n muiden Families zijn het eens met bouwplannen 'We willen wel iets nuttigs doen' 99 99 Regio OPEN TIJDENS DE VAKAIMTiE GLASBREUK IGLAS NODIG?l iGHEEEEJ' Rotonde tijdelijk vrijgegeven Leiderdorpers brengen ambulance naar Vesheskaja van j Edah 1 MAAN DAG 2 AUGUSTUS 1999 Oegstgeestenaar redt leven Katwijker oegstgeest Een inwoner van Oegstgeest heeft zaterdagmorgen in alle vroegte een 26-jarige Katwijker na een botsing uit diens auto gesleept vlak voordat de wagen in brand vloog. De Katwij ker had zijn auto op de Rijnsburgerweg in Oegstgeest niet onder controle en reed in de bocht met de Rijnzichtweg/Floresstraat rechtdoor. Hij botste daardoor eerst tegen een lantaarnpaal en daarna tegen een betonnen paal, waarna hij tot stilstand kwam op de fietsbaan. De Oegstgeestenaar, die in de buurt woonde, snelde daaiftp naar de auto en trok de Katwijker uit het wrak. Pal daarna vatte de auto vlam en brandde hij geheel uit. Het slachtoffer is naar het LUMC gebracht, waar het uiteindelijk wel mee bleek te vallen met zijn verwondingen. Hij kan zich niets meer herinneren van het ongeluk. In zijn bloed werden sporen van drugs aangetroffen. De politie heeft proces-verbaal opge maakt en het rijbewijs van de man ingenomen. Kolk tegen wateroverlast Weddepad zoeterwoudeDoor het plaatsen van een kolk hoopt de ge meente Zoeterwoude een eind te maken aan de wateroverlast aan het Weddepad. In de berm van deze weg - tussen de Wei poort en de Broekweg - zakt het regenwater niet snel genoeg weg. Om te voorkomen dat het fietspad onder water komt te staan, wordt momenteel een kolk geplaatst. Ook wordt een aan tal putten opgehoogd. CMC verhuist mee met Bilance oegstgeest Het Centraal Missie Commissariaat (CMC) verhuist in januari met de Oegstgeestse ontwikkelingsorganisatie Bilance mee naar Den Haag. Bilance, dat nu nog met het CMC in Huize Duinzicht is gevestigd, bood het CMC aan mee te verhuizen omdat deze organisaties veel samenwerken. Het CMC twijfelde echter lange tijd omdat veel medewerkers in Oegstgeest wilden blijven. leiderdorp De rotonde in de Leiderdorpse Persant Snoepweg is tij delijk vrijgegeven voor alle verkeer. De rotonde is nog niet klaar, maar gedurende de bouwvak kunnen automobilisten gewoon gebruik ma ken van alle weghelften. Op 9 augustus worden de werkzaamheden ter hoogte van het Rijn land Ziekenhuis weer hervat. Dan kunnen automobilisten in beide richtingen afwisselend gebruik maken van één weghelft. De rotonde is in september klaar. De aanleg van de rotonde begon gelijktijdig met de aanleg van een rotonde bij de nieuwbouwwijk Leyhof. De sa menvallende werkzaamheden veroorzaakten eind juni een grote ver keerschaos in Leiderdorp, omdat de twee belangrijkste wegen naar de A4 maar beperkt toegankelijk waren. foto mark lamers heeft ze het ministerie van jus titie inmiddels om hulp ge vraagd. De Russische Leider- dorpse vindt het heel belangrijk om haar man te vergezellen naar Vesheskaja. „Ik spreek Russisch en ik begrijp de men taliteit. De douane en de politie zijn in Rusland niet makkelijk." Volgende week hopen Roma- nova en Burggraaf met de am bulance te vertrekken. Het zie kenhuis in Vesheskaja zit vol gens het echtpaar te springen om de ambulance en de spul len. De ambulance is geschon ken door het Rode Kruis, de medische spullen komen uit ziekenhuizen. Verder hebben bedrijven en particulieren geld bijeengebracht zodat de Leider dorpers met het vliegtuig terug kunnen. leiderdorp judy nihof De ambulance voor het streek ziekenhuis in het Russische Vesheskaja staat al klaar. Tot aan de nok gevuld met rolstoe len, kleding en medicijnen. Het wachten is nu alleen nog op een vergunning voor Olga Ro- manova. De Russische, die in Leiderdorp woont met haar man René Burggraaf, wil de ambulance graag zelf op de plek van bestemming brengen. Het is zeer de vraag of dat kan. „Ik kan morgen weg, maar ik kan niet terug", aldus Romano- va. „Om weer in Nederland te komen, heb ik een stempel no dig in mijn verblijfsvergunning. We wachten op een besluit van de vreemdelingenpolitie." Om dat het allemaal zo lang duurt Vakantie-activiteiten in Voorschoten voorschoten Golfen, zeilen, circus kijken en politiemannetje en -vrouwtje spelen. Dat zijn enkele onder delen van de jeugdvakantiebe- zigheden die morgen in Voor schoten beginnen. Het was de bedoeling om vandaag al van start te gaan met demonstraties van de brandweer. Die zouden plaatsvinden op het buitenter rein van Het Wedde, maar om dat het zwembad tot 16 augus tus niet beschikbaar is, is die activiteit komen te vervallen. Dat geldt ook voor de aqua-dis- co op vrijdag 13 augustus. •woensdag 4 augustus: golfen bij I let s: "De politic zoekt jóu" Van der Haarplein. van n lï l'imses B-jarigen ei 'en augustus: circusvoorstelling ir jarigen en i 12-jarigen •donderdag 12 augustus: Splash, spelen n Flevoweg 4 2318 BZ Leiden Tel. 071 - 522 34 39 Fax 071 - 521 39 17 SINDS Renovatie en nieuwbouw op Swetterhagecomplex WORDT SCHOONHEIDSSPECIALIST Erkend STIVAS-diploma, 1 praktijk. Vooropleiding n maanden één dag of twee avoi 5 9 MAANDEN, volgend jaar nodig. Cursusgeld lage maande Vraag studiegids (ook 's avonds en in het COLLEGE DE PARIS Laan van Meerdervoort 368, Den Haag Met tram 3 en 12 slechts 15 minuten van N.S. Station Bel nu: 070 - 363 21 88 De cliënten-vertegenwoordigersraad is het in grote lij nen eens met de 'goed doordachte' plannen voor reno vatie en nieuwbouw van Swetterhage, de woon- en leef gemeenschap voor verstandelijk gehandicapten in Zoe terwoude. commissie en behartigt de be langen van de bewoners die daar zelf niet toe in staat zijn. De stichting Gemiva-SVG, waaronder het complex valt, heeft een lange-termijn huis vestingsplan naar het ministe rie van VWS gestuurd. Het aan tal bewoners moet geleidelijk terug van 317 nu naar maxi maal tweehonderd, zoals het Rijk voorschrijft. De stichting wil een groot deel van de ge bouwen vernieuwen en eender de van de grond verkopen aan de woningbouwvereniging Wil- „Iedereen ziet in dat het com plex moet worden aangepast aan de eisen van deze tijd, ook al staan de gebouwen er pas twintig jaar. Nu wonen veel be woners nog bij elkaar, terwijl ook zij recht op privacy heb ben. De huidige huisvesting kan echt niet meer", aldus P. Knijnenburg, voorzitter van de raad, die bestaat uit familiele den van de bewoners. De raad is zeven jaar geleden in de plaats gekomen van de ouder- librord of de gemeente. Op die strook langs de Dokter Kort manstraat wordt gedacht aan huurwoningen voor mensen zonder handicap en een aantal bewoners van Swetterhage die met begeleiding zelfstandig kunnen wonen. De overige be woners kunnen doorstromen naar gezinsvervangende tehui zen. Met het plan is een bedrag gemoeid van 58 miljoen gul den, dat Gemiva-SVG hoopt te krijgen van het ministerie. Gemiva-SVG wil niemand te gen zijn zin overplaatsen en wil de plannen tot 2012 geleidelijk uitvoeren. Knijnenburg: „Dat zijn voor ons belangrijke pun ten. Lang niet alle ouders en andere familieleden van bewo ners zijn al gewend aan het idee dat verstandelijk gehandicap ten op zichzelf gaan wonen. Ook de tegenstanders beseffen dat er wat moet veranderen, maar hebben tot nu toe alleen beschermd wonen meege maakt. Zij zijn bang dat hun fa milieleden wat overkomt als ze zelfstandig gaan wonen, ook al gebeurt dat met begeleiding. Maar dat hoeft ook niet. Er wordt niets gedaan zonder toe stemming van de familie. Als het overgrote deel tegen de plannen van Swetterhage zou zijn, zouden wij ook tegen heb ben gestemd, maar dat is niet zo. De verhouding is fifty-fifty." De leiding van Gemiva-SVG heeft al aangegeven dat de plannen worden aangepast als blijkt dat niet zoveel mensen kiezen voor zelfstandige huis vesting. Uit een, overigens nog niet afgerond, woon/wensen- onderzoek komt echter naar voren dat wel degelijk een groot aantal wil verhuizen. Knijnen burg: „Veel mensen moeten de omslag nog maken van vrijwel uitsluitend beschermd wonen naar een mix van beschermd en zelfstandig wonen met begelei ding. Maar belangrijk is dat al leen de koers is vastgesteld en dat alle fasen nog met ons en de bewoners worden doorge nomen. Tot nu toe is erg zorg vuldig gehandeld en zijn we overal bij betrokken." lieke de kwant Terwijl half Nederland op cam ping en strand neerstrijkt voor twee weken niets doen, staat Mohammed Mohammed-Ali in Hillegom bollen in te pakken.' En jaloers is hij niet op de va kantiegangers. Integendeel. De Sudanese asielzoeker is blij dat hij twaalf weken lang iets an ders mag doen dan niets. In de enorme schuur van bol- lenbedrijf Van Waveren staan grote ventilatoren te blazen. Om de werknemers, en vooral ook de bollen, koel te houden. Vlakbij een van de verkoelers staat Mohammed aan een grote tafel zakjes bollen van hun niet jes te ontdoen. Ze bevatten het verkeerde aantal bollen, een euvel dat de Sudanees samen met twee Ieren in een paar uur moet verhelpen. Niet het leuk ste klusje dat hij tot nu toe heeft gedaan, zegt hij. Liever staat hij bij de tel- of inpakmachines. „Maar het is beter dan niets." Mohammed Mohammed-Ali kwam drie jaar geleden vanuit Khartum, de hoofdstad van Su dan, naar Nederland. Hij moest in eigen land een studie com- puterkunde afbreken en vluch ten. Zijn lidmaatschap van een Mohammed Mohammed-Ali aan het werk. verboden partij vormde een ge vaar voor hem en zijn familie. In Nederland zwierf hij aanvan kelijk van het ene opvangcen trum naar het andere. „Zwolle, Bergen op Zoom. In Harderwijk Lord Verse Frites pak 750 gram Spcmcboncn per kilo 'IKGA VOOR EDAH!' Geldig van 2 f/m 7 augustus 1999. bij de dolfijnen en in Slagharen bij de pony's." Nu woont hij in Arnhem, waar hij een kamer in een Asielzoekers Centrum deelt met drie anderen. „Het centrum is goed. Ieder een doet echt zijn best. Maar we kunnen niets doen dan eten, slapen. Ik zal niet zeggen dat we leven als dieren. Maar wel zoiets. Tien uur in je kamer zitten en niets doen. Dat is ons probleem. We hebben power in ons, we willen iets nuttigs doen, maar we moeten wachten. En dan gebeuren er wel eens rare dingen. Mensen gaan vechten, stelen. Ik ben heel blij dat ik hier twaalf weken mag wer ken." Twaalf weken is de maximale tijdsduur waarvoor Moham med als asielzoeker zonder ver blijfsstatus een werkvergunning kan krijgen. Via uitzendbureau Start en de Agrarische Perso neels Voorziening kwam hij met vier andere asielzoekers bij Van Waveren terecht. Directeur B. Bakker is er blij om. „Het is niet zo dat wij naar asielzoekers foto taco van der eb op zoek zijn gegaan omdat we mensen tekort komen. Dat is op dit moment niet zo. Maar ik ben wel heel blij dat ze er nu zijn en dat we zo een bijdrage kunnen leveren aan het door breken van hun sociale isole ment. Het is triest dat ze in Ne derland zo lang op duidelijk heid moeten wachten." Mohammed zelf zegt schou derophalend dat hij geen last heeft van 'isolement'. „Ik heb vijf goede vrienden en dat is ge noeg voor mij." Waar hij wel last van heeft is het gebrek aan vooruitgang. In 'Sudan zou hij nu een studie kunnen hebben afgerond. In Nederland doet hij niets. „Ik ben blij dat ik hier in het bedrijf nog iets kan leren. Dat kan ik goed gebruiken voor in de toekomst." In antwoord op de vraag of twaalf weken per jaar lang ge noeg is, legt Mohammed zijn zakje bollen neer. Zijn vrolijke gezicht krijgt iets verbetens. „De regering van Nederland moet ons vergunningen geven om het hele jaar te werken. Dan zouden we bezig zijn, iets nut tigs doen voor het land. Ze hoe ven ons dan geen zakgeld meer te betalen. We kunnen ons ei gen geld verdienen. Asielzoe kers zouden geen tijd meer hebben om onderling ruzie te maken of dingen te stelen. Het is veel beter voor iedereen." „En als mensen zeggen dat we dan de banen van de Neder landers innemen, dan zeg ik: ga naar een uitzendbureau. Elk uitzendbureau heeft wel dui zend banen. Iedereen kan aan de slag. Alleen willen veel Ne derlanders dit soort werk niet doen. Bollen inpakken voor 15 gulden per uur. Maar het is er genoeg. En voor mij is het heel fijn om hier te werken." Om het geld doet Moham med het overigens niet. Van de 1600 gulden die hij maandelijks verdient moet hij de helft af staan aan het Centraal Opvang Asielzoekers, dat de accomoda- tie voor asielzoekers beheert. „Verder betaal ik driehonderd gulden huur in Amsterdam, waar ik tijdelijk woon, en zo is er net vijfhonderd gulden over voor eten, kleding en de rest. Maar het kan me niet schelen. Ik ben niet in Nederland voor het geld. Als ik geld wilde, ging ik wel zwart werken." Mohammed hoopt binnen een maand of twee nieuws te krijgen van de Immigratie en Naturalisatie Dienst. Die nam hem in april een interview af en zal bepalen of hij een verblijfs status verdient. ,Als ik die krijg... Dan ga ik snel door met Nederlands leren. En dan naar de universiteit. Maar voorlopig wacht ik." Hij lacht. „En als je wacht op de IND kan het wel even duren." Mohammed pakt nog een zakje bollen en haalt de nietjes eruit. Hij kijkt uit naar het mo ment dat de chef komt zeggen dat er een ander klusje voor hem is. Achter de telmachine misschien. Of beneden, tussen de magazijnstellingen. „Ik hoop dat ik volgend jaar geen asiel zoeker meer ben. Maar zo wel, dan sta ik hier volgende zomer weer twaalf weken." Leidsch Dagblad IHCHIIiVliX ANNO 1899 Woensdag 2 Augustus GEMENGD NIEUWS - In September zal een verge lijkend onderzoek worden gehouden voor de betrek king van telephonist, uitsluitend voor vrouwelijke candidaten. Het aantal plaatsen zal nader worden bekend gemaakt. Zij, die voor plaatsing in aanmerking komen, wor den aanvankelijk als leerling-telephoniste in dienst genomen tegen een vergoeding van 15 of 30 per maand, al naar gelang zij in of buiten hun woon plaats worden werkzaam gesteld. Na voldoende geoefendheid in den telephoon- dienst verkregen te hebben, worden zij, naarmate van de behoefte, als telephoniste aangesteld op een jaarwedde van 400, welk bedrag, bij voortdurende geschiktheid, na drie maanden tot 500 wordt ver hoogd. Dit jaarlijksche traktement kan met vijfjaarlijk- sche verhoogingen van 100 klimmen tot 800, met dien verstande, dat verhooging boven 500 eerst dan kan volgen, als de telephoniste inmiddels blijk zal hebben gegeven van ook in de Engelsche taal de bedrevenheid te bezitten, welke in sub cvan het programma voor de Fransche en Duitsche talen is omschreven. ANNO 1974 Vrijdag 2 augustus LEIDEN - Als de gemeenteraad maandag akkoord gaat, zal binnenkort worden begonnen met de bouw van de Sumatrabrug over de Oude Rijn tussen de Admiraalswegen de Lage Rijndijk. Ze zal een kre diet beschikbaarstellen van 2.451.100. De brug zal worden uitgevoerd met drie overspanningen. De middelste overspanning komt boven de as van het vaarwater te liggen en zal voor de scheepvaart in be weegbare vorm (ophaalbrug) worden uitgevoerd. De doorvaartbreedte van het beweegbare gedeelte is aangepast aan die van de Schrijversbrug en be draagt 10.50 meter. De brug zal geschikt zijn voor drie rijstroken met aanliggende rijstroken en een voetpad. Ten behoeve van de aansluiting van de brug op de aanwezige wegen dient 't dwarsprofiel van de Admiraalsweg over enige lengte te worden aangepast. Verder moet het kruispunt Lage Rijndijk- Sumatrastraat worden gereconstrueerd. Voor het maken van de oprit vanaf de Lage Rijndijk moeten een aantal panden worden gesloopt. Dit zijn de wo ningen Lage Rijndijk 96a, 96b, 98, 100 en 102, alsmede een aangrenzend brandspuithuisje. ROTTERDAM - Willem van Hanegem zal het Rotter dams Philharmonisch Orkest dirigeren. Dat gebeurt op vrijdag 23 augustus in het sportpaleis Ahoy, waar het RPhO - als experiment - het eerste Promenade concert van het nieuwe seizoen 1974/75 zal geven. De Feyenoord-voetballer zal dirigent Edo de Waart vervangen aan het slot van het concert, wanneer een compositie op het programma staat die Van Hane gem op het lijf geschreven is. Namelijk, het bekende werk: 'Hand in hand kameraden', in 1961 voltooid door J. Valkhof en nu speciaal voor het RPhO geor kestreerd door Jurriaan Andriessen. Daar Van Hane gem vooral zal dirigeren in 'een-tweetjes' heeft An driessen ervoor gezorgd, dat de dirigent het orkest niet uit de maat kan krijgen. n nabesteld door binnen vi (blad aan de Roosevel(straat 82. U o a plaatsing een ingevulde cheqi taling na (geen t Ix'idsth het Leidsch

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11