Frankrijk verwerpt oordeel Europees Hof 4ÉkW Zelfs een Lada loopt niet op benzine met water Buitenland Spanning in Suriname stijgt na aanhoudingen DONDERDAG 29 JUL11999 Alpinistische gevelreinigers in Granada granada Een van de gevels van het beroemde Alhambra-paleis in het Spaanse Granada wordt gereinigd met behulp van berg beklimmers. Zij sparen de stad met hun kunsten een klein kapi taal uit, omdat er geen steigers hoeven te worden geplaatst. FOTO AP JUAN FERRERAS Dodental wildwaterongeval naar 21 bóningenHet aantal mensen dat dinsdag omkwam bij het canyoning-ongeluk in Zwitserland is gestegen tot 21. Negentien slachtoffers zijn geborgen, twee mensen worden nog vermist. In totaal waren 53 deelnemers afgedaald in de bedding van een ri vier boven Interlaken. Bij canyoning is het de bedoeling zwem mend en met touwen door de bedding af te dalen. De groep kwam in heftig onweer terecht, dat de rivier in een kolkende watermassa veranderde. Normaal worden canyoning-tochten afgeblazen als er onweer op komst is. Het is niet duidelijk waar om dat ditmaal niet is gebeurd, aldus organisator Adventure World. Zwitserland heeft alle canyoning-excursies vaststaat wat er mis is Eerste mens 'begraven' op de maan londen De Amerikaanse geoloog Gene Shoemaker, die in 1997 omkwam bij een auto-ongeluk in Australië, zal als eerste mens zijn laatste rustplaats op de maan vinden. Zaterdag stort de klei ne Lunar Prospector op de maan neer, met aan boord een deel van de as van Shoemaker. Mede dankzij hem werd in de jaren zestig vastgesteld dat de reusachtige Barringer Crater in het Amerikaanse Arizona ontstaan is door de inslag van een meteo riet. Met zijn vrouw Carolyn speelde hij een belangrijke rol in de ontwikkeling van de astrofysica, de wetenschap van hemelli chamen. Shoemaker wilde zelf graag naar de maan. Hij werd om medische redenen echter afgekeurd als astronaut. In 1993 werd de Amerikaan beroemd toen hij met collega David Levy een komeet ontdekte, die Shoemaker-Levy ging heten. Uitstoot kooldioxide in wereld gedaald ruswijk De wereldwijde uitstoot van het broeikasgas kooldioxi de (C02) is in 1998 gedaald met een half procent. Dat is voor het eerst sinds 1993. Het opvallende is dat de daling zich voor deed terwijl de wereldeconomie met 2,5 procent groeide. Het Worldwatch Institute in Washington concludeert de afname in C02-uitstoot aan de hand van gegevens van BP Amoco over het verbruik van fossiele brandstoffen. Het olieverbruik steeg in 1998 met 0,1 procent, de gasconsumptie met 1,3 procent. De kolenstook daalde echter met 2,1 procent. Per saldo leidde dat tot een daling van de C02-uitstoot. Broeikasgassen zorgen voor opwarming van de aarde en leiden volgens wetenschappers tot ingrijpende klimaatveranderingen. China voor kernwapenvrije zone Singapore China heeft publiekelijk steun uitgesproken voor het plan van de Asean-landen om hun gebied tot kernwapenvrije zone te verklaren. „China zal de eerste kernmacht zijn die dit verdrag zal onderschrijven", aldus onderminister Wang Yi na afloop van een bijeenkomst van het samenwerkingsverband voor Zuidoost-Aziatische landen. De Asean bestaat uit Singapo re, de Filipijnen, Thailand, Laos, Birma, Cambodja, Brunei, Ma leisië, Vietnam en Indonesië. China is een van de 'dialoogpart ners'. De Asean-landen stelden de kernwapenvrije zone vorige week voor. In 1995 tekenden ze al een verdrag dat bezit, aan maak, transport, opslag en tests van kernwapens verbiedt. Veel doden bij geweld in Nigeria lagos» Bij nieuwe gewelddadigheden in Nigeria zijn de afgelo pen dagen zeker 120 mensen gedood. Volgens twee kranten zouden gevechten op grote schaal zijn uitgebroken tussen riva liserende gemeenschappen in het oosten van het land. De poli tie in de betrokken deelstaat noemde de berichten echter over dreven. De afgelopen tien dagen vielen meer dan honderd do den bij etnisch-religieus getinte rellen in het noorden en zuiden van het immense Afrikaanse land. Leden van de Hausa, de grootste stam in het noorden, kregen het aan de stok met Yoru- ba-christenen. De Hausa zijn moslims. Geen overlevenden crash Colombia bogota Reddingswerkers hebben gisteren in het oerwoud van Colombia de wrakstukken gevonden van het Amerikaanse ver kenningsvliegtuig dat sinds vrijdag werd vermist. De inzitten den, vijf Amerikaanse militairen en twee medewerkers van de Colombiaanse drugsbestrijdingsdienst, hebben het ongeluk niet overleefd. De drugsbestrijders waren vrijdagochtend vertrokken voor een verkenningsvlucht in kader van de strijd tegen de drugshandel. Het toestel verdween van de radarschermen toen het boven de dichte oerwouden in de provincie Guaviare vloog. Dit gebied staat bekend om de coca-plantages, en is bovendien een bolwerk van de linkse FARC-guerrillastrijders. Tientallen doden door hitte in VS Washington Een al tien dagen aanhoudende hittegolf in de Verenigde Staten heeft inmiddels zeker aan 49 mensen het le ven gekost. De drukkende hitte hield ook gisteren stand. Mete- reologen rekenen de komende dagen in het midwesten op nieuw op temperaturen van bijna 40 graden Celcius. Vooral in Kansas, de Ohio-vallei, Illinois, Missouri en North-Carolina werden de afgelopen dagen doden gemeld als gevolg van de hit te. Ouderen en zieken zouden het meeste gevaar lopen door de extreme hitte. Hen is aangeraden op de heetste uren uit de zon te blijven, en veel te drinken om uitdroging te voorkomen. 'Koning Marokko vrijdag getrouwd' Madrid De nieuwe koning van Marokko, Mohammed VI, zou vrijdag kort voor het overlijden van zijn vader Hassan in het hu welijk zijn getreden met een berbervrouw van Saharaanse origi ne. Volgens het Spaanse dagblad El Paisviel de keuze van de jonge vorst op Amina, een jonge vrouw uit Tafilalt. De verbinte nis met een berberse moet de eenheid van land symbolisch sterken. Tafilalt is de Oost-Marokkaanse streek waar de regeren de dynastie oorspronkelijk vandaan komt. De gehaaste ceremo nie had volgens de krant in het koninklijk paleis in Rabat plaats. Traditiegetrouw moet de te kronen koning getrouwd zijn. Van officiële zijde is evenwel van geen huwelijk gerept. Tony Blair schudt kabinet op Londen De Britse premier Tony Blair heeft gisteren zijn kabinet opgeschud. Minister Alun Michael, die in Londen belast was met Wales, wordt in die streek hoofd van de nieuwe regionale regering. Hij is de enige prominent die verdwijnt. De grootste veranderingen zitten op het niveau van de onderministers. Ook de bewindsvrouw belast met Noord-Ierland, Mo Mowlam, blijft, ondanks felle kritiek op haar functioneren van de protestantse unionisten. De herschikking komt op een moment waarop de populariteit van de regering afneemt. Volgens een peiling van The Times blijkt dat 43 procent van de ondervraagden wel en 42 procent niet tevreden is met de Labour-regering. Een jaar gele den was dat nog respectievelijk 50 en 35 procent. Ministerie verklaart na uitspraak over marteling dat rechter niet ondergeschikt is aan Hof De Franse rechter blijft onafhankelijk en is niet onderge schikt aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. Dat stelde het ministerie van binnenlandse zaken in Parijs gisteren na de veroordeling van Frankrijk we gens marteling van een Marokkaans-Nederlandse drugs handelaar in 1991. Frankrijk is nu met Turkije het enige Europese land dat is veroordeeld wegens marteling. parus anp door vijf agenten van het poli tiebureau in Bobigny te zijn ge en ontkleed. Hij zou ook in zijn gezicht zijn geplast en zijn ver kracht met een wapenstok. Sel- mouni zegt een oog te hebben verloren. De agenten ontken nen in alle toonaarden. Het Eu ropees Hof heeft Frankrijk ook veroordeeld tot betaling van 170.000 gulden schadevergoe ding aan Selmouni, die 13 jaar uitzit wegens handel in heroï- ne. Ahmed Selmouni zegt toen slagen, geschopt, vastgebonden Secretaris-generaal Arajol van de Franse politiebond vindt de Europese uitspraak wel erg ver gaan. „Ze hadden moeten wachten tot de rechtsgang in Frankrijk zelf was afgerond", zei hij voor de televisie. Er is immers nog geen uitspraak van het Hof van Cassatie, waarom de vijf agenten hadden ge vraagd. De klachten van Selmouni werden bij de Franse justitie al tijd in een la geschoven, totdat het Europees Hof klachten vo rig jaar ontvankelijk verklaarde. Dat staat bijna gelijk aan een veroordeling. Pas toen kwam justitie in actie. In maart wer den kregen de vijf agenten cel straffen van twee tot vier jaar. Dat leidde tot anonieme dreig brieven aan de rechter en de procureur. In het hele land hebben politiemannen tegen de uitspraak geprotesteerd. Begin deze maand vroeg de kan moordenaar Belgrado haalt uit naar KFOR en VN nog niet vinden BERLUN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Ondanks een nu al een week durende klopjacht is de Duitse politie er niet in geslaagd de voortvluchtige moordenaar Dieter Zurwehme op te sporen. Hij wordt verdacht van de moord in maart op twee echt paren in Remagen. Ook werd hij even in verband gebracht met de moord op vier Neder landers in het Zuidfranse Mon- fort in mei. De politie dacht Zurwehme gisteren in de val te hebben. Een jager had hem gezien en gesproken in een bos bij Han nover. Het bos werd omsingeld en doorzocht en de wegen naar Hannover werden extra be waakt, maar Zurwehme bleef ongrijpbaar. Er was nog een te genvaller. Enkele onlangs ge vonden afgekloven worstjes en een spijkerbroek bleken na DNA-onderzoek niet van de voortvluchtige te zijn. Zurwehme is op 21 juli voor het laatst met zekerheid gezien. Hij probeerde een 15-jarig meisje te verkrachten. Zij wist zich echter te bevrijden en ver wondde de man. DNA-onder zoek van het bloed van de aan valler wees uit dat ze bijna het slachtoffer van de gezochte moordenaar was geworden. Zurwehme werd in 1974 we gens moord tot levenslang ver oordeeld. Hij kwam in decem ber vorig jaar niet terug van proefverlof. Reuzenboete voor ex-goeroe PHILADEPHIA Rtr Een jury in de Amerikaanse staat Philadelphia heeft de voormalige hippiegoeroe Ira Einhorn veroordeeld tot het be talen van een schadevergoe ding van ruim 1,8 miljard gul den aan de nabestaanden van zijn vriendin Helen Maddux. Einhom (59) werd in 1993 bij verstek veroordeeld voor de moord op Maddux in 1977. Einhorn, een populaire cultfi- guur onder hippies, verdween zeventien jaar geleden, vlak voordat uitspraak tegen hem zou worden gedaan wegens de moord. In 1996 maakte de Franse politie een einde aan Einhorns vlucht, die hem onder meer langs Groot-Brittannië, Ierland, Zweden en Denemar ken voerde. Hij leefde als bakker onder de schuilnaam Eugene Mallon in een dorp in Frankrijk en was getrouwd met een Zweedse. Einhorn zit nog altijd in Frank rijk, in afwachting van uitleve ring aan Amerika. In mei gaf het Franse hooggerechtshof daar zijn goedkeuring aan. Pre mier Jospin hoeft alleen nog zijn handtekening te zetten. In de VS wacht Einhom een nieuw proces. BELGRADO-GRACKO AFP-DPA-AP De Joegoslavische regering heeft zeer felle kritiek geuit aan het adres van de NAVO-vrede- macht KFOR en de VN-missie in Kosovo. Belgrado beschul digt hen ervan 'de souvereini- teit en territoriale integriteit van Joegoslavië' te hebben ge schaad, 'de Joegoslavische en Servische wetten in de provin cie niet te hanteren' en 'hun opdracht niet te vervullen'. Daarnaast tolereren KFOR en VN het 'terroristische' Kosovo Bevrijdingsleger U£K, dat ze te gen de afspraak in niet hebben ontwapend. Dit alles heeft ge leid tot 'terrorisme, moord en massaal geweld', zo zegt Joego slavië. Belgrado houdt de orga nisaties daarom verantwoorde lijk voor de doden, gewonden en ontvoeringen onder Koso- vaarse Serviërs van de afgelo pen tijd. De felle kritiek kwam op de dag waarop in het dorpje Gracko de veertien slachtoffers van het bloedigste incident sinds het binnentrekken van de internationale vredesmacht in Kosovo werden begraven. De veertien boeren waren afgelo pen weekeinde gedood. Onge veer 1.200 rouwenden hadden zich onder zware bescherming van KFOR-soldaten bij de klei ne Servische begraafplaats in het dorp verzameld. Eerder op de dag hadden KFOR-soldaten tien mannen gearresteerd die van de moord worden ver dacht. Britse militairen hielden vier verdachten aan bij een huiszoeking in de regio Lipjan. Zes anderen werden later op de dag opgepakt bij een wegver sperring. De tien worden door de Britse militaire politie ver hoord. Over hun identiteit is niets bekendgemaakt. openbare aanklager in hoger beroep de vijf 'in hun eer te herstellen'. Uiteindelijk rolden er voorwaardelijke straffen uit de bus. De verantwoordelijke commissaris kreeg slechts drie maanden cel, een straf die hij er al op had zitten. De vijf gingen onmiddellijk in cassatie tegen dat vonnis, omdat de rechts gang volgens hen 'aan alle kan ten rammelt'. Mariniers ingezet op onrustig Ambon JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT De etnisch-religieuze onrust op het Indonesische eiland Ambon houdt aan. Gisteren zijn weer j zeker zeven mensen omgeko- men. Drie zouden door de poli- tie zijn doodgeschoten. De vier j anderen kwamen om bij onder- i ling geweld tussen moslims en christenen. Het totale aantal doden van deze week zou daar mee zijn opgelopen tot ruim twintig. Het Indonesische leger heeft gisteren honderden mariniers ingevlogen, die onmiddellijk i posities in Ambon-Stad inna men. Ook in de stad Poka, waar de onrust deze keer is begon nen, zijn mariniers gestatio neerd. Opvallend is dat de Chinese gemeenschap nu ook slachtof fer is van de gewelddadighe den. De Nederlandse pater Cees Böhm meldt dat verschei dene winkels van Chinezen zijn geplunderd en daarna in brand zijn gestoken. Bij de vorige golf van geweld in de eerste maan den van dit jaar bleven de voor namelijk katholieke Chinezen buiten schot. De afgelopen dagen zijn ook etnische rellen uitgebroken op het eiland Batam, voor de kust van Singapore. Daar vielen ze ker elf doden. De onlusten tus sen immigranten van de eilan den Sumatra en Flores begon nen zaterdag na een ruzie over het openbaar vervoer. Politieke soldaat Clark zwaait af RUSWUK ANP Regering serieus over aanpak demonstraties zonder vergunning PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT Bij een demonstratie in de Suri naamse hoofdstad Paramaribo zijn gisteren twee vakbondslei ders door de politie aangehou den. Ronald Hooghart en Gil bert Tjon a Tjoe mochten na een verhoor van enkele uren weer gaan. Met de aanhouding heeft de regering-Wijdenbosch echter laten zien dat het haar menens is met het dreigement dat demonstraties waarvoor geen vergunning is verleend zullen worden aangepakt. De aanhouding vond plaats toen honderden ontevreden ambtenaren door Paramaribo trokken. In de dagen daarvoor waren soortgelijke acties ge houden. Hooghart en Tjon a Tjoe werden onder luid protest van de demonstranten afge voerd naar het bureau. Hoog hart zei na zijn vrijlating zich door niets en niemand van pro testen te zullen laten weerhou den. „We gaan door tot deze re gering weg is en er weer toe komst is voor dit volk.' Volgens de vakbondsman heeft de regering met de aan houdingen olie op het vuur ge gooid. De bonden gaan zich vandaag beraden over ver scherping van de acties. Eerder werd al besloten om maandag een belangrijk deel van het openbare leven plat te gooien. Door die acties zullen onder meer banken, de Surinaamse luchtvaartmaatschappij SLM en het internationale vliegveld Zanderij worden getroffen. Ook gaan de meeste ministeries dicht. Ambtenaren voeren al enkele dagen actie om hun ongenoe gen te uiten over de slechte economische situatie in het land. Ze eisen met name dat de regering haar achterstallige be talingen aan gezondheidsinstel lingen voldoet. Door de wanbe taling van overheidszijde zijn veel inrichtingen en artsen in de problemen gekomen. moskou hans hqogenduk correspondent Benzine is een schaars goed geworden in grote delen van Rusland, nota bene één van 's werelds grootste olieprodu centen. Duizenden pompstations zijn gesloten wegens gebrek aan handels waar en de prijzen bij andere zijn in een paar weken tijd verdubbeld. Vaak is alleen puur slechte benzine te krij gen, en zelfs de niet zo kieskeurige Lada's begeven het op een mix van benzine met water of andere inferieure mengsels. Woedende automobilisten zijn al op de vuist gegaan met elkaar of met pomp bedienden. In Sint Petersburg stierf de directeur van een keten stations, nadat hij met een granaatwerper uit zijn ge pantserde jéep was geblazen. Het bin nenhalen van de oogst dreigt in bepaal de gebieden te mislukken, doordat de collectieve boerderijen geen diesel kunnen krijgen. De problemen worden veroorzaakt doordat de wereldmarktprijzen veel hoger liggen dan de Russische produ centen op de binnenlandse markt kun nen krijgen, omdat de regering de ben zineprijs kunstmatig laag probeert te houden. De deels geprivatiseerde pro ducenten willen uiteraard liever expor teren voor harde dollars dan in eigen land verkopen voor een handvol roe bels. De communisten ruiken zo'n vier maanden voor de parlementsverkiezin gen bloed. „Terwijl premier Stepasjin in het buitenland rondreist, heeft de re gering de greep op het brandstofpro bleem geheel verloren", riep de com munistische leider Zjoeganov. Een woedende gouverneur uit het zuiden: „Vergeet de oogstcampagne, vergeet het geciviliseerde leven. Het enige wat we kunnen doen is wachten op een oliebaas die ons misschien wat wil ver kopen. Wachten, terwijl de oogst ver rot." Zodra hij terugkeert van zijn bezoek aan de VS zal Stepasjin spoedoverleg voeren met de Russische oliebaronnen. Eerder deze maand omschreef hij de stijgende olieprijzen op de wereldmarkt als een 'tijdbom onder de binnenland se economie'. Voorlopig wil het Krem lin de exportquota niet verhogen, hoe wel dat wel de zo broodnodige dollars binnen zou brengen. Eerst moet de ei gen markt redelijk zijn voorzien, waar bij de prioriteit uitgaat naar de land bouw, stelt Stepasjin. Een verdere stij ging van de binnenlandse prijzen lijkt onvermijdelijk, maar daarbij riskeert de regering sociale onrust. Het zijn niet alleen autorijders en boe ren die in de problemen zitten. Diverse elektriciteitsbedrijven moeten de stroomvoorziening al reduceren, om dat ze niet genoeg brandstof voor hun centrales hebben. In het zuidelijke ge bied Krasnodar wordt de stroom al twee uur per dag uitgeschakeld. „Het kan nog veel erger worden", meldde onlangs de directeur van een centrale daar. De olieproducenten speelden de bal terug: veel regionale overheden staan bij hen voor gigantische bedra gen in het krijt, en dus leveren ze aan die gebieden waar wel redelijk wordt betaald. In een aantal badplaatsen aan de Zwar te Zee wordt de toestand intussen drei gend. Tienduizenden Russen wier va kantie erop zit weten niet hoe ze naar huis moeten komen. Tot voor kort kostte de benzine hier óngeveer 60 cent, nu werd door dubieuze hande laars soms al een dollar per liter (f 2,07) verlangd. De doorsnee Rus begrijpt niets van de schaarste. De gedupeerde burgers zijn ervan overtuigd dat ze worden bedrogen door geldhaaien, die hun kans schoon zien harde dollars te maken. Deskundigen wijzen er echter op dat de huidige crisis onvermijdelijk was. De gestegen export valt samen met een vermindering van de raffinagecapaci- teit. Veel raffinaderijen zijn uitgevallen, omdat er al tien jaar geen cent in is ge- investeerd. Anderen produceren op een kwantitatief en kwalitatief beden kelijk niveau. Daarnaast zijn diverse olievelden vrijwel uitgeput en zal het jaren duren voordat nieuwe in exploi tatie worden genomen. Ook kopen veel Russen na de roebeldevaluatie van vo rig jaar meer eigen producten. Daar door trekt de productie aan en stijgt de vraag van bedrijven naar brandstof. Sommige experts verkondigen dat de prijzen in de toekomst zeker met 400 procent zullen stijgen, en dan op West- Europees niveau zullen liggen. Maar die prijzen zijn maatschappelijk en po litiek onhaalbaar in een land waar het gemiddelde inkomen zo'n 250 gulden bedraagt. „Rusland zal dan weer te voet of met paard en wagen moeten gaan", constateerde de commentator van een krant bitter. Elf weken lang leidde generaal Wesley Clark de NAVO-lucht- oorlog tegen Joegoslavië. Giste ren werd bekend dat hij mag opstappen. Dat gebeurt pas in april, maar wel drie maanden eerder dan gepland. Clark is wel eens een politieke soldaat genoemd. De Ameri kaan oogt als een Romeins veldheer en voelt zich even thuis op het slagveld als in de conferentiezaal. Clark was de beste van zijn jaar op de militai re academie van West Point en studeerde vervolgens in hel Britse Oxford politiek, filosofie en economie. Militair vormend waren zijn jaren in de Vietnamoorlog. Hij j kreeg bij tentgkeer een hoge onderscheiding. In de jaren ze ventig begon hij als medewer ker op het Witte Huis. Tijdens de oorlog in Bosnië werd Clark president Clirttons militaire ad- viseur voor dat gebied. In 1995 was hij de militaire rechterhand van Richard Holbrooke bij de vredesonderhandelingen in Dayton. In juli 1997 werd Clark opperbevelhebber van de NAVO in Europa. In Dayton leerde hij de Joe goslavische president Milosevic goed kennen. Zijn totale wan trouwen tegenover dat staats- hoofd bracht hem tijdens de Kosovo-oorlog al snel in con flict met diverse NAVO-landen. Clark wilde harder aanvallen dan sommige bondgenoten. Officieel is Clarks vroegtijdige vertrek een 'routinerotatie', omdat het zijn beoogde opvol- ger, generaal Ralston, beter uit- komt. Maar Clark, die dinsdag pas van het besluit hoorde, heeft vooral op te veel politieke tenen getrapt. Kosovo krijgt ruim 4,2 miljard BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Geldgebrek hoeft voor Kosovo dit jaar geen zorg meer te zijn. Op een eerste donorconferentie die gisteren voor de door oorlog verwoeste provincie werd ge houden, legde de internationale gemeenschap ruim 4,2 miljard gulden voor het herstel opzij. Tot de jaarwisseling mag daar van ruim 1,1 miljard gulden worden uitgegeven. De grootste bijdragen kwamen van de Eu ropese Unie en de VS: de EU dekt circa de helft van alle kos ten, de VS zegden ruim 1,1 mil jard gulden toe.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7