Weer veel talent rond Van Keulen Spoken De Bont verjagen Kubrick Gronings veilinghuis biedt 'Mein Kampf te koop aan Cultuur Kunst Internationale dj-top naar Spaarnwoude 'Grootste Boekenmarkt van Europa' MAANDAG 2 AUGUSTUS 1999 941 Delft Chamber Music Festival Isabelle van Keulen is er weer in geslaagd voortreffeli Serge musici naar haar Delftse festival te lokken, die bereid Jy®, hun schouders onder een groot aantal veeleisende p hebb gramma's te zetten. Ze doen het voor een vriendenpiAlkm Het gaat om de muzikale verbroedering. tersP Arenski kunnen voorstellen An die van Katharine Gowers ooi), Isabelle van Keulen (alMMil ooi), Anne Gastinel en Quirhetg Viersen (beiden cello). OvetaPl gens aardig om de twee laa den genoemde dames, die in 1! de rij op het Scheveningse conco terdc eerste en tweede werden Na a eens te horen samenwerken. Perti de Britse Katharine Gowers, i De v langs uitgenodigd door Bren een 5 voor enige kamermuziek-actj de Aj teiten, is een ware ontdekking Amp telev Vondst syste de h: Dat kwartet opus 35 desk Arenski - voor de ongebruikt ke bezetting viool, altviool' Co twee celli - is één van de mo ste vondsten van dit festij Het is één van die sombt race grootse Russische kwartet® die klinken als een eerbetd van aan een grote geest, waarbijl de k relatie met de Slavische ke Sato Zoveel muzikaal talent heeft Delft waarschijnlijk nog nooit tegelijk binnen zijn gemeente grenzen gehad. De laureaten van toonaangevende interna tionale concoursen verdringen zich in en rond het Prinsenhof. Neem de uitvoering van Tsjai- kovski's 'Souvenir de Florence'. Daar zien we op het podium links de eerste prijs van het Ko ningin Elisabeth Concours 1998 (de violist Nikolaj Znaider). Recht tegenover hem de eerste prijs van het Scheveningen In ternationaal Muziek Concours 1989 (de celliste Anne Gastinel). Prijzen In de zaal zit de eerste prijs van het Moskouse Tsjaikovski Con cours 1990 (de pianist Boris Berezovski) te luisteren, evenals de eerste prijs van het Chopin Concours in Warschau 1949 (de pianiste Bella Davidovich). Bei den zijn een dag later aan de beurt. Davidovich mag haar opstropen voor het Pianotrio van Tsjai kovski. En Berezovski speelt dan samen met Isabelle van Keulen de Sonate voor altviool en piano van Glinka, de vader van de Russische muziek. Inderdaad, de gastvrouwe van het nu voor de derde keer gehouden Delft Chamber Mu sic Festival, speelt hier zowel vi ool als altviool. Welk instru ment fraaier klinkt onder haar handen? Dat is moeilijk te zeg gen. Hangt ook een beetje van de muziek af. Glinka was in elk geval een hoogtepunt van het afgelopen weèkéiridé. Goede zaken Het muziekpubliek weet on danks de warmte het Prinsen hof wel te vinden. En op het festivalterras in de schaduw van de Oude Kerk worden goede zaken gedaan. Dat kan nog tot en met zondagavond, wanneer de het festival wordt afgesloten met het Octet van Schubert, dóór Isabel van Keulen liefde vol 'hèt monument van de ka mermuziekliteratuur' genoemd. Verder wordt er dit jaar vrij wel uitsluitend Russische ka mermuziek gespeeld. Dan denkt men al gauw aan Russi sche vertolkers. Die zijn er dan ook. Maar of Russische muziek nu per definitie het best door Russische musici wordt uitge voerd? Het afgelopen weekein de bood een interessante inter nationale melange. En de plus- en minpunten - de eerste cate gorie had duidelijk de overhand - lopen dwars door de nationa liteiten heen. Ontdekking Wie had zich een fraaiere uit voering van opus 35 van Anton muziek evident Een l Cor< i slag onbekend werk, het Strijkj 1 van Sergej Tanejev, viel beetje tegen. Tanejev is bij zijn polyfone bedrijvigheid td vaak onbetekenend. Anders was het een lust dit stuk te I ren spelen door Isabelle Fail Vladimir Mendelssohn e Gastinel. De zeer jonge violi Isabelle Faust is een ontdek! uit Duitsland. Zij heeft allurel raffinement en zweepte h twee oudere partners flink op ISTAI Het is hartverwarmend merken hoezeer al die mus De die door Isabelle van Keu] bee zijn uitgenodigd op basis sympathie en respect, hun en zaligheid in hun spel leggj strij Met zoveel talent en zoveel b grip i dit zijn allemaal mensl dri< die affiniteit met kamermuzj cot' hebben - kan er al na een pj dagen repeteren iets bijzondl vdj ontstaan. En dat de tempe va^< menten in de muziek wel ee scb botsen, ook dat hoort er bij. I wei ontstond er in het Pianotrio v (26 Tsjaikovski een ware krachtri ting tussen de violist Nikcl zic' Znaider - zijn spel is als een ij we' slaande brand - en de cel) Alexander Rudin, die duide pl° fijnzinniger is en meer gev| EuJ voor stijl heeft. En daartussj ter' zat Davidovich, als altijd el vai rots in de branding. Niet ha maal bevredigend, wel h spannend. V J Van dat soort ervaringen len er in de komende dag nog wel meer zijn. Bovendier ook het repertoire hier en c' zeer interessant. Er staat luisteraars nog een portie G( baidoelina te wachten. Men zich ruimschoots kunnen lav aan Rachmaninov en Sjostal vitsj. En wie tussen al die righeid even verkwikking zoi kan donderdagavond gramma met Russische tangi beluisteren. Deventer Op zoek naar het boek waar je al jaren naar op zoek was. In hanzestad Deventer snuffelden duizenden liefhebbers gisteren, op de jaarlijkse boekenmarkt, langs de ruim 850 boekenkramen in de binnenstad. De Deventer boekenmarkt is de grootste van Europa. Volgens de organisatie kwamen ongeveer 110.000 mensen op het evenement af en dat was meer dan ze had verwacht met het warme weer. Volgens A. de Bont van de organisatie is er goed verkocht. „Het is allemaal perfect verlopen, ongegereldheden deden zich niet voor. Ook Adolf Hitlers boek 'Mein Kampf' is niet opgedoken." De lengte van alle boekenkramen samen was ruim zes kilometer. Het aanbod was gevarieerd met onder meer kinderboeken, poëzie, litera tuur, strips, sportboeken en wetenschappelijke uitgaven. De WV gaf voor de gelegenheid een gids uit met daarin een overzicht van alle deel nemers en hun aanbod. De boekenmarkt in de historische binnenstad werd opgefleurd met muziek, straattheater, concerten en exposities. Saxofonist Hans Dulfer sloot vanaf zes uur 's avonds het festijn af met een openluchtconcert aan de oever van de IJssel. foto gpd/vincentjannink los angeles cpd De in Hollywood werkzame Ne derlandse regisseur Jan de Bont heeft een nieuwe nummer 1-hit in de Amerikaanse bioscopen. Zijn spookfilm 'The Haunting' beleefde een ijzersterke ope ning en speelde met 2800 ko pieën het afgelopen weekeinde in totaal 33 miljoen dollar bin- Daarmee was de thriller van De Bont meteen de drukst be zochte film in Amerika, een po sitie die een week tevoren was ingenomen door het gerucht makende laatste werkstuk van Stanley Kubrick. 'Eyes Wide Shut' (met blote hoofdrollen van topsterren Nicole Kidman en Tom Cruise) duikelde naar een vierde plaats en heeft nu in totaal 40 miljoen dollar binnen gespeeld, in tien dagen tijd. Jan de Bont wist eerder we reldhits te scoren met de films 'Speed' en 'Twister'. 'The Hau nting' heeft hij met een budget van naar schatting 80 miljoen dollar gemaakt voor Steven Spielbergs maatschappij DreamWorks, waar het week endrecord tot nu toe op naam stond van Spielbergs eigen film 'Saving Private Ryan' met een openingsrecette van 30 miljoen. Elegantie 'The Haunting' is een 'remake' Jan de Bont: 33 miljoen dollar binnen. foto gpd/harry verkuijlen van een legendarische cultfilm die Robert Wise 40 jaar geleden baseerde op de door Shirley Jackson geschreven spookro- man 'The Haunting Of House'. Onder regie var Bont worden de hoofdroll gespeeld door Lili Taylor, Li; Neeson (net volop terug in aandacht via de nieuwe Sl Wars-film) en Catherine Zei Jones (net doorgebroken 'Mask of Zorro' en 'The Entra ment'), maar 'The Haunting' eigenlijk het meest interessa vanwege de uitzonderlijk) gantie van de trucages f ronduit schitterende kasteel ecors. De film oogt als een bijl ingetogen hommage a klassieke 'ghost stories' er, heel opvallend voor e derne Amerikaanse griezelfili geen druppel bloed vloeit. Geen keus 'The Haunting' komt op 14 tober in Nederland in roulat Op een feestelijke premiè werd al gehoopt bij zowel h Films By The Sea Festival Vlissingen (half september), het Nederlands Film Festival Utrecht (eind september) Nederlandse Film en TV Acad mie die half oktober in Amste dam op feestelijke wijze nieuwe behuizing in gebru wil nemen. Voor al deze g< genheden is de succesrijke gisseur uitgenodigd aanwezig zijn, maar een keus heeft nog niet gemaakt. groningen bram hulzebos Het Groninger veilinghuis Post- ma veilt op 1 oktober een om vangrijke collectie oorlogspro paganda. De collectie omvat pamfletten, tijdschriften, pos ters, boeken en kranten van ge allieerde zijde en van Duitse kant. De collectie bevat ook drie exemplaren van 'Mein KampF, geschreven door Adolf Hitler. Het openbaar ministerie in Groningen onderzoekt of straf rechtelijke stappen de veiling kunnen tegenhouden. Een boekverkoper die dit boek onlangs op een Dordtse boekenmarkt te koop aanbood, moet dit najaar voor de rechter verschijnen: justitie heeft hem gedagvaard voor het versprei den van dicriminerende uitla tingen. Veilingmeester Geert Postma is niet bang dat hij vervolgd wordt: „Ik weet wel dat het niet mag, maar ik ben het er niet mee eens dat het niet mag. Mensen moeten ook dit boek kunnen lezen, het maakt deel uit van onze geschiedenis." Marcel Kreuger van het Lan delijk Bureau Racismebestrij ding te Rotterdam, vindt het 'niet het meest geweldige idee' om 'Mein Kampf te gaan vei len'. „Niet dat ik vind dat ze maar verbrand moeten worden. Je moet deze boeken heel goed opbergen in een bibliotheek." De te veilen collectie is afkom stig van de Groninger boekver koper Albert Hogeveen. Behalve de drie exemplaren van Adolf Hitlers 'Mein Kampf, veilt veilingmeester Geert Post ma ook een archief van de Na tionaal Socialistische Partij in de Groninger Veenkoloniën. „Dan gaat het om aankondigin gen van vergaderingen, agen da's, kasboeken, propaganda materiaal en zelfs buskaartjes voor een dagtochtje naar kamp Westerbork", zegt Hogeveen, die de collectie laat veilen bij Postma. „Het laat heel goed zien hoe de NSB het volk inpak te voor de oorlog en tijdens de eerste oorlogsjaren." De collectie van Hogeveen is opgebouwd uit vier delen. Een deel 'puur nazisme'. „Totaal foute boel, de meest gore bro chures, hetzegeschriften", al dus Hogeveen. „Een vrij uitzon derlijke collectie." Verder bestaat een deel uit een verzameling 'illegaliteit'. „Met foto's van het Koninklijk Huis die uit vliegtuigen werden gegooid, boeken van overleven den", Verder bevat de collectie algemene boeken over de Tweede Wereldoorlog - „met de allereerste biografie over Hitier en de laatste" - en een verza meling elffiches. „Bovendien heb ik van elke oorlogsdag een krant. Vanaf 1936 tot en met 1945, zodat je de oorlog dag voor dag, al dan niet gekleurd, kunt volgen." Hogeveen doet de collectie van de hand omdat hij de oor log uitputtend heeft bestu deerd. „En eigenlijk heb ik het nu wel gehad. En nu deze eeuw afsluit, leek het me wel erg aar dig om het af te stoten." Hogeveen heeft ook nog een enorme collectie 'communisme en socialisme'. „Maar daarin is echt helemaal niemand nog ge in te resseerd." Indiase auteur Chaudhuri overleden oxford Nirad C. Chaudhuri, een uit India afkomstige auteur die verguisd werd in zijn vaderland, is gisteren in zijn huis in Oxford overleden. Hij was 101 jaar oud. Chaudhuri is het meest bekend geworden om zijn eerste boek in 1951, 'The Autobiogra phy of an Unknown Indian', over zijn jeugd in het koloniale In dia in wat nu Bangladesh is. Het boek viel slecht in India omdat hij sympathie had voor de 200-jarige Britse overheersing. Critici noemden Chaudhuri de laatste Britse imperialist. Hij stond be kend als een excentriekeling. Toen hij nog in New Delhi woon de, wandelde hij naar zijn werk in een deftig westers pak en een bolhoed. Nadat hij in 1970 naar Groot-Brittannië was geëmi greerd ontving hij zijn gasten in een Bengaalse dhoti, een om slagdoek. Op zijn negentigste publiceerde Chaudhuri nog een tweede autobiografie van 1.000 pagina's. Zijn laatste bundel met essays schreef hij op 99-jarige leeftijd. Het boek, 'Three Horseman of the New Apocalypse', was een aanklacht tegen wat hij noemde het falende leiderschap van India en een jam merklacht over het verval van zijn tweede vaderland. Nottingham: D.H. Lawrence centrum den haag Behalve schilderijen, grafiek, tekeningen, beelden, in stallaties en video's, dit jaar ook mode en binnenhuisarchitec tuur in de tentoonstelling 'Debuut'. In deze jaarlijkse expositie Pulchri Studio in Den Haag tonen net afgestudeerden van de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten hun eindexa menwerk. De tentoonstelling wordt aanstaande zaterdag ge opend. De werken zullen tot en met 5 september te zien zijn. Pulchri Studio is doordeweeks geopend (behalve op maandag) 11.00 tot 17.00 uur. En in het weekend van 13.00 tot 17.00 Wetenswaardigheden vis in museum katwuk Kraampjes met verschillende soorten verse vis, een bioloog die allerlei wetenswaardigheden over deze diersoort vertelt. Het Katwijks Museum staat aanstaande zaterdag in het teken van de dag van de Nationale Zeevisserij. Voor de kinderen i hun ouders doet het museum van 10.00 tot 17.00 uur zijn deuren open voor het knutselen van een windhaan in, hoe kan het ook anders, de vorm van een vis. Bussen naar 'Oliver' en 'Chicago' katwuk K&O in Katwijk verzorgt in het nieuwe seizoen weer busreizen naar musicals en opera's in de grote steden. Op za terdag 18 september vertrekken vanuit de kustplaats bussen ir theater Carré in Amsterdam voor de musical 'Oliver'. Geïn teresseerden kunnen zich tot 9 augustus inschrijven. Ook in het uwe jaar staan er busreizen op stapel. 15 Januari 2000 rijden de bussen naar de musical 'Chicago' in het Beatrixtheater in Utrecht en op 15 april is een reis gepland naar Mozarts opera 'Don Giovanni' in Carré. Voor nadere informatie: telefoon 071- 4016400. Dance Valley mikt op 40.000 bezoekers jan-johan belderok De organisatie van Dance Valley stelt ieder een gerust: Dance Vally gaat op 7 augustus absoluut door. Daarmee helpen ze een hardnekkig gerucht uit de wereld als zou na New Frontier en Valley of the North, ook het jaarlijkse dance-festijn in Spaarnwoude afgelast worden. Waar het gerucht vandaan komt, dat weet de organisatie niet precies. Men houdt het op kinnesinne binnen de dance-scene. Ook zou een TV-Station in Den Haag per ongeluk de namen van Val ley of the North en Dance Valley door el kaar gehaald hebben. Vervelend is het allemaal wel. Het lijkt wel of dance-muziek in Nederland op dit moment alleen nog maar negatief in het nieuws kan komen. Dance Valley belooft echter een groot feest te worden. Een een daags feest welteverstaan, want de organi satie wenste dit jaar nog geen gebruik te maken van de optie om het festival over twee dagen uit te spreiden. De zachte on dergrond van het terrein is namelijk niet geschikt voor een invasie van duizenden kampeerders. Een regenbui zou het veld in een grote modderpoel doen veranderen. Gehoopt wordt dat de gemeente dit pro bleem na de zomer zal verhelpen, zodat Dance Valley kan uitgroeien tot het eerste tweedaagse dance-festival van Nederland. Want de ambitie is er zeker. De line-up is ook dit jaar ijzersterk. Wat North Sea Jazz is voor jazz-muzikanten, dat is Dance Valley voor de dj's. Niemand wil het festival mis sen. Een topper als Carl Cox, die tientallen aanvragen per week krijgt, reserveert elk jaar weer een plekje voor het spektakel in Spaarnwoude. Hetzelfde geldt voor Jeff Mills, die andere grootheid op techno-ge- bied. Andere internationale toppers zijn Dave Angel, Mike Dunn, Laurance Bagnall en Billy Nasty. De Nederlandse eer wordt verdedigd door onder anderen DJ Jean, Steve Rachmad, Joost van Bellen, Michel de Heij, Marcello en Erick E. De dj's vertonen hun kunsten verspreid over tien tenten. Elke tent heeft een eigen stijl. Naast de main stage betreft het hard- house, techno, ambient, club tech, drum 'n bass, club house, garage, big beat en euro- grooves. De opvallendste bezetting kent de drum 'n bass-tent, waar onder meer Gro- overider, Fabio en de even geniale als gekke Goldie zullen draaien. Een absolute aanra der is ook de gezamenlijke set van Mr. X en Mr. Y die met vier draaitafels in de slag gaan in de club tech-tent. Mr X en Mr Y. werden geboekt dankzij een samenwerking met de Duitse party-organisatie Mayday. Hierdoor zal ook de in Duitsland wereldbe roemde DJ Westbam in Spaarnwoude te horen zijn. Dance Valley laat zich internationaal so wieso meer gelden. Zo worden er 7 augus tus voortdurend dj's per vliegtuig opge haald van de gelijktijdige dance-festivals in het Franse Montpellier en het Zwitserse Zürich. Dance Valley, Spaarnwoude, 7 augus tus, van tien uur 's ochtends tot midder nacht. Kaartjes a f. 90,- in de voorverkoop bij de grote postkantoren. Een compleet overzicht van de line-up is te vinden op www.dancevalley.nl. Grafiekmanifestatie PRENT '99 numegen In de St. Stevenskerk in Nijmegen wordt van 24 september tot en met 17 oktober de gafiekmanifestatie PRENT '99 gehouden. In drie exposities is een veelheid aan zeefdrukken, litho's, kleurenetsen en ander grafisch werk bijeengebracht in diverse prijsklassen. Er is onder meer een expositie ter ere van de 75ste verjaardag van de kunstenaar Co Westerik met een overzicht van zijn grafisch werk van de laatste 30 jaar. Verder worden 500 kunstwerken gepresen teerd van bekende Nederlandse en Duitse kunstenaars. Nottingham De gemeenteraad en de universiteit van Notting ham hebben het plan om een centrum te bouwen dat geheel zal worden gewijd aan de schrijver D.H. Lawrence en diens werk. Met de bouw van het complex, dat zal moeten verrijzen op het terrein van de universiteit, is een bedrag van 4 miljoen pond ge moeid. Gehoopt wordt dat het complex, waarin een tentoon stellingsruimte, theater, conferentiezalen en restaurant komen, jaarlijks 200.000 bezoekers zal trekken. De in 1930 overleden Lawrence, auteur van onder andere 'The Rainbow', 'Lady Chat- terley's Lover', 'Women in Love' en 'Sons and Lovers', was af komstig uit het naburige Eastwood, maar studeerde aan de uni versiteit van Nottingham. In 1912 nam hij met de vrouw van een van zijn professoren, Frieda Weekley, de benen naar Italië. Het paar trouwde in 1914. Lawrence bezweek in 1930 in Frank rijk aan de tuberculose waarmee hij toen al jaren had gekampt. Toegepaste kunst in Pulchri Studio Een eenzame bergbeklimmer aan het werk in het recreatiegebied Spaarnwoude. Op deze plek zullen komend weekeinde weer duizenden dance- liefhebbers aanwezig zijn bij de jaarlijkse Dance Valley. foto gpd/robbertslagman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16