Halve ton boete voor illegaal tentfeest 'Kruipen in een modderbad is gewoon heerlijk' Jan Zalmpie duldt geen opvolgers naast zijn woning Rijn Veenstreek Opnieuw mishandeling bij jeugdcentrum 't Farm Nieuwe plek school nog altijd niet bekendh MAANDAG 2 AUGUSTUS 1999 Drie gewonden bij twee ongelukken rijnsaterwoüdeBij twee ongelukken gisterochtend in Rijnsater- vvoude, zijn drie gewonden gevallen. De twee aanrijdingen ge beurden omstreeks half elf op de provinciale weg N207. Een 39- jarige inwoner van Gouda raakte door onbekende reden de controle over zijn auto kwijt. Hij raakte in de berm en botste vervolgens tegen een boom. Hij en zijn bijrijder zijn met nek- en armletsel overgebracht naar het LUMC in-Leiden. Korte tijd la ter was het enkele kilometers verderop opnieuw raak. Als gevolg van de file die was ontstaan, had een kop-staartbotsing plaats. Een 39-jarige inwoonster van Alphen aan den Rijn is met rug- en nekletsel afgevoerd naar het ziekenhuis. De politie onder zoekt nog wat de precieze toedracht is van de ongelukken. foto hielco kuipers Mishandeling vanwege tatoeage alphen aan den rijn Een Alphenaar (25) is zaterdagavond om streeks zeven uur in het Zegerslootpark mishandeld. De man had een tatoeage met een verwijzing naar de stad Amsterdam. Dat was voor een onbekende man aanleiding om de Alphenaar lastig te vallen. Het slachtoffer liep door, maar toen hij zijn bela ger en diens vriend opnieuw tegenkwam, kreeg hij een klap in Gladiatorengevechten in Archeon alphen a i Ter ere van het Romeins millennium orga niseert Archeon op zondag 8 augustus een aantal gladiatoren gevechten. Zo strijdt een beer tegen een jager, een Trader tegen een netvechter en een tweezwaardenvechter tegen een Kelti sche strijder. Naast de gevechten is op het terrein van Archeon ook een offerceremonie bij te wonen en hebben diverse op tochten plaats. Het Romeinse entertainment wordt verzorgd door de Stichting Omnia; een groep mensen die vroeger bij Ar cheon werkten. Kunstzinnig vroeg vogelen urun« Alle vroege vogels van Alphen aan den Rijn kunnen zich zondag tussen 9 en 12 uur, creatief uitleven in Park Rijnstroom. De Alpheuse kunstenaar Chris Nobel helpt de deel nemers op weg met kwast en kleuren. Persfotograaf Eric Taal leert geïnteresseerden hoe je een betere foto kunt maken. Voor degenen die niet stil kunnen zitten kan er in Park Rijnstroom ook worden gedanst. Christine den Besten geeft om 10.30 uur een les in country line dancing. Snelheidsduivel ramt muur Een 22-jarige Alphenaar verloor zondag- ur en ramde op de Hoogewaard in betonnen muur. De jongeman ver- 100 kilometer per uur over de weg avond de macht Koudekerk aan den Rijn e klaarde met een snelheid richting Leiderdorp te hebben gereden. Hij werd met onbekend letsel naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdoip vervoerd. Fietsers gewond na aanrijding alphen aan den run Een 37-jarige fietser en zijn 33-jarige passa- giere uit Alphen zijn vrijdagmiddag gewond geraakt bij een aan rijding met een 20-jarige Alphense automobiliste. Het ongeluk gebeurde op de Lijsterlaan in Alphen. Door onbekende oorzaak raakte de automobiliste de macht over het stuur kwijt. Ze kwam op de verkeerde weghelft terecht en raakte de fietser en zijn passagiere. De fietser liep snij- en schaafwonden op. Zijn bij rijdster brak haar benen en liep letsel op aan haar neus. Beiden zijn overgebracht naar het LUMC in Leiden. Dronken man opgepakt alphen aan den rijn Een 39-jarige nacht van zaterdag op zondag op de Eisenhowerlaan aange houden wegens het rijden onder invloed. Hij kreeg een rijver bod van drie uur en een boete van 600 gulden. Alphen neemt strafmaatregel Bodegraven over Alphen heeft een agrariër een dwangsom van 50.000 gul den opgelegd omdat hij onlangs op zijn land een tent feest hield zonder vergunning. Volgens een gemeente woordvoerder ging het om een verplaatst tentfeest, dat acht vrienden op dezelfde avond enkele kilometers ver derop in het buitengebied van Bodegraven zouden hou den. Bodegraven weigerde een vergunning en dreigde met een dwangsom van een halve ton als het toch door ging. Alphen nam de strafmaatregel over. alphen aan den run marieta kroft vriendengroep een vergunning te geven omdat het feest vorig jaar nogal wat klachten van ge luidsoverlast veroorzaakte. Bo vendien stopte het feest niet op het afgesproken tijdstip van een uur. De gemeente voelde zich gesterkt in het besluit na een negatief advies van de politie. „Lacherig verlieten die jongens het gemeentehuis", zegt juri disch medewerker H. Jacobs. „Dus we hadden wel het ver moeden dat het feest waar dan ook zou doorgaan. We hebben F. Hoogendoorn, woordvoerder van het tentfeest dat eerst in Bodegraven zou worden ge houden, bestrijdt dat het om hetzelfde ging. „Wij mochten geen feest geven, terwijl we veel kosten al hadden gemaakt. De tent verhuurden we daarom aan een kennis zodat hij zijn twaalfenhalfjarig huwelijksfeest in plaats van in de stal in de tent kon houden." de Alphen daarvan op de hoogte gesteld." Hoogendoorn heeft geen en kel begrip voor de weigering van de vergunning. „Al negen jaar geven we een feest in goed overleg met de politie. Nooit gebeurd er iets. Vorig jaar was er dan wel wat geluidsoverlast en dat betreuren we. De boete van 190 gulden was echter niet hoog." Hij geeft ook toe dat het feest langer doorging dan tot een uur toen het volgens de vergunning had moeten stop pen. „Wat is dat nou voor een tijd, om twaalf uur begon het pas. De commissaris van de po litie begreep dat ook wel en zei om een uur 's nachts, doe het geluid maar wat zachter. Dat deden we." De aanvraag voor het feest van dit jaar lag al ruim drie we ken bij de gemeente Bodegra ven, toen ze een halve week te voren van de politie hoorden dat het dit jaar niet mocht doorgaan. Die mededeling kwam volkomen onverwacht want tijdens een evaluatie van de gemeente en de politie vorig jaar hebben ze niet gehoord dat ze voortaan geen vergunning meer zouden krijgen. „Vorig jaar kwam die ook pas een dag voor het feest, dus wij dachten dat het nu ook wel goed zou zit ten", zegt Hoogendoorn. Een gesprek met de burgemeester en de politie hielp niet. „Dieptriest", verzucht Hoo gendoorn. „Acht jaar gaat het goed. Een keer is er wat ge luidsoverlast en dan krijgen we gelijk geen vergunning r B zijn genoeg feesten i ven die vaker uit de hand g pen zijn, zoals bij het jongeren centrum De Zon. Die feesten worden nog steeds gehouden. Moet de burgemeester niet trots zijn op een feest dat al ne gen jaar wordt gehouden zon der vechtpartijen of drugsge bruik, juist in zijn gemeente?" Het zit hem dwars dat de man aan wie ze de tent ver huurden, nu ook in de proble men is gekomen. Slechts enkele uren voordat het feest bij hem zou beginnen, bracht de politie de Alphenaar van de dwang som op de hoogte. Omdat de verhuur van de tent pas op die zelfde dag was geregeld, was hij niet meer in staat geweest een vergunning aan te vragen. De gemeente eist het geld nu omdat de politie om kwart voor vier 's morgens officieel vast stelde dat er een tentfeest gaan de was. „Er waren veel bezoe kers, er stonden mobiele toilet ten en er stond een wagen die snacks verkocht", zegt politie woordvoerder R. Blom. „Het was dus niet zomaar een beslo ten familiefeest." De agrariër wil nog niet reageren op de dwangsom omdat hij nog in ge sprek is met de gemeente A^™ phen. De hoogte van de dwangsorj^^ heeft Bodegraven min of med"BBI willekeurig vastgesteld. „W hadden het ook op 40.000 gul den kunnen houden", zegt Ja cobs. „Het moest een hoog be drag worden, want anders zoi het zeker geen effect hebber] Als we de hoogte op duizeni gulden hadden vastgesteld, wis ten we zeker dat het feest zoi doorgaan." Het optreden van de ge meenten Bodegraven en Al phen heeft geen gevolgen voo andere schuurfeesten die in d zomer bijna wekelijks in de pol ders worden gehouden.Als w duidelijke afspraken kunnei maken en daar serieus mei wordt omgegaan, geven we eei vergunning af', zeggen d> woordvoerders van Alphen ei Bodegraven. Survival Spijker op camping Spijkerboor y oosterveen „Hé, probeer die klompen droog te houden", roept een jongen naar een deelneemster aan het 'kloepen'. Een ietwat onzinnige uitroep afgelopen za terdag, want probeer maar eens al kruipend in een modderbad houten schoeisel vrij te houden van enige smet. Toch is dat de bedoeling van dit onderdeel van de jaarlijkse Survival Spijker op camping Spijkerboor in Oud Ade. Inderdaad is het bij het kloepen onmogelijk schoon over te komen. „Dat lukt niet, mijn klompen beginnen al vol te lopen", is dan ook het ant woord van het meisje. „Vijf kuub schone potaarde hebben we voor de kloepbaan gebruikt", vertelt Dick Elliswijk (46). Hij is vaste gast op de camping en samen met Piet Hendrikse organisator van de survival. Dat blijkt ook wel, want je zakt als deelnemer diep weg in de baan van zo'n vijftien meter lang. „We kwamen op het idee, omdat we op televisie iets dergelijks hadden gezien. Alleen gebruikten ze geen klompen en ook geen modder. Dat hebben Piet en ik bedacht." Naast het kloepen zijn er nog zes andere onderdelen: een 'tokkelbaan' (ander woord voor kabelbaan), kratjes stapelen, een zeephelling, polsstoksprin- gen, Amerikaans worstelen en zaklopen. „Bij al deze onderde len gaat het om de snelste tijd", zegt Elliswijk. „Het team, be staande uit tien personen, met de meeste snelle tijden wordt de winnaar." Ondertussen pro beert een twintiger in balans te blijven op een stapel kratjes. Ongeveer zes staan boven op elkaar. Het is een uiterst wanke le toren die niet mag instorten. Als hij er tien op elkaar heeft gestapeld, kan hij aan de bel trekken. Het is geen gemakkelij ke klus, want de kratten worden van onderen aangegeven. Maar het lukt hem en triomfantelijk luidt hij de bel. Al drie jaar wordt de Survival Spijker gehouden op de smalle strook grasland bij de camping en elk jaar groeit het evenement flink. Deze dag doen er 150 mensen mee. Wendy Seitz (24), afkomstig van camping Hori zon, heeft zojuist de zeephel ling achter de rug. „Winnen is niet het belangrijkste, het gaat vooral om het plezier." Haar teamgenoot Natascha van den Boogaardt vindt het niet erg dat ze met veel moeite de hinder- nisbaan moest nemen. „Na een paar pogingen is het toch ge lukt. In elk geval heeft ons team de tweede tijd neergezet." De 40-jarige Greet Havenaar uit Den Haag heeft zojuist de kloepbaan afgelegd. Onder de modder kruipt ze uit de drek. „Grandioos, heerlijk", zegt ze Wie van de twee ligt het eerste ii Spijkerboor. nog nagenietend. Hier heb ik echt naar uitgekeken. Voor zo iets hoef je echt niet naar Span je." Vervolgens springt ze in het verkoelende water van de Ka- gerplassen. Het 'bad' is geen het water? Het Amerikaans worstelen is een van de spectaculaire onderdelen van de survival op camping De overbodige luxe, want het is be hoorlijk warm aan wal. „Veiligheid staat bij de survi val voorop", benadrukt Dick El liswijk. „Als steigerbouwer moet ik mijn naam hooghou den. Er zijn gelukkig nog nooit ongelukken gebeurd. Hier lo pen vier EHBO'ers rond om de zaak in de gaten te houden." Campingeigenaar en EHBO'er Hans van der Hulst vult hem foto taco v aan; „Alleen moeten we uitkijn ken dat er niet overmatig bierj wordt gedronken. Dat kan met het sporten uit de hand lopen. We moeten het wel gezellig houden." Onverwacht afscheidsfeest voor eigenaar Zalm 's Zeevis weteringbrug marieta kroft Net als op alle andere dagen was hij van plan om ook afgelo pen zaterdag om zes uur zijn vishandel aan de Huigsloterdijk in Weteringbrug gewoon op slot te gooien. Dit keer was het dan wel voorgoed, maar een af scheidsfeestje was bij Jan Smit ofwel Jan Zalmpie niet in zijn gedachten opgekomen. Maar dat liep even helemaal anders. Ruim een uur voor sluitings tijd staat opeens de B-kapel uit Roelofarendsveen voor zijn deur. De muzikanten brengen te midden van vele tientallen vaste klanten, vrienden en col lega's een serenade. De ver baasde Jan Zalmpie, zoals hij bij iedereen bekend is, ontkomt niet aan een feest. Verbaasd komt hij in een wit schort en witte kaplaarzen naar buiten. Van visverkoop komt niets meer. behalve dan de allerlaat ste aan burgemeester Van Hou- welingen van Haarlemmer meer. De knaak die hij voor de zoute haringen van de burge meester krijgt, belooft hij zorg vuldig te bewaren. Smit wordt op 12 augustus 65 jaar. Het is een mooie leeftijd om te stoppen, vindt hij. Op zijn tiende ging hij al met zijn vader mee vis verkopen. Met paard en wagen reden ze door alle dorpen in de omgeving. In- 1964 werd dat een auto. Met het venten stopte hij tien jaar geleden. De klanten konden voortaan alleen terecht in zijn zaak met de naam Zalm's zee vis aan de Ringvaart. Zalm's zeevis verdwijnt nu voorgoed in de geschiedenis boeken. „Nee ik heb geen op volger. l'oen ik moest trouwen, bleek dat mijn schoonouders Jan Smit alias Zalmpie geniet zichtbaar met nostalgie samen met burgemeester Van Houwelingen van zijn laatst verkochte haring. geen dochter hadden", grapt de niet dat iemand anders de zaak vrijgezel. Maar dan wordt hij zou overnemen. Ik woon er- serieus. „De viszaak gaat hier naast met mijn moeder. Ik heb helemaal weg en er komt een geen zin meer in die baklucht huis voor in de plaats. Daarin en al die drukte. En als ik zou gaat mijn neef wenen. Ik wilde zien dat hij het niet goed doet foto taco van der eb of slechte vis verkoopt, zou het Onder hen ook vaste klant en mijn dood zijn. Daar kan ik niet vriend Joop Doderer met zijn tegen." vrouw. „Dag vriend Joop, ouwe Veel tijd voor een interview reus", begroet de blij verraste heeft Jan Zalmpie niet. Vele Smit de in Roelofarendsveen handen schudt hij in zijn tuin. wonende acteur. „Ik ben meer dan vaste klant van hem", legt Doderer even later zijn bezoek uit. „Hij is een hele goede vriend en ongetwijfeld de beste visman van de regio. Tja, waar zal ik nu naar toe moeten voor een lekker vissie. Dat zal dan wel Scheveningen zijn." Een andere vaste klant was Ton Heemskerk. De Haastrech tenaar kwam geregeld helemaal naar Weteringbrug om vis te kopen. „Je vindt nergens een viszaak die zo schoon is als hier", prijst hij. „Jan is nooit chagrijnig. Je gaat er niet weg zonder de nieuwste mop. Die heeft hij dan weer gehoord op de visafslag in Scheveningen waar hij elke dag naar toe ging." Volgens Heemkerk was Smit een goede visverkoper. ,Als er bijvoorbeeld eens wei nig kabeljauw was op de visaf slag, bood hij net zolang totdat hij ze had." Jaap den Ouden, die een viszaak in Krimpen aan den IJssel heeft gehad, beaamt dat. „Weteringbrug is zo afgele gen. Je moet wel een persoon lijkheid zijn om klanten te kun nen trekken." De complimenten voor Jan Zalmpie blijven nog even door gaan. De gasten genieten van een drankje en van Smits laat ste zure bommen en haringen. Auto's rijden en boten varen toeterend voorbij. Ze voldoen aan het verzoek op een bord aan het begin van het dorp: Zalmpie met pensioen, drie keer toeteren. Plotseling zetten de aanwezigen in de tuin van Jan Smit een lied in: 'Zalmpie, O Zalmpie, Wat moeten wij nu toch zonder vis. Jan toch, O Jan toch, het wordt nu zo'n gemis.' Jan Zalmpie straalt. „Hoe ik me voel? Enorm goed. Ik kan wel tegen een stootje hoor." oude wetering Een bezoeker van jongeren centrum 't Farm in Oude We tering is in de nacht van vrij dag op zaterdag nadat hij het centrum had verlaten in el kaar geslagen door drie gas ten. De 18-jarige soosbezoeker uit Oude Wetering liep daarbij onder meer gezwollen scheenbenen op en hoofdlet sel. De drie relschoppers; een 15-jarige uit Roelofarends veen, een 16-jarige uit Nieuw Vennep en een 18-jarige uit Abbenes, werden korte tijd la ter door de politie opgepakt en ingesloten. Jongerencentrum 't Farm kampte eerder dit jaar met een lastige groep bezoekers. Na enkele vechtpartijen be sloot het bestuur portiers in te huren en een deel van de groep voortaan te weigeren. Zo'n 15 20 man kreeg een brief thuis met daarin de me dedeling dat ze niet meer wel kom waren in de soos. 't Farm-voorzitter Rene Wessel- man heeft begrepen dat de drie jongen die dit weekeinde zijn opgepakt tot deze groep behoren. Wesselman betreurt de mis handeling. Sinds het jonge rencentrum in april van dit jaar portiers inhuurde keerde de rust weer. „Er gingen zelfs stemmen op om het weer zonder portiers te gaan doen. Na dit weekeinde betwijfel ik of dat verstandig is. De pro blemen zijn klaarblijkelijk nog niet over. De politie, zo heeft Wesselman begrepen, gaat de zaak stevig aanpakken. „Zij zijn het gedoe met die gasten ook zat." noordwukerhout peter blok Wat het nieuwe adres van het Noordwijkerhoutse Leeuwen horst College, onderdeel van het Teyüngen College, wordt, is na ruim een half jaar van on derhandelen nog niet bekend. Het Leeuwenhorst College wil aan het begin van het school jaar 2002-2003, in augustus 2002, het nieuwe pand betrek ken. Het huidige pand van het Leeuwenhorst College aan de Langelaan heeft volgens alle be trokkenen zijn langste tijd ge had. Het gebouw zou duurder zijn dan nieuw bouw. Maar om het nieuwe on derkomen te financieren is veel geld (tien a twaalf miljoen gul den) nodig. Daarom heeft de gemeente de grond onder de school aan de Langelaan in middels aan het Leeuwenhorst Congres Centrum verkocht, op voorwaarde dat voor het college een andere locatie wordt ge vonden. In september gaan het gemeentebestuur en de school leiding weer over de kwestie 'Leeuwenhorst' om de tafel zit-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12