i Pakjesavond voor oranje zwemploeg Ongetraind Ter Leede kan Vitesse niet bijbenen •ei ne ka Beperkt verlies ARC Sport Volleyballers halen 'beoogde nederlaagbinnen Boogerd wint Acht van Chaam chaam Michael Boogerd heeft gisteren de Acht van Chaam ge wonnen. De Raborenner was in het criterium in de sprint van een kopgroep van drie de beste. De Amerikaan George Hincapie werd tweede, voor Servais Knaven (TVM). Beperkt verlies Heerenveen londen Heerenveen heeft gisteren in Londen in de halve fina les van de Intertoto Cup tegen West Ham United een klein ver lies geleden: 1-0. Volgende week woensdag is in Heerenveen de return. De winnaars van de drie Intertoto-fïnales kwalificeren zich voor de UEFA-beker. Al na zeven minuten scoorde Frank Lampard voor de thuisploeg via een mooi afstandsschot, na balverlies op het middenveld van Arek Radomski. De schade bleef beperkt tot die ene treffer. Heerenveen, zonder verdediger Houttuin, had in de eerste helft een veldoverwicht, maar kreeg nauwelijks kansen. West Ham kreeg betere mogelijkheden, één maal bracht de paal redding voor doelman Vonk, op een schot van doelpuntenmaker Lampard. Tbilisi wint, Mols scoort tbilisi Dinamo Tbilisi heeft de eerste wedstrijd van de tweede voorronde van de Champions League met 2-1 gewonnen van Zimbru Chisinau. De ploeg die na de return doorgaat naar de derde voorronde, is de tegenstander van PSV. Het Georgische Dinamo, getraind door de Nederlander Johan Boskamp, kwam even als de Moldavische tegenstander pas na rust tot scoren. De winnaar van het duel met PSV plaatst zich voor het hoofdtoer nooi van de Champions League. Juventus, nog niet zeker van Europees voetbal, won in de tweede ronde van de Intertoto-be- ker uit eenvoudig van de Russische club Rostselmash Rostov: 0- 4. Spits Michael Mols deed zijn nieuwe club Glasgow Rangers in de voorronde van de Champions League een groot plezier. De oud-aanvaller van FC Utrecht maakte in de eerste helft van het uitduel met FC Haka Valkeakoski uit Finland twee doelpunten. Uiteindelijk won de Schotse club, getraind door Dick Advocaat, met 1-4. Behalve Mols begonnen ook Arthur Numan en Giovan ni van Bronckhorst in de basis bij de Rangers. Allach nieuw gezicht bij Feyenoord Rotterdam Feyenoord heeft de bij Excelsior gestalde Moham- rhapi eii olgeni Overgang van Pim Langeveld naar Sassenheimse hoofdklasser is nog altijd een groot vraagteken efe r, ïeu in lvei .eferui m Chaii ej aa i'ii 'a med Allach aan de slectie toegevoegd. Hagenaar Allach speelde in het verleden een seizoen bij Alphense Boys. Verrassingen wa ren tijdens de open dag niet, waar de nieuwe aanwinsten per helicopter in de Kuip landden. Behalve Jan de Visser, Tomasz Rzasa, Mo Allach en Somalia waren er geen andere kandidaten voor het vluchtje. Ook al omdat de van Gremio afkomstige Bra ziliaan Carlos Alberto door Feyenoord inmiddels bij Excelsior is ondergebracht. Allach is 'hartstikke blij' dat hij een jaar de kans krijgt om zich te bewijzen. „Na dat jaar ben ik transfervrij. Maar als ik me goed ontwikkel, is Feyenoord natuurlijk wel de eerste club waar ik mee ga praten." Allach, die door Feyenoord is ge haald voor de rechterkant, is na Ferry de Haan, Patrick Allotey, Ellery Cairo en Chris Gyan de vijfde speler die in het kader van het samenwerkingsverband de overstap van Woudestein naar de Kuip maakt. Wouden op proef bij Ipswich st. wiLLEBRORD Romeo Wouden is deze week.op proef bij de Engelse eerste divisieclub Ipswich Town. Sparta's 28-jarige lin kerspits, die vorig seizoen voor een miljoen gulden werd over genomen van het Mexicaanse Vera Cruz, deed gisteravond de volle negentig minuten mee in een oefenduel met Peterborou gh (1-0). Hij wordt bij Ipswich eventueel de opvolger van oud- Feyenoorder Bobby Petta, die naar het Schotse Celtic is vertrok ken. Aantal molestaties arbiters neemt af zeist» Het aantal molestaties van scheidsrechters in het ama teurvoetbal is in het afgelopen seizoen afgenomen. Het gaat om een daling van 12,8 procent. In het seizoen 1997-1998 werden 329 fluitisten mishandeld. In het afgelopen seizoen waren 287 arbiters het slachtoffer van gewelddadige handelingen op een voetbalveld. De KNVB schrijft de afname toe aan de maatrege len die door het bestuur amateurvoetbal in overleg met de Cen trale Organisatie van Voetbalscheidsrechters (COVS) zijn geno men. Met name het lik-op-stuk beleid en de zwaardere straffen blijken effectieve middelen, volgens de voetbalbond. Kramer/Dijksterhuis derde lee-on-solent Het zeilduö Kramer/Oosterhuis s de t senstand WK Flying Dutchman op de derde plaats. Het uit Al phen aan den Rijn en Oegstgeest afkomstige duo behaalde voo de kust van Engelse Lee-on-Solent gisteren twee vierde plaat sen. In de eerste twee races werden ze twee keer tweede. Het Deense koppel Schonherr/Bojsen Moller gaat aan de leiding met acht punten. Kramer/Oosterhuis hebben 18 punten. Op een steenworp afstand van de gouden Nederlandse zwemmers waren de volleybal lers gisteren in Istanbul tevre den met de beoogde nederlaag tegen Turkije. In de laatste kwalificatiewedstrijd voor het EK van begin september in Oostenrijk werd met verlies de beste poule met Rusland en Italië ontweken. Nu stuit Oranje in eerste in stantie 'slechts' op Joegoslavië (wel tweede op de WK) en twee modale opponenten, die nog niet bekend zijn. Nederland verloor op papier beschamend met 3-0 met voor het laatst de ouderwetse set standen 15-6 15-4 15-8. Coach Toon Gerbrands, die eigenlijk altijd uitsluitend voor winst wil gaan, was cynisch. Hij noemde het 'een jammerlijke neder laag' en somde wat excuses op. „De trainingshal bleek de wedstrijdhal te zijn. Dat bete kende veel op een betonnen vloer spelen", probeerde hij. „Turkije wilde er wel voor gaan om nog vierde te worden in de groep. Dat speelde ook De realiteit gebiedt te zeggen dat Gerbrands, die na de voor laatste wedstrijd tegen België (ternauwernood zaterdag met 3-2 gewonnen) ernstige kritiek uitte op de Europese federatie, tevoren zijn maatregelen had genomen om de winstkans zo klein mogelijk te maken. Zo maakten Bas van de Goor, Ri chard Schuil, Marko Klok, Gui- do Görtzen en zelfs assistent trainer Wim Hoch de reis niet mee. „Jongens die al jaren worden uitgescholden als ze een bal fout slaan, hoeven van mij' de wanvertoning tegen Turkije niet mee te maken", zei Gerbrands. De ploeg bestond nu uit spelverdeler Frank Denkers, diagonaal Martijn Dieleman, Mike van de Goor, Albert Cris- tina, Reinder Nimmerdor en Justin Sombroek. De andere twee spelers, Misha Latuhihin en Toine van de Kuyk, bleven aan de kant. Binnen de kortste keren was de tegennatuurlijke nederlaag een feit. Met de te ruggekeerde Peter Blangé ver trekt de nationale selectie maandag naar Sydney voor een voor-olympisch toernooi van twaalf dagen. Daarna rest drie weken training voor het EK in Oostenrijk. Goud voor Wouda en Van den Hoogenband, zilver voor De Bruijn Vervolg van voorpagina Pakjesavond op een zwoe le zomeravond. In Istanbul waren de surprises niet aan te slepen in het kamp van de Nederlandse zwemploeg. Cadeaus van superieure kwaliteit wer den er rondgedeeld. Een bij de Europese kampioen schappen zelden vertoon de rijkdom. Pieter van den Hoogenband (goud), Mar cel Wouda (goud) en Inge de Bruijn (zilver met goud randje) baadden aan de Bospurus in weelde. istanbul gpd Beslist geen Nederlandse dik doenerij of arrogantie. De KNZB heeft een lichting top zwemmers opgeleid die het machtsspel bij grote titelge vechten ondertussen tot in de finesses beheerst. Met Van den Hoogenband en De Bruijn als de pure stilistes en Wouda als de krachtpatser eerste klas. Aan de Hollandse school - in Euro pa beslist niet de meest gefortu neerde - is de geldingsdrang groot. „Sta je aan de top moet je leren winnen", is volgens chef d'équipe Ad Roskam het credo van het instituut. De 100 meter vrije slag werd een Nederlands koninkrijk, met Van den Hoogenband (zegevie rend in 48,47, de tweede tijd ter wereld ooit) zittend op de troon geflankeerd door zilveren De Bruijn. Het was voor Van den Hoogenband een magistrale in huldiging tegen een Turks de cor. En dat gold even zo goed voor Wouda die zijn twee jaar oude territorium op de 200 me ter wisselslag verdedigde, zij het met moeite. Van den Hoogenband had lak aan de reputatie van de reus Aleksander Popov, vier opeen volgende EK's de met veel égards behandelde Rus. „Ver rek Popov was hij ook 21 toen hij voor het eerst won. Maar het is zo close, er zijn nog veel ka pers op de 'kust. Het is niet zo dat ik nu het gevoel heb ik dat ik de komende acht jaar kan blijven heersen." Tieneridolen van Van den Hoogenband hielden zich hooguit vakantievierend in Marcel Wouda onderweg naar zijn gouden zwemmedaille. zwembaden op. Met zijn ereti tel op de 100 meter borstcrawl - waardevol sieraad in de zwem- merij - maakt de student medi cijnen nu zelf een enorme sprong op de populariteitspoll. Respect heeft de nieuwe kam pioen van Europa wel voor zijn illustere voorganger. Dat is zelfs heel groot. „Maar toen ik een maal naast hem lag, dacht ik: dit is mijn kans. En ik greep 'em met beide handen. De race was een grote happening, ik zweef de, was in een roes. Wat ik wer kelijk heb gedaan, realiseer ik waarschijnlijk pas wanneer ik weer thuis ben." Popov, de almachtige, in de touwen gedreven door een Ne derlander. Ogenschijnlijk deed hem de eerste nederlaag na acht jaren van triomfen niets. Maar dat was een Russische cir cusact van Popov. What's in a name... „Ik heb vier van deze gouden medailles, waarom zou ik me ongelukkig moeten voe len." Een lacher had de gevallen grootheid op zijn hand: Van den Hoogenband. „De manier waarop hij naast me zat, nee, zo kende ik Popov niet. Een teken dat hij er flink de balen van had. Reken maar dat het rottig is voor die gast dat hij nu een keer verliest. Maar daar heb ik geen boodschap aan. Eindelijk de koning op het koningsnum mer verslagen. En ja, nu ben ik zelf koning. Een hele eer om Popov in een groot toernooi in een rechtstreeks duel te mogen verslaan. Dat voelt goed." Toch waren de felicitaties van de in Australië trainende Rus gemeend direct na de machts wisseling. „Een sportieve kerel is hij." Zelf verduidelijkte Popov later zijn hoffelijkheid. „Ik ben uiterst tevreden met mijn tijd." Van den Hoogenband haalde bij de grondlegger van het mo derne 'spurten' het onderste uit de kan. De zeven jaar oudere Popov ging dieper (48,82) dan in menig triomftocht de laatste jaren. „Ik weet niet waar mijn limiet is," hield de verslagene vol. Precies daarom gaat Van den Hoogenband ook niet po chend richting Sydney 2000. „Want er kan in een jaar tijd nog zoveel gebeuren." Voor Marcel Wouda werd het toch nog bloedlink in de laatste halen naar de 'finishing touch'. Even, heel eventjes liep de titel verdediger gevaar op de 200 meter wisselslag, het sluitstuk van de derde EK-dag in Istan bul. De Italiaan Massimiliano Rosolino leek Wouda's mees terwerk te bekrassen. Maar net op tijd voorkwam de Eindhove- naar erger. Het Wilhelmus - door de Turken ingekort tot een handvol toonladders - kwam weer hakkelend uit de luidspre kers. „Ik had een fout gevoel van snelheid, dat was mijn pro bleem," zo verwoordde Wouda de tegenvallende omlijsting van zijn gang naar het erepodium. „Ik moest die grens van twee minuten breken. Dat was mijn doelstelling op deze EK. Ik was er op gefocust, was er klaar voor, zag het helemaal zitten. Blij ben ik natuurlijk met dat goud, maar het was niet mijn mooiste race." De winning-mood deelde Wouda voor de finales met Inge de Bruijn, kanshebster voor een completering van het Neder landse vierluik op de 100 metei vrije slag bij de vrouwen. Maai De Bruijn slaagde er niet in hel sterk verouderde kunststuk van de zwembond van een nieuw Europees deel te voorzien. De Britse Sue Rolph (55,03 tegen 55,24) gooide in Istanbul zand in de op volle toeren draaiende 'orange machine'. De Bruijn heette het slachtoffer, een pijn lijke gewaarwording na de ver wachtingsvolle aanloop mei toptijden tijdens een invitatie gala in Rio de Janeiro en bij dc NK in Amersfoort. „Net niet hè Ik had zo'n inspiratie na hei zien van Van den Hoogenband Dat was zo gaaf. Ook ik had hei in me. Maar ja, ik moet blij zijr met zilver, want nooit haalde il op dit nummer een medaille." SCOREBORD PRIJSVRAGEN Lucky 10 van woensdag 28 juli: 9 -14 15-17-20-21-23-27-29-35-36- (ssenheim peter van der hulst iiing L Leede moet de eerste trai- de voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen nog af- 'erken. Het is daarom niet eemd dat de Sassenheimse ïoofdklasser gisteravond op het ligen sportpark Roodemolen veinig had in te brengen tegen de profs van Vitesse, die al eni- weken door de technische staf onder handen zijn geno- Het werd, onder het toe ziend oog van Pim Langeveld, voor de club uit Arnhem. Langeveld, die in een ontslag procedure was verwikkeld met zijn club ADO Den Haag, had de zekerheid al zijn over schrijvingsformulier bij Ter Leede ingeleverd, maar of de lange middenvelder het ko mende voetbalseizoen het rood-gele shirt aantrekt, is zeer twijfelachtig geworden. Pim Langeveld heeft de arbi- iede tragezaak, waarin hij beroep slaajaantekende tegen de door ADO :n Haag ingediende ontslag- k( aanvraag, gewonnen. „De uit kwam gisteren binnen. Ik Itolweet niet wat er nu gaat gebeu ren", reageerde de middenvel der. Vanmiddag heeft de Kat- ijker zich weer bij de eerstedi- sionist gemeld voor de trai ning. „Ik blijf dus gewoon nog een jaar bij Den Haag", stelde le voetballer zich formeel op. Of de club blij is met zijn komst, is nog maar zeer de raag. Het is niet uitgesloten at ADO Den Haag het eenjari- e contract waarop Langeveld recht heeft alsnog probeert af te kopen. De voetballer wilde daar niets over kwijt. „Ik ga ge- oon aan het werk." De ge sprekken met het bestuur van :ufi wijk Brom 0-6, 80. John van den Brom 0-7, 90. Victor Sikora 0-8. Bijzonderheid: Michel Kreek mist een penalty. Toe schouwers: 1200. Scheidsrechten J. Ter°Leede: Waasdorp (65. Van Duy- venbode), Marcel de Jong (78. Thijs de Jong), Van Zeist (72. Kramer), Bloem- heuvel, Geijsman, Stolk, Beltman (46. De Louw). Van Duyn (82. Vonk), chemsen (46. Van den Brom), La "rustfull (57. Amoah), Janssen, Sikora. 42. Reservegetal: 33. Supergetal: 2. Spel 77: 9715804. Super 6: 964212. Belgische midweeklotto: 13-16-23-29 - 35 - 37. Reservegetal: 38. Joker: 9231579. (Onder voorbehoud). SCHAKEt Dieren. Open nk. Achtste ronde: Meijer1 (Let) - Van Wely (Ned) 0-1, Mikhalevsk (Isr) - Van den Doel (Ned) 0-1, De Vreug (Ned) - Van de Weide (Ned) 1/2-1/2, Bos boom (Ned) - Golod (Isr) 1/2 - 1/2, Gus tafsson (Dui) - Savchenko (Oek) 1/2 - 1/2 Barsov (Oez) - Delemarre (Ned) 1-0, Berk vens (Ned) - Hort (Dui) 0-1. Goloebe- (Oek) - Willemze (Ned) 1-0, Lahaye (Ned) Berelovich (Oek) 0-1. Stand: 1 Van Wel1 7 1/2 punten. 2. Van den Doel 6, 3. Mei] rs, De V VOETBAL Hort 5 1/2. Goloebev, a (Spa) 0-5 (0-4). Bijzon de club laat hij aan de zaak waarnemers van de vakbond WCS over. Ter Leede, dat de strijd om de speler won van Quick Boys, stelt zich voorlopig formeel op. „ADO Den Haag heeft in het verleden te kennen gegeven dat hij niet welkom is. Nu hij de ar bitrage heeft gewonnen, is het volgende verhaal wat Den Haag gaat doen. Als hij niet naar ons komt, hebben we gewoon pech gehad", aldus Jan Schoen, be stuurslid technische zaken van Ter Leede. Ook trainer Arie La gendijk wacht rustig af. „Dat zit nu eenmaal in dit soort situa ties opgesloten. We nemen voorlopig aan de zijlijn plaats." En dat is ook de plek vanwaar Langeveld Ter Leede gisteren met 0-8 zag verliezen van Vites se. De Arnhemse ploeg, zonder de geblesseerde Pierre van Hooijdonk, liep voor rust sim pel uit naar 0-5 door drie doel punten van het jeugdige talent Theo Janssen, Louis Laros en Victor Sikora. Ter Leede moest tot na de rust wachten op de eerste kans. Maarten Smakman schoot op de vuisten van doel man Dragoslav Jevric. Floor van Duyn, de van UVS overgeko men Jack Honsbeek en Peter van Harskamp (afkomstig van Noordwijk) kregen vervolgens ook nog enkele mooie kansen. John van den Brom stelde met twee doelpunten orde op za ken, waarna Victor Sikora in de slotminuut de eindstand op 0-8 bepaalde. Ter Leede - Vitesse 0-8 (0-5). 8. Theo Janssen 0-1, 10 Theo Janssen 0-2, 24. Louis Laros 0-3, 27. Theo Janssen 0-4, 34. Victor Sikora 0-5, 75. John van den ARC heeft gisteravond in het oefenduel tegen eredivisio- nist RKC de schade tot 0-4 beperkt weten te houden. Een opmerkelijke uitslag omdat de hoofdklasser pas een week in training is en ongeveer een half elftal miste door blessures en vakantie. Voor de Waalwijkers, die bij rust een 3-0 voorsprong had den, scoorde Rick Hoogen- dorp twee keer. De andere treffers kwamen op naam van Heesakkers en Goverda- rica. Het duel maakt deel uit van de zogeheten Alphense voetbalweek waarbij Alphen se Boys nog tegen Espanyol aantreedt. Bijzonderheid scheidsrechter Jol gaf rode kaarten aan (NEC) en Benjamin (Real Betis stand poule: 1. Bulgarije 10-14, 2. Neder land 10-12, 3. Tsjechië 10-12, 4. Turkiji 10-8, 5. Finland 10-8, 6. België 10-6 Bulgarije en Nederland geplaatst voor El in Oostenrijk (7-12 september). evilla) Roda JC - De Graafschap 2-0 (1- Doelpunten Peeters, Lawal. Bijzonder- eid: scheidsrechter Bossen gal rode k van Chaam: 1. Boogerd (Ned) 10< n 2.18.10, 2. Hincapie (VSt), 3 1' n (Nee s (Nee McEwi ir (Ned) - Sevilla (Spa) 1-1 (1-0). Doel Van Utrecht. Bijzonder- hter Luinge deelde negen strijd: Londen. West F Heerenveen (Ned) 1-0 1-0. Trabzonspor (Tur) Metz (Fra) - Polonia Varsovie (Pol) 5-1, Rennes (Fra) - Austria Wien (Oos) 2-0, MSV Duisburg (Dui) - Montpellier (Fra) 1- 1. Rostselmash Rostov (Rus) - Juventus Champions League, tweede voorronde, eer ste wedstrijd: Besiktas (Tur) - Hapoel Haifa (Isr) 1-1, Partizan Belgrado (Joe) - NK Rijeka (Kro) 3-1, Maribor (Slv) - Racing Genk (Bel) 5-1, Sloga Skopje (Mac) - Bröndby (Den) 0-1, Rapid Wien (Oos) - FC Valletta (Mal) 3-0, Rapid Boekarest (Roe) - Skonto Riga (Let) 3-3, Dinamo Tbilisi Mogilev (WRu) - AIK Stockholm (Zwe) 0 Anorthosis Famagusta (Cyp) -Slovan Brati slava (Slw) 2-1, Litex Lovech (Bul) - Wid- zew Lodz (Pol) 4-1, FC Haka Valkeakoski (Fin) - Glasgow Rangers (Sch) 1-4, Dyna mo Kiev (Oek) - Zalgins Vilnius (L.t) 2-0, CSKA Moskou (Rus) - Molde (Noo) 2-0, IB Vestmannaeyar (Us) - MTK Boedapest (Aus). Junioren: 1. Eltink (Westelbeers Elenbaas (Goes), 3. Krol (Apeldoorn). Wassenburg (Nieuw Vennep) Alblasserdam 100km neo-amateurs en tite: 1. Farenhout (Spijkemsse), 2 Ned lof (Oost Voorne), 3. Rozeveld (Numa dorp), 4. Van der Tang (Voorhout). Ainslie (GBr) 15 punten, 2. Kats (Ned) 23 3 Goodison (GBr) 24, 15. Lantermans 48 43. De Haas 101. Lee-on-Solent (GBr). WK Flying Dutch man. Stand na vijf races: 1 Schönherr/Bójsen Möller 8 punten, 2 Borowski/Berlin 17, 3. Kramer/Dijkster ZWEMMEI Istanbul. EK. Mannen, finales. 100 m vri, (Ned3 record"l^po" t r us) *48.82.' Frölander (Zwe) 49,40, 4 Kizierowsk (Pol) 49,70, 5. Pimankov (Rus) 49,82. 200 m wissel: 1 Wmi.l,. (I lu.l)111 .dJ, Rosolino (Ita) 2.01,46, 3. Sievirien (Fin 2.02,11. 4. Letzm (Dui) 2.02.48, 5. Kei Ier (Dui) 2 02.72 Halve finales. 200 r school: 14. Kuipers 2.17,76 (uitgescha keld). 200 m school: 6 Aartsen 1.59,8- (geplaatst voor finale). Vrouwen, finales. 100 m school: 1Kovac (Hon) 1 08,75, 2. Bondarenko (Oek 1.09,33, 3 Becue (Bel) 1.10,23, 4. Pee zak (Pol) 1.10,26, 5 Ostling (Zwe 1 10.47 100 m vrij: 1. Rolph (GBt 55,03. 2 De Bruijn (Ned) 55,24, 3 ■fif 4. Alshammar lus) 55,98 Halve 12. Starink 2.21,0

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23