Robertson voorgedragen als nieuwe NAVO-chef Retourtje USA: 0,15 Veel symboliek en goede wil op top 4ark Barton haatte het leven en zijn systemen mi Buitenland Nieuwe koning te paard Advocaten Blaskic eisen vrijspraak Linda Tripp aangeklaagd door staat Maryland 6 ATERDAG 31 JULI 1999 Drie verdachten van bloedbad Gracko pristina De KFOR-politiemacht in Kosovo verdenkt drie Koso vo-Albanezen van de moord op veertien Servische boeren in Gracko vorige week. De wapens die in hun huizen zijn gevon den, zijn volgens KFOR gebruikt voor de moord. De verdachten ;omen uit de buurt van Gracko. Ze zijn nog niet aangeklaagd. )e plek van de moordpartij ligt zo afgelegen, dat er volgens de Iritse onderzoekers sprake moet zijn geweest van eep voorop- ;ezet plan/Gebleken is dat de aanval de slachtoffers volkomen leeft verrast. Een man stierf met een sigaret tussen zijn vingers. )e moord op de Servische boeren is het bloedigste incident in [osovo sinds het einde van de NAVO-bombardementen. J 'alestijnen wijzen voorstel Barak af amallah Het Palestijnse kabinet heeft het voorstel van de Is- aëlische premier Ehud Barak om het interim-vredesakkoord an Wye River open te breken gisteren faliekant afgewezen. Ba ak had voorgesteld onderdelen van het akkoord van Wye over slaan en meteen te beginnen met onderhandelingen over een efinitieve vredesregeling. Volgens het akkoord moet Israël 13,1 rocent van de Westoever overdragen aan de Palestijnen. Barak ei woensdag het Wye-akkoord volledig te zullen uitvoeren als e Palestijnen dat per se willen, maar hij waarschuwde dat de jtstandkoming van een definitief vredesakkoord hierdoor kan irden vertraagd. Ierfkens te spreken over ACP-landen tussELMinister Herfkens (Ontwikkelingssamenwerking) is ositief over de onderhandelingen die de Europese Unie heeft =voerd met de ACP-landen. Dat zijn voormalige kolonieën die m de EU een voorkeursbehandeling krijgen. De 71 landen uit Erika, de Cariben en de Stille Zuidzee zijn nu bereid te praten /er voorwaarde van de EU om alleen nog hulp te verlenen als sprake is van goed bestuur. Eerder wezen ze deze eis als te evoogdend af. Ook zijn de landen bereid afspraken te maken /er het terugnemen van illegale immigranten. Het belangrijk- e struikelblok voor een nieuwe overeenkomst, die volgend jaar oet ingaan, vormen de handelsrelaties. ijk in katholieke buurt Belfast lfast In het katholieke gedeelte van de Noord-Ierse hoofd- id Belfast is gisteren het lijk van een 22-jarige katholieke man ngetroffen. Hij werd gevonden door buurtbewoners na een voc hietpartij rond middernacht. Zijn handen waren op zijn rug stgebonden en er was een kap over zijn hoofd getrokken. Vol- ns de politie had de schietpartij 'alle kenmerken van een afre ning in paramilitaire stijl'. Het is nog niet duidelijk wie ver- twoordelijk is voor de moord. De belangrijkste guerillagroe- ringen in Noord-Ierland hebben al twee jaar een wapenstil- ind. Met het vastlopen van het vredesproces deze maand vre- ers voor een terugkeer van terreurcampagnes. an Kennedy's vliegtuig lag het niet shingtonEr is geen bewijs gevonden dat het vliegtuigje armee John F. Kennedy jr. twee weken geleden samen met vrouw en schoonzuster verongelukte tijdens de vlucht in ind is gevlogen, is ontploft of uit elkaar is gevallen. De Ameri- mse Raad voor Transport en Veiligheid zegt dat de motor van t toestel heeft gewerkt totdat het in de Atlantische Oceaan rtte. Ongeveer 75 procent van het vliegtuig is inmiddels ge- rgen, waaronder een soort vluchtrecorder, maar dat apparaat )ij de klap op het water vernietigd. Verder blijkt dat Kennedy t voor zijn vlucht een weersvoorspelling heeft ontvangen, arin werd gezegd dat het zicht goed was. Ook werd er niet >r slecht weer gewaarschuwd. el voor deportatie onder Stalin ■inn De 79-jarige Estlander Michail Neverovski is tot vier gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn betrokkenheid bij deportatie van driehonderd mensen in 1949. In de jaren na lovjetbezetting van 1940 liet Stalin tienduizenden Estlanders le trein naar Siberië zetten. Velen van hen stierven daar. Jus- in Estland maakt momenteel werk van de vervolging van e agenten van de geheime dienst. Maar het is voor het eerst onvoorwaardelijke gevangenisstraf wordt opgelegd. Drie an- e Estlanders kregen wegens hun hoge leeftijd voorwaardelij- i itraffen. Ook is gisteren een 75-jarige Esüander in staat van jf chuldiging is gesteld, omdat hij in 1945 en 1946 drie man- j i zou hebben doodgeschoten die de bossen waren inge- cht om te ontkomen aan deportatie. Hij kan tot levenslang den veroordeeld. hiopische ex-dictator gevlucht ara De Ethiopische ex-dictator Mengistu Haile Mariam is na jarenlange ballingschap in Zimbabwe naar Noord-Ko- gevlucht. Dit meldt de krant 'Zwimbabwe Independent'. Er og geen officiële bevestiging van het bericht. Mengistu htte in 1991 vanuit Addis Abeba naar Zimbabwe toen de- :ratische groeperingen met geweld een eind maakten aan regime. De dictator heeft zeventien jaar lang een schrikbe- d gevoerd in Ethiopië. Daarbij kwamen tienduizenden men- om. Volgens de krant was de laatste dagen al een aanzienlij ermindering van veiligheidsmaatregelen te zien rond de vil- H ar are waar Mengistu acht jaar heeft gewoond. >den bi Zuid-Afrikaanse goudmijn innesburg Een explosie in een goudmijn in Zuid-Afrika t aan zeker achttien mijnwerkers het leven gekost. De ont- ing had plaats in de Mponeng-mijn, ongeveer vijftien kilo- er ten zuidwesten van Johannesburg. De explosie deed zich rop 2700 meter diepte. Mijngas zou tot ontbranding zijn ge ien. Reddingswerkers zochten gisteren nog naar een negen de mijnwerker, die sinds de ontploffing wordt vermist. Ang- Id, de eigenaar van de mijn, is de grootste goudproducent ereld. De Zuid-Afrikaanse goudmijnen behoren tot de ;te ter wereld. Ongelukken in deze mijnen hebben sinds legin van deze eeuw aan meer dan zeventigduizend arbei- het leven gekost. Associated Press rabat» De nieuwe koning van Ma rokko, Moham med VI, rijdt op een zwart paard door de stad, na dat hij een bezoek heeft gebracht aan de moskee Ahl Fès van het koninklijk paleis in Rabat. Met het gebed in de moskee heeft hij gisteren zijn eerste officiële taak volbracht. Op de heenweg reed hij in de rood gouden koets met vier paarden, die zondag ook werd gebruikt in de be grafenisstoet voor zijn vader. Hij werd door zijn on derdanen toege juicht De plech tigheid werd uit gezonden op tele visie. FOTO AP Wereldleiders willen einde Balkanoorlogen sarajevo harald doornbos correspondent Symboliek en goede wil, daar ontbrak het gisteren niet aan tijdens de bijeenkomst van ruim veertig wereldleiders in de Bosnische hoofdstad Sara jevo. Als locatie voor de lan cering van het stabiliteitspact voor zuidoost-Europa was de overdekte ijsbaan van Saraje vo uitgekozen. Een symbolische plek: vier jaar geleden werd er hard ge vochten in en rondom de Bosnische hoofdstad en vorig jaar lag de ijshal nog volledig in puin. Financiële hulp uit onder meer Nederland zorgde ervoor dat de voormalige olympische schaatshal nu prachtig is herbouwd. "Wij willen dat het stabiliteitspact er toe leidt dat gruwelenszoals deze stad recentelijk heeft meegemaakt definitief tot het verleden gaan behoren", al dus de Finse president Marrti Arhtisaari, die de conferentie voorzat. Na vier oorlogen in de afgelo pen acht jaar (Slovenië, Kroa- tië, Bosnië en Kosovo) die in totaal vijf miljoen mensen op de vlucht hebben gejaagd, waren alle presidenten en premiers het er over eens dat het nu eens over moet zijn. Financiële steun voor de Bal kan, radicale hervormingen en onderlinge samenwerking tussen de Balkanstaten zijn de medicijnen die zuidoost-Eu ropa weer een toekomst moe- den haag ap/anp/rtr De advocaten van de Kroatische generaal Tihomir Blaskic, die voor het VN-oorlogsmisdadentri- bunaal in Den Haag terecht staat, hebben gisteren in hun slotpleidooi vrijspraak en onmid- delijke vrijgelating geëist. Hij wordt ervan beschuldigd een ter- reurcampagne te hebben opge zet om moslims uit Centraal- Bosnië te verjagen. De aankla gers eisten eerder gevangenisstraf. Een van zijn advocaten noem de de 38-jarige Blaskic 'een eer zaam man en een eerzame gene raal', die zich nota bene vrijwillig aan het tribunaal ter beschikking stelde. Volgens zijn verdedigers was Blaskic geschokt en ontsteld over de wandaden tegen mos lims in het dal van de rivier de Lasva. Blaskic hield vol dat hij slechts lokale soldaten opleidde. Hij zei dat hij geen controle had over de troepen die de bloedba den aanrichtten. De Kroatische president Franjo Tudjman heeft gisteren fel uitge haald naar het Joegoslavië-Tribu- naal. Hij noemde de aanklagers die hem hadden beschuldigd van medeplichtigheid aan misdaden in Bosnië, 'amateurs'. In het slotpleidooi tegen Blas kic hadden de aanklagers gezegd dat er een geheim plan was om Centraal-Bosnië van moslims te zuiveren en het gebied in te lij ven. Dat plan zou zijn bedacht in de 'paleizen van de macht in Za greb, Kroatië'. Blaskic is volgens de aanklagers een van de uit voerders van dat plan geweest. Tudjman zei dat 'deze plotse linge beschuldiging vanuit Den Haag ongegrond is. Zij heeft geen enkele wettelijke en politie ke basis'. Tudjman presenteerde zich als weldoener van Bosnië. Overeenstemming binnen alliantie over Britse kandidaat De maandenlange zoektocht naar een nieuwe NAVO- chef lijkt ten einde. Gisteren bereikten de belangrijkste bondgenoten van de alliantie informeel overeenstem ming over de benoeming van een Britse kandidaat: Ge orge Robertson. levenslange brussel paul koopman correspondent Het was premier Blair die de impasse doorbrak door op het laatste moment zijn defensie minister naar voren te schui ven. Eerder had de Duitse de fensieminister Rudolf Schar- ping beleefd bedankt voor een van de machtigste functies op het Europese continent. De Duitse Bondskanselier Schro der kon hem niet missen als steunpilaar in zijn kabinet. De negentien NAVO-ambas- sadeurs reageerden gisteren en thousiast op de voordracht van Robertson, de bewindsman die tijdens de Kosovo-oorlog - sa men met de bekakt pratende chef defensiestaf Sir Guthrey president Milosevic in Schots dialect de les las. Robertson ijverde achter de schermen ver geefs voor een grondoffensief. In het Verenigd Koninkrijk ves tigde hij zijn naam door een ge durfde reorganisatie van het defensie-apparaat voor te stel len. Veel keuze was er niet voor een nieuwe secretaris-generaal. Frankrijk viel af, omdat het niet aan de militaire structuur van de NAVO deelneemt. De VS en Canada leveren al de hoogste militaire chef. Italië en Spanje hebben al hoge Europese func ties (Prodi en Solana, die nu het buitenlands beleid van de EU gaat vormgeven). Griekenland en Turkije zijn kansloos vanwe ge hun onderlinge rivaliteit, Po len, Hongarije en Tsjechië zijn nog te kort NAVO-lid en even tuele kandidaten uit Denemar ken, Noorwegen en IJsland wa ren voor Frankrijk onaanvaard baar. België en Nederland zijn niet lang serieus in beeld geweest. De Belgische oud-premier De- haene kreeg geen steun van de nieuwe Belgische regering. Ook de naam van Europees com missaris Van den Broek circu leerde, maar vond weinig weer klank. Robertson heeft het tij mee. Onder premier Blair heeft het Verenigd Koninkrijk zijn zuiver Atlantische politiek verlaten, en streeft nu samen met Frankrijk een zelfstandige Europese de fensiepolitiek na. Veroordeling dreigt voor illegaal opnemen telefoongesprekken met Monica Lewinsky correspondent Linda Tripp, de vrouw die stiekem de telefoongesprek ken met haar vriendin Moni ca Lewinsky opnam en zo de grootste politieke crisis in de Verenigde Staten sinds Wa tergate in gang zette, is giste ren aangeklaagd door de staat Maryland waar zij woont Tripp overtrad de wet toen zij in 1997 buiten medeweten van Lewinsky een cassettere corder liet meelopen tijdens hun telefoongesprekken. Tij dens die conversaties deed Monica Lewinsky openhartig en vaak geëmotioneerd ver slag van haar verborgen sek suele relatie met president Clinton. De door Tripp geregistreer de ontboezemingen vormden het materiaal op grond waar van de speciale aanklager Kenneth Starr in januari 1998 zijn onderzoek naar de pre cieze aard van de relatie tus sen Lewinsky en Clinton be gon. Starr concludeerde dat de geluidsbanden van Tripp hem in zeer belangrijke mate zouden kunnen helpen bij het opstellen van een officiële aanklacht tegen de president wegens meineed, het aanzet ten tot meineed en het tegen werken van justitie. Een half jaar na de vrij spraak van Clinton door de Amerikaanse Senaat zijn de rollen omgedraaid. Nu dreigt er een veroordeling voor Lin da Tripp. Op het illegaal op nemen van telefoongesprek ken staat in Maryland een ge vangenisstraf van maximaal vijf jaar en/of een geldboete van tienduizend dollar. De tweede aanklacht tegen Tripp luidt dat zij de inhoud van de geluidsbanden doorspeelde naar het weekblad Newsiveek. Het verspreiden van illegaal verkregen informatie is een afzonderlijk vergrijp. ten geven. Premier Kok maakte alvast bekend dat Nederland in ie der geval een half miljard gul den per jaar aan hulp aan de gehele regio zal uitgeven. "Nu is het de tijd om het te doen. Als we dat niet doen, hebben we daar later wellicht spijt van", aldus Kok. Een half mil jard per jaar is een hoop geld, bedoelde hij, maar nieuwe oorlogen zullen veel meer kosten. De enige stoel die de hele dag symbolisch onbezet bleef, was de zetel van Joegoslavië. President Slobodan Milosevic was niet uitgenodigd. Hij wordt door het Haagse oor logstribunaal verdacht van oorlogsmisdaden. Bill Clinton herhaalde nog eens het standpunt dat Servië geen hulp krijgt zolang Milosevic aan het roer staat. De wereld leiders riepen de Servische bevolking direct of indirect op om zelf af te rekenen met Milosevic. "Ik sta nu al weer veertien uur op dit kruispunt", sprak een politieman aan het einde van de conferentie, een Bosnische moslim, die zijn vader en broer in de oorlog had verlo ren. Per maand verdient hij vijfhonderd gulden. „Ik haat niemand, maar het leven is hier gewoon heel erg moeilijk. Als we normale salarissen krijgen, dan zullen de onte vredenheid en het nationalis me uiteindelijk wegebben." Rugova is weer thuis in Kosovo pristina ap De gematigde etnisch-Albane- se leider Ibrahim Rugova is gisteren met zijn vrouw en twee kinderen teruggekeerd in Kosovo. Twee weken geleden was Rugova ook al in Kosovo, maar toen vertrok hij na enke le uren alweer naar zijn tijde lijke woonplaats Rome. Dit keer zegt hij voorgoed te zijn teruggekeerd. Hij verliet Koso vo na het begin van de NAVO- aanvallen op Joegoslavië. „Ik ben terug met mijn gezin. Dit is een belangrijke dag voor mij en Kosovo", zei Rugova voor zijn huis in Pristina. De mees te Albanese Kosovaren zien Rugova, die bij onofficiële ver kiezingen twee keer tot presi dent werd gekozen, als hun leider. Maar zijn populariteit heeft te lijden gehad onder zijn vertrek uit Kosovo. Ook het feit dat hij op de televisie te zien was samen met de Joe goslavische president Slobo dan Milosevic leidde ertoe dat hij een deel van zijn populari teit moest afstaan aan de lei der van het Bevrijdingsleger van Kosovo (U£K), Hashim Thaci. Intussen gingen gisteren in Pristina honderden Albanezen de straat op om de vrijlating te eisen van de duizenden Koso- vaarse Albanezen die in Servië gevangen worden gehouden, omdat ze lid zouden zijn van het U£K. Het was de grootste demonstratie die sinds de NAVO-luchtacties in Pristina werd gehouden. Volgens de betogers zijn er tijdens de NAVO-aanvallen circa vijfduizend etnische Al banezen zijn opgepakt. Zij zouden momenteel worden vastgehouden in Servische ge vangenissen op beschuldiging van terrorisme. Belegger richtte gedreven door angst en woede bloedbad aan gton» john wanders en lirii m larton, de 44-jarige belegger die rdag negen mensen doodschoot :antoren van twee beleggingsfir- Atlanta, werd gedreven door ingst en woede. Twee dagen voor- het bloedbad aanrichtte, doodde tweede ex-vrouw. De daaropvol- avond vermoordde hij zijn beide en in hun slaap. „Ik ben niet van og veel langer te leven", schreef en brief die werd gevonden naast moorde gezinsleden. „Maar lang om zoveel mogelijk mensen te die in hun hebzucht uit waren ondergang." brief, die gisteren door de politie rijgegeven, bekent Barton dat hij eede echtgenote en zijn beide :n uit een eerder huwelijk met ter doodsloeg. Om zich ervan te iren dat zij dood waren, dompel- lun ingeslagen hoofden enige tijd water in de badkuip.Alle drie binnen vijf minuten dood", stelt e brief. „Waarom heb ik dit ge- iinds oktober vorig jaar ga ik langzaam dood. Ik word 's nachts wak ker en dan ben ik verschrikkelijk bang. Zo bang kan ik niet zijn als ik wakker ben. Het ging van vader op zoon over. Mijn vader had hetzelfde en mijn zoon had het ook al. Het heeft een grote tol geëist. Ik haat dit leven en zijn syste- Barton ontkent in de brief dat hij schul dig is aan de moord op zijn eerste vrouw en haar moeder. Deze werden zes jaar geleden met ingeslagen sche dels aangetroffen in een stacaravan in Alabama. Kort voor die dubbele moord sloot Barton een hoge levensverzekering af op zijn vrouw. Omdat de verzekeraar aanvankelijk niet over de brug kwam met het geld, dreigde hij met een rechtszaak. Hij incasseerde uiteindelijk zeshonderdduizend dollar. Het maakte Barton tot de voornaamste verdachte van de dubbele moord, maar hij werd nooit gearresteerd. Zijn tweede vrouw was 27 jaar oud, toen ze dinsdag werd vermoord. Hij verstopte haar lijk in een kast, opdat de kinderen haar niet zouden vinden. Bartons zoon en doch ter waren 11 en 8 jaar oud. Hij bracht ze een dag later om het leven. De chaos in en rondom het kantoor complex in de wijk Buckhead, een van de duurdere wijken van Atlanta, waar Barton negen dodelijke slachtoffers maakte, was enorm. Met een vuurwa pen in beide handen schoot hij op de derde verdieping van het eerste kan toorgebouw vier mensen dood. De poli tie was binnen vijf minuten ter plaatse. Op dat moment bevond Barton zich al aan de overkant van een drukke weg in het kantoor van een andere beleggings firma, All Tech Investment. Daar schoot hij vijf mensen dood. Dertien personen raakten gewond. Barton wist per auto te ontkomen. Vijf uur later werd hij door de politie klemgereden op het terrein van een benzinestation ten noorden van Atlanta. Daar schoot hij zichzelf door het hoofd. Het staat vast dat Barton relatieproble men had. Zijn tweede huwelijk liep dit jaar op de klippen. De twee kinderen uit zijn eerste huwelijk lieten volgens buren onlangs weten dat ze bij hun stiefmoe der zouden intrekken. Een ander motief voor de schietpartij zou kunnen liggen in een verkeerde beleggingsstrategie. De beleggingsfirma's waar Barton zijn slachtoffers maakte, staan cliënten toe zelf te handelen op de beurs. De bedrij ven geven de 'daghandelaren' daartoe toegang tot hun computers, die zijn aangesloten op een netwerk dat recht streekse handel in effecten mogelijk maakt. Voor het openen van een reke ning bij All Tech moet minimaal vijftig duizend dollar (ruim honderdduizend gulden) worden ingelegd. Snelle winst is mogelijk, maar snel verlies evenzeer. All Tech heeft om die reden een psycho therapeut in dienst, die de stress bij cli ënten moet helpen verlagen. Barton, een scheikundige en een ama- INTERNATIONALE TARIEFGEBIEDEN USA België, Canada, Denemarken, Duitsland, Frankrijk Luxemburg, Noorwegen, Verenigd Koninkrijk, Zweden Overige landen in West-Europa Oostelijk Europa, Australië en Nieuw-Zeeland TARIEF* 0,15 '0,20 ƒ0,35 /1,00 Hij werd door verschillende aanwezigen in de kantoren van de beleggingsfirma's herkend. Seconden voordat hij het vuur opende, riep hij volgens ooggetuigen dat de Dow Jones was gekelderd. De Dow Jones-index, de belangrijkste graadmeter voor de effectenbeurs van New York, ging donderdag ruim 180 punten omlaag. Aanleiding voor deze koersval van 1,6 procent waren geruch ten over een op handen zijnde r renteverhoging. i NEDERLAND - INTERLOKALE TARIEVEN TARIEF* 08.00 tot 18.00 uur 0,12 18.00 tot 08.00 uur en in het weekend 0,06 NEDERLAND - MOBIEL TARIEF TARIEF* Naar mobiele nummers ƒ0,50 I) gelden voor das en nacht, met uitzondering van de interlokale tarievon.Prljzen geiden per n f BTW; u betaalt per gebelde seconde. Starttarief 10 cent inclusief BTW per gesprek. Volumekorting. Voor een telefonisch USA betaalt u bij Tele2 maar 0,15 per minuut. Zonder extra abonnementskosten. Boven dien heeft u geen toestel of ander nui :2.TEL£2.Tf:i. Bel daarom nu gratis 0800-1602 of meld u aan via internet. www.tele2.nl, dan telefoneert ook u, thuis of in uw bedrijf, binnen 48 uur spraakmakend uoedkoper!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7