Ieder mens kan openbaringen van God krijgen tük Kerk Samenleving VRIJDAG 30 JULI 1999 D RIETVELD, 071-5356 VANDAAG Vrijdag 30 juliOp 30 juli worden twee Perzische martelaren, Abdon en Sennen, geëerd. Ze leef den in de derde eeuw als soldaten van de Perzi sche koning Sapor I, en kwamen als overwon nen krijgsgevangen in het Romeinse amfitheater om het leven, omdat ze hun christelijke overtuiging niet wilden afzweren. De bedoeling was dat de mannen, ter ver maak van het publiek, zouden worden verscheurd door twee beren en vier leeuwen. Als door een wonder gebeurde het echter dat de woeste beesten Abdon en Sennen be schermden in plaats van verorberden. Gladiatoren moesten daarom het spektakel afmaken door zowel de wilde dieren als de twee christenmartelaren te doden. Hun relieken lig gen nog in een schrijn in de San-Marcokerk. Die werd pas in 1960 ter restauratie geopend. De gehavende staat waarin de overblijfselen werden aangetroffen, getuigen nog van de zware zwaardinslagen waarmee Abdon en Sennen om het leven kwamen. Terugkeer onder politiebegeleiding icalmutic Een protestantse familie keert in een open vracht wagen terug in het dorp Icalmutic, in de Zuid-Mexicaanse staat Chiapas. De familie maakt deel uit van een groep bewo ners die onder politiebescherming terugkeerde na een week eerder te zijn gevlucht toen er rellen uitbraken tussen protes tantse en katholieke inwoners van het dorp. foto ap Turkije arresteert zestien Amerikanen istanboel In Turkije zijn zestien Amerikanen gearresteerd we gens het verspreiden van 'christelijke propaganda' en het ille gaal uitdelen van brochures. Volgens het Turkse persbureau Anadolu werden de buitenlanders aangehouden in Buca, niet ver van de populaire kustplaats Izmir in het westen van Turkije. Volgens de autoriteiten probeerden de Amerikanen zieltjes te winnen en deelden zij zonder toestemming in het openbaar brochures uit. In het hotel waar de Amerikanen verbleven, zou den bovendien talrijke publicaties en vragenlijsten van de groep zijn gevonden. Simonis looft onbuigzaamheid Westen utrecht Het Westen gaf inzake Kosovo blijk van een „opmer kelijke onbuigzaamheid", schrijft kardinaal Simonis. Dit is vol gens hem bijzonder omdat de Westerse samenleving voortdu rend worstelt met grenzen van tolerantie en permissiviteit bij vragen van goed en kwaad. „De diepe verontwaardiging over hetgeen de Albanese bevolking van Kosovo is overkomen, was authentiek en vroeg ook om een adequate reactie." Maar, zo vraagt Simonis zich af, waarom werd een probleem van schen ding van mensenrechten zo belangrijk „dat we er met alle macht op af gingen zodat er ook nieuwe, ongewenste effecten onstonden?". „Moeten we niet erkennen dat er in het traject voorafgaande aan deze oorlog niet voldoende is gelet op de wortels van een slepend conflict, waar enkelingen al jaren voor gewaarschuwd hebben? Waarom moeten humanitaire en vol kenrechtelijke vraagstukken eerst decennia om een oplossing roepen?" BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Sioux Center (Iowa), J J. Tanis te Middelburg-Cen trum. Het is een hele mond vol: 'De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen'. In de volks mond worden de le den ook wel de 'mor monen' genoemd, naar het Boek van Mormon. De Ameri kaanse grondlegger van dit kerkgenoot schap, Joseph Smith, zei in de jaren twintig van de vorige eeuw een wezen te hebben ontmoet, dat hem leidde naar een plek waar hij gouden pla ten kon vinden, waar in een verslag van een oude Amerikaan se beschaving was ge graveerd. Smith ver taalde het werk en noemde het naar één van de oude profeten in de tekst, Mormon. Voor kerkleden staat de inhoud van het Boek van Mormon gelijk aan de blijde boodschap in de Bij bel. Zo ontstond een zen dingskerk die tegen woordig wereldwijd zo'n tien miljoen leden telt, waaronder zo'n 7500 Nederlanders. Er is bijvoorbeeld een ge meenschap in Haar lem en in Leiden. De 57-jarige Marcel Bul- te sloot zich in 1988 bij de kerk in Haar lem aan. Niet zomaar een stap want de kerk verlangt een strikte levenswandel. Koffie, thee, alcohol, sigaret ten en drugs zijn uit den boze. Het gezin en huwelijk zijn bijna heilig en de kerkelij ke leiding heeft god delijk gezag. Voor Marcel Bulte hield dat in dat hij twee jaar geleden vanuit de leiding van zijn kerk geroepen kon worden om de zware taak te vervullen van bisschop in Haarlem. ONNO VAN 'T KLOOSTER Marcel Bulte werd twee jaar geleden vanuit de leiding van zijn kerk geroepen om de zware taak te vervullen van bisschop in Haarlem: 'Deze is een kerk van participatie.' foto united photos de Het klinkt voor nuchtere Neder landers misschien wat zwaar als je zegt dat je van God openbaringen krijgt. Maar in wezen heeft iedereen ingevingen, of intuïtieve gevoelens. Ieder mens kan zich daarmee be roepen op openbaringen. De meeste mensen ge bruiken daar andere termen voor. Ze krijgen een idee, of een inval. Maar als je zo probeert te leven dat je bewustzijn steeds groter wordt, dan zie je dat de kracht van God door middel van de Heili ge Geest bij iedereen werkt. Het hoogste gezag in onze kerk is de president. We noemen hem 'pro feet' en geloven dat hij rechtstreeks openbarin gen en inspiratie ontvangt van de Heer. Dit be treft openbaringen aangaande onze kerk, net zo als ik en anderen openbaringen ontvangen om trent hun gezin of wat betreft hun werk. Iedereen neemt op deze manier beslissingen in zijn leven. Omdat het in ons geval een kerk betreft, klinkt het voor buitenstaanders indrukwekkend en stemt het tot nadenken. Toch is het heel goed dat op deze manier structuur wordt gegeven. Wij toetsen overigens beslissingen van hogerhand wel aan onze eigen beleving. Voor ons zijn het geen wetten van Meden en Perzen. In andere kerkgemeenschappen beroepen dominees zich soms ook op openbaringen. En neem de katho lieken, die spreken van een onfeilbare paus. Mijn vader en moeder waren streng katholiek. Het katholicisme stond ook centraal in ons leven. Elke dag naar de kerk, en op zondag twee keer. Mijn hele jeugd was daarmee doorwrocht van het geloof, en heeft voor een belangrijk deel mijn godsbeeld bepaald. De familie woonde, net als wij, allemaal in Amsterdam. Een broer van mijn vader was pater. Een £us van hem zat bij de Vrouwen van Nazareth in de Tiltenberg (Voge lenzang). En ook een broer van mijn moeder was geestelijke. Hij werkte lange tijd in Mexico bij de opvang van zeelieden. De verhalen die hij vertel de fascineerden mij enorm. Eigenlijk begreep ik niet zo goed wat een religieuze in een zeemans huis deed. Hij hoorde toch in de kerk te zijn. Na derhand, toen ik ouder werd, heb ik dat heel goed begrepen. Ik heb eigenlijk, mede door die achtergrond, mijn hele leven veel interesse gehad in het gees telijk leven. Eind jaren zeventig wist ik niet zo goed hoe ik met mijn godsdienst verder moest. Ik kon het in de katholieke kerk niet meer vinden. Er was veel veranderd sinds het Tweede Vati caanse Concilie. De diensten waren anders ge worden. In mijn wijkkerk rook ik soms tijdens de eredienst nog de bierlucht van het feest van de vorige avond. Ik voelde mij er niet meer thuis. Begin jaren tachtig ben ik daarom vijf jaar lang actief lid geweest van de antroposofische Chris tengemeenschap. Mijn drie kinderen zaten op de vrije school. En van lieverlee kwam ik daardoor in aanraking met de godsdienstige stroming bin nen de antroposofie. Ik was nieuwsgierig genoeg om dat de onderzoeken. Alles heeft goede din gen. Zowel het katholicisme als de antroposofie, maar je kunt niet voor alles tegelijk kiezen. Die periode in mijn leven heeft mij veel gebracht, maar toch niet 'dat' wat ik zocht. Ik zie het als een onderzoeksfase. In diezelfde tijd kwam ik ook in aanraking met leden van De Kerk van Je zus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Dat werden vrienden. En je praat dan wel eens over godsdienst. Aanvankelijk was ik er niet aan toe om een rigoreuze overstap te maken, want ik was altijd gewend geweest om zelf de dingen uit te zoeken, op mijn eigen manier en tempo. Dat duurde bij elkaar een jaar of zeven. Soms wilde men mij wat vertellen over de kerk, en dan wilde ik dat niet. Maar als ze niets vertelden kreeg ik toch weer de behoefte om er naar te vragen. Een godsbegrip leefde sterk in mij, maar ik had niet geleerd om daar handen en voeten aan te geven. In deze samenleving willen de meeste mensen, en ook ik behoorde tot die groep, graag vrijblij vend met dingen omgaan. Ik wist als ik lid zou worden van déze kerk, het over zou zijn met die vrijblijvendheid. Dat vond ik een moeilijke beslis sing. Ik wilde de vrijheid behouden om bijvoor beeld op zondag ook andere dingen te kunnen doen, en niet zoveel verplichtingen en verant woordelijkheden op mij nemen. Aan de andere kant besefte ik dat je door structuur in je leven te brengen, volwassen wordt. Dat het zo lang duur de voordat ik de knoop doorhakte, komt doordat ik wachtte op een duidelijke innerlijke impuls om op een verantwoorde manier die beslissing te ne men. Al die tijd voelde ik dat deze kerk iets van^ kwaliteit in zich had. Hoe dat precies in elkaar zat wist ik toen nog niet. Maar deze kerk had bijzonders dat aansluit bij mijn innerlijk, goeds. Ik wilde dat godsidee van binnenuit derzoeken. Uiteindelijk durfde ik daarom in toch lid te worden. Deze kerk is een kerk van participatie. We nen geen betaalde voorgangers. Het is een le kerk. Je kunt daarom worden geroepen om paalde taken op je te nemen. Twee jaar gel< werd ik geroepen door het Eerste Presidium in Amerika zit, om bisschop te worden in wijk, dat bestaat uit een stuk Haarlem, Bloer daal, Heemstede en Hillegom. Ik schrok aan kelijk van die roeping. Je weet dat zoiets grot fers vraagt en een grote verantwoordelijk met zich mee brengt. Maar ik merkte ook da een uitverkiezing was. Ik zie het als een wej geestelijk te groeien. Want ik had allang in d ten dat je als jezelf beperkingen oplegt, dii baar bent en offers brengt ten behoeve van a ren, dat dat je persoonlijke groei bevordert. I goed voor de kwaliteit van je leven. Misse klinkt dat egoïstisch: anderen helpen om et beter van te worden. Maar daarmee word niet makkelijker. In onze kerk beloven wi voorbeeld van Christus te volgen. Drie jaar Zijn leven heel intensief uit dienst baarheid bestaan. Uit inzet voor an- deren. Dat moeten wij ook kunnen. Niet in die mate als Christus, maar wel dusdanig dat je weet dat je door je in te zetten voor anderen, zelf een beter mens wordt." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Droog en vooral in het zuiden zonnige perioden. Middagtempe- ratuur van 16 graden in het noor den tot 23 in het zuiden. Noorwegen: Zonnig, maar langs de westkust op veel plaatsen laaghangende bewolking. Maxima van 12 gra den in het noorden tot 28 bij Os lo. Zweden: Zonnig maar in het noorden eerst nog enkele wolkenvelden. Droog. Maxima in het zuiden tussen 25 en 28 graden, in het noorden op lopend naar 20 graden. Denemarken: Zonnig maar in het noordwesten kans op laaghangende bewolking. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Zonnig, in Ierland en Schotland ook wolkenvelden maar vrijwel overal droog. Maxima rond 24 graden, in bewakingsgebieden en aan sommige kusten minder warm. België en Luxemburg: Zonnig, zaterdag ook enkele sta pelwolken maar droog. Maxima ongeveer 28 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat zon maar vooral in de zuidelijk geleger\ deoartementen ook kans op een onweersbui. Maxima tussen 26 en 30 graden. Portugal: Zonnig maar langs de westkust ten noorden van Lissabon ook wolkenvelden. Maxima van 22 graden bij Porto tot 35 in het zuidoosten. Madeira: Droog met afwisselend zon en wolkenvelden. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Spanje: In het zuiden zonnig. Verder noordwaarts meer bewolking en in het noorden enkele regen- of onweersbuien. Maxima van 22 graden aan de Golf van Biskaje tot circa 35 in het binnenland. Canarische Eilanden: Zonnig maar aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvel den. Maxima tussen 25 en 30 graden en plaatselijk veel wind. Marokko: Westkust: plaatselijk laaghangen de bewolking. Verder veel zon bij maxima tussen 24 en 28 graden. Tunesië: Zonnig bij maxima van 32 graden aan de noordkust tot 46 in het ui terste zuiden. Zuid-Frankrijk: Nu en dan zon maar vooral in de bergen ook regen- en onweersbui en. Maxima tussen 25 en 30 gra den. Mallorca en Ibiza: Veel zon bij maxima van 30 gra den. Italië: Zonnige perioden en vooral in het noorden enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur tussen 27 en 31 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden maar vooral op Corsica ook kans op een onweersbui. Maxima tussen 27 en 31 graden. Malta: Zonnig bij maxima van ongeveer 31 graden. Griekenland en Kreta: Aan zee veel zon. Boven land vooral in de middag ook stapel wolken en met name op het vas bewolkt onweer warmtefront l"p regen ••H sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk - mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal teland enkele verspreide regen en onweersbuien. Maxima van 27 graden op-de eilanden in de Egei- sche Zee tot 32 op het vasteland. Turkije en Cyprus: Zonnig maar landinwaarts kans op een onweersbui. Maxima langs de kust tussen 30 en 35 graden. Duitsland: Veel zon maar in de Alpen moge lijk een regen- of onweersbui. Maxima rond 26 graden. Zwitserland: Zonnige perioden maar vooral in het zuiden ook kans op enkele re gen- of onweersbuien. Maxima ZATERDAG 31 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.00 Zon onder 21.32 Maan op 23.06 Maan onder09.09 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.22 18.47 05.55 18.20 Laag 02.16 14.15 01.57 13.56 rond 27 graden. Oostenrijk: Veel zon maar in Vorarlberg en Ti- rol ook kans op een regen- of on weersbui. Maxima rond 26 gra den. Polen: Veel zon bij maxima van ongeveer 26 graden. Tsjechië en Slowakije: Veel zon bij maxima van ongeveer 26 graden. Hongarije: Flink wat zon en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 27 graden. O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrek het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kort betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenl worden verzonden geldt een toeslai aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBA Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvat van het regionale nieuws uit het Leidsc Dagblad op geluidscassette beschikbaa informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grai internet: v.leidschdagblad.nl MAIL- redactie ld©damiate hdc nl K N H U ongevallen dienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12