Leidsch Dagblad 23 Vakantieganger wacht topdrukte >66 twijfelt aan 'beleggen' GELD J an den Hoogenband erslaat idool Popov Opgefrist strandje Klinkenbergerpias weer in trek Pribunaal gaat Kroatië tard aanpakken in VN Katwijk is op één na de goedkoopste gemeente van het land - Aloha komt terug op bladenmarkt TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ONDERDAG 29 JULI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 «Gesprek van de Dag Schrik na dodelijk ongeval bij 'canyoning' Economie Uitvinder suikerklontje 9 maakte uiteindelijk naam met de zweeftrein Cultuur en Kunst Van Scheijndel verovert wereld behalve Leiden Sport Ter Leede kan Vitesse niet bijbenen ANWB adviseert Frankrijk op zaterdag te mijden De ANWB verwacht dit weekeinde topdrukte op de Europese wegen. In Frankrijk lopen vakantiegangers het risico om vast te lopen in files van zeventig kilometer of meer. Op snelwegen in België, Duitsland, Oos tenrijk, Zwitserland en Italië zullen morgen en zaterdag eveneens lang durige opstoppingen ontstaan. ter van den Hoogenband schreeuwt het uit nadat hij zijn jeugdidool dor exander Popov heeft verslagen op het koningsnummer van het EK •penir lemmen. foto anp koen suyk zwom een fabelachtige tijd: 48,47. Het openingsnummer stelde gisteren de andere verrichtin gen in de schaduw. Terwijl die er toch mochten zijn. Marcel Wouda prolongeerde met 2.01,43 zijn Europese titel van Sevilla 1997. Inge de Bruijn ver overde op de 100 vrij haar eer ste medaille, een zilveren. Pagina 23: Pakjesavond voor Oranje zwemploeg rant z'ter van den Hoogenband is drie gouden medailles om nek na drie dagen al de on- twiste ster van het Europees mpioenschap. Zonnekind hij altijd al, nu is hij ook de Iropese zwemkoning. De 21- OreUjge student medicijnen ver- T op de 100 vrij de grote 'ksander Popov, acht jaar Poelgig de heerser op dat num- :r. Van den Hoogenband Wigt, imbtenaren Noord-Holland vroegen geen toestemming ARLEM THEO VAN DER KAAIJ DEN HAAG RICHARD MOOYMAN De organisatie raadt vakantiegangers af om zaterdag met de auto door Frankrijk te rijden. Traditioneel is het laatste weekeinde van juli voor de Fransen het begin van de zomervakantie. Het grote aantal verkeersdoden op de overvolle wegen heeft deze zaterdag de bijnaam 'jour noir' (zwarte dag) bezorgd. De opstoppingen beginnen al vrijdag middag rond Parijs. Ook 's nachts zal het daar druk blijven. Grote problemen worden zaterdag verwacht op de snel wegen naar Lyon, Orange en de Spaanse grens. Ook richting Bordeaux, Norman- dië en Bretagne staan dan volgens de ANWB files. Op de Belgische wegen is ook sprake van topdrukte, vooral rond de grote steden en bij de kust. In Duitsland is het vrijdagmiddag en zaterdag zeer druk op de snelwegen in zowel noordelijke als zuidelijke richting. In de zuidelijke deelstaten begint de schoolvakantie en een tweede golf va kantiegangers uit het noorden komt op gang. Inwoners van Nordrhein-Westfa- len keren al huiswaarts. Met name in het zuiden van de Bondsrepubliek wordt het dringen. Bij de grensposten met Tsjechië en Polen ontstaan wacht tijden. In de Alpenlanden krijgen toeristen ook te maken met overvolle wegen. De Oostenrijkse autoriteiten raden zaterdag zelfs af als reisdag. Doordat de Tauem- tunnel (AIO) nog steeds is afgesloten rij den veel automobilisten om via Inns- Nederlanders komen om bij ongeluk Cadiz Vier Nederlanders, drie man nen en een vrouw, zijn gisteren bij een verkeersongeluk in het zuiden van Spanje omgeko men. Een vrachtauto kwam in de buurt van de havenplaats Cadiz op de verkeerde weghelft terecht en botste tegen de auto van de Nederlanders. Drie van de vier Nederlanders overleden ter plekke, de vierde later in het ziekenhuis. De vrachtwagenchauffeur liep lich te verwondingen op. Volgens de verkeerspolitie had de Spaanse vrachtauto te kampen met technische man kementen. De politie wilde de namen van de slachtoffers van ochtend nog niet vrijgeven, omdat de Nederlandse ambas sade in Madrid nog niet alle fa milieleden heeft kunnen inlich- Noord-Hollandse staten- Tn\ 2S ctie van D66 trekt het veilig leggen door de eigen provin- in twijfel. Volgens P. Poel- inn en G. Le Belle hebben ibtenaren geen toestemming gedeputeerde staten ge- ;d om 23 miljoen gulden te lenen aan de provincie id-Holland. In openbare ikken heeft het provinciebe- B lur eerder deze maand mel ig gemaakt van dit bedrag. 1.45 Het ministerie van binnen landse zaken heeft onlangs la ten weten dat van alle provin cies Noord-Holland op de beste wijze omspringt met gemeen schapsgeld. GS van deze pro vincie hebben vlak na het be kend worden van de Ceteco-af- faire de boeken geopend. Op positiepartij D66 stelt nu 22 aanvullende vragen. Zo willen de statenleden onder meer we ten waarom ze geen document hebben gezien waaruit blijkt dat gedeputeerde staten toe stemming hebben gegeven geld aan Zuid-Holland uit te lenen. Er is wel een schuldbekentenis van de Zuid-Hollandse com missaris van de koningin Leem huis-Stout. De statenleden wil len verder weten of het college van GS er zeker van is dat Zuid- Holland deze lening op 15 maart 2001 terugbetaalt. Pagina 5: Banken bereid tot redding Ceteco Van Dijk: een rechtlijnig cal vinist Het opgeknapte strandje bij de Klinkenber gerpias, op de grens van Oegstgeest, War mond en Sassenheim, is weer zeer in trek. Met het warme weer maken zwemmers en zonners volop gebruik van het opgefristere- creatiegebied. De provincie heeft het jaren lang verwaarloosde en vervuilde terrein on langs flink onder handen genomen. Er is schoon zand gestort en de fietspa den en de grasvelden zijn verbeterd. Een hoogtebegrenzer maakt het onmogelijk voor campers en vrachtwagens om het ter rein op te rijden en te parkeren of illegaal afval te storten zoals in het verleden wel ge beurde. De politie rijdt af en toe langs om toezicht te houden. Vooral het gras en de bankjes rondom de plas zorgen ervoor dat heel wat badgasten de Klinkenbergerpias prefereren boven het strand bij de zee. Bij de Klinkenbergerpias kun je je boterhammen nog opeten zonder schurend zand ertussen. Daarbij komt dat de plas overzichtelijk is, zodat bezoekers hun kinderen goed in de gaten kunnen houden. En er is een afgelijnd zwemgedeel- te. Wat dagjesmensen nog missen zijn extra prullenbakken en een horeca-voorziening. „Tegen de avond is het hier echt een puin hoop", zegt de Hillegomse Gerrie Schrama die hier met haar drie kinderen en haar buurvrouw Cobaleen van Duin is neerge streken. „Ook hadden hier wel wat meer toiletten mogen staan. Nu is er maar eentje bij de ingang. En ik mis 'mijn' patatkraam. Ik denk dat de eigenaar met vakantie is, maar dan zou het wel lekker zijn als-ie voor vervanging had gezorgd. Dan had ik ijs voor mijn kinderen kunnen kopen. Aan de andere kant: zo houd ik wel wat geld over." NR. 42G65 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 LEKKER VERDIENEN HET WOORD IS AAN Maurits Sabbe Mijd degenen die geen la chen verstaan; ze zullen u spoedig doen schreien. bruck of Graz. In Zwitserland loopt het verkeer waarschijnlijk vast op de snel wegen rond Bern en voor de Gotthard- tunnel. Ook in Italië zijn de wegen over vol aangezien daar miljoenen mensen tegelijk op vakantie gaan. In Spanje wor den minder grote problemen verwacht. Vanwege het voorspelde mooie strandweer verwachten de ANWB en het TIC (verkeersinformatiecentrum) in Ne derland grote drukte in de kuststreek. Vooral in Noord-Holland zullen de we gen naar het strand snel volstaan. Bad gasten krijgen het advies om met het openbaar vervoer te reizen. 14727» 16728° 16728° SM 20% 30% 30% 60% 50% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 4 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Economie Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 RTV/programma's11 Smaak/Strips10 Sport22,23 Uitgaan 16 Alle nieuwe marechaussees naar Schiphol SCHIPHOL PIETER VAN HOVE De Koninklijke Marechaussee op Schiphol krijgt komend na jaar alle 150 afgestudeerden van het opleidingscentrum toege wezen. Hiermee hoopt de ma rechaussee-leiding te voorko men dat het aantal medewer kers van de dienst verder onder de norm komt te liggen. De maatregel houdt in dat de ove rige districten van de mare chaussee geen nieuwe mede werkers krijgen. Momenteel werken ongeveer 1.200 marechaussees op Schip hol, 78 minder dan is afgespro ken. „Schiphol heeft voor ons voorlopig prioriteit. Juist op een gevoelige plaats als een lucht haven moet de veiligheid wor den gewaarborgd", aldus staf medewerker R. Verboom. Vol gens Verboom is de maatregel 'zeer uniek'. Verboom wil niet reageren op uitspraken van Schiphol-direc- teur G. Cerfontaine dat het hui dige personeelsbestand van de marechaussee op de luchtha ven tekortschiet. Gemeentelijke heffingen stijgen gemiddeld met zeven procent :r Louise Ar- ur van het Haagse Joegosla- tribunaal heeft Kroatië gis- en wegens gebrekkige mede- irking aangegeven bij de VN- iligheidsraad. Het is het laat- en zwaarste middel dat het hof tegen tegenstribbelen- staten heeft, en werd tot nu alleen tegen de Servische loriteiten in Belgrado ge nikt. \lle VN-lidstaten zijn ver- cht mee te werken met het joslavië-tribunaal. Arbour 2 ibeert al jaren bepaalde do- menten te krijgen van Kroa- De regering in Zagreb werkt t mee, met een beroep op itionale veiligheid en waar heid'. let bewijsmateriaal dat Ar bour in handen wil krijgen, heeft onder meer betrekking op 'Operatie Storm', de verovering van de Kroatisch-Servische re gio Krajina-republiek door het Kroatische leger in 1995. Hon derdduizenden Kroatische Ser viërs sloegen toen op de vlucht. Veel mensen die achterbleven werden vermoord. De houding van Zagreb heeft mogelijk te maken met steeds sterkere aanwijzingen dat het tribunaal president Tudjman wil aanklagen voor zijn aandeel in de oorlogen met Servië en in Bosnië. Deze week werd daar op weer gespeculeerd door de aanklagers in het proces tegen de Kroatische generaal Blaskic. Tegen hem is is inmiddels le venslang geëist. Pagina 2: Commentaar KATWUK/LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De gemeente Katwijk is op één na de goedkoop ste gemeente van het land als het gaat om de ge meentelijke lasten zoals onroerend-zaakbelas- ting, rioolrecht en het ophalen van huisvuil. In woners van de kustplaats betalen jaarlijks gemid deld 685 gulden, terwijl Leidenaren gemiddeld 1.174 gulden kwijt zijn. Landelijk zijn de gemeen telijke heffingen dit jaar met zeven procent ge middeld gestegen, zo blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond. De Consumentenbond on derzocht van 223 Nederlandse gemeenten met meer dan 20.000 inwoners de belangrijkste lokale tarieven. De duurste gemeente is Geldermalsen waar inwoners gemiddeld bijna 1.500 per jaar be talen, de goedkoopste is Putten met 529 gulden. Leiden is met 1.174 gulden niet echt goedkoop. Oegstgeest, Noordwijk en Voorschoten zitten daar gemiddeld nog zo'n honderd gulden boven. Volgens de Consumentenbond worden ge meenten geconfrontreerd met tariefsverhogingen voor onder meer het verzamelen en wegwerken van huisvuil en rioolwater. Dit komt door de steeds zwaarder wordende milieu-eisen. Zonder de uitkering van de Zalmsnip dit jaar, voor elk huishouden honderd gulden, zouden de ge meentelijke lasten nog sterker stijgen. Uit de tabellen, die staan in het augustusnum mer van de Consumentengids, blijkt dat van heel Nederland Leiden het laagste tarief rekent voor het ophalen van huisvuil: 12,96 gulden voor al leenstaanden en 94,60 gulden voor gezinnen. Het duurst is Oegstgeest dat voor het ophalen van huisvuil voor een alleenstaande en een gezin ge middeld 552 gulden vraagt. De heffingen voor OZB in Leiden zijn daarentegen weer een van de hoogste in Nederland met 17,05 (voor de eige naar) en 14,83 gulden (voor de gebruiker) voor elke 5000 gulden dat de woning waard is. Alphen aan den Rijn is één van de goedkoopste gemeenten van het land als het gaat om parke ren. Vergunninghouders betalen voor een plekje voor hun auto in het centrum slechts 6,25 gulden per kwartaal, terwijl het parkeren in de binnen stad van Leiden 90 gulden kost. Het duurst is de gemeente Haaksbergen die voor onbeperkt par keren in het centrum 260 gulden rekent. itgever Thomas Rap overleden 5 4Q] ftERDAM ANP zijn woonplaats Eemdijk is gever Thomas Rap eerder ze week op 65-jarige leeftijd 22.00 erleden. Hij was al enige tijd t De in Den Haag geboren zat bijna 35 jaar in de uit- ersbranche en gaf meer dan boeken uit. Zijn vorig jaar or De Bezige Bij ingelijfde geverij draaide de laatste ja- vooral op de populaire boekjes van Youp van 't Hek. Rap vorig jaar: „Ik gaf uit wat ik leuk vond, wat me beviel, daarmee is het wel gezegd." Be halve belletrie, boeken over taal, biografieën en kleine ge schiedenissen, gaf hij ook veel uit over zijn grote liefde, sport. Rap begon in 1966, na een af gebroken studie Nederlands en werk in een boekhandel, als uit gever van Tulips van Wim T. Schippers. Jongetje gedood bij ongeval aan grensovergang BERGH ANP Een 8-jarig jongetje uit Badhoe vedorp is gisterochtend door een verkeersongeval aan de grens bij Bergh om het leven gekomen. Het jongetje maakte met zijn familie een dagtocht naar Duitsland. Bij de grens overgang bij de Al 2 maakte de familie een tussenstop. De va der bezocht het grenswissel kantoor. Het wachtende jonge tje stak plotseling de weg over, waar een 35-jarige automobilist uit Bennekom het kind niet meer kon ontwijken. Het jonge tje werd ernstig gewond overge bracht naar een ziekenhuis in Doetinchem. Daar overleed hij kort na aankomst. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. HAARLEM PIET ARP Het ooit vermaarde jongerenblad Aloha keert dit najaar terug. De Nederlandse Tijdschriftengroep van de Heemsteedse ondernemer E. de Vlieger heeft de rechten op de naam gekocht, evenals die op vertaalde artikelen uit het toonaangevende En gelse muziektijdschrift Mojo. NTG verwacht in ok tober het eerste nummer van Aloha in de kiosk te hebben. „Mojo heeft veel interviews met mensen als Mick Jagger", argumenteert De Vlieger. „Die bepalen domweg zelf met welke bladen zij in contact ko men; Mojo staat daar altijd vooraan. Aloha kan daarvan profiteren. Het wordt heel iets anders dan Popfoto of Oor. Een serieus en alert blad." De eerste Aloha uit mei 1969. Aloha was de op volger van Hitweek. illustratie - archief U.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch 'f- 96-90) automatisch (f. 33,70) Qacccptgiro (f. 97.90) X Bij machtiging lot automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'elop. zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag de fil"1

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1