Meer klachten over stank Lijsterlaan Rippersschrikken van giftige sleutelhanger De slacht van nertsen hoort bij het vak Rijn Veenstreek Wegen naar centrum Alphen 2,5 jaar dicht Kampeerder houdt zich aan de regels laranathakerk weer in gebruik ju ffen aan den rijn De Maranathakerk in Alphen aan den Rijn is een restauratie van vijftien maan den weer klaar voor i uik. Op zondag 22 augustus leidt dominee Wilschut de eerste t,l rkdienst na de brand van 7 mei vorig jaar. Toen brandde de reformeerde kerk aan de Raadhuisstraat grotendeels uit. Al- n het beoogde orgel, afkomstig uit Suawoude, is nog niet ng va at- Organist Joop Schellingerhoudt moet het komende jaar an de ig genoegen nemen met het oude orgel uit de Alphense Kruis- inde rk. Aan de kerkdienst, die om 9.30 uur begint, verlenen verder )mac k Heieen Wilschut en Cock de Jeu muzikale medewerking. roege vogels zoeken bijzondere auto's onau hen aan den rijn Ouderen die niet zo gemakkelijk de deur Igaan, kunnen op zondag 22 augustus mee op een rondrit or de omgeving. De organisatoren van Vroeg Vogelen in Al en aan den Rijn zoeken daarvoor nog mensen die in het bezit 3ieria (i van een bijzondere auto en die op die dag willen chauffe- Informatie en aanmeldingen bij M. Damhofï 0172-425338 P.Kentie 0172-416561. i jrvival op klompen in Oud Ade ade Kloepen is één van de moe;ilijkste onderdelen van de Noord irvival Spijker' die camping Spijkerboor zaterdag organiseert, deelnemers moeten bij die proef hun klompen schoonhou- n terwijl zij door een modderbad kruipen. Verder bestaat de en( vival op de camping aan de Boekhorsterweg in Oud Ade uit Je t« n tokkelbaan, kratjes stapelen, een zeephelling, een banden- in in combinatie met polsstokspringen, Amerikaans worste en zaklopen. Het evenement, waaraan 150 deelnemers in unverband meedoen, begint om 10 uur en duurt tot het eind de middag. lotorrijder gewond !ERSwoupe-dorp Een 31-jarige motorrijder uit Hazerswoude- id, irp is gistermiddag omstreeks half vijf op het Westeinde in woonplaats gewond geraakt bij een aanrijding met een 62- ige automobiliste uit Den Haag. De oorzaak van het ongeluk nog onduidelijk. De politie vermoedt dat de automobiliste op verkeerde weghelft reed. De motorrijder is met verwondin- aan zijn hand overgebracht naar het 'ziekenhuis. ange landschapswandeling van IVN hen aan den rijn Liefhebbers van landschapswandelingen men weer aan de bak. De vereniging voor natuur- en milieu- ncatie IVN kamt op dinsdag 17 augus.tus de polders ten zui- Alphen aan den Rijn uit. De vij ftien kilometer lange ndeling begint om 10 uur aan de zuidkant van het NS-station de wijk Kerk en Zanen. Halverwege i s er een pauze bij café in Giethoorn. Omstreeks 16 uur is die gratis wandeling afge- en. Inlichtingen: 0172-471844 (Ingrid Bosman) of 0172- '018 (Jeannette Teunissen). inders gezocht voor corso isburg Het Rijnsburgs kindercors.o is op zoek naar binders op woensdag 4 augustus willen h elpen met het steken van emen op de fietsen van de deelnemertjes. Er hebben zich gens de organisatie veel kindereri aangemeld, maar om alle deren aan een vrolijk versierde fi ets te helpen, zijn nog vrij- ligers nodig. Belangstellenden kt innen zich aanmelden bij t van Rhijn op telefoonnummer 071-4033532 of Wil Peppe- bos op telefoonnummer 402681 6. CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417, PLV.-CHEF MARIETA KROFT, 071-5356411 rupwetering luyke van der kooi Overal in Europa duiken giftige sleutelhangers op. Het ministe rie van volksgezondheid, wel zijn en sport waarschuwde deze week voor de aanschaf van de onschuldig ogende beertjes, dolfijnen en honkbalpetjes, die kinderen gemakkelijk kapot kunnen bijten. De sleutelhan gers die doofstomme verkopers op drukke plaatsen aanbieden, bevatten een vloeistof die ge vaarlijk is voor de gezondheid. Van de verkopers staat niet vast dat zij werkelijk doofstom zijn. In België moest een kleuter die een sleutelhanger kapot had ge beten met vergiftigingsver schijnselen naar het ziekenhuis. Ook de familie Disseldorp uit Rijpwetering op vakantie in Frankrijk liet zich een sleutel hanger aansmeren, maar voor haar liep de aanschaf goed af. Terug in Rijpwetering zijn de Disseldorpen nog maar net van de schrik bekomen. ,,We waren op doorreis naar Zuid-Frank rijk", zegt moeder Ellen Dissel dorp, „toen we ergens bij Lyon besloten bij een wegrestaurant wat te eten. Een jongen van on geveer zeventien jaar ging alle tafels langs en legde een sleu telhanger neer, ook bij ons. In eerste instantie dachten mijn man en ik dat het om een aar digheidje van het restaurant ging. Toen we het bijgeleverde kaartje hadden gelezen bleek dat je de sleutelhanger kon ko pen voor twintig Franse francs (ongeveer zes gulden). Zo zou den we een bijdrage leveren voor doven en doofstommen. Wij hadden zoiets van: die jon gen heeft het ook zwaar, laten gekomen hoorden ze op het le week met dat ding in hun zak nieuws over de giftige sleutel- gelopen. Gelukkig is er niets en. hangers. „Je schrikt er dan wel mee gebeurd, maar voor het- Toen ze eenmaal thuis waren van. Die meiden hebben de he- zelfde geld gaat het kapot en dan zit je met de narigheid." Nico Disseldorp vult de woor den van zijn vrouw aan: „Je denkt iets leuks te kopen voor de kinderen en dan blijkt het achteraf gevaarlijk te zijn. Dan moet je toch wel even twee keer slikken. Gelukkig is er niets ern stigs gebeurd. Maar als je weer met zoiets wordt geconfron teerd, dan heb je daarbij je be denkingen. Ook al is dat dan misschien wél een legitieme ac tie." De Belgische politie houdt er rekening mee dat er georgani seerde criminele Poolse en Roe meense bendes achter de sleu telhangerverkoop zitten. Zij zouden 'nep' doofstommen in huren om de sleutelhangers aan de man te brengen. Als dat waar is, vinden Ellen en Nico Disseldorp dit onaanvaardbaar. Het is walgelijk om een han dicap te misbruiken om sleutel hangers te verkopen. Daar komt nog bij dat er misbruik is gemaakt van ons goede ver trouwen." De politie weet nog niet wat ze met de verkopers aanmoet. Omdat de verkoop op straat ge beurt, is het moeilijk om de da ders op te sporen. Bovendien kan de politie weinig doen. Het enige dat ze kan doen is de ver koper arresteren voor venten zonder vergunning, zoals de politie in Zandvoort onlangs deed. Mensen die een dubieuze sleutelhanger bezitten, krijgen het advies om die weg te gooien bij het klein chemish afval. Een groep bewoners in de omgeving van de Lijsterlaan blijft klagen over stankoverlast door de horeca in de straat. Het afgelopen halfjaar kwamen er bij de klachten lijn maar liefst honderd klachten binnen over stank of vuil op straat. Met name grillroom Exodus is de boos doener, volgens de klagers. Ook de nieuwe islamitische slagerij veroorzaakt overlast. Over rommel achter dat be drijf kwamen nog eens elf klachten binnen. alphen aan den run beid over de Lijsterlaan, in het saskia buitelaar tweede kwartaal zestig keer. Het aantal klachten over de horeca wordt elk kwartaal groter. De gemeente kan echter niet meer In het eerste kwartaal van dit jaar is er bijna veertig keer ge- doen. Wethouder S. Lyczak zei begin dit jaar al dat de horeca bedrijven aan alle wettelijke ei sen voldoen. „Meer klachten betekent niet dat we strengere eisen kunnen stellen", voegt hij daar nu aan toe. „We controle ren geregeld onaangekondigd of de luchtfilters worden ver vangen. Laatst hebben we weer even met een dwangsom moe ten dreigen om ze daaraan te herinneren. Maar dat gebeurt ook bij andere bedrijven. Die filters kosten 2500 tot 3000 gul den, dus ondernemers gaan daar nogal selectief mee om. Dat neemt niet weg dat ze aan de milieu-eisen moeten vol doen." Aan de andere kant legt Lyc zak een deel van het probleem bij de klagers.Als je in het cen trum woont, moet je daarvan de lusten én de lasten aanvaar den. Natuurlijk ruiken ze die geuren van geroosterd vlees echt. Maar er zijn nu eenmaal grenzen tussen wat wettelijk wel en niet is toegestaan. Als de trein langs je voordeur dendert is dat ook vervelend, maar dat moetje dulden." Hij verwacht dat de nieuwe landelijke regelgeving die in de maak is over overlast op straat, bewoners straks meer duide lijkheid geeft. „Daarin wordt de stad onderverdeeld in sectoren waar we meer of minder over last toestaan." Bij Exodus was niemand bereikbaar voor com mentaar. Niet alleen de stank op de Lijsterlaan is een bron van er gernis. De composteerfabriek Stercompost aan De Schans volgt op ruime afstand: 37 klachten kwamen er het afgelo pen halfjaar binnen. Verder meldden vijf Alphenaren dat ze last hadden van het geluid van overvliegende vliegtuigen. Het totaal aantal meldingen dat het afgelopen halfjaar via de mi- fieuklachtenlijn binnenkwam bedraagt ruim 430. Vorig jaar waren er 763 klach ten, waarvan 428 in het eerste halfjaar. Roofdieren dienen voor bontproductie Glastuinbouw,, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische; details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is.. In deze aflevering vertelt een nertisenfokker over zijn door velen veirguisde beroep. „Ik zit er niet op te wachten dat zogenoemde dierbevrijders mijn nertsen loslaten en mijn bedrijf ruïneren. Het is geen geheim dat we hier zit ten, maar ik hoef natuurlijk ook niet om problemen te vragen." foto hielco kuipers de 50.000 nertsen die er te zomer op de farm rondlo- zijn er na november nog jeuo DO over. De rest is vergast en erdor idaan van de pels, die in het itenland tot bontkraag wordt maakt. Johans vak is om- t, eden, zeker nu politiek Den ié ag zinspeelt op een fokver- isirisjd. De nertsenhouder is al 35 begaan met zijn bedrijf. En :ape ;t de dieren. „Roofdieren zijn litterend. Hun karakter boeit de eien, varkens en kippen ïdt hij maar een dode boel. or de veehandel van zijn fa lie kon hij niet warmlopen, lar toen hij kennismaakte t een nertsenfokker was hij n kocht. Hij begon een nerts- chter uderÖ i*1 de regi° en breidde langzaam uit. Nu fokt hij rlijks in een farm van ander- ve hectare zo'n 50.000 die- ivoor de bontproductie. Als acht maanden oude nertsen iet najaar een mooie winter- irpart cht hebben, wordt het groot- deel gedood. Gemiddeld •0 dieren houdt hij voor de l zodat de farm het volgende jaar weer vol zit. lan wil wel vertellen hoe hij werkt en waarom hij elke no- vembermaand zonder wroe ging doorkomt. Maar zonder zijn achternaam en woonplaats te no emen. „Een Friese collega van rne is telefonisch bedreigd nada t hij in de krant had ge staan. Ik zit er niet op te wach ten dat zogenoemde dierbevrij ders mijn nertsen loslaten en mijn bedrijf ruïneren. Het is geen geheim dat we hier zitten, ma ar ik hoef natuurlijk ook niet om problemen te vragen." Want dat zijn vak heftige reac- tie;s oproept bij anti-bontacti visten, is duidelijk. Ook hij vindt de slachtmaand de minst leuke van het jaar. „Ik houd meer van het voorjaar, als de kleine nertsen worden gebo ren. Ik ben dol op dat kleine spul, net als op mijn klein dochter van zestien maanden." Maar het doden van de dieren hoort erbij, vindt Johan. „De slacht is inherent aan alle be drijfstakken waar dieren wor den gehouden voor de produc tie." Hij begrijpt dat veel andere mensen daar anders over den ken. „Prima. Je moet van me ning kunnen verschillen", zegt Johan. Maar het stoort hem mateloos dat hij met zijn te genstanders geen dialoog kan aangaan. „Ze zijn tegen omdat ze tegen zijn. Ze hebben geen goede argumenten en weten niet eens waar ze over praten. Mensen zien beelden op tv, die dertig jaar geleden met veel vakmanschap zijn gemaakt om ons vak negatief voor te stellen. Je moet goede argumenten hebben, of anders je mond houden." Die ondeskundigheid van de tegenstanders wordt uiteinde lijk zelfs de nertsen fataal, meent Johan. „Dit voorjaar hebben dierbevrijders in Noot dorp honderden dieren losge laten. Dat waren allemaal jon gen die nog niet voor zichzelf konden zorgen. Die lagen ka pot te gaan. Wij zijn met zes man gaan helpen vangen. Dan noemen ze óns moordenaars, maar dót vind ik nu pas dieren mishandeling." De plannen van minister Brinkhorst om het fokken van nertsen te verbieden, baren hem zorgen. In 1995 haalde eenzelfde voorstel het uiteinde lijk niet. Het leidde er wel toe dat de nertshouders werden verplicht om voor 2005 de leef omstandigheden van de dieren te verbeteren, door ze grotere hokken te geven. Johan is vol gend jaar halverwege met die klus. Naar verwachting heeft hij dan twee miljoen gulden geïnvesteerd. Nu een fokver- bod instellen, zou schandalig zijn, vindt hij. „Eerst leggen ze ons verbouwingen en investe ringen op en nu willen ze ons weghebben. Zo werkt het na tuurlijk niet." Toch kan het in de politiek wel degelijk zo gaan, vreest Johan. „We zijn maar een kleine be roepsgroep. Als de Tweede Ka mer met de vuist op tafel slaat en zegt: oké, nu is het afgelo pen met die nertsen, daar heb ben we 300 miljoen voor over, dan kopen ze ons zo uit." Dat zou hem enorm aan zijn hart gaan. „Natuurlijk, je staat achter je vak. Want ik weet dat de verhalen niet waar zijn. En mijn neef van 28 die de zaak wil overnemen heeft slapeloze nachten." Het dreigende fok- verbod bracht een collega van Johan in 1995 zelfs tot zelf moord. Pissig „We staan best open voor ver beteringen", zegt Johan. Als deskundigen concluderen dat de hokken groter moeten en we later moeten spenen, doen we dat. In Nederland zijn on dertussen de strengste regels voor het dierenwelzijn. Maar ik word pissig van die dierbevrij ders die de fatsoensnormen overschrijden. En ze weten het, want ze maken zich niet be kend als ze weer duizenden nertsen hebben vrijgelaten. Brinkhorst zegt dat we de dia loog moeten aangaan met de tegenstanders. Maar dat kan niet. Toen we een plan van aanpak gingen maken voor verbeteringen, hebben we ze 101 keer uitgenodigd. Dan zie je ze nooit." SASKIA BUITELAAR alphen aan den run Nu de bouw van het nieuwe stadshart begint, verandert tij delijk de verkeeissituatie van verschillende toegangswegen naar het centrum van Alphen aan den Rijn. Vanaf 16 augustus is het Sint Jorisplein voor auto verkeer onbereikbaar. Daar be ginnen dan de werkzaamheden aan het nieuwe stadhuis. Zowel de Stevinstraat als de De Smethstraat worden vanaf het burgemeester Visserpark éénrichtingsverkeer. Fietsers en bromfietsers kunnen er nog wel twee kanten op rijden. Verkeer vanaf de nieuwe rotonde kan via de Sint Jorisstraat achter het stadskantoor langs richting het postkantoor en de naastgelegen parkeerplaats. Die straat is en blijft éénrichtingsverkeer. Evenals de Castellumstraat vóór het stadskantoor. Alleen bouwverkeer mag daar twee richtingen op rijden, zodat dat niet door de woonstraten hoeft te gaan. De meeste verkeers maatregelen blijven naar ver wachting 2,5 jaar van kracht. den haag/alphen aan den run Giga Handelsonderneming bv uit Alphen aan den Rijn moet het gebruik van de domein naam Kras-stervakanties op in ternet staken. Voor elke dag dat Giga deze aanduiding blijft ge bruiken moet het bedrijf een dwangsom van 10.000 gulden betalen. Dit heeft de vice-presi dent van de Haagse rechtbank mr. J.W. du Pon bepaald in een door Kras Reizen bv uit Am- merzoden aangespannen kort KATWUK/NOORDWUK PETER BLOK Het aantal badgasten dat de grote parkeerterreinen in de Katwijkse Noord- en Zuiddui nen en de Koningin Astrid Bou levard en het Wantveld in Noordwijk voor een camping aanziet, is ook dit jaar weer re latief groot. Maar van boze op zet is bij de, doorgaans buiten landse, toeristen 'absoluut geen sprake'. Dat zegt politiewoord voerster Eva Meijerink. De kampeerders houden zich dit jaar redelijk aan de regels. Daarmee blijft zowel Katwijk als Noordwijk verschoond van 'Zeeuwse toestanden'. In Zee land is deze zomer namelijk een enorme wildgroei aan be wuste illegale kampeerders ont staan. De Zeeuwse politie ont breekt zowel man- als daad kracht om het fenomeen 'wild- kamperen' aan te pakken. Volgens Meijerink vertrekken in Katwijk en Noordwijk verre Alphens bedrijf zit reisbureau dwars geding. Volgens de rechter is er sprake van merkinbreuk. Kras Reizen heeft op internet een domein onder de naam Kras- stervakanties. Door de vrijwel identieke aanduiding wordt het voor klanten onmogelijk onder dit domein informatie over rei zen te raadplegen. Volgens de advocate van Kras Reizen, me vrouw mr. C. Hakkennes-de Bruijn, is Giga Handelsonder neming gevestigd in hetzelfde pand als Peter Langhout reizen in Alphen aan den Rijn. weg de meeste badgasten naar de dichtstbijzijnde camping als de politie hen op de plaatselijke verboden van wildkamperen wijst. De meeste campings in regio hebben, zelfs hu het hoogseizoen is aangebroken, overigens nog steeds plaats. „De meeste overtreders zijn meestal onbekend met de Ne derlandse regelgeving op kam- peergebied", geeft de politie- voorlichtster als belangrijkste oorzaak van hun tijdelijke, ille gale standplaats aan. „Daarom krijgen ze van ons eerst tekst en uitleg én vervolgens een door verwijzing naar één van de na burige campings. Slechts een enkeling stribbelt daarna nog tegen. Die krijgt, als hij zijn ille gale standplaats weigert te ver laten, in de vorm van een pro ces-verbaal de rekening gepre senteerd. Maar ons beleid is er in de eerste plaats op gericht om de overtreders te informe- Simone (links) en Suzanne Disseldorp tonen nog één keer het giftige beertje voor ze het bij het chemisch afvallen gooien. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17