eiden Regio Vachtlijst thuiszorg blijft =Babbels: langzaam zakkende suikerklontjes Verbouwing Nieuweroord na bouwvak Ook zondag SummerSale in de WoonMall. terrassen Asielen hebben 'zwarte lijst' Celstraffen voor geweld Watertoeristen vullen passantenhaven leiden robbert minkhorst Dierentehuis Stevenshage in Leiden werkt met een zwarte lijst met namen van mensen die daar geen dieren meer mo gen ophalen. Van deze men sen is bekend dat zij honden en katten ernstig verwaarlozen of mishandelen. De zwarte lijst is bedoeld om zowel de dieren als de mensen (tegen zichzelf) in bescher ming te nemen. Op de lijst staan ongeveer vijftig namen van mensen uit Leiden en om geving. Van hen is aangetoond dat zij niet met dieren kunnen omgaan. Ze laten de dieren verhongeren, slaan of schop pen ze, of mishandelen ze geestelijk. „Je springt met een dier anders om dan met een videocassette of een boek uit de bibliotheek", zegt beheer der Leen Gottschal van Ste venshage. „Mensen moeten een bewuste keus maken als ze een huisdier nemen. Het is een trieste lijst", vindt hij, „want ik had er liever niemand op staan." Het dierentehuis moet echter wel, geeft hij aan. Voorlichter Mattheus Bleij- enberg van de Dierenbescher ming beaamt dat. „Sommige mensen durven zich als ze een keer zijn gepakt niet meer te vertonen. Anderen zullen het toch proberen." Meerdere asielen werken met een be stand van mensen die geen dieren kunnen verzorgen. Het is een van de richtlijnen uit het handboek voor asielen van de bond. Overigens werken niet alle dierentehuizen met een zwarte lijst. „Het is aan de asielen zelf om het wel of niet te doen. De mensen weten wel of iemand iets vreselijks heeft gedaan." Elk dierenasiel heeft, aldus de woordvoerder, zijn eigen slechte ervaringen met men sen die dieren verwaarlozen of slecht behandelen. Een lande lijke database bestaat niet. Wel is het mogelijk om bestanden van dierentehuizen te koppe- worden dat iemand die in Lei den geen hond mag meene men in bijvoorbeeld Noord- wijk wel succes heeft. De zwarte lijsten moeten voldoen aan de voorwaarden van de Wet Persoonsregistra tie. Dat betekent dat de namen niet openbaar mogen worden gemaakt. Maar ook dat namen weer van de lijst af kunnen gaan. Liever had Bleijenberg dat anders gehad, maar dat mocht niet. Indien mensen aantonen dat ze inmiddels wel degelijk voor een huisdier kun nen zorgen, zijn de asielen ver plicht om hun naam te schrappen. De regeling is zo'n jaar geleden in overleg met de Registratiekamer tot stand ge komen. Gottschal zegt dat hij al ja ren met een zwarte lijst werkt. In die periode heeft de beheer der een aantal 'schrijnende ge vallen' meegemaakt. Onlangs nog verbleef een tijd een Perzi sche kat in het asiel die op de rug een klit had ter grootte van een kleine voetbal. Die is door een slechte verzorging ont staan. Momenteel zit er een broodmagere boxer in het asiel. De hond is door de in spectie van de Dierenbescher ming in beslag genomen. Om wonenden hadden de bond getipt. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) begint direct na de bouwvak met de verbouwing van de voormalige zusterflat Nieuweroord. Het is de bedoeling dat het gebouw begin november in gebruik kan worden genomen als opvangcen trum voor asielzoekers (OC). Of die planning wordt gehaald is overigens bij voorbaat twijfel achtig omdat er nog altijd onduidelijkheid is over de beschikbaarheid van de begane grond, die in principe tot volgend voorjaar wordt gehuurd door de Haagse Hogeschool. „Maar we willen in ieder geval voor de kerst de toren in gebruik heb ben", laat OC-directeur Rob van Dam weten. Op dit moment wonen er nog altijd een hand vol buitenlandse studenten in Nieuweroord, ter wijl het pand continu bewaakt wordt door kraak- wachten. Verhuizers hebben het overgrote deel van de 300 kamers inmiddels leeg gehaald. De laatste bewoners hebben tot dit weekeinde de tijd om hun spullen te pakken. Begin volgende week wordt het gebouw officieel door de univer siteit overgedragen aan de gemeente Leiden. Het COA huurt vervolgens het gebouw voor een pe riode van tien jaar om er 600 asielzoekers in te huisvesten. Het COA wil op de begane grond kantoren en gemeenschappelijke ruimtes inrichten. Voor het geval dat die ruimtes niet direct beschikbaar ko men, heeft het COA verschillende noodscenario's uitgewerkt. „Ik hoop natuurlijk dat we alles in één keer in gebruik kunnen nemen, maar ik ben er niet zo optimistisch over", erkent Van Dam. „Lukt dat niet, dan willen we in eerste instantie kijken of we de kelders onder de toren en de wo ning aan de Rijnsburgerweg die ook bij Nieuwer oord hoort tijdelijk in te richten. Pas in tweede instantie gaan we noodgebouwen neerzetten, en dan nog als het even kan op de tennisbaan ach ter het pand, zodat ze niet zichtbaar zijn vanaf de openbare weg." Kom aanstaande zondag, tussen twaalf en vijf uur, uw voordeel doen W oor» m all tijdens onze SummerSale. Met zonnetjes van aanbiedingen, kortingen alexandaiumQïï] om warm van te worden, de mooiste interieurs voor 'n schijntje. rotterdam-pr Alexander De grootste woonbelevenis van Nederland. irenhuizen aan de over- middag zitten er ongeveer der de grote, volle bomen, het tig. Net publiek, naar de kleding te oordelen studenten en de wat meer welgestelden. Na vijf minu ten komt er een serveer ster naar het tafeltje aan de waterkant lo pen, waar wij zijn gaan zit ten in twee comfortabele rieten stoelen. De bestelling: twee vaasjes bier. Die wor den twee mi nuten later keurig netjes aangeleverd door een vriendelijke serveerster. Helaas hebben de biertjes bij na geen o voor onge- schuimlaag, de laag die erop ljjj djftig bezoekers. Aan het ligt is nog geen pink dik. Koel is van deze zonnige zondag- het bier wel. De tweede bestel- van de Singel ezaaid is elies; dit letwist an de ste uit- me in Lei- Te be- comt leren fhet ter- in Bab- of eigen ree ter- i. Eentje de gevel iet café- auraiit, een ies de en be tegen n, en an de int bij ug over naar liser samen g Naam: Babbels, Boisotkade Ambiance: Prachtig Bediening: Langzaam Kwaliteit consumpties: Goed Verhouding prijs/kwaliteit: Goed IERDAG 29 JULI 1999 ivulling witte werkster In de rubriek Klankbord van woensdag 21 juli over witte (sters komt de heer E. Onderwater van schoonmaakbedrijf >ka BV aan het woord. De heer Onderwater laat ons weten de indruk te hebben willen wekken 'dat langdurig werklo- notoire drankmisbruikers' zijn, zoals in het citaat stond ver- an neergestoken op Oude Rijn N_i Een 35-jarige Leidenaar is gistermorgen op de Oude Rijn een mes gestoken door een plaatsgenoot (28). Volgens de sentrekker vroeg de 35-jarige hem om geld. Toen hij ook F op zijn brommer sprong, voelde de 28-jarige zich dusdanig Wa'i reigd dat hij toestak. Vervolgens wierp hij het mes in het wa- s| De 35-jarige is met een wond in zijn rug naar het LUMC 31 oerd. Dader en slachtoffer kennen elkaar. J ij fee gewonden bij aanrijding h» Een 24-jarige bromfietser uit Leiden en zijn één jaar jon- Leidse duo-passagiere zijn gisteren gewond geraakt bij een ijding. Zij reden op de Maresingel richting Herensingel en en geen voorrang van een 74-jarige automobiliste uit Lei- [die vanaf de Herensingel de Oude Herengracht wilde oprij- ,De man liep een gebroken sleutelbeen op en zijn vrouwe- i passagier verwondingen aan een been. s-in-lood Mi Kinderen van 4 tot en met 12 jaar kunnen komende nsdag, 4 augustus, terecht in buurthuis Matilo, Zaanstraat voor een speciale vakantieactiviteit. Medewerkers van het rthuis leggen de kinderen dan uit hoe ze 'glas-in-lood' kun- iinaken van papier. De middag duurt van 14.00 tot 15.30 erelddans Feta Feta begint het dansseizoen met open lessen wereld- Op woensdag 1 september is de eerste les in het Wachtge- iv bij de Morspoort. De les, die begint om 19.00 uur, is voor len die nog weinig of geen danservaring hebben. De meer en dansers kunnen terecht vanaf 20.45 uur. De lessen du- anderhalf uur en zijn bedoeld om een beeld te geven van de ussen werelddans die een week later beginnen. De cursus- duren vijf maanden. De leiding op de avonden is in handen leanette Verberk, die is afgestudeerd aan de Rotterdamse sacademie als docent moderne en folkloristische dans. Is 1998 geeft ze les bij Feta. Feta is een stichting die het be nen van dans uit de hele wereld wil bevorderen. Ze organi- cursussen en workshops van verschillend niveau, waarbij kennis kan maken met de dansen en muziek van andere uren. Voor meer informatie: Anneke de Vries, 071-5147113, erard van Steekelenburg, 071-5764089. I direct hulp voor acute gevallen szorg Groot Rijnland zal voorlopig nog wel met itlijsten moeten blijven werken. Het afgelopen jaar oot Rijnland er weliswaar in geslaagd om extra per- el aan te nemen, maar doordat tegelijkertijd de naar zorg verder toenam, zijn de wachttijden ge leld niet afgenomen. De stichting begon vorig jaar de instelling van een wachtlijst om de werkdruk het personeel te verlagen en de zorg voor de men- lie nog wel in aanmerking komen te verbeteren. houdelijke hulp moet al sinds de instelling van de lijst onge veer drie maanden worden ge wacht. Voor verzorging ver schilt de wachttijd per regio. In Leiden is de wachttijd aanzien lijk, terwijl het in de buitenge bieden regelmatig voorkomt dat nieuwe cliënten direct-kun de groeiende vraag naar :org, levert Groot Rijnland ldels alweer meer uren dan met de zorgverzeke- is afgesproken. Deson- worden de wachtlijsten echt korter op. Op huis- nen worden geholpen. Hoe lang de wachtlijsten op dit moment precies zijn, kan woordvoerder M. de Ruyter niet zeggen. „Dat verschilt van dag tot dag. Hoe lang iemand moet wachten is ook heel verschil lend. Wanneer echt heel acuut hulp nodig is, dan kan iemand meteen worden geholpen. Maar daar staat tegenover dat anderen soms wel een half jaar op de wachtlijst staan", aldus De Ruyter. „Ovef het geheel ge nomen kunnen we alleen zeg gen dat de lijsten het afgelopen jaar gemiddeld niet korter zijn geworden, maar gelukkig ook niet langer." In cijfers komt dat erop neer dat er gemiddeld tus sen de vier- en vijfhonderd mensen wachten op hulp. Mede dankzij de goede CAO - de thuiszorg krijgt er dit jaar 5,5 procent bij - lukt het de laatste maanden redelijk om nieuw personeel aan te nemen. Het personeelstekort van Groot Rijnland is daardoor het afgelo pen half jaar met veertig volle dige banen afgenomen. Dat komt neer op een toename van ongeveer tachtig medewerkers. Niet dat de thuiszorg daarmee uit de problemen is. De Ruyter: „Nee, want dan zouden ook de wachtlijsten niet meer bestaan. Hoeveel mensen we nu nog te kort komen kan ik niet precies zeggen. Maar als we er nog een keer zo'n zelfde aantal bij kun nen krijgen, zouden we al erg blij zijn." Om het tekort aan personeel terug te dringen maakt Groot Rijnland ook veel werk van het terugdringen van het ziektever zuim. Naast vermindering van de werkdruk moeten trainingen in goed tillen hieraan een bij drage leveren. Het verzuim door ziekte ligt in de thuiszorg aanzienlijk hoger dan in verge lijkbare sectoren als de verple ging- Bij de werving van personeel wil de stichting dit najaar op een vrij bijzondere manier uit de anonimiteit proberen te tre den. Tijdens de Dag van de Thuiszorg op 28 september wil Groot Rijnland een open dag organiseren, waarbij geïnteres seerden samen met thuiszor- gers bij mensen op huisbezoek den haag/leiden cerberus Voor poging tot doodslag in het asielzoekerscentrum in Leiden zijn twee uit Kosovo afkomstige mannen door de Haagse recht bank veroordeeld tot lange cel straffen. Een 26-jarige Koso- vaar kreeg een celstraf van 24 maanden opgelegd omdat hij een andere asielzoeker hard met een ijzeren beddenpoot op het hoofd heeft geslagen. Een 20-jarige landgenoot kreeg twintig maanden cel omdat hij hetzelfde slachtoffer met een mes gestoken heeft. Beide man nen werden bovendien schul dig gevonden aan groepsge- weld. Door schoppen van di verse mannen liep het slachtof fer een gebroken enkel op. Aanleiding voor het geweld op 2 april van dit jaar was een ruzie over een vrouw. De 26-ja- rige Kosovaar zegt dat het slachtoffer een seksuele relatie met zijn vriendin heeft aange knoopt. De 'vriendin', een me dewerkster van het asielzoe kerscentrum, zegt nooit een re latie met de 26-jarige gehad te hebben. De 26-jarige reageerde boos op het vonnis. „Ik ben veel te veel gestraft en verdien het niet", riep de man op het moment dat hij teruggevoerd werd naar zijn cel. De straf voor de 26-jarige Kosovaar is gelijk aan de eis van officier van justitie, mevrouw mr. M. Koelewijn. De 20-jarige heeft een lagere straf gekregen dan de geëiste dertig maanden. Bij de strafmaat hield de recht bank rekening met de psychi sche schade die het slachtoffer is aangedaan en de maatschap pelijke gevoelens van onrust en onveiligheid. ling loop echter heel wat stroe ver. Liefst veertien minuten duurt het vopr de twee pilsjes op tafel staan. Wederom met een dun schuimlaagje. De ser veerster verontschuldigt zich. „Ik wil ze wel even bij tappen hoor. Door de warmte slaan ze snel dood." We besluiten daar echter geen gebruik van te ma ken. Wel van de kaart. Mosselen en een een vegetarische pasta. Die we, om de vergelijkbaarheid met andere terrassen te hand haven, niet meewegen in onze test. Ook al zijn beide uitste kend. Tot besluit twee cappuc cino besteld. Het duurt tien mi nuten voor de kopjes op tafel staan. Lekker heet, maar niet te heet. Goede, stevige schuimlaag waar de suikerklontjes heel langzaam doorheenzakken. De FOTO WIM DIJKMAN rekening? Duurt acht minuten. Kortom, de bediening kan be slist sneller, zeker gelet op het feit dat drie mensen dertig klanten tevreden moeten stel len. Maar goed, het bier (drie gulden vijftig per glas) was in elk geval koud en de cappucci no (een kwartje goedkoper) heet. herman joustra' leiden Het wordt met het jaar drukker in de passanten haven van Leiden. De watertoeristen komen dit jaar in zulke grote aantallen op de stad af, dat er steeds vroeger op de dag geen plaats meer is voor hen. Steeds vaker ge beurt het dan ook dat zij, op aanwijzing van de haven meester, aanmeren in de Zijlsingel. „Het wordt hier inder daad steeds drukker", bevestigt havenmeester R. de Wekker. „Elk jaar wordt het drukker, steeds eerder in het seizoen en steeds vroeger op de dag. Dit jaar ligt de ha ven sinds half mei al regelmatig vol. Vaak 's ochtends al. Veel mensen die hier al liggen tekenen dan een dagje bij, en nieuwe mensen komen binnen." Hoe de stijgende populariteit is te verklaren, weet hij niet precies. „In het begin van het seizoen komen ze hier omdat ze de stad in willen. Maar nu, met het mooie weer, komen ze nog steeds. En ze vertellen het aan elkaar door hè. Men is bijvoorbeeld zeer tevreden over de nieuwe douches." Vorig jaar juli werd de nieuwe sanitaire ruimte bij de haven in gebruik genomen. Als er geen plek meer is in de haven, stuurt De Wekker de jachten terug naar de Zijlsingel. „In het begin van de week kunnen de jachtjes niet aan de singelkant liggen, want dan liggen daar de grote schepen. Dan moeten ze aan de overkant aanmeren, bijvoorbeeld aan een boom. Maar in het weekend kunnen ze ook aan de singelkant liggen." De eigenaar van de Equilibre, die ligt aange meerd in de Zijlsingel, heeft geen problemen met zijn lig- plek. „Toen ik gisteren om één uur 's middags aankwam, was de passantenhaven al vol. Het is hier mooi, maar dat is het in de haven ook. Wat dat betreft maakt het mij niet uit" Wie het wel uitmaakt is de kapitein van het passa giersschip Anna Maria III. „Het is hier in de singel alleen voor passagiersschepen bedoeld. Voor die jachtjes is het gevaarlijk. Ze liggen aangemeerd aan bomen. Als het waait druk ik ze zo plat. Die kleintjes zijn meestal maar van plastic." Volgens de havenmeester lopen de kleine jachten echter geen gevaar. „Aanmeren aan bomen is niet zo gevaarlijk, hoor. Dat kan best voor een of twee nacht jes." FOTO HIELCO KUIPERS ssen bepalen 's zomers, als de zon tenminste een beetje wil nen, voor een groot deel de sfeer in de stad. Vanwege de lVf ien die er komen, de entourage, de bediening en de kwali- an de consumpties. Die geven het terras een vrolijk gezicht W oen voorbijgangers besluiten aan te schuiven. Of juist niet. f eidsch Dagblad testte de afgelopen weken een aantal ter- n in Leiden. Om een goede vergelijking te kunnen maken, te w Iden de verslaggevers steeds hetzelfde - een cappuccino en Jas bier - en letten verder op de ambiance en de bediening. Vandaag: het terras van Babbels.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13