Kerk Samenleving 'Joodse en niet-joodse burgers zijn vreemden voor elkaar gebleven' DONDERDAG 29 JULI 1999 VANDAAG 29 De heilige Martha was de oudere zus van Maria en vooral bekend als zus van Lazarus, de man die door Jezus uit de dood werd opgewekt. Haar naam is nauw verbonden met dit verhaal, maar ook met een reprimande die ze ooit van Jezus kreeg omdat ze haar zusje Maria, die naar Jezus aan het luisteren was, verweet dat ze niet meehielp met het huishoudelijke werk. Martha is daarom ook patroonheilige van de dienstboden. Na de dood van Jezus vertrok ze naar verluidt met Lazarus en Maria naar Frankrijk, versloeg een verschrikkelijke draak door hem met wijwater te besprenkelen en stichtte een ge meenschap van liefdadige vrouwen. Haar feestdag is 29 ju li. Boeddha-beelden in de was Bangkok Een medewerkster van een winkel in Bangkok zet de Boeddha-beelden voor de winkel nog eens extra in de was. Gis teren werd de Boeddhistische feestdag Asalha gevierd. Na deze feestdag begint voor sommige Boeddhisten een drie maanden durende periode van bezinning. Gedurende deze periode stop pen Boeddistische monniken onder meer met reizen om zich terug te trekken in de tempels. foto ap Amerikaanse bisschop afgetreden Vaticaanstad/Santa Rosa De 57-jarige rooms-katholieke bis schop van Santa Rosa in Califomië, George P. Ziemann, is afge treden na door een priester van seksueel misbruik te zijn be schuldigd. De bisschop spreekt de beschuldigingen tegen. Het Vaticaan maakte het aftreden bekend met een verwijzing naar canon 401 lid 2 van het kerkelijk wetboek. Daarin wordt gezegd dat een bisschop „die wegens een zwakke gezondheid of een andere ernstige reden minder goed in staat is zijn ambt te ver vullen, dringend wordt verzocht ontslag uit zijn ambt aan te bieden". Paus Johannes Paulus II heeft de ontslagaanvrage ge accepteerd. Ziemann, die sinds 1992 het Califomische bisdom leidt, besloot af te treden „omwille van het welzijn van het bis dom". Mogelijk millenniumprobleem sabbat Jeruzalem De ultra-orthodoxe Shaspartij in Israël wil onderzoe ken of het millenniumprobleem het 'breken' van de sabbat rechtvaardigt. Volgens minister Suissa van Infrastructuur moe ten er wellicht speciale werkvergunningen worden uitgevaar digd om mensen op 1 januari 2000 eventuele rampen te kunnen laten bestrijden. De eerste dag van het nieuwe millennium valt op een zaterdag, wanneer joden in Israël bij wet niet mogen werken. Het jodendom verplicht zijn aanhangers echter de sab bat te breken als hierdoor mensenlevens kunnen worden gered. De minister stelt voor om bij wijze van uitzondering werkver gunningen te verlenen voor ziekenhuizen, veiligheidsdiensten en elektriciteitsbedrijven. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERKEN Per 1 augustus 1999 met emeritaat: (vervroegd, wegens ge zondheidsredenen), J.J. Roodsant te Woubrugge. Per 1 augustus 1999 eervol ontheven uit het ambt: dr. M. Barnard te Leiden wegens benoeming tot docent praktische theologie aan het Evangelisch-Luthers Seminarium. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaar gesteld: Mw. J.D. Dekker, Johanna van Buren- laan 199, 7602 TS Almelo; mw. B.B. Overdijk, Eerste Ooster parkstraat 156 F, 1091 HJ Amsterdam; H. Snoek, Prinses Beatrixlaan 51, 3554 JH Utrecht. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Streekgemeente Mid-Fryslan, Mw. E. Rijk mans te Zwaagwesteinde, die dit beroep heeft aangenomen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Finland: Wolkenvelden en in het noorden een enkele bui. Vrijdag droog en af en toe zon. Middagtempera- tuur van 15 graden in het noor den tot 20 in het zuiden. Noorwegen: Wolkenvelden en in het noorden vooral donderdag enkele buien. In het zuiden zonnig, maar langs de zuidwestkust hardnekkige wol kenvelden. Maxima van 12 gra den in het noorden tot 28 bij Os lo. Zweden: Zonnig maar in het noorden voor al donderdag nog wolkenvelden. Droog. Maxima van 17 graden in het noorden tot 28 plaatselijk in het zuiden. Denemarken: Zonnig maar in het noordwesten kans op laaghangende bewolking. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Zonnig, maar in het oosten van Schotland hardnekkige wolken velden. Ook in Ierland geleidelijk wat meer bewolking, maar waar schijnlijk droog. Maxima rond 24 graden, in bewolkingsgebieden en aan sommige kusten minder warm. België en Luxemburg: Zonnig bij maxima van ongeveer 26 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel zon maar in de meest zuide lijk gelegen departementen vooral donderdag wat meer bewolking en kans op een onweersbui. Maxi ma tussen 26 en 30 graden. Portugal: Zonnig maar langs de westkust ten noorden van Lissabon moge- REDACTIE AAD RIETVELD. 07]. Ignatz Bubis kijkt verbitterd terug hamburg epd Ignatz Bubis, sinds 1992 voorzitter van de koepelorganisatie van Duitse Joden, kijkt verbitterd terug. Joodse en niet- joodse burgers zijn vreemden voor el kaar gebleven. „In die zeven jaar heb ik niets of bijna niets voor elkaar ge kregen", zegt Bubis in een vraagge sprek met het weekblad Stern. Hij had zich ten doel gesteld dat niet-joodse en joodse medeburgers el kaar niet langer zouden 'uitsluiten' en dat de mensen 'anders met elkaar zou den omgaan'. Maar er is in dit opzicht weinig veranderd. „De meeste mensen hebben niet eens begrepen waar het mij om te doen was." „Ik lijk steeds meer op mijn voor ganger Heinz Galinski, ook in de ver bittering", zegt de voorzitter van de centrale raad van Duitse joden. Bubis blijft Duits staatsburger, zolang hij kan instemmen met de grondwet. Maar hij wil in Israël worden begraven. „Ik wil niet dat mijn graf wordt opgeblazen zoals met dat van Galinski is gebeurd.' Eind vorig jaar is er tweemaal met springstof een aanslag gepleegd op het graf van oud-voorzitter Galinski, die in 1992 overleed. Minister Otto Schily van Binnenlandse Zaken sprak na de tweede keer van 'bekrompen antise mitische haat' die achter de aanslagen zat. Bubis ervoer de aanslag 'als tegen mijzelf gericht'. In het Stem-interview verwijt hij de politici te weinig te heb ben gedaan om het historisch besef van de Duitsers aan te scherpen. Ten tijde van de Duitse eenwording had hij tevergeefs geprobeerd de tijd van het nationaal-socialisme in het hereni gingsverdrag of in de grondwet te ver ankeren, al was het maar in de pre ambule. De bevolking voelt zich j zen niet verantwoordelijk voor, witz. „Elke Duitser heeft iets me hoven, Goethe of Schiller, ma r mand met Himmler." De 72-jarige Bubis weet nog hij zich in januari herkiesbaar i len. „Als iemand met brede si de joodse gemeenschap zich zal ik zijn of haar kandidatuur de weg staan." Kerkgeschiedenis1 Dat de hervormde gemeente in Oude Wetering, die op 5 december 1655 werd gesticht, in 1691 een eigen kerkgebouw kon betrekken dankte zij vooral aan de predikant Jaco bus van Damast. Die kwam in 1671 naar het dorp en reisde in de jaren daarna stad en land af om geld in te zamelen en ervoor te zorgen dat zijn gemeente een echte kerk kreeg. Tot 1991 kerkten de hervormden van Oude Wete ring in een schoolgebouw. Het eerste orgel van de kerk, gebouwd door Gouwenaar N. Stans, werd op 17 februari 1785 in gebruik genomen. Or gelbouwer J. Beekes uit Delft restaureerde het in 1843. Maar van instrument van Stans is nu alleen nog het front over. De firma van Leeu wen uit Leiderdorp bouwde daarachter in 1938 een nieuw orgel. De preekstoel is van rond 1700. De ruim driehonderd jaar ou de kerk aan de Kerkstraat kreeg pas in 1843 zijn huidige T-vorm. Toen werd het ge bouw, net als het orgel, uitge breid. Nog weer tien jaar later werd er een pastorie bij ge bouwd. Dat is al sinds 1981 niet meer de domineeswo ning. De te groot geworden pastorie werd in dat jaar ver huurd aan jeugdzorginstelling Pro Juventute en later aan een architectenbureau. De hervormde kerk werd in de jaren 1960 en 1961 voor een bedrag van 57.000 gulden gerestaureerd. In 1972 werd het gebouw op de monumen tenlijst geplaatst. Het orgel van de kerk prijkte precies twintig jaar op de lijst van beschermde rijksmonu menten. In 1972 kreeg het die status, in 1992 schrapte de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg het instrument weer van de lijst, tot groot verdriet van de kerkvoogdij. Door alle uitbreidingen en verbouwingen was het orgel, vond de deskundige van de dienst, een 'samengeraapt zootje' geworden. Achter de kerk werd in 1996 een nieuwe constitorie ge bouwd, in de stijl van de rest van het gebouw. In de kerk is een gedenkraam te vinden voor dominee A. Knottnerus, die van 1948 tot 1963 in Oude Wetering stond. lijk enkele wolkenvelden. Maxima van 22 graden bij Porto tot 35 in het zuidoosten. Madeira: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 gra den. Spanje: Veel zon maar in de Pyreneeen aanhoudende kans op een on weersbui. Vrijdag langs de Golf van Biskaje enkele wolkenvelden en mogelijk wat regen. Maxima van 22 graden aan de Golf van Biskaje tot circa 33 in het bin nenland. Canarische Eilanden: Vooral aan de zuidkant van de ei landen zonnig. Maxima tussen 25 en 30 graden en plaatselijk veel wind. Marokko: Westkust: plaatselijk laaghangen de bewolking. Verder veel zon bij maxima tussen 24 en 28 graden. Tunesië: Zonnig bij maxima van 30 graden aan de noordkust tot 43 in het ui terste zuiden. Zuid-Frankrijk: Geleidelijk meer zon maar vooral in de bergen aanhoudende kans op een regen- of onweersbui. Maxima tussen 26 en 31 graden. Mallorca en Ibiza: Veel zon bij maxima van 30 gra den. Italië: Zonnige perioden maar vooral donderdag ook enkele regen- en onweersbuien. Middagtempera tuur tussen 26 en 31 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden maar vooral op Corsica ook kans op een onweersbui. Maxima tussen 27 en 31 graden. Malta: Droog en veel zon bij maxima van VRIJDAG 30 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.59 Zon onder 21.33 Maan op 22.40 Maan onder07.58 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.45 18.11 05.18 17.44 Laag 01.36 13.44 01.17 13.25 bewolkt onweer warmtefront SÜÜ regen sneeuw V koufront Mk opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -1°0°- hect0 pasca| KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres. Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023— 5317 33*|® 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071-5356230 RUBRIEKSADVERTENTIEÉerl Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot P 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ven ?nl het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bin worden verzonden geldt een toeslag' aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezen, slej hebben of blind zijn (of een andere| leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit het Leij Dagblad op geluidscassette beschikt informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuu eb ongeveer 31 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon maar in de bergen in het noorden kans op een regen- of onweersbui. Maxima aan zee rond 30 graden, landinwaarts cir ca 35. Vrijdag iets minder warm. Turkije en Cyprus: Zonnig bij maxima langs de kust tussen 32 en 37 graden. Duitsland: Veel zon maar in de Alpen eerst nog kans op een regen- of on weersbui. Maxima rond 25 gra den. Zwitserland: Hier en daar nog een regen- of onweersbui, maar geleidelijk aan meer zon. Maxima rond 27 gra den. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden maar vooral eerst ook nog kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 27 graden. Polen: Droog en flink wat zon bij maxima van ongeveer 24 graden. Tsjechië en Slowakije: Veel zon maar in Oost-Slowakije donderdag eerst nog kans op een bui. Maxima rond 25 graden. Hongarije: Flink wat zon en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 27 graden. Hl Z n« K E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendie INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. De bijna driehonderd jaar oude preekstoel.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14