Vuilnisman komt niet in Poelgeest Bedrijven De Lage Zijde dreigen met schadeclaims Regio Eigenaar Beukenhof wil Villa Helena in ere herstellen ndere bouwmethode jvoor therapiecentrum ZATERDAG 31 JULI 1999 973 Nieuwe poging om hotel van de grond te krijgen LEIDERDORP »JUDY NIHOF Als Leiderdorp het de onderne mers op bedrijventerrein De Lage Zijde moeilijk maakt, dan maakt het het zichzelf ook niet makkelijk. Dat voorspelde R. Sakkee, woordvoerder van de Leiderdorpse projectontwikke laar T. Bavelaar, gistermiddag na afloop van een zitting van de commissie beroep- en be zwaarschriften. „Als de ge meente de situatie verslechtert, dan komen de ondernemers met schadeclaims." Strenger kijken naar bijvoor beeld goothoogtes betekent volgens hem dat de gemeente problemen krijgt met elk bedrijf dat vervangende nieuwbouw wil plegen. De goten van een groot aantal panden op de De Lage Zijde zijn namelijk hoger dan volgens het bestemmings plan is toegestaan. „Lager moe ten bouwen betekent minder inhoud, wat een schadepost is voor de ondernemer." Sakkee noemt het merkwaar dig dat projectontwikkelaar Ba- velaar, die veruit de meeste panden op de Lage Zijde heeft neergezet, jarenlang zonder problemen hoger kon bouwen dan vijf meter. Anno 1999 eist de gemeente dat Bavelaar zich bij twee nieuwe bouwprojecten strikt aan de voorgeschreven goothoogte houdt. Volgens Ba- velaar heeft dit te maken met de visie van het nieuwe ge meentebestuur, dat tegen uit breiding is van het in het Groe ne Hart gelegen bedrijventer- irlrein. Er gaan zelfs stemmen op om delen van het bedrijventer rein 'terug te geven' aan het Groene Hart. Gisteren verscheen Bavelaars woordvoerder Sakkee voor de leden van de commissie be roep- en bezwaarschriften. Het zint de projectontwikkelaar niet dat de gemeente de twee nieu we bouwplannen heeft gewei gerd. De gemeente voert aan dat Bavelaar de in het bestem mingsplan voorgeschreven goothoogte aan zijn laars lapt. De projectontwikkelaar beroept zich op zijn beurt op het gelijk heidsbeginsel. Op het bedrij venterrein zijn al zoveel panden met goothoogtes van meer dan vijf meter. Waarom zou dit nu opeens niet meer kunnen? Volgens Bavelaars woord voerder Sakkee probeert de ge meente nog te redden wat er te redden valt op De Lage Zijde. Tevergeefs, vindt hij. „Er valt in de bestaande situatie weinig meer te redden. Als het water al over de rand is, moet je niet proberen het te stoppen. De Lage Zijde is bovendien bijna helemaal volgebouwd. Waarom zou je moeilijk doen over de laatste panden?" aldus Sakkee. Ambtenaar F. van Dieten die de gemeente tijdens de zitting vertegenwoordigde, was het daarmee volstrekt niet eens. „Het feit dat er in het verleden wel eens in strijd met het be stemmingsplan is gebouwd, wil niet zeggen dat je het in de toe komst ook moet toestaan." De commissie beroep- en be zwaarschriften doet binnen en kele weken uitspraak. stoornissen, verwerkingspro blemen en persoonlijkheidsss- tornissen. Endegeest bouwt het centrum in samenwerking met het Noordwijkerhoutse pychia- trisch. ziekenhuis Langeveld en de Riagg Zuid-Holland Noord. •Zij zijn partners onder de vlag van GGZ Rijnland. Leene ging er aanvankelijk vanuit dat heien geen proble men zou veroorzaken. De wo ningen in de Van Assendelft- straat staan op ongeveer 200 meter van de geplande nieuw bouw. „Volgens de architect was dat zodanig ver weg dat de kans op schade niet aanneme lijk is. Maar een aantal buurtbe woners bleef toch bezorgd. Zij pleitten voor een andere bouw methode en dat hebben we op hun verzoek onderzocht. Het schroeven van palen kost wel meer dan heien, maar is ook weer niet zo gek duur. Een klein aantal omwonen den was aanvankelijk ook be zorgd over de aantasting van het groen, die met de nieuw bouw gepaard gaat. Deze zor gen zijn echter weggenomen na de presentatie van een uitge breid groenplan van het Ut- echtse landschapsarchitecten bureau Copijn. Het nieuwe centrum is in 2001 klaar. jOEGSTGEEST ERNA STRAATSMA 'oor het nieuwe Oegstgeestse lerapiecentrum op het terrein Endegeest wordt een alter- jQgkatieve bouwmethode gebruikt. Dp verzoek van bewoners in de defan Assendelftstraat gaan er js jjeen heipalen de grond in. Met 5thjiet gebruik van 'schroefpalen' ^jvordt de fundering van de chjiieuwbouw gelegd. e jj De gekozen methode veroor- minder trillingen, die Jchade zouden kunnen veroor- najaken aan omliggende huizen ,enlie niet op heipalen staan. )ev^erst worden er gaten in de e Jrond gemaakt. Daarna worden j^le bouwpalen in de grond ge- j-Jchroefd. „We willen echt voor- to(jomen dat er schade ontstaat", pjegt projectleider F. Leene. „En rejo is het probleem opgelost." j Half augustus vraagt de Geesj ^etplijke Gezondheidszorg (GGZ) as Jijnland een vergunning voor o Je bouw van een 'eenheid psy die aan de Rhijngees- jrstraatweg moet verrijzen. De 'ncj jeuwbouw wordt drie verdie- chtjngen hoog en komt op de ]ek waar nu nog oude barak- ;n van psychiatrisch zieken- Lis Endegeest staan. Het cen- is bedoeld voor de behan- van patiënten met eet- OEGSTGEEST CONNIE VAN UFFELEN „Een veranda achter, een groot balkon... Super!" Erwin Ro zendal, eigenaar van het Oegst geestse restaurant De Beuken hof heeft foto's uit het begin van deze eeuw in handen ge kregen waarop te zien is wat er vroeger op de parkeerplaats van zijn restaurant heeft gestaan. Het zijn de luxueuze dienstwo ningen Villa Helena' en 'Villa Gerarda'. Rozendal wil één of beide laten herrijzen met in to taal twintig hotelkamers. Daar onder wil hij een twee verdie pingen tellende parkeergarage voor in totaal zestig auto's. Rozendals ogen glimmen als hij naar de foto's kijkt. De stati ge 'Villa Helena' werd destijds gehuurd door de familie Pel van de bekende suikerwerkfabriek in Leiden. Voor het pand pose ren twee dienstmeisjes met een paar honden. Een man met een hoed steekt zojuist de trambaan over. „Dat hoedje. Fantastisch, hè. Dit pand is nostalgie. Ik wil dit dolgraag in ere herstellen." Rozendal heeft na enig zoek werk een nazaat van de familie Pel weten te traceren: kleinzoon Boet. Als hij op de bonnefooi langsgaat, is echter alleen Boets vrouw thuis. „Villa Helena was volgens haar een zeer bijzonder huis. Het had inpandige bal konnetjes en wel tien kamers. Aan de achterkant was een hele grote veranda. In de hal kon je fietsen, zo groot was het. In de keuken waren van die bellen waaraan je kon zien vanuit wel ke kamer iemand iets nodig had." Nadat de familie Pel in 1971 uit het pand was vertrokken, hebben er volgens Rozendal nog een tijdje leakers in geze ten. Totdat het pand te bouw vallig werd. „Ik denk dat het in 1972 is gesloopt. Ik heb nog wel een koffer met oude foto's", zegt Pel. Rozendal kan haast niet wachten om die eens te be kijken. Hij wil al jaren een hotel bij zijn restaurant, onder meer om een hoger rendement te krijgen. De Beukenhof kost volgens hem per jaar 150.000 gulden aan onderhoud. Met een vijf sterrenhotel - met kamers van 350 gulden per nacht - ver wacht Rozendal meer winst te maken. „Pretentieus? Dat valt of staat met de bezettingsgraad. Een vijfsterrenhotel in de regio Lei- CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437.PLV.-CHEF JUDY NIHOF, 071-535E 'Ophalen van afval nog onmogelijk' 1: De eerste bewoners van de Oegstgeestse nieuwbouwwi Poelgeest hoeven voorlopig niet te rekenen op de wek j lijkse komst van een vuilniswagen. Omdat er nog geer asfaltwegen liggen ziet de reinigingsdienst geen kans h[ afval op de normale manier op te halen. den is er niet. Er is hier een markt voor, met bedrijven in de buurt als Akzo Nobel, Shell, Fokker Space en het LUMC. Mensen vragen mij nu al regel matig of ze in De Beukenhof kunnen blijven slapen. Bij con gressen of vergaderingen, maar ook in de particuliere markt. Na een vijftigjarig huwelijk bijvoor beeld. Ik wil een compleet pak ket aanbieden. Er ontbreekt nu wat." Een nieuwe 'Villa Helena' is al Rozendals derde plan voor een hotel in Oegstgeest. Koop van het Zendingshuis en het nabijgelegen Texaco-terrein mislukten. Dit keer wil hij door zetten. Contact met de ge meente heeft hij al gehad. Deze gaat in september de randvoor waarden vastleggen. Als de gemeente akkoord gaat is dit echter nog geen garantie dat het pand er ook komt. In 1975 strandde een poging van vorige eigenaren van De Beu kenhof omdat de buurman de bouw na toestemming van de gemeente tot aan de Hoge Raad aanvocht. „Dat pand was ech ter moderner", zegt Rozendal. „Dat vind ik zelf ook niet mooi. Het nostalgische moet terugko men." ERNA STRAATSMA Tot het eind van dit jaar moe ten de bewoners het doen met enkele centrale inleverplaatsen. Op diverse plaatsen in de aan bouw zijnde nieuwbouwwijk zijn daarvoor stukken grond af gezet. Bewoners moeten hier hun vuilniszakken en ander af val deponeren. „Erg handig is dat niet", al dus een bewoonster van de Eli Heimanshof, die net verhuisd is naar haar nieuwe woning en als gevolg van de verhuizing juist veel afval heeft. „We hebben van de gemeente nog geen bak ken gekregen, dus je moet met je vuilniszak een heel eind lo pen en 'm dan over een hek heen kukelen. Een beetje vreemd in een wijk die door de gemeente als milieuwijk wordt bestempeld. Gescheiden inza melen van gft-afval is voor ons ook onmogelijk." Een ander klaagt over de grote bergen af val voor de deur, die al enkele malen in brand zijn gestoken. „Dit slaat nergens op, de brandweer is al een paar keer langs geweest om de boel te blussen. Zo'n situatie werkt cri minaliteit in de hand." De vuilniswagen van de ge meente Oegstgeest gaat op zi.j vroegst pas op 1 januari doij Poelgeest rijden. Behalve h ontbreken van geasfalteerc, wegen zijn er volgens de gi meente ook nog te weinig bi, woners in de nieuwbouwwij „Het aantal inwoners is nu oc nog beperkt", zegt een woort voerder. „Vandaar onze prov, sorische oplossing. Als het dee project 'Broekerhofjes' is opgt! leverd zijn er veel meer inwc j ners in Poelgeest, we hopen o 1 januari volgend jaar op de rt guliere manier met de vuilnii wagen de wijk in te kunnei Overigens wordt bij een dei van Poelgeest, waar nu al men sen wonen, het afval wel bij d deur opgehaald, in Simontjes veld." In de eerste straten van Poel geest wonen nu zo'n honden nieuwe Oegstgeestenaren. Z moeten het voorlopig doen me gebrekkige voorzieningen. Z< moeten ze, om de wijk in ti gaan, gebruik maken van di bouwbrug over de Haarlem mertrekvaart. De geplande ont sluitingsweg in het verlengdi van de Lange Voort is er noj niet omdat de gemeente he niet eens kan worden met eer jachthaven die voor de wej moeten wijken. OEGSTGEEST CONNIE VAN UFFELEN Vervuilde grond Lange Voort saneren voor bouw die volgens de gemeente de grond heeft geërfd, gaat het grootste deel van het erf tot een halve meter diep afgraven om de vervuiling op te rui men. Voor de aanleg van een kelder maakt de ei genaar een klein stukje van de grond tot een diepte van 2.20 meter schoon. De grond wordt gedeeltelijk hergebruikt. Volgens de gemeente is het grondwater op de ze plaats niet verontreinigd en heeft de vervuling zich niet verspreid. De kosten voor de sanering komen voor rekening van de eigenaar. Hij was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. De grond aan de Oegstgeestse Lange Voort num mer 66 is ernstig vervuild met pak's (polycycli sche aromatische koolwaterstofverbindingen) en de zware metalen lood en zink. Op deze plaats stond vroeger een boerderij, waarvan het erf des tijds is opgehoogd met verontreinigd puin. Hoewel de vervuiling 'niet-urgent' is, wat in houdt dat deze niet direct hoeft te worden opge ruimd, moet de eigenaar de grond nu toch sane ren omdat hij bouwplannen heeft.De eigenaar, iam: Joyce Kipping ftijd: 27 jaar unctie/beroep: Neder- ids kampioen luchtge- erschieten (liggend), nnares Warmondse ortprijs 1998-1999/ •chnisch onderwijs as- jtent op een middelbare hooi in Alphen irgerlijke staat: onge- twd oonplaats: Warmond Damif post 11 ziet u liever: een schietfilm ost(biirc/J lachfilm? •oesiagh lachfilm. Ik hou niet van da9 [is met geweld. Ik doe aan maar ik zal nooit slpten op een vogel of een an- anden levend wezen. Mijn sport samdft niets te maken met agres- beschrf gewekL Het is eerder zo jje ervan tot rust komt. Ik .ectuurj trouwens niet tegen jagen }r. Ik weet dat het op som- rbehoiig pigpen moet gebeuren, ir ik zal het zelf nooit doen. k talent zou u willen heb- en gewoon niet goed in het n van talen. Met Engels je natuurlijk best ver, maar ju wel veel meer talen wil- ipreken, zodat je op vakan- net heel veel mensen kunt ziet uw ideale vakantie er- is in elk geval een doe-va- ie. Een combinatie van na- en cultuur. Drie weken op het strand liggen is niets voor mij. Ik ben net terug uit Zuid- Afrika. Ik heb er veel gedaan: abseilen, hiking. En ik heb ge noten van de cultuur en de na tuur. Wat is uw slechtste eigenschap? Wat een moeilijke vraag... Som mige mensen vinden dat ik te veel praat. Ik probeer daar wel rekening mee te houden en een ander uit te laten praten voor dat ik mijn eigen verhaal vertel. Wat is uw grootste ergernis in Warmond? Ik erger me me niet aan dingen in Warmond. Ik ben hier erg blij en tevreden. Ik vind het een heel levendig dorp. Zeker in de zomer, dan is er in het weekend wel wat te doen: Kaagweek, Baanfeest, noem maar op. Ik heb een tijdje in Alphen ge woond, maar ik ben blij dat ik Wat wilt u bereiken in de schiet sport? Ik zou nog heel graag aan een Europees of een wereldkampi oenschap willen meedoen en dan bij de eerste tien willen ein digen. Waarom bent u eigenlijk niet gewoon gaan tennissen? Mijn vader is mede-oprichter van'schietsportvereniging Toxotes in Wassenaar. Zo ben ik er in gerold. Ik weet niet of ik anders ooit in de schietsport te recht was gekomen. Het leuke aan schieten is dat je steeds je eigen score kunt verbeteren. Het is heel solistisch. Dat is de reden dat veel jongeren afha ken. Ze stappen dan over op een sport, die je samen met an deren kunt doen. Wat zou u doen met een mil joen? Ik zou ervan op reis gaan met mijn vriend. En ik zou geld aan mijn ouders geven. Ze hebben me altijd gesponsord. Waar bent u bang voor? Voor spinnen. Normaal had ik gezegd: honden, maar in Zuid- Afrika heb ik zoveel honden ge zien. Inmiddels ben ik wel wat gewend. Wat is uw favoriete plek in War mond? Op het water vind ik het mooi. Het mooist is een zonsonder gang boven Warmond vanaf 't Joppe. TEKST» JUDY NIHOF FOTO HIELCO KUIPERS 'Zaak Lange' nog onopgelost KATWIJK PETER BLOK Drie maanden politieonderzoek naar de daders en de toedracht van de steekpartij voor de wo ning van de Katwijkse horeca- baas en oud-topzeiler Jan Lan ge heeft niets opgeleverd. De recherche in Katwijk heeft tot nu slechts tien tips binnenge kregen. Volgens politievoor- lichtster Eva Meijerink betekent dit niet automatisch dat de po litie op dood spoor zit. „De ene keer boek je nu eenmaal sneller resultaat dan de andere keer. En soms inderdaad helemaal niet. Maar we hebben momen teel nog geen reden tot wanho pen." Het magere aantal tips is vol gens Meijerink voor politie en justitie vooralsnog geen aanlei ding om het Avro-televisiepro- gramma Opsporing Verzocht in te schakelen. „Dat heeft, goed deels een praktische reden. Voor zo'n uitzending moeten wij een groot team van recher cheurs beschikbaar hebben. En dat is in deze drukke vakantie periode uiterst lastig te forme ren." In de nacht van maandag 26 op dinsdag 27 april werd de 46- jarige Lange voor zijn woning aan de Populierenlaan in Kat wijk met zeven messteken neer gestoken. De Katwijker over leefde de bloedige steekpartij, doordat hij onmiddellijk naar het LUMC werd overgebracht. Jan Lange is vooral bekend als uitbater van de horecagelegen heden Malle Jan, La Bota en Annie's Verjaardag in Leiden, strandpaviljoen Sankt Moritz aan Zee in Wassenaar en als voormalig Nederlands en Euro pees kampioen zeilen in de ho- bie-cat-klasse. Sinds 1996 houdt hij zich uitsluitend nog bezig met Annie's Verjaardag. Leidsch DagMUtCHlKVEN ANNO 1899 Maandag 31 Juli TER-AAR - Naar men verneemt, zal te Lange- raar een tweede brievenbus worden aange bracht, ten gerieve van de bewoners aan het Noordeind aldaar. Voor de plaatsing is indertijd door het be stuur der gemeente een verzoek ingezonden aan den directeur-generaal der posterijen te 's- Gravenhage. GEMENGD NIEUWS - De Vereenigde Zeepfa brieken zonden ons heden een boekje, bevat tende den uitslag van haar vierde Premiever- deeling. Het is een zeer aardig idee, om, als de Stui verszeepfabriek, geldpremiën aan de verbrui kers harer artikelen ten geschenke te geven. Zij verkrijgt aldus van die verbruikers, dat dezen hun naam en adres aan de fabriek opgeven, die zoodoende te weten komt, waar de meeste con sumenten wonen en wie ze zijn. Dit zal, naar het ons voorkomt, wel het hoofddoel zijn van die z.g. premieverdeeling. De distributie, die in het openbaar plaats vindt, kan, zoals vanzelf spreekt, niet elkeen een premie verschaffen; menigeen heeft op die wijze evenwel reeds een aardig voordeeltje gehad. ANNO 1974 Woensdag 31 juli Aarlanderveen heeft het Oranjefeest uitbundig ingezet. Toen de herauten het startsein hadden gegeven trok een bonte stoet van kinderen door het dorp. foto archief leidsch dagblad NOORDWIJK (ANP) - Bij hoog water en een ta melijk ruwe zee is vannacht om half twee op 5 km ten noorden van Noordwijk het Engelse zeiljacht 'Alyn' op het strand geworpen. De uit 1938 stammende Gaff Ketch is een van de 40 oude zeilschepen, die deelnemen aan de Old Gaffers Heineken Rally, die zondag uit Enge land vertrok. Aan boord van het nog geen 10 meter lange scheepje bevonden zich slechts twee bemanningsleden, te weten schipper G. J. Borsboom en een Engelse journalist. De schade beperkt zich vooralsnog tot een afge broken kimkiel. Vanmiddag zou men bij hoog water trachten de 'Alyn' vlotte trekken. Het is de vraag of het schip nog door kan varen naar Amsterdam om zaterdag op het IJsselmeer aan de zeilwedstrijd mee te doen. LEIDERDORP/GOUDA - Het Leiderdorpse be drijf Nederlandse Durisol B.V. zal een groot deel van het produktiepakket van Mecon-Gou- da gaan overnemen. Met de overname van het produktiepakket zullen ook ongeveer dertig werknemers van Mecon-Gouda naar Leiderdorp worden overgeplaatst. Een kleiner deel van de produktie gaat over naar Kemper Beton in Til burg. Ongeveer tien werknemers wordt een passende werkkring aangeboden in Maarssen en Montfoort. Een zelfde aantal zal in het ka der van de reorganisatieplannen moeten af vloeien. Met de betrokken vakbonden is over deze maatregelen overeenstemming bereikt. De maatregelen bij Mecon-Gouda zijn geno men in het kader van de mogelijke reorganisa tieplannen binnen de Meteoorgroep. Mecon, oorspronkelijk opgezet als een fabriek van bouwelementen maakt thans enkele artikelen uit het assortiment van de overige bedrijven van de Meteoorgroep. Duidelijk is nu gebleken, dat in deze vorm grote verliezen worden gele den. Ook op langere termijn mag geen verbete ring worden verwacht. Foto's iii deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, t.a-v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltsiraat 82. IJ ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15