Plan voor Koudenhoorn in de maak Rood-, medium en bruin bakken onnefactor3 Regio ïiderdorper introduceert 'piaskartonnetje' 'Om tien voor negen stond -ie er nog' ^sintratuin chef erna straatsma, 071-5356437,plv.-chef judy nihof, 071-5356416 leekpartij tijdens paardenmarkt oRSCHOTENTijdens de paardenmarkt in Voorschoten is gis- ravond een 19-jarige Voorschotenaar in de zij gestoken. De an liep rond half twaalf op twee agenten af die op de hoek van Bloklaan en de Voorstraat stonden. Hij liet hun de steek ind zien, waarop hij met de politie terugging naar de plek iar hij was aangevallen. Daar bevond zich nog de dader, een ineens 19-jarige Voorschotenaar, die door de politie werd ■rgebracht naar het bureau in Leiden. Het slachtoffer werd 1 handeld in het ziekenhuis. Wat de aanleiding voor de steek- irtij was, is nog niet bekend. oete voor twee mishandelingen si t haag/wassenaar Voor twee mishandelingen tijdens uit- ansavonden is een 25-jarige Wassenaarder door de Haagse ilitierechter J. Keltjens veroordeeld tot een boete van zeshon- rd gulden. De straf is gelijk aan de eis van officier van justitie, evrouw mr. A. Rijsdorp. Tijdens een carnavalsfeest in de voet- lkantine op 21 februari vorig jaar haalde de Wassenaarder uit ar een man, die een glas kapot had laten vallen en dit niet 1de opruimen. Het slachtoffer liep een gescheurde wenk- auw op. Enkele maanden later was het opnieuw raak. Door n trap van achteren liep een cafébezoeker een forse kneuzing n de rechterknieholte op. Justitie had de Wassenaarder reeds i schikkingsvoorstel van zeshonderd gulden gedaan. De man de zaak voorkomen omdat hij zijn woordje wilde doen. I'at ik heb gedaan is niet correct, maar wat zij hebben gedaan niet", aldus de Wassenaarder. Presentatie ruwe schetsen' in september B en W van Warmond hopen in september met de eerste 'ruwe schetsen' te komen voor een verdere ontwikkeling van recreatie-eiland Koudenhoorn. Daarbij gaat het on der meer over de mogelijke uitbreiding van aanlegplaat sen voor bootjes, waaraan in de gemeente grote behoef te is. De gemeente wil voorts bekijken of het haalbaar is om het gebied te verbinden met de Hofpolder. warmond erna straatsma De startnotitie die in september aan de orde komt is voor een deel gebaseerd op de uitkom sten van een thema-avond die Progressief Warmond in mei van dit jaar hield. Daarnaast is de gemeentelijke werkgroep re creatie bezig met het bedenken van plannetjes voor intensive ring van het gebruik van Kou denhoorn. „Het zal voorlopig alleen nog gaan om gedach- tenspinsels die we hebben", zegt WD-wethouder K. van den Aardweg (recreatie). „Het gaat nog niet om plannen die een vaste vorm hebben aangeno men." Een van de belangrijkste struikelblokken bij een verdere ontwikkeling van Koudenhoorn is de beperkte bereikbaarheid van het eiland. Nu is het gebied alleen toegankelijk voor fietsers en voetgangers, via een smalle, onbeweegbare brug bij de Ge meentehaven. „Een van de plannetjes waar we het dus ook over hebben is de bouw van een andere brug zegt Van den Aardweg. Veel belangstel lenden die wel iets willen beg- ginnen op Koudenhoorn stellen de bereikbaarheid per auto als voorwaarde voor vestiging op het eiland. Zoals bijvoorbeeld zeilschool Het Vossenhol, die graag wil verhuizen naar Kou denhoorn. Deze zeilschool maakt nu gebruik van een ter rein van een veehouder in de Hellegatspolder. Van den Aardweg hoopt dat de verdere ontwikkeling van Koudenhoorn gekoppeld kan worden aan kleinschalige voor zieningen in een deel van de Hofpolder. Eerder dit jaar zag de gemeente af van aankoop van dit gebied, omdat uit on derzoek is gebleken dat er van de provincie niet al te veel mag in dit gebied. De provincie wil de Hofpolder zoveel mogelijk groen houden. „Een groot thee huis in de Hofjpolder bouwen, mag niet, maar een fiets- of wandelpad is wel mogelijk", al dus de wethouder. „Als we nou op Koudenhoorn het een en ander gaan doen kun je dat misschien verbinden met acti viteiten in de Hofpolder. Wel licht dat het een ander met el kaar is te combineren. Dat moeten we onderzoeken." De Warmonders N. Ouwe hand en Dick Faas hoopten lange tijd dat de gemeente een gedeelte van de Hofpolder, waarop zij een optie hebben, zou opkopen om het gebied ge schikt te maken voor recreatie. Nu Warmond daarvan afziet heeft Ouwehand niet zoveel be langstelling meer om gezamen lijk plannen te bedenken. Wel is het tweetal nog steeds van plan iets met het gebied te doen. „Ik heb mijn buik vol van de ge meente", zegt Ouwehand. „Ik geloof niet dat het voor ons nog zin heeft om met de gemeente nog verder over de ontwikke ling van het gebied te praten nu ze afziet van aankoop. Dat hele idee om samen met de ge meente daar iets te gaan doen is mislukt. Nu gaan wij zelf ver der. Want ik blijf erbij dat het een perfecte locatie is om iets te ontwikkelen." 2nd plassen dankzij Venezolaanse uitx'inding 1dorp maarten dessing ireen aan wie Rob Vaneveld het product vertelt, schiet e lach. Hij begrijpt dat wel. kartonnetje waarmee een iw staand kan plassen, dat idiek. „Het is natuurlijk een erwerp waar je heel lollig kunt doen, maar ik wil er een volwassen manier mee Ik ben er heilig van gd dat het voor een perfect is", zegt de Lei- rper die de in Venezuela ichte 'piss-protector' in Ne- d wü introduceren. „Ne ig procent van de vrouwen [het hebben geprobeerd is lusiast." werkt eenvoudig. De iw plaatst de kartonnen hter tussen haar benen en urine stroomt er met een ig straaltje aan de andere uit. Zo kan ze even makke- üs een man zich snel tegen boom van haar nood ver in. „Psychologisch kan dat een vrouw bevrijdend wer- et enige overdrijving stelt lat hij de vrouw verlost van aatste taboe van de twintig- ieuw: een vrouw gaat niet g buitenshuis naar het toi- Er is al voorgesteld om het bij benzinestations of ca- :|n automaten te verkopen, alle plekken buitenshuis een vrouw het gebruiken, ook op trektochten of tij- i evenementen als de Leid- se Jazzweek, de EICid-week en Drie Oktober. Als er al toiletten in de buurt zijn, zijn ze vaak smerig. „Vrouwen hoeven hier mee niet meer moeilijk boven een wc te hangen, waarbij ze dan vaak morsen en de urine langs de benen loopt." Ook in ziekenhuizen en ver zorgingstehuizen ziet Vaneveld de gebruiksmogelijkheden goed voor zich. „Een ziekenverzorger aan wie ik het ding had meege geven, zat in een vliegtuig met een patiënt. Die lag op een stretcher en moest liggend plassen. Normaal wordt zij dan gecatheteriseerd: er gaat een slangetje de piasbuis in. Dat wordt een enorme rotzooi. Maar met dit ding ging het in een perfect straaltje het panne tje in." De Leiderdorper kwam in Ve nezuela in aanraking met de 'staandplasser'. Hij moet voor zijn werk voor Fokker, en te genwoordig* AAR, vaak in de hoofdstad Caracas zijn. Daar zag hij veel vrouwen het gebrui ken. Onmiddellijk dacht hij: dat is ook in Europa handig. Via via kwam hij in contact met de pa tenthouder die het ding in 1991 in Venezuela op de markt bracht onder de naam "piss- protector'. Toen hij van hem toestemming kreeg om het naar Nederland te brengen, kon hij aan de slag. Voor het in de winkel ligt moet er nog wel veel gebeuren. Een naam verzinnen bijvoor beeld, want 'piss-protector' vindt Vaneveld niets. „Nee, het is niet zo vrouwvriendelijk. En mijn vrouw vond dat woord piss ook niet zo fraai. Dus toen zijn we eens wat gaan filosofe ren over een andere naam. Ik heb gedacht aan Uropis of Uro- fun. Als je het dan op z'n Engels uitspreekt, heb je ook een asso ciaties met Europa. Of Uropee. Daar zit de 'p' van plassen in." En de prijs. "We denken aan ongeveer drie gulden voor een doosje van vijf stuks." Momen teel is Vaneveld nog druk bezig om de kartonnen trechter te testen. Gebruikerservaring ver zamelen, noemt hij het zelf. Collega's van zijn vrouw namen het mee naar de Vierdaagse. Graag wil hij het piaskarton netje bij een van de grote Leid- se evenementen inzetten. „Ik heb de organisatie van de El Cidweek benaderd. Ook om een prijsvraag uit te schrijven om een naam te bedenken. Maar ik heb er niets meer van gehoord." En dan: een distribu teur vinden, het verspreiden en reclame maken. Ideeën heeft Vaneveld al. „Je kan een man- nenurinoir filmen met daartus sen één vrouw. Maar dat moe ten we allemaal nog zien. Ik werk nu samen met een Vene- zolaafls bureau dat het product kent en nu brainstormt met mij en Joost Morsink, met ik wie sa men het product promoot. Hij zit in Venezuela, ik hier. „In de Verenigde Staten wordt het Medewerkers afgebrand strandpaviljoen houden moed product onder de naam Uri-Mate momenteel met mil joenen exemplaren tegelijk ge- importeerd." Vaneveld denkt dat dat het bij de meiden van tegenwoor- plaskartonnetje in Europa ook dig." Kortebaandraverij in Voorschoten rschoten jan preenen :e pet, waaronder de ma- [vandaan komen, grote snor len paardenstaart. Daaron- en daartussen zit het hoofd Toon Beek. Een 61-jarige rdenaar. Expert op het ge- van paardenkoersen. En vooral van kortebanen. Al 111 iar. Hij loopt ze allemaal af. ook die in Voorschoten. „Ik hier vroeger nog in dienst gen. In het opleidingskamp de marine." kent dus de weg en heeft tegisch positie gekozen on een boom. In de schaduw, ijl zo'n 3.500 andere lief- bers meestal zonder petje 5 de Prins Bernhardlaan -, medium- en bruin bak- Vandaag gaat het om het kampioenschap lebaan, maar het deelne- sveld is daaraan niet aange- Het is een zwak veld", stateert Toon somber. „Wat Ijij Jantje?" Jantje is het vol- met hem eens. „Het is een ,ers engeraapt zootje. Voor het liek is het een grabbelton, grote loterij met veel onbe- de paarden." Rob de Vlieger (rechts) met Cranway ii in Voorschoten uiteindelijk vierde. De toeschouwers, van wie ve len voor het eerst wedden, ma ken daar geen punt van. Ze zor- Brerig de zomer in uw tuin met de zonnebloem, ofwel Helianthus 'Pacino'. Met een hoogte van 35-40 cm lachen ze de zon toe. Bloeien met meerdere grote bloemen. 4.95 per stuk, 3 voor VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS gen voor een recordomzet van 50.460 gulden. Vijf jaar geleden was dat nog maar 31 mille. Het Comité Paardensport Voor schoten, dat 75 jaar bestaat, voelt zich jonger dan ooit. Ze ker de 76-jarige secretaris Jan Waaijer, die deze dag ook voor zitter is. „Dit is toch fantas tisch." Toon en Jantje hebben er zich inmiddels volledig op inge steld dat het letterlijk een ein deloze dag gaat worden. Jantje: „Het wordt een latertje." Toon corrigeert hem onmiddellijk: „Dat zal best wel, maar jij moet niet klagen. Jij woont hier in de buurt. In Haarlem. Als ze jou in de lucht gooien, ben je thuis." Laat wordt het inderdaad. Kortebaan is een verwarrend begrip voor een draverij die om kwart voor twee begint en pas om half acht in Third Man met Huib van den Heuvel de natio nale kampioen krijgt. Vóór Su per Leo met de onttroonde kampioen Ruud Pools, Kim van Leeuwen met Frank Crebas en Granway met Rob de Vlieger op de sulky. Het overwerk wordt onder meer veroorzaakt door een meisje dat tijdens de finale naast de baan zo ongelukkig ten val komt dat er een ambu lance aan te pas moet komen. Omdat er naast het parcours geen ruimte meer is, moet de koers worden stilgelegd om de ziekenwagen buiten mededin ging te laten opdraven. De vertraging ontstaat echter vooral door de vele kampritten, de beslissende lopen die nodig zijn als twee paarden in een on derling duel allebei een keer hebben gewonnen. Toon: „Dat zat er dik in. Er zijn zoveel on bekende paarden. Je weet echt niet hoe het afloopt." Hij loopt de deelnemerslijst Jarigs: „Dat is een nieuw paard, dat paard heeft nog nooit een korte baan gelopen, dat heb ik nog niet eerder gezien." Zo gaat hij nog even door. „Echt, het kan hier alle kanten op." In zekere zin is dat de 'schuld' van de organisatie. Om voldoende paarden te lokken, is het prijzengeld opgeschroefd wassenaar connie van uffelen Een grote stapel verbrand hout, een geblakerd buitenbarretje en wat windschermen. Dat is alles wat rest van wat ooit het Was- senaarse strandpaviljoen De Golfslag was. „Dinsdagavond tien voor negen stond-ie er nog, om vijf over negen was-ie weg. Als de wind er niet was geweest, had het merendeel er nog ge staan." Ed van der Marei, zoon van de eigenaar, kan het bijna niet geloven. Samen met zijn zus Irma wacht hij woensdag bij de geblakerde resten van het paviljoen aan de Wassenaarse Slag op de verzekeringsman die de schade komt opnemen. Daarna mogen ze beginnen met het opruimen van de puin hoop. Ed verwacht dat het paviljoen wel weer wordt opgebouwd. „We gaan gewoon verder. We geven niet op." De plaats waar het paviljoen heeft gestaan is zorgvaildig afgezet met rood-wit lint. Badgasten schuifelen lang zaam voorbij en kijken zwij gend naar de gesmolten rode strandstoeltjes. Aan de achter kant ligt een aantal gasflessen die de avond ervoor in de haast zijn weggesleept. Even verder op staat een stapel gesmolten kratjes frisdrank. Af en toe komt er een goede bekende van de familie Van der Marei langs, om te informeren hoe het met hun vader is. Hij ligt nog op de intensive care in het Bronovo Ziekenhuis en moet daar waarschijnlijk nog een paar dagen blijven. Zijn partner is vandaag op pad om nieuwe kleding te kopen. Van der Marei woonde achterin het paviljoen. Hij hoorde dinsdagavond wat sissen en is gaan kijken bij de gasflessen. Er zat waarschijnlijk een scheur in een slang. „Onze baas heeft nog geprobeerd de gasfles uit te draaien, maar een gaswolk ging via het raam de keuken in", vertelt paviljoen- medewerker Mark Schade. „Wij hebben gauw de brandblusser gepakt en geprobeerd te blus sen. Kijk, daar ligt mijn brom mer", zegt hij, wijzend op een verbrand frame. „Dadelijk ko men er nog experts van De Ne derlandse Bank, die schijnen te kunnen achterhalen hoeveel geld er zat in een gesmolten plastic fles met muntjes." Even verderop staan nog een kapotte jeep en een auto. Een van de raampjes is gesprongen, een ander is ingeslagen om de auto in zijn vrij te kunnen zet ten en weg te duwen. Volgens zoon Ed bestond het paviljoen al 71 jaar. „Het is be gonnen met het verkopen van een paar flesjes frisdrank vanaf een zeiltje. Dan maak je iets van hout en heb je ineens een pavil joen..." In al die jaren is de brand niet de eerste ramp die De Golfslag treft. Een grote storm vaagde het paviljoen in de jaren zestig weg. Nu, juist in het hoogseizoen, zijn alleen de strandstoelen die in gebruik waren en het buitenbarretje nog over. Rob Vaneveld met de Venezolaanse uitvinding, foto henk bouwman snel geaccepteerd zal worden. Mischien nog wel sneller dan Amerika. „Wij zijn vrijer dan Amerikanen. En het past tot 13.500 gulden. De hoofd prijs bestaat uit 7.500 gulden, een volledig paardentuig, een gouden zweep en een kunst voorwerp: een sulky met pikeur en paard. Iedere deelnemer krijgt bovendien een startpre mie van honderd gulden en een wollen sierdeken. Waaijer: „We wilden in dit jubileumjaar per se 28 deelnemers hebben. Vorig jaar hadden we de dag vóór de draverij pas zeventien paarden. We hebben toen overal naar toe moeten bellen. Met hobben en tobben hebben we er nog vier bij gekregen." Bevangen door de goud koorts meldden zich dit keer 41 paarden, waardoor moest wor den geloot. Althans, door. de paarden die dit seizoen al veel hebben gelopen. Nieuwkomers kregen een voorkeursbehande ling en werden meteen toegela ten. Enkele favorieten vielen daardoor af, waaronder enkele paarden van Jan van Dooye- weerd en Ido Baldwin, met de pas 18-jarige leerlingpikeur Lindsey Pegram uit Schevenin- gen de winnaar vorige week in Stompwijk. „Ik was gevraagd om me ook in Voorschoten in te schrijven met Ido Baldwin, maar ik ben verdorie uitgeloot. Al die Peppi en Kokkipaarden mogen wèl meedoen." Beek laat haar prompt een Toontje lager zingen. „Dat ze vorige week in Stompwijk heeft gewonnen, dat is gespeeld. Ze reed daar in de finale tegen Cees Imming met een paard van Imming, terwijl die zelf met een paard van een ander deel nam. Wie denk je dan dat er wint? Nou dan. Natuurlijk was het beter geweest als Ido Bald win hier ook had kunnen lopen. Net als een heleboel anderen. Dat kun je de mensen hier in Voorschoten niet kwalijk ne men. Het zijn die verdomde re glementen van de Nederlandse Draf en Rensport." Intussen zorgt Super Leo er niet voor dat Toon Super wordt. Het paard wordt afgetroefd door Third Man, waardoor Huib van den Heuvel er zo mogelijk nog war mer bij komt te zitten. 5Leidsch DagbladAKCIlIliVlïN ANNO 1899 Zaterdag 29 Juli LEIDEN - Uit de Gemeenteraad. Uit de ingekomen stukken was een missive van den Commissaris der Koningin, houdende ken nisgeving, dat den burgemeester vergunning is verleend zich gedurende de maand Augustus buiten de gemeente te begeven. Aan het einde gaf de Voorzitter inlichtingen omtrent den toestand in de Haarlemmerstraat des Zaterdagsavonds, ten gevolge van het plaatsnemen van allerlei wagens met koopwa ren, waarover door de bewoners talrijke klach ten waren geuit. Uit die mededeeling bleek, dat, nu de zaak is onderzocht, er maatregelen zijn genomen, waarmede de belanghebbenden zich tevreden hebben verklaard. Bij wijze van proef is bedoelden kooplieden vergunning ver leend om voortaan met hun wagens stil te staan, de eene week aan de eene zijde, de an dere week aan de andere zijde van de straat, met zulk een tusschenruimte, dat het open baar verkeer niet worde belemmerd. Of voor bedoelde wagens, nu zij een vaste plaats inne men, ook staangeld moet worden gevraagd zal nader worden overwogen. ANNO 1974 Dinsdag 30 juli OEGSTGEEST - De vakantleadtivltelten voor de jeugd zijn begonnen. Een van de onderdelen was het volksdansen. foto archief leidsch dagblad LEIDEN - Huiseigenaar J. Stipdonkvan het pand Steenschuur 7 heeft gisteren drie Marok kaanse huurders op straat gezet. Toen zij tus sen een uur en half drie aan het wandelen wa ren, sleepte hij hun bezittingen naar buiten en spijkerde hij vervolgens de deur aan de zijkant van het pand dicht. Na het voorval, konden de overige buitenlandse huurders slechts via de ingang aan de voorzijde naar binnen, waarbij ze bij de huiseigenaar moesten aankloppen. Hun werd verboden bezoek te ontvangen op hun kamers. Toen een Leidenaar met de bui tenlanders mee naar binnen wilde werd hij door de huiseigenaar tegengehouden. Er volg de een kleine strubbeling waarbij de trui van de Leidenaar kapot werd gescheurd en Stip- donk op de grond belandde. De huiseigenaar heeft inmiddels bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. De drie op straat gezette Marokkanen zijn nu tijdelijk ondergebracht in de pandjes aan de Groenesteeg, die in beheer zijn bij de Stichting Migrantencentra. Ze zul len daar in elk geval blijven zolang het proces duurt dat enkele maanden geleden door de buitenlandse huurders van Steenschuur 7 te gen Stipdonk werd aangespannen. Nadien zal bekeken moeten worden of ze weer naar hun oude kamers zullen kunnen terugkeren. LEIDEN - De vijftienjarige Aart de Jong heeft de smaak te pakken. Won de kasteleinszoon uit Weteringbrug (nabij Oude Wetering) tien da gen geleden voor eigen publiek voor het eerst in zijn carrière een grote wedstrijd, op dit mo ment heeft hij reeds vier zeges geboekt. Verle den week zondag won hij in Langendijk, afge lopen donderdag eindigde hij als eerste in Wa teringen en ditmaal is hij de sterkste gebleken in Barendrecht. De Swiftrenner wist halfkoers met de kampioen van Zuid-Holland, Martin Huizinga, te ontsnappen en een riante voor sprong op te bouwen. Zes kilometer voor het einde wist De Jong zijn medevluchter te los sen, waardoor hij onbedreigd won. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veerden dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar helLeidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82, U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15