'Zonder stress hoor je er niet bij' ZATERDAG 31 JUL11999 Twintigers staan bij hun oudere collega's steeds meer te boek als slappe hap en ruggengraatloos. Ervaren krachten zien onzekere vogeltjes op de werkvloer rondvliegen met een enorme air, torenhoge ambities en een mobiele telefoon bij de hand. Zo pril nog en toch heeft de ongste bediende weekjes ziekte nodig om psychisch weer op te krabbelen. Als ze al aan een baan beginnen. Elke maand stijgt het aantal 'geflipte' adolescenten in de wao met d450 ongelukkigen die nog geen ag hebben gewerkt. Bestaat de hoop des vaderlands uit verwende watjes of is de jeugd slachtoffer van een keiharde maatschappij die alleen nog winnaars wil „Jongeren kunnen vaak door tijdgebrek niet aan hun eigen, hoge normen voldoen. Dat vreet aan ze. Op de kantoren en andere werk plekken hebben ze het gewe ten: De eerste linie van de ver wende 'patatgeneratie', zoals voetbaltrainer Leo Beenhakker ze ooit bestempelde, heeft het diploma gehaald en is aan het werk ge slagen. De huidige Feyenoord-coach sloeg halverwege de jaren tachtig, althans volgens vele ouderen, de spijker op de kop toen hij de Ajax-spelertjes kenschetste als 'karakter loze pikkies.' Z'n typering bleek ook buiten de voetbalvelden als een bom in te slaan. Overal herkenden ouders de omschrijving van de verwende slappe hap, die wel van lus ten, maar niet van lasten wilde weten. En de kids van 'eerst even chips en tv kijken het huiswerk maken want het was zo'n zwa re dag op school' lopen nu rond op kantoren en andere werkplekken. Met een houding van: 'Mwahh... doen we wel even, kan nooit moeilijk zijn...' lopen ze steeds vaker in de fuik. Het imago van de jongeren is zo herken baar dat bijvoorbeeld reclamebureau's dank baar profiteren van de nieuweling die met het puberdons nog op de kaken toch meent meteen de boel over te kunnen nemen. Neem de prijswinnende reclame van Cup a Soup, waarin 'Dit is John. Manager. Zijn mottoSucces is een keuze' belachelijk wordt gemaakt. Om vier uur neemt hij even een kopje soep om ook de rest van de dag 'twee honderd procent te kunnen geven', sloten geld te verdienen, mooie auto's te rijden en over lijken te gaan. Uiteraard trekt deze blaag aan het kortste eind. Krakkemikkig 'John de manager' is niet de enige die onder uit gaat. De afgelopen jaren zijn werkgevers, hulpverleners, psychologen en artsen gestuit op steeds meer nieuwe arbeidskrachten die hun werk al snel geestelijk niet meer kunnen bolwerken. Gebrek aan karakter, merken zij vooral. „Jongeren zijn steeds onzekerder ge worden - 'Ben ik eigenlijk wel goed genoeg?' spookt 't door hun hoofd. Ook durven ze geen 'nee' meer te zeggen, bang als ze zijn om af te vallen. Tegelijkertijd willen ze ook nog een veelbewogen privé-leven leiden", zegt Ine Hensbergen, medewerkster van de Arbo-Unie. Zij geeft cursussen aan zwaar overspannen werknemers die signalen van teveel stress moeten leren onderkennen. Krakkemikkige zieltjes zijn de aanstormende talenten zelfs als je sommigen moet geloven, 's Avonds scheppen ze op in de kroeg, maar vervolgens doen ze 's nachts geen oog meer dicht. Dat het aantal gestresste jongeren toe neemt, staat buiten kijf. Woordvoerder W. Bastiaanse van Gak Nederland: „Eenderde van de tieners en begin-twintigers die in de wao terechtkomen heeft tegenwoordig al zware psychische klachten, waar ze niet een twee- drie uitkomen. Vooral in het bank - en verzekeringswezen en de softwarehouses staan de jongsten onder enorme druk. Jong, wild en dynamisch moeten ze daar zijn. Ten koste van alles." Daarbij vallen slachtoffers. Bij de nationale werkgeversorganisatie AWVN is de overspannen 'melkmuil' ook ge signaleerd. „Dat is een hele nieuwe catego rie, een probleemgroep, waar we nog beleid op moeten maken. Zeker nu werkgevers ver plicht zijn om het eerste jaar ziekte van de werknemer te betalen, is het zaak deze jonge maar langdurig zieken te voorkomen", zegt woordvoerder P. van der Boer. De oorzaak van de stress ligt volgens hem niet op de werkvloer. Het Midden- en Klein bedrijf (MKB) propageert dat overspannen werknemers 'niet moeten zeuren', eens vroeg onder wol moeten kruipen en gewoon door moeten gaan. Die houding gaat Van der Boer wat te ver. Maar het karakter van het jonge grut is wel veranderd: „Je kan niet bij voorbaat alleen de werkgever de schuld ge ven. Jongeren krijgen steeds meer een mak kelijke jeugd. Je kan je afvragen wanneer stress begint. Is dat tijdens die acht uur op het werk? Of als je 's ochtends vroeg, zonder dat je er tijd voor hebt, nog je kinderen naar school moet brengen en vervolgens in de file staat?" Stresspreventie De jongens en meisjes zijn onzekerder en niet zo mondig als weleer, zien ook de CNV- jongeren. Voorzitter Lineke Maat telt maan delijks meer cursisten voor de lessen in stresspreventie van haar bond. Zij komen vooral uit de sectoren onderwijs, jeugdhulp verlening, de zorgsector en de politie. „Wij helpen ze de oorzaken van stress bij zichzelf te ontdekken. Wanneer bereik je de grens? Onze cursus is vooral gericht op sociale vaar digheden. Leren van je af te bijten. Dat be heerst de jeugd niet meer." Volgens Maat is de jongere geestelijk tot minder in staat, terwijl die eigenlijk veel meer bagage nodig heeft om de eisen van de huidige werkgevers aan te kunnen. Maat: „Dat is een groot probleem. Je moet meteen als je van de opleiding komt flexibel, verant woordelijk en initiatiefrijk zijn. Dat is nogal wat. Complexer werk, meer werkdruk, de on zekerheid van tijdelijke banen en je moet je ook nog meer bewijzen." Ook de FNV hamert op die werkdruk. On langs begon de vakbond een campagne met paginagrote reclames in dagbladen met de vraag: 'En? Nog gelachen vandaag?' In de be geleidende tekst pleit de federatie voor min der werkdruk en meer werkplezier. „Af en toe een beetje druk kan geen kwaad. Maar bij constante hoogspanning slaan vroeg of laat de stoppen door Van minder werk druk is nog nooit iemand slechter geworden. Daarom zouden we willen zeggen: er mag meer gelachen worden." De CNV-Jongeren houden jongeren ook voor rustiger aan te doen. 'Ik ben vandaag eens lekker lui', moeten ze van de vakbond vaker leren zeggen. Maar daarnaast geeft de voorzitter van CNV-Jongeren aan dat het de jeugd ook simpelweg steeds telijke kwaliteiten schort. „Jongeren kunnen vaak door tijdgebrek niet aan hun eigen, ho ge normen voldoen. Dat vreet aan ze. Want ze hebben hoge ambities en willen stante pede manager worden. Daarom komt veel aanstormend talent meteen waartse spiraal terecht." De schuld ligt vol gens Maat deels bij hogescholen teiten die de slag missen en absoluut geen voorbereiding op de praktijk meer „Opleidingen dienen bij studenten ook aan dacht te besteden aan hun weerbaarheid. Ze moeten niet in het diepe worden gegooid." Prestatiebeurs Op de opleiding voor 'snelle jongens', de Bu siness School in Haarlem, wordt daar anders over gedacht. „Het komt door de prestatie beurs, die nog aanzienlijk slechter is dan de tempobeurs", zegt decaan Marieke de Jong. Zij begeleidt de studenten aan de Business School. „Ze krijgen een jaar korter om hun studie af te maken. Als ze ook maar enigszins vertragen, maken ze zich al zorgen. De hoog te en de termijn van de studiefinanciering zorgen ook voor veel stress. Er moet naast de studie ook al veel gewerkt worden. Vijftien tot twintig uur in de week." Er zijn volgens De Jong nog meer redenen waarom afgestudeerde studenten vaak al buiten adem hun loopbaan beginnen. Voor dat ze goed en wel in het eerste schooljaar bezig zijn, liggen ze al hopeloos achter op schema. „Het gaat razendsnel. Voor ze aan hun kamer gewend zijn, verstrijken de eerste acht weken. In januari komt het 'pre-advies.' Veertig tot vijftig procent van de eerstejaars krijgt dan te horen dat ze het tweede j; halen als ze hetzelfde studietempo hante- De lol is er dan snel vanaf. „We merken aan de studenten dat studeren niet meer zo leuk is als vroeger. Er is voortdurend druk op de ke tel. Freewheelen is er niet bij. De leerlingen klagen saai. Maar als we dat aan leraren doorvertellen, zeggen ze: Ja hoor eens: Het is hier geen crèche. 'Doorwerken moeten ze. We hebben geen ruimte voor zwak ke studenten,' horen we ook vaak." Maar De Jong geeft ook aan dat met de jongeren als groep het nodige 'mis' is.Als je langer dan vier jaar over je studie doet, ben je al een eitje. Dat is de geest de tijd. Ze worden gek ge maakt en maken elkaar gek. Ui terlijkheden, imago. Op de Busi- School hier hebben ze al snel een pak aan, koffer in de hand en een mobiele telefoon binnen handbereik. Zakenman netje spelen, dat vinden ze prachtig. Maar op het werk lo pen ze vervolgens tegen de muur." En de stress zou er zelfs bij brugklasscholieren al in zijn ge schoten. Twee jeugdartsen con cludeerden na uitgebreid onder zoek dat nek-, schouder- en rug klachten niet van een zware schooltas komen, maar psychische achter gronden hebben. De leerlingen beelden zich volgens het onderzoek alleen maar in dat hun tas te zwaar is. Ook bleek uit onderzoek - onder de titel de 'Managers van morgen'- dat ruim de helft van de ondervraagde scho lieren tussen 15 en 18 jaar 'in de toekomst zeker een leidinggevende functie willen in- Hype Toch zijn er anderen die denken het met de vroeg-verwarde jongeren niet zo'n vaart loopt. Het Trimbos-instituut, een kenniscen trum en denktank dat als doel heeft de gees telijke gezondheid van mensen te bevorde ren, spreekt liever van ?en ongevaarlijke 'hy pe.' „Wij geven op middelbare scholen cur sussen tegen faalangst en trainingen in soci ale vaardigheden. Dat is nodig. Stress is bij jongeren cultuur geworden. Een cultus. Als je geen stress hebt, hoor je er niet bij. Dan doe je het verkeerd, is de heersende opvat ting", zegt een woordvoerster, „Ik merk het hier ook. Als je het niet druk hebt, val je al buiten de boot. De jeugd wil dat imiteren. Dat gaat wel weer over." Trimbos-psycholoog Rob Bijl houdt al drie jaar de geestelijke gezondheid van een groep van 7100 vrijwilligers in de leeftijd van 18 tot en met 65 jaar in de gaten. Dat moet uitein delijk resulteren in een diepgaande studie naar de geestelijke gesteldheid van Neder land. Zijn stokpaardjes: mensen knappen Bijl merkt dat het in ieder ge val modern is om het over stress, spanning en burn out te praten. „Er zijn natuurlijk nieuwe ba nen, zoals in de informatica, waarbij je soms even bij moet tanken. Dat geloof ik graag. Die banen veroorzaken inderdaad (te) veel spanning. Maar op de 6,5 miljoen werkende mensen is dat nog geen procent." 'Stress' is, volgens Bijl, de laat ste jaren een uiterst populair stempel geworden. „Bedrijfsart sen worden bijvoorbeeld op dat gebied bijgeschoold. De diagno se 'burn out' wordt eerder ge steld. Vroeger bestonden de geestelijk uitgebluste klanten ook, maar toen was de diagnose nog 'lage rugklachten.' Er daar zijn er veel van, hoor! De helft daarvan wordt veroorzaakt door psychische oorzaken. Het is maar welk etiket je er op plakt. Ik denk dat de toename van nooit af op hun werk. Hoogoplopen de spanning kan zelfs heilzaam wer ken en 'een stoot adrenaline heeft eenieder nodig.' Bijl: „De toename van jonge gestressten is wel een trend, maar het is ook de vraag of die groei nou werke lijk wat voorstelt. Het hebben van werk is steeds belangrijker geworden. Dat wel. Steeds meer jonge ren krijgen een knauw als ze geen baan kunnen krijgen." Burn out Maar tegelijkertijd signaleert hij een andere trend. „De komst van burn out-cursussen. Dat is natuurlijk een enorme markt die is aangeboord. De beroepsbevolking wordt echt niet gekker, hoor. De hulpverlening heeft alleen een nieuwe markt ontdekt. Ook is het gewoner geworden om over je psychi sche Wachten te praten. Een beetje Riagg heeft een anti-stresscursus, dat lijkt heel wat, maar als er twintig mensen per les komen mogen ze blij zijn. We moeten die groep overspannen jongeren in het juiste perspec tief plaatsen. Op de grote hoop stelt ze niets overspannen jongeren wel mee valt. De jongere generatie is in de ogen van ouderen altijd al slampampers geweest. Dat was vijftig jaar geleden ook al zo." Bescherming Desondanks trekken anderen toch liever aan de noodrem. Zij zien de jonkies anders als lemmingen op de afgrond afstormen en vin den dat ze - tegen zichzelf - in bescherming moeten worden genomen. Zo dient de werk druk in verschillende sectoren drastisch te worden aangepakt. Van diverse kanten wordt erop gewezen dat stress een belangrijk 'item' is tijdens cao-onderhandelingen. Zie bijvoorbeeld de wordt - er - nog - gelachen advertenties van FNV. Woordvoerder Bastiaanse van het Gak vindt dat de jeugd voorlopig even een chape ronne moet hebben. „Op het werk dienen collega's te herkennen als iemand anders over diens schoenen loopt. Voorkomen is beter dan genezen. Ingrijpen voordat het lijntje breekt." En de bedrijven moeten de jongeren volgens hem meer bescherming te gen zichzelf bieden. „Kijk naar het bedrijfsle ven. Daar verzinnen ze oplossingen als 'job- rotation'waarbij ze om de drie, vier jaar van werkplek wisselen. Of denk aan het sabbati cal year, de mogelijkheid om er een jaar uit te stappen en weer helemaal op te knappen.' Ook volgens CNV-Jongeren dienen de starters op de werkvloer voortaan stuk voor stuk een mentor, of coach, te krijgen. „Een uitlaatklep om af en toe stoom af te blazen is de eerste jaren onontbeerlijk. Maar ze moe ten dan wel eerst aan het handje lopen. Dat zullen ze niet leuk vinden, maar wel noodza kelijk. Want je kunt iedereen wel op time- managementscursussen blijven sturen. Dat is geen structurele oplossing." DIMITRI WALBEEK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 37