Uitroeien malariamug Gezondheid Nieuwe vloeistoffen bij lichttherapie versnellen genezing MAANDAG 2 AUGUSTUS 1999 160 AANC PUZZEL Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Konisch; 5. sprong in het water; 7 in het vervolg, 8. vlek; 9. traag; 11. soort koekje; 14, zouteloos; 16. geneesmiddel, 17. beetwortel; 18. halfaap, 19. roem; 20. pel; 22. gevangenis; 25. deel v.e. jas; 27. edelmetaal; 29. ophangen; 30. schaamte; 31. steilte. Verticaal: 2. Talent; 3. ineens; 4. sierdek op bed; 5. zot; 6. vogel; 8. goedje; 10. kunstleer; 12. aanplakbiljet; 13 land in Europa; 15. eerlijk; 16. balletje papier; 19 vacht; 21. huis; 22. kattenkruid; 23. Russische zweep; 24 kledingstuk; 26. schaakstuk; 28. maand v.h. jaar Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Fok; 3. lus; 6. al; 9. ut; 10. bent; 12. abri; 14 oraal; 16. Liverpool; 19. de; 20. er; 21. volwassen, 26. loipe; 27 sneu; 29. imam, 31. ia; 32. me; 33. erg; 34. fan HEINZ Suïcide Onderzoekers Wapeningen ontwikkelen geurval Er worden verschillende be grippen gebruikt om weer te geven dat iemand een einde aan zijn leven heeft gemaakt; zelfmoord, zelfdoding en suïci de. Zelfmoord heeft een harde, verontwaardigde, zelfs beschul digende betekenis, alsof ie mand een brute misdaad tegen zichzelf, zijn eigen leven heeft gepleegd. Zelfdoding heeft een veel mildere, bijna neutrale be tekenis. Er zit in het woord geen waardeoordeel besloten, het beschrijft louter wat er is gebeurd. Suïcide is een samen gesteld Latijns woord (uit suus, zich en caedere, doden) en be tekent zelfdoding. Het gebruik van het woord suï cide is een voorbeeld van vak jargon. Het is bedoeld om af stand te scheppen ten opzichte van het onderwerp en daarmee de hulpverlener bescherming te bieden tegen teveel emoties en misschien heeft het ook tot doel de internationale dialoog tus sen artsen te bevorderen. Sommige mensen gebruiken uit schaamte geen van de drie woorden en ontwijken het on derwerp, zeker als de zelfmoord van een naaste aan de orde komt. Zij kunnen er helemaal niet over praten of hullen zich in vage zinnen. Welk begrip men geneigd is te gebruiken, welke morele waar de of morele verontwaardiging men eraan toekent, hangt af van de normen, waarden en ge woonten van het land of de cul tuur waarin men leeft. In Japan is het niet ongebruikelijk dat ie mand op eervolle wijze zelf moord pleegt of in het geval van economische problemen zijn nabestaanden helpt de schulden af te lossen door zich te suïcideren, de verzekering betaalt namelijk ook uit bij suï cide. Zij zullen postuum met lof worden overladen. De Japanner zal met trots praten over zijn oude moeder die door bevrie zing op een koude berg een einde aan haar leven heeft ge maakt en daarmee duidelijk heeft gemaakt dat zij haar kin deren niet langer tot last wil zijn. Hij zal haar op weg helpen en zeker niet verhullend over haar dood spreken. Welk begrip ook wordt ge bruikt, bij ons is een suïcide el ke keer dramatisch - ook al komt het veel voor en is het in sommige leeftijdscategorieën de doodsoorzaak nummer één. Een suïcide roept meestal hefti ge emoties, verwijten en vragen op bij de nabestaanden, met name de vraag of het niet had kunnen worden voorkomen. Zeventig procent van de men sen die suïcide pleegt, was niet onder behandeling van een psychiater of psychiatrische in stelling. Daar staat tegenover dat zestig procent van de men sen die suïcide pleegt in de maand dat zij overleden nog de huisarts bezochten. De huisarts kan dus - mits de mensen naar hem toe komen en hij de ernst van de zaak onderkent, veel de pressies doen zich in gemas keerde vorm voor - een belang rijke rol spelen bij de preventie van suïcide, maar die mogelijk heden moeten niet worden overschat. Soms zijn de nabestaanden niet boos, maken zij geen verwijten, maar ervaren zij zelfs een ge voel van opluchting, omdat ein delijk een einde is gekomen aan het lijden van hun familielid - en van hun zelf - is gekomen. Maar hoe praat je daar in een land dat bol staat van de more le verontwaardiging vrijmoedig en niet verhullend over? Mis schien is het door Jacobse en Van Es gebezigde Haagse woord eigenmoord geschikt om uiting te geven aan dit gevoel van opluchting en betekent het dat de suïcide van de een niet vanzelfsprekend de schuld van een ander is. Ze zijn er weer, de kwelgeesten van de zomeravond. Met hun scherpe gezoem maken ze vooral de slaapkamer tot een hel. In augustus zijn ze op volle sterkte. Het weer van de afgelo pen weken, warm en vochtig, staat garant voor een explosieve vermenigvuldiging van de culex pipiens, ofwel de steekmug. In grote delen van de wereld is de mug ook gevaarlijk. Duizenden mensen sterven jaarlijks aan de gevolgen van een steek van de malariamug. Ongeveer twee miljard bewoners van tropische gebieden worden bedreigd door dat ziekmakende, soms dodelijke gevaar. En vooralsnog is daar niets aan te doen. Marieta Baks (29) bestudeert sinds vier jaar het gedrag van de malariamug. In het veld, in Tanzania, maar vooral in de la boratoria van de Landbouwho geschool Wageningen. Haar specialiteit: de invloed van geu ren op het gedrag van de mug. Haar conclusie; bestrijding van de malariamug is onmogelijk. Doel van haar studie en de twee collega's met wie zij samen werkt is de ontwikkeling van een geurval. Dat doel is groten deels bereikt. ,,Maar let wel, het is geen val zoals een mieren doos. De mieren die daar in kruipen gaan dood. Wij willen juist muggen vangen, voor ver dere bestudering." Vrijwel alle insecten oriënteren zich op geuren. Wie ze wil van gen moet ze dus met geuren lokken. Anders dan lang werd gedacht, reageren muggen niet op de geur van bloed. Bevruch te vrouwtjesmuggen, die bloed nodig hebben voor de ontwik keling van hun eitjes, negeren bloed dat open en bloot wordt aangeboden. Het is de geur van zweet dat de bloeddorstige da mesmug in beweging zet. Oud zweet, om precies te zijn. Baks: „Zweet is een betrekkelijk gecompliceerd vocht. Het be staat uit zeker driehonderd componenten en heeft niet één geur maar een heel complex van geuren. Bacteriën op de huid breken het zweet af tot an dere stoffen die weer hun eigen geuren hebben. Dat is waar de muggen op afkomen." Helaas: driemaal daags douchen is geen remedie. „Transpireren en de afbraak van dat zweet gaan dag en nacht door. Huidbacte riën spoel je niet zomaar weg." Het domweg uitroeien van de malariamug is evenmin een op lossing. Er zijn er te veel en ze planten zich te snel voort. „Van de malariamug bestaan vier honderd soorten. Daarvan is al honderd jaar bekend dat ze malaria overbrengen. In die honderd jaar zijn we met de be strijding geen stap vooruit ge komen. Integendeel zelfs: on der andere door de snelle be volkingsgroei is de situatie slechter dan ooit", legt Baks uit. Gebruik van verjagende midde len heeft nauwelijks zin. Mid deltjes op basis van citronella- olie werken hooguit tien minu ten. Loüons met diëthyl-m-tol- uamide, ofwel deet als werkza me stof, helpen iets beter, op voorwaarde dat elk stukje on bedekte huid wordt inge smeerd. Maar de veiligheid van deet is omstreden; grote hoe veelheden veroorzaken waar schijnlijk beschadiging van het centrale zenuwstelsel. Com pleet zinloos zijn volgens Baks apparaatjes die een voor men sen onhoorbaar geluid ver spreiden. De muggen zijn even eens doof voor dat geluid. Marieta Baks bestudeert al vier jaar het gedrag van de malariamug. Naar een malariavaccin wordt al veertig jaar gezocht. Een groot probleem is dat de para siet steeds een andere gestalte aanneemt. In Afrika kan dat zelfs van dorp tot dorp variëren. Tabletten die voorkomen dat de malaria zich ontwikkelt en er voor zorgen dat de patiënt niet ziek wordt, zijn voor ontwikke lingslanden onbetaalbaar. „Sommige tabletten kosten ze ven gulden per stuk. Bovendien zijn ze erg ongezond, je kunt ze hooguit drie maanden slikken." Eén soort malaria is zonder meer dodelijk. Voor een tweede vorm bestaan geneesmiddelen. In tropische gebieden volgt na genezing vaak een nieuwe be smetting. In gebieden waar ma laria heerst is een steek van een mug voldoende om opnieuw ziek te worden. Bij twee andere vormen van malaria keert de ziekte steeds terug in de vorm van een heftige koortsaanval len. Behalve malaria brengt de mug ziektes over als de gevrees de knokkelkoorts, hersenvlies- ontseking en gele koorts. In Tanzania leerde Anieta Baks muggen vangen. De methode is simpel: na zonsondergang met blote benen buiten zitten en dan muggen die dreigen te ste ken opzuigen met een plastic slangetje. „Mijn veldassistenten vingen op die manier duizend muggen per man in een paar uur tijd. Dat zegt ook iets over de hoeveelheid muggen." Een gezonde vrouwtjesmug legt elke twee dagen vijftig tot hon derd eitjes in een plas of poel. Dat gaat een maand lang door. De eitjes veranderen in larven die na een dag of vier klaar zijn om uit te vliegen. De jonge muggen zijn vrijwel onmiddel lijk geslachtsrijp. De vrouwtjes muggen worden slechts een maal bevrucht. Het sperma dragen ze mee voor alle volgen de broedsels. Na de steek, Onderzoek naar gebruik selenium pk waarbij de mug een hoeveel heid bloed opneemt die het ei gen lichaamsgewicht overtreft, volgt een dag rust. Dan worden de eitjes gelegd en begint de hele cyclus opnieuw. Nu duidelijk is dat uitroeien niet kan en verjagen niet werkt, is er meer vraag naar weten schappelijk onderzoek. Hoe zit een mug in elkaar, hoe werkt zo'n beest, wat bepaalt zijn ge drag? In de kelders van de vak groep entomologie, insecten- kunde, zoemen de muggen bij duizenden rond. Oorspronke lijk komen ze uit Afrika, maar ze zijn verder opgekweekt in Wa geningen. Ze zijn een stuk klei ner dan de Nederlandse steek mug. Muggen worden altijd schoon geboren, zonder parasieten. Die parasieten pikken ze op bij de mensen die ze steken. De malariaparasiet nestelt zich in de speekselklieren van de mug. Terwijl de mug steekt en bloed opzuigt, spuit hij wat speeksel in zijn slachtoffer, om stolling van het bloed te voorkomen. Zo wordt de malariaparasiet over dragen. Voor haar proeven 'gebruikt' Marieta Baks zo'n tweehonderd muggen per dag. In een wind tunnel laat zij de beestjes los. Aan het eind van de tunnel zit een geurval. De onderzoekster registreert hoeveel muggen op bepaalde geuren afkomen en hoe snel dat gebeurt. Voor Ma rieta zit het werk er nu op. On langs leverde zij haar proef schrift in, later dit jaar volgt de promotie. En dan? „Het liefst zou ik meer veldwerk doen, meer toegepaste projecten in malariagebieden. Daar is geen geld voor en daarom ben ik op zoek naar sponsors. Ik heb met eigen ogen gezien hoe verwoes tend malaria is: doodzieke mannen en vrouwen, stervende kinderen." Vroeger dacht men dat seleni um, ook wel seleen genoemd, een giftige stof was. Bij dieren die te veel selenium binnenk regen, traden vergiftigingsver schijnselen op. Sinds 1957 is bekend dat selenium een es sentiële voedingsstof is voor de mens. Een tekort aan deze stof kan verschijnselen van ziekte veroorzaken. Selenium behoort tot de groep minera len; dit zijn stoffen die in klei ne hoeveelheden voor ons li chaam noodzakelijk zijn en die we niet zelf kunnen ma ken. In 1970 komen onderzoekers voor het eerst tot de ontdek king dat er een verband is tus sen selenium en kanker; men- weinig selenium in hun bloedi Inmiddels zijn er al vele we- tenschappelijke artikelen ver- schenen over het effect van g^ p( selenium bij vermindering van het risico op kanker. rj( Onlangs is een groot onder- zoek gestart naar het gebruik i m van selenium voor de preven- a r tie van kanker, met weten- ve schappers uit de VS, Enge- land, Zweden, Finland en De-^s H nemarken. In totaal 42.000 j mensen, in Europa en Ameri-^g yy ka, zullen vijf jaar lang aan hef g, onderzoek deelnemen. Het j( project is daarmee de grootste en meest ambitieuze kanker- ni studie ooit gehouden. g( J( .29 Zi Zorg- en kenniscentmm Parkinsoi Het revalidatiecentrum Klim- mendaal bij Arnhem krijgt een zorgvoorziening die speciaal is gericht op mensen met de ziekte van Parkinson. Het VU- ziekenhuis in Amsterdam krijgt mogelijk ook een specia le afdeling en zal dan gaan fungeren als kenniscentrum voor deze ongeneeslijke her senziekte. In Klimmendaal kunnen tien tot veertien patiënten ter ob servatie verblijven. Het gaat om een experiment.. Na de zo mer moeten de eerste patiën ten er terechtkunnen. Volgens voorzitter R. van den Eijnde van de Parkinson Patiënten Vereniging (PPV) gaat het om mensen bij wie de diagnose of behandeling nog niet of moei lijk is te geven. Zij worden da genlang tegelijk geobserveerd Ir door onder andere een neuro-,00 N loog, psychiater en fysiothera-j.30 N peut. i A De verblijfskosten zijn geba- .01 V seerd op hotelprijzen. Er is p nog overleg over vergoeding F door de verzekeraars, maar Van den Eijnde verwacht ze- z ker dat dit gaat gebeuren. Hetd project is een initiatief van de A Stichting Tulp en wordt on- k dersteund door de Parkinson F Patiënten Vereniging. .56 T Verder is het de bedoeling dat) H nogditjaarinhet VU-zieken-J.52 I» huis in Amsterdam een speci- ale afdeling voor Parkinsonpai tiënten en een kenniscentrum c komt, waar alle informatie |i over deze ziekte wordt verza- j k meld. Ook heeft de PPV ge- vraagd om een bijzonder hoogleraarschap voor deze .46 C ziekte. Medicijnen uit planten In de krant van vorige week werd op deze pagina melding gemaakt van het feit dat Britse wetenschappers een door braak hebben bereikt bij het ontwikkelen van planten die medicijnen kunnen produce ren. Dat zou mogelijk zijn door de vondst en isolatie van een gen dat gamma linoleen- zuur maakt. Ten onrechte werd daaraan toegevoegd dat t c dit zuur beter bekend zou zijn:' als sleutelbloemolie. Dat is niet juist, het betreft teuriis- bloemolie. De olie is een mid del tegen klachten, zoals pre- menstruele spanning, depres sies, hartziekten en artritis. Nierproblemen vroeg opsporen Elektronicabedrijf Panasonic heeft een apparaat ontwikkeld dat het mogelijk maakt nier problemen in een stadiurh öp te'sp'ói product kan de urine contro leren zonder gebruik te hoe ven maken van teststrips. Ook is het heel eenvoudig om de gegevens op te slaan en te analyseren omdat de testre sultaten digitaal worden weer gegeven. In de nabije toe komst kan het apparaat in een toilet worden toegepast. Door de ruimte in verbinding te stellen met een computer kan de urine automatisch worden getest. De resultaten kunnen worden geanalyseerd en dage-T T lijks worden verwerkt. Later I I komt een mogelijkheid de testresultaten direct te verzen-: den naar huisarts of zieken- Versi huis voor een gedetailleerde analyse. e eer twe bes Medische informatie op internet Pharma Nord, een farmaceu tisch bedrijf dat is gespeciali seerd in de productie van pre ventieve natuurlijke genees middelen en voedingssupple menten, heeft een informatie ve internet-site (http://www- iord .pharmanord.dk). Daarop kan jfHei iedereen de Pharma Nord Re- ,'^t di search Database raadplegen ,ort en originele wetenschappelij- ^e] ke publikaties opzoeken op de stofnaam, indicatie, tijdschrift ider, of schrijver. v ieedt jtwil t". WOUTER VAN EW1JK psychiater Een Engelse firma heeft vloei stoffen ontwikkeld die het ge- nezings- en aanpassingsproces na de behandeling van bepaal de kwalen sterk bekorten. Het betreft kwalen die tegenwoor dig behandeld worden met sterke lichtbronnen van bepaal de golflengten: de zogeheten fotodynamische therapie. Dat is anders dan de veelgehoorde lichttherapie met de bedoeling mensen, tijdens een verblijf in een met daglichtlampen intens verlichte kamer, als het ware uit hun depressiviteit te doen 'ont waken'. Wat het bedrijf in Brighton, met de veelbelovende naam Destiny Pharma (DeP), heeft ontwik keld, heeft te maken met herstel van zieke organen of van delen daarvan. Dus herstel met be hulp van licht in samenwerking met bepaalde vloeistoffen. In dat laatste zit 'm nu net de kneep, want die vloeistoffen moet je ook weer kwijt uit je li chaam. Fotodynamische therapie, kort weg pdt, wordt met wisselend succes sinds een aantal jaren toegepast om ziek weefsel, dat een bedreiging vormt voor de directe omgeving, te vernieti gen. Behandeling met lichtstra len is in feite al meer dan een eeuw oud; de Deense arts Niels Rydberg Finsen paste in 1895 voor het eerst ultraviolet licht toe bij de behandeling van huidaandoeningen. Hij kreeg er in 1903, een jaar voor zijn dood, de Nobelprijs voor de genees kunst voor. Bij de hedendaagse pdt wordt een lichtgevoeüge, speciaal sa mengestelde chemische oplos sing bij de patiënt in de bloed baan gebracht. Dat spul nestelt zich, omdat de chemische sa menstelling ervan speciaal is af gestemd op de soort aandoe ning, in het zieke weefsel; het wordt daardoor geabsorbeerd. „Vervolgens wordt op dat ge bied een intense licht-, warmte- (dus infrarood) of ultraviolette bron gericht", legt een mede werker van DeP uit, „al naar ge lang het soort chemische oplos sing. De energie van die straling leidt ertoe dat er een voor het zieke weefsel giftig toxine uit de chemische oplossing ontstaat. Dat tast de zieke cellen aan, vernietigt ze en het laat de ge zonde cellen ongemoeid." Het was een grote overwinning voor de medische wetenschap toen dit voor het eerst lukte: de kwaal de nek omdraaien zonder de patiënt te wurgen. Maar een groot nadeel was, en is tot op heden nog steeds, dat de che mische substantie soms maan den nodig heeft om het lichaam in zijn geheel te verlaten. En daar zit je dan als patiënt met chemische rotzooi in je li chaam, dat je dan wel van je kwaal afhielp maar waardoor je al die tijd toch maar in een soort quarantaine moet verblij- „Veel van dergelijke substanties zijn namelijk ook in minimale concentraties extreem gevoelig voor licht-, warmte- en uv-stra- ling", aldus de DeP-woordvoer der. „Een wandelingetje buiten in de zon is ten strengste af te raden zolang niet alle sporen ervan uit het lichaam verdwe- inaf ït pi lorte nen zijn. Want dat kan tot alleijMet lei schadelijke neveneffecten, lee misschien zelfs tot de dood lei-fstai den." |:rkt „We hebben nu chemische looij substanties met dezelfde foto- NJ eigenschappen uitgedokterd »ndi> die slechts heel kort foto-actief zijn en die bovendien snel, meestal binnen 24 uur, geheel uit het lichaam zijn verdwenen - Hun uitwerking is veel sneller J"*- dan dat van de conventionele 1.07 I oplossingen. Daarnaast wordei.04' ze, zoveel als mogelijk is, direciirna van buitenaf in het aangetaste üjn weefsel gebracht. Dat is soms ör§e wat belastend voor de patiënt maar daar staat tegenover dat die toch binnen een dag na de \AL behandeling weer gewoon naai buiten kan, zonnig of niet. £A/ PAT WAS ALL££N Al AAR ner ££RST£ COUPL£T.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14