Vis vele eeuwen volksvoedsel Onnodige angst voor E-nummers Alles over uierboord en hopscheuten Smaak Hoorn des Overvloeds Gebakken uierboord DONDERDAG 29 JULI 1999 We zijn op het moment met z'n allen zo wel lettedijk als figuur lijk doende een even smakelijke als geurige jaargetijde te 'veror beren'. En daarmee doel ik dan op de rijkdom aan groente en fmit die op dit moment in de groentewinkels en op de mark ten wordt aangeboden. Met name aan het fruit kan ik me minutenlang vergapen, want je kan op dit moment zonder enige overdrijving rustig spreken van een Hoorn des Overvloeds. Perziken, pruimen, frambozen, kersen, kruisbes sen, abrikozen, aardbeien, noem maar op. Het lijkt niet aan te tillen. Een goede kennis gaat deze maanden 's morgens al vroeg naar de weekmarkt en keert al tijd bepakt en beladen weer naar huis. Met gepaste trots, want en passant meldt hij aan iedereen die het maar horen wil dat hij voor een paar tientjes weer zakken vol kersen, aard beien, bessen en pruimen heeft weten te bemachtigen. Afgezien van de hoeveelheid - want de man is alleenwonend, en ik weet niet of er in mijn up pie in zou slagen om elke dag kilo's fruit te verorberen - moet ik hem wel gelijk geven. Want als je er van weet te genieten, is deze tijd van het jaar een waar walhalla. Aardbeien kan je zowat het hele jaar krijgen, ze worden vanuit heel de wereld vliegensvlug aangevoerd, maar de enige ech te zijn toch de onvervalste zo- merkoninkjes van Neerlands koude grond, die in de zon ge rijpt de smaakpapillen strelen. Datzelfde geldt voor de frambo zen en ander moois. En ik ver heug me er alweer op om straks in de duinen met mijn zoons op bramenjacht te gaan. Om een eresaluut te geven aan al dat moois waar de natuur ons op dit moment van laat ge nieten, heb ik mijn chef-kok Lucas Rive gevraagd om een re cept met mooie smaak en kleu ren. Het is een 'Soupe des fruits' geworden. Hij gebruikt voor dit recept bij voorkeur één fruitsoort en wel aardbeien of frambozen omdat deze twee het meest karakteristiek van smaak zijn. Het fruit wassen en de kroon tjes eraf halen. Met een staaf mixer blenderen. Voeg vervol gens wat zoete witte wijn, ci troensap, poedersuiker en eventueel wat aardbeien of frambozenlikeur (afhankelijk van de fruitsoort) toe. Serveer de 'soupe' op een diep bord sa men met wat vanille-ijs. Mag ook naar keuze aardbeisorbet of vanille-yoghurt zijn. Gameer het geheel met wat vers fruit. Veel plezier er mee. Met toename van welvaart ging Nederlander meer vlees eten JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee sterren gedecoreerd res taurant in de dui nen van Bloemen- daal HANS BELTERMAN Van huis uit zijn Nederlanders grote visliefhebbers. Dat klinkt wellicht vreemd, maar men be hoeft niet eens zo heel erg ver in onze geschiedenis terug te gaan om daarvan de bewijzen op tafel te leggen. Van oudsher was in ons land verse vis een veel goedkoper voedingsmiddel dan vlees, wild of gevogelte. Vooral in de kustprovincies en langs de vroegere Zuiderzee heeft men er eeuwenlang van kunnen profiteren. Vis was er toen voor de gewone man en het vlees, wild en gevogelte kwam vrijwel uitsluitend bij de meer welgestelden op tafel. De minder bedeelden beschouw den het eten van vlees, wild en gevogelte zelfs als een bijzonder voorrecht. Bij hen kwam het uitsluitend tijdens hoogtijdagen op het bord. Vis was er destijds dan wel voor iedereen, maar tong en tarbot waren ook toen al vrij duur om dat er nooit zo heel erg veel van werd aangevoerd. Die luxe soorten vonden vooral de weg naar de tafels van de welgestel den. Voor de gewone man bleef nog voldoende over. Schelvis was indertijd bijzonder popu lair, zoals de kabeljauw dat van daag bij ons is. Verder kon men kiezen uit een aanbod dat niet eens zo heel erg veel afwijkt van hetgeen de vishandelaar ons vandaag aanbiedt. Haring, ma kreel, poon, schol en bot waren er volop en dat werd in sommi ge jaargetijden nog aangevuld met paling uit de binnenwate ren en zalm uit de grote rivie ren. Als de aanvoer van verse vis stagneerde door weersomstan digheden of door oorlogshan- Spoel de vis onder stromend koud water. Maak de filets droog met keukenpapier en snijd ze in vingerbrede repen. Bestrooi de vis met wat zout Breng in een pan visfond, wijn en 1 deciliter water aan de kook. Laat alles 6 - 8 minuten zachtjes koken. Spoel intussen mosselen en garnalen in ruim koud water. Laat ze daarna uitlekken. Voeg prei, bleekselde rij, ui en laurierblad aan het kook vocht toe. Laat alles 5 minuten zachtjes koken. Doe daarna de vis erbij en houd alles 4 minuten te gen de kook aan. Strooi allesbin- der er over en roer alles door. Voeg vervolgens naar eigen smaak en inzicht wat zout en pe per toe. Schep daarna mosselen, garnalen tomaten en peterselie door het gerecht. Neem na 2 mi- Benodigdheden voor 4 personen: 300 gram filets van kabeljauw; 200 gram filets van schelvis of ande re zeevis; 1 potje, ca. 3.6 dl, visfond; 2 dl droge wit te wijn, zoals Pinot Blanc (Elzas); 1 dunne prei, in smalle ringen; 3 - 4 bleekselderijstengels, in smalle boogjes; 1 middelgrote ui, grof gesnipperd; 1 klein laurierblad; 2 theel. allesbinder; zout; witte peper uit de molen; 200 gram gekookte mosselen; 100 gram verse gepelde garnalen; 2 grote rijpe tomaten, ont veld, vruchtvlees in kleine blokjes; 1 eetl. fijngehakte (platte) peterselie; 1 eetl. fijngesneden bieslook. nuten de pan van de warmtebron. Verwijder het laurierblad. Verdeel het gerecht over grote voorver warmde kommen of diepe bor den. Strooi bieslook erover. Geef er lekker warm en knapperig, dus zelf afgebakken, stokbrood bij. Zet voor de liefhebbers een schaaltje met (gezouten) boter op tafel. Verse vis op de afslag in Umui den, Vele eeuwen was vis het Ne derlandse volksvoedsel. ARCHIEFFOTO UNITED PHOTOS DE BOER CYNTHIA VAN DUKE delingen voor de kust, schakel de men over op het eten van gerookte en ingelegde vissoor ten. Ook werd er 's winters veel stokvis gegeten. Die werd aan gevoerd vanuit Noorwegen en soms ook uit Portugal. Tot diep in de vorige eeuw at de doorsnee Nederlander waar schijnlijk twee- tot drie maal LOUIS WESTHOF Ooit gehoord van uierboord, hopscheuten of alikruiken? Misschien wel, maar om ze nou te omschrijven lukt weinigen. Het zijn dan ook bijna vergeten ingrediënten en gerechten uit de traditionele keuken van de lage landen, België en Neder- Snijd de uierboord in plakjes (rijksdaalder-dikte, maar dik kere plakken mogen ook) en de uien in ringen. Laat de bo ter heet worden en bak hierin de plakjes uierboord ongeveer 2 minuten. Bak de plakjes ka tenspek en de uiringen even mee. Snijd de tomaten in plak jes, hak de peterselie en laat deze ingrediënten ongeveer 2 minuten meebakken. Breng op smaak met peper en zout. Mag geserveerd worden met een beetje mosterd. Benodigdheden voor vier perso nen: 600 gram ui erboord; 150 gram gesneden ka tenspek; 2 uien; 4 tomaten; 2 takjes peterselie; 200 gram boter; peper; zout land dus. Onlangs is daarover een verrassend boek versche nen: Lekkernijen van de lage landen, waarin de keuken van weleer opnieuw tot leven is ge bracht. Uierboord is gemaakt van koeienuier. Dat lijkt niet erg smakelijk, maar Leen van Pope- ring, de auteur van het boek, verzekert dat schijn hier be driegt. Uierboord, in de volks mond ook wel uurboord ge noemd, is een authentiek Rot terdams gerecht. Oude Rotter dammers weten nog dat het ge woon te koop was bij het spreekwoordelijke kraampje op de hoek. Nu hebben nog maar enkele slagers het - gebraden en wel - in huis. Voor wie nu uierboord wil eten, zit er zodoende weinig an ders op dan zelf aan de slag te gaan. Daarbij zijn twee dingen beslist noodzakelijk: koeienuier en tijd. De eerste mag dan niet standaard in de koelvitrine lig gen, bij de meeste slagers kan het wel worden besteld. Over de tweede voorwaarde, de be schikbare tijd, kunt u zelf het beste oordelen. Zo moet de koeienuier gedu rende drie uren worden schoongespoeld onder stro mend water. Daarna moet het vlees een hele dag lang gekookt worden in een court-bouillon. De fijnste uierboorden, zo ver zekert Van Popering, komen van de vaars: een jonge koe van twee jaar die nog niet, of voor de eerste keer gekalfd heeft. In zijn boek geeft Van Pope- ring, die in Rotterdam zowel een Hollands als een Belgisch restaurant drijft, uitleg over de hopscheut. Deze jonge wortel- loot van de hopplant is slechts enkele weken per jaar verkrijg baar, nog beperkt te koop ook en vooral prijzig. De hopplant, die zo'n 5 meter hoog kan wor den, is vooral bekend om haar hoppebellen, die gebruikt wor den voor het brouwen van bier. Hopscheuten ogen als taugé en de smaak ervan doet enigs zins aan asperges denken. Ze p u H Mi Z Z Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Onwerkelijk; 8. ooievaar; 10. dwarsbalk; 12. keuken gerei; 14. compactdisc; 15. sporen- plant; 16. vlaktemaat; 17. Spaanse uitroep; 19. gesloten; 21. verlegen; 22. loofboom; 23. hoge berg; 25. mondstang; 26. dierengeluid; 27. strafwerktuig; 28. landbouwwerk tuig; 30. koker; 32. stad in Italië; 34. kostbare stof; 36. op een auto ped rijden. VERTICAAL:2. Kippenloop; 2. ca dans; 4. waterstand; 5. aanvankelijk; 6. tijdrekening; 7. alfabet; 9. groot vader; 11. afgodisch; 13. kleine kampeertent; 18. plezier; 20. wijf jesschaap; 24. particulier; 25. kort stekeltjeshaar; 26. mager; 29. agaat steen; 31. afgelopen; 33. vlakte maat; 35. voorzetsel. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Stof; 4. zwaar; 7. tip geld; 8. dis; 9. koe; 10. afwegen; 12. sierdop. Verticaal: 2. Tree; 3. Fordje; 4. zand haas; 5. arts; 6. rijping; 9. knip; 11. zoveel vis als tegenwoordig. De belangstelling voor het eten van vis nam af toen de welvaart be gon te stijgen. De vis maakte plaats voor het vlees, waarvan de doorsnee Nederlander van daag de dag tien- tot twaalf maal zoveel eet als zo'n slordige honderd jaar geleden. Het eten van vlees gold eeuwenlang als een statussymbool en toen men meer ging verdienen kwam er ook meer vlees op het bord. Die ontwikkeling zette zich al ver voor de Eerste Wereldoorlog in en bereikte in het begin van de jaren tachtig een hoogtepunt. Toen was 'elke dag een stukje vlees op het bord' voor vrijwel iedereen bereikbaar geworden. De consumptie van vis in ons land heeft daardoor heel lang op een laag pitje gestaan. En dat doet ze eigenlijk vandaag nog, want ondanks alle opti mistische geluiden eten we jaarlijks maar een heel klein beetje meer vis. Wellicht is dat niet eens zo verkeerd, want als we met z'n allen veel meer vis gaan eten, dan zou de vis nog duurder worden dan ze nu al is. En dat heeft alles met de aan voer te maken, die een te grote toename van de consumptie van vis in eigen land niet aan kan. Dat we door de gestegen wel vaart niet meer vis zijn gaan eten heeft ook te maken met de veranderde tafelmanieren. Vrij wel iedereen in ons land eet met een mes en een vork. Het uit de mond nemen van een verdwaalde visgraat of, erger nog, het afkluiven van een graat wordt tegenwoordig als onge past beschouwd, terwijl het dat eigenlijk helemaal niet is. Het is ook een van de redenen waar om in ons land de vis zo veel mogelijk gefileerd wordt ver kocht. Naast die tafelmanieren zijn meer oorzaken aan te wijzen waardoor het eten van vis niet of nauwelijks is toegenomen. Een van die oorzaken is het feit dat men in huis geen etens- luchtjes meer wenst op te snui ven. Op het bereiden van vis lag dan ook al gauw een taboe. Dat is inmiddels weer voor een groot deel opgeheven, omdat we in onze keukens steeds be tere afzuiginstallaties hebben. Nederlanders die wel graag vis eten, laten zich bij de vishande laar kennen als niet al te ge makkelijke klanten. Dat is dan ook de. reden dat de visdetaillis- ten in ons land hun vak als geen ander in de wereld ver staan. De consument wenst de vis gefileerd, dus pan-klaar, ge leverd te krijgen. En aan het schoonmaken ervan denkt hij niet eens. Dat is dan ook de re den dat in de meeste Neder landstalige kookboeken daar over nauwelijks meer aanwij zingen te vinden zijn. Sommige mensen zijn overgevoelig voor kleurstoffen in voedsel, zo anderen weer overgevoelig zijn voor bijvoorbeeld aardbeien. FOTQ% PATRICIA SCHUTTE Consumenten staan heel wat onnodige angsten uit over toe voegingen aan levensmiddelen. Onlangs liep het bij het Voe dingscentrum in Den Haag storm met vragen, na een arti keltje in een culinair tijdschrift over E-nummers. Hoe schade lijk zijn deze hulpstoffen, krijg ik allergieën van kleurstoffen en hoe weet ik of het om een na tuurlijke stof of een chemische stof gaat? Tijdens de gesprek ken bleek dat bij de bellers nog steeds verkeerde ideeën be- staan. Soms worden aan voedings middelen stoffen toegevoegd zoals een kleurstof of een con serveermiddel. De Europese Unie ziet erop toe dat deze zo genaamde hulpstoffen zijn be oordeeld op hun nut en veilig heid. Als een hulpstof geen na delige gevolgen voor de ge zondheid heeft, krijgt deze een E-nummer en mag hij worden gebruikt in levensmiddelen. Geen van de stoffen met een E- nummer is dus schadelijk voor de gezondheid, zolang ze niet in extreme hoeveelheden wor- den gebruikt. Hulpstoffen mogen, zelfs als ze een E-nummer hebben, overi gens niet zonder meer in alle voedingsmiddelen worden ge bruikt. Bovendien mag er maar een zeer geringe hoeveelheid van in voorkomen. Dit is gere geld in de Warenwet. Hoewel ze dus onschadelijk zijn voor de gezondheid, kan niet iedereen deze stoffen even goed verdragen. Er zijn mensen die overgevoelig zijn voor één of meer toevoegingen, net zoals er mensen overgevoelig zijn voor aardbeien of chocola. Bij de toekenning van E-nummers wordt met deze individuele overgevoeligheid geen rekening gehouden. Het komt echter heel zelden voor dat hulpstoffen overgevoe ligheidsklachten opleveren. Toch brengen veel mensen dit soort klachten in verband met hulpstoffen. Maar bij een selovergevoeligheid zijn geJ- ne producten zoals melk e»j veel vaker de veroorzaker de klachten. Of er werkelijk sprake is van voedseloverge voeligheid kan alleen doori arts worden vastgesteld nai gebreid onderzoek. Er bestaan natuurlijke en s) thetische hulpstoffen. Natu lijk klinkt voor velen beter d synthetisch. Toch is het nie dat een natuurlijke hulpsto definitie beter is dan een ni natuurlijke hulpstof. Een natuurlijke hulpstof is i stof die van nature in prodi ten voorkomt en hieruit wo geïsoleerd. Een voorbeeld is kleurstof bietenrood of E 16 Hiermee kan bijvoorbeeld pudding en snoep van een kleurtje worden voorzien. Een synthetische hulpstof wordt in het laboratorium g maakt, maar lijkt vaak wel natuurlijke stoffen. Een voo beeld is de zoetstof asparta die wordt toegepast in ondj andere zoetjes en light-fris- dranken. Sommige hulpstoffen komi de natuur voor en kunnen in het laboratorium worden maakt. Vitamine C of ascorl nezuur is daar een voorbee van. Ascorbinezuur is de di belganger van het in de nat voorkomende vitamine C. Op het etiket van een voediL middel staat altijd precies meld welke ingrediënten e» zitten. De fabrikant is hiertcj" verplicht. Het ingrediënt van het meest gebruikt is in product moet als eerste ver meld staan, vervolgens het grediënt waarvan het op meeste gebruikt is, enzovot Meestal wordt zo'n opsomi afgesloten met vermelding' de hulpstoffen ofwel de E-n mers. Informatie over E-nummer andere informatie over voe >r is te vinden op de Internets van het Voedingscentrum i t w. voedingscentrum.org 'Lekkernijen van de lage landenverrassend boek worden met de hand geplukt en door de landarbeiders zelf uit gezocht en gesorteerd. Een erg arbeidsintensief karwei dus, hetgeen de hoge prijs verklaart. Misschien iets bekender is de alikruik, een zeeslakje dat uit stekend te gebruiken is als bor relhapje. Alikruiken eten houdt de mensen lekker bezig, want er moet nogal gefrunnikt wor den om dit slakje uit zijn huisje te krijgen. Met een speld of een cocktailprikker gaat dit het ge makkelijkste. In het fraaie boek van Van Popering staat veel meer dan uierboord, hopscheut en ali kruik. Op bijna elke pagina kom je wel iets bijzonders tegen. Al leen al de namen van de ruim tachtig gerechten die compleet met receptuur en bereidings wijze beschreven zijn, wekken de nieuwsgierigheid. Even een greep: kriekende kloostersalade (salade van trap pistenkaas), kus van het varken (kabeljauwwangen met spek), hete duik (gefrituurde ansjovis- Uierboord, gemaakt van koeienuier, is een authentiek Rotterdams gerecht. jes met knoflookmayonaise), rode tranen (soep van rode ui en), zoemende boezem (gan- zenborst met honingsaus), werkmansbiefstuk (roergebak ken longhaas met garnalen), bevroren borrels (parfait van je nevers) en hemelse modder (chocolademousse) Lekkernijen van de lage lan den (ISBN 9061004675) is een uitgave van Ad Donker bv in Rotterdam. Het boek teil bladzijden, is rijk geülusti en kost 39,50. TJA AJZ/A/Z, VASVM/J, 3&LAZ&ZP, /kCKWAM TOTAAL- 0£&OO'P> TE/ZC/(S (J/TFVL&J (5&-C/A3&6 Z&C/ST&S ZJT' P&AA6K*ZA&rrj0&J Tt&J /AK-AMT'0 AZ/ATA/&J AY0CPZ/V jJA

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10