Centocor verkocht voor tien miljard Techneut in een high tech postkamer Economie laarlemse Pantograaf leste personeelsblad Steeds meer oud-bestuurders vinden rusthuis bij PSV repaidbellers mogen ïaandje voor half geld Zuur karwei Samenwerking Hoogovens Technical Services en Danieli conomie blijft groeien dankzij bestedingen en investeringen Ceteco topje van ijsberg? ftTERDAG 24 JULI 1999 - Ericsson ziet winst fors dalen ffncKHOLMHet gaat de Zweedse telecomfabrikant Ericsson hrlem ed blaauw nog steeds niet voor de wind. De nettowinst daalde in het twee de kwartaal vergeleken met dezelfde periode vorig jaar met 32,3 irocent tot 2,3 miljard Zweedse kroon (575 miljoen gulden), ticsson heeft problemen met de felle concurrentie op de markt [|f ioor mobiele telefoons. Daarmee blijft het achter bij het Finse Kokia en het Amerikaanse Motorola. De problemen bij Ericsson leidden twee weken geleden tot het vertrek van topman Nils- Cebeco lijft Tsjechische veredelaar in aiiMENCebeco Seeds neemt het Tsjechische graanverdelings- bedrijf Plant Select over. Het Vlijmense zaadbedrijf bereikte gis- eren overeenstemming over de overname van tachtig procent an de aandelen Plant Select. Cebeco Seeds, gespecialiseerd in -eredeling, productie en verkoop van landbouwzaaizaden, denkt met de aanwinst een springplank te hebben naar de gra anmarkt in Centraal-Europa. geschreven nieuwsstukjes, ach tergronden en interviews met personeelsleden van de Haar lemse NS-vestiging (achthon derd medewerkers) wisselen el kaar af. Voorts bevat Pantograaf (een apparaat dat stroom af neemt) columns, strips en een aantal terugkerende rubrieken. Pantograaf wordt sinds begin dit jaar door buitenstaanders gemaakt. Alleen hoofdredac teur Kuijken werkt bij het Haar lemse NS-bedrijf. Hij is tevens coördinator personeelszaken en facilitair. Het blad, dat al veertig jaar bestaat, onderging in januari een restyling. Met als resultaat dat Pantograaf vol gens OR-voorzitter Blom in Haarlem 'een stuk beter wordt gelezen'. Kuijken zei onlangs tijdens de prijsuitreiking in het hoofdkan toor van bankverzekeraar Fortis in Utrecht: „Leuk zo'n prijs, maar de resultaten van het le zersonderzoek dat we binnen kort gaan houden, zijn belang rijker. Het gaat er uiteindelijk om wat je lezers van het blad vinden." eindhoven frank hendrickx Voetbalclub PSV is al sinds mensenheugenis het favoriete rust huis voor gepensioneerde of uitgerangeerde bestuurders van Philips. De huidige voorzitter Van Raaij komt uit de stal van het elektronicaconcern, zijn voorganger Maeyer was ook al een voor malig coryfee van de eeuwige hoofdsponsor, en hetzelfde geldt weer voor diens voorganger Ruts. Sinds kort zijn er voor nog meer oude bestuurders van Philips mogelijkheden om via PSV het 'zwarte gat' van VUT of pensioen te vermijden. Zo heeft oud-topman Timmer sinds juni van dit jaar onderdak gevonden als president-commissaris bij de vorig jaar opgerichte PSV NV. Voor de voormalige redder van Philips is het prettig om iets om handen te hebben, want het millenniumplatform waar hij leiding aan geeft, heeft niet het eeuwige leven. Timmer zal de PSV NV in de volgende eeuw waarschijnlijk naar de beurs bren gen. Sinds deze maand heeft 'mister Centurion' in de raad van commissarissen gezelschap gekregen van nóg een bekende naam: A. van de Poel. Justitie doet momenteel onderzoek naar deze bestuurder van Philips wegens vermeende handel met voorkennis. Van der Poel raakte in mei in opspraak doordat hij opties verzilverde ter waarde van een half miljoen gulden, terwijl hij wist dat enkele uren later het vertrek van kroonprins Roel Pie per bekend zou worden. Hij ontliep daardoor de koersdaling die op het afscheid van 'Fast Forward Roel' volgde. Van depPoels imago is door de als 'uitermate naïef bestempel de optietransactie zwaar beschadigd. Een veroordeling door de rechter is zeker niet denkbeeldig. Het lijkt dan ook geen overbo dige luxe dat Van der Poel al vast een plekje heeft gereserveerd bij Philips eigen rusthuis. PSV zelf wint er ook bij. Mocht de club daadwerkelijk naar de beurs gaan, dan is er in elk geval iemand in huis die de gevaren van voorkennis uit eigen ervaring kent. beste van Nederland. Die ti- heeft Pantograaf, perso- elsblad van het NS Revisiebe- jjf Haarlem gekregen van de roepsvereniging voor Com- unicatie. In de categorie in- me doelgroepen versloeg het aandelijks verschijnende ma rine in de laatste ronde de rsoneelsbladen van uitzend- reau Manpower en accoun ts- en adviesbureau KPMG. ker twintig bladen dongen ie naar de hoofdprijs, een zil- en inktpot met ganzenveer oorkonde. )e jury beoordeelde Panto- af als een 'modem perso- ïlsblad dat er alles aan doet cultuurverandering van de anisatie te ondersteunen', end waren de kritieken over aansprekend geschreven sten die het blad met regel- at bevat. Minpuntjes waren igens de jury de wat gepo rde foto's en de soms rom ig aandoende opmaak, let blad valt op door zijn malistieke aanpak. Bondig W maakt knieval voor 'mobieleklanten j ferdam anp comreus KPN gaat door het na veel klachten over slech- lereikbaarheid van mobiele :rs met een zogenoemde laidkaart. Als goedmakertje inen de prepaidklanten in uren vanaf maandag een ind lang voor half geld bel- PN bracht het bericht gis- ag naar buiten vlak ze met de Consumen- lond om de tafel zou gaan om over de belproble- oen ed blaauw men te praten. De bond wil dat KPN alle prepaidbellers tege moet komt met een tientje extra beltegoed. Zo'n regeling zou de telecomreus circa twaalf mil joen kosten. De ellende voor KPN is ont staan omdat het computersys teem dat bijhoudt hoeveel bel tegoed iemand heeft de enorme toename van het aantal bellers niet aankon. In het afgelopen halfjaar verdubbelde het aantal bellers met een prepaidkaart tot 1,2 miljoen. Bovendien belden zij vier keer zoveel als becijferd. Leids-Amerikaans bedrijf in andere handen Het Amerikaanse Johnson Johnson, een van de groot ste farmacieconcerns ter wereld, heeft het biotechnolo giebedrijf Centocor overgenomen. J&J betaalt 10,3 mil jard gulden in aandelen voor het Amerikaans/Nederlandse concern. Centocor heeft in Leiden een splinternieuwe fabriek staan. Daar werken meer dan vijfhonderd mensen, het aantal groeit nog steeds. new york-leiden krf-anp-cpd cor was na tegenvallende resul taten gereduceerd tot honderd man. Nu al zijn er weer vijfmaal zoveel werknemers en ëind vol gend jaar zullen het er tegen de zevenhonderd zijn. Wereldwijd zijn er zo'n 1.200 mensen in dienst. Grondlegger is de Nederlan der Hubert Schoemaker, die twintig jaar geleden met twee Amerikaanse partners zijn 'Amerikaanse droom' begon. „Hij is nu nog voorzitter van de raad van commissarissen en hij is een inspirator voor het hele bedrijf', zegt Cooijmans. Centocor is een biotechnisch bedrijf dat zich heeft toegelegd op het maken van medicijnen op basis van mono-klonale an tistoffen. Dat zijn eiwitten die ziektekiemen bestrijden. Zo is een van de geneesmiddelen Reopro. Dit middel gaat de bloedstollingen na een dotter behandeling tegen. Het is een van die genees middelen voor hart- en vaat ziekten die de hightech-fabriek in Leiden maakt. Want hoewel Amerika 'the place to be' is - Het nieuws dat algemeen-di recteur Tetteroo deze week bin nen de Leidse vestiging wereld kundig maakte, kwam voor het personeel toch nog als een ver rassing. In mei deden weliswaar geruchten de ronde dat farma- ciereus Johnson Johnson een oogje had op Centocor, maar ook zong rond dat beide direc ties het niet eens konden wor den over de overnameprijs. Blijkbaar hebben nieuw op de markt gebrachte geneesmid delen het biotechbedrijf inte ressanter gemaakt, constateert financieel directeur Nederland Cooijmans. „Er is hier", aldus de Nederlandse topman, „heel positief op het nieuws gerea geerd. Zeker ook, omdat er sprake is van een groeiscenario en niet van kostenbesparin gen." En groeien doet de genees middelenproducent nu zeker. Al is het pas twee jaar winstge vend en staat de enige produc tievestiging in de wereld in Lei den, na twintig jaar ervaring heeft dit Amerikaanse bedrijf jaarlijks gaat tachtig procent heense molen In het Zeeuwse Heense Molen is afgelopen week de 'Witte Juun'-campagne gestart. Elk jaar worden rond deze tijd de zilveruitjes met machines van het land gehaald. Vervolgens worden ze gewassen, gesorteerd en voorzien van zout en azijn. Het sorteren en verpakken wordt voornamelijk door asielzoekers gedaan. foto anp wim van vossen met een sterk Nederlandse in vloed een hogere versnelling gevonden. En met de nieuwe eigenaar in de rug moet kun nen worden doorgeschakeld naar de hoogste versnelling. Midden jaren negentig was de situatie nog wel even anders. De werkgelegenheid bij Cento- van de medicijnen daar naartoe - staat de enige productiehal hier. Vijftien jaar geleden werd die keuze gemaakt, omdat in Europa snellere procedures zijn om geneesmiddelen toe te la ten. Voor de Nederlandse markt zelf wordt maar mondjesmaat gewerkt. HTS is een soort ingenieurs bureau dat over de hele wereld technische faciliteiten en ken nis over de staal- en alumini- umindustrie overdraagt. De ac tiviteiten van Danieli zijn verge lijkbaar. Het Italiaanse bedrijf (wereldwijd circa drieduizend medewerkers) heeft zijn hoofd kwartier in de Noord-Italiaanse stad Udine. Volgens bestuurder Duynhoven van FNV Bondge noten heeft Danieli een goede naam als het gaat om de wijze waarop het bedrijf met het per soneel omgaat. economie wijzer velsen-noord ed blaauw Hoogovens Technical Services (HTS), onderdeel van staal- en aluminiumconcem Hoogovens, gaat een joint venture aan met het Italiaanse bedrijf Danieli. Voor de circa 135 werknemers in IJmuiden blijft de dit voor jaar afgesloten CAO voor Hoog ovens van kracht, inclusief het werkgelegenheidspact van vijf jaar. De nieuwe onderneming wordt voor vijftig procent ei gendom van Hoogovens en voor vijftig procent van Danieli. Jan de Leur brengt zijn Relay International onder bij KVSA ildwijd e-mailtjes versturen tienduizend verschillende .ssen? Geen probleem. Een duizend telexberichten inderen in virtuele faxen? Is in een vloek en een zucht lurd. Of neem KLM, dat alle lureaus in ons land binnen ninuten op de hoogte wil igen van de prijsverlaging vliegtickets naar New York? IJmuidense bedrijf KVSH lit er zijn hand niet voor Dat het zo gemakkelijk is het werk van Jan H. de Hij is supertechneut in 67,oö righ tech postkamer. „Wat ie? Ik ontwikkel message hing-systemen en ik hoop uikers te stimuleren veel Ischappen te versturen." deze maand deed De zijn bedrijf Relay Interna- il BV inclusief licenties en rikkelde software over aan Telecommunications Sys- onderdeel van KVSA ofte- Koninklijke Verenigde l2395! ePs Agenturen. Deze on- 112,67 eming exploiteert reisbu- vervult allerhande doua- 33Ï595: rmaliteiten en beheert de -'-ia inal van waaruit passagiers 179813 *e cnjiseschepen van o,9 dinavian Seaways de over- 3i'maken van IJmuiden naar J*a castle. „Na 25 jaar onder- 16311 cr ben ik terug in loon- Jan H. de Leur met op de achtergrond zijn high tech postkamer. „Nu kan ik al mijn tijd en energie steken in het ontwikkelen en verbeteren van onze systemen." foto united photos de boer rob Hendriks dienst. En dat is goed zo. Want ik vind mezelf meer waard als techneut» Ik ben zeker geen commerciële man." Van algemeen directeur tot ma nager core technology, 't Is voor hem zelf ook wennen. „Dat mijn bedrijf is overgenomen door KVSA is op zich niet vreemd. KVSA was al jarenlang een stabiele en grote klant van Relay. Nu kan ik al mijn tijd en energie steken in het ontwikke len en verbeteren van onze sys temen." De Leur is bedenker en ontwer per van intelligente centrales (software plus computers) die geschikt zijn voor het ontvan gen, omzetten en versturen van met name grote hoeveelheden electronische post. Hij en zijn twee medewerkers vormen de whizzkids van BTS. Volgens directeur Koppe is De Leur met zijn technische kennis in staat om 'olifanten aan paar den te knopen'. Koppe: „Wij moesten op een bepaald mo ment een nieuw systeem ont wikkelen. Dan denk je in de eerste plaats aan Philips, IBM. Dat soort bedrijven. Totdat Jan zich presenteerde en vertelde dat hij op no cure no pay basis de klus een stuk sneller zou kunnen klaren. Kostte nog heel wat overredingskracht om onze commissarissen te overtuigen. Maar met het resultaat snoerde hij alle sceptici de mond. Na tuurlijk hebben we concurren ten in Nederland, maar ons sys teem is beter dan van wie dan ook." In het KVSA-pand beschikt de afdeling van De Leur over een batterij beeldschermen en over honderden telex- en faxlijnen waarmee de meest uiteenlo pende varianten mogelijk zijn. Hij demonstreert een aantal mogelijkheden. Een geschreven bericht op een A4'tje dat naar een paar duizend adressen moet van wie eenderde een e- mail adres heeft en de helft een faxnummer of telex. De rest moet via Inmarsat, het satelliet systeem voor de scheepvaart, op de hoogte moet worden ge bracht. „Ach", zegt De Leur, „zo klaar, geen probleem." Alles lijkt te kunnen. Zo heeft een Amerikaans bedrijf in Ne derland een faxnummer. BTS e- mailt vervolgens alle binnenko mende faxen automatisch door naar de Verenigde Staten. Ook gesproken boodschappen zet BTS op verzoek over in e-mail. De Leur en zijn mensen hebben zich in de loop der jaren gepro fileerd als internationaal knooppunt van elektronische post met internationaal gere nommeerde klanten als British Telecom. „Klanten doen een beroep op ons omdat we soms goedkoper zijn dan de concur rentie. Vaak gaat het versturen van grote hoeveelheden elek tronische post via ons ook ge makkelijker." De Leur is in 1985 met Relay begonnen omdat hij er van overtuigd was het beter te kun nen dan de concurrentie. „Ik ben in dat opzicht eigenwijs ja. Kijk, ik kan wel enthousiast over onze systemen praten, maar om zelf op pad te gaan om ze aan de man te brengen, daar ben ik een stuk minder goed in. Maar daar zijn nu an dere mensen voor. Ik bert de techneut en dat is goed zo." j; xsument trekt knip open voor auto's en elektronica lederlandse economie blijft doorgroeien. In terste kwartaal van dit jaar is de economie drie procent gegroeid, vergeleken met de- periode vorig jaar. Dat is vooral te danken consumenten die hun geld rijkelijk lieten en voor de aankoop van auto's en elektroni- blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau de Statistiek (CBS) bekend heeft gemaakt, geversorganisaties die de afgelopen maan den sombere voorspellingen naar buiten hebben gebracht, zijn nu definitief in het ongelijk gesteld. De gezinnen hebben gemiddeld 4,4 procent meer geld uitgegeven. De huishoudens hebben hun portemonnee vooral opengetrokken voor de aankoop van auto's en elektronica. Onder elek tronica rekenen de onderzoekers huishoudelijke apparaten, computers en de aanschaf van (mo biele) telefoontoestellen. De economische groei is ook te danken aan de toegenomen investeringen. Vergeleken met de eerste drie maanden van vorig jaar heeft het be drijfsleven daar 6,9 procent meer geld aan uitge geven. Dat is opvallend omdat werkgeversorgani saties als VNO-NCW en MKB Nederland juist hadden verwacht dat ondernemers voorzichtiger zouden worden met investeren. „Niets is minder waar", zegt G. Buiten van het CBS. „Bedrijven hebben op grote schaal machi nes en vervoermiddelen aangeschaft. Vooral gro te bedrijven zoal olieraffinaderijen hebben mil jardeninvesteringen gedaan." Het CBS is verheugd over de groei van de ex port. „De uitvoer van goederen en diensten zat al een tijdje in het slop maar is er nu bovenop", zegt Buiten. De groei van 3,6 procent in het eer ste kwartaal is bijna gelijk aan die in het voor gaande kwartaal. „Maar in de loop van vorig jaar liep de uitvoergroei nog terug van 8,9 procent in het eerste kwartaal tot 3,5 procent in het vierde." Alleen in het industrie ging het slechter. Deze bedrijfstak had te kampen met afzetprobelemen, waardoor de sector met een procent is gekrom pen. In het vierde kwartaal van 1998 was dat ook al het geval. De provincie Zuid-Holland heeft voor bankier gespeeld en leningen verstrekt aan het be drijfsleven. Daaronder 47 mil joen gulden aan Ceteco, een handelsonderneming die con sumptiegoederen verkoopt in Zuid-Amerika. Ceteco staat te wankelen en Zuid-Holland dreigt het schip in te gaan. Het kan niet missen; dit is het topje van een hele grote ijsberg. Het is niet gek, dat Zuid-Hol land wat te beleggen had. Met drie miljoen inwoners is het een van de grootste provincies, er werken daar tweeduizend mensen waaronder - volgens de woordvoerder - alleen al hon derd rattenvangers. De begro ting beloopt een miljard gul den. Er zat dus altijd wel een paar honderd miljoen in kas. Kasgeld brengt niks op, dus dat geld wordt belegd. Alle provin cies doen dat. Voor de gemeen ten geldt hetzelfde. Het geld wordt kort uitgezet, meestal voor maar een paar weken of maanden. De over heid kan het name lijk maar kort mis sen. Het is principi eel niet de bedoe ling dat de burgers belasting betalen voor de overheid om ermee te gaan beleggen, specule ren of bankieren. Daar wringt het al, want dat is hier nu juist wel gebeurd. Verder is het be langrijk dat de belegging super veilig is. Als 'veilig' geldt een mix van deposito's en beleggin gen in eersteklas obligaties en aandelenfondsen, de zoge noemde 'weduwen- en wezen portefeuille.' Behalve financieel veilig, moet het bij voorkeur ook politiek veilig worden belegd. Dat bete kent dat de politici die de kas beheren, niet afhankelijk mo gen worden van directeuren van bedrijven en omgekeerd. Dat soort intieme relaties zijn ongezond, het smeekt om cor ruptie. De overheid moet ano niem beleggen, via de beurs, en heel zeker géén directe lenin gen verstrekken. Een directe le ning schept afhankelijkheid over en weer, het is een huwe lijk. Aandelen zijn daarentegen vrijblijvend en anoniem. Die re latie kun je verbreken zonder dat de partner het merkt. Afgesproken was dat het geld al of niet met een bemiddelaar via de beurs zou worden belegd in goudgerande fondsen. Hier stuiten we dus op de eerste ra riteit, want hoewel de regels goed zijn, is er in de praktijk niet naar gehandeld. Ceteco was nooit wat beleggers onder 'goudgerand' verstaan. Het be drijf staat of valt met de stabili teit van Latijns-Amerikaanse munten. Bovendien is de pro vincie er rechtstreeks in ge stapt, buiten de beurs om. De tweede rariteit is, dat de provincies één keer per jaar aan het ministerie van binnenland se zaken moeten opgeven wat ze met hun kasgeld doen, maar dat het blijkbaar de normaalste zaak van de wereld is als ze het 'vergeten'. Er kraait geen haan naar. Op hun beurt rapporteren de gemeentes - als ze eraan den ken - aan de provincies. De op gave is trouwens alleen maar 'ter kennisname' en niet ter controle. Zuid-Holland leende al twaalf jaar lang kasgeld uit aan Ceteco en belegde zelfs voor andere provincies, maar Binnenlandse Zaken verklaart 'Wij hebben dat nooit gezien'. De derde rariteit gaat over de leningen zelf. Vooral de laatste van 12,5 miljoen gulden. Die zou in mei van dit jaar worden afgelost. Onder PvdA'er Brou wer, die financiën in portefeuil le had, is die lening f j in jEinuari echter omgezet in een nieuwe lening. Dat was een half jaar na dat Ceteco een openhartig jaarver slag had gepubli ceerd waaruit zon neklaar bleek dat het bedrijf doodziek was. De accountant hees de rode vlag. Toch is aan de nieu we lening niet, zoals normaal is, de voor waarde gesteld dat ze met voorrang zou worden te rugbetaald. Die laatste lening is daardoor geen lening, maar •••n cadeau. Een cadeau aan de schuldeisers die wel voorrang hebben want die krijgen dat geld, mocht Ce teco failliet gaan. In de financi ële wereld wordt zoiets met arg waan bekeken want cadeaus bestaan daar eigenlijk niet. Je hebt diensten en wederdien sten. Natuurlijk is ook de haute fi nance niet vrij van onnozel heid. Maar je broodtrommeltje uitlenen aan iemand die de hongerdood dreigt te sterven en denken dat je het vol zult te rugkrijgen, zo onnozel zullen ze ook in Zuid-Holland niet zijn. De zaak-Ceteco legt een gapend gat bloot in de parlementaire controle, een open deur naar corruptie van de macht. Het is domweg te makkelijk, te verlei delijk, de controle al te schitte rend afwezig - zowel voor ge meentes als voor provincies - om te denken dat je zoiets als dit ongeregeld kunt laten en dat het dan vanzelf goed gaat. Het kan niet anders of dit is het top je van een ijsberg. Ik hoop dat de Kamer de minister van bin nenlandse zaken om de beleg- gingslijsten gaat vragen, en dat ze die grondig navlooit.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9