'Schreeuwende behoefte' aan prefab-huisjes Kosovo Consumentenbond: Prijzenpost direct weggooien Economie Brazilië en Argentinië begraven de strijdbijl Straks hoger dan Utrechtse Dom den balen van grondspeculanten Deel erfenis Robert Maxwell in handen van krantengroep Verkoelend briesje Arm en rijk door de huizen TERDAG 31 JULI 1999 riEs ESO: Forse schade door verkeer rus Verkeersongevallen leveren de economie forse schade In 1998 veroorzaakten verkeersongelukken in de 29 OESO- Istaten een verliespost van 450 miljard dollar (922,5 miljard ilden). Dat komt neer op bijna twee procent van de totale pro- ïctie van de aangesloten landen, zo heeft de Organisatie voor onomische Samenwerking en Ontwikkeling, OESO, bere- jid. In de lidstaten kwamen vorig jaar bij verkeersongevallen 4.000 mensen om het leven. Dat is ondanks een teruggang n zes procent ten opzichte van het jaar ervoor onnodig hoog, oordeelde de organisatie gisteren. De OESO dringt daarom ji op meer snelheidsbeperkingen, lagere toegestane alcohol- omillages en een verbod op mobiele telefoons in de auto. xtra 'zomergidsen' Schiphol Airport [tiPHOLOngeveer vijftig medewerkers van de kantoren van hiphol Airport werken tijdens de drukke zomerperiode vrij- llig als lopende vraagbaak op de luchthaven rond. De 'zomer- Isen' zijn herkenbaar aan een geel T-shirt met daarop een iagteken en een I (van informatie). Tot eind augustus kunnen zes tot acht mensen van zeven uur 's ochtends tot acht uur 's jnds aangeklampt worden door reizigers met vragen. piniebladen verliezen terrein sterdam De opnieweekbladen hebben in de eerste drie landen van dit jaar terrein verloren. De periodieken Vrij Ne- a land, Elsevier, HP/De Tijd en De Groene hebben hun oplage t vele duizenden exemplaren zien teruglopen. Samen verlo- i de opiniebladen zeven procent van hun oplage. Uit de jong- cijfers van Het Oplage Instituut (HOI) blijkt ook dat het de b uwenbladen niet voor de wind is gegaan. Zij zagen hun op- e met twee procent dalen. De mannenbladen deden het wel id door de bladenafzet met 2,5 procent te verhogen. roog weer beperkt aardappelziekte ien Het droge weer en een eigen waarschuwingssysteem pen aardappelboeren om de agressieve schimmelziekte phy- hthora te beperken. Na een explosieve toename vorig jaar l de ziekte dit seizoen mee. Dat meldt coördinator P. Raatjes i het Emmense bedrijf Dacom, dat de meldingen verzamelt, schimmel tast het blad van de aardappelplant aan. Als dit in begin van het seizoen gebeurt, kan de aardappelopbrengst rijfden procent worden teruggebracht. Importbeperkingen weer van tafel BRASILIA Rtr-DPA Brazilië en Argentinië hebben gisteren hun handelsruzie bij gelegd. Na overleg met zijn Bra ziliaanse ambtgenoot F.H. Car doso heeft de Argentijnse presi dent C. Menem wetgeving die de Braziliaanse export naar zijn land bemoeilijkte, buiten wer king gesteld. Brazilië was begin deze week zeer verbolgen over de wetge ving. Het besloot daarom alle gesprekken met Argentinië over handel op te schorten. Boven dien vroeg Brasilia om een spoedzitting van het economi sche samenwerkingsverband Mercosur, waar beide landen lid van zijn. De Argentijnse importbeper kingen golden sinds kort onder meer voor textiel, papier en schoenen. Het land speelde daarmee in op de waardedaling van de Braziliaanse munteen heid, de real, eerder dit jaar. Daardoor werd het voor Brazi lië goedkoper te exporteren. De goedkopere real zette de relaties tussen de beide Zuid- Amerikaanse landen onder druk, vooral ook omdat Argen tinië moeite had het hoofd bo ven water te houden. Beiden vechten door de financiële tur bulentie op het Latijns-Ameri kaanse continent, een nawee Westerse industrie bereid productielijnen versneld op te zetten Fabrikanten in Nederland, Duitsland en België zijn druk bezig de productie op te zetten van duizenden prefab huisjes voor de vluchtelingen uit Kosovo. De huisjes die nen ter vervanging van de tenten. Inmiddels zijn er al vierhonderd klaar en naar de Balkan vervoerd. etten-leur anpoorspronkelijk was begroot. „Er is een schreeuwende behoefte", Volgens de vrijwilligersorgani- zegt een woordvoerder. .Alleen satie Quick Home in Etten-Leur de Macedonische regering is de vraag naar de onderko- heeft al gevraagd om 4.000 mens vele malen groter dan stuks." De fabrikanten bleken de af gelopen periode bereid hun productieschema's om te gooi en, zodat er zo'n vijfhonderd huisjes per week beschikbaar kunnen komen. Het gaat om prefab-onderkomens met een oppervlakte van vijftien vier kante meter, die tenten moeten vervangen waarin de vluchte lingen nu in de brandende hitte zijn ondergebracht. De huisjes zijn geïsoleerd. 105°70 Bode vorig jaar groot. In tr tijd steeg het aantal be- dat hier melding van* van een tot vijf procent, deze sector is het aantal en waarin werknemers irken afgenomen. Opval- echter dat het gemiddel- tal overuren per werkne- toenam. rtraging bouw B >r tekort personeel iag rixt albertsma ersoneelstekort bij bouw- ven is een groot pro- i. Het aantal bedrijven dat )or vertragingen oploopt s het bouwen is het afge- jaar meer dan verdub- Eind juni meldde al zes- irocent van de bedrijven stagnatie oplopen. Vorig as dit nog zeven procent, het Economisch Instituut Ie Bouwnijverheid, lanks de vertragingen er in juni bij minder jedrijven overgewerkt, ildt vooral voor het over- op zaterdag. In juni iet 29,9 procent van de yen in de sector hun emers langer werken, nu percentage op 21,2 pro- folgens een aantal bedrij- as het personeel niet be- ri aantal door het bedrijf gde uren over te werken, e grond-, water- en we- uw hebben de bedrijven r last van vertraging door leelstekorten. Toch is de ten opzichte van dezelf- 107,79 104,66 105,36 106,87 108,11 104,25 105,55 110,60 125,45 100,85 Rotterdam Niet iedereen verdient zijn brood graag op 40 het afmonteren van een van de vier poten van wat nu al meter hoogte. Bij kraanbouwerij Nelcon hoeft iemand met heet: de grootste container-kadekraan ter wereld. Op de hoogtevrees echter niet aan te kloppen. Momenteel zijn ruim 40 meter hoge poten in het Rotterdams havengebied twee medewerkers - een is onder het zeil bezig - actief met wordt een giek gemonteerd met een reikwijdte van 61 me- ik om maatregelen gevraagd maarten venderbosch 111,05 112.10 122,85 123.75 102,22 116,85 101,34 126,80 121,E 114,00 100,17 110.10 113,501, Amsterdam, Rotter- 108 70r Den Haag gaan geza" 108 70 druk uitoefenen op mi- 106,75 'ronk van ruimtelijke or- Hij moet, vinden de loo.io maatregelen treffen die 103.80 jeculanten voor eens en 98 55 'jd de pas afsnijden. 65,oopmeente Utrecht is niet de strijd tegen grond- tie in het nieuwe stads- idsche Rijn op te geven, een onlangs verloren tegen een projectont- SEN Utrechts grondgebied 112,6; 3,301 37,06. 33.59! 0.59 i.32 e van gwk. valuta bert isten 1,75 plus vijf gu ie valuta tage 2.25 EN worden in Leidsche Rijn de ko mende jaren 20.000 woningen gebouwd. De gemeente koopt alle grond in het gebied op en geeft ze vervolgens uit aan en kele grotere bouwcombinaties. Deze bedrijven krijgen een vastomlijnd bouwprogramma mee. De gemeente bedient zich van de anti-speculatiewet Voor keursrecht Gemeenten. Projectontwikkelaar Oost veen wil graag een graantje meepikken van Leidsche Rijn, maar komt wat de gemeente betreft hiervoor niet in aanmer king. De ontwikkelaar kan ech ter via een constructie met een grondeigenaar toch in deze nieuwe wijk aan de slag. Deze constructie heet 'zelfrealisatie' en de Utrechtse rechter heeft bepaald dat die toelaatbaar is. Die uitspraak is ingeslagen als een bom. Ook andere bouwende gemeenten vrezen nu dat grondeigenaren rechtstreeks zaken gaan doen met de meest uiteenlopende proj ec tontwikkelaars Pronk moet de Wet Voor keursrecht Gemeenten 'repare ren'. Dat zullen de vier grote steden na onderling overleg aan de minister laten weten. londen dpa-afp Acht jaar na zijn dood heeft het krantenimperium van de Britse mediamagnaat Robert Maxwell een nieuwe eigenaar gekregen. Het Britse Trinity, eigenaar van vele regionale laanten, neemt Maxwells Mirror Group voor 1,2 miljard pond sterling (4 miljard gulden) over. Trinity wordt daarmee de grootste krantenuitgever in Groot-Brittannië. Tegelijk krijgt het een van de grootste tabloids in handen: The Mirror. Deze krant concurreert met The Sun van Rupert Murdoch en The Daily Mail van de Daily Mail General Trust. De Mirror Group stond na de nog steeds niet opgehelderde dood van de flamboyante Max well in de etalage. Hij liet mil jarden aan schulden achter. Mei vorig jaar toonde het Duit se Axel Springer Verlag nog be langstelling, maar de onder handelingen ketsten af op de vraagprijs. niet in! Gooi de 'prijzenpost' maak alleen de gewone post inzij u toch al een boek zocht ivoorden op vragen als 'hoe die strepen in de tandpasta', over de grootste wereldwon- uur, 119 gulden) of cd's met koren (5 uur, 169 gulden) pen. En ga er maar vanuit dat htige prijs die beloofd wordt J lijk niet naar u toe komt. Wel post en nog meer aanbie den van de Consumenten- ^en er niet om. Maar toch lere Nederlander er nog steeds mee te maken: prijzenfesti- enveloppe met daarop in ters: „Gefeliciteerd! U bent de van een prachtige prijs. Maak oppe open en stuur uw win- indaag nog in. Haast is gebo- k op de prijzenfestivals is niet icht. 'Misleiding', roepen de consumentenorganisaties en 'overtre ding van de wet op de kansspelen en de reclameregels'. Toch zijn de ver spreiders van de prijzenboodschappen (veelal postorderbedrijven) maar moeilijk aan te pakken. „Wij voeren al decennia lang een strijd tegen dat soort sweepstakes", zegt een woord voerder van de Consumentenbond. „Echt succes hebben we nog niet ge boekt. Los van het feit dat het zo nu en dan weer eens onder de aandacht komt van de consument." Want de postorderbedrijven met hoofdprijzenfestijnen willen maar één ding volgens de consumentenorgani saties en dat is verkopen. Altijd moet de gelukkige winnaar van fantastische geldbedragen of een kleurentelevisie daarom nog wel eerst even wat bestel len. Dat varieert van boeken, cd's en video's tot een artisjokkenkuur om flink mee af te slanken. Naar de prijs kan de keurige besteller fluiten. Na vraag bij het postorderbedrijf leert dat altijd wel ergens in de geluksbrief met minuscule lettertjes de woorden 'u maakt kans op de prijs' te vinden zijn. De praktijken van de postorderbedrij ven zijn al jaren bekend. Een jaar of tien geleden liep het zelfs zo uit de klauwen dat de Consumentenbond een aanhoudende heftige campagne hield. Dit resulteerde weer in een ja renlange juridische strijd tegen het be drijf Keurkoop. De Hoge Raad bepaalde uiteindelijk dat de prijsvragen-reclame onder de wet op de kansspelen valt. Dat bete kent dat de postorderbedrijven zonder vergunning geen spel mogen uitschrij ven waarbij prijzen te winnen zijn en waarbij de deelnemer geen invloed kan uitoefenen op het resultaat van het spel, net zoals bij het werpen van dobbelstenen. Ook al is deelname dan gratis. De postorderbedrijven staken de kop pen bij elkaar, want het juridisch ge- rollebol en publiciteit daaromheen had de branche geen goed gedaan. Klanten lieten het steeds vaker afwe ten. Verenigd in de Postorderbond stelden de bedrijven een gedragscode vast. Hierin staat dat in reclame niet meer gesuggereerd mag worden dat de ontvanger de winnaar is en dat wie deel wil nemen niet per se ook een product hoeft te bestellen. De code is neergelegd bij de Reclame Code Com missie zodat wie wil klagen ook kan klagen. Bedrijven als Wehkamp zijn daarom gestopt met de prijzenfestij nen. Toch blijkt er nog steeds niet veel te ondernemen tegen de reclame. Van Justitie krijgen de klagers weinig me dewerking. „Justitie gedoogt de prak tijken", zegt juridisch medewerker Van Heeringen van de Stichting de Om budsman. „Het Openbaar Ministerie heeft het al erg druk", aldus een woordvoerder van de Consumenten bond. Daarom moet volgens Van Heeringen nieuwe munitie komen van de Recla me Code Commissie. Samen met de Consumentenbond heeft de stichting vijftig klachten verzameld over recente campagnes van Silvana, Postina, Rea der's Digest en Garant-O-Matic. Die van de crisis van Azië, tegen een recessie en een hoge werk loosheid. De economische problemen bemoeilijkten ook de samen werking in de Mercosur. Even werd gevreesd voor het voort bestaan van de vijf jaar oude organisatie. Naast Brazilië en Argentinië zijn Uruguay en Pa raguay lid. Chili en Bolivia zijn leden in spe. Dat is van belang als straks de winter op de Balkan toeslaat. De optrekjes kosten zo'n 4.000 gulden per stuk. Geld is het probleem. Voor 1.500 wonin kjes zijn al financiële toezeggin gen binnen, maar de fondsen werving verloopt door de va kanties op dit moment nogal stroef. Quick Home ziet dan ook met vurig verlangen uit naar het eind van de vakantie periode. beemte/broekland Klaartje 136 van boer Frank Haarman in het Gel derse Beemte/Broekland heeft weinig te mopperen. Waar elders in ons land op menig stuk grasland nichtjes, tantes en verdere familieleden puffen van de hitte, is het in haar onderkomen goed toeven. De loop stal van boer Haarman wordt namelijk bij hogere temperaturen extra gekoeld met vier grote ventilatoren, die zorgen voor een verkoelend briesje. Klaartje en de andere dieren genieten volop van de koelte, maar ook van het verse gras dat Haarman regelmatig maait en in de voedergoten uitspreidt. foto anp martin hollering ECONOMIE WIJZER ter, die een gewicht van 77 ton (twee containers) kan dra gen. Met de giek geheel omhoog reikt het gevaarte van opdrachtgever containeropslagbedrijf ECT boven de Utrechtse Dom (112 meter) uit. foto anp ton borsboom Trinity troefde nu een andere regionale mediagroep af, Regio nal Independent Media. De overname wordt betaald met contanten en aandelen. Ook worden schulden van de Mirror Group overgenomen. Trinity geeft 120 krantentitels uit. Het Britse ministerie van handel heeft al toegestemd met de overname, mits de uitgever vier kranten in Noord-Ierland van de hand doet. De Mirror Group bezit daar ook al enkele kranten. campagnes willen de organisaties voorleggen aan de commissie. „En als we een uitspraak hebben van de com missie zullen we die breed publice ren", aldus Van Heeringen. En met deze manier van werken zullen de consumentenorganisaties het naar alle waarschijnlijkheid in de toekomst moeten doen. Een justitiële commissie onderzoekt momenteel of de acties van de postorderbedrijven nog wel on der de Wet op de kansspelen moeten vallen. De postorderbedrijven roepen al jaren dat de wet eigenlijk niet op hen van toepassing is, wapperen met de code en zeggen dat ze zelf de boel in de ga ten houden. „En het ziet ernaar uit dat ze het winnen", zegt juridisch mede werker A. Zwinkels van de Consumen tenbond. „Daar moeten we ons bij neerleggen. We leven in moderne tij den met zelfregulering. Waar wij daar om op blijven hameren is: Gooi de prijzenpost weg." In Holland staat een huis... en dat huis wordt alras duurder. Misschien heeft het te maken met de kringen waar ik in ver keer, maar de borrel- en tafel gesprekken gaan de laatste tijd gauw over huizen en hy potheken. Daarbij onder scheiden zich twee groepen: de mensen met en de men sen zonder. De mensen met huizen in hun bezit kunnen hun lol niet op. De ene heeft nog een idi oter verhaal dan de ander. Neem het stel dat vijfjaar ge leden een pand kocht in het Gooi voor zeshonderddui zend gulden. Toen ze het kochten was de koop gezien hun inkomen bijna onverant woord want ze zaten wel met een hypotheek van hetzelfde be drag opge scheept. Onlangs moesten ze het huis verkopen omdat ze naar het oosten van Nederland gin gen verhuizen. De makelaar had gezegd dat ze 950.000 gulden konden vragen. Daar hadden ze vein op gekeken. Gegadigden mochten intekenen en bie den. Het resultaat: één kom ma twee miljoen, het dubbele van de prijs die ze vijf jaar ge leden hadden betaald! Na de aflossing van de hypotheek was dit stel in die tijd zeshon- derduizend gulden rijker ge worden. Zoveel hadden ze nooit bij elkaar kunnen ver dienen, laat staan sparen. Ze voelden zich de koning te rijk. Een ander stel in het gezel schap keek wat zuur. Want zij tweeën behoren tot de men sen zonder. Steeds hadden ze gehuurd. Inmiddels was er wat klein grut gearriveerd en wilden ze wel gaan kopen. Van hun kant van het hek ziet de huizenmarkt er evenwel deprimerend uit. Voor een leuke tussenwoning, ietwat klein met een wel erg bé- scheiden tuin, moesten ze zes ton neerleggen. Zes ton voor zo'n huisje! Net zoals zoveel nieuwkomers op de huizen markt, hadden deze mensen het gevoel arm te zijn gewor den met de hausse in de hui zenmarkt. Dat het zo toegaat in de hui zenmarkt is een gevolg van een beperkt aanbod en een grote vraag. Vooral die grote vraag is opvallend. Makelaars in de grote steden moeten kopers weren om de vraag bij te kunnen houden. Voor die toestroom zijn ver schillende verklaringen. Het gaat de tweeverdieners goed en mensen die goed in de slappe was zitten, willen wel eens denken aan een mooier en groter huis. Daarbij komt dat relatief steeds meer Ne- ARJO KLAMER Hoogleraar economie Erasmus Universiteit derlanders alleen wonen en dus alleen een woning willen hebben. En dan is er die lage rente. Goedkope hypotheken ma ken alles uit. Kijk naar dat huis dat vijf jaar geleden zes ton kostte. Op een hypotheek van dat bedrag betaalde je toen ongeveer 48.000 gulden rente (vijf jaar vast), dat is per maand ongeveer tweedui zend gulden na de belasting aftrek. Nu is de rente iets meer dan de helft. Mensen met hetzelfde inkomen kun nen zich dus een huis voor de dubbele prijs veroorloven en nog steeds tweeduizend gul den per maand aan rente kwijt zijn. Dus zo arm moe ten die nieuwko mers zich ook weer niet reke nen. Daarnaast kun nen de huizenbe zitters zich ook weer niet zo rijk rekenen. Inflatie in de prijzen van activa als huizen en aandelen heeft iets onwerkelijks, iets irreëels zou den economen zeggen. U kunt dat ervaren met het volgende ex periment. Verdeel knikkers onder de leden van uw huishouding. Zorg ervoor dat uzelf meer krijgt dan de anderen. Begin vervolgens te bieden, zeg een miljoen voor een knikker. Dat kunt u al leen veroorloven als u bij ie mand in het gezelschap een schuld aangaat voor dat be drag en met de schuldbeken tenis betaalt. Laat de anderen net zo handelen en u zult ontdekken dat uw bezit aan knikkers miljoenen guldens waard is geworden. U bent dus stinkrijk. De huishouding als geheel is evenwel niets rij ker geworden, want de on derlinge schuld is precies ge lijk aan de waarde van alle knikkers bij elkaar. Zou u uw bezit te gelde willen maken door uw knikkers in de ver koop te doen, dan spat de handel als een zeepbel uit een. Want niemand heeft het contante geld om u te beta len. Dit experiment laat zien dat de gekte op de huizenmarkt alleen door kan gaan zolang banken gul blijven met goed kope hypotheken. Gaat de rente fors omhoog en krijgen mensen problemen met hun financiering dan zullen de prijzen weer ras dalen en valt het met de rijkdom van de mensen met huizen wel weer mee. De enigen die zich momen teel echt verrijken zijn de spe culanten, de notarissen en de makelaars. Want met hun percenten verdienen zij bak ken met echt geld aan deze hausse in de huizenmarkt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9