Tot in tenen gemotiveerd verder JP "Sport tl Nederland speelt honkbal uit het boekje in Bologna Jalabert na val in ziekenhuis Drie Europese records voor Inge de Bruijn KNZB kan portemonnee opentrekken voor zwemmers Beweginkje Zuijdweg: goud weg 1AANDAG 2 AUGUSTUS 1999 ||ef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk. 071-5356463 Supercontract voor Malone salt lake city Basketbalspeler Karl Malone heeft een nieuw su percontract afgesloten bij de Noord-Amerikaanse club Utah jazz. Volgens deze overeenkomst verdient de 'Mailman' de ko mende vier jaar circa 135 miljoen gulden. Malone werd het af gelopen seizoen voor de tweede keer gekozen tot meest waar devolle speler van de NBA. Hij bereikte een gemiddelde van 23,8 punten en 9,4 rebounds per wedstrijd. Oud-schaatser Chlebnikov verdronken st. petersburg De voormalige wereldkampioen sprintschaatsen ïffeli Sergej Chlebnikov is in St. Petersburg verdronken. Het lijk van ede Rus werd pas na drie dagen intensief speuren gevonden. Volgens een eerste onderzoek zou hij in het koude water kramp P hebben gekregen. Chlebniklov werd in 1982 op de baan van 2npi Alkmaar wereldkampioen sprint. Tijdens de Olympische Win terspelen van 1984 in Sarajevo greep hij zilver op de 1000 meter en de 1500 meter. li™ (Ampler betrapt /ers n (a|i kamenz De Duitser Uwe Ampler is tijdens de Sachsen Tour op het gebruik van testosteron betrapt. Hij werd na de tweede etappe op dope gecontroleerd, in zowel de A- als B-proef wer den sporen van het verboden middel aangetroffen. Vrijdag was de rijder uit Leipzig nog leider in het algemeen klassement, za terdag geraakte hij na een mechanisch defect op achterstand. Na afloop van de vijfde etappe werd de uitslag van de contraex pertise bekendgemaakt en werd Ampler uit de strijd genomen. De voormalig wereldkampioen bij de amateurs (1986) hangt een schorsing boven het hoofd. Ploegleider Achmed Wolke van de Agro Adlern Brandenburg zegde Ampler al zijn ontslag toe. Ampler haalde in 1996 de krantenkoppen door in een Deense televisie-uitzending zijn voormalig werkgever Telekom van het systematisch gebruik van EPO te beschuldigen. Vorig jaar keer de hij terug in het peloton en won voor de vierde keer de Vre- deskoers. Coronel pakt leiding sugo Tom Coronel heeft op het circuit van Sugo zijn tweede race gewonnen in de Formule Nippon, de Japanse Formule- 3000. De 27-jarige Nederlander staat daardoor alleen aan kop van het klassement na zes wedstrijden. Coronel had zaterdag in de kwalificatie pole-position afgedwongen, vlak voor zijn rivaal Satoshi Motoyama. Ook in de race bleef hij de Japanner voor. Coronel heeft in het kampioenschap 36 punten, Motoyama is tweede met 32 punten. istanbul* anp De Nederlandse zwemploeg heeft in belangrijke mate bij gedragen aan het sportief wel slagen van de Europese titel strijd. Inge de Bruijn tekende voor drie van de zes Europese re cords, twee keer op de 100 vlinder (58,49), en op de 50 vrij (24,84). Haar Zweedse ri vale Anna-Karin Kammerling scherpte op de 50 vlinder haar wereldrecord een tiende aan (26,29), zonder de tegenstand van De Bruijn. Die meldde zich af in het belang van de wel olympische 100 vrij." De Nederlandse estafette ploeg liet op de 4x100 vrij een Europees record (3.16,27) no teren. Slotzwemmer Pieter van den Hoogenband liet een officiële splittijd opmeten van 47,31, op de slotdag bij de 4x100 wissel zelfs 47,20. Hij mag zich daarmee de verre weg snelste zwemmer ter we reld noemen. De 1.45,20 voor de 200 meter met overname voordeel zal datzelfde waar schijnlijk niet halen door de diskwalificatie van het Neder landse viertal in de dik gewon nen finale. Van den Hoogenband ver beterde ook zijn nationale re cords op 50, 100 en 200 vrij en 50 vlinder. De andere Neder landse records kwamen op naam van De Bruijn (50 vlin der), Ilse Kikkert (50 school) en de 4x100 wisselslagploeg (twee keer). In totaal leverden de EK in Istanbul twee wereld records, zes Europese en tien Nederlandse records op. bologna nando boers Zo was het bedoeld. Het krab ben en bijten, zoals bonds coach Jan Dick Leurs zijn favo riete soort honkbal al jaren ty peert. Kleine fikkies, stootsla- gen, de tegenstander op de honken onder druk zetten. Za terdagavond in de EK-finale (3- 0 winst op Italië) demonstreer de het Nederlands team een klassiek soort honkbal van hoog niveau. De ploeg speelde fout loos, met in haar midden twee uitblinkers: de 23-jarige prof Evert-Jan 't Hoen (aflcomstig uit Alphen aan den Rijn) en de tien jaar oudere werper Orlando Stewart. Een man die dertien jaar had gewacht op een entree in Oranje. Verlegen lachte de grote kerel zijn twee gouden tanden bloot. Orlando Stewart zat in het gras. Zo gewelddadig als hij op de heuvel van het Gianni Falchi- stadion in Bologna te keer was gegaan, zo zacht klonken zijn woorden. ,,Dit was wel mijn droom", zei de werper van het Rotterdamse Sparta. „Dertien jaar heb ik hier op gewacht. Ik moest vanavond alles laten zien wat ik kon." Stewart mocht lang niet uit komen voor Oranje omdat hij - geboren op de Nederlandse An tillen - ooit eens was uitgeko men voor een vertegenwoordi gend team aldaar. Maar de in ternationale regels stonden hem dit jaar wel toe met de Ne derlandse ploeg mee te doen. In Bologna beleefde Stewart vervolgens één van de mooiste momenten uit zijn loopbaan. Stewart vond zichzelf 'erg Van den Hoogenband is gestart. Op weg naar opnieuw een gouden plak. foto af Turks bad zeer verkwikkend voor Nederlandse grootverdieners istanbul hans vos Amerikaans killersinstinct in Nederlandse zwemmersli chamen. Het gouden trio Pieter van den Hoogenband (zes stuks), Inge de Bruijn (twee) en Marcel Wouda (twéé) verliet Istanbul in opperste verrukking, tot in de tenen gemotiveerd om aan het arbeidsintensieve olym pische seizoen te beginnen. ooit het kruispunt was op de Zijderoute en de zeeweg naar Indië, werd 37 jaar later door Nederlandse EK-gangers pas echt gehandeld. Voor de Oran je-zwemploeg was het Atakoy Sportcentrum als de Grote Ba zaar, de trekpleister van de stad. Alleen de Duitse equipe had bij de goudwinning een keer meer prijs. Aan het assortiment van de Geldropse EK-held - de kroning tot sportman van het jaar is een kwestie van tijd - kon geen Duitser tippen. De gisteren door Van den Hoogenband op de 50 meter vrije slag gegrepen medaille was de perfecte aan vulling op zijn bijzondere col lectie, omdat dat eerbewijs fei telijk klaar lag voor Aleksander Grootverdieners van Neder landse komaf, ze overspoelden nooit eerder zo nadrukkelijk en in zulke aantallen een EK-stad. Het Europese zwemcontingent werd in de afgelopen week bij voortduring vermaakt door een Nederlandse superlichting. „Jammer dat het is afgelopen", zei Van den Hoogenband gevat. Zonder de uitmuntendheid er van te beseffen. Slechts het Duitse paar Michael Gross en Franziska van Almsick beheers te ooit zo nadrukkelijk de gang van zakeif tijdens Europese me dailleveilingen. De zes gouden medailles in 1962 weggegrist uit Leipzig, zijn al lang verteerd. In Istanbul, dat Popov, de drievoudige Europe se titelhouder. Net als op de 100 meter borstcrawl zag de Rus geen kans zich te wapenen tegen de ontketende man-van-het-toer- nooi. Popov werd in Istanbul overvallen door een millenni um-probleem. Op de drempel van 2000 is hij zijn suprematie kwijt, hoe vriendelijk de glim lach van de verslagene ook bleef. Achter de pose gingen de werkelijke gevoelens van de smaakmaker van legio finales op EK's, WK's en Zomerspelen schuil. Die van ontgoocheling. Van den Hoogenband kreeg er geen genoeg van. Zijn maten op de 4x100 meter wisselslag, Marcel Wouda, jonkie Klaas-Er - ik Zwering en Stefan Aartsen, schonk hij aan het slot nimmer ingecalculeerd goud. De ver bouwereerde Duitsers werden na 350 meter omver gekegeld door de dappere strijder die hoogstpersoonlijk het slotak koord wenste te zetten. Inge de Bruijn verpersoon lijkte het nieuwe Hollandse elan in het vrouwenveld, met twee gouden slagen en een se rie van drie Europese records. Op de slotdag vergulde de Ba- rendrechtse prof, gehard in Oregon, verfijnd in Eindhoven, de 50 meter vrije slag. In Euro pees recordtempo ging het in de halve finales op zaterdag (24,84). Op weg naar Sydney telde gisteren louter de gouden plak, die de technisch hoogbe gaafde De Bruijn onbedreigd veilig stelde. „Ik had gehoopt op een nieuw Europees record, maar daarvoor miste ik de power. Goud is goud, de tijd telt dan even niet", zo kaartte De Bruijn na. Haar prestaties op de EK waren een sublieme optelsom. Al rekende zij zich na de zeven daagse niet rijker dan zij was. „De concurrentie ligt het ko mende jaar echt niet stil." Voor de bewerker van het Ne derlandse zwemsucces, wereld kampioen Marcel Wouda, le verde de EK niet de door hem 't Hoen uitblinker in kampioensteam goed'. De snelheid van zijn worpen was hoog. De eerste paar innings had hij nog res pect voor de voor hem onbe kende slagmensen. Maar toen Nederland in de derde inning een 3-0 voorsprong had geno men, was van het respect niets meer over. Stewart (Kinheim- werper Eelco Jansen: 'Hij was geniaal vandaag') voelde zich sterker en sterker worden. Trucs had hij niet meer nodig. „Vanaf de vijfde inning pompte ik alleen mijn rechte bal er nog maar in. Slechts af en toe nog een screwball." De Italianen hadden voor ei gen publiek geen schijn van kans. Stewart bleef ondanks de voorsprong de tijd nemen. Liet zich niet opjagen. Na elke worp schudde hij zijn schouders en arm los: alsof hij een te strakke trui aanhad. Hij liet het rode gravel door zijn handen glijden om meer grip op de bal te krij gen. Hoe meer houvast hij had, hoe meer de Italianen de Euro pese titel achter de horizon za gen verdwijnen. Zijn opponent aan Italiaanse zijde was geen schim van de werper die Nederland twee jaar geleden in Parijs op het vorige EK met lepe ballen in de luren legde. Massimiliano Masin moest al in de derde inning, bij een 2-0 achterstand, het veld ruimen. Zijn opvolger deed het iets beter, maar ook Diego Ricci kon Nederland niet afstoppen. Daarvoor was de ploeg te goed en te geconcentreerd. Oranje honkbalde zoals het in de boeken staat uitgelegd. De perfectie was bijna griezelig. Al- levier de opofferingsstootsla- De succesvolle honkbalformatie groet het publiek tijdens de ereronde. gen, bedoeld om honklopers dichterbij de thuisplaat te bren gen, rolden tergend traag langs de kalklijnen. De belangrijkste van die vier was de eerste, in de tweede inning van de houten knuppel van Ken Brauckmiller. Evert-Jan 't Hoen, de uitblin kende aanvaller aan Neder landse zijde, bereikte het twee de honk en scoorde op een honkslag van Percy Insenia. Zijn score gaf het verschil te zien tussen een speler uit de Nederlandse hoofdklasse en een honkballer die sinds maart '97 in de Verenigde Staten pro beert het hoogste van het hoog ste te bereiken, de Major Lea gue. De aangooi van de Italiaanse verrevelder kwam bij de achter vanger, maar 't Hoen twijfelde niet. Genadeloos beukte hij Manuel Gasparri omver. De ac tie, op het roekeloze af, had het einde van zijn veelbelovende loopbaan kunnen betekenen. „Bij zo'n actie kun je niet stil gaan staan", zei 't Hoen, die dit seizoen al een paar weken een niveau onder de Major League speelde. „Doe je dat wel, dan speel je niet hard. Dan speel je het spel zelfs niet goed. In Ame rika krijg je een boete als je na laat er hard in te gaan." Het is nog onduidelijk of 't Hoen ook in september 2000 voor Nederland in het binnen veld staat. Hoe beter het gaat in de VS, hoe kleiner de kans is dat hij in het vliegtuig stapt richting Sydney. Plaatsen de Angels hem bij de hoofdmacht van veertig spelers, dan staat Major League Baseball, de overkoepe lende proforganisatie, hem niet aan Oranje af. Voor 't Hoen is de keuze niet moeilijk. Hij is per slot van rekening naar de VS ge gaan om de Majors te halen. istanbul anp De penningmeester van de Ko ninklijke Nederlandse Zwem Bond, financieel niet de draag- krachtigste, moet diep in de buidel tasten. De Europese kampioenschappen in Istanbul zijn een duur toernooi gewor den door de premieregeling die is ingevoerd. Alleen al Inge de Bruijn verdiende met tweemaal goud, één keer zilver en drie Europese records een bonus van ongeveer 20.000 gulden. Pieter van den Hoogenband kan voor zijn vier overwinnin gen op individuele nummers 16 mille bijschrijven. Zijn zes na tionale records zijn goed voor nog eens 6000 gulden. De 21-ja rige student deelt daarnaast mee in de geldprijzen van de estafettes. Veel lucratiever be looft het komende jaar te wor den. Als 'goudvink' van de EK is zijn marktwaarde enorm geste gen. Zijn zakelijk begeleider Pa trick Wouters kan aan de slag. De KNZB looft bij de grote toernooien flinke premies uit. gewenste status quo op. Zijn twee jaar oude heerschappij op de individuele wisselslagen werd voor de helft verkaveld. Na de 200 meter van woensdag bereidde hij zorgvuldig zijn zondagskost voor, de 400 meter wisselslag. Maar daarvan kon hij niet smullen. Verder dan de bronzen schaal kwam hij niet. „Voor goud ging ik het water in. Ik baal ontzet tend. Het toernooi was abso luut te lang voor mij, dat heeft te veel energie gevreten. Op weg naar de Spelen wil ik niet meer zoveel van die piekmo menten. En zeker niet op de kortebaan." Dat er in de goudmijn van Is tanbul niet nog een plaatsje voor hem was, ergerde Wouda. Maar hij hield zich groot. Door al het Nederlandse zwemsucces is 'na een lekkere vakantie' ook zijn inspiratiebron weer tot de rand gevuld. „Dit EK-succes is heel mooi voor het Nederland se zwemmen en daar zal uitein delijk ook ik van profiteren." Goud leverde in Istanbul 4000 gulden op, zilver 2500, brons 1500. In estafetteverband is het respectievelijk 6400, 4000 en 2400 gulden. Een wereldrecord is goed voor 5000 gulden (esta fette 10.000), een Europese top tijd 3000 (6000) en een Neder lands record doet nog altijd 1000 gulden (2000). De zwem mers en zwemsters die finale plaatsen hebben gehaald, krij gen kleinere maar nog altijd aantrekkelijke bedragen. „Beter zo dan anders", vond bondsvoorzitter Hans Beijer. „Deze premieregeling gaat niet ten koste van ons normale bud get. We hebben een potje kun nen vormen dankzij sponsors." De zwembond zal zeker pro beren profijt te trekken van de prestaties. Op de valreep werd voor het toernooi al een extra sponsor (Ben) gevonden om re clame te maken op de badmut sen, een primeurtje. Niet ieder een draagt overigens zo'n ding. Het was in Istanbul geen ver plichting. Bovendien hebben Van den Hoogenband, Wouda en De Bruijn privé-sponsors. istanbul anp Het had zo mooi kunnen zijn. De Nederlandse esta fetteploeg had op de 4x200 meter vrije slag de tiende medaille voor het oprapen bij de al zo uiterst succes volle Europese kampioen schappen in Istanbul. Op nieuw een van goud. Maar helaas, een beweginkje van startzwemmer Martijn Zuijdweg op het blok, goud weg. Zuijdweg, Marcel Wouda, Johan Kenkhuis en Pieter van den Hoogenband, am per uitgehijgd van de 50 vrij, kwamen samen tot een tijd van 7.14,39, een duide lijke verbetering van het na tionale record. Dat stond sinds begin 1998 op 7.16,77. De jury liet het na rijp be raad voorlopig zo staan. De wiebel aan het begin werd de ploeg funest. Zuijd weg voelde zich een half uur de ongelukkigste zwemmer van het noorde lijk halfrond. En passant hield hij ook nog Van den Hoogenband uit de record- lijsten. Die perste er tot be sluit van de dag de beste splittijd ooit op een 200 me ter uit: 1.45,20. „En ik had er nog niet eens voordeel van ook", sipte Zuijdweg naderhand. ,Als ik nou meteen ander halve meter voor had gele gen. Je voelt natuurlijk dat je beweegt. Geen idee waar door dat kwam. Concentra tie, spanning. Ik ben nooit startzwemmer geweest. Het verraste me wel dat ik mocht openen, maar het maakte me niet bang. Op een individueel nummer heb je er natuurlijk ook mee te maken. Ik ben wel vaker gediskwalificeerd maar de laatste keer is lang gele den." De trillende benen van Zuijdweg zetten zaterdag een rem op de vreugde. De 'boosdoener' voelde zich uitermate schuldig maar kon later ook relativeren, 's Ochtends had hij een swim- off afgewerkt tegen Mark van der Zijden, Bas Ido Wennekes en Fabian Wil- lemse, en glansrijk gewon nen in 1.50,8. Als beloning wachtte de finale en op nieuw een pr van 1.50,70. De jury besliste anders. „Onderweg was ik verge ten dat ik had bewogen. Ik was blij toen ik m'n tijd zag. Terug op de kant hoorde ik dat de official aan onze kant z'n duim had opgestoken, ten teken dat het goed was. Dan blijf je hopen. Helaas. Als je alleen start, kun je al leen jezelf iets verwijten. Nu kunnen de anderen dat. Dat hebben ze trouwens niet gedaan. De olympische li miet moet nu maar even wachten. Mooi voor ko mend seizoen. Dit is de keerzijde van de medaille. Blij dat het nu gebeurt. Daar kan ik van leren. Kop op." Wouda en Van den Hoo genband maakten zich in derdaad niet al te druk over de gebeurtenis en de ver spilde energie. „Ik ben als een dolle van start gegaan", vertelde Van den Hoogen band lachend. Hij vertrok met voorsprong en bouwde die zienderogen uit. „Elek tronisch 1.45,20, die split is niet normaal. Je hebt er al leen weinig aan. Jammer dat het gebeurt maar het kan iedereen overkomen. Wouda sloot zich bij dat oordeel aan. „Het hoort bij zwemmen. Dat is het mooie van de sport. Ik kan me er niet druk om maken. Ik heb al twee titels, Pieter vier. Ik vind het vooral jammer voor Martijn en Johan." Beste van decennium bologna gpd Het Nederlands honkbalteam mag zich de Europees kampioen van de jaren negentig noemen. Oranje won die titel in het dece- nium één keer meer dan de Italianen. Voor bondscoach Jan-Dick Leurs was het zijn derde Europese titel met het nationale team (de zestiende in totaal voor Neder land). In '93 (Zweden) en '95 (Haarlem) was zijn ploeg ook al de beste van Europa. Italië won in '91 (Nettuno) en '97 (Parijs). Het werk van Leurs zit er officieel op. Hij en de honkbalbond moeten nog onderhandelen over een nieuw dienstverband tot en met de Spelen in Sydney. Laurent Jalabert is gisteren tij dens de eerste rit van de Spaan se etappekoers Castilla-Leon ta melijk zwaar ten val gekomen. De Franse Once-renner liep in de openingsrit van Valladolid naar Riano een flinke hoofd- en oorwond op. Bovendien brak hij een sleutelbeen. De huidige nummer een van de wereld ranglijst werd naar het zieken huis van Palencia gebracht. Ja labert bleef bij bewustzijn. Hoe wel zijn toestand bevredigend werd genoemd, komt zijn voor bereiding op de Ronde van Spanje in gevaar. Scott Sunderland won de rit. De 32-jarige Australiër werd daarmee ook meteen de eerste leider in het klassement. Jan Ullrich, terug van weggeweest, werd op dertig kilometer van de aankomst gelost. De voormalig Tour-winnaar kwam op een achterstand van bijna tien mi nuten binnen. De Nederlander Jeroen Blijlevens speelde in de slotfase geen rol van betekenis. Voor Koos Moerenhout was er een succesje Duitsland. Bij een wedstrijd in Bühl werd de Nederlander der de. De koers werd gewonnen door de Rus Tonkov, die de Ita liaan Frigo voorbleef. Michael Boogerd en Erik Dekker zijn zaterdag bij de Breitling Cup in Karlsruhe als derde geëindigd. De Neder landse wielrenners uit de Rabo- bankploeg eindigden in de es tafetterace over zes ronden van 12 kilometer 2 minuten en 14 seconden achter de winnaars, de Duitser Jens Voigt en de Brit Chris Boardman van Credit Ag- ricole.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17