Sport Grijze haartjes en fier op zijn zoon 'Zakelijk gezien was de Tour een groot gemis' P bék Witte bal ZATERDAG 31 JULI 1999 3HEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 PSV-arts Cees-Rein van den Hoogeband geniet in Istanbul Met zorg wordt het ereplaatsje op de tribune van het Atakoy zwemstadion uitgekozen. Een dagelijks ritueel bij de Europese kampioenschappen zwemmen. Cees-Rein van den Hoogenband zit het liefst op één lijn met het finishvak. Niet zo verwonderlijk. Daar heeft hij zijn zoon Pieter, de smaakmaker van deze EK, al menigmaal als eerste zien opduiken. 5.V. Voor de 'huisarts' van PSV openen praktisch alle deu ren zich in het sportcomplex in Istanbul, dat door de Turken niet zonder bijbedoelingen als 'olympisch' wordt betiteld. Cees-Rein van den Hoogenband showt zijn VÏP- kaart en hem wordt niets meer in de weg gelegd. Een vreemde is het hoofd van de medische staf van de Eind- hovense voetbalclub PSV overduidelijk niet in de (inter nationale) zwemmerij. Van zijn professie profiteert al jarenlang de Nederland se zwembond, hoewel hij thans vooral op de achtergrond opereert, als lid van de medische commissie. Ploegarts is hij af. „Dat heb ik ook op twee Olympische Spelen mo gen doen. Door de drukte bij PSV kan dat niet meer." Het is geen weekje spijbelen voor de chirurg uit Gel drop, midden in de voorbereiding van PSV op de nieuwe voetbalcompetitie. Hij soupeert met permissie wal va kantiedagen op. Dat doet hij altijd wanneer Pieter van den Hoogenband waar dan ook op medaillejacht gaat. In Istanbul beweegt pa zich in gezelschap van zijn echtge note, oud-zwemster Astrid Verver, zijn jongste zoon Ro bert en dochter Veronique. „Ik ben erg graag bij het suc ces van Pieter. Hij heeft me deze week iets harder nodig dan PSV." De medische rapporten uit Eindhoven worden niet el- ce ochtend onder de deur van zijn hotelkamer doorge- ;choven. „Ik word wel heel goed op de hoogte gehouden. Collega Weber heb ik al aan de telefoon gehad, Van Agt heeft me gebeld. Ze praten me gezellig bij. Van den Heu vel, de verzorger van PSV, heeft me telefonisch gefelici- eerd met de gouden medailles van Pieter. Ze leven alle- naal mee, kijken de finales live op Eurosport." Van Eric Gerets, de nieuwe PSV-coach, kreeg Cees-Rein van den Hoogenband het groene licht voor zijn suppor terstrip naar de Turkse miljoenenstad. „Eigenlijk hoor ik ;r natuurlijk bij te zijn in de oefenperiode. Maar ik heb lat met Gerets doorgesproken. Die begrijpt best dat ik ne niet in tweeën kan delen, dat ik ook belangrijk voor t zijn c >ieter ben. Gerets gunt me dit uitje van harte. En laten we nijn rol bij PSV nu ook weer niet overdrijven. Als me- iisch begeleider heb ik een overdraagbare functie." Winnaarsgevoel n Istanbul zat Cees-Rein van den Hoogenband al vaker net het winnaarsgevoel. Maar dan in de heksenketels 'an Fenerbahce, Besiktas en Galatasaray, vrijwel altijd de Irie beste clubs in de Turkse voetbalcompetitie. Het wemsucces overtreft alles. Cees-Rein, vader van de ïieuwe vorst op het koningsnummer van het zwemmen. Mijn secretaresse vertelde me dat ik op de Belgische te levisie ben omschreven als de man met grijze haartjes die fier is op zijn zoon. Dat vond ik een mooie kreet. Natuur lijk ben ik trots op wat dat manneke hier allemaal pres teert. Dat is echt niet te geloven." „Diep in mijn hart ben ik een voetbalfanaat. Maar de persoonlijke band met Pieter noopt mij tot zo'n groot en thousiasme dat ik bij het zwemmen niet meer weg te denken ben. Bij ons thuis wordt er ook over andere din gen gesproken hoor, gelukkig wel. Wat mij na aan het hart ligt, is de problematiek van de studie van mijn kin deren. Als je bedenkt dat de jongste, Robert, dit jaar is blijven zitten en dat Pieter nauwelijks aan studeren toe komt, ben ik ook wel eens een bezorgde vader. Want er zijn natuurlijk andere belangrijke zaken in de wereld." Directe bemoeienis met de medische begeleidingsstaf die de zwemploeg bij de EK bijstaat, is er niet. „Inge de Punder is een uitstekende sportarts. Ik heb een goed con tact met haar, dat zeker. Ze heeft me deze week een kee geraadpleegd over een probleem dat een van de kunst zwemsters had. Dan overleggen we even. In principe be moei ik me er niet mee. Je ziet me ook nooit voor de wed strijden rond de ploeg kuieren en in het hotel kom ik ook niet." Vader en zoon treffen elkaar alleen in het zwemstadi on, de emotionele momenten na weer een ontlading de lend. Dan zijn er knuffels, omhelzingen, vreugdekreten, high-fives. „Ik heb niets te zoeken bij Pieter voor een wedstrijd. Dan is hij zo met zijn race bezig, dan moet hij niet die zenuwachtige vader van hem in zijn omgeving hebben. Dat heb ik zelfs niet gedaan op de toernooien waar ik als teamarts bij was. Ook dan bleef ik ver van hem." Bleke bekkie Pieters one-man-show voorvoelde vaderlief. „Hij had dat bleke bekkie op de dag van aankomst. Toen zag ik al dat zijn pet goed stond. Als hij afgesloten is van alles en ie dereen, niemand meer ziet, dan zit het goed met hem. Voor de finale van de 50 meter vlinderslag liep hij me buiten het stadion op vier meter afstand straal voorbij. Perfect was dat, prima. Dat geïsoleerde van hem is heel goed, dan is hij optimaal geprepareerd en gefocust op succes." Maandag volgt de napret in huize Van den Hoogen band in Geldrop. „En daarna gaat de knop om." Met Sydney in het achterhoofd. „De reis naar Australië is al geboekt. Nu moeten we ons druk gaan maken over hoe we aan kaarten komen voor de olympische zwemwed strijden. Dat is niet irreëel als je ziet wat er hier in Istan bul allemaal is gebeurd." i, Pieter. „Diep in mijn h TVM-baas Arjan Bos blijft teleurgesteld over uitsluitsel iteindelijk heeft de Tour de France hem nog succes gebracht. TVM-directeur mr. Arjan Bos werd derde in de Tourtoto van bedrijf. Derde van de 144 deelnemers, geen gek resultaat, enlijk had hij de buik vol van de Franse ronde, waarvoor zijn eg door de organisatie was buitengesloten. Bos: „Ongeveer Jrocent van onze exposure op jaarbasis komt uit de Tour. Za- jk is dat een groot gemis geweest. Ook onze relaties konden onsume meenemen naar de Tour. We hebben ze bij de TT van As- ontvangen." iat uit rkoopei steeds is de TVM-directie indelijkn jn Tour-directeur -Marie Leblanc. Bos: hebben we nog een ge- ik gehad met Leblanc. Alles uitgepraat. Vervolgens ge- nkomenj^g ^ij dezelfde argumen- om ons uit de Tour te we lk denk dat de Franse me en het Franse standpunt het Nederlandse drugsbe- een grote rol hebben ge ld." is spreekt nimmer met ïverheffing. Toch is hij nog ïer verontwaardigd dat zijn g voortdurend in één adem Iit genoemd met doping. hebben natuurlijk de jn tegen, maar de directie TVM - en ik denk met mij andere 19 sponsors van het i - staan nog steeds volledig i er de wielerploeg. Ik weet |V# r dat we een schone ploeg hebben." In tegenstelling tot de Festi- na-ploeg, waai' renners beken tenissen hebben afgelegd en medische onderzoeken positief zijn uitgevallen, is er bij TVM- coureurs nimmer iets gevon den. In het juridisch onderzoek staat nog steeds de vondst van de 104 ampullen EPO, in maart 1998, in de auto van ploegarts Michailov centraal. Maar Bos benadrukt: „Geen van onze renners is ooit positief bevon den bij een medische keuring. Dat zou automatisch hun ont slag zijn geweest. Dat staat in het contract." Het argument van de Tour directie dat Festina binnen de eigen organisatie orde op zaken heeft gesteld, en daarom wel aan de Tour mocht deelnemen, vindt Bos kul. „Omdat niemand bekend heeft, kun je ook nie- Arjan Bos (rechts) in gesprek met advocaat Joost van Mierlo. „We hebben experts uit binnen- en buitenland aangetrokken om ons te adviseren. De oordelen waren unaniem. De Franse justitie heeft geen been om op te staan." FOTO GPD mand ontslaan. Zo simpel ligt het. Hadden we het wel gedaan, dan hadden wij flinke schade claims aan onze broek gehad. Die zouden in de tonnen heb ben gelopen. Leblanc wist dat donders goed." Naar verwachting zal de Franse justitie eind december besluiten om tot, vervolging over te gaan. Zolang zullen de onderzoeken nog duren. Bos vreest een rechtszaak in Frank rijk niet. „We hebben experts uit binnen- en buitenland aan getrokken om ons te adviseren. De oordelen waren unaniem. De Franse justitie heeft geen been om op te staan." Mocht TVM de eventuele rechtszaak winnen, dan zullen er schadeclaims volgen. „Uiter aard. Hoe hoog die worden, kan ik nu niet beoordelen. Ook dat laten we uitzoeken." Per 1 januari doet TVM een stapje terug. Farm Frites wordt hoofdsponsor, TVM doet nog een jaartje als subsponsor mee. „In 2001 willen we met iets an ders terugkomen. Sportsponso ring is ons goed bevallen. We zijn een middelgroot verzeke ringsbedrijf met de allure van een groot concern. Dat hebben we aan de sport te danken. Het zou zonde zijn dat weg te laten glijden. De wielerploeg kost jaarlijks acht miljoen gulden. Alleen aan tv-exposure halen we dat bedrag er al uit." Die acht miljoen komt niet alleen van 'IVM. Er zijn nog 19 andere sponsors die mee financieren. Bos is lange tijd op zoek ge weest naar een vernieuwde vorm van sponsoring. „Bij het betaalde voetbal worden in komsten gegenereerd via en treegelden, bordreclame, spon sors en televisiegelden. Een wielerploeg heeft een hoofd sponsor, die bijna alle kosten voor zijn rekening moet nemen. De verhoudingen liggen wat scheef. Ik heb geprobeerd een oplossing te vinden, maar het is me (nog) niet gelukt." De overname van Farm Frites kwam als geroepen. De onder handelingen duurden lang. Farm Frites wilde er zeker van zijn, dat het de komende jaren met zijn ploeg in de Tour de France mag uitkomen. Leblanc heeft die toezegging gedaan. Toen pas konden de contracten worden getekend. Dat ge schiedde op een bijkantoor van TVM in Soest. Omdat de onder handelingen fors uitliepen, gin gen alle deuren automatisch op slot en konden de beide part ners het gebouw niet meer uit komen. Via een schuifraampje op de eerste etage verlieten de onderhandelaars uiteindelijk het pand. TVM rijdt al 14 jaar mee in het peloton. Veel is veranderd in de wielersport. „We waren de eersten die gasten meena men naar de Tour. Nu staat er dagelijks een heel hospitality- dorp. Wij zijn er mee begon nen. Het wielrennen evolueert snel. De ploeg is een bv met 35 werknemers. Cees Priem is on ze manager en blijft dat ook. Een wielerploeg is een bedrijf met een handicap. De patron moet je uit het groepje van ex- coureurs halen. Er is geen ma nager te vinden die honderd dagen per jaar met een wieler ploeg op stap wil. Dus moet je zelf voor een gedegen opleiding zorgen. Dat hebben we met Priem ook gedaan. Wat dat be treft zijn we nog steeds heel te vreden over onze wielerploeg. Hoe hard die ook is aangeval- Hoera! Het is gelukt. Kantje- e! boord weliswaar, maar we -s gaan naar Oostenrijk. We heb- 0 ben ons geplaatst voor het EK (en ook: we spelen daar alleen tegen de - andere - zwakke broe ders). We? L Ja, we! 11 Onze lange mannen. Ongeloof- 1 lijk wat die hebben gepresteerd. Je wilt je vreugde onder woor- den brengen, maar je vindt ze i( niet, de woorden. Jammer dat 3. Erica geen staatssecretaris meer is. Zou zich wezenloos hebben 3. gezoend. Graag hadden u en ik j. dat gezien, hoe succes-coach Gerbrands te Schiphol bedolven n was geworden onder Erica. De n pogingen wat van de volleybal- \- trainer nog over was te bergen |s zouden na wekenlang sporen- n onderzoek een vierkante milli- n meter brillenpoot hebben opge- f leverd. We hadden zo onze twijfels, u 0 en ik, want onze uitgangspositie was uitzichtloos. n. Nederland moest, om zich voor het EK te plaatsen èn om Rus- >i land en Italië te omzeilen, van de laatste twee wedstrijden er 6( één verliezen. Realistisch ge- e, sproken onmogelijk! Tegenstan- ders in die wedstrijden waren f namelijk de Belgen en de Tur ken. Daar verlies je niet zo maar - van. Het siert de populaire bonds- coach en zijn sinds het goud van Atlanta voor onoverwinnelijk gehouden team dat de moed niet bij voorbaat al werd opge- geven. Alles is in het werk ge steld om van verliezen een ge- woon te te maken, 's Werelds beste spelverdeler, Blangé, i mocht inrukken. Bas van de Goor ontnam medespelers met zijn tirades hun laatste restje zelfvertrouwen. Het WK liep op een debacle uit en in de World League liet Oranje zich door volleybalkabouterlanden als Spanje en Canada naar de haaien spelen. Onze jongens verloren tien van de 12 duels. Het beleid wierp zijn vruchten af. „Je kunt een keertje slecht spelen en je kunt zelfs een keer bar slecht spelen, maar dan nog hoor je simpel met 3-0 van die Canadezen te winnen", legde Bas van de Goor ons laatst uit na een simpele, dat wel, maar Canadese zege. Je begon al te hopen dat ddt, op de sloffen verliezen, tegen de Belgen of de Turken dan ook wel zou lukken. Maar België en Turkije zijn Canada niet. De Belgen werkten ons boven dien danig tegen. Toon Gerbrands in de kranten (en geef hem eens ongelijk!): We zijn door de Belgen op- een ongelooflijke manier benadeeld. We moesten tegen ze spelen met een witte bal. Omdat het inderdaad zo absurd is en u nu ongetwijfeld aan uw ogen begint te twijfelen, herhaal ik Toons bezwaar nog maar eens. Een witte bal. Wat een lelijke streek van die Belgen! Een witte bal. Met een kleurenbal, de balsoort die in het volleybal momenteel hele maal de blitz is, zouden we van België hebben verloren, gega randeerd. Met een witte bal is het een ander verhaal. Hoe 'we' ook ons best deden te verliezen, het lukte net niet: we wonnen. 19-17 in de vijfde set. België kreeg bij 15-14 een matchpoint, maar sloeg de bal expres uit. Rotbelgen. Gerbrands, alsof hij stad en land ervoor heeft afgezeuld en de ballen van zijn loon worden ingehouden: Wij hebben er speciaal 24 van moeten kopen, witte ballen. Ik bied ze te koop voor de halve prijs. (Graag bestel ik er langs deze weg 1, ik ben bereid het volle pond te betalen). Onze hoop was nu gevestigd op de Turken. Wat heet hoop? Van de Turken verliezen, probeer dat maar eens! Lukt je in geen 100 jaar. Nog niet met een zwarte bal. N Maar cldt zijn dan weer de mys terieuze krachten in de sport! Alles lukte in Istanbul en we verloren schitterend met 15-6, 15-4 en 15-8. Minpuntje alleen dat Gerbrands' voornemen in geval van nood zichzelf op te stellen nu bij woorden bleef Oranje sloeg 41 ballen in en 32 onder het net en nam 26 keer met een blindganger de tribunes onder vuur, waarbij nog drie betalende toeschouwers letsel opliepen. Doet er niet toe. We gaan naar het EK en worden misschien wél uitgeschakeld, maar in elk geval niet door de favorieten. Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21