Luchtvaartmaatschappij vrijuit na afwijken routes 'Inzamelen van gescheiden afval gebeurt nog serieus' 'We geven jongeren alleen een laag krediet' Binnenland Verbod nachtvluchten Rotterdam uitgesteld Banken bereid tot redding Ceteco iNDERDAG 29 JULI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Cea es jaar voor hasjsmokkel Een Nederlander is voor de Zweedse rechtbank veroor- »ld tot zes jaar gevangenisstraf. De man probeerde 46 kilo sj Zweden binnen te smokkelen. De rechtbank in Malmö, in t zuiden van Zweden, legde de handelaar in verdovende mid- i| len naast de gevangenisstraf ook een levenslang verbod op uhet land te betreden. De man werd aangehouden toen hij nuit Kopenhagen in Denemarken op weg was naar het Zuid- jeedse Limhamn. De douane vond de partij in zijn wagen. lieren van hongerdood gered fflOVENDe Dierenbescherming heeft 130 ondervoede en rvvaarloosde kippen, konijnen, eenden, ganzen en een hang- likzwijn op een achterafgelegen kaal terrein in Eindhoven van [hongerdood gered. Tussen de nog levende dieren lagen 37 idavers van kippen, eenden en konijnen te rotten. Het terrein eigendom van de gemeente Eindhoven. Wie de dieren op het iikje grond aan hun lot heeft overgelaten, is niet bekend. Het ntal gevallen van dierenverwaarlozing neemt volgens de Die- Sbescherming toe. In 1997 kreeg de dienst landelijk te maken 131 inbeslagnames, in 1998 waren dat er 61 en dit jaar zijn al »44 gevallen dieren in beslag genomen. is vier jaar voor schieten op meisje isterdam Vier jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverple- w Die straf hoorde de 45-jarige man tegen zich eisen voor de chtbank in Amsterdam. Vorig jaar zou hij hebben geprobeerd 11-jarig meisje dood te schieten, tijdens een ruzie over het ksueel misbruik dat hij met het kind had gepleegd. De man itkent niet dat hij schoten heeft gelost in de woning waar hij et de moeder van het kind samenwoonde nadat de moeder m de deur had gewezen. Maar hij zegt dat hij niet op het eisje heeft gericht. Bovendien ontkent hij categorisch dat hij isbruik van het meisje heeft gemaakt. t'erkloze naar Europees Hof j erlen Een werkloze man uit Heerlen gaat het Europees Hof Straatsburg laten uitzoeken of sociale diensten in Nederland mensenrechten schenden. In Heerlen mogen mensen die jtand ontvangen niet zonder toestemming van de sociale ïst de gemeente verlaten. Van Oijen vindt dit een schending de Europese Conventie voor de Mensenrechten. Volgens Oijen zijn er nog meer gemeenten die in allerlei bepalingen de sociale dienst de Europese Conventie schenden. Hij ;ft ook een bezwaarschrift bij de gemeente ingediend. traffen voor inhuldigingsrellen rtERDAMDe politierechter in Rotterdam heeft opnieuw in itien gevallen vonnis gewezen in de zaak rond de rellen rij ns de huldiging van Feyenoord op 25 april. De uitspraken va- erden van vrijspraak tot vijf maanden cel en het storten van 00 gulden in een speciaal fonds voor de slachtoffers. De zes- n stonden terecht voor plundering en openlijk geweld. Tij- ns de huldigingsrellen werden bijna negentig mensen aange- uden. In de weken daarna kwamen daar ongeveer dertig bij. dvertenties voor jachtreizen Iersfoort De Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging WJV) blijft advertenties voor jachtreizen in haar ledenblad op- Inen. Dierenbescherming beschuldigde de club ervan adver- Ities te plaatsen die aanzetten tot onbeperkte jacht op bij- Irbeeld grizzlyberen in Canada. „Er is niks mis met die ad- Itenties. Nederlanders mogen best in het buitenland jagen, lang ze zich aan de regels houden", aldus een woordvoerder n de KNJV. De Dierenbescherming had de Canadese ambas- Be in Den Haag dinsdag 100.000 handtekeningen aangebo- n tegen grizzlyjacht. jeluwe dumpplaats xtc-fabriekjes Bldoorn De Veluwe wordt steeds vaker gebruikt voor het jmpen van chemisch afval door illegale XTC-fabriekjes. Politie jboseigenaren stuiten geregeld op illegale stort van ammoni- len zoutzuur, twee afvalproducten die vrijkomen bij de pro- |ctie van chemische drugs. De daders blijven meestal spoor- §s. Jaarlijks wordt op het grondgebied van Apeldoorn zeker lOO kilo illegaal gestort chemisch afval gevonden. De politie litte alleen al deze maand op vier illegale stortingen. luinbouwthemapark bij Westland mer Tussen Rotterdam en het Westland kan over enkele ja- hët eerste grote tuinbouwthemapark van Nederland verrij- n. Een idealistische oud-bloemenkweker, J. van Dijk uit De Ir, wil daarvoor in september aandelen uitgeven. Zijn stich- ■g hoopt zo de laatste tien miljoen van de benodigde geld op Kalen. Voor het park is reeds tien miljoen gulden toegezegd Kr grote bedrijven uit de tuinbouwsector. Een bank wil dertig Koen lenen. Het themapark wordt een permanente show met Inten, bloemen, groenten en bollen. Justitie vervolgt alleen nog piloten Justitie in Haarlem heeft de vervolging van luchtvaart maatschappijen voor het afwijken van vliegroutes ge staakt. Het openbaar ministerie (OM) roept alleen nog de piloten ter verantwoording voor 'slordig' vliegen waardoor onnodig lawaaihinder ontstaat. Een speciale werkgroep bepleit ondertussen bij minister Netelenbos (verkeer) aanpassing van het omslachtige en ineffectieve handhavingssysteem. vrijgesproken van het overtre den van de luchtvaartwet. En kele gezagvoerders kregen in hoger beroep wel een voor waardelijke boete opgelegd. Mede door de ingewüdkelde wetgeving en bewijsvoering heeft justitie een grote achter- HAARLEM RICHARD MOOYMAN Het is justitie niet gelukt om de maatschappijen mede aanspra kelijk te stellen voor het verla ten van de verplichte vliegba nen. In eerdere rechtszaken werden de vliegmaatschappijen stand opgelopen. Het OM biedt de piloten nu een schikking aan om te voor komen dat de zaken verjaren. Volgens een woordvoerster hebben vijf vliegers inmiddels een transactie van duizend gul den betaald. Vijf anderen wei gerden dat en sturen aan op een rechtszitting. Het OM gaat het schikkingsvoorstel in fasen verhogen tot het maximum van vijfduizend gulden. De lucht- vaartpolitie heeft vorig jaar 59 processen-verbaal opgemaakt tegen piloten die zonder geldi ge reden afweken van de ver plichte vliegroutes. Verder stuurde de luchtvaartpolitie 167 waarschuwingsbrieven. Volgens de Werkgroep Alter natieven Handhaving Regio Schiphol moet het voortaan mogelijk worden direct boetes uit te delen. Dit ter vervanging van de omslachtige strafrechte lijke aanpak. Overigens staat ook de systematiek ter discussie om de wettelijke geluidszone rond Schiphol te handhaven. Die zone wordt gevormd door een optelsom van het jaarlijkse aantal vluchten. Minister Nete lenbos kan bij overschrijdingen nu sluiting van bepaalde start banen afdwingen. den haag «anp De sluiting van Rotterdam Airport in de nacht gaat niet in op 5 augustus, maar op 1 november. De ministers Ne telenbos (Verkeer) en Pronk (Milieu) hebben dit besloten. Zij willen de luchtvaartmaat schappijen meer tijd geven zich voor te bereiden op het verbod om tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's mor gens de luchthaven te ge bruiken. De bewindslieden hebben bovendien besloten om op verzoek van de gemeente Rotterdam zakelijke vluchten tijdens de nacht toch toe te staan. Luchtvaartmaatschappij Transavia trek daarop het kort geding, dat vrijdag zou dienen, in. Het geding was aangespannen om de sluiting per 5 augustus aan te vech ten. Transavia kan dankzij het uitstel van het nachtver bod de vluchten in het zo merseizoen gewoon volgens plan uitvoeren. Minister Netelenbos nam vorige week woensdag het besluit om het vliegveld 's nachts op slot te doen in de 'Regeling gebruiksbeperkin gen Rotterdam Airport'. Ze wilde zo omwonenden van de luchthaven beschermen tegen geluidhinder van nach telijk luchtverkeer. Begin dit jaar vroegen Rot terdam en Schiphol, de ex ploitant van Rotterdam Air- port, de minister een nacht verbod in te stellen, vooruit lopend op een definitieve re geling van deze zaak. Volgens Afval Overleg Orgaan geen dalend milieubewustzijn DEN HAAG ANOUK MIDDELKAMP In 1994 verplichtte de overheid de gemeenten om het groente-, fruit- en tuinafval (gft) geschei den van het huisvuil in te za melen. De gemeenten schaften biobakken aan, wijzigden de ophaalschema's en overtuigden de consument van het nut van gescheiden inzameling. Vijf jaar later krabbelt een aantal ge meentebesturen terug en mag het gft-afval weer gewoon in de vuilniszak. Is er sprake van een dalend milieubewustzijn onder de burgers en de overheid? Vol gens het Afval Overleg Orgaan (AOO) beslist niet. „Nederlan ders zamelen nog steeds vol overtuiging gft-afval in." De problemen rond de inzame ling van gft-afval doen zich hoofdzakelijk voor in stedelijke gebieden met hoogbouw. Veel flatbewoners hebben geen ruimte voor een gft-emmer of - container en de (ondergrondse) verzamelpunten zijn vaak te ver weg. S. Visser, woordvoerder van de reinigingsdienst in Utrecht: „Het is wettelijk vast gelegd dat burgers maximaal 75 meter mogen lopen naar een gft-container. Als ze op de vijf tiende verdieping van een flat wonen, is dit praktisch onuit voerbaar. Vandaar dat wij be paalde wijken hebben vrijge steld van het gescheiden inza melen." Een andere reden voor het ontzien van de binnenstad is dat de bewoners vaak minder gemotiveerd zijn dan de bewo ners van de buitenwijken. Een woordvoerder van het AOO: „In de binnenstad wonen veel jon geren en zij vinden het te veel moeite om hun afval te schei den. Als dan blijkt dat het ge scheiden ophalen van het vuil meer kost dan het oplevert, is de keus voor de gemeente snel gemaakt." Amsterdam voert hetzelfde beleid als de gemeente Utrecht: In 1994 verplichtte de overheid gemeenten om het afval te scheiden. Vijfjaar later krabbelt een aantal gemeentebesturen terug en mag het gft-af- val weer gewoon in de vuiliszak. foto cpd phil nijhuis in de binnenstad en de wijken met veel flats wordt het gft-af val niet (meer) apart opgehaald. De stadsdelen zonder hoog bouw twijfelen echter ook steeds vaker aan het nut van de gescheiden inzameling. Op zichter Nellestein van de reini gingsdienst in het stadsdeel Zuideramstel: „In veel stadsde len is het gft-afval zwaar ver ontreinigd. Mensen gooien er veel rotzooi in en dat leidt ertoe dat het afval wordt afgekeurd bij de composteringsfabriek. Uiteindelijk belandt het dan toch bij het gewone huisafval in de verbrandingsinstallatie. Dan ben je terug bij af." Verschillen de deelraden spreken dan ook al over het afschaffen van de gescheiden afvalverwerking, zegt Nellestein. „Maar veel ze kerheid is daar nog niet over." Het AOO meldt dat een ge meente niet zomaar mag stop pen met het gescheiden inza melen van het gft-afval. Alleen als blijkt dat de kosten oneven redig hoog zijn of de kwaliteit van het afval slecht is, kan een gemeente een ontheffing aan vragen voor een bepaalde wijk. In andere gevallen moeten ze gewoon doorgaan met de ge scheiden inzameling", aldus de voorlichter. De Stichting Afval en Milieu is niet blij met de beslissing van de grote steden om het afval niet meer te scheiden. „Natuur lijk is het in sommige wijken praktisch onmogelijk om gft-af val op te halen, maar er wordt nu wel erg makkelijk besloten om ermee te stoppen", zegt woordvoerder A. Schoevers. „De gemeenten zeggen dat de gescheiden verwerking geen milieurendement oplevert, maar dat is niet waar. Ik denk dat andere, economische mo tieven voor hen zwaarder we gen." Volgens Schoevers be staat er onder de Nederlandse bevolking wel degelijk een draagvlak voor de gescheiden inzameling. „Veel mensen zijn ervan overtuigd dat composte- ren veel milieuvriendelijker is dan verbranden", zegt de woordvoerder. „En daar willen ze best extra moeite voor doen. Vooral de kleinere gemeenten en dorpen zijn heel fanatiek met de inzameling." Ook prof. dr. ir.W.Rulkens, hoogleraar milieutechnologie aan de Landbouwuniversiteit in Wageningen, heeft veel vertrou wen in het milieubewustzijn van de Nederlandse gemeen ten. Hij vindt dat ze zelf de ver antwoordelijkheid voor het af valbeleid moeten nemen en niet te krampachtig moeten vasthouden aan de gescheiden verwerking. „Als uit onderzoek blijkt dat het voor een bepaalde gemeente praktischer is om het gft-afval samen met het gewone huisvuil te verbranden tot bio gas, heb ik daar geen proble men mee. Op voorwaarde dat het ook op milieutechnisch ge bied verantwoord is", aldus Rulkens. „Iedere gemeente moet afzonderlijk de beste aan pak kiezen." De hoogleraar benadrukt wel dat de consument in alle pro cessen betrokken moet worden. „Nederlanders zijn milieube wust, maar willen graag weten waar ze het voor doen. Je moet goed kunnen uitleggen waarom je een bepaalde maatregel neemt, anders wordt het niets." Visser van de gemeente Utrecht is het hiermee eens. „De com municatie naar de burger toe is het belangrijkste. Als blijkt dat een bepaalde maatregel niet goed uitpakt, moet je die fout toegeven. Al maak je je als ge meente niet erg populair, het milieu is toch het belangrijk- een asiel voor mogelijke oorlogsmisdadigers Van Dijk: een rechtlijnig Calvinist nmigratie- en Naturalisa- "lienst heeft sinds begin dit het asielverzoek van meer honderd vreemdelingen af- ezen wegens hun vermeen- letrokkenheid bij schendin- van de mensenrechten. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie heeft dit gis teren bevestigd. De afwijzingen zijn gebaseerd op een artikel van het Vluchte lingenverdrag dat oorlogsmis dadigers uitsluit van asiel. De dienst past dit uitzonderingsar tikel de laatste tijd strenger toe. De vermeende oorlogsmisdadi gers komen uit ex-Joegoslavië, Afghanistan en landen als Irak, Liberia, Sudan en Somalië. Het Openbaar Ministerie onder zoekt of strafrechtelijke vervol ging mogelijk is op grond van de Wet oorlogsstrafrecht. den haag gpd EVENHAGEN 'Met een overgave die aan de speeltafel niet zou hebben mis staan, werden in korte tijd hon derden miljoenen guldens op het spel gezet'. Het is een van die priemende uitspraken, waarmee C. van Dijk vijftien jaar geleden furore maakte als voorzitter van de parlementaire enquêtecommissie naar het de bacle met het scheepsbouw- concern Rijn-Schelde-Verolme. Een uitspraak die hem bij het nieuwe onderzoek naar de fi nanciële praktijken van het Zuid-Hollandse provinciebe stuur ongetwijfeld weer te bin nen zal schieten. Van Dijk (68), de voorzitter van de Commissie van Drie die het Zuid-Hollande 'bankieren' en de Ceteco-affaire gaat on derzoeken, is geknipt voor zijn nieuwe klus. CDA'er van chris- telijk-historische afkomst, Rot terdammer, voormalige bank- employé in Zuid-Afrika, oud- minister van ontwikkelingssa menwerking en binnenlandse zaken en financieel woordvoer der van het CDA in de Tweede Kamer. Hij verenigt alles wat nodig is om op het Provincie huis in Den Haag de onderste steen boven te krijgen: financi ële deskundigheid, bekendheid met het binnenlands bestuur en calvinistische strengheid. Toen hij voorzitter was van de parlementaire commissie die onderzoek deed naar de on dergang van RSV, hekelde hij scherp de 'kostbare nalatigheid in het beheer van publieke middelen'. Nietsontziend pakte hij 'afwezige, onoplettende of vergeetachtige' politici aan. Van Dijk is vooral rechtlijnig, op het starre af. Dat weet het CDA zich nog te herinneren. Als financieel deskundige hamerde hij onophoudelijk op de nood zaak van begrotingsdiscipline. Ambtenaren spoorde hij open lijk aan harder te werken. Die steile (rechtlijnige) karak- tertrekken maakten Van Dijk - ondanks een lange politieke carrière aan het Binnenhof - wat minder geschikt voor het politieke handwerk, toegesne den op plooien en schikken als het is. Maar als onderzoeker komt hij des te meer tot z'n recht. amsterdam anp Een meerderheid van banken wil zich constructief opstellen ten opzichte van het in beta lingsmoeilijkheden verkeren de handelshuis Ceteco. De fi nanciële instellingen zijn be reid Ceteco een boedelkrediet te verstrekken op voorwaarde dat de landendivisies in Zuid- Amerika gereorganiseerd worden. Dat melden bronnen in de financiële wereld. De problemen van Ceteco waren de aanleiding voor een poli tieke crisis in Zuid-Holland, omdat de provincie geld had geleend aan deze onderne ming. Ceteco, voor tweederde in handen van Hagemeyer, vroeg begin juli uitstel van betaling aan. Het .concern kampte met afzetproblemen in Zuid- eaMidden-Amerika. Momenteel voeren de be windvoerders gesprekken met de schuldeisers. Pro bleem daarbij is dat de credi teuren verdeeld zijn over de toekomst van Ceteco. De Citi bank wil de landendivisies in Zuid-Amerika liquideren, ter wijl de andere banken bereid zijn verder te praten over een herstructurering en doorstart. Als er een goed plan voor Ceteco op tafel komt, zijn de banken alsnog bereid een boedelkrediet te verstrekken. Volgens een direct betrokke ne zitten de andere banken wat dat betreft op één lijn. Hoe groot het boedelkrediet zal worden, is niet bekend. Ceteco NV had uitstel van be taling aangevraagd vanwege een schuld van 178,3 miljoen gulden. Wehkamp voelt zich niet verantwoordelijk voor schuldenlast haarlem dimitri walbeek Het postorderbedrijf Wehkamp ont kent niet dat er jonge kopers zijn die diep in de financiple misère zijn ge raakt na bestellingen uit zijn winkelca talogus. Maar de kritiek dat de postor dersector grotendeels verantwoorde lijk is voor de stijgende schuldenlast onder jongeren, schoot in het verkeer de keelgat op het Wehkamp-hoofdkan- toor in Zwolle. Bakken met geld stak het bedrijf onlangs nog in een 'herpositionerings-campag- ne'. Weggegooid geld, constateerde de bedrijfsleiding gisteren toen de media postorderbedrijven er massaal van langs gaven. Wehkamp-woordvoerster Joke Vrolijk: „Elke keer als het over schulden gaat, wijst men meteen naar de postorderbe drijven. Terwijl die hoogstens vier pro cent van de totale kredietverlening op hun naam hebben staan. Wij hebben drie miljoen klanten, dus de kans op klanten met schulden is groot. Maar dat was vooral vroeger zo. Toen kochten mensen uitsluitend bij ons vanwege de ruime krediëten. Dat imago van toren hoge schulden blijft aan ons kleven. Ter wijl je 'op straat' goedkoper krediet kan krijgen dan bij ons." De kritiek dat je bij een postorderbe drijf binnen een mum van tijd vele dui zenden guldens in het rood kan komen te staan, wil Vrolijk nuanceren. Weh kamp gaat volgens haar zeer zorgvuldig om met kredietverstrekking aan klanten. Eerst wordt de koper getoetst bij het BKR, de centrale registratie van alle Ne derlanders met schuld. Een geïnteres seerde die daar staat genoteerd kan bij Wehkamp alleen tegen vooruitbetaling spullen bestellen. Jonge klanten begin nen bij het postorderbedrijf met een 'laag instapkrediet', van maximaal vijf duizend gulden. Vrolijk: „Op basis van goed gedrag verhogen we dat tarief eventueel." De woordvoerster wijst er verder op dat jongeren tussen 18 en 25 jaar zelden lenen bij Wehkamp. Volgens het minis terie van sociale zaken heeft zestien pro cent van die groep schulden, oplopend tot vijfduizend gulden. Ook benadrukt Vrolijk dat Wehkamp zich net als andere postorderbedrijven aan de wet op het consumentenkrediet moet houden. Daarin staat onder meer dat leners voldoende moeten worden geïnformeerd over de gevolgen van aan gegane kredieten. Vrolijk: „Scholen en ouders moeten de jongeren leren hoe ze met geld om moeten gaan. Want als ze in de diepe schulden terechtkomen, is dat toch echt hun eigen schuld."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5