Wouters gooit voor aftrap het roer om Feyenoord is sterker geworden Voetbal iangers start met kleine zege Arsenal pakt eerste prijs )uits elftal door de mangel gehaald 'Zwarte handel valt nooit uit te bannen' to ^NDAG 2 AUGUSTUS 1999 üuivert na spreekkoren uit ploeg jn haag Trainer Louis van Gaal van Barcelona heeft Patrick jluivert zaterdag bij de vriendschappelijke wedstrijd tegen ADO y JL en Haag °P het laatste moment een reserverol toebedeeld. Hij am deze beslissing na kwetsende spreekkoren van het Haagse ubliek aan het adres van de oud-spits van Ajax. Kluivert kwam aardoor in het Zuiderpark niet in actie. „Ik heb het publiek te- t0 ;n zichzelf in bescherming genomen", lichtte Van Gaal na af- 8 Jop van de door zijn team met 4-0 gewonnen wedstrijd toe. s.n.f^eer woorden wenste de trainer niet aan de kwestie vuil te ma- kilon,n IcLari ï^sv tweede in België ituur ;nt» PSV is er zaterdag niet in geslaagd de Guldensporentro- dat ie in het Belgische Gent te winnen. De Eindhovenaren waren 5 Ult i een wedstrijd over 45 minuten te sterk voor AA Gent (1-0) door iaar verloren even later met 2-0 van Antwerp, de latere win- dcLa^af Van het toernooi. Tijdens de wedstrijd tegen Antwerp gun- banc^ Gerets zijn tweede keus speeltijd. Van Nistelrooy scoorde het jortg^iige doelpunt tegen Gent. Bij PSV keerden Ooijer, Addo en .chupan Nistelrooy terug na blessureleed. Doelman Kralj kon nog 'den, iet meespelen en werd vervangen door Lodewijks en Water- i laêus. erd i i zielig impic/J nieu^tterdamVerzorger Gerard Meijer van Feyenoord heeft gis- 1 vooiren voor het begin van de vriendschappelijke wedstrijd tussen ïrslafe Rotterdamse landskampioen en Aston Villa de Erasmusspeld >.Dintvangen. Hij kreeg deze gemeentelijke onderscheiding voor we,ijn veertigjarige dienstverband als masseur en verzorger van excigyenoord. Meijer trad in augustus 1959 in dienst bij de club an Rotterdam-Zuid. Hij won met zijn werkgever onder meer de auw uropa Cup 1, de wereldbeker en de UEFA-cup. De Erasmus- e labeld wordt uitgereikt aan personen die zich op sociaal, cultu- 'e C(eel, sportief of economisch gebied gedurende een lange perio- 31611 e verdienstelijk hebben gemaakt voor de Rotterdamse samen- ïder Vrbiter Uilenberg hoopt op Zeist ls orrbTTERDAMJaap Uilenberg hoopt ook komend seizoen als aan cheidsrechter in het betaald voetbal op te treden. De 49-jarige ie vofoiter ziet nog steeds niet in waarom het bestuur betaald voet- voelial hem niet alsnog voor de derde keer op grond van zijn leef de tijd dispensatie kan verlenen. Als dat niet het geval is neemt Ui- tiet v^nberg, gisteren nog arbiter bij Feyenoord - Aston Villa, woens- ag tijdens de oefenwedstrijd tussen Ajax en Heracles afscheid. n de Rij sporters kijkje toch ook niet naar leeftijd. Het gaat toch om en c.e prestaties die je neerzet. In mijn geval zijn die prestaties nog sr mjoed. Gelukkig denk ik er niet alleen zo over en zijn er nog 1 df leeds mensen bezig om het bestuur betaald voetbal op andere Hij gedachten te brengen. Ik hoop nog steeds dat dit lukt, al besef rw r^ dat de tijd begint te dringen", aldus Uilenberg, In i \kkoord over transfer Anelka :her een f e- hpNDENArsenal en Real Madrid hebben overeenstemming bc- ouw%ikt over de overgang naar Madrid van de Franse voetballer Ni- m- olas Anelka. Trainer Arsène Wenger van Arsenal verklaarde na Irrifloop van het duel met Manchester United om het Charity vohield (2-1) dat Arsenal en de Spaanse club er uit zijn. „Nu t naiioet Nicolas zelf nog tot een akkoord met Real komen", zo zei gen langer voor de Britse tv-zender Sky Sports. Met de overgang is tywj'S miljoen gulden gemoeid. Een kleine week geleden zou Anel- dich<a volgens de berichten nog naar Italië vertrekken. Lazio Roma Het cn Arsenal hadden ook toen een akkoord, maar de persoonlijke 1 is e|isen van Anelka waren de Italianen te gortig, zond Ongeregeldheden in Joegoslavië acak Op de eerste speeldag van de Joegoslavische voetbal- :ompetitie vonden tijdens de ontmoeting Borac Cacak - Rode Iter Belgrado ongeregeldheden plaats. Tientallen mensen, on- Iler wie vier agenten, raakten gewond. De politie loste waar- ichuwingsschoten om de oververhitte gemoederen te sussen. Toen Rode Ster na negen minuten de leiding nam, bestonnden upporters van de topclub uit Belgrado het veld. De politie had van »ijna 66n half uur werk om het speelveld geruimd te krijgen. )aarbij maakten zij gebruik van waterkanonnen en traangas, folgens het Joegoslavische persbureau Tanjug moesten de poli- ieagenten en talrijke andere gewonden in het ziekenhuis van 3acak worden behandeld. Na de gelijkmaker van debutant Bo- (ac, klommen opnieuw tweehonderd Rode Ster-fans over de lekken en moest de politie optreden. Na 50 minuten kon er veer worden gevoetbald, het duel eindigde in 2-2. Triest record voor Clydebank glasgow De Schotse eerste divisieclub Clydebank heeft zater- jag een triest record gevestigd. Voor de wedstrijd in de eerste f :onde van de League Cup tegen East Stirling kwamen slechts 29 i letalende toeschouwers opdagen, iets meer dan de 22 spelers lie in het veld stonden. Clydebank verloor nog ook, met 2-1. De tans is groot dat de club het einde van het seizoen niet haalt. Al ïnkele jaren speelt Clydebank op 'vreemde bodem' omdat de "lorspronkelijke basis in Kilbowie.Park te Glasgow aan een pro- ectontwikkelaar werd verkocht. De bekerwedstrijd vond plaats In Greenock, 35 kilometer verderop, het tijdelijke onderkomen /an Clydebank. a spierdijk, 071 -5356464, plv.-chef janet van dijk, 071 -5356463 ROTTERDAM ANP Twee weken voor de start van de competitie is Leo Beenhak ker een tevreden man. In tegen stelling tot zijn collega's Wou ters en Gerets bij Ajax en PSV klaagt de trainer van de Rotter damse landskampioen niet over gebrek aan tijd. Hij heeft vorig seizoen al een handvol nieuwe spelers ingepast en constateert tevreden dat zijn Feyenoord alleen maar sterker is geworden. De eerste serieuze test in de voorbereiding gaf Beenhakker zondag gelijk. Ook zonder de geblesseerde Van Gastel en Van Wonderen en de later uit Ar gentinië teruggekeerde Cruz was Feyenoord negentig minu ten beter dan Aston Villa. De Rotterdammers gaven slechts één kans weg en konden zich na afloop alleen verwijten dat ze zes riante mogelijkheden om zeep hadden geholpen. Beenhakker zei niet wakker te liggen van het gebrek aan schotkracht. „Ik heb vandaag hele positieve dingen gezien", constateerde hij tevreden. „Zo heeft Patrick Paauwe opnieuw bewezen erg goed als centrale verdediger uit de voeten te kun nen en lijkt Thomasz Rzasa al jaren linksback te spelen. Ook Jan de Visser heeft onderschre ven dat hij Feyenoord sterker maakt en Bonaventure Kalou kan ook achter de spitsen uit de voeten. Dit geeft mij nog meer mogelijkheden. Dus zo slecht hebben wij het afgelopen zo mer nog niet gedaan." Beenhakker doelde op de kri tiek op het uitblijven van een grote aankoop van de Rotter dammers. „Ik had ook nog graag twee spelers erbij gehad. Maar dat is niet mogelijk, dus ga je binnen je team naar op lossingen zoeken. Als ik Paauwe dan zie voetballen in het hart van de verdediging, weet ik dat het wel goed zit. Dit team heeft nog veel mogelijkheden. Dat terwijl we geen enkele speler zijn verloren en vorig jaar toch met een historische voorsprong landskampioen zijn gewor den." Beenhakker erkent dat de kri tiek op het aankoopbeleid van Feyenoord ook vanuit de spe lersgroep kwam. „Ik heb jon gens als Van Gastel en Van Wonderen ook nog eens uitge legd dat ze zich niet zo met Ajax en PSV bezig moeten houden. Het is logisch dat die clubs veel goede voetballers hebben ge kocht. Zij hebben vorig jaar na melijk geen tachtig punten ge pakt. Daarbij word je niet tegen Ajax en PSV kampioen. Als je tegen hen verliest en de rest van de wedstrijden wint, sta je in mei gewoon weer op de Coolsingel." De oefenwedstrijd tegen As ton Villa bewees dat Feyenoord weinig zorgen kent. Rzasa, van origine aanvaller, bleek op nieuw een goede linksback. Paauwe deed Van Wonderen in het hart van de verdediging ver geten en De Visser vocht harts tochtelijke duels met zijn voor ganger George Boateng uit. Dit tot groot genoegen van het 36.000 koppige legioen die de man van 15 miljoen, anderhalf jaar geleden nog voor 750.000 gulden bij Feyenoord vertrok ken, hartstochtelijk verwelkom de. Aston Villa kreeg over de hele wedstrijd één kans. Ian Taylor verzuimde in de 26ste minuut echter raak te koppen. Feyen oord kreeg veel mogelijkheden. Tomasson, Kalou, Van Vossen en Bosvelt faalden echter oog in oog met doelman James van de club uit Birmingham. Daardoor verlieten de supporters zonder Thomasz Rzasa (rechts) was tegen Aston Villa uitblinker. doelpunten te hebben gezien de snikhete Kuip. Beenhakker kon er niet om malen. „Cruz en Van Gastel trainen komende week weer met de groep en ook met Van Wonderen gaat het de goede kant op. De wedstrijd van vol gende week tegen Ajax om de Johan Cruijffschaal is weer een nieuwe test. Het gaat er echter om dat we er bij de aftrap van de Champions League hele maal staan. Wat dat betreft denk ik dat we aardig op sche ma zitten." Feyenoord: Dudek; Rzasa, Konter- man, Paauwe, Van Gobbel; De Visser, Tomasson (61. Cairo), Bosvelt (72. Al- lach): Van Vossen (61. Tininho), Kor- nejev (83. Buffel), Kalou. Ajax voorlaatste bij mislukte presentatie Oude glorie werd er terug gehaald, voor zeventig mil joen werd het succes al in geslagen. Spelers die rie pen dat ze voor de prijzen gingen, dat wilden ze ho ren in Amsterdam. De pre sentatie van het nieuwe Ajax voor eigen publiek werd een faliekante mis lukking. Omdat Jan Wou ters in de branding het roer plotseling omgooide. En ook dir ect omsloeg. Het kostte nog geen punten, dit weekeinde. AMSTERDAM YPE MINKEMA Maar in één week, de laatste oefenweek, al wel twaalf tegen doelpunten in vier wedstrijden: Aston Villa (2-2), Panathinaikos (3-2), Santos (4-1) en Lazio (3- 2). Zeven goals in twee dagen. In de wedstrijd van zaterdag blameerde Ajax zich tegen de Brazilianen, gisteravond tegen de Italiaanse nummer twee volgde iets van verbetering. Het leverde de Amsterdammers, door een ingewikkelde punten telling, nog een voorlaatste plaats op. Als speler was Jan Wouters er een die van duidelijkheid hield. Dat liet hij zien, voelen. Op dringerige tegenstanders kon den rekenen op een ferme afre kening, brutale medespelers za gen niet zelden alle hoeken van het trainingscomplex. Iedereen wist meteen wie het comman do had. Als trainer heeft Jan Wouters die duidelijkheid niet. Hij lijkt vooral te twijfelen. Over de bes te plek voor steraankoop Brian Laudrup, over de huisstijl van Ajax zelfs. Twijfelen mag, wikken en we gen moet. Het is menselijk, en dat is nog niet verboden. Zelfs nog niet in de wereld van het topvoetbal, waar het gevoel per definitie als zwakte wordt uitge v-Ze i gist en bkmpioen Glasgow Rangers is er zilterdag de Schotse competitie 3er, Iet een kleine overwinning be- /an ((innen. De ploeg van trainer wetick Advocaat bleef Kilmar- e. Zibck met 2-1 de baas. Celtic ismaartte gisteren overtuigend, 5-0 tot en tegen Aberdeen. :indi|Arthur Numan en Giovanni in vijn Bronckhorst maakten deel ïebqt van de basiself bij de Ran- mafirs. Landgenoot Michael Mols, miloensdag tijdens de voorronde is tin de Champions League te der fen het Finse Haka nog goed stapor twee doelpunten, ontbrak Giefegens een blessure. Van Bronckhorst stond in de 0ste minuut aan de basis van e openingstreffer. Aanvaller Fallace schatte een voorzet van de Nederlandse international goed in en scoorde koelbloedig. Rangers putte weinig moed uit dit doelpunt en zag Kilmarnock na 65 minuten via een treffer van Mitchell terecht langszij ko men. Michael Jeffrey, vorig sei zoen nog speler van Fortuna Sittard, kon zijn eerste competi tiewedstrijd met Kilmarnock echter niet opluisteren met een punt. Reyna behoedde Rangers met een doelpunt in de 69ste minuut voor vroegtijdig punt verlies: 2-1. Celtic startte de competitie met een indrukwekkende zege in en op Aberdeen, 5-0. Oud- Feyenoorder Larsson maakte twee doelpunten, de eerste na vier minuten, de tweede na 52 minuten uit een strafschop. Ook de Australiër Viduka, die maf>nn reuters fis 1 !eel Duitsland lacht om het eigen voetbalelftal, 'e nationale pers haalde het elftal van coach g njibbeck gisteren ongekend door de mangel. Aan- I v< iding was de nederlaag zaterdag tegen de Ver- ampfigde Staten in het toernooi om .de Confedera- ebeker (2-0), waarmee Duitsland zichzelf uit- :hakelde voor de halve finales. „Een vernedering", schreef Welt am Sontag. 2c ÉDe hele wereld lacht ons uit." Voormalig top- an (Dach Udo Lattek, nu columnist, zei: „Een deba- ek i, e dat zijn weerga niet kent. Dit moet conse- uenties hebben." „Onze jongens spelen niet met elkaar maar te en elkaar", oordeelde Lattek. „Waarom kunnen e niet genieten van de sport zoals de Amerika- len dat doen. Het ligt in onze natuur. Wij Duit- Roma-speler Inzaghi schiet tegen Fred Grim op. Even later krijgt de speler van de Italiaanse club een penalty mee. legd. Het is misschien wel dap per van de trainer dat hij zijn twijfels voor iedereen zichtbaar maakt. Er is ook moed voor no dig, om vlak voor de aftrap het elftal nog eens flink door elkaar te schudden. Maar het is de vraag of het verstandig is, als er al veel eerder een heldere koers naar de toekomst was gevraagd. Dat kan heel gemakkelijk als paniek worden uitgelegd. Een half jaar mocht Wouters inventariseren, evalueren, ver liezen. En vervolgens mocht hij kopen, een elftal vormen naar zijn denkbeelden. In een maand tijd heeft de trainer nog geen duidelijke lijn in het elftal kunnen brengen. Sterker, nu spreekt hij plots andere taal. De spelers die hij haalde kunnen het systeem niet uitvoeren. Dat zei de trainer na de 1-4 van za terdagavond tegen Santos. Klonk het als een schuldbe kentenis, als zou Wouters de verkeerde spelers hebben ge kocht? Misschien kwam het antwoord wel uit onverwachte hoek. De beste Ajacieden kwa men dit weekeinde niet van ver, zoals Laudrup en Machlas, ze kostten ook niet bijna dertig miljoen, zoals de Deen en de Griek. Mitchell Pique, een jonge verdediger (18) met lef, en Ri chard Knopper, hij maakte 'op tien' tegen Lazio beide mooie treffers, komen uit de buurt en ze waren gratis. Eigenlijk heeft Wouters, zei foto reuters hij zaterdag, het steeds wel ge weten. Hij had zijn twijfels of deze spelers de huisstijl van Ajax wel aankonden. In de Ver enigde Staten, bij een toernooi, kwam de pijnlijke bevestiging. En dus moest, een dag voor het Amsterdam-toernooi, het hele systeem op de schop worden genomen. Zelfs de meest ervaren, de meest doorgewinterden van het stel, deden prompt de verkeer de dingen. Aron Winter had aan de rechterkant moeten blijven, hij wilde alles doen, overal zijn. Maar de fouten zaten in de de fensie, net als voorheen. Vóór elkaar ging niet, Verlaat en Van Halst moeten nu dus naast el kaar spelen. Vier keer scoorde Santos zaterdagavond, vier keer ging het tweetal hopeloos in de fout. Lazio schoot drie keer raak, en dit keer was er een fout van Grim bij. „Van Halst is dit niet gewend", oordeelde Wou ters. Van Halst is nu eenmaal geen Blind, Verlaat geen Frank de Boer. Het zijn hardwerken de, goede profs. Zou dat zorge lijke centrum - en niet de rol van Laudrup, of die van de vleugelspelers - de reden zijn van de twijfels van de trainer? Op de argumentatie van Wouters viel weinig af te din gen. Hij moest zijn opmerkelij ke ommezwaai wel toelichten, na de 1-4 tegen Santos. De trai ner deed dat helder, en duide lijk. Hij wil zijn vier verdedigers op lijn laten spelen. „Ik wil niet dat de twee buitenste midden velders als backs komen te spe len. Dat is zonde." Zij moeten vooral de twee buitenspelers ondersteunen. „Want we heb ben geen spelers meer als Over- mars en Finidi, die ver terug konden spelen. Het zal daarom meer naar een 4-3-3 gaan." Wouters sprak duidelijke taal. De toekomst is zichtbaar ge maakt. De positie van Litmanen is nu toch wel definitief inge vuld? Wouters: „Daar ben ik nog niet uit. Ik wil niet dat het een speler wordt die alleen maar loopt te schakelen." Maar het systeem staat in ieder geval wel vast. Toch? Jan Wouters: „Niet definitief. Het kan geen kwaad om twee systemen te kunnen spelen. Als je Plan A hebt, moet je ook Plan B heb ben." Zou er zelfs een Plan C zijn? Ajax: Grim; Mokoena (81. Cristopher Kanu), Verlaat. Van Malst (89. De Gier) en Pique; Winter. Knopper en Witsch- ge; Gronkjaer (46. Bobson), Arveladze (81. Culina) en Wamberto. zich vorig seizoen mentaal niet in staat achtte te voetballen, maakte er twee. Burchill scoor de in de 90ste minuut de 5-0. Frankrijk Olympique Marseille heeft op de eerste speeldag van de Fran se voetbalcompetitie de groot ste overwinning behaald. De ploeg won thuis met 3-0 van nieuwkomer Sedan. Een andere debutant, Troyes, verloor met 1-0 bij Paris Saint Germain. Bakayoko en Dugarry zorg den in de 27ste en 34ste minuut voor een rustgevende voor sprong voor Marseille. Belmadi maakte in de 90ste minuut de 3-0. Paris Saint Germain - Troy es werd beslist door een treffer van Robert, na een uur spelen. sers zijn veel te serieus. Gewoon plezier hebben in een spelletje is er niet bij." Volgens Lattek moet de bondscoach opstap pen. Ribbeek is zover nog niet. „Ik zal op het juis te moment de juiste beslissing nemen. Nu is het beter gewoon door te gaan. Ons belangrijkste doel is de kwalificatie voor Euro 2000. Pas als dat mislukt, zal men mijn hoofd op het hakblok leg gen." Of Ribbeek die tijd is gegund, valt te betwijfe len. Berliner Morgenpost vond dat hij alle autori teit heeft verloren. „Dit is een vernedering. Ons voetbal staat op het punt van instorten." Ook Franz Beckenbauer kwam aan het woord. „Straks krijgt iedereen nog medelijden met ons. Zo ligt de situatie van dit moment." Berti Vogts, de vorige bondscoach zei: „De motor draait niet, omdat er geen olie meer voorradig is." amsterdam londen Arsenal heeft gisteren de eerste prijs van het Engelse voetbalseizoen gewonnen. Tegen natio naal kampioen, Champions League-winnaar en FA-Cuphouder Manchester United werd het Charity Shield gewonnen. Voor de formatie van Sir Alex Ferguson was de 2-1 op Wembley de eerste nederlaag sinds 19 december vorig jaar. Op die dag was Middlesbrough te sterk. In de tussenliggende periode speelde United 37 keer. Een jaar geleden versloeg Arsenal in de strijd om het Shield dezelfde tegenstan der, toen met 3-0. Beckham opende voor de rust de score voor Manchester, door een vrije trap van 35 meter te verzilveren. Uit een strafschop maakte oud-Ajacied Kanu, basisspeler, gelijk. Daaraan vooraf ging een overtreding van Irwin op Vieira. Parlour zorgde voor het winnende doelpunt voor Arsenal. Bij Arsenal ontbraken Bergkamp en Overmars. De Nederlanders waren niet fit. Bij Manchester United deden Stam en Jordi Cruijff (links op foto) wel mee. Stam viel in de rust uit, Cruijff na een uur. foto epa De illegale handel in kaartjes zal rond EURO 2000 niet zo massaal zijn als tijdens het laat ste WK in Frankrijk. De organi satie verkoopt alleen tickets aan personen en op naam. „De tic ketverkoop is goed controleer baar en van een grijs circuit zal geen sprake zijn", meent H. Groenevelt, hoofd van het Cen traal Informatiepunt Voetbal vandalisme (CIV). Maar, weet Groenevelt, zwar te handel is nooit helemaal uit te bannen. „Voor elk groot eve nement waar veel mensen in zijn geïnteresseerd, is een schaarste aan kaartjes. De kans is groot dat supporters die op de zwarte markt een kaartje ko pen, in een vak terechtkomen waar ze niet horen. Dat kan ten koste gaan van de veiligheid." Hij is niet bang dat mogelijke zwarte handel rond het EK in Nederland en België tot exces sen zal leiden. „Ik deel niet de mening van Michael van Praag, sectiebestuurslid van de KNVB en belast met veiligheidszaken, die vindt dat zwarte handel strafbaar moet worden gesteld om grote problemen met de veiligheid te voorkomen. De kaarten voor het EK worden op naam verkocht en iedereen moet zich kunnen legitimeren, op straffe van een stadionver bod en 1000 gulden boete." Van Praag sprak zijn bezorgd heid over de zwarte handel uit in zijn algemeenheid. „Ik heb het in dit verband niet over EU RO 2000. Ik vind alleen dat de politiek het wettelijk mogelijk moet maken zwarthandelaren aan te pakken." Tijdens de bekerfinale van 1998 tussen PSV en Ajax kwa men Feyenoord-hooligans in vakken terecht met PSV- en Ajax-aanhangers, waardoor grote rellen ontstonden. Daar op besloot de KNVB voor de bekerfinale van dit jaar, Ajax - Fortuna Sittard, alleen suppor ters toe te laten die verplicht gebruik maakten van een geor ganiseerde reis. De zogenoem de combiregeling. Met succes, want dit keer waren er geen ca lamiteiten. Dat gaat Van Praag echter niet ver genoeg. Maar het mi nisterie van Justitie liet vorige maand na Kamervragen weten dat een wet om zwarthandela ren aan te pakken, geen priori teit heeft. De Stichting EURO 2000 is een fel voorstander van wettelijke maatregelen en juicht de uitspraken van Van Praag van harte toe. Groenevelt is sceptisch. „Zwarthandelaren kun je bij na niet aanpakken. EURO 2000 wil het bureau Cupido, dat nu al kaarten aanbiedt, voor de rechter dagen, maar in het ver leden stelde de rechter in soort gelijke gevallen de organisatie die zwarthandelaren wilde aan pakken in het ongelijk. Er is geen wettelijke basis voor en Justitie vindt niet dat zo'n wet er snel moet komen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19