'Bij canyoning is nooit eerder wat misgegaan' M Gelijke kappen op de Balkan Clinton-street ingekrompen Tineke wordt Lieve Tineke Fok wilde hamsters voorlopig vruchteloos 156 DONDERDAG 29 JULI 1999 C 0 M E N T A A R Kroatië is boos op het Haagse Joegoslavië-tribunaal. De aanklagers daar legden tijdens hun slotpleidooien in het proces tegen de Kro atische generaal Blaskic de vinger dan ook op een zere plek. Zij achten het vrijwel zeker dat president Tudjman en zijn regering hoogstpersoonlijk verantwoordelijk waren voor een aantal moord partijen onder Bosnische moslims en voor grootschalige etnische zuiveringen. Het doel: een Groot-Kroatië. Directe betrokkenheid van Zagreb was al eerder gesuggereerd, maar nog nooit zo hard uitgesproken. Het wachten is nu eigenlijk op een formele aanklacht tegen de Kroatische leiders, net zoals die tegen de Joegoslavische president Milosevic en de zijnen is uitge vaardigd. Volgens de regels van het recht zou het terecht zijn dat zo'n aanklacht er komt. Feit is immers dat Kroatië in de oorlog met Servië en het conflict in Bosnië vaak niet heeft ondergedaan voor de voormalige 'broeders' uit Belgrado. De toch niet kleinzielige Britse VN-soldaten die in 1993 het gruwe lijke 'zuiveringswerk' van Blaskic in het moslimdorpje Ahmici von den, liepen met tranen in de ogen voor de televisiecamera's rond. De herovering van de overwegend etnisch-Servische regio Krajina en de daaropvolgende stelselmatige verdrijving van honderddui zenden Serviërs doet in niets onder voor de 'veegacties' van Milo sevic. Feit is ook dat het de wereld toen beter uitkwam om even de ande re kant op te kijken. Kroatië was immers een tegenstander van Ser vië, en dat was de grote boosdoener. Er werden wel wat halfzachte veroordelingen uitgesproken, maar verder was het Westen al lang blij dat iemand in de regio Belgrado tegenvuur gaf. Met die ge vechten om land en invloedsfeer hoefden wij ons dan tenminste niet te bemoeien. Kroatië begreep dat het zo een kans kreeg om wat doelen te verwezenlijken, en heeft die gegrepen. Het tribunaal heeft die stilzwijgende overeenkomst nooit geaccep teerd, en dat is te loven. Het feit dat Zagreb stelling nam tegen Milosevic maakt de misdaden die in Bosnië zijn begaan immers niet minder erg. En ook de 'schoonmaak' van de Krajina, in om vang vergelijkbaar met die van Kosovo, wordt er ook niet minder verwerpelijk door. Als komt vast te staan dat Tudjman en zijn regering inderdaad de meesterbreinen achter deze acties waren, dan moet het hof het principe van 'gelijke monniken gelijke kappen' hanteren, en kan een persoonlijke aanklacht tegen Tudjman niet uitblijven. Little Rock krijgt een Clinton Street, maar die wordt aanzien lijk korter dan het gemeentebe stuur twee jaar geleden besloot. Niet de gehele zestien kilometer lange drukke Markham Street zal naar de Amerikaanse presi dent worden vernoemd, maar slechts een gedeelte bij twee huizenblokken waar de toe komstige Clinton-bibliotheek moet worden gebouwd. Het gemeentebestuur van de hoofdstad van de staat Arkans as heeft hiertoe besloten na een actie van tegenstanders van de president en enkele radiopre sentatoren. Ook vele winkeliers hadden bezwaren. Zj zagen zich voor grote kosten gesteld door de verandering van hun adres. Het gemeentebestuur besloot twee jaar geleden de president Tineke de Nooy krijgt een 'eigen' brievenrubriek in het weekblad Story. Vanaf 12 augustus beantwoordt de voormalige radio- en televisiepre sentatrice in 'Lieve Tineke' wekelijks vragen van lezers en probeert ze de persoonlijke problemen op te lossen die haar worden voorgelegd. Verder geeft ze haar mening over het wel en wee van bekende Neder landers en vult ze een aparte ruimte over paranormale zaken. Ter intro ductie doet Tineke de Nooij een boekje open over haar eigen privéle- ven. Ideaal strandweer Het was gisteren een schitterende zonnige dag met maxima die hier en daar zomerse waarden bereikten en ook vandaag was het zonovergoten weer met zomers warme maxima. Het stralende weer hebben we nog steeds te danken aan een nu toch langzaam iets afbouwend hoog dat nog steeds ten oosten van Schotland ligt, met een uitloper richting Po len. Aan de zuidflank ervan wordt droge en langzaam nog iets warmere lucht naar Nederland gevoerd. Vannacht blijft het nagenoeg helder weer. De oostenwind wordt overal zwak. Hierdoor kan zich tegen de ochtend toch wat nevel vormen. In de minima komt maar erg weinig verandering met waarden tussen 13 en 15 graden. Morgen schijnt de zon andermaal volop. Misschien dat zich in de loop van de dag een enkel stapelwolkje vormt en dat er af en toe wat sluierbewolking aan de hemel verschijnt, maar de zon blijft daar makkelijk doorheen schijnen. De maxima boeken nog wat winst en liggen rond 25 graden waar de aanvoer nog ten dele van over de grote watervlakken komt, tot rond 28 of 29 graden elders. Het is dan ook niet uitgesloten dat lokaal 30 graden wordt opgetekend. De wind waait zwak, na de middag tijdelijk zwak tot matig uit oost tot zuidoost, zodat de zeebries het op de stranden bijzonder moeilijk krijgt zich te ontwikkelen. Het wordt dus hoogzomerweer ën ideaal strandweer. Overmorgen wordt het aanvankelijk ook nog zeer zon nig. Na de middag komen er echter enkele wolkenvel den binnendrijven en komt het in de avond misschien tot een geisoleerde (onweers)bui, maar erg zeker is dat nog niet. Het wordt nog wat warmer met maxima dicht bij 30 graden maar later valt op de stranden wel de zeebries in die voor de nodige verfrissing zorgt. JOHAN JAQUES Dodelijk ongeval in Zwitserland schok voor branche De vraag naar steeds avontuurlijker vakanties groeit. Abseilen, raften, canyoning... het hart van de deelnemers aan de tochten gaat er snel ler van kloppen. Het dodelijke ongeluk van eer gisteren bij het Zwitserse Interlaken is een schok voor beoefenaars, maar ze zouden het de volgende keer toch weer doen. te eren door de gehele Markham Street naar hem te vernoemen. Clinton was gou verneur van Arkansas, toen hij in november 1992 tot president van de VS werd gekozen. De wijziging van de straatnaam wordt in januari 2001 van kracht, als Clinton zijn functie neerlegt. „Ik ben geen aanhanger van president Clinton en dat ben ik ook nooit geweest, maar het gaat niet om hem", aldus de Republikeinse stadsbestuurder Brad Cazort, die het compromis heeft voorgesteld. Volgens hem ging het de tegenstanders van het oorspronkelijke besluit vooral om het behoud van het historisch erfgoed van de stad, maar ook historici weten riiet wie Markham is geweest. Canyoning is een risicovolle, maar geen extreem gevaarlijke activiteit. Dat zeggen Neder landse beoefenaars en reisorga nisatoren. Ze zijn niettemin ge schokt over het Zwitserse onge luk, waarbij achttien doden vie len. Ondanks het 'verschrikkelijke voorval' nabij het Zwitserse In terlaken, zou Bas Aalbers van de Nederlandse Rafting Club het zó weer doen als hij de kans kreeg. „Graag zelfs. Dit ongeluk is een natuurlijk verschrikkelijk, maar toch is de rit ernaartoe het meest gevaarlijke onder deel. En zeg nou zelf: zijn er veel mensen die daarom niet meer in de auto stappen?" Het zogenoemde canyoning ge beurt in de bovenloop van een rivier. Daar waar de rivier nog te smal is voor een kano of een kajak, doen de deelnemers tij dens avontuurlijke tochten aan abseilen (aan een touw van de berg afdalen) in combinatie met springen en zwemmen. In de canyon waar het bewuste ongeval gebeurde, daalden jaarlijks 6000 mensen af, aldus een plaatselijke krant. Normaal worden canyoning- tochten bij naderend onweer afgelast. Waarom dat ditmaal niet gebeurde, is niet duidelijk, zegt een woordvoerder van de toerorganisator, Adventure World uit Interlaken. Dat be drijf organiseert sinds zes jaar ook riverrafting- en bungy- jumptrips. Bij riverrafting varen de deelnemers met rubberbo ten over wilde beken naar be neden. Bij die activiteit vielen in 1993 bij Graubünden twaalf do den. Hoewel Aalbers het ongeval van gisteren niet tot in detail heeft bestudeerd, zijn volgens hem vooral de gevolgen van de weersomslag het probleem ge weest. „In de bovenloop van een rivier komen dan boom stammen vrij en stenen, die de deelnemers mogelijk hebben gemangeld. Onderkoeling was denk ik de oorzaak niet, want ik zag op de BBC dat de dode die uit het water werd gevist, een helm ophad en een pak droeg." Canyoning wordt steeds vaker aangeboden door reisbureaus die de avontuurlijke vakantie ganger willen bedienen. Vol gens de woordvoerder van de Nederlandse Rafting Club, staat de Zwitserse organisatie Adven ture World uit Interlaken zeer goed bekend. „Het is een gere nommeerd bureau. En Zwitsers zijn ook geen mensen die zeg gen: doe maar wat raak." Directeur R. van Duppel van Cirkel Holland Vakanties, biedt canyoning aan in Nederland. Hij is geschrokken van het on geluk, maar relativeert ook de risico's. „Dit ongeluk is natuur lijk verschrikkelijk en heel ex treem, maar canyoning bestaat al twintig jaar, miljoenen men sen hebben het gedaan en er is nog nooit wat misgegaan," al dus Van Duppel. De veiligheidsmaatregelen bij de organisaties waarmee hij werkt, zijn naar zijn zeggen goed: een instructeur per drie deelnemers. De instructeurs worden goed opgeleid. „Wij bieden niet de meest extreme vormen van canyoning aan. Je hebt daarin vele varianten. Wij zitten in de Provence, bij het Gardameer en in de Pyreneeën en niet in het hooggebergte. Bij ons moet het programma voor iedereen toegankelijk zijn, ook voor gezinnen." „Maar het is een feit dat men sen steeds extremer uitdagin gen zoeken, zoals parachute springen en bungyjumpen. Het gaat om de kick. Ik zie steeds meer waaghalzerij. Als ze twee keer een eenvoudiger canyo ning hebben gedaan, dan moet het nog wilder, met abseilen door watervallen en zo. Wij bie den dat niet aan, maar het is volgens mij overal ter plaatse te boeken." Het lukt de laatste drie wilde hamsters in Nederland maar niet om zich voort te planten. De pogingen in een fokhok in Beek-Ubbergen zijn al ruim twee maan den vruchteloos. Dit meldt een woord voerder van de vereniging Das en Boom, die de fok begeleid. De drie hamsters (ook wel korenwolven genoemd) zijn mogelijk eikaars familie of zijn onvruchtbaar. De kans bestaat dat de diersoort nu alsnog in Nederland uitsterft. De vereniging overweegt Fran se of Belgische hamsters in te schakelen voor de fok. Das en Boom had de drie hamsters half mei gevangen op een akker bij Maas tricht. Volgens de vereniging waren het de laatste wilde exemplaren van Neder land. De vereniging kreeg speciale toe stemming van staatssecretaris Faber (Natuurbeheer) om ze te vangen, te fok ken en later eventueel uit te zetten. Het mannetje (Adam genaamd) is sinds dien meermalen intiem geweest met de twee vrouwtjes Eva en Maria. Gewoon lijk zijn de vrouwelijke hamsters binnen enkele dagen bevrucht. Drie weken later brengt ze dan acht tot tien nakomelin gen ter wereld. De Nederlandse ham sters raken echter maar niet zwanger. „De tijd begint te dringen", zegt een te leurgestelde medewerker Dirkmaat van Das en Boom. „Eind augustus stopt het mannetje doorgaans met de seks. Daar na houden ze hun winterslaap. We we ten niet of ze na de winterslaap nog le ven, want korenwolven worden maar driejaar oud." De vereniging Das en Boom heeft voor de nakomelingen een speciale burcht gemaakt bij het verenigingsgebouw.Als de voortplanting niet lukt, is daarvoor 30.000 gulden weggegooid." Bovendien waakte een medewerker nachtenlang om te voorkomen dat de beestjes tijdens de paring elkaar dood zouden bijten. De vangst van de korenwolven trok in mei veel landelijke aandacht. Toen was al enige discussie of ze zich in gevan genschap zouden voortplanten. Natuur liefhebbers in Limburg vermoeden ove rigens dat in Zuid-Limburg nog enkele honderden wilde hamsters leven. Voor de zeldzame dieren zijn door natuurver- enigingen veel speciale voorzieningen aangebracht. Op weg naar de Dordogne Nederlanders gaan meer op vakantie dan hun mede- Europeanen en ook vaker naar het buitenland. Die vlucht moet iets te maken hebben met het land waarin we wonen: plat, klein, vol en druk, met rela tiefweinig landschappelijke afivisseling, en groene ruimten die niets meer met vrije natuur van doen hebben. Ook dit jaar gaan de meeste Nederlanders weer naar Frankrijk - zo'n twee miljoen - en per uit zondering hebben wij ons daarbij gevoegd. Goede vrienden van ons wonen al een aantal jaren min of meer permanent in de Dordogne en vonden het de hoogste tijd voor ons om eens op bezoek te komen. Dat betekent een hernieuwde kennismaking met Frankrijk, een oude liefde uit het verre verleden die we hadden ingeruild voor Italië. Eenmaal uit de drukte van Parijs zijn we niet voorbereid op de lege, groene onmetelijkheid die voor ons ligt. De voortdurende sensatie van ruimte en stilte, soms zelfs woeste ledigheid, tart, wanneer je afkomstig bent uit het volge stouwde pakhuis dat Nederland heet, je bevattingsvermogen. 'Dat dit nog be staat', denk ik voortdurend, met een stij gende afgunst op een volk dat de erva ring van een uitgestrekt platteland nog binnen handbereik heeft en daarbij bo vendien kan kiezen uit een grote afwis seling aan landschapsstijlen: heuvels, bergen, bossen, meren, Atlantische kust en Mediterraan gebied. DeA20, de nieuwe, nog tolvrije autoroute van Parijs naar het zuiden via Limoges, stelt ons in staat om in zo'n tien uur naar HELEEN CRUL de Dordogne te rijden. Hij voert vanaf Chateauroux door Nohant. het land van George Sand. Er is een speciale toeristische route rond haar voetsporen ge creëerd met kerkjes, landgoederen en haar favoriete pleisterplaatsen in de natuur. Zo speelt Mers sur In- dre niet alleen een belangrijke rol in een van haar bekendste romans, Mare au Diable, maar wandelde zij daar ook dikwijls met Chopin, Delacroix en Pau line Viardot in het 'Bois van Chanteloube', dat ook nu nog een wat surrealistische, geheimzinnige sfeer ademt. Omdat we onze vakantie al op de eerste dag willen laten beginnen, gaan wij op goed geluk de autoroute af, opzoek naar een hotelletje in Argenton, een Ro meins en middeleeuws stadje aan de rivier de Creuse dat gedomineerd wordt door een zeven nieter hoog Mariabeeld van bladgoud dat blikkert op de heuvel. Met 13 paarden en vijf paar ossen is dit beeld in 1898 naar boven getransporteerd, lezen wij later. Argen ton oogt alsof het op miraculeuze wijze aan de greti ge tanden van de tijd heeft weten te ontsnappen. De bochten van de smalle straatjes geven uitzicht op steeds nieuwe verrassingen: schilderachtige doorkijk jes naar Anton Piecktorens en overdekte balkons van stokoude huisjes die schots en scheef boven de rivier hangen. We hebben een idyllisch hotelletje, geheel in stijl, gevonden: Manoir de Boisvillers rue du Moulin de Bord, 36200 Argenton sur Creuse, tel. 54241388). In dit voormalige landhuis dat met veel liefde en smaak door de jonge eigenaars is gerestaureerd, krij gen we voor honderd gulden een grote kamer met een schitterend uitzicht. Het hotel heeft een mooie besloten stadstuin met een lindelaantje en zwembad. Eenmaal daar neergestre ken brengt geluid van ruisend water ons naar een oude watermolen, zien we vissers forellen vangen in de Creuse en genieten we van de dromerige sfeer die in Argenton hangt. Die is overigens van recente da tum, want pas sinds vorig jaar wringt het verkeer naar Limoges en het zuiden zich niet meer door het stadje heen. De nieuwe autoroute laat Argenton links liggen en het stadje maakt zich op voor een nieuwe toekomst. Nu nog bedreigd door ontvolking, omdat de jeugd voor opleidingen naar Toulouse moet en daar blijft hangen, is er plotsklaps een nieuw perspectief: dank zij de autoroute is Argenton op een paar uur rijden van Parijs komen te liggen. Daar moeten ze het stad je nog ontdekken met de vele leegstaande huizen die wachten op nieuwe bewoners, huizen die vaak op luiken, deuren en kozijnen de kleur blauiv in alle variaties voeren: witblauw, grijsblauw, hemels blauw, een tastbare herinnering aan de tijd toen Ar genton nog het centrum was van de overhemdenin dustrie. Ook in de Dordogne zal de autoroute tot meer be langstelling van de Fransen zelf leiden, en tot stijging van de huizenprijzen, zo verwachten onze vrienden. Vooralsnog is de Dordogne het domein van Neder landers en Engelsen. Vakantie is, zo las ik onlangs, 'een zoektocht naar verschillende soorten emoties en ervaringen'. Met driehonderdduizend inwoners in een gebied dat zo groot is als Nederland zijn de eerste emoties en ervaringen die ons na aankomst worden aangereikt de gewaarwording van een volmaakte stilte en een zinderend zomergevoel. MILLENNIUM nog dagen Nog 156 dagen en het nieuwe millennium bref aan. Reden voor deze kr|d' om in een dagelijkse sei terug te kijken op belanj K rijke gebeurtenissen die plaatsgrepen op corres ponderende data in de gelopen 1000 jaar. Deze week: 26 juli 1926: Piet Moeskops viert vijfde wi reldtitel; 27 juli 1886: Au sterdam likt wonden na palingoproer; 28 juli 19( botsing bommenwerpei met Empire State BuiJdi j] 29 juli 1910: Hilgers vliq ui als eerste Nederlander i|iVI ven Nederland; 30 juli 1650: aanval op stadhou der Willem II; 31 juli 196ri« Engeland verbiedt tv-co mercials sigaretten. 29 JULI 1910 Zijn leermeester Blériot heeta een jaar eerder de beroemdi n vliegtocht van Frankrijk naa ni Engeland gemaakt, er vlooj een Belg boven Etten-Leur, maar als de Nederlander Jol Hilgers op 29 juli 1910 de ge woonlijk stille Doesburgerh ie van Ede met een bezoek vei eert, staan toch honderden langstellenden te kijken. De 29ste juli schrijft de werktui) ol kundige, die in dienst is var Haagse autohandel Verwey Lugard, geschiedenis als hij zo'n vijf minuten in de luch blijft. Hij staat sindsdien te boek als de eerste Nederlan die boven vaderlands gront11 bied vliegt. 'Het publiek sto perplex', schrijft een oogget ge. 'Het kon haast niet geloi jjj dat het inderdaad een mem kransen aangedragen, 'de e wijn rondgediend', maar m de automobielfirma die het tiatief nam, loopt het mindt goed af. Eigenaar Verwey hl nog niet gemeld dat het hist la sche feit onder zijn auspiciie< plaatsheeft, of de zaak gaat ie liet. Hilgers, overleden in ee ïl Japans kamp in 1945, krijgt jaar na zijn dood een monufcu ment in Ede. Veel gebeurt e e niet meer. 'Terwijl Hilgers e m landelijke uitstraling verdie j. vindt medewerker Somer vi ig het archief in Ede. 'Nu voer hooguit een fietstocht soms t langs het monument'. I* HENKRUUL* Amsterdammt openen in Freiburg foltermuseuifc De Amsterdamse broers Lei en Wim Vries hebben vorigiy i week een foltermuseum ge opend in de Zuid-Duitse sta Freiburg. Tweeduizend mei hebben zich volgens hun ze gen al vergaapt aan de gruw a collectie. 'Topstuk' is een z<a< tiende-eeuwse, langzaam n zeker werkende schedelkra!er In totaal beschikt het muse over ongeveer zeventig stuiie waarvan er veertig authenti zijn. De andere dertig zijn e nagemaakt van originele tel V ningen. Lenn (49) en Wim (38) hebt veertien jaar lang een marte museum aan het Damrak in ee Amsterdam gehad. Ze wildi er zelf wel eens ergens anders i'a heen en vonden het ook tij< oe een ander publiek aan te b< in Via Duitse vrienden kwame le terecht in Freiburg, met het ar termuseum waarvoor het i( p langzaam groeide. „We wilt laten zien wat mensen elka kunnen aandoen. Nog steel Zo'n schedelkraker wordt ii Zuid-Amerikaanse landen steeds gebruikt. Dat is in 19 nog gebleken uit een rappoi van Amnesty", zegt Wim. Uit een eerste enquête ondi bezoekers is volgens Wim V gebleken dat de meesten w positief zijn. „Maar we hebl hier veel negatieve aandacl van de pers gehad, vooral ai gestuurd door het voorlich tingsbureau van de kerk hit I( genover. Zo'n museum zou niet horen. We zouden bij J sekte zijn en dat soort com]5r' onzin. Nederlanders konde Ag ook al geen goed product bi eri gen, dat wisten ze van de V id rige tomaten en nou dit weiJ1 dat was de tendens. Nou, d M tholieke kerk heeft zelf een et verleden. Maar de horeca h in de buurt is blij met onze komst." Ook bij Cimmarron Buitensport in Eindhoven groeit de vraag naar avontuurlijker en specta culairder vakanties. M. den Broek zegt dat haar organisatie vooral in de Franse Alpen actief is. „Wij werken altijd met kleine groepen, zeker geen 44 mensen zoals in Zwitserland. Bij ons gaan maximaal twaalf of der tien mensen mee, met twee of drie gidsen. Dat zijn doorgaans Nederlanders. Opgeleid door Franse berggidsen." HAN WESTERVOORDE EN ROELAND FRANCK Canyoning: daar waar de rivier nog te smal is voor een kano of een kayak doen de deelnemers aan abseilen, in combinatie met springen en zwemmen. foto reuters

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2