Leiden Regio 'Leiden is zware gemeente om te besturen' Inbraakgolf teistert studenten in Kamerlingh Onnes an der Werff: de smaak is oké en lekker pittig Raad wist niets van verkoop van EZH terrassen Kooyker werft inpakkers in Leidse studentenhuizen FGH Bank benoemt Elco Brinkman tot commissaris ATERDAG 31 JULI 1999 HEF WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 VVD wil openheid Het college van B en W van Leiden heeft de gemeente raad niet geïnformeerd over de verkoop van EZH aan het Duitse bedrijf Preussen Elektra. De WD-fractie wil weten waarom de raad tot dusver niet bij de besluit vorming is betrokken. Daar toe hebben de fractieleden Geertsema en Vos 'met spoed' vragen gesteld aan het college. Voor de WD- 'ers is nog onduidelijk welk iari standpunt het college ei genlijk inneemt over de ver- \koop. Geertsema en Vos /ragen het college om een nanier te vinden om nog ijdens het reces (de politie- ;e vakantie) de raadscom- nissie voor milieu te infor- neren. Preussen Elektra maakte wee weken geleden samen net de Energie en Water- 'oorziening Rijnland (EWR) le overname van het Elek- riciteitsbedrijf Zuid-Hol- and voor 2,35 miljard gul len bekend. De Duitsers lopen uiteindelijk alle aan- elen in handen te krijgen, laar eerst moet Leiden nog ot overeenstemming ko ten met de EWR. De ge- teente heeft 12,6 procent an de aandelen in handen n heeft als enige van de zes andeelhouders geen defi- itieve overeenkomst met reussen gesloten. EWR heeft al jaren het ruchtgebruik van de Leid- aandelen in het Zuid- ollandse elektriciteitsbe- ijf. Daarnaast heeft de ge- leente aan de EWR ook ippo;n deel van de zeggen- :hap gegeven. Leiden loet nu eerst met EWR tot rereenstemming komen ,'er de aandelenverkoop de eventuele opbreng en en verplichtingen, al- land,rens met Duit~ elektriciteitsgigant kan orden beklonken. De ge- eenteraden van de ver- hillende aandeelhouders oeten ook nog hun fiat ven. Ook het ministerie economische zaken Veft een stem. De privati- ring van de elektriciteits- drijven is nog niet hele- aal geregeld. In het najaar aat het parlement er ver- cJr -Sp'V rp- i het ïtellii El Cid-commissie en Minerva ernstig gedupeerd LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Het oude Kamerlingh Onnes Laboratorium aan de Nieuwsteeg is dezer dagen mikpunt van inbrekers. Uit het gebouw waarin de rechtenfaculteit wordt gevestigd, zijn in de nacht van woensdag op donderdag compu ters, sleutels, geld en een onbekend geldbe drag gestolen. Een deel van de buit is don derdag in een vuilcontainer in de buurt te ruggevonden. De politie zegt nog geen arres- tatie(s) te hebben verricht. In een deel van het voormalige laboratorium zetelen mo menteel de leden van de El Cid-commissie. Deze ouderejaars studenten houden zich be zig met het voorbereiden van de introductie week van nieuwe studenten aan de Universi teit Leiden die van 16 tot 21 augustus wordt gehouden. De organisatoren van El Cid zijn de leden van Minerva opgevolgd in het monumentale pand. Minerva vierde daar van 8 tot en met 17 juli massaal een besloten feest ter gele genheid van haar 185ste verjaardag. Aan de lustrumactiviteiten namen per avond een paar duizend studenten deel, zonder noe menswaardige wanklanken. Van buitenaf werd er echter tijdens en na de festiviteiten roet in het eten gegooid. Ongenode gasten legden met grote regelmaat bezoekjes af aan het gebouw. Op 14 juli was er volgens de politie voor de eerste keer sprake van vermissing van diverse goederen. Waarschijnlijk heeft de dader zich laten insluiten. Overigens werd hiervan pas op 23 juli aangifte gedaan bij de politie. Op 17 juli werd er een ruit ingegooid maar de politie trof niemand in het pand aan en er werd niets vermist. Vier dagen later werden er in het gebouw vier mannen gesignaleerd die het hadden voorzien op ventilatoren. Een deel van de buit was al klaargezet voor trans port. Het kwartet werd echter tijdens de in braakwerkzaamheden gestoord en wist te ontsnappen. Weer 4 dagen later op 25 juli werd er bij een inbraak geld, een stereoin stallatie en horloges gestolen. Men signaleer de een man, maar er volgde geen arrestatie. Wendela Hubrecht, lid van de lustrum commissie van Minerva bevestigt dat er meerdere keren aangifte van diefstal is ge daan. „Het is natuurlijk een enorm gebouw dat Kamerlingh Onnes en dus moeilijk te be waken. Waarschijnlijk hebben de daders op de begane grond ruiten ingegooid en zijn zo binnengekomen. Overdag kan het zijn dat ze met schoonmakers in en uit zijn gelopen, maar insluiping sluiten wij ook niet uit." Vol gens Hubrecht zijn er ook mengpanelen, ac- cuboren en telefoonopladers gestolen. „En de inbrekers hebben ook ongeveer duizend liters frisdrank laten weglopen om zo de lege flessen te kunnen inleveren voor statiegeld." De politie zegt de zaak in onderzoek te heb ben. Vervolg van voorpagina Vanaf zijn vakantieadres heeft wethouder Tjeerd van Rij burgemeester Jan Postma van Leiden veel sterkte gewenst. Ook ande re wethouders, onder wie Huib Kruijt, hebben in middels contact gehad met Postma. „Ik ben vreselijk geschrokken", zegt die. „Hij gaat op vakantie, juist om uit te rusten." LEIDEN ROBBERT MINKHORST HERMAN JOUSTRA Het was de bedoeling dat de oud-topambtenaar aanstaande maandag 'weer rustig zou be ginnen'. Kruijt laat het nu aan Postma over om aan te geven wanneer hij weer aan de slag kan en hoeveel werk hij op zich kan nemen. „Hoe dat precies zal lopen, weet ik niet en ik ge loof hijzelf ook niet* De volle agenda is er sowieso pas over twee weken weer." De CDA-bestuurder heeft momenteel piketdienst wat in houdt dat hij de taken van de burgemeester overneemt. „Ik weet even niet hoe het zit met brandweer- en politiezaken. Daar zijn andere burgemeesters voor die Postma vervangen." Postma's plaatsvervanger als korpsbeheerder van politiedis trict Hollands Midden is de Goudse burgemeester Boone. „Hij is nog geen half jaar bur gemeester", vervolgt Kruijt. „Heeft zijn hartinfarct met de nieuwe functie te maken? Lei den is een zware gemeente om te besturen. Het is een van de grote gemeenten van het land. Er zijn altijd kwesties die veel aandacht vragen, die zorgen met zich meebrengen." De be stuurder verwijst naar de hart problemen die wethouder Hans Baaijens heeft gehad. Ook Dick Tesselaar was toen hij nog wet- B houder was een tijd lang uit de roulatie. Kruijt kent het ver schijnsel dat wie in een ander leefritme komt, plots kan ont dekken of merken dat hij in de periode daarvoor heel hard heeft gewerkt. „Maar het is alle maal nog te vers om daar een oordeel over te vellen." „Het burgemeesterschap is ook lichamelijk een pittige baan" bevestigt Marjan van der Vlugt, de persoonlijk mede werkster van de burgemeester. „Maar of er een verband is met zijn infarct? Hij is pas een paar maanden burgemeester, en ik denk niet dat zoiets in een paar maanden wordt veroorzaakt. En als hij zegt dat het onzin is, dan is het onzin." „Ik kan me goed voorstellen dat een inwerkperiode erg zwaar is", zegt Stella ter Harm- sel, fractievoorzitter van colle gepartij GroenLinks. „Je moet overal meelopen. Van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat. Ik weet niet of dat met het ziek worden van de burgemeester te maken heeft. De bezorgdheid bij mij is groot, de schrik ook, zeker omdat hij zo kort geleden in Leiden is begonnen. Ik hoop dat hij er snel weer bovenop komt. Dat hij weer in Neder land is, doet me goed om te ho ren. We zullen hem snel beter schap wensen." Melanie Schultz, fractieleider van oppositiepartij WD, meldt dat zij al vroeg op de hoogte is gesteld van Postma's hartpro blemen. „Uiteindelijk heb ik begrepen dat het niet zo ernstig is. Ik heb ook berichten gehad dat hij gewoon verder kan func tioneren. Mocht dat niet zo zijn, dan moeten we in de poli tiek daar zo snel mogelijk over praten. Laten we hopen dat het een kwestie is geweest van het warme weer en dat hij snel weerverder kan." Aad van der Luit, evenemen tenambtenaar bij de gemeente, reageert in eerste instantie ge schrokken op het infarct van Postma. „Dit is echt heel erg jammer, ik heb hem leren ken nen als een lief, zacht mens. Als iemand die niemand op zijn te nen wil trappen. Ik hoop niet dat het infarct met zijn werk te maken heeft. Dat kan ik ook niet beoordelen. Wat mezelf in elk geval opviel is, dat hij zich in het openbaar niet erg op zijn gemak voelde. Hij was nerveus en zenuwachtig als hij een toe spraak moest houden. Hij heeft zich tot nu toe ook onttrokken aan het sociale gebeuren in de stad. Dat betreur ik ook. Hij was niet aanwezig bij de verjaardag van oma van Dam, bij het lus trum van Minerva en bij de La- kenfeesten. Dat zijn toch ge beurtenissen die Leiden extra kleur geven. En de burgemees ter is dé aangewezen persoon om die gebeurtenissen luister bij te zetten, dat is een wezen lijk aspect van het werk van de eerste burger. Het kan natuur lijk best dat zijn inwerkperiode hem zwaar is gevallen. Ik hoop in elk geval dat hij voldoende ambtelijke ondersteuning krijgt, dat men hem genoeg helpt in zijn nieuwe functie." Chris Verplancke, onder meer actief als organisator van eve nementen, drijvende kracht achter de Stichting Stadspar- keerplan en voorzitter van de Leidse afdeling van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, reageert verrast. „Ik kan me niet voorstellen dat dit met zijn werk te maken heeft. Goed, hij is natuurlijk in een heel andere wereld terechtge komen. Er wordt nu meer van hem verwacht qua charisma, qua uitstraling. Leiden is een stad die barst van de ego's die allemaal op een bepaalde ma nier benaderd moeten worden, gemasseerd moeten worden. Ik denk dat hij dat een beetje heeft onderschat. Maar aan de ande re kant, hij heeft geen geweldig drukke baan, het is een burge meester met een kleine porte feuille." Oud-burgemeester Cees Goe- koop is niet bang dat het infarct blijvende gevolgen zal hebben voor het functioneren van zijn opvolger. „Een hartinfarct is heel vervelend, maar ook niet dramatisch hoor. Han Lam- mers heeft het ook gehad, en die is daarna Commissaris van de Koningin in Flevoland ge worden. En Van Kemenade heeft zelfs een heel zwaar in farct gehad, en is nu Commis saris in Noord-Holland. Ik denk dus dat je er uitstekend over heen kunt komen. Dat hoop ik ook voor Jan Postma. En voor Leiden natuurlijk." ra assen bepalen 's zomers, als de zon tenminste een beetje wil nen, voor een groot deel de sfeer in de stad. Vanwege de sen die er komen, de entourage, de bediening en de kwali- an de consumpties. Die geven het terras een vrolijk gezicht )en voorbijgangers besluiten aan te schuiven. Of juist niet. AMdsch Dagblad testte de afgelopen weken een aantal ter- n in Leiden. Om een goede vergelijking te kunnen maken, ilden de verslaggevers steeds hetzelfde - een cappuccino en [las bier - en letten verder op de ambiance en de bediening. Vandaag het terras van stadscafé Van der Werff. lagd naar het Bier van de op het terras. Het is er op don- id, waarmee stadscafé Van derdagmiddag bijzonder rustig, ferff op de kleine kaart ko- Slechts een op de vier van de rt, moet de serveerster vele tafels is bezet. Binnen tweeën- delijk dat Len- niet 'een an de d op JITER er bij e is en nerend ebruik Naam: Stadscafé Van der Werff, Steenstraat Ambiance: Druk Bediening: Bijzonder vlot Kwaliteit consumpties: Onvol doende Verhouding prijs/kwaliteit: Matig eenhalve Met een brief aan alle bewo ners van Leidse studentenhui zen werft boekhandel Kooyker Ginsberg inpakkers voor de schoolboekencampagne. Al voor de zomervakantie zijn op scholen uit de wijde omtrek lijsten opgesteld, die momen teel in het pakhuis te Oegst- geest systematisch worden af gewerkt. Zo'n vijftig tijdelijke werknemers zijn druk doende uit tienduizenden boeken pakketten samen te stellen. „Het is een goedkoop mid del", zo verklaart H. Mole naar, commercieel manager van de Kooyker-winkels, de brief. „Als ik een boekverko per zoek, ga ik gerichter te werk, dan zet ik een adverten tie. Voor deze klus kun je ook naar het uitzendbureau, maar dan krijg je misschieii weer jongelui van zestien die 's avonds niet mogen overwer ken. Studenten zijn net een beetje ouder, ze wonen in Lei den en ze willen doorgaans wel wat bijverdienen in de zo mer." De pakketten zijn bedoeld voor de scholen, die steeds va ker centraal inkopen en hun boeken aan de leerlingen ver huren. De tijd dat ouders en hun kroost met een lange boekenlijst aan de balie ver schenen, lijkt voorbij. „Het gaat al gauw om acht- a ne genhonderd gulden per leer ling. Als je als ouder meerdere kinderen op de middelbare school hebt, kost je dat han denvol geld. Dus kloppen die ouders bij de school aan." hadden we als alterna- Werff heeft een terras waar je C i steld. gaat zitten om te kijken en om ✓l ein half uur eerder nes- bekeken te worden. Het is ruim, I we ons onder een boom biedt zowel zon als schaduw en is een prima plek om het ver keer op straat gade te slaan. Het café ligt langs de looproute van Leiden Centraal naar het hart van de stad. Het is er vaak druk, alleen vormt deze middag zoals genoemd daar een uitzonde ring op. Als een van de weinige cafés in Leiden heeft Van der Werff een bijzondere menukaart. Overdag maakt het personeel op verzoek lekkere gerechten klaar, zoals een broodje met rundercarpac- cio, of een boerenpummel, of clubsandwiches. Tot elf uur 's morgens is een ontbijtje ver krijgbaar. De drankenkaart is uitgebreid. Het café heeft onder andere Kasteelbier, Brigand, Vos en twee soorten Westmalle uit de fles. Het bestelde gewone biertje, naast de Westmalle Dubbel, valt nogal tegen. De schuim kraag is te klein en het glas niet helemaal vol. Vervolgens blijkt dat in het bier te weinig kool zuur zit. Van der Werff krijgt daarom een herkansing. Echter ook dat pilsje is onder de maat. De kraag heeft het gewenste.vo- lume, maar zakt snel in elkaar. FOTO WIM DIJKMAN Het café berekent een gemid delde prijs voor de drankjes. Een vaasje bier kost 3,50, een cappuccino is een kwartje goedkoper. Overigens worden alle bestellingen opmerkelijk snel gebracht. ROBBERT MINKHORST» Elco Brinkman is per 30 juli be noemd tot commissaris van FGH Bank, de vastgoedbank. Als voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) was hij al geen onbekende in de Nederlandse bouwsector. Op dit moment is hij ook onder meer vice-voorzitter van het Nederlands Rode Kruis en lid van de VROM-adviesraad. Daarvoor was Brinkman actief in de politiek. Hij studeerde po litieke wetenschappen en pu bliek recht in Amsterdam, waarna hij zijn loopbaan begon bij de provincie Noord-Hol land. Daama maakte hij carriè re bij het ministerie van bin nenlandse zaken. Van 1982 tot en met 1989 was hij minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur en aansluitend tot 1994 fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer. De benoeming van Brinkman komt op een moment van grote bloei voor de 108-jarige vastgoed- bank. De kredietverstrekking in commercieel vastgoed nam het afgelopen jaar met 23 procent toe tot 2,9 miljard.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13