MKB verklaart oorlog aan fabriekswinkel mWmi tjmÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊBÊÊÊÊÊm Economie Ons Zeeuwen bin zunig Werkloosheid fors minder in Randstad Uitvinder suikerklontje beroemd vanwege zweeftrein uinbouw groeit naar ecordaantal kassen Compaq schrapt duizenden banen g/v york Het Amerikaanse computerconcern Compaq schrapt 3 es- tot achtduizend banen, zo is gisteren nabeurs in New York lekendgemaakt. De pc-fabrikant presenteerde een verlies van miljoen dollar (380 miljoen gulden) over het tweede kwar- De omzet bleef gelijk (9,4 miljard dollar) ondanks de stij gende vraag. Het concern kampt met een te hoge kostenstruc- iiur. Bij Compaq werken 69.000 mensen. Vorig jaar werden al [5.000 banen geschrapt. li Dmzet tv-reclame explosief gestegen iSTERDAMDe komst van Net 5 lijkt een belangrijke stimulans o ior de reclamebestedingen in televisieland. Die zijn in de eer- 5 ie vijf maanden van dit jaar met dertien procent gestegen naar 5.9 lijna 950 miljoen gulden. Over heel vorig jaar stegen de beste ld lingen met twaalf procent naar 2,2 miljard. De inkomsten 3,6 roeiden het hardst bij de SBS Groep, waaronder SBS 6 en het 5.8 n maart geïntroduceerde Net 5 vallen. Uit gegevens van markt en inderzoeker Het Media Instituut (HMI) blijkt dat de groei bij IP o!a Veronica, RTL 4 en 5) en bij de STER (publieke omroepen) ond de vijf procent bleef hangen. HMI voorspelt dat de uitga af en aan tv-reclame dit jaar uitkomen op 2,4 miljard gulden. tPF wil vergoeding wegens dioxine ;5.jj «n haag De RPF wil dat de overheid boeren de schade ver- ;8;| nedt die zij lijden door grootschalige dierziektes of vervuiling s'o oals door dioxine. „Degenen die onschuldig zijn maar wel met !e gevolgen zitten, mogen rekenen op de solidariteit van de sa- j< jenleving", vindt RPF-Kamerlid Stellingwerf. De RPF'er heeft |0i jsteren bij staatssecretaris Faber (Landbouw) gepleit voor [eun. De RPF'er komt met zijn pleidooi na de nieuwe besmet- !8,[ ing met dioxine in een Duitse grondstof voor veevoer. De vraag U iaar Nederlandse eieren, kippen- en varkensvlees verminderde o' wereldwijd nadat Belgisch veevoer met dioxine besmet bleek. 2} o; Irazilië wil via leger staking breken Oj o de janeiro» De Braziliaanse president Cardoso heeft gisteren iet leger gemachtigd om wegen vrij te maken die door stakende rachtwagenchauffeurs worden geblokkeerd. Door de al drie 3.1 lagen durende staking zijn in vele delen van Brazilië tekorten 25 an benzine en verse levensmiddelen ontstaan. Minister van o.i istitie Dias heeft de federale politie opgedragen de wegen met lie mogelijke middelen vrij te maken; politieagenten zijn van j akantie teruggeroepen om daarbij te helpen. De staking, waar- an volgens de bonden de helft van de 1,5 miljoen vrachtwa genchauffeurs in het land deelneemt, is een protest tegen slech- wegen, hoge tolgelden en dito benzineprijzen. i Noorse Nobelprijs-econoom overleden 9LODe Noorse econoom T.M. Haavelmo, winnaar van de 'obelprijs voor economie in 1989, is gisteren op 87-jarige leef- |d overleden. Hij heeft vooral naam gemaakt met zijn bijdrage an de econometrie, de wiskundig/statistische kant van de eco- 2, omische wetenschap. Haavelmo was assistent van R. Frisch, ie in 1969 samen met de Nederlander J. Tinbergen de eerste obelprijs voor economie kreeg. In 1948 werd hij hoogleraar in o. islo. In wetenschappelijke kring werd Haavelmo vooral bekend o. oor zijn theorie dat in sommige gevallen belastingverhoging o' :n gunstig effect heeft op de economische ontwikkeling. tusland krijgt miljardenkrediet IMF ASHiNGTONHet Internationaal Monetair-Fonds heeft gisteren j{ usland een nieuw krediet van 4,5 miljard dollar (9,3 miljard 8! ïlden) toegekend. Het geld stelt Moskou in staat zijn schulden j eels af te lossen. Een woordvoerder van het fonds zei dat Mos- 6; ju direct over 640 miljoen dollar kan beschikken. Het geld zal :hter niet rechtstreeks aan Rusland worden overgemaakt. Het ordt direct op een rekening bij het IMF gezet en gebruikt voor afbetaling van de schulden van het land. ield voor hervormingen in Indonesië rus Indonesië kan in het begrotingsjaar 1999/2000 rekenen 5,9 miljard dollar (12,3 miljard gulden) aan buitenlandse fi- anciële steun. Dat is gisteren toegezegd op een donorbijeen- jmst in Parijs van ongeveer dertig landen onder voorzitter- hap van de Wereldbank. Het geld moet Indonesië helpen aor te gaan met de economische hervormingen. De donors ebben erop gehamerd dat het land daarbij de armste bevol- ingsgroepen moet beschermen en harder moet optreden tegen arruptie, aldus de Wereldbank. linke winstdaling BMW door Rover lós ünchen Het Duitse autoconcern BMW heeft zijn resultaten in J°® t eerste helft van dit jaar flink zien verslechteren door de aan- 104 oudende problemen bij het Britse dochterbedrijf Rover. De io5ettowinst daalde ten opzichte van dezelfde periode van 1998 J24 iet 27 procent tot 191 miljoen euro (421 miljoen gulden). BMW as veel geld kwijt aan saneringsmaatregelen bij Rover. Die zul- n in het tweede halfjaar zorgen voor een verbetering van de «uitaten, waardoor de concern winst over geheel 1999 onge- ïo eer gelijk zal zijn aan die van vorig jaar (omgerekend 1 miljard J^J ïlden). Rover zal pas in 2002 winstgevend zijn, aldus BMW. 'ragen in EP over Frans rijverbod 126 iussel De WD in het Europees Parlement protesteert tegen 121 et Franse verbod op vrachtverkeer op 11 augustus. De Franse gering vreest die dag voor grote verkeersdrukte wegens de 109 msverduistering. Om ongevallen te voorkomen is alle vracht je frkeer verboden. WD-europarlementariër Sanders verzet zich ïo! ler hevig tegen. Volgens haar schaadt de Franse maatregel de 103 ansportsector op onnodige wijze. Zoals gemeld heeft ook de ferkgeversorganisatie Koninklijk Nederlands Vervoer minister etelenbos van verkeer gevraagd te protesteren tegen het Fran- voornemen. laust-moeder koopt Auer Blaschke 1rendrechtContinental Bakeries, het moederbedrijf van on er meer beschuit- en banketfabriek Haust in Barendrecht, eeft het Oostenrijkse concern Auer Blaschke overgenomen, leze onderneming maakt producten als Auer-wafels en de zo- eheten kokoskuppels van het merk Blaschke. De Oostenrijkers n jaarlijks goed voor een omzet van 35 miljoen gulden. Voor vestiging in Barendrecht, waar ruim honderdvijftig mensen erken op het hoofdkantoor van Haust en de fabriek, heeft de a2,c tername 'nauwelijks' gevolgen, zegt directeur J. van Dooren. 2 orburg b t gaat de tuinders zo voor de id dat ze de oppervlakte met o,3 «en in Nederland naar een j ord van 10.800 hectare heb- n uitgebreid. Dat is vijf pro- it (470 hectare) meer dan in sopt il vorig jaar. Dit meldt het ?j' ntraal Bureau voor de Statis- rs 0 let areaal met it gestegen, vooral met pa- ka's. De paprika wordt in derland nu bijna evenveel eeld als de tomaat, die nog dag ijd Nederlands belangrijkste sgroente let name in Zuid-Holland is oppervlakte kassen toegeno- ii n, na een aantal jaren van ame. In Zuid-Holland ligt nu )0-3f Nationale Winkelraad kondigt 'grootscheepse actiesaan tegen goedkope winkelcentra De Nederlandse detailhandel maakt zich ernstig zorgen over de komst van fabriekswinkels naar Nederland. Deze verkoopcentra, vaak gevestigd op industrieterreinen, vormen een bedreiging voor de winkeliers in de binnen steden, meent de Nationale Winkelraad van MKB-Ne- derland. De Winkelraad heeft 'grootscheepse acties' aan gekondigd om de fabriekswinkels te weren. de Nationale Winkelraad be staan er op dit moment op di- Volgens W. van der Maas van verse plaatsen in Nederland plannen om zogenoemde 'fac tory outlet centre" te bouwen. Dat zijn winkelcentra op bedrij venterreinen, waar fabrikanten hun producten rechtstreeks aan de consument verkopen. De centra zijn gemakkelijk bereik baar per auto en de prijzen lig gen doorgaans aanzienlijk la ger. De winkels in de centra, waar merkfabrikanten hun ei gen waar slijten, zijn klein en eenvoudig. Van der Maas: „Het is een nieuw fenomeen wat op ons af dreigt te komen. In de Verenig de Staten en Engeland bestaat al geruime tijd ervaring met dit soort centra. Het is hard nodig dat we in Nederland gaan na denken over wat ons te doen staat." De Nationale Winkelraad ver tegenwoordigt 45.000 kleine en middelgrote winkeliers. De or ganisatie presenteert op 3 au gustus een nota waarin alle be staande plannen rondom de fa briekswinkels zijn geïnventari seerd. Dan ook doet de Winkel raad uit de doeken welke acties op stapel staan. De Raad Nederlandse Detail handel bevestigt dat project ontwikkelaars op verschillende locaties in Nederland bekijken of ze fabriekswinkelcentra kun nen opzetten. In Lelystad, Sas van Gent, Soest, Roermond, Be verwijk bestaan al concrete plannen. In tegenstelling tot MKB Ne- Shagrokers in VS roken namaak-Drum joure gpd Drum heeft het Amerikaanse continent al een jaar verlaten, maar een slimme tabaksfirma weet toch te profiteren van de populariteit van het Nederland se 'sjekkie'. In de winkels is na melijk namaak-Drum te koop. „Het pakje doet denken aan dat van ons, en het logo ook. Maar het is niet onze Drum", zegt marketingdirecteur K. Bossers van tabaksfabrikant Imperial Tobacco. De firma weet nog niet of het stappen tegen de nep-Drum gaat ondernemen. De verkoop van de shagacti- viteiten van Douwe Egberts aan het Britse concern Imperial To bacco beroofde Bossers vorig jaar juli in een klap van een 'zeer interessante groeimarkt'. In de miljardendeal tussen Douwe Egberts moederbedrijf Sara Lee en de Britten werd be paald dat de Amerikaanse ro- kersmarkt voortaan taboe zou zijn voor Drum en Van Nelle. „Imperial Tobacco was hele maal niet actief in de Verenigde Staten. En het bedrijf wilde niet het risico lopen dat het gecon fronteerd zou worden met hoge schadeclaims van zieke rokers", legt Bossers uit. De stroom van 'meerdere miljoenen pakjes' in Joure geproduceerde Drum naar de VS viel vorig jaar juli dan ook stil. Jammer, vindt Bossers, 'want Drum was de marktleider'. Het afgelopen jaar hebben veel rokers in de VS de sigaret ingeruild voor het goed kopere sjekkie. Sigaretten wer den duurder door de miljarden deal tussen overheid en de ta baksfabrikanten over de extra kosten voor de gezondheids zorg. Telecom krijgt nieuwe impuls den haag gpd De concurrentie op de markt voor telecommunicatie krijgt per 1 januari aanstaande een nieuwe impuls. Op die datum wordt het mogelijk om via an dere maatschappijen dan KPN interlokale en internationale te lefoongesprekken te voeren zonder daarbij elke keer vooraf een viercijferig nummer te moeten intoetsen. De abonnees van KPN die een andere aan bieder hun klandizie gunnen, hoeven buiten hun eigen lokale netnummer dan nog slechts eenmalig hun overstap door te geven. De Opta, die toezicht houdt op de telecommunicatiesector, heeft een verzoek van KPN om uitstel afgewezen. Volgens KPN is het computersysteem dat een en ander mogelijk moet maken, nog niet leverbaar. aagtekerke Boer S. de Visser uit het Zeeuwse Aagtekerke heeft geen geld voor een tractor, laat staan voor nieuwe moderne hooimachines. Nee, hij schudt zijn hooi met een oude landbouwmachine, getrokken door Belgische knollen. Dat doet hij niet uit nostalgie maar uit bittere noodzaak. „Natuurlijk kan ik een loonwerker inhuren om de klus te doen", zegt De Visser. „Maar ik heb nu eenmaal deze paarden en die ma chine in de schuur staan. En daarbij, ons Zeeuwen bin zunig!" FOTO ANP WIM VAN VOSSEN Werkloosheid 1997-1998 De werkloosheid als percentage van de beroepsbevolking in ons land. Akzo kan pil niet kwijt in Japan amsterdam gpd haarlem/leiden gpd Het aantal werklozen in Noord en Zuid-Holland is vorig jaar fors afgenomen. In Noord-Hol land daalde het percentage werklozen van 7,0 naar 5,1 pro cent (59.000 mensen van 15-64 jaar) van de beroepsbevolking en in Zuid-Holland van 6,5 naar 5,2 procent (78.000) van de be roepsbevolking. In heel Neder land daalde het percentage van 6,4 naar 5,0 (348.000), zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Ook in de rest van de Rand stad daalde het percentage werklozen flink. In Utrecht ging het cijfer omlaag van 4,9 naar 3,9 procent (19.000). Dat bete kent dat in de Randstad Noord en Zuid-Holland iets boven het landelijk gemiddelde zitten en Utrecht daar iets onder. In het noorden van het land en in de steden Rotterdam en Amster dam waren veel meer mensen werkloos. Gemiddeld blijft Utrecht voor mensen die op zoek zijn naar een baan de gun stigste regio om aan de slag te komen. De provincie Groningen telt de meeste werklozen. Daar zit namelijk 7,8 procent van de be roepsbevolking zonder baan. Groningen wordt op enige af stand gevolgd door Friesland (6,7 procent) en Drenthe (6,2 procent). Onder de beroepsbe volking verstaat het CBS alle mensen tussen de 15 en 64 jaar die actief op zoek zijn naar be taald werk voor minstens twaalf uur per week. Het maakt daar bij niet uit of ze ingeschreven staan bij het arbeidsbureau. De minste werklozen tellen de provincies Utrecht, Zeeland, Gelderland en Noord-Brabant. Zij zitten allen met een werk loosheidscijfer van rond de vier procent onder het landelijk ge middelde. Ook in de grote steden, waar de meeste werklozen wonen is het veel mensen gelukt om toch aan de slag te gaan. In Amster dam en Rotterdam bleef het werkloosheidscijfer echter wel veel hoger dan het landelijk ge middelde. In Rotterdam zit nog steeds ruim tien procent van de be roepsbevolking zonder baan. Amsterdam zit daar twee pro cent onder. In Den Haag is de PROVINCIES 1997 1998 Noord Holland 7,0 5,1 Zuid Holland 6,5 5,2 Groningen 9,3 7,8 Friesland 8,0 6,7 Drenthe 6,6 6,2 Overijssel 6,1 4,6 Flevoland 7,1 5,5 Gelderland 5,5 4,4 Utrecht 4,9 3,9 Zeeland 6,8 4.3 Noord Brabant 5,7 4.2 Limburg 7,8 5,5 GROTE STEDEN 1997 1998 Amsterdam 10,7 8,0 Rotterdam 11,2 10,2 Den Haag 7,7 6,0 Utrecht 7,5 4,5 Totaal landelijk 6,4 5,0 Bron: CBS arbeidsmarkt met zes procent werklozen duidelijk gunstiger. De stad Utrecht brengt het er het beste vanaf nog geen vijf procent. In 1990 was de werk loosheid in Den Haag en Utrecht bijna net zo hoog als in Amsterdam en Rotterdam. Akzo Nobel-dochter Organon heeft de introductie van de an ticonceptiepil op de Japanse markt uitgesteld. Nadat in Duitsland en Engeland publica ties verschenen over mogelijke negatieve bijwerkingen van de zogenoemde 'lage dosis' of 'derde generatiepil', heeft de Ja panse overheid nieuwe voor waarden gesteld. De regering wil dat Organon een waarschuwing in de bijslui ter opneemt. De Nederlandse onderneming weigert dat om dat het dan zeer moeilijk wordt de toch al huiverige Japanse vrouw over de streep te trekken. Concurrenten van Organon die de tweede generatiepil ma ken, zijn inmiddels met de ver koop gestart zonder waarschu wing in de bijsluiter. Voor de tweede generatie is dat niet ver plicht. De Nederlandse onder neming maakt echter alleen derde generatiepillen. Dit jaar gaf Japan na decen nia lang twijfelen voor het eerst toestemming de pil aan de vrouw te brengen. De Japanse regering vreesde tot voor kort dat met de pil ook het aantal geslachtsziektes zou toenemen. Daarnaast zouden vrouwen te veel zelfstandigheid krijgen. 6.220 vein de 10.800 hectare kassen van Nederland. In ande re provincies nam het aantal kassen ook toe. In Gelderland, Flevoland en Noord-Holland betreft het vooral bloemenkwe- kerijen, in Noord-Brabant meer groente. Ook de oppervlakte aan bloembollen heeft dit jaar een record bereikt. Volgens het CBS is het areaal ten opzichte van vorig jaar met 1.400 hectare toegenomen tot 22.800 hectare. Bijna de helft van deze opper vlakte (10.000 hectare) wordt gebruikt voor de teelt van tul pen. De grootste toename van het areaal bloembollen is in Noord-Holland, waar dit jaar 800 hectare meer bollen wor den geteeld. Zelden staan we stil bij de oorsprong van handige voorwerpen, die het dagelijks leven vergemakkelijken. Feiten en weetjes over hoe die alledaagse dingen zijn ontstaan en wie ze heeft uitgevonden. Vandaag het tweede deel van de wekelijkse serie 'Dagelijkse Dingen': het suikerklontje. den haag gpd Het werd de Belgen te dol, toen de Franse krant Libération in 1995 de uitvinding van het sui kerklontje claimde als de zo veelste uiting van de Franse ge nialiteit. Een paar jaar tevoren hadden de Fransen al, met suc ces, de uitvinding van de frieten voor zich opgeëist. Het suiker klontje was voor de Belgen een brug te ver. In de grote suikerfabriek in Tie nen doken' ze in de archieven en zie daar: niet de Fransman Louis Chambon uit Orléans had in 1947 dé machine voor de aanmaak van suikerklontjes uit gevonden, maar de Antwerpse meestergezel Adant en wel ruim een halve eeuw eerder, er gens tussen 1887 en 1889. De precieze datum was niet meer te achterhalen. Triomfantelijk meldde het Bel gische dagblad De Morgen dat Adant een machine uitvond waarmee hij platen suiker kon fabriceren, die vervolgens tot kleine brokjes harde suiker wer den verzaagd, die men in die tijd 'domino's' noemde. In Tie nen werd het procédé voor het eerst in 1902 toegepast en nog tot in de jaren zeventig ge bruikt. Chambon, aldus de Belgen, had gewoon een andere productie methode bedacht: terwijl de Belgen de klontjes zaagden, liet Chambon ze één voor één in vormpjes persen. Met tot op de dag van vandaag rampzalige gevolgen: het Franse suiker klontje lost nooit helemaal op en laat altijd gemene suikerres- ten achter, die in de afwas maar moeilijk te verwijderen zijn. „De Fransen", meldde een woordvoerder van de fabriek in Tienen, „hebben in 1947 wel iets uitgevonden, maar zeker niet het klontje." Nu, de Belgen ook niet, zo blijkt uit nadere studie. In Engeland wordt al sinds jaar en dag bij hoog en bij laag beweerd dat het suikerklontje - nog vóór Adant - in 1875 werd uitgevon den door suikerbaron Henry Tate, wiens naam heden ten dage nog voortleeft in zijn enorme schilderijenverzame- FOTO ARCHIEF As| ling die in de wereldberoemde Tate Gallery in Londen is bij eengebracht. Maar ook de Engelsen hebben het waarschijnlijk bij het ver keerde eind. Voor zover na te gaan was de enige echte uitvin der van de suikerklontjesma- e,ir.b chine de Duitser Eugen Langen, directeur van een suikerfabriek. Tate blijkt in 1875 het patent van de machine te hebben ge kocht van Langen. De naam Langen, die een oplei ding als ingenieur had genoten, wordt tegenwoordig echter nauwelijks nog met het suiker klontje verbonden omdat hij nog zoveel grotere uitvindingen deed. Zo ontwikkelde hij samen met Nicolaus August Otto de eerste verbrandingsmotor, de voorloper van de huidige auto motor. De firma die ze samen oprichtten, leeft tegenwoordig nog steeds voort onder de naam Deutz AG. Maar Langen zou uiteindelijk niet om die motor of om het suikerklontje voor eeuwig naam meiken. Zijn grootste faam ver wierf hij met de constructie van de eerste 'zweeftrein' in Wup- pertal, die in 1901 werd aange legd en tot op heden in gebruik is. Er rust slechts één smet op de zweeftrein. Op 12 april dit jaar deed zich voor het eerst sinds het ontstaan van dit cul tuurhistorisch monument een ongeluk voor, waarbij doden vielen, drie in getal. Maar Wup- pertal wil niet weten van een modernisering. De 'draak van staal, met meerdere haltes als koppen met flitsende ogen', zo als de zweeftrein in een folder van de stad wordt betiteld, is dé grote toeristenattractie en dat wil men graag zo houden. Hoe wel een suikerklontjesmuseum ook niet zou misstaan. derland is de Raad Nederlandse Detailhandel, die ook de belan gen van grootwinkeliers behar tigt, 'niet op voorhand tegen de factoiy outlet centres'. Volgens secretaris Ruimtelijke Ordening H.J. Kaptein is er niet per se sprake van een bedreiging. „Het kan ook tot een zekere dy namiek leiden. Vast staat wel dat overheid en bedrijfsleven gezamenlijk moeten zoeken naar een vorm voor de centra." Nederlander eet in Europa minste vis ruswuk anp De Nederlander eet vrij weinig vis, hoewel het de laatste jaren iets meer wordt. In de meeste huishoudens komt gemiddeld eens per tweeënhalve week vis op tafel. Nederland behoort daarmee tot de landen met de laagste visconsumptie van Eu ropa, ondanks dat ons land een grote en moderne vissersvloot heeft. Het Productschap Vis meldde gisteren in haar jaarverslag dat de verkoop wel iets toeneemt. Sinds 1995 is negen procent meer aan gewicht verkocht, vooral verse vissen. Het aantal kilo's verse vis steeg vorig jaar met vier procent en de omzet met tien procent. Het productschap verwacht dat de komende jaren meer vis wordt gegeten. Consumenten zouden genoeg hebben van problemen rond rund-, var kens- en kippenvlees en eens wat anders willen. Bovendien maken supermarkten steeds meer ruimte vrij voor verkoop van voorverpakte visproducten. Voor de toekomst maken Ne derlandse vissers zich zorgen over nieuwe Europese beper kingen. De vissersschepen mo gen dan minder dagen naar zee, ongeacht het quotum voor een bepaalde vissoort. Boven dien wil Brussel dat schepen kleiner worden, wat volgens het productschap minder veilig is. Groothandel Sligro vestigt zich in Haarlem veghel anp Levensmiddelengroothandel Sligro ziet voorlopig weinig in expansie naar het buitenland. Wel is het de bedoeling de lan delijke dekking van de groot handels te vervolmaken. De 33 bestaande groothandels moe ten worden aangevuld met nog eens vijf, in Groningen, Haar lem, Breda, Amsterdam en Leeuwarden. Daarnaast gaat Sligro door met het overnemen van bedrijven. Een reden voor het dichte netwerk is eigenlijk dezelfde als het zich afzijdig houden van het buitenland. De doelgroepen van Sligro, de kleine kruidenier, instellingsrestaurants en de ho reca, zijn erg regionaal georiën teerd. „In Groningen moet je Groninger metworst kunnen le veren, in Zeeland Zeeuwse bab belaars. En Antwerpen kan nog zo dichtbij Veghel zijn, vlak over de grens vindt je fijner ge raffineerde suiker en slappere koffie", aldus directeur A. Slip pens gisteren bij de presentatie van fraaie halfjaarcijfers. Zoals gisteren gemeld is de nettowinst van Sligro in de eer ste zes maanden gestegen met maar liefst 26,3 procent naar 15,2 miljoen gulden.Voor heel 1999 verwacht Sligro een winst te behalen van 37,5 miljoen, een stijging van 24 procent ten opzichte van 1998. MKB te traag met voorbereiding op komst euro brussel anp Veel bedrijven bereiden zich te traag voor op de komst van de euro. Vooral ondernemers in het midden- en kleinbedrijf stellen de overschakeling uit tot het eind van 2001. Dat staat in een rapport van de Europese Commissie over het in omloop brengen van de euromuntjes en -bankbiljetten. Dat zal gebeu ren op 1 januari 2001. Volgens het rapport kan het gedrag van bedrijven tot pro blemen leiden bij de aanpas sing van software. Daar is in een middelgrote organisatie een periode van gemiddeld 24 maanden mee gemoeid. In het rapport staat verder dat de meeste Europese lidsta ten er voor kiezen de euro en de nationale munteenheid slechts gedurende één tot drie maanden naast elkaar te laten bestaan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9