Leidsch Dagblad GELD Nederland steunt Balkan ostma: infarct niet dramatiseren CDA-stateniid niet Paard spartelt tegen bij redding ijna 8.000 Marokkaanse evangenen komen vrij nti= IE BESTE ZOMERKOOPJES ORDE RIJNEKE BOULEVARD 3L bang voor rechtszaak )ors drama met HSL en vliegveld les voor Nederland TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. IATERDAG 31 JULI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Veer goud Van den Hoogenband 'ANBUL ANP dï De motor als I 'Leiden' wacht oplossing 1 wijze lessen van voor de file Max van der Stoel NR. 42067: LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40- Politici zoeken moeizaam hun weg in Straatsburg Marco van Basten en de ellende van 'dat poot' PK et kan voor Nederland niet op Istanbul bij de EK zwemmen, goudenregen blijft volop in oei staan. Pieter van den oogenband, in de buitenland kranten inmiddels al bekend i ider zijn initialen PVDH, won iteravond ook de 200 meter ije slag met een nationaal re- ird van 1.47,09. Het was zijn mm srde zege. F Inge de Bruijn verbeterde N ar Europese toptijd op de mderd meter vlinderslag met jna een halve seconde tot 149 en veroverde de mooiste jdaille uit haar carrière. „Of de dag van mijn leven is, ldeipet ik niet, maar het was zeker race van mijn leven", rea- :rde De Bruijn, bijna zenuw- ïtig van uitgelatenheid. „Ik is helemaal duizelig na af- f«p. keek naar het scorebord, 17.0 n mijn naam eerst niet vin- .00 n en de tijd niet zien. Maar ik Cees-Rein van den Hoogen- ïd op de tribune opspringen BEL 023-5150110 HET WOORD is AAN Thomas Jefferson Ik heb verschil van mening op politiek, religieus of filo sofisch gebied nooit be schouwd als een reden om een vriendschap te verbre ken. Pieter van den Hoogenband met zijn vierde gouden medaille, fo to anp en de andere Oranjesupporters juichen. Toen wist ik dat het wel goed zat." Pagina 23: Vierde goud voor 'eikel die nooit medaille op groot toer nooi won' Inge de Bruijn lacht het laatst 5a AT AFP-ANP ia 8.000 gevangenen in Marokko zullen op korte termijn vrijko- Verder kunnen er 38.224 op vermindering van straf rekenen, gevangenen profiteren van een amnestieregeling die koning hammd VI in verband met zijn troonbestijging heeft afgekon- Er is nog geen lijst verspreid van de 7988 gevangenen die de leid tegemoet kunnen zien, maar volgens een goedingelichte n kunnen vele van de meer dan zevenhonderd buitenlandse angenen binnenkort naar hun land terugkeren. Er zitten 84 Ne landers vast, vaak onder erbarmelijke omstandigheden. Zij zijn wel allen veroordeeld voor drugsdelicten. leiden Acht brandweerlieden waren gisteren vroeg in de avond ruim een uur in touw om een paard uit een bagger- sloot langs de Vlietlandweg te krijgen. Het manegepaard, dat met enkele soortgenoten de vakantie in de wei door brengt, had klaarblijkelijk verkoeling gezocht in de sloot. Wegens de grote hoeveelheid bagger kon het echter niet op eigen kracht de wal bereiken. De Leidse brandweer ge- bruike 'de paardenbroek', een samenstel van oude slangen dat eerder succesvol bleek om vee uit het water te tillen. Maar bij de eerste poging ging het mis. Het paard spartel de tegen en kwam met de achterbenen opnieuw in het wa ter terecht. „Tja, dat kan gebeuren", aldus een van de brandweermannen. „Normaal houden ze zich stil, maar als zo'n beest kabaal gaat maken, kun je het niet in bedwang houden. Een paard weegt toch al gauw acht- tot negen honderd kilo. Zoveel geweld, dat hou je niet." Bij de twee de poging lukte het alsnog om het rijdier met de lier van een kraanwagen op het droge te krijgen, waar een toege snelde veearts constateerde dat het paard niets mankeer de. foto mark lamers Plan voor stabiliteit en vrede aan slot top Nederland wil per jaar ongeveer een half miljard gulden uittrekken voor steun aan Balkanlanden. Minister-presi dent Kok heeft dat gisteren gezegd in Sarajevo, waar hij was voor de Balkan-top. Dit jaar zal de Nederlandse steun uit ongeveer de helft van dat bedrag bestaan. Aan het einde van de tweedaagse top aanvaardden de leiders van zo'n veertig landen het plan voor stabiliteit en vrede op de Balkan„het Stabiliteitspact. akbij in ieterwoude Rijndijk fslag A4, richting Alphen aJd Rijn) SARAJEVO ANP-DPA-Rtf-AFP-GPD In een slotverklaring riepen alle aanwezige regeringsleiders de partijen op de Balkan op om nauw met elkaar samen te wer ken, democratie een kans te ge ven en rechtsstaten te creëren waarin iedere inwoner gelijke rechten heeft en etnische af komst niet opnieuw de door slaggevende factor is. Daar naast beloofden de landen de economische en politieke ont wikkeling te bevorderen en de veiligheid in het gebied te ver groten. Drie 'werktafels' moeten een concrete invulling geven aan die mooie voornemens. Het is de bedoeling dat ze program ma's opzetten voor de demo cratisering, de verbetering van de mensenrechten, het econo misch beleid en de veiligheids situatie. Geld was geen hoofdonder werp tijdens de top. Daarover wordt in september tijdens een conferentie nog gesproken. Toch stelde behalve Kok ook president Clinton gisteren geld in het vooruitzicht. Clinton bood aan de export uit de regio te bevorderen door de lijst van goederen uit te breiden die be lastingvrij de VS in kunnen. Daarnaast komt er een investe ringsfonds van 150 miljoen dol lar ter stimulering van particu liere investeringen. Voorwaarde is dan dat de landen hun eco nomie hervormen. Servië is uitgesloten van die hulp zolang president Milosevic aan de macht is. De Russische premier Stepasjin bekritiseerde om die reden het westen op nieuw. In Sarajevo waren wel verte genwoordigers van de Servische oppositie uitgenodigd, maar geen vertegenwoordigers van het regime van Slobodan Milo sevic. De Servische regerings krant Borba noemde gisteren de hele Balkantop een farce. De conferentie dient als Ameri kaanse rechtvaardiging voor de „ruïnes die zij hebben veroor zaakt in de regio". Pagina 7: Veel symboliek en goed wil op top Goede doelen gezocht voor LD-puzzelactie Lezers van het Leidsch Dagblad hebben nog tot 11 augustus de tijd doelen aan te dragen voor de jaarlijkse puzzelactie. Vorig jaar ging de opbrengst naar een paviljoen voor gehandicapten van woongemeenschap Swet- terhage in Zoeterwoude. De enige voorwaarde is dat het om een goed doel gaat dat niet of nauwelijks op een andere ma nier aan geld kan komen en dat een degelijke controle op de be steding mogelijk is. Een comité van aanbeveling kiest het doel. Inzendingen onder vermel ding van 'Puzzelactie' naar Leidsch Dagblad sturen (t.a.v. secretariaat puzzelactie), Post bus 54, 2300 AB Leiden of per e-mail (redactie.ld@ damiate.hdc.nl). en Nacht17 Denksport25 Economie8,9 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Multi Media/Strips29 Regio13,15,17,19 RTV/programma's10,11 Sport21,23 Toerisme27 Uitgaan31 VANDAAG QJ in deze krant Lj (irca r* 100 VACATURES U vindt de baan Udie bij u past in PROFITEER NU ,2 rgemeester wijst verband met zyvare baan resoluut van de hand Wegens uitspraken over Heemsteeds bedrijf 95- was wel even schrikken." Zo om- 95 ijft burgemeester Jan Postma het hart- :t waardoor hij bijna twee weken gele- werd getroffen. „Dit was de eerste keer zoiets meemaakte, maar het is daar- wel des te vervelender. Ook het feit ineens iets hebt, terwijl je daarvoor kerngezond was. Het is dertig jaar ge- dat ik voor het laatst voor mezelf in iekenhuis was en dat was dan nog mijn amandelen." stma is sinds donderdag weer terug in luis in Den Haag. Met het vliegtuig te- evlogen uit Frankrijk, waar hij de laat- van zijn vakantie in het zie- de lif ik 3cpm Se> 188(i 29 G-LEIDEN RUUD SEP toDca'uis doorgebracht. Hij meldde in het ziekenhuis nadat hij bijna twee n terug op de vroege zondagmorgen eeg van zijn hart. „In het ziekenhuis de daar gebruikelijke behandeling ipast waardoor de zaak in de loop van werd gestabiliseerd. Dat ging vrij Maar ze constateerden wel een in- eerste paar dagen van zijn verblijf in Burgemeester Postma. archieffoto het ziekenhuis lag Postma aan de hartbe- waking. „Maar op woensdag mocht ik al weer in een zetel zitten en op donderdag wandelde ik door het ziekenhuis." Dat het daarna nog een week duurde voordat hij naar huis kon, had te maken met de vlieg reis. „Door de luchtdrukverschillen brengt dat wat risico's met zich mee. Pas toen ik voldoende hersteld was, mocht ik de huis reis gaan regelen." Postma kan niet zeggen wanneer hij weer aan de slag denkt te gaan. „Ze moeten de komende dagen nog wat onderzoeken doen. Voor een infarct staat wel een rustpe riode. Maar hoe lang die gaat duren moet nog blijken." Postma kreeg zijn hartinfarct een half jaar nadat hij werd geïnstalleerd als burge meester van Leiden. De suggestie dat het infarct en de nieuwe, zware baan iets met elkaar te maken zouden kunnen hebben, doet hij resoluut af als 'onzin'. „Dat kun je niet zeggen. Ik ben 56. Dat is een leeftijd dat veel mensen het hebben, ook in andere banen. Nee, ik zou daar geen verband tus sen leggen. En onze vakantie was heel rus tig. Maar je hoort wel vaker dat mensen juist een infarct krijgen wanneer ze ont spannen op vakantie zijn. Het is allemaal heel vervelend. Je moet alles even van dag tot dag bekijken. Maar ik wil het ook niet dramatiseren." Pagina Leiden: 'Leiden is zware gemeente om te besturen' *AG HANS JACOBS die leeg lopen. Een unnel die twee jaar na de nog steeds niet is te ge en en een nieuw vliegveld iet problemen kampt. Bij- in jaar na de sluiting van liegveld Fornebu bij Oslo r Swbaf verhuizing naar Garder- zijn de mooie beloften vliegverkeer zijn gedaan, nog niet ingelost. Het Noorse drama kan een les zijn voor Neder land, dat onder het Groene Hart ook een tunnel voor de hogesnelheidstrein gaat bou wen en praat over de aanleg van een nieuw vliegveld in een ecologisch kwetsbaar gebied. De natuur heeft zo zijn eigen wetten en met onaangename verrassingen moet altijd reke ning worden gehouden. De bouw van het nieuwe vliegveld bij Gardermoen en de daaraan gekoppelde aanleg van een hogesnelheidslijn tussen Oslo en de vijftig kilometer ten noorden daarvan gelegen luchthaven, is het grootste ci viele project uit de Noorse ge schiedenis. Om de natuur te sparen is een 13,6 lange tunnel gebouwd voor het treintraject door een belangrijk natuurge bied bij Oslo. De tunnej zorgt er echter voor dat de daarboven gelegen meren leeglopen om dat de waterbalans is verstoord. Het kost de Noren enkele mil jarden extra om de problemen op te lossen. Pagina 5: Fiasco met tunnel doet Noren pijn HEEMSTEDE DIMiTRI WALBEEK CDA-fractievoorzitter L. van der Sar in Provinciale Staten van Zuid-Holland verwacht niet dat hij voor de rechter hoeft te ver schijnen wegens zijn uitspraken tijdens een radiouitzending. Met WD-fractievoorzitter Ch. Aptroot zou hij hebben gesug gereerd dat twee bedrijven van de Heemsteedse holding Dima- casi verantwoordelijk zijn voor het Ceteco-debacle. Van der Sar: „Ik ben overtuigd dat het allemaal mee zal vallen." Ook is voor de radio de sug gestie gewekt dat topambtenaar K. Baarspul, de huisbankier van de provincie, een privé-reke- ning heeft bij dezelfde geldma- kelaar die voor Zuid-Holland bemiddelde bij het bankieren. Het ging echter om twee ver schillende firma's, die allebei onder de vlag van Dimacasi vertoeven. De advocaat van de betrok ken ondernemingen, R. Groos van het Haarlemse kantoor Koster, Van Schaik Koets, on derzoekt of de uitlatingen van de twee politici daadwerkelijk de goede naam van de twee bv's aantasten: „Als de tendens van de politici is dat het zaakje stinkt, hebben ze een pro bleem. Als ze schuld bij mijn cliënten neerleggen, of die sug gestie wekken, dan onderne men we actie.' De bedrijven doen volgens hem in elk geval geen aangifte van smaad of laster. Wel wordt wellicht een kort geding aange spannen wegens 'onrechtmatig handelen' van de politici. CDA'er Van der Sar is zich van geen kwaad bewust: „Ik heb me tijdens het interview te rughoudend opgesteld. En het gesprek met de journalist over de telefoon ging geen moment specifiek over die geldmake- laar." Dat Baarspuls optreden bij de Heemsteedse geldbemiddelaars gewoon bekend was bij diens bazen in Den Haag en dat elke zweem van belangenverstren geling is weggevallen, is Van der Sar inmiddels duidelijk gewor den. „Maar het werd door het radiostation gepresenteerd als een spannend en geheim ver haal. Dat bleek dus niet zo te zijn. De journalist vroeg of er bij de onderzoekscommissie voor de Ceteco-affaire dingen zijn binnengekomen die volgens de wet niet horen of kunnen. Op die vraag heb ik alleen gerea geerd dat als dat zo is, het openbaar ministerie zou moe ten ingrijpen." Wassenaarder Ch. Aptroot was niet voor commentaar be reikbaar. Hij is over twee weken terug van vakantie. ét Nu vele toonzaalmodellen met extra korting! Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude tel. 071 - 589.93.46 i Postcode: - 'Tel: Ia, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. -Plaats: (I.v.tn. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) l i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) l Nr. bank/giro: - - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1