 mensen door bin nen de vereniging", zegt Aartman. „We groeien dus nog steeds, maar heel veel groter hoeven we niet te worden. Een totaal van vijfhonderd leden is voor ons wel het maximum." Net als voor andere sportver enigingen kan ook de NSL niet zonder de inzet van vele vrij willigers. .Alleen of samen met andere verenigingen organi seert de WOC, de Wedstrijd Or ganisatie Commissie, behoor lijk vaak een loop. En daarvoor heb je niet alleen vrijwilligers nodig die de weg afzetten of het fmishdoek ophangen, maar ook mensen die langs het par cours staan om de lopers even tueel de weg te wijzen. Geluk kig zijn er altijd genoeg NSL'ers te vinden die zich daarvoor in willen zetten." Het zijn ook de leden zelf die het clubblad 'De Koploper' maandelijks tot bijna een boekwerk van zo'n vijftig pagina's maken. „Uniek vind ik dat." DE CLUB VAN DEWEEK krijgt Isportmateriaal aangeboden I Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 Naam: NSL (Noordwijker houtse Strand Lopers) Opgericht: 1968 Ledenaantal: 430, waarvan zo'n 140 dames Contributie: f. 75,- per jaar Aanmelen: 0252-415252 (Theo Wassenaar) Hoogtepunt: Het dertigjarig bestaan, in 1998 Dieptepunt: Het niet door gaan van de Liptonice-run dit jaar g« bowl Sinds ik ben vertrokkenben ik alleen maar meer van Feyenoord gaan houden zuid meeij1 erder dan hijzelf had ver- or 27U wacht, keerde George Boa- pg (23) als speler terug in de edstriuip. Gistermiddag stond hij in door et shirt van Aston Villa tegen- I Antjver zijn oude club Feyenoord. e geinder het karakteristieke claret t eer énd blue dat Boateng sinds loeg brt draagt, klopt nog steeds e sneen rood-wit hart. „Sinds ik an Den vertrokken, ben ik alleen en aaiaar meer van Feyenoord edstiiaan houden." ter"adij was al eerder teruggeweest, out) i mei als toeschouwer bij iel wieyenoord-Vitesse, toen hij det r'as uitgenodigd voor het af- vinnt :heid van zijn vriend Henk raser. Hij realiseerde zich die liddag bij wat voor club hij ei- 'cnlijk had gevoetbald. Boa- :ng: „Ik zag ineens hoe mooi lijn leven in Rotterdam was eweest. Zelfs als jeugdspeler- oninge e werd alles voor je geregeld. laar stond je gewoon niet bij MEi2]til, er was ook geen tijd om er- ,n Haa an te genieten. Achteraf vind n°(Niehet fantastisch dat ik bij tten (feyenoord heb gespeeld." lat de in Ghana geboren Rot- ïrdammer het rood en wit van «urg eyenoord anderhalf jaar gele- 2° ME en tnrailde voor het hemels- kanter lauw van Coventry City, was m 6M00raleen kwestie van gevoel, .eest) Moeilijk uit te leggen", zegt '(De M oateng. „Het had te maken Tltc let versclhllende factoren. Het cum) jdperkArie Haan is voor kltv i 'eyenoord en voor mij niet oed geweest. Ik was ook nog toekhoong en had het moeilijk met e druk die het spelen voor een 0 rote club met zich meebrengt. ,eo Beenhakker wilde wel met (ne verder. Ik kreeg ook een rerschrikkelijk goed contract angeboden en kon voor vier lar tekenen. Maar ik had het ;evoel dat het tijd was om te ;aan. Bij Coventry dacht ik: Dit is wat ik wil." Manager ïordon Strachan gaf me de s om op het middenveld te oetbaüen. Bij Feyenoord ipeelde ik overal. De ene keer :sback en de andere keer George Boateng was gisteren in De Kuip even terug op vertrouwde grond. weer rechtshalf." Feyenoord liet de speler voor 220.000 pond (zo'n 750.000 gulden) naar de Engelse degra datiekandidaat vertrekken. Boateng bleek in de Midlands echter al gauw the bargain of the year, een koopje, wiens waarde in no time vertwintig- voudigde. 'Buurman' Aston Vil la had deze zomer liefst vijftien miljoen gulden over voor zijn handtekening onder een vierja rig contract. Geen mens die dat ooit heeft kunnen voorzien. De speler zelf evenmin. Boateng: „Feyenoord heeft niet iets stoms gedaan door me voor dat bedrag te laten gaan. Ze hadden gewoon geen ande re keuze. Ik zou een paar maanden later transfervrij zijn. Bovendien moeten de mensen niet vergeten dat ik toen niet de speler was die ik nu ben. Zoals ik nu speel, speelde ik ook in de jeugd. Ongeveer. In de Al van Feyenoord was ik rechtshalf met Giovanni van Bronckhorst in het centrum en Bobby Petta op links. In het eerste lag de handelingssnelheid een stuk hoger. Daar kwam ik toen nog te kort voor. Inmiddels heb ik dat niveau wel opgepikt." En hoe! In Coventry werd Boa teng een sensatie. De BBC met analist Alan Hansen voorop, raakte niet uitgepraat over de onvermoeibare middenvelder, die dikwijls meer credits kreeg dan vedetten als Dion Dublin, Darren Huckerby en Gary McAllister. „Ik denk dat mijn inzet en wilskracht hier tot de verbeelding spreken. Ik was wel verbaasd dat de BBC mijn ac ties liet zien. Vond ik wel heel leuk." Spijt van zijn overgang heeft hij nooit gehad. Ook niet toen Feyenoord vorig seizoen kam pioen werd. „Ik volg Feyenoord nog steeds en was juist hart stikke blij dat ze kampioen werden. Ik heb veel respect voor wat ze bereikt hebben en had ook helemaal geen ge mengde gevoelens. Zelf had ik immers ook een fantastisch seizoen gedraaid." De prestaties van Boateng bij Coventry, waren rivaal Aston Villa niet ontgaan. Ook al om dat de ex-Feyenoorder uitgere kend in Birmingham zijn ge weldige progressie demon streerde. Zoals vorig jaar in de met 0-1 gewonnen FA Cup wedstrijd, de eerste overwin ning van Coventry op Villa Park in bijna vijftig jaar. Het doel punt werd gemaakt door de Roemeen Moldovan, maar in het programma Match of the Day was vooral de daaraan voorafgaande solo van Boateng het gesprek van de dag. Afgelo pen seizoen deed hij het in de competitiewedstrijd (1-4 winst) nog eens dunnetjes over. Boa teng scoorde twee keer. „Coventry City-Aston Villa is qua rivaliteit zoiets als Feyen- oord-Ajax", zegt Boateng. „De supporters van City zullen wel niet blij zijn dat ik uitgerekend naar Vüla ben vertrokken. Ik heb de laatste tijd veel post ge kregen waarin fans vroegen of ik wilde blijven. Ik weet niet hoe ze straks reageren als ik te gen Coventry voetbal. Dion Dublin (de spits die in de loop van het vorige seizoen dezelfde overgang maakte, red.) werd uitgejouwd, terwijl hij drie jaar topscorer en speler van het jaar is geweest. Wie ben ik dan wel? Hoewel het zijn populariteit op Highfield Road geen goed zal doen, twijfelde Boateng geen moment toen Aston Villa - de club die in 1982 in de Kuip de Europa Cup 1 veroverde - voor hem op de stoep stond. Het grote Villa waar alles net even mooier, groter en beter is. Spe len op Vüla Park, sinds 1897 één van de mooiste stadions van het land. „De ambiance daar is geweldig", weet Boa teng. „Je hebt er geen excuus om niet te presteren. Ik heb er twee keer gevoetbald en twee keer goed. Mooier dan de Kuip? Nee, dat is een planeet op zich. Niet te vergelijken met welk stadion dan ook. Het is een grote eer om daar te mo gen voetballen." „Ik zit hier nog maar net, maar tot nu toe heb ik elke dag geno ten", zegt Boateng, die vorige week in New York tegen Ajax zijn eerste wedstrijd speelde voor zijn nieuwe club. „AUes is anders bij Vüla. Een wereld van verschü ten opzichte van Co ventry, al kijk ik nu niet op die club neer. Ik heb daar even goed genoten. Maar ik ben blij dat ik deze stap heb kunnen zetten. Ik ben in Engeland een completere voetbaüer gewor den. Bij Coventry was ik mis schien nog niet uitgeleerd, maar ik was er in korte tijd al wel een van de smaakmakers. Ondanks mijn leeftijd was ik een van de routiniers, een be langrijke speler voor het team. Bij Villa heb ik spelers om me heen van wie ik wat kan leren." Niet alleen de voetbaüer, ook de mens George Boateng heeft het in Engeland prima naar zijn zin. „Ik woon nog steeds sa men met mijn vriendin Adriana van der Jagt, die ik al ken sinds mijn Excelsior-tijd. Als persoon ben ik niet veranderd, aüeen anderhalf jaar ouder geworden. Wel ben ik tegenwoordig rusti ger, verstandiger ook. Het leven hier bevalt ons prima. Mensen leven hier voor de sport. In Co ventry kon ik moeüijk over straat, in Birmingham ging dat nog wel, maar dat is nu over. Ik word overal aangesproken voor een handtekening of een foto." Het is snel gegaan met hem. Sneüer ook dan hijzelf voor mogelijk had gehouden. „Ik had dit niet gepland," zegt hij. „Ik heb er hard voor gewerkt, het is me niet komen aanwaai en. De kans is eerder gekomen dan ik had verwacht. Coventry is een goede opstap geweest, al zeg je zoiets niet als je daar te kent. Dat zijn gedachten die ik voor mezelf gehouden heb. Ik heb nooit een termijn gesteld. Of ik ooit nog bij Feyenoord te rugkom? De tijd zal het leren. Ik weet niet wat ik aüemaal nog kan bereiken. Mijn ambitie is gezond en fit blijven. Elke voet baüer heeft zo zijn eigen doe len. De mijne houd ik voor me zelf. Als ik ze bereikt heb, vertel ik het je wel. Het behalen van een basisplaats bij Viüa heeft nu mijn prioriteit, daarna zien we wel verder." GESPROKEN Henk Spaan over Studio Sport in De Journalist: „Ik denk dat ze een ontzettend groot pro bleem hebben sinds Kees Jans- ma weg is. Hij had de uitstra ling van een neutrale deskundi ge. Dat gezag is helemaal weg. Jack van Gelder vond het gewel dig leuk dat hij tijdens het WK vorig jaar met de spelers mocht jeu de boulen, maar ik ben te chagrijnig om dat te waarderen. Hij voldoet maar heeft gewoon geen gezag. Smeets mist het ook want die weet niks van voetbal en Hans Kraay ziet er alleen 'uit." Idem: „Ik krijg de indruk dat ze meer op uiterlijk dan op inhoud se lecteren. Humberto Tan is een ontzettend brave jongen, maar je kunt hem niet serieus nemen. Zijn interviews met deskundi gen tijdens het afgelopen WK in de studio konden helemaal niet. Elk gesprek was een kwartier durend misverstand. Ruud Gullit in Voetbal Inter national „Juventus heeft de looptraining afgeschaft, de krachttraining be langrijker gemaakt en alles ge wonnen. Bij Milan heb ik me zes jaar lang de pestpokken ge lopen. Wij wonnen ook alles. Wat is nou wijsheid?" Idem over het Nederlatidse voetbal: „Wie je in het voetbal ook spreekt: aanvalluh! Negatieve beeldvorming over ploegen die wel verdedigen. In Nederland is het cultuurtje dat hoe meer üanvallers je opstelt, hoe aan vallerder je speelt. Inschuivende libero's, één-op-één achterin. Dat is zogenaamd herkenbaar. Het enige dat daaraan herken baar is, is dat het tegengoals re gent." John van Lottum in Sport In ternational: „Ik zie het spelletje als geen an der en weet altijd precies te ana lyseren waaraan het ligt als ik verlies. Idem over zijn oncontroleerba re agressie, ook in het verkeer: „Die eikel zat met zijn kop op het stuur en kwam als een gek tussen mij en mijn voorganger. Ik moest vol op de rem. Ik heb hem tot Culemborg achternage zeten, ben uitgestapt en tegen zijn raam aangebotst. Als ik dan later weer op de snelweg zit, vraag ik ine af waarmee ik in hemelsnaam bezig ben. Idem over uitgaan in vreemde landen: „Vorigjaar heb ik een periode gehad waarin ik dat allemaal heel interessant vond. Sjeng Schalken heeft ook zoiets door gemaakt. Ik heb iets korter maar wel heftiger gefeest dan hij. Pil len zijn er nooit aan te pas ge komen. Dat kan ook niet met al die dopingcontroles. Een paar maanden geleden heb ik voor het eerst een joint geprobeerd. Ik voelde helemaal niks. Alsof ik een colaatje dronk. Idem over Petr Korda die hem vorig jaar op Wimbledon uit schakelde maar later op do ping werd betrapt: Toen ik dat hoorde, voelde ik me flink genaaid. Ik ben op hem toegestopt en heb hem gezegd dat hij mij vijftigduizend dollar schuldig was. Hij zei niets terug en liep gewoon door. Volgens de ATP was er juridisch geen moge lijkheid om verhaal te halen. Ei genlijk ging het me niet eens om het geld. Ik had in de kwartfina le tegen Henman op het centre- court kunnen staan en een hele boel punten kunnen verdienen. Rabo-ploegleider Theo de Rooy over de Tour in Sport Interna tional: Voor mij is de Tour de Tour niet meer. Ik had echt gedacht dat het normaal zou gaan, maar als je in Frankrijk dage lijks de kranten leest... Iedereen die harder fietst dan een ander is verdacht. Ze willen zeker een massasprint op l'AIne d'Huez. Bert Konterman Ui Sportweek: „Ik weet ook zeker dat er heel veel mensen zijn die zeggen: Wat moet Real Madrid nou met Konterman?'Misschien hebben ze nog gelijk ook. Idem over zijn Feyenoord-ge- voeh „Ik heb meegemaakt hoe sup porters reageren op een kampi oenschap, op een uitschakeling. Heb baby's in Feyenoord-shirt in mijn handen gedrukt gekregen en ben met bruidsparen op de foto geweest. Ik ben zelfs naar de begrafenis geweest van een jon getje van zeven dat in zijn Feyenoord-shirtje in de kist lag. Je moet dat soort dingen meemaken om dat clubgevoel een beetje te kunnen bevatten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21