Servische leger dreigt met terugkeer naar Kosovo I" Minister Beilin van justitie biedt hoop op humaner Israël 'Kosovo chaotisch vrijbuitersparadijs' Buitenland 'oatië vraagt onderzoek "isdaden Joegoslaven Omstreden monarch ontdooide in nadagen Nederlandse troepen blijven in Orahovac Inverrichterzake terug in Mir gKOU De twee Russische bemanningsleden van de Mir zijn jg gisteren tijdens een ruimtewandeling niet in geslaagd een lek vinden dat langzaamaan voor een verminderde druk zorgt in )n it station. Ook lukte het niet buiten een antenne te plaatsen ein de toekomst op communicatiesatellieten moet komen, ap [komsonauten wilden nagaan of de antenne met een door lede van zeven meter zich in de toestand van gewichtloosheid a n |f kan ontvouwen. Dinsdag proberen de twee het opnieuw. ;t lek in de Mir is volgens de Russische ruimtevaartorganisatie niet direct gevaarlijk. In de toekomst kan het echter voor oblemen zorgen als de Mir een nieuwe bemanning zou krij- p. n. De huidige bemanning keert op 28 augustus terug naar de )ide. vacuatie voor gevaar Yangtse BJGi De Chinese autoriteiten hebben ruim 350.000 mensen langs de rivier de Yangtse wonen, in verband met overstro- ingsgevaar geëvacueerd. De hoge waterstand bedreigt onder ter Wuhan, de hoofdstad van de provincie Hubei, met meer n zeven miljoen inwoners. Het Chinese persbureau Nieuw ijjl ina meldt dat de stad Yueyang, die stroomopwaarts van uhan ligt, al is ontruimd. De stijging van het waterpeil in de ier is te wijten aan de hevige regenval van de laatste dagen, overstromingen in China hebben sinds begin juni al meer 1240 menseitievens geëist. Vorig jaar verdronken in dezelfde 5,. gio 3004 mensen. W jDENOngeveer 1725 Rolls-Royces en Bentley's moeten terug Cr de garage. De fabrikant van de auto's, Rolls-Royce Bent- Motor Cars, heeft ontdekt dat de thermostaat onder de te warmen lederen zitting niet goed is afgesteld. Eigenaren lo- n zo de kans op een verhit achterwerk. Tot dusver zijn vier tse bezitters van de dure auto's op een te hete zitting getrak- id. Zij raakten niet gewond, zo heeft een woordvoerder laten ien. Het gaat om de modellen Rolls-Royce Silver Seraph en Bentley Amage. Zij vertegenwoordigen een gemiddelde arde van 150.000 pond sterling (498.000 gulden). Het Duitse Ikswagen, het moederconcern van Rolls-Royce Bentley Lij itor Cars, moet voor de schade opdraaien. 'it-Russische oppositieleider vlucht teil sk; Semjon Sjaretsky, leider van de Wit-Russische oppositie, ills -Royce roept auto's terug isteren zijn land ontvlucht. President Loekasjenko lijkt daar- weer een stap dichter bij alleenheerschappij te zijn geko- n. Sjaretsky vreesde voor zijn veiligheid, aldus waarnemers, et was niet zijn persoonlijke keuze." Sjaretsky is voorzitter F| ihet Wit-Russische parlement, dat in 1996 door de president rd ontbonden. Volgens de Wit-Russische oppositie is Sjarets- iiit hoofde van zijn functie sinds het einde van Loekasjenko's btstermijn, die op 20 juli afliep, het legitieme staatshoofd Wit-Rusland. Loekasjenko is echter gewoon aangebleven. Jiegende synagoge voor El Al Het Europese vliegtuigconsortium Airbus is er zo op d El Al als klant te krijgen dat het heeft aangeboden zijn speciaal voor de Israëlische luchtvaartmaatschappij van synagoge aan boord te voorzien. Airbus hoopt El Al vijf 10's te kunnen verkopen. De synagoge kan worden ingericht het onderdek van de A340 met de ark en de Torah-rol op een feegbaar plateau, zodat deze altijd in de pchting van Jeruza- kan worden gedraaid, zei Airbus-woordvoerder Alain Du ll. 2E geuners willen mee onderhandelen 55[elberg De Centrale Raad voor Sinti en Roma in Duitsland voor de rechter dat vertegenwoordigers van de zigeuners gen deelnemen aan de onderhandelingen over een schade- lis voor dwangarbeiders onder de nazi's. Dat heeft de voor van de raad, Romani Rose, gisteren gezegd. Volgens Rose ide zigeuners niet uitgenodigd voor het overleg met de Duit- lustriesector, terwijl dat eerder wel zou zijn beloofd. Zi- lers waren net als joden het slachtoffer van de genocide, die a's pleegden. anderthalerkost maakt gezond Een aan reuma lijdende Amerikaan heeft zichzelf he- aal beter gemaakt door een strikt dieet van voedsel dat men- in de Steentijd aten. Dat heeft het Duitse wetenschappelijke chrift PM gisteren in een voorpublicatie gemeld. Ray Audet- I vlees, waaronder dat van de gems, vis en fruit, maar liet M k en melkproducten voor wat ze waren. Al na een paar we- was hij de pijn aan zijn gewrichten kwijt. Audette schrijft boek, waarin hij beweert dat veel ziekten zich pas manifes- I den nadat mensen hun nomadische bestaan hadden opge- n en aan akkerbouw gingen doen. Met de nieuwe voe- imiddelen kreeg de mens ook lichaamsvreemde proteinen ïen, aldus Audette. idste reuzenpanda overleden KL; Dudu, met haar 37 jaar de oudste reuzenpanda in ge- jenschap, is overleden in een dierentuin in de Centraal-Chi- provincie Hubei, heeft het Chinese staatspersbureau Xin- bericht. Dudu leed aan epilepsie. Vermoedelijk heeft het eem warme zomerweer haar uiteindelijk de das omgedaan, ïiddeld worden reuzenpanda's in het wild hooguit vijftien ii gevangenschap zo'n 25 jaar. Dudu was dan ook 'de super- in van het lange leven', aldus Xinhua. luchtbed naar Grieks eiland L; De Griekse politie heeft een 24-jarige Turk aangehou- die op een luchtbed illegaal een stuk Ionische Zee was jestoken naar het Griekse eiland Samos. Samos ligt op drie meter van de Turkse kust. De Griekse politie heeft haar ac- tegen illegale immigratie opgevoerd, nu steeds meer mi lten de oversteek over de Grieks-Turkse grens wagen. In kenland wonen zo'n 650.000 illegalen. I otvluchtelingen in Canada 'Uver Canada heeft deze week voor het eerst bootvluch- gen uit China onderschept die over de Stille Oceaan waren ïen aanvaren. Zij zijn meest afkomstig uit het zuidoosten China. Daar lijkt pogen naar het westen te komen een soort van mannelijkheid geworden. Als het ook nog lukt werk te en, kunnen de vluchtelingen geld sturen zodat de achterge en familie het beter krijgt. Met nauwelijks zeewaardige bo etten de vluchtelingen vanaf de kust van de provincie Fuji- ïgenover Taiwan koers naar Canada. Voorbij Taiwan profi- i de boten van een grote stroming in het noorden van de Oceaan, die regelrecht naar het beloofde land voert. ië heeft het Joegoslavië- laal in Den Haag en de 'ïiligheidsraad gisteren :ht een onderzoek in te i naar de oorlogsmisda- vaaraan de loegoslavische lent Slobodan Milosevic kele Joegoslavische gene- zich, volgens Zagreb, in Ri schuldig hebben ge- Een van hen is Ratko die later de Servischè i in Bosnië leidde en de i-enclave Srebrenica on- voet liep. U Kroatische minister van 5 Zvonimir Separovic zei 1 brief aan de twee inter- tel aviv ad bloemendaal correspondent Kan een land dat martelingen legali seert, gijzelaars maakt en mensen ja renlang zonder vorm van proces ge vangen houdt zich nog een democra tie noemen? Israël heeft er geen moei te mee. Kritiek van Amnesty Interna tional en andere mensenrechtenorga nisatie wimpelt het doorgaans af met de argumenten van een generaalsregi- me. „Ons land is een democratie die onder vuur ligt en dat is iets dat Am nesty helaas negeert", verklaarde een officiële regeringswoordvoerder on langs weer eens. Maar er is verandering op komst. Voor het eerst heeft Israël een minister van justitie die zich openlijk voor het mensenrechtenbeleid van zijn land ge neert. „We hebben soms het gevoel dat het beter is onze ogen te sluiten en te zeg gen dat het maar beter is niet te weten wat er gebeurt in ons land, in onze ge vangenissen en in ons strafstelsel", zei Yossi Beilin eerder deze maand bij zijn aantreden. Hij wil proberen hervor mingen door te voeren, maar weet nu al dat hij daarbij op sterke tegenstand zal stuiten, vooral in de veiligheids diensten. Daarom nog geen harde toe zeggingen. „Ik begin niet met het aan bieden van oplossingen", zei hij. „Ik ben nieuw als minister en ik heb me op deze functie niet kunnen voorbe reiden." Toen premier Ehud Barak vo rige maand Beilins benoeming be kendmaakte, zag hij overal gefronste wenkbrauwen. Een politicoog op justi tie? Maar als Beilin even voortvarend te werk gaat als destijds bij het ontwer pen van het Oslo-proces kan Israël er over een paar jaar een stuk humaner uitzien. In een korte toespraak bij de overna me van het roer op justitie keerde Bei lin zich vooral tegen 'administratieve detentie', een eufemisme voor gevan genhouding zonder vorm van proces. Die maatregel is op zichzelf niet in strijd met de Vierde Geneefse Conven tie. Maar de schaal waarop en het ge mak waarmee ze is toegepast, heeft met justitie weinig te maken. Sinds het begin van de intifada, in 1987, heeft Is raël in totaal ^vijfduizend Palestijnen voor korte of langere tijd opgesloten zonder hen voor de rechter te bren gen. Op dit moment zitten er nog een kleine zeventig vast. In veel gevallen weten de gevangenen niet waarom ze in de cel zitten. Ook hun advocaten krijgen de beschuldigingen niet te ho ren. Hun cliënten worden niet be recht, omdat er geen, onvoldoende of alleen illegaal verkregen bewijzen te gen hen voor handen zijn. In veel ge vallen zijn de enige getuigen charge Palestijnse collaborateurs, die door de veiligheidsdienst worden gemanipu leerd. Eerder deze maand stelde het Israë lische Hooggerechtshof de 35-jarige Palestijn Osma Barham in vrijheid. Barham, die vermoedelijk werd ver dacht van sympathieën voor de radi cale Islamitische Jihad, heeft bijna zes jaar opgesloten gezeten zonder ooit te zijn berecht, laat staan veroordeeld. Even raadselachtig als hij zes jaar gele den in de cel belandde, werd hij in eens vrij man. „Ik ben opgelucht dat een man die zes jaar gevangen is ge houden zonder te weten wat zijn mis daad was, nu is vrijgelaten", reageerde minister Beilin. Waarschuwing aan adres van groeiende oppositie tegen president Milosevic Omstuwd door militairen bezocht de Duitse bondskanselier Gerhard Schroder gisteren de stad Prizren in Kosovo. FOTO EP A LOUISA GOUUAMAKI Het Joegoslavische leger dreigt terug te keren naar Koso vo, indien de VN-vredesmacht de daar nog aanwezige Servische bevolking naar de mening van het regime in Belgrado onvoldoende beschermt. Generaal Nebojsa Pavkovic, commandant van het derde Joegoslavische le gerkorps, zei dat gisteren in een waarschuwing aan het adres van de groeiende oppositie tegen Milosevic. vlugschriften tegen het regime. In de Kosovaarse hoofdstad Pristina demonstreerden op nieuw duizenden etnische Al banezen voor de vrijlating van hun landgenoten uit Servische gevangenissen. Volgens het In ternationale Rode Kruis hebben de Serviërs tijdens Operatie Al- lied Force 2095 Albanezen uit Kosovo gearresteerd, van wie er pas 166 zijn vrijgelaten. Kosovo kreeg gisteren voor de eerste keer sinds de lucht oorlog van de NAVO bezoek van een buitenlandse rege ringsleider. De Duitse bonds kanselier Gerhard Schroder be zocht de Duitse militairen in Prizren; hoofdkwartier van de Duitse KFOR-zone, waar ook de Nederlanders zijn gestatio neerd. belgrado/prizren afp/rtr Het leger blijft zonder reserves achter president Milosevic staan, aldus Pavkovic. Iedere poging van de oppositie zijn re gime gewapenderhand omver te werpen, zal door het leger en de politie worden neergeslagen. „De taak van het leger is het land te beschermen tegen zo wel de buitenlandse als binnen landse vijand", zei Pacovic, die benadrukte dat de militairen geen enkele politieke partij in het bijzonder steunen. Met de zogeheten binnen landse vijand doelde de gene raal op de studenten en opposi tiepartijen, die al wekenlang het aftreden eisen van Milosevic. In Belgrado verspreidden Servi sche studenten gisteren 100.000 Tijdens het korte bezoek sprak Schroder met KFOR- commandant Jackson en Ber nard Kouchner, hoofd van de VN-missie in Kosovo. Verder ontmoette hij de leider van het Kosovo Bevrijdingsleger en ver tegenwoordigers van de Servi sche minderheid in Kosovo. Op zijn programma stond even eens een onderhoud met de ge matigde Kosovaarse leider Rug- ova, maar die kwam niet opda gen. Joegoslavië had bezwaar aan getekend tegen de komst van de bondskanselier, omdat zijn bezoek niet was aangekondigd bij de autoriteiten. Hoewel Kos ovo nog steeds tot Joegoslavië (Servië en Montenegro) be hoort, vormen de NAVO en de VN het tijdelijke bestuur van de Servische provincie, en daar was Schröders komst wel be kend. Generaal Pancovic, wiens be- velgebied Kosovo omvatte, her innerde het westen gisteren op weinig subtiele wijze aan VN- resolutie 1244, die de soeverei niteit en territoriale integriteit van Joegoslavië „Dit geeft ons het recht op elk moment troepen te sturen als wij geloven dat de VN hun be loftes over de bescherming van de bevolking en de grenzen van Kosovo niet waarmaken", aldus Pancovic. Sinds de aftocht van zijn troepen zijn al 720.000 Albane se vluchtelingen teruggekomen naar Kosovo. Volgens de cijfers van de VN-vluchtelingenorga nisatie Unhcr keerden 424.000 mensen terug uit Albanië, 215.800 uit Macedonië, 51.500 uit Montenegro en 7800 uit Bosnië-Herzegowina. Nog eens 21.600 Kosovaren kwamen te rug uit andere landen. In diezelfde tijd zijn zeker 80.000 Servische Kosovaren de provincie ontvlucht. Albanese wraakacties tegen de Servische minderheid komen nog steeds voor in Kosovo, maar het aantal is drastisch gedaald met de komst van de internationale vredesmacht van ruim 36.500 man, zo heeft KFOR verklaard. nationale instellingen te ver wachten dat ook Bosnische moslims zullen worden aange klaagd wegens oorlogsmisda den tegen Kroaten in Bosnië. Kroatië heeft zelf geen volledige medewerking verleend met het VN-tribunaal in Den Haag. Eer der deze week weigerde Sepa rovic in een onderhoud met de hoogste aanklager van het tri bunaal, Louise Arbour, twee Bosnische Kroaten uit te leve ren. Ook wilde hij geen dossiers geven over oorlogsmisdaden die Kroaten tussen 1991 en 1995 hebben begaan tegen de Servische minderheid in Kroa- Voormalig VN-zaakwaarnemer De Mello in verslag aan Economische en Sociale Raad: geneve bob kroon correspondent Kosovo gonst van bedrijvig heid, de schade valt mee, de wederopbouw is in volle gang, het wegvervoer is hersteld en de caféterrasjes in Pristina zit ten vol zorgeloze klanten. Maar schijn bedriegt, zegt Ser gio Vieira de Mello, de tijdelij ke zaakwaarnemer van de VN in Kosovo, die vorige week zijn taken overdroeg aan de nieu we 'gpuvemeur', de Fransman Bernard Kouchner. Kosovo is in feite een zootje ongeregeld. De Mello: „Het is een bande loze samenleving zonder poli tie, wetten of regels, waar zwarte handel, smokkel, blin de haat en wraakzucht nog hoogtij vieren en iedereen voor eigen rechter speelt". De Braziliaan de Mello, plaatsvervangend secretaris generaal van de Verenigde Na ties, bracht gisteren verslag uit aan de Economische en Socia le Raad (Ecosoc) van de VN, momenteel in jaarvergadering bijeen in het Geneefse Palais des Nations. Daarin noemde hij het uitblijven van de toege zegde internationale politie macht het meest klemmende veiligheidsprobleem, waarmee het VN-protectoraat momen teel te kampen heeft. „KFOR speelt een prijzens waardige rol", aldus de Mello, „Maar soldaten zijn geen poli tieagenten. Er zijn tijdelijk 200 man van de internationale po litie uit Bosnië in Kosovo ge stationeerd, maar deze onge wapende agenten zijn nauwe lijks een druppel op de gloei ende plaat." Iedere dag wor den nieuwe massagraven ont dekt. Serviërs, zigeuners en vermeende Albanese collabo rateurs zijn hun leven niet ze ker. „Dagelijks worden gemid deld zeven mensen het slacht offer van wraakacties. Ver krachtingen zijn aan de orde van de dag, huizen van min derheden worden gekraakt of in brand gestoken", aldus De Mello. „Oorlogsmisdadigers lopen vrij rond, want het Joe goslavië-tribunaal kan het werk niet aan. Serviërs kunnen alleen onder KFOR-escorte hun boodschappen doen". De Mello hoopt dat de eer ste van de 3100 door VN-lid- staten toegezegde politieagen ten binnen enkele weken ter plaatse arriveren. Dan zal zo gauw mogelijk een 'politie academie' in Pristina worden geopend, waar Kosovaren, in clusief Serviërs, 'na een scher pe individuele selectie' een opleiding van zes weken zul len krijgen. Een nationale, multi-etnische politiemacht is de enige oplossing, aldus De Mello, die toegaf dat dit een hachelijke opgave wordt. Maar hij beklemtoonde dat Kosovo, naar de uitspraak van de Vei ligheidsraad en zelfs Albanese Kosovarenleiders als Tha<;i en Rugova, een 'multi-etnische provincie' moet blijven, waar ook plaats moet zijn voor Ser vische en andere minderhe den. Als Kouchner 'de moed en het beleid kan opbrengen' om zijn bovenmenselijke klus te klaren, kan volgens De Mello 'Kosovo alsnog een voorbeeld worden voor multi-etnische verdraagzaamheid in heel Zuidoost-Europa'. Maar zover is het duidelijk nog niet. HASSAN II 1929-1999 Luttele weken nadat hij in Pa rijs met ongewoon eerbetoon was ontvangen, is de Marok kaanse koning, Hassan II, gis teravond in Rabat aan een hartaanval overleden. De vorst, die enkele uren eerder met een longaandoening was opgenomen, werd 70 jaar. Hassan kwam in 1961 aan de macht, nadat zijn vader Mo hammed V tijdens een kleine operatie aan zijn neus was overleden, naar verluidt om dat een onbekende voet op een slangetje was gaan staan. Hassan was pas 32 toen hij de troon besteeg, maar regeerde vanaf de eerste dag met harde hand. Pas in de nadagen van zijn regime zou hij zijn onder danen de nodige brokken ge nadebrood toewerpen. Twee keer overleefde Hassan een staatsgreep, om vervol gens de plegers daarvan gena deloos te straffen. De eerste poging was in de zomer van 1971, toen officieren het vuur openden tijdens een feest van de koning. Ruim tweehonderd mensen stierven in de kogel regen, maar Hassan ontkwam door zich op een toilet te ver bergen. Een jaar later werd het vlieg tuig van de koning onder vuur genomen door enkele straalja gers van de Marokkaanse luchtmacht. Dankzij behendig manoeuvreren van zijn piloot stond de koning minuten later ongehavend aan de grond, maar de aanslag zou hem zijn hele leven blijven achtervol gen. Volgens Hassan was de coup het werk geweest van generaal Oufkir, die vanaf zijn troons bestijging zijn rechterhand was geweest. Hij ontbood de generaal op zijn paleis en uren later meldde zijn staf dat Ouf kir zelfmoord had gepleegd. Na de dood van Oufkir wierp Hassan de vrouw, van de gene raal, alsmede diens kinderen in een kerker waaruit zij pas twee decennia later weer te voorschijn kwamen. Een van die kinderen, Malika, publi ceerde eerder dit jaar een boek. Daarin rukte zij Hassan diens masker van fatsoen af. Malika was goed op de hoogte van het privé-leven van de ko ning, omdat zij als peuter door het Hof was geadopteerd en daar tot haar 18de dagelijks rondhing. Hassan II, zo schreef ze, had een harem van 80 vrouwen en daarnaast tal van zwarte slaven en slavin nen. Tot de belangrijkste wapenfei ten van Hassan II wordt de Groene Mars van 1975 gere- Koning Hassan II van Marok ko. FOTO REUTERS JEAN BLONDIN kend, toen hij met honderd duizenden landgenoten de Westelijke Sahara binnen marcheerde. De annexatie leidde tot een lange oorlog met het Polisario, die slechts met militaire middelen kon worden gewonnen. Hassan is er maar ten dele in geslaagd zijn land op te stoten in de vaart der volkeren. Het officiële werkloosheidsper centage schommelde bij zijn dood rond de 17 procent, maar het werkelijke cijfer lag waarschijnlijk veel hoger. An alfabetisme bleef hardnekkig hoog, vooral onder vrouwen, en de krottenwijken reikten bijna tot aan het koninklijke paleis. Het gebrek aan toe komstperspectief dreef veel jongeren het land uit. Het lukt Hassan II het land bijeen te houden. De geest van het islamitisch funda mentalisme bleef in de fles. Daardoor kon hij het zich ver oorloven in de nadagen van zijn bewind wat milder te worden. De parlementsverkie zingen van 1997 verliepen zonder grootschalige fraude en het land kreeg een socialist als premier, Youssoufï. Hon derden politieke gevangen za gen de celdeuren openzwaai en, de familie Oufkir mocht naar Frankrijk. Het was dankzij deze pe restrojka dat Hassan deze maand met alle egards in Pa rijs ontvangen kon worden. Op 14 juli, een nationale feest dag in Frankrijk, mochten Ma rokkaanse troepen zelf over de Champs Elysées defileren - een eer die geen enkele bui tenlandse eenheid ooit ten deel was gevallen. parus cees van zweeden correspondent orahovac harald doornbos correspondent Verwoede pogingen van de Russen om Nederlandse vre destroepen uit de Kosovaarse stad Orahovac te krijgen, zijn voorlopig mislukt. De Neder landers hoeven geen plaats te maken voor Russische troepen en zullen gewoon doorgaan met het vervullen van vredesta ken in Orahovac. Dit zeggen te vreden Nederlandse militairen ter plekke. „We houden Orahovac, de Russen gaan naar het verderop gelegen Malisevo," aldus de woordvoerder van de Gele Rij ders in Orahovac, ritmeester Mike Bos. „We behouden onze onderkomens èn onze regio," zegt Bos, „dat is een goede zaak." Er bestond lange tijd onze kerheid over het lot van de Ne derlanders in de in West-Koso vo gelegen Kosovaarse stad, omdat de Russen erop aasden. Orahovac is namelijk één van de weinige steden in Kosovo met een nog aanwezige Servi sche minderheid. De Russen, die als bondgenoten van de Serviërs worden beschouwd, eisten daarop Orahovac voor zichzelf op en vonden maar dat de daar reeds gelegerde Neder landers ergens anders in Koso vo moesten worden onderge bracht. Wel hebben de Nederlanders in ruil voor de Russische con cessie verscheidene bases en gebouwen in het 15 kilometer verderop gelegen dorp Ma lisevo opgebouwd, zodat de Russen daar tenminste direct onderdak hebben. Tot uit Rus sen en Nederlanders bestaande gemengde patrouilles zal het niet komen in Orahovac. De stad blijft, tot opluchting van de Albanese meerderheid van de bevolking, volledig in Neder landse handen. „Als de Russen hier naartoe komen, dan leveren we onze wapens niet in", aldus een lid van het Kosovo-bevrijdingsle- ger UCK in Orahovac. „Neder landers vertrouwen we, Russen absoluut niet". Afgezien van Nederlanders en Russen zijn er ook Duitse en Turkse KFOR- t roepen in de regio aanwezig. Allen staan onder commando van de Nederlanders. In Ma lisevo, waar Duitse en Russi sche vredestroepen gezamen lijk wegblokkades bemannen, melden soldaten uit beide lan den dat ze tevreden zijn. „Al leen de taal is soms een pro bleem", merkt een Rus op.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7