'Mijn ego heeft hier geen aandacht nodig Zenuwcellen en woordspelingen Cultuur Kunst Geroofde Van Gogh onder de hamer Vera Mann speelt Diana in solomusic; Miriam Kruishoop opent Nederlands Filmfestival Piano en gitaar terug in Irs DONDERDAG 29 JUL11999 Modelbouwmuseum vaker open leiden Om aan de vraag van de bezoekers te voldoen, verruimt het Leidse Modelbouwmuseum zijn openingstijden. Per 1 au gustus is het museum ook op zon- en feestdagen geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Het museum is nu al open op dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en daar verandert niets in. Het Modelbouwmuseum is gevestigd in de voormalige 'Kweek school voor Zeevaart' aan het Noordeinde. EMI koopt voor 400 miljoen liedjes los angeles Het muziekconcem EMI heeft voor ruim 400 mil joen gulden de rechten van zo'n 40.000 liedjes gekocht. Het be- drijf heeft daarmee de strijd gewonnen die de afgelopen zes maanden tussen diverse muziekgiganten werd uitgevochten over de collectie van een van de grootste, onafhankelijke mu ziekuitgevers ter wereld. Windswept Pacific. Onder de vele titels j zijn klassiekers als 'Shout', 'Labamba' en 'Louie Louie'. Verder i vergaarde EMI de rechten van het repertoire van artiesten als John Cougar Mellencamp, countryster Willie Nelson en wijlen Ronnie van Zant (Lynyrd Skynyrd). Volgens directeur Martin Bandier van EMI Music Publishing stak zijn bedrijf met de aan koop concurrenten als Warner, Sony en Universal de loef af. I Het bedrijf verwacht de komende jaren miljoenen te verdienen aan vergoedingen voor het gebruik van de liedjes op televisie, in films en op internet. Nederlandse film op festival Shanghai rotterdam De film 'When the light comes' van producent Paul Voorthuysen is geselecteerd voor het filmfestival van Shanghai. Eerder won de film al zeven prijzen op verschillende internatio nale filmfestivals, waaronder in Zwitserland, Duitsland, Noor wegen en Frankrijk. 'When the light comes' toont het romanti sche verhaal van een jonge Nederlandse vrouw die een avon tuurlijke winter doorbrengt bij een pelsjager op Spitsbergen. Van Gogh Museum zeer in trek amsterdam Toeristen staan in een lange rij te wachten voor een bezoek aan het Van Gogh Museum. Sinds de heropening op 24 juni heeft het museum al bijna 100.000 bezoekers getrokken. Dat is in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar een stijging van bijna dertig procent. Wanneer de toestroom van bezoekers zo doorgaat stevent het museum af op een record van anderhalf miljoen bezoekers. foto paul van weel Gortzak directeur kunstfonds amsterdam Henk Jan Gortzak (1946) wordt per 1 november di recteur van het Amsterdams Fonds van de Kunst, dat met 13 miljoen gulden per jaar de kunsten in de hoofdstad stimuleert. Gortzak is bekend als directeur van het Tropenmuseum en is ook lid van de museumcommissie van de Raad voor Cultuur. Hij volgt Tijmen van Grootheest op, die is benoemd tot voorzit ter van het College van Bestuur van de Gerrit Rietveldacademie in Amsterdam. Kernan schrijft intro op 'Schateiland' schoorl/washingtonMeer dan een eeuw nadat de Schot Ro bert Louis Stevenson zijn wereldberoemde 'Schateiland' schreef, laat de Amerikaan Michael Kernan een boek het licht zien dat op het verhaal vooruitloopt: 'Before'. Het verschijnt eind dit jaar in een Nederlandse vertaling. In het boek monstert Will Stede aan op het piratenschip van kapitein Head. Uit diens nalatenschap verwerft Stede een schatkaart. Als hij daarmee naar Engeland is vertrokken, komt de lezer erachter dat 'Before' voorafgaat aan 'Schateiland'. utrecht gpd 'Unter den Palmen' van Miriam Kruishoop (1971) is de ope ningsfilm van het Nederlands Filmfestival, dat op 22 septem ber begint. In deze tweede lan ge speelfilm van Kruishoop speelt Helmut Berger een hoofdrol. Kruishoop was al eens eerder met een film pre sent op het festival in Utrecht. In 1996 won zij als derdejaars student aan de Rietveld Acade mie met haar korte film 'Da Sil- va' de Citroën Award. Het scenario voor 'Unter den Palmen' schreef zij zelf. Miriam Kruishoop weefde het verhaal voor haar film rond de figuur van Helmut Berger,'de Oosten rijker die wereldfaam verwierf met zijn titelrol in Visconti's 'Ludwig'. In Kruishoops film werkt Berger samen met de Duitser Udo Kier en diens land genote Sheri Hagen. Een ande re hoofdrol is weggelegd voor Thorn Hoffmann. In bijrollen chef jan rijsdam, 071-5356444, plv. chef annet van aarsen 071- Leidse kunstschilder Willem van Scheijndel verovert de wereld behalve Leiden De Leidse kunstschilder Willem van Scheijndel is zowel in binnen- als buitenland hot stuff aan het worden. Zijn doeken worden bij wijze van spreken nog nat onder zijn handen vandaan getrokken, hij was een succesnummer op de Kunstrai, exposeerde onlangs in Parijs en St. Jean- de-Luz, is al jarenlang het troetelkindje van De Bijenkorf en neemt binnenkort deel aan een groepstentoonstelling in het Jan van der Togt Museum in Amstelveen. Zijn doeken hangen over de gehele wereld, zowel in de Am sterdamse patriciërshuizen als in de strakke apparte menten van Manhattan. Willem heeft dus geen klagen. Maar in Leiden blijft het stil rondom zijn persoon en werk. Zowel in de Lakenhal als in het Centrum Beelden de Kunst heeft niemand nog van Van Scheijndels werk kunnen genieten. Hoe komt dat toch? maken verschillende afwegin gen bij het organiseren van een tentoonstelling of het aankopen van werk. Ten eerste bekijken wij hoe dat werk binnen de kunst in het algemeen functio neert, bijvoorbeeld of het ver nieuwende elementen bevat. Daarnaast wordt bekeken hoe het valt binnen onze eigen col lectie. En als laatste kijken we naar de betekenis van de kun stenaar an sich. Ik ken het werk van Van Scheijndel niet goed, maar wat ik ervan heb gezien, geeft me de indruk dat het met die felle kleuren heel herken baar is. Ik ben meer iemand die nog iets wil ontdekken in een kunstwerk. Die ook kijkt naar het concept. Maar zoals ik al zei: ik ken het werk van Van Scheijndel niet echt goed. Ik ga dan ook zeker kijken in het Jan van der Togt Museum." Wisselwerking leiden cees van hoore Van Scheijndel maakt er zelf geen probleem van dat zijn werk in Leiden zo onzichtbaar is. „Natuurlijk heb ik galerie Bleijenberg in Leiderdorp. Daar hangt mijn werk prima. Maar het is toch wel heel vreemd als je hoort dat iemand in de gale rie komt omdat hij mijn werk in het consulaat-generaal in New York heeft gezien en dan hoort dat het niet in Leiden hangt. Dat heeft iets geks. Maar het zij zo." Jetteke Bolten, directrice van De Lakenhal, wordt even over vallen door de vraag waarom De Lakenhal nog nooit een ex positie over Van Scheijndel heeft gehouden en geen werken van hem in de collectie heeft. Maar na de eerste schrik, her neemt zij zich. „Dat wij geen werk van Willem van Scheijndel in de collectie hebben, valt deels te verklaren vanuit het verleden", zegt ze. „Wij hebben een erg smal aankoopbudget voor Leidse kunst en het mees te werk dat wij in huis hebben, is via de oude Beeldende Kun stenaars Regeling (BKR) tot ons gekomen. En daar heeft Van Scheijndel nooit aan willen meedoen. Hij heeft het zelf alle maal gedaan, altijd zijn eigen broek kunnen ophouden. Pri ma, dat is een felicitatie waard." „Aan de andere kant is het niet zo dat kunst die bij een breed publiek succes heeft ook automatisch in het museum thuishoort", vindt Bolten. „Wij Bolten is nog nooit op atelier- bezoek bij Van Scheijndel ge weest. „Maar het is ook niet zo dat wij uit eigen beweging bij elke Leidse kunstenaar op be zoek gaan. Dat is meestal een wisselwerking. Iemand vraagt of je eens wilt komen kijken en als je zo'n kunstenaar de moei te waard vindt, ga je. Van Scheijndel heeft nooit aangege ven dat hij zoiets wil." Conny van Driel, directrice van het Centrum Beeldende Kunst in Leiden, benadrukt dat ze in de uitleen wel werken van Van Scheijndel heeft. „Maar een tentoonstelling is er niet van gekomen", zegt ze. „Willem Werk van Willem van Scheijndel dat onlangs te zien was op een expositie in St. Jean-de-Luz. doet niet mee aan de aankoop rondes, niet aan de kunstroute, en ja, dan ben je snel uitge praat. De enige mogelijkheid is dan nog een solo-tentoonstel ling. Op basis van artistiek-iin- houdelijke argumenten niet de figuur die we een tentoonstelling zouden Hij is vrij bekend, valt ini tegorie Herman Brood e Cremer. Wij willen mee platform zijn voor de k naar die nog niet zo'n gro kendheid heeft. Ik den] ook niet dat Willem hei nodig heeft. Als er dan tot tentoonstelling moet ki denk ik veel meer aan een zichtstento onstelling. „Het is jammer dat ty werk in Leiden niet te Maar dat heb je wel mei kunstenaars. Neem Fer ert of Frans de Wit. Aan dere kant kun je Willems zien bij Bleijenberg. M Leiden wordt het steeds lijker om een plek voor k naars als Van Scheijndel den. Eigenlijk is alleen De beschikbaar." Voorzichtig „In de galeriewereld en seumwereld gelden verse de wetten", zegt Van S< del, nadat hij verschillen! len heeft benadrukt d hem echt worst zal zijn den zijn werk nu wel of i waarde schat. „Beide i kunnen heel goed naast bestaan. Ik ken galeries een maand 2, 3 ton om Dan heb je het dus ovi veelvoud van het aankoo get van De Lakenhal. De zijn altijd voorzichtig, hun nek niet echt uit. ze pas als het werk echt onl baar is geworden." „Maar, zoals gezegd, heel goed leven met deze tie. Ik ben voor de koi drie jaar al volgeboekt. M heeft hier geen aandacht Ik heb onlangs geëxpose St. Jean de Luz, een hele daine badplaats. Dat hing vol met affiches o tentoonstelling. Alsof het sche Staatscircus op was. Tja, wat wil je d meer. In het jaar 2000 twintig jaar kunstschili geef het toe: een overzicl toonstelling hier zou d: aardig zijn. Maar daarbi zoveel kijken, daarvoor nu al te laat." berlun/londen Het Britse veilinghuis Sothe by's brengt een door de nazi's geroofde tekening van Van Gogh onder de hamer. De ver koop gebeurt op verzoek van de eigenaresse, een erfgename van de in een concentratie kamp omgekomen joodse kunstverzamelaar Max Silber- berg. De waarde van de Van Gogh wordt geschat op ruim elf miljoen gulden. Silberberg zag zich in 1935 gedwongen de tekening van olijfbomen voor het Alpilles- gebergte (L'Olivette) te verko- pen nadat zijn huis was ontei gend en hij in financiële pro blemen was geraakt. De Van Gogh is slechts één kunstwerk uit de beroemde en omvangrij ke collectie van de steenrijke industrieel uit Silezië. De over de hele wereld verspreide, voor een deel verdwenen verzame ling im- en expressionisten omvatte werken van onder an deren Degas, Pissarro en Reno ir. De erfgename Gerta Silber berg, de vrouw van Max Silber- bergs zoon Alfred, kan sinds kort over de Van Gogh beschik ken. Zij kreeg de tekening van de stichting Pruisisch Cultuur bezit, die in Berlijn zeventien musea beheert. Het bestuur van deze door de overheid gefi nancierde instantie besloot vo rige maand in principe alle kunstwerken uit het bestand terug te geven die onder Hitier van joodse burgers waren afge perst of geroofd. De weduwe krijgt behalve de tekening van Van Gogh een werk van de Duitse schilder Caspar David Friedrich en een schilderij van Hans von Mares. Het gaat om de eerste terugga ve door de stichting aan de rechtmatige eigenaar en zij geldt meteen als een van de be langrijkste. Een woordvoerder van de stichting verklaarde deze week dat het tot voor kort niet be kend was dat L'Olivette, dat in het Berlijnse Kupferstichkabi- net verbleef, tot de Silberberg- collectie behoorde. De verkoop bij Sotheby's is in december. Behalve de L'Olivette wil de 85- jarige Silberberg, die onder be scheiden omstandigheden in Groot-Brittannië leeft, ook de tekening van Caspar David Friedrich laten veilen. De Ber lijnse stichting overweegt het schilderij van Hans von Mares terug te kopen. In een gesprek met een lijnse krant verklaarde schoondochter van Silbe onlangs dat ze al tijde hoop had opgegeven ooi een van de werken ten zien. Ze had domweg hel niet om speurwerk te ve ten. In haai- plaats, en di andere gedupeerden, d de joodse organisatie Ji Claims Conference in F furt een claim in. Een woordvoerster organisatie begroet de ter ve, maar laakt andere I musea die doen alsof hun bloedt en zich achter pai fen verschuilen. Ferry Wanders en Marnell van Zoelen bij De Rode Cirkel beeldende kunst recensie sandra spijkerman Expositie: Tentoonstelling van Ferry Wanders en Marnell van Zoelen. Te zien: t/m 29 augustus, vr en za 13.00 - 17.00 uur, Galerie de Rode Cirkel, Doezastraat 26 te Lei den. Informatie: 06 - 24203141 Vellen spierwit papier, A4 tot A3 formaat, soms compleet dichtgetekend met celvor- mige structuren, strepen of kleine bladeren in zwarte inkt. De pentekeningen van Ferry Wanders hangen deze zomermaanden bij na lijst aan lijst in Galerie de Rode Cirkel. De zwarte tekentjes verbeelden dwarsdoor- zijn regisseur Ian Kerkhof, Wil lem Nijholt en Erik de Bruyn te zien. Rogier Stoffers tekent voor de fotografie. 'Unter den Palmen' gaat over het duo David (Berger) en Tan- ja, dat wordt onderhouden door Davids halfbroer Ludwig (Kier). Ludwig heeft tijdelijk zijn intrek genomen in Rotterdam, waar hij is verwikkeld in duiste re praktijken. David en Tanja zijn hem achterna gereisd en logeren in een hotel. Ze bren gen de tijd zoet met het plegen van kleine overvallen. David treft tussen een buit een foto van de mooie man Thomas (Hoffman) aan. Dat zet zijn le ven op z'n kop en er komt een verstikkend verleden bovendrij ven. 'Unter den Palmen' is gepro duceerd door Peter van Vogel poel en Erik Schut voor Argus Film en komt in november in de bioscoop. De muziek is van de Engelse drum 'n bass dj Photek (Rupert Parkes). 'Kruisdrager' van Marnell van Zoelen. sneden van de hersenen, groepen bomen, bloemen en vrouwenkoppen. Tijdrovend precisiewerk met een aardig gevoel voor vlakverdeling en dieptewerking, dat is het zeker. Maar is het ook meer? Ferry Wanders werkt bij voorkeur in se rie. Een kleine reeks zenuwcellen, series van hersencellen, van steden, bloemen en koren zijn er op de expositie te zien. De kunstenaar, die jarenlang werkzaam is ge weest in de psychogeriatrische verpleging en bovendien korte tijd tussen de Francis canen heeft doorgebracht, bewondert het leven in het algemeen en de hersenen in het bijzonder. Zijn tekeningen zijn een re sultaat van die bewondering. De ideeën voor Wanders tekeningen ont staan spontaan. Alledaagse gegevens vor men meestal het uitgangspunt. De kunste naar vertelt over het ontstaan van het idee voor de tekening Zij-takken: „Ik stapte uit bij een bushalte aan de Willem de Zwijger laan en daar zag ik een boom op de hoek. Die boom leek precies op een dame, met zo'n klein kontje en opgeheven armen." Behalve alledaagse gegevens en gebeur tenissen vormen woorden en woordspelin gen een andere belangrijke inspiratiebron voor Ferry Wanders. In de serie Koren is dat duidelijk uitgewerkt. Een veld korena ren wisselt hij af met een veld met zangers. In zijn Sleutelbloem stelt de kunstenaar de bloem samen uit... sleutels. Waar de dubbele betekenis van het woord koren nog een glimlach teweeg brengt, gaat de prominent aanwezige pad naast het paadje in Bospad en Tuinpad irri teren. Je hoeft bij Wanders als toeschouwer geen seconde te gissen naar zijn bedoeling, maar daarmee neemt hij helaas ook alle spanning weg. Tussen de zwartwit tekeningen van Wan ders bevinden zich de beelden van Marnell van Zoelen. Tot een jaar of vijf geleden heeft Van Zoelen altijd werk in textiel ge maakt. Sinds 1994 is zij gaan beeldhouwen. Daarbij schroomt zij niet te experimente ren. Dat zij daar haar eigen stijl nog niet in heeft gevonden, is duidelijk te zien. Niet dat zij slecht werk maakt, in tegendeel. Am bachtelijk gezien is het vakwerk. Het ge- amsterdam anp Vera Mann gaat de hoofdrol spelen in een Nederlandse mu sical over prinses Diana. Ze zingt het grootste deel van de rol, maar de liedjes worden af gewisseld met korte teksten. Mann staat de hele avond in haar eentje op het podium.. Eventuele gesprekspartners zijn slechts denkbeeldig. 'Diana' is een productie van Mojo Concerts en De Bogen Theaterprodukties. Concept en script worden bedacht door Maurice Wijnen. Hij baseert het stuk op bekende bronnen, zoals de voornaamste boeken die over Diana zijn verschenen en het geruchtmakende interview dat de prinses van Walei? aan de BBC gaf. De liedteksten zijn van de hand van Petra van der Eer den, de muziek komt van Ami- na Figarova. Jurrian van Don gen is de regisseur. De voorstelling begint als Di - niet lang voor haar doe Kensington Palace jap uitzoekt die kunnen w verkocht tijdens een lief heidsveiling bij Sotheby jurken brengen stuk voo herinneringen aan haar lente leven boven. Diani al kiezende uit de kleerkai zichzelf in gesprek. Ze zich af hoe het nu eigenli de meest gefotog vrouw van de wereld te hoe ze zoveel mensen vot won, hoe ze verstrikt ras het koningshuis en waai nu eigenlijk de vuile was hing in een televisie-inter De werkvoorstellingen nen medio augustus en maand te zien in Amsterd Den Bosch. Na elke weii stelling in het komende wordt weer een repetitie! gelast om het stuk verder volmaken. De reacties v publiek worden daarbij ken. 'Georgische krijger' van Mamell van Zoelen. foto pr toonde is alleen te divers, zowel in materi aalkeuze als in vormgebruik. Natuurlijk staat het een kunstenaar vrij divers te werken, maar dan moet dat wel een consistent (totaal)beeld opleveren. En zo ver lijkt Van Zoelen nog niet te zijn. Zij zal nog moeten kiezen of haar lijn ligt in die van de organisch abstracte vormen in gas- beton en natuursteen of die van de 'primi tief figuratieve koppen in brons. Wellicht zal Van Zoelen zich in de toekomst toeleg gen op de samengestelde beelden uit pa- pier-maché, lood en jute. Haar Ichtus uit papier-maché met een graat van lood is een van de fraaiere beelden van deze expo sitie. teheran De piano, de gitaar en de accordeon maken hun come back in Iran. Het Iraanse ministerie van cultuur heeft toestemming gege- ven voor het op- nieuw importeren van westerse mu ziekinstrumenten. Twintig jaar lang, sinds de islamiti sche revolutie van 1979, waren de in strumenten verbo den. De opheffing van het verbod geldt voor snaar-, strijk-, en blaasin strumenten. De nieuwe eigenaren moeten over de in gevoerde instru menten wel belas ting betalen. Voor de revolutie was westerse mu ziek in Iran erg po pulair. In gespecia liseerde zaken wa ren alle instni ten te koop. D volutie daar een einc Ook het bez een gitaar of of het vervol bus of trein v instrumenten niet meer staan. Verscheide muziekwinke lapten ove het verbod de lopen jaren hun laars. CiCjCC:

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18