'Samenwerking in Honduras was grandioos'! Kerk Samenleving Paus: 'Hel is een leven zonder God' Opknapbeurt joodse begraafplaats Directeur Spior stapt op ZATERDAG 31 JULI 1999 redactie aad rietveld. 071-5356! 31 VANDAAG De stichter van de Jezuïetenorde, Ignatius van Loyola, begon zijn carrière ais soldaat. Geboren als arm maar eerzuchtig edelman in Baskenland lag een militaire loopbaan voor de hand. Nadat hij tijdens het beleg van Pamplona in 1521 ge wond raakte aan zijn rechterbeen, moest hij terug naar z'n familie. Hij doodde de tijd door boeken te lezen over Jezus en enkele heiligen. Ignatius kreeg daar ook zijn eerste mystieke ervaringen. Een en ander spoorde hem aan opnieuw te gaan studeren en zijn leven voortaan aan God te wijden. Uiteinde lijk stichtte hij in 1534 in Parijs met enkele gelijkgestemden de Compagnie van Jezus, ofte wel de Jezuïetenorde, ook wel 'soldaten van de paus' genoemd. De nadruk van de jezuïeten lag op kerkhervorming, onderwijs, missionering en de intel lectuele strijd tegen ketterijen. Belangrijk binnen de orde zijn tucht en discipline. De wil van de overste is de wil van de je zuïet. Hierin liet schemert duidelijk de militaire achtergrond van Ignatius. 31 juli is zijn feestdag. Het Oude Testament brengt geen katholieke heiligen voort, behalve de Makkabeese marte laren. In de tweede eeuw 'voor' Christus wou de Syrische koning Antiochus IV de joden be keren tot de Griekse godsdienst. Judas Makka- beus wilde een vrijheidsstrijd tegen de Syrische koning voe ren. Om achter de joodse plannen te komen braken de Syri- ers de kaak open van de oude schriftgeleerde Elezear en lie ten hem varkensvlees eten. Nadat hij doodgeslagen was, vonden de soldaten een gezin van zeven broers en hun moeder die net als Elezear weigerden hun joodse geloof af te zwerert. Ook zij werden daarom op brute wijze om het le ven gebracht. Later werden hun relieken bewaard in een Romeinse kerk, tezamen met de ketenen die de apostel Pe trus had gedragen tijdens zijn gevangenschap. Vandaar de feestdag van de Makkabeese martelaren op 1 augustus in de loop der tijden in de schaduw kwam te staan van het Pe- trusfeest. 'Adoptie door homoseksuelen toestaan' londen Een aan de anglicaanse Kerk verbonden liefdadig heidsinstelling voor kinderen heeft haar verbod op adoptie door homoseksuelen opgeheven. De organisatie, de Children's So ciety, liet weten haar bezwaren tegen adoptie door homoseksu elen terzijde te hebben geschoven omdat er een tekort is aan adoptie- en pleeggezinnen voor probleemkinderen. Met de op heffing van het verbod sluit de Children's Society zich aan bij het beleid van de Britse regering, die zich reeds eerder op het standpunt stelde dat homoseksuelen in aanmerking moeten kunnen komen voor adoptie- en pleegouderschap. Volgens Britse kranten zijn de anglicaanse leiders zeer verdeeld over de opheffing van het verbod, maar blijft de kerk de organisatie steunen. „Er is geen ruimte voor homofobie binnen de kerk en met deze stap sluit de instelling zich aan bij anderen", zei een woordvoerder van de kerk volgens The Express. „Maar de kerk zal blijven uitdragen dat kinderen het beste kunnen opgroeien in een stabiele, getrouwde omgeving." BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE GEMEENTEN Aangenomen: naar Arnhem, R. Kattenberg te Vlissingen. vaticaanstad dpa/rtr/afp De hel is volgens paus Johan nes Paulus II niet een straf van God, maar iets dat de mens zichzelf aandoet. „De hel is de situatie van die mensen die uit vrije wil besluiten om te leven zonder God, de bron van alle vreugde." De hel is volgens het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk niet een bepaalde ruimte, zoals de hemel ook niet ergens boven de wolken is. De paus noemde de hel „het lijden, de frustratie en de leegheid van een leven zonder God". Eeuwige verdoe menis is dus niet Gods werk maar de verantwoordelijkheid van de mens zelf. Wie zich in de hel bevinden, is overigens niet bekend. Goede rooms-katholieken hebben niets te vrezen, aldus de paus. „Het bestaan van de hel hoeft voor hen geen reden van angst of wanhoop zijn. Het herinnert de mens eraan dat de menselijke vrijheid moet wor den geleefd naar het voorbeeld van Jezus, die 'ja' tegen God zei, die de satan overwon en die ons zijn geest gaf opdat wij God Onze Vader kunnen noemen". Vorige week zei de paus tij dens de algemene audiëntie dat de hemel geen ruimte boven de wolken is, maar een levende band met de Heilige Geest. Iets daarvan kan de mens reeds in dit leven ervaren. Groningen Deze week is een begin gemaakt met het op knappen van de joodse be graafplaats aan de lepenlaan in Groningen. Met dit initiatief wil de christelijke stichting Boete en Verzoening een bij dragen aan de verbetering van de verhouding tussen joden en christenen. foto anp - Jongeren uit Leiden en de Bollenstreek terug van werkvakantie rotterdam anp Directeur Y. Hartog van de Stichting Platform Islamitische Organisaties Rotterdam (Spior) vertrekt. Dit kondigt hij aan in een brief aan relaties, waarin hij melding maakt van 'weerstand' tegen veranderingen die hij wil de doorvoeren. Hartog was in september 'met goede moed' aan de slag gegaan. „Hoewel er bij Spior in de afgelopen periode al het no dige is veranderd, is de organi satie er nog lang niet. Verande ring roept per definitie weer stand op. Vandaar dat iemand anders het stokje van mij zal overnemen". In een interview vorige maand veegde Hartog, een tot de islam bekeerde Nederlander, de vloer aan met de 'stammen strijd' in het woud van moslim organisaties. „Ik houd niet van dat geklooi. Ik wil gewoon za ken voor elkaar krijgen." Om onderling gekissebis in de kiem te smoren, fietst hij daar als 'botte Nederlander' tussendoor om dingen voor elkaar te krij gen. Enkele jaren geleden be dacht Hartog dat al die bek vechtende moslims in Neder land samen op bedevaart naar Mekka zouden moeten gaan. Een bezoek aan de navel van de islamitische wereld had hem vervuld van de 'warme, broe derlijke band' die alle moslims verenigt. In Nederland trof hij echter weer de 'kleingeestige moslimscene' aan. Zelfs ervaren bouwvakkers zouden er een hele klus aan hebben gehad. Toch is het een tiental ongeoefen de jongeren uit de Bollen streek en Leiden in drie weken tijd gelukt een manshoge omheining neer te zetten van bijna een hal ve kilometer lang om een in aanbouw zijnd bejaar dendorpje in Honduras. Geen eenvoudig karwei bij tropische temperaturen, primitieve werkomstandig heden en slechte toevoer van materialen, maar de ruime voorraad foto's le vert bij terugkomst in Ne derland het overtuigende bewijs: er staat een ork- aanbestendige afrastering met twee imposante toe gangspoorten. SASSENHEIM MARGRIT TIBBOEL De jongeren vertrokken op 3 ju li van Schiphol onder leiding van jongerenpastores Jeanine Vermeulen en Charles Horst huis van het dekenaat Leiden en de Duin en Bollenstreek naar Llano del Tigre, zo'n 55 km ten oosten van de Hondure- se hoofdstad Tegucigalpa. Met als buitennissige bagage -naast wat oude kleding- een stevige hamer, een waterpas, werk handschoenen, een klamboe, een grote voorraad anti-mala- riapillen, middeltjes tegen mus- kietensteken en dozen met pleisters. Weggemoffeld in de zijzakken van de rugzakken wat 'verboden' waar, zoals potjes jam, pindakaas, hagelslag, die volgens de Hondurese douane niet ingevoerd mag worden, maar meer dan welkom is op de sobere ontbijttafel van gast vrouw Wil van Stein. Deze on dernemende Noordwijkse, die 20 jaar geleden naar Honduras verhuisde, is sinds 1997 - ge steund door de Stichting Ont- wikkelings Projecten Hondu ras- bezig met de aanleg van het selfsupporting bejaarden dorpje Wilsueno droom van Wil, red.) met veertig huizen, dat in 2002 gereed moet zijn. In 1997 werd de eerste aanzet ge geven met een woonhuis annex gastenverblijf, een winkel en een bakkerij en werd er een wa terput geslagen. In de zomer van 1998 heeft een groep van 21 Jongerenpastor Charles Horsthuis, Tilly Vork en Marco van Kampen bij Maria ter Zee in Noordwijk. Noordwijkse jongeren de eerste twee bejaardenwoningen ge bouwd, waarvan er een vorige week door een 80 jarig echtpaar in gebruik werd genomen. Dit jaar was het de beurt aan de groep uit de Bollenstreek een bijdrage te leveren aan de voor ziening voor Hondurese bejaar den die -verstoken van sociale voorzieningen- zijn aangwezen op de steun van familieleden die zelf nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden. Wat de jongeren ertoe bewo gen heeft samen met een aantal Hondurese leeftijdsgenoten de handen uit de mouwen te ste ken vertelt de 20-jarige, goed lachse Tilly Vork uit Lisse. Ze is in Honduras 5 kilootjes lichter geworden door het kruien, ste nen sjouwen, cement storten, metselen en plaatsen van be tonnen palen met een gewicht van circa 80 kilo. „Ik had na tuurlijk een strandvakantie kunnen boeken naar een warm land en in een viersterren hotel kunnen gaan zitten, maar dat ligt me niet. Ik wilde de mensen en hun cultuur leren kennen en bovendien wilde ik iets doen." Het kostte de operatie-assisten te die inmiddels alweer aan dé slag is bij het LUMC weliswaar drie weken van haar schaarse vakantiedagen, maar dat had ze er graag voor over. De 23-jarige Noordwijker Marco van Kam pen, werkzaam bij het Zilveren Kruis trof het beter: hij kreeg van zijn baas een week buitege- woon verlof. Marco is net als Tilly en de overige noeste wer kers van de groep opgetogen over de samenwerking met de vijf Hondurese jongeren die ook in Wilsueno bivakkeerden. Hoewel aangenomen werd dat de contacten stroef zouden ver lopen, omdat de voertaal uit sluitend Spaans was en de jon geren uit de Bollenstreek dat slechts mondjesmaat beheer sen, bleek al gauw dat er met behulp van een woordenboek redelijk geconverseerd kon worden. Marco: „Het was een goede ervaring, zeker weten. Er was totaal geen sprake van twee kampen. Iedereen werkte even hard en pakte alles aan." Zelfs de maaltijden waren volgens de Noordwijker een afspiegeling van de perfecte samenwerking. „We aten 'Hollandurees', een mengeling van typisch Hol landse ingrediënten zoals aard appelen en doperwtjes en meer exotische gerechten." De jongeren maakten lange dagen in Llano del Tigre. Om zes uur 's morgens,, direct bij het opgaan van de zon, werd ie dereen onverbiddelijk gewekt. Marco: „Op de zachte of de harde manier. Als ik dat moest doen, gebeurde dat met pan- nendeksels." Tot 's avonds zes uur werd er gewerkt en tot bed tijd tegen elven werd er een kaartje gelegd, geschaakt, wat gekletst, gelezen of geschreven naar de thuisblijvers in Neder land. Omdat er sinds een jaar electriciteit in Llano del Tigre is, zijn de levensomstandigheden aanzienlijk verbeterd. Tilly: „Wil van Stein heeft sinds koit foto loek zuyderduin een ijskast en we kregen iedere twee uur lekkere koude fris drank." Bovendien is het door het gebruik van de ijskast mo gelijk een voèdselvoorraad voor enkele dagen aan te leggen. Een hele vooruitgang met vorig jaar, toen het brood dat de jongeren moesten eten snel beschimmel de en er ook wel eens te weinig op tafel kwam. Door een per manent tekort aan water wordt de toevoer van zes uur 's avonds tot zes uur 's morgens afgesloten. Marco: „Als je aan het eind van de middag uitge werkt was, maakte je gauw een sprintje in de hoop nog even een (koude) douche te kunnen nemen. Meestal viste je achter het net en zat er niets anders op dan emmertjes water te gaan scheppen uit de 'pila', een be tonnen waterbak buiten bij het gasten verlijf waar we ook met een wasbord en wat groene zeep zelf onze kleren in was ten." Tilly over de sanitaire voorzieningen: „Ook de wc kon dan niet doorgetrokken wor den. Naast de toiletpot stj L een emmer waar het gebnJ d papier in gedeponeerd m| p worden. Dit papier werd als het overige afval daw verbrand." Ze bekent tcj v< geen problemen gehad te ben met deze gebrekkige ziening. „Ik kampeer regellvt tig en dan kijk je niet zo n; Ze concludeert: „We zijn inl n< ze westerse samenleving pi verwend. Het is best luxejdt Je kunt van alles kopen. Viq de en disc mans, noem maan bi Hoe meer er is, hoe meer sti wil. In zo'n land als Hond waar 70% van de bevolkinj der de armoedegrens leeft wel heel anders." Marco, nog niet goed gewend is n< terugkomst uit Midden Au ka, bekent: „Je valt echt ii gat. Toen ik hier weer de keer wakker werd dacht ik is iedereen? Waar is m'n boe en wat gaan we met z len doen vandaag?" Ook les Horsthuis, die voor de de keer afreisde naar Hon geeft toe een gelijksoortij varing te hebben gehat^ jongerenpastor over de w< kan tie: De opzet was N landse jongeren ervaring laten doen met ontwikke'311. landen. Niet door er als toerist naar toe gaan, door iets te doen midde/311 sen de mensen en dat is j>eer gelukt." Volgens Horsthfet een dergelijk verblijf iif.or< vreemde bij uitstek geschS11611 aan den lijve kennis te ij met het ontwikkeling!33^ „Het geven van geld is nlc^a lijk ook van belang, mai^*e daadwerkelijk iets doen|ie meer voldoening." Hoewers' er voor de jongeren, die aj1"011' januari bezig waren mF b' voorbereiden van hun ré:"rc defintief op zit, is er toc°mt werk aan de winkel. DF?11 zestig sponsors die de rep *s de mogelijk maakten, l**aJ nog een verslag van hetPpJ*3 en zeilen in Honduras fJ™3 vendien wordt er nog ef\"° eenkomst belegd voor s] en belangstellenden, een videofilm getoond |euw met mondelinge toelichtfn8e: de Hondurasgangers. F* v pis E Het rekeningnummei SOPH, de Stichting Ontf^n8 lings Projecten Hondi het werk van de Noori Wil van Stein mede maakt, is 86 55 21 999 bacht. nds WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Droog en veel zon. Middagtempe- ratuur nog wat oplopend naar 20 graden in het noorden en 26 in het zuiden. Noorwegen: Zonnig maar langs de westkust op veel plaatsen laaghangende bewolking. Maxima van 13 gra den in het noorden tot 28 bij Os lo. Zweden: Zonnig bij maxima van 20 graden in het noorden tot 30 plaatselijk in het zuiden. Denemarken: Zonnig maar in het noordwesten kans op laaghangende bewolking. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Veel zon maar in het westen en noorden ook wolkenvelden en in Ierland een kleine kans op een bui. Maxima tussen 24 en 29 graden, aan sommige kusten minder warm. België en Luxemburg: Droog en veel zon bij maxima van ongeveer 30 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat zon maar vooral in de meest westelijk en zuidelijk gele gen departementen ook kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma tussen 27 en 32 graden. Portugal: Zonnig maar langs de westkust ook wolkenvelden. Maxima van 22 graden aan de stranden in het noordwesten tot 35 in het zuid oosten. Madeira: Droog met afwisselend zon en wolkenvelden. Middagtempera tuur ongeveer 26 graden. Spanje: In het zuiden zonnig. Verder noordwaarts meer bewolking en voornamelijk in de Pyreneeen en langs de Golf van Biskaje enkele regen- of onweersbuien. Maxima van 22 graden aan de Golf van Biskaje tot circa 35 in het bin nenland. Canarische Eilanden: Zonnig maar aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvel den. Maxima tussen 26 en 32 graden en plaatselijk veel wind. Marokko: Westkust: plaatselijk laaghangen de bewolking. Verder veel zon bij maxima tussen 24 en 28 graden. Tunesië: Zonnig bij maxima van 34 graden aan zee tot 46 in het uiterste zui den. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon maar vooral in de bergen ook enkele regen- en onweersbuien. Maxima tussen 25 en 32 graden. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon bij maxima van 30 graden. Italië: Zonnige perioden en vooral in de bergen kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur tussen 27 en 31 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden maar vooral op Corsica ook kans op een onweersbui. Maxima tussen 27 en 31 graden. Malta: Zonnig bij maxima van ongeveer 31 graden. Griekenland en Kreta: Aan zee veel zon. Boven land vooral in de middag stapelwolken en met name op het vasteland ZONDAG 1 AUGUSTUS 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.02 Zon onder 21.30 Maan op 23.30 Maan onderl0.23 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.58 19.27 06.31 19.00 Laag 02.45 14.54 02.26 14.35 MAANDAG 2 AUGUSTUS 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.03 Zon onder 21.28 Maan op 23.53 Maan onder 11.37 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.37 20.05 07.10 19.38 Laag 03.25 15 34 03.06 15.15 Weerrapporten 30 juli 17 uur: station weer wind temp neersl Innsbruck licht bew. Istanbul regenbui Klagenturt onbewolkt Kopenhagen onbewolkt Las Palmas onbewolkt Lissabon onbewolkt Locarno licht bew Londen half bew. Luxemburg licht bew o7 19 10 0.1 04 27 15 0.0 o3 26 16 00 r 4 20 10 0.0 5 24 12 0.0 i0 9 30 24 0.0 o3 25 12 0 7 7 22 16 0.0 ol5 27 22 00 Madrid half bew. onbewolkt licht bew. Amsterdam De Bilt onbewolkt no 5 licht bew. ozo 2 onbewolkt zzo4 Eindhoven licht bew. Rotterdam onbewolkt Vlissingen onbewolkt Aberdeen licht bew Athene licht bew Barcelona licht bew Berlijn licht bew Boedapest half bew Bordeaux half bew Brussel licht bew Cyprus licht bew 27 14 0.0 28 14 0.0 28 15 0.0 26 14 0.1 28 15 0.0 23 17 0.0 28 12 00 16 11 0.0 27 16 0 0 29 15 0,0 17 10 00 33 26 0.0 29 21 00 25 15 0.0 26 16 0 0 26 20 0.0 28 16 0.0 30 23 0 0 Stockholm onbewolkt New Orleans New York TelAviv L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) windrichting H hogedruk luchtdruk in 19 temperatuur -iooo— hecto pasca| KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 3: 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTII Maandag t/m vrijdag van 8.301 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging v het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- VERZENDING PER POStK z'e? Voor abonnementen die per post (biiféV? lelt worden verzonden geldt een toeslagh lachi aan portokosten per verschijndag. me; LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE1 'etSpc Voor mensen die moeilijk lezen, sl Hen O hebben of blind zijn (of een ander leven leeshandicap hebben), iseensami fr n:pf van het regionale nieuws uit het l f Dagblad op geluidscassette besch ür 6e^ informatie 0486-486486 je ervi (Centrum voor Gesproken Lectuur trouv r. Ik v epiek ir ikzj enkele verspreide regen- en on weersbuien. Maxima van 28 gra den op de eilanden in de Egei- sche Zee tot 32 op het vasteland. Turkije en Cyprus: Zonnig maar vooral in het westen 1W 7 31 22 0.0 i7 34 27 0.0 5 34 23 0.0 010 32 22 0.0 landinwaarts kans op een on weersbui. Maxima langs de kust tussen 30 en 35 graden. Duitsland: Droog en veel zon bij maxima van ongeveer 28 graden. Zwitserland: Flinke zonnige perioden maar vooral in het zuiden ook kans op een enkele regen- of onweersbui. Maxima rond 27 graden. Oostenrijk: Veel zon maar in Vorarlberg en Ti- rol ook kans op een regen- of on weersbui. Maxima rond 27 gra den. Polen: Veel zon bij maxima van ongeveer 26 graden. Tsjechië en Slowakije: Veel zon bij maxima van ongeveer 27 graden. Hongarije: Veel zon en slechts een kleine kans op een regen- of onweers bui. Maxima rond 28 graden. K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonder «preke feestdagen). {net hei Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. en gev n van i je nai )u wel ziet ui is in el ie. Eer en cul

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14