Easicom-1000: alles in één apparaat Undercover door Miami DIP: gratis fax richten via. e-mail Multi Media Zonder treuren aan je Praktische hulp voor vijvers 1% fERDAC 31 JUL11999 SPEL van de WEEK Jant «pellen voor de computer er genoeg. En dus is het als er een racing game bij- t nait dat zich toch nog weet te erscheiden van de meeste ire. Zo'n spel is Driver, dat joel^s kort in de winkel ligt en og alleen op de PlayStation ^-eeld kan worden. Na de zo- komt er ook een versie •1 de PC. ■«Driver interessant maakt ^Rpzichte van andere race- ^Hen is het feit dat je met ^^ïale (Amerikaanse) auto's bestaande (Amerikaanse) ;n rijdt. Je bevindt je dus t>p een bedachte racebaan atencircuit, maar in de in beeld gebrachte straten :hterbuurten van de vier iste steden van de Verenig- aten: Miami, San Francis- ds Angeles en New York. bij ben je onderdeel van erhaal. Het door de stad iren is slechts een hulp- el om je doel te bereiken en racewedstrijd. De spe- dan ook geen professione- ireur maar kruipt in de van mr. Tanner, een poli er w n die werkt als underco- gent in een criminele or atie. er krijgt steeds een op- t die hij binnen een be- e tijd moet volbrengen, d is niet al te royaal, dus je je meestal behoorlijk en. Daardoor krijg je veel andere weggebruikers :t te vergeten de politie, ;t weet dat je eigenlijk een ja bent en behoorlijk bief optreedt! Om de agen- jstig te houden, is het be- t0f n normaal te rijden en je e verkeersregels te hou- ^^^ïaar dan kom je vrijwel ^^^in tijdnood. En wordt het veer racen, met alle gevol- jtn dien. pst is dus op te schieten ook zo weinig mogelijk en te maken want je rijdt i een super-auto die ex- an boord heeft of zijn ei- jhade kan herstellen. Het jgewone Amerikaanse bak ieds moeilijker gaat rijden late hij meer beschadigd pe besturing voelt heel isch aan, al gaat het na- k gewoon met de control- Nedeafisch ziet het er mooi uit it, met goede bijgeluiden, tor de straten scheuren (je kunt niet zien hoé hard je rijdt) brengt natuurlijk de nodi ge risico's met zich mee. Scha degevalletjes zijn dan ook on vermijdelijk, maar je hoeft niet bang te zijn dat er gewonden of doden vallen. Voetgangers springen namelijk op tijd opzij of vluchten snel een winkel in als je eraan komt. Voor je kunt beginnen met het echte werk moet je eerst een moeilijke rijproef afleggen in een parkeergarage om de bazen te overtuigen dat je het werk aankunt. Hier wordt je rijkunst behoorlijk op de proef gesteld door middel van een aantal uit te Voeren oefeningen, zoals een 360 graden draai, een remproef en een slalom. Het lijstje met opdrachten moet binnen een minuut uitgevoerd worden. Red je het niet of raakt de auto te veel beschadigd (en dat gebeurt gauw in een parkeergarage), dan moet je opnieuw beginnen. Eenmaal door deze beproeving heen, begint er een lang verhaal met meer dan veertig gevaarlij ke missies, vele achtervolgingen en spannende situaties. Je waant je in zo'n ouderwetse achtervolgingsserie op tv als Starsky Hutch uit de jaren ze ventig. De mooiste acties kun je ook nog vastleggen en samen smeden tot een echte actiefilm in de speciale director-mode. Met Driver (die titel zou best wat spannender mogen) kun je dus ook eindeloos naar je eigen optreden als undercover-agent kijken. 'Driver" voor de PlayStation wordt uitgegeven door GT Interactive en gedistribueerd door HomeSoft. Adviesprijs 129,95 gulden. ïfdzal fonisl meeij uitda eit vd gr meL OiP )a Exit2Europe heeft een AR ntemetdienst ontwikkeld non Lhsen die geen fax heb- Df kijkmogelijkheid biedt toch ïail een fax te ontvan- :ze dienst heet XOIP, of- Ues (X) Over Internet )1. De gebruikers krijgen oonlijk XOIP-nummer. ie op dit nummer bin- len worden doorge- aar het door de gebrui ken e-mailadres. Het is ieling dat XOIP in de st uitgroeit tot een cen- rvrwnt voor het verzenden angen van elk soort be- g p (gebruikers kunnen op jite www.xoip.com een Ummer aanvragen. Dit :en is een regulier Neder- ilefoonnummer. Faxbe- worden automatisch LL00|t naar digitaal formaat gezonden. De enige kosten zijn de telefoonkosten voor het normale faxverkeer. Het gebruik van XOIP is een voudig. Na het invullen van het e-mail adres op de website van XOIP is het telefoonnummer direct beschikbaar en gebruiks klaar. Een binnenkomende fax wordt aan het XOIP-bericht vastgeplakt, als een zogenaam de 'attachement'. Naast faxen zullen binnenkort ook voiceberichten kunnen worden ontvangen via e-mail met hetzelfde XOIP-nummer. Nog later komt daar de berich- tenservice SMS van de mobiele telefoons bij. Uiteindelijk moet de gebruiker op een centraal punt al zijn of haar berichten kunnen afhalen, zodat het om slachtige gebruik van verschil lende apparaten overbodig wordt, informatie: www.xoip- BEN APELDOORN Werkelijk op alle mogelijke ma nieren kun je ermee communi ceren. Telefoneren, telefonisch vergaderen (je kunt er een aan tal telefoonnummers tegelijk mee bellen), internetten, e-mai- len (met de mogelijkheid tege lijk te telefoneren met degene die je elektronische post krijgt of met heel iemand anders), voorraad en aanbiedingen van je grootgrutter bekijken en daarmee de wekelijkse bood schappen doen (die dan ook thuis gebracht worden), afspra ken bewaken, alle soorten van berekeningen doen (tot en met het omrekenen van 250 ver schillende muntsoorten en lengtematen toe), tv-program- ma's en beursnoteringen bekij ken. Easicom-1000 heet dit van een stel vernuftige chips en verdere mini-elektronica voorziene hebbedingetje, vervaardigd door de Britse telecommunica- tie-gigant BT (vroeger voluit British Telecom geheten) in Londen. Je kunt er voor tal van gebieden op aarde ook de actuele weersi- tuatie mee bekijken. Makkelijk als je met je auto niet onver hoopt in een overstroming of een tornado terecht wil komen. Natuurlijk kun je in zijn geheu gen een paar honderd adressen met alle bijbehorende gegevens opslaan en daar vervolgens met een uitgekiend zoeksysteem binnen seconden het gewenste adres uit pikken. O ja, we zouden het bijna ver geten: degene met wie je praat en die ook in het bezit is van zo'n toestel kun je desgewenst tegelijk ook op het lcd-scherm- pje (in kleur) zien. En hij/zij jou natuurlijk ook. Desnoods vanaf de andere kant van de wereld. Want er zit een optisch mini- 'oogje' in het schermpaneel. En dat kijkt; een heel klein video cameraatje dus. Voor de draadloze verbinding, desnoods via een communica tiesatelliet, is een snel modem èn een zendertje ingebouwd. Dus straks geen gesleep meer met een aparte schotelantenne, voeding, laptopcomputer, ex tern modem en noem nog maar wat randapparaten. Druk op een knop van je Easicom-1000 en je krijgt de wereld op je bord. Is dit ongetwijfeld peperdure speeltje alleen bestemd voor de vermogende geeuw-yup of heb ben gewone mensen er ook nog wat aan? „Dom, als we ons alleen op de yuppen zouden richten," zegt directeur multimediazaken van BT, John Swingewood. „Ik weet trouwens niet wat de prijs van de Easicom-1000 nu zou zijn. Dat is afhankelijk van de pro ductieaantallen; dus van de afname. Het zou begin vol gend jaar, als de eerste productielijn start, best al tussen de 1.500 en 2.000 gulden kunnen liggen. Misschien nog wel lager." „We hebben de Easicom-1000 aanvankelijk vooral ontwikkeld voor onze abonnees en internetgebruikers om vocaal met elkaar te kunnen communiceren via internet. Dat biedt het onschatbare voor deel dat mensen van achter hun eigen tafel als het ware aan kennershand door de internet wereld kunnen worden rondge leid om de vereiste vaardighe den aan te leren." „Maar dat is maar één van de vele mogelijkheden van de Ea sicom-1000," aldus Swinge wood. „Ook de ervaren com municatiege bruiker zal geweldig ARNOUD CORNELISSEN Je weet nooit of je je haar moet afknippen, totdat je het hebt gedaan. En dan heb je spijt. Om dat moment te voorkomen, kun je naar een dure kapper gaan die je per computer voortekent hoe je er met een veranderd kapsel uitziet. Sinds kort kan dat ook thuis met de Cosmopo litan Virtuele Metamorfose van TLC Domus. Het kost je in aan schaf een keer een kappers beurt, maar dan kun je ook je hele familie per computer aan je eigen smaak aanpassen. Zo perfect als de plaatjes op de doos krijg je het thuis natuurlijk maar moeilijk. De basis van el ke metamorfose is een digitaal vertaalde foto (wat elke foto winkel kan doen) van je eigen konterfeitsel. Tenzij je het kiek je heel bewust voor deze toe passing hebt gemaakt, past je hoofd natuurlijk net niet in de kaders die voor de veranderin gen noodzakelijk zijn. Als je eenmaal het programma op je computer hebt geïnstal leerd, is het leuk spelen. De functionaliteiten werken naar behoren, de gebruiksaanwijzing lang haar is gemakkelijk te begrijpen en volledig. En het belangrijkste: als je toch je haar wilt kort knippen, weet je tenminste voor welk kapsel je moet gaan. Hetzelfde geldt ook voor en an dere haarkleur. Het is weliswaar niet altijd le vensecht, het gemanipuleerde plaatje geeft toch een redelijk beeld van hoe het er in het echt zou uitzien. Bij het gebruik is alleen aan te raden de twee kwezelmelodietjes die meegele verd worden als achtergrond muziek, onmiddellijk uit te zet- kort haar na kleuring ten. Zelden zoiets plats ge hoord. De Cosmopolitan Virtuele Me tamorfose is een hartstikke leuk speeltje, dat waarschijnlijk ook nog eens teleurstellende kap persbezoekjes kan voorkomen. En voor een beetje extra huise lijke vrede is die f 69,95 die het programma kost echt niet te veel. Je moet alleen niet proberen de installatie van het superzware 633 MB grote programma te onderbreken. Daar houdt het programma niet van en laat je Waterpartijen in de tuin zijn tegen woordig enorm populair. Tuincentra bieden een scala aan materiaal aan om vijvers aan te leggen. Wie tijdens het uitzoeken van de benodigde ma terialen goed beslagen ten ijs wil ko men, kan zijn voordeel doen met de vijverencyclopedie van Denda Multi media. Alle aspecten van aanleg, on derhoud en verzorging komen op de ze cd-rom aan bod. Of het nu om planten, apparatuur, vissen of waterkwaliteit gaat: alles wordt doeltreffend besproken, met foto's en met zeer aansprekende vi deo's. Overigens ook degenen die al over een vijver beschikken hebben nog het nodige aan deze cd. Bijvoor beeld de oorzaak en de bestrijding van algen zal nuttige tips opleveren. Bovendien bevat de cd-rom een in teractieve watertest. Aan de hand van gegevens die met het blote oog kun nen worden vastgesteld en eventuele meetgegevens van een eerdere wa tertest stelt het programma de aard van het probleem vast en biedt aan knopingspunten voor oplossingen. De gegevens op de cd-rom, die zon der installatie vanaf de cd-romspeler draait, zijn allemaal uit te printen voor nadere lezing. Er is eigenlijk maar één punt voor verbetering vat baar: de schrijver/vertaler van de tek sten mag zich wel eens beter op de spelling gaan toeleggen. Met name het gebruik van de d's en t's laat nog al eens te wensen over. Extra aan- Min. Systeemeisen: 386DX/66, 8MB RAM, SVGA-256 kleuren (16 bit aan- bevolen), 4x cd-romspeler," gë- luiudskaart, muis, Windows 3.1. Prijs 49,95 gulden. SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT veel voordeel hebben bij dit ap paraat. Geen gesleep meer er gens in niemandsland met een aparte schotelantenne, voe ding, laptop-computer en ex tern modem. Alles in één en nog handzaam ook." „En wat te denken van de lithi- umaccu, die we voor de voe ding ontwikkelden: maar liefst 200 gebruikersuren onder nor male omstandigheden, meneer. Bij twintig graden onder nul nog altijd 75. Ergens in de Sa hara en je accu leeg? Geen nood, onze spiksplinternieuwe Easicom-lOOO-charger, uitge rust met de allernieuwste zon necellen, laadt de accu binnen vijf uur helemaal op. Die zal straks optioneel zijn, die lader; dét wel." Een wekelijkse rubriek waarin een paar websites worden be licht die nieuw of origineel zijn, dan wel inspelen op de actualiteit. Honderden websites op het in ternet geven informatie over de zonsverduistering op 11 augus tus. Een kleine greep uit het to tale aanbod. Een goed uitgangspunt is de zeer uitgebreide website van de Stichting De Koepel, in samen werking met de Vereniging voor Publiekssterrenwachten en het tijdschrift Zenit. na's waar de bezoeker zelf een eclips kan veroorzaken of onder de oppervlakte van de zon kan kijken. http://www.astro.uu.nl/- wwwzenit/edips.html De Amerikaanse ruimtevaartor ganisatie Nasa heeft een uitge breide website, samengesteld door de eclipsdeskundige Fred Espenak. Vooral interessant voor het grote publiek. http://sunearth.gsfc.nasa.gov/e- clipse/edipse.html Het wetenschappelijke tijd schrift New Scientist heeft een website gemaakt die vooral prachtig van vormgeving is. Spectaculaire foto's van de co rona en mooi kaartmateriaal. http://eclipse.newscientist.com Britse studenten hebben een website over de zonsverduiste ring gemaakt die vooral scholie ren erg zal aanspreken. Er zijn onder meer interactieve pagi- http://www.sunblock99.org.uk Amateurastronoom Henk van Hoof maakte een heel informa tieve site die wemelt van de tips, onder andere hoe je je ogen kunt beschermen tijdens de waarneming. http: //www. vanhoof.demon.nl/henk/ eclips99.htm Er is weer een nieuwe Neder landstalige portal site geopend, ontwikkeld door OLM Commu nity Marketing. De toegangspa gina voor het internet heet Mijn Wereld en biedt een groot aan tal functies die ook op vele an dere portals te vinden zijn. Je kunt je eigen startpagina sa menstellen, agenda en memo's bijhouden en een persoonlijke surfgids samenstellen. Deze gids kan worden gevuld met koppelingen naar sites op het net die veel worden be zocht. Handig is dat in deze surfgids regelmatig suggesties worden gedaan voor interes sante plekken op het net, die aansluiten bij het interessege bied van de gebruiker. highlights dat weten door een stortvloed van systeemfouten. Is de instal latie wel goed gelukt, dan is het weer een lijdensweg om Cosmopolitan van je harde schijf te halen. Hoewel voorzien van een uninstall-mogelijkheid, laat het programma zich zeer ongaarne verwijderen. Er blij ven overal op de schijf stukjes programmatuur achter die an dere processen in je computer in de war sturen. Dan maar het programma vanaf de cd-rom gedraaid, hoewel dat de meta morfose aanmerkelijk vertraagt. Supersnelle zoekmachine Het aantal zoekmachines op het internet is imponerend. Naast de bekende grote jon gens als AtlaVista, Yahoo, Ex cite, HotBot, enz. is er een toenemend aantal, dat vaak gespecialiseerd werkt. Is er ruimte voor nieuwe all-in zoekmachines? Nauwelijks zou je denken, want wat kan een nieuwe aan extra's bie den? Bijvoorbeeld snelheid. En dat is de makers van FAST gelukt. In samenwerking met de servers van Dell en ge bruikmakend van het bestu ringssysteem Linux is een zoeksysteem ontwikkeld dat bijna sneller is dan het geluid. Een aantal tests leverde ver bluffende resultaten op. In tienden van seconden en vaak nog sneller staat het resultaat op het beeldscherm. Wij heb ben Alta Vista naar de tweede plaats verwezen. Sommigen noemen zich dan vice-kampi- oen, maar in feite is de num mer twee altijd de eerste ver liezer. FAST is te vinden op www.alltheweb.com Windows 98 tweede editie Omdat er altijd wel iets te ver beteren is, kwam Microsoft dezer dagen met de tweede editie van het besturingspro gramma Windows 98. Deze herziene uitgave is vooral be stemd voor degenen die veel met internet aan de slag zijn, thuis een netwerk gebruiken en optimaal willen profiteren van de voordelen van de nieuwste hardware. Wie nu een nietiwe (standaard) com puter koop krijgt daarbij vaak automatische Windows 98 Se cond Edition, omdat Micro soft Benelux overeenkomsten heeft gesloten met producen ten als Compaq, Dell en Pack ard Bell, alsmede met een aantal detailhandelaren. Nieuwste laptops zijn ijzersterk Het leven digitaliseert in een razend tempo. Je kunt niet eens meer een oerwoud in zonder een laptop bij de hand. Probleem is alleen dat veel machines de extremitei ten van de harde buitenwereld niet aankunnen. Panasonic brengt binnenkort twee schootcomputers die volgens haar zo sterk zijn, dat ze een reis door de tropen aankun nen. Ze zouden zelfs zo sterk zijn dat je er, mits goed ge mikt, een wild beest mee dood kunt slaan zonder de inhoud van je harde schijf te verlie zen. De inhoud van de Tough- books 27 en 71 - beide appa raten kosten rond de tiendui zend gulden - is zoals ver wacht mag worden. Pentium- 2 processoren, flink intern ge heugen en een stevige harde schijf. De meerwaarde van de Toughbook 27 zit vooral in de bescherming van zijn edele delen. De behuizing is ge maakt van magnesium, dat zo'n tien keer sterker is dan de gebruikelijke kunststof. De harde schijf is genesteld in een siliconenmassa. De fabrikant stelt dat het ap paraat zonder moeite een val van bijna een meter overleeft. Natuurlijk is de machine vrij wel ongevoelig voor stof, kan er probleemloos een redelijke plens water op vallen en doen temperaturen van min twintig tot plus zestig hem niets. Panasonic ziet het apparaat vooral weggelegd voor politie, leger en bouw. De Toughbook 71 is net iels eleganter dan zijn broer. Zijn vermogens liggen net een graadje hoger. De bescher ming is op wat minder extre me omstandigheden afge stemd. Maar ook bij dit appa raat is de harde schijf veilig opgeborgen, dit keer in omar ming van polymeergel. De be huizing is eveneens van mag nesium. in rlij i Ie1 irdraadsel ITAAL: il; 3. strik; 8. bijwoord: toon: 10. club van schil wachthuisje; 14. mon- |6. stad in Engeland: •ord: 20. bijwoord: 21. I; 26. langlauftraject: irstellend: 29. hoofd ;ee; 31. dierengeluid: lonlijk vnw.: 33. hevig: orter. Iverhaal: 2. Spaanse deel v.e. etmaal; 4. 7. naar persoon: 8. diepe snee: 11. kortverhaal; 13.vruchtboombloem: 15. win ters voertuig: 17. kunsttaal: 18.vreemde munt: 21. kijk: 22. bos: 23. tandeloos zoogdier: 24.keg: 25. pakken: 28. grap penmaker: 30. Japanse parel duikster. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Prijs: 4. nawee: 7. voerman: 8. die: 9. son; 10.afgunst; 12. gekraak. Verticaal: 2. Raam: 3. spenen: 4. noodgang: 5. wave: 6. ezelin: 9. stuk: 11 gek. hhrMH S T R HEINZ

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29