Duinrell draait op volle toeren, maar dat gaat niet vanzelf bij nacht ontij nr ~in Zomer 1999 u O C u Hoogmade 's Nachts brood bakken. Voor dag en dauw opstaan om bloemen te rijden, 's Avonds een patiënt behandelen. Voor sommige mensen Is dat onregelmatige leven de normaalste zaak van de wereld. Naam: Hans van der Ven Leeftijd: 32 Woonplaats: Leiden p: alarmcentralist bij Eurocross in Noordwijk Krijg jij vaak wanhopige mensen aan de lijn? Soms wel. Als er bijvoorbeeld een familielid in het buitenland is overleden. Dan heb je te maken met mensen die zeer emotioneel zijn. Hoe ga je daar me om? „Toen ik er pas werkte, trok ik me het leed aan. Maar daar is eigenlijk niemand bij gebaat. Ik doe di, werk nu zeven jaar en ik kan steeds meer afstand ne men van de problemen van andere mensen. Ben je daarvoor speciaal opgeleid? „Iedereen die dit werk doet heeft telefoon training. Dan leer je hoe je moet omgaan met bijvoorbeeld emotionele mensen. Is dit een dynamische baan? „Jazeker. Elke dag is weer anders. Je weet nooit waarmee je te maken krijgt. Waar krijg je allemaal mee te maken? „Wegeven technische en medische hulp. Dan krijgji te maken met mensen die zijn gestand met hun au to, of met mensen die betrokken zijn bij een ramp in Indonesië. Hoe kom je de nacht door? „Met heel veel koffie. Uiteindelijk raak je gewend aan onregelmatige diensten, maar het blijft iets on gewoons. We moeten natuurlijk altijd wakker blij ven. We krijgen telefoontjes uit de hele wereld, je moet dan direct handelend optreden. De concentra tie moet er altijd zijn, ook al heb je het moeilijk. Sommige mensen kunnen er absoluut niet mee om gaan. Die slapen een paar uur voor hun nachtdienst anders houden ze het niet vol. Anderen draaien hele maal geen nachtdienst. Dat levert bij ons bedrijf geen problemen op want je draait nachtdiensten op vrijwillige basis. ROB ONDERWATER Het attractiepark Duinrell behoort in Nederland tot de grootsten in zijn soort. Vooral 's zomers stromen de toeristen en de dagjesmensen toe. De 'machine' draait dan op volle toeren. Het personeel verviervoudigt en hoewel er sprake is van normale openingstijden, is werken op onregelmatige tijden eerder regel dan uitzondering. Het publiek heeft daar weinig weet van, is de ervaring van Philip van Zuijlen van Nijevelt, directeur exploitatie van het Wassenaarse park. 'Wat doen jouw mensen hier zoal', is de vraag die hem nogaleens wordt gesteld. 'Alles draait toch?' Dat klopt. Maar niet vanzelf. Het gaat om veiligheid, om kwaliteit, om flexibiliteit, om continuïteit. Een dagje Duinrell derhalve, een kijkje achter de schermen. Hoewel de hekken van het at tractiepark Duinrell officieel pas om tien uur opengaan, hebben veel medewerkers van het park er op dat moment al bijna een halve dagtaak opzit ten. En een natte rug, zoals met dit mooie weer van de laatste tijd. Onderhoudspersoneel controleert elke ochtend de at tracties, voorziet het raderwerk vftvn olie en draait proefritjes. De milieudienst verwisselt containers en de afdeling groen gaat op pad om te maai en en te schoffelen. Horecame- nsen vullen de drank- en de etenswaren aan. Medewerkers van het Tikibad controleren de pompen, de filters, de water kwaliteit en waxen tevens de glijbanen. Kassa's worden voorzien van parkeermuntjes en van kleingeld. Clowns schminken zich en de tank van het treintje gaat vol met diesel. Door het park klinkt zo nu en dan het testen van de luidspre kers. De schoonmakers dwei len nog even snel een paar laatste vloeren. Het hooggeëer de publiek kan elk moment zijn opwachting maken. De 140 vaste medewerkers en de in totaal 400 se izoensmede werkers komen gestaffeld bin nen. De één vroeg, de ander la ter - afhankelijk van de dienst. Ze vallen onder vier verschil lende afdelingen: attractiepark, Tikibad, verblijfsrecreatie (de camping) of faciliteiten. Elk segment heeft zijn eigen mana ger. Paul Hoiting staat aan het hoofd van het attractiepark. Op papier begint hij om 08.00 uur, maar in de praktijk stapt hij om 06.30 uur zijn kantoor binnen. DONDERDAG 29 JULI 1999 Het Leidsch Dagblad geeft elke dag vijf afdrukken van 'Ingelijst' weg aan lezers uit de gemeente waar de foto is gemaakt. Aanvragen - uitsluitend per briefkaart en uiterlijk een week na plaatsing - richten aan: Leidsch Dagblad, afdeling Promotie, postbus 54, 2300 AB Leiden. De vijf uitverkorenen krijgen 'Ingelijst' binnen drie weken thuisgestuurd. Hoogmade is dankzij een randweg grotendeels verlost van I vervuiling uitbrakende auto's. Natuurliefhebbers zijn daar- door weg van de rand van het Groene Hart waar bloemen en vogels nog de ruimte hebben, waar scharrelkoeien niet uitgemolken worden en ander klein beestenspul niet in de jj wielen wordt gereden. nl Eigenlijk zou het Groene Hart overal ongestoord moeten kunnen doorkloppen zonder angst voor een infarct. Zon- i! der auto's en uitsluitend toegankelijk voor wandelaars en fietsers die hier dag in dag uit de enige echte groene brand- n stof kunnen tanken. Het zou op slag het grootste verpleeg- en verzorgingshuis van Nederland worden met een ontel baar aantal bedden in het gras en op het water. Onover dekt, altijd toegankelijk en constant voorzien van de beste medicamenten die denkbaar zijn: bomen, planten, bloe men, zuurstof en schoon water. Waar vogels als inspireren de verplegers en verzorgsters zonder mobiele telefoon met elkaar communiceren. Na een bezoek aan deze energiebron kunnen mensen zich weer terugtrekken in hun aanleunwoningen aan de rand van het Groene Hart. Zoals in Hoogmade waar uit- en thuiszorg prima zijn geregeld. 'i tekst: JAN PREENEN foto: W1M DIJKMAN j Decorateur Jasper Anker schuurt de afgebroken hand van een reus uit Wonderland. FOTO DICK HOGEWONING Dan kijkt hij of er nog mailtjes en ziekmeldingen zijn. Hij neemt de bezoekersaantallen en prognoses door en luistert - niet onbelangrijk - naar het weerbericht. „Pas nog voor spelden ze onweer. Je moet dan bijzonder alert zijn omdat we in het park veel bomen hebben. Ook de hoge attracties zijn inslaggevoelig. Die sluiten we direct als we onweer be speuren. We kunnen uiteraard geen risico nemen." Van het kantoor gaat het naar de boerderij. Daar deelt zijn rechterhand dagelijks de me dewerkers in bij de verschillen de attracties van het park. Het rooster vermeldt een keur aan 'standplaatsen'. Parkeerterrein, kaartcontrole, trein, monorail, rondvaart, reuzenrad, botsbo- ten, Splash en Waterspin. Om 09.00 uur, een uur voor de ope ning van het park, weet zo doende iedereen waar hij die dag staat. Tijd voor de 'briefing'. Paul Hoiting zelf praat het perso neel bij, brengt zijn mensen op de hoogte van de laatste stand van zaken, pept ze op en geeft ze zonodig een 'standje'. Het gaat die ochtend ondermeer over een meisje dat de dag daarvoor haar neus had be schadigd bij de trampolines. „Ze was uitgegleden omdat ze, zoals ze zelf zei, zo stom was geweest haar sokken aan te houden. Misschien kan de de coratieafdeling een bord ma ken met 'Gelieve op blote voe ten te springen'. Gelieve hier zelf trouwens óók op te letten! We moeten er van leren. Ver der voorspellen ze voor van daag mogelijk wat regen. De rodelbaan moet misschien dus even dicht. Maak er een fijne dag van, houd het park schoon en houd het veilig!" Hill Street Blues in Wassenaar. Vervolgens vertrekken alle me dewerkers naar hun stand plaats met drie lijsten op zak. Een controlelijst, een daglijst en een zogenaamde downlijst. De controlelijst is een routine kwestie. Elke dag weer. Voor de glijbaan bijvoorbeeld betekent dat, dat de glijzakken deugen, de baan schoon en glad is en de stootkussens beneden in or de zijn. Steeds vóór opening van de attracties worden deze controlelijsten opgehaald. Op de daglijst noteren de me dewerkers veiligheidspuntjes die ze tijdens hun werk tegen komen. Bijelkaar opgeteld, le vert dit een 'wensenfijstje' op voor bijvoorbeeld de techni sche dienst. Op de downlijst komt te staan hoe lang een at tractie uit de roulatie is bij sto ring of calamiteit. Is er meteen iets mis bij de ochtendcontrole of gaat er later op de dag iets fout, dan schakelt het betrok ken personeelslid prompt de leiding in. De technische dienst verhelpt vervolgens het euvel. Duurt dit wat langer dan komt de receptie in actie om de bezoekers middels de ge luidsinstallatie te attenderen op het ongemak. De dag wordt, als vanzelfsprekend avond en nacht, als de technische dienst er niet één-twee-drie uitkomt. Flexibiliteit is een absolute must in de vermaakindustrie. Als het publiek binnenstroomt en de zaken eenmaal draaien, komen elders in het park de hoofden van de decoratieafde ling, de groenvoorziening, de huishoudelijke en de techni sche dienst bijeen om te praten over de onderhoudsmeldin- gen. Het is hoogzomer, maar op deze dag komt terloops ook al de winterstop ter sprake. Van november tot maart ligt de boel stil. Elke attractie wordt vrijwel voledig ontmanteld en opnieuw gemonteerd. 'Als we 's winters goed ons best doen, hebben we 's zomers met min der problemen af te rekenen', zo luidt het devies. Eens per week schuiven de vier mana gers van Duinrell bij dit dage lijkse overleg aan. Op de agen da van die vergadering staan onder andere zaken als oplei dingen, evenementen en be zoekersaantallen In de loop van de dag, als Duinrell op volle toeren draait, maakt ook dit viertal zijn rond jes door het park. Als vanzelf sprekend sluit directeur Van Zuijlen van Nijevelt zich daar bij aan. Het geoefende oog van Paul Hoiting richt zich met na me op de kwaliteit, de veilig heid en de bezetting van de at tracties. In de middag gaat hij ook nog even langs bij de decoratie-af deling. Hij trof in het park en kele verwijsbordjes aan waar lettertjes zijn afgepulkt. Of dat gerepareerd kon worden? De afdeling maakt ook decors, pic togrammen voor toiletdeuren en kostuums voor de clowns. Momenteel schuren en verven medewerkers een gigantische hand. Deze behoort toe aan een reus uit Wonderland. Aan het eind van de middag evalueert Hoiting de daglijsten met 'verzoekjes' van de ver schillende afdelingen. Hij doet de administratie en informeert naar bezoekers die eerder bij de EHBO zijn beland. Dan, als om 18.00 uur de hekken voor de dag dichtzwaaien, rijdt hij zijn 'sluitronde' op de fiets. Zit ten alle deuren en ramen dicht? Zijn de hekjes op slot? Puilen de prullenbakken niet uit? Dat soort dingen. Détails. Maar o, zo belangrijk. „Om een uurtje of half zeven drinken we soms nog een bier tje op de boerderij", zegt Hoi ting aan het einde van een lan ge en vermoeiende werkdag. „Praten we nog wat na. En dan, zo tegen zevenen, is het aftaaien geblazen." Want morgen is er 'gewoon' weer een nieuwe dag. CONNIE VAN UFFELEN Hans van der Ven: „Ik kan steeds meer afstand ne men van de problemen van andere mensen." FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19