NS heeft het nakijken als Transrapid voorbij suist I Binnenland Jongeren maken kennis met 'rafelrand van Amsterdam' Achteloos naar een snelheid van vierhonderd kilometer per uw ZATERDAG 24 JULI 1999 gaat de trein. En dan komt de conducteur. En De Transrapid beweegt zich niet over rails voort, maar over een vlakke baan van be tonnen balken. Deze baan kan op poten hoog boven de grond liggen, zodat verkeer, grazende koeien en land bouwwerktuigen er onder door kunnen. Op plaatsen waar dat landschappelijk ge wenst is, kan de baan ook op maaiveldniveau liggen of verdiept in een bak. In een tunnel onder de grond kan ook. Scherpe bochten en steile hellingen, in stedelijk gebied onvermijdelijk, zijn geen probleem voor de Transrapid. De zweeftrein kan ze met hoge snelheden nemen. Hij remt en accelle- reert bovendien zeer snel. Ontsporen is uitgesloten, doordat de trein aan de on derkant zijdelings om de baan heengrijpt. De motor van de Transra pid zit voor een belangrijk deel niet in de magneettrein zelf, maar in de baan. Daarin is aan de onderkant over de volle lengte van het traject een strook elektromagneten aangebracht. Met magneten in de trein vormt de baan zelf de krachtbron die de Transrapid voortstuwt en zwevend houdt op een centi meter boven het betonop- pervlak. Nergens komen trein en baan rechtstreeks met elkaar in contact. De voortstuwingsbron van de magneetzweeftrein kan wor den beschouwd als een elek tromotor, waarvan het cilin drische huis van elektromag neten plat is 'uitgerold' over de baan. Contactgeluiden van wie len op rails en van de stroomafnemers op de bo venleiding, de voornaamste lawaaibronnen bij klassieke treinen, doen zich bij de Transrapid niet voor. Langs het testparcours in Lathen veroorzaakt de zweeftrein slechts een zoevend geluid. Dure, lawaaiwerende scher men langs de baan zijn dus niet nodig. Alleen de elektromagneten in het baangedeelte waar de trein zich bevindt dienen te worden gevoed. Op het test parcours volstaat de energie van een 'halve' windturbine. Windenergie zou ook het Rondje Randstad op gang kunnen houden, met bij voorbeeld om de twee kilo meter twee molens. Over de schoonheid van dergelijke turbines in het landschap valt te twisten. Ze kunnen ook in groepen bij elkaar worden geplaatst, zodat er minder horizonvervuiling ontstaat. De Transrapids kunnen de baan op zonder machinist. Ze worden op afstand be diend vanuit een centrale commandopost vol compu ters, beeldschermen en an dere elektronica. Dat zal me nigeen een onveilig idee vin den. Om het gevoel van on veiligheid weg te nemen zou de exploitant om zuiver psy chologische redenen een pseudo-bestuurder kunnen inzetten, die tevens de kaart jes kan controleren. Op de achtergrond de zweeftrein, die over enkele weken wordt vervangen door een model dat in 2005 daadwerkelijk tussen Berlijn en Hamburg dienst gaat doen. Op de voorgrond een ouder en buiten gebruik gesteld exemplaar dat nu dienst doet voor uitleg aan bezoekers. LATHEN RIEN POLDERMAN Afstand is een betrekkelijk be grip. Wie aan de buitenrand van Amsterdam-West woont doet er met de tram langer over om in het centrum van Amster dam te komen, dan een bewo ner van de Haarlem met de trein. Vanuit Leiden De Vink ben je sneller op het Binnenhof dan vanuit Wateringen. De in troductie van een supersnelle magnetische zweeftrein, die binnen vijftig minuten de gehe le Randstad rondt, maakt de betrekkelijkheid van de afstand nog sterker. Iemand uit Bad hoevedorp is straks met* de Transrapid vlotter in Utrecht dan per bus en metro op de Dam. Meer dan het spoorwegnet smeedt de magnetische 'zweef- metro' de Randstad tot één ste delijk geheel, dat zich kan me ten met Parijs en Londen. Voor al de koppeling aan het auto wegennet is een sterk punt in het plan. Het gebruik van de auto past daarin, en wordt niet bestreden. Van je huis rij je zo snel het verkeer het toelaat naar een Transrapid-station, je zet je wagen in de bijbehorende par keergarage, maximaal drie mi nuutjes wachten op het perron en de Transrapid zweeft voor. Binnen het half uur zoef je he lemaal naar de andere kant van de Randstad. De NS hebben het nakijken, wanneer de overheid instemt met het Transrapid-plan van het consortium van Siemens, Ballast Nedam, HBG en ABN AMRO. De grotendeels op po ten staande magneetbaan is kruisingsvrij, de zweeftreinen suizen er onbelemmerd door enige storing van buitenaf op rond. Daar stóót dan NS Reizi gers, met een wachtende Inter city midden in de weilanden, omdat verderop weer eens ie mand om de gesloten spoorbo men was gereden. Zelfs als met onmiddellijke ingang alle over wegen worden opgeheven en de snelheid van de treinen wordt verdubbeld, dan nog ver keren de NS in de positie van de trekschuitbaas anno 1839 toen de stoomtrein aan zijn ze getocht begon. Althans in de Randstad. Met het Rondje Randstad zou het Transrapid-consortium een massa vette krenten uit de spoorwegpap vissen. Voor de klassieke trein er blijven nog wat restjes aan de rand. De ou de route Amsterdam-Haarlem- Leiden-Den Haag bijvoorbeeld zou bediend kunnen blijven, zij het zonder de klandizie van de doorgaande reizigers van Am sterdam naar Den Haag (die met de zweefmetro immers een veel sneller alternatief krijgen). Toch kan ook het klassieke spoorwegnet zijn waarde be houden, wanneer de NS bin nenlandse hogesnelheidstrei- Electromagneet Drie-fase aandrijf- magneet Geleide magneet Op deze foto is goed te zien hoe de onderkant van de magneetzweef trein om de baan heen grijpt, wat ontsporen onmogelijk maakt. foto's rien polderman Schematische voorstelling van de zweef- en aandrijftechniek van de Transrapid. Links in grijs de baan, met aan de onderkant de in- en uit- schakelbare elektromagneet die de trein (in wit) aan diens draagmag- neten voorttrekt en zwevend houdt. Pal onder de elektromagneet van de baan de draagmagneet van de trein, waarmee de Transrapid aan de baan 'hangt'. Aan de zijkant een geleidemagneet, die zorgt dat de trein zijwaarts op de juiste afstand blijft van de baan. nen via de hogesnelheidslijn Amsterdam-Schiphol-Rotter- dam-Breda naar Brabant kun nen laten rijden. En over de HSL-Oost via Utrecht naar Am- hem en Limburg. Flitstrein en zweefmetro vullen elkaar dan aan voor een groter gebied dan de Randstad. Nog beter zou het zijn, wanneer de Transrapid zou worden ingeweven in het klassieke spoorwegnet. In het op 24 juni gepresenteerde plan voor Rondje Randstad is dat nog niet het geval. De Transra pid cirkelt daarin langs de bin nenrand van de Randstad, langs Amsterdam WTC, Schip hol, Leiden-Oost, het Prins Clausplein. Slechts op enkele van de terminals aan die bin nenrand kan de reiziger over- stappenop de trein. De initiatiefnemers sluiten niet uit dat bijvoorbeeld ook Amsterdam CS de zweeftrein onder de monumentale stati- onskap zou kunnen krijgen. De NS zouden dan voor zo'n zijtak van de magneetzweefbaan wel licht wel een klassiek perrons- poor moeten opofferen. Maar een baan boven de rails en bo venleiding zou ook kunnen. Als het gaat om overstappen van Transrapid op een minder re volutionaire vorm van spoor verkeer, denkt het consortium vooralsnog eerder aan het voor- en natransport met lightrail (lichte rail), metro's en snel trams. Inpassing in het spoorwegnet gebeurt wel in Duitsland, waar de Transrapid van begin af aan een project is van de nationale spoorwegmaatschappij DB, de Deutsche Bahn. Nog dit jaar wordt daarvoor de definitieve goedkeuring van de Duitse re gering verwacht, waarna de aanleg van start kan. De zweef trein krijgt een eigen baan tus sen of naast de klassieke rails op Hamburg Hauptbahnhof en Berlijn Lehrterbahnhof. De Transrapids die vanaf 2005 de driehonderd kilometer tussen beide Duitse steden in één uur gaan overbruggen hebben hun begin- en eindstation dus in de stadscentra, maar stoppen voor de automobilist ook op termi nals aan de stadsranden. De positie van de NS ten op zichte van de initiatiefnemers tot het zweeftreinproject is heel anders dan die van de DB. In het stadium waarin de plannen voor het Rondje Randstad ver keren, zijn de NS nog niet in beeld, vertelde M. van Pernis, lid van de raad van bestuur van Siemens begin deze week bij een demonstratie van de trein op het testparkoers in Lathen, Duitsland. Volgens Van Pernis kan NS Reizigers straks als ope rator fungeren. Die laat dan de zweeftreinen daadwerkelijk hun rondjes draaien. Maar ook de KLM zou die rol kunnen ver vullen, aldus Pernis. De politiek is nu aan zet om er voor te zorgen dat de Trans rapid alsnog in het spoorweg net en in de ruimtelijke orde ning van de Randstad wordt opgenomen. Na de 'koele ont vangst' van het plan op 24 juni is inmiddels gebleken dat mi nister Netelenbos van verkeer en waterstaat er toch minder afwijzend tegenover staat, ver telde Van Pernis. Een 'brede projectwerkgroep' van Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken en het consortium dat het Rondje Randstad wil bou wen, begint in september een haalbaarheidsstudie. Binnen zes maanden moet duidelijk worden of het plan om de trein van de toekomst in Nederland een kans te geven kan worden uitgevoerd. Zuiderzeespoorlijn Het consortium van Siemens Nederland, ABN AMRO, Bal last Nedam en HBG, dat in de Randstad een ringbaan voor supersnelle magneet treinen wil aanleggen, heeft ook het plan om de Zuider zeespoorlijn als magneet- baan aan te leggen. Hel Rondje Randstad zegt hel consortium geheel voor ei gen rekening te kunnen bou wen en exploiteren, voor de Transrapid naar Groningen is een overheidsbijdrage van anderhalf tot drie miljard gulden nodig. Volgens de initiatiefne mers kan hun Randstadme tro over een jaar of twaalf in bedrijf zijn. De overheden moeten dan wel vlot willen meewerken aan de noodza kelijke planologische proce dures. Het Rondje Randstad zou tien tot elf miljard gul den gaan kosten. Het kan voor tachtig procent worden geëxploiteerd met de inkom sten uit de kaartjes. Een rit per Transrapid wordt voor de klant even duur als een evenlange treinreis, maar bij het zweeftreinkaartje hoeft geen bijdrage van het rijk, al dus een woordvoerder van het consortium. De overige twintig procent aan inkomsten moet komen uit de opbrengst van com merciële activiteiten op en om de stations van de mag neetzweeftrein. Volgens de woordvoerder is geen uitba ting van de stationsomge ving door projectontwikke ling nodig om de exploitatie sluitend te krijgen. Jklozen ontspannen na het avondeten in een opvangcentrum in Amsterdam. AMSTERDAM CARINE NEEFJES „Het gebed klinkt wel erg zachtjes", maant de zuster die voor een volle zaal daklozen het 'Onze Vader' voorbidt. Als de non vervolgt met 'Wees Gegroet Ma ria' prevelen ze braaf mee. Op de eetta fel ligt een lange rij honkbalpetjes, die de gasten op verzoek van de voorgang ster hebben afgezet. De Zusters van Moeder Theresa in het hartje van de Jor- daan hebben vandaag rijst, een saus ge vuld met groente en vlees, sla en een ap pel als toetje op het menu staan. Gretig schuiven zo'n honderd daklozen de gra tis hap naar binnen. Tijdens de drukke zomermaanden worden de zusters, die uit principe geen afwasmachine hebben, een handje ge holpen door cursisten van de Regen boog, een kerkelijke stichting in Amster dam die zorgt voor harddruggebruikers. Een week lang maken deelnemers uit het hele land kennis met wat de Regen boog omschrijft als 'de rafelrand van de samenleving', 's Ochtends houden ge bruikers, hun ouders en hulpverleners een informatief verhaal over verslaving. foto cpd rob KEERis 's Middags trekken cursisten de binnen stad van Amsterdam in: van de zusters in de Jordaan naar het inloophuis op de Wallen. Nanda Mellema (22) uit Zwolle, die druk de keukenvloer van de nonnen staat te schrobben - „Ik voel me net As sepoester" - vertelt waarom ze de rafel rand wil leren kennen. „Ik kom uit een heel klein dorp waar ze niet eens een su permarkt hebben, laat staan een ver slaafde. In mijn werk als sociaal pedago gisch hulpverlener krijg ik wel te maken met jongeren die drugsproblemen heb ben, maar eigenlijk weet ik te weinig van verslaving. Hier wil ik mijn blik verbre den." Dat de cursus doordrenkt is van religieuze rituelen stuit haar af en toe te gen de borst. „Ik ben zelf helemaal niet gelovig. Een kerk vol biddende gebrui kers is voor mij toch een beetje aapjes kijken." Drugspastor Greta Huis vertelt die ochtend een verhaal over verslaafden en religie. Volgens Huis is een groot deel van de vijfduizend harddruggebruikers in Amsterdam religieus. Het drugspasto raat is eind jaren tachtig opgezet, omdat er in de 'scène' behoefte was aan pasto raal werkers. Twee betaalde parttime krachten en veertig vrijwilligers bezoe ken zieke en stervende verslaafden, re gelen hun begrafenis of maken samen een bedevaart naar Lourdes. „Om kracht op te doen", benadrukt Huis, die werkt aan een proefschrift over religie onder verslaafden. Volgens de drugspastor kijken ver slaafden wel kritisch naar het geloof. „De een vraagt zich op zijn sterfbed af waarom hij aids heeft en wat de rol van God daar in is. Een gebruiker die in zijn jeugd is misbruikt door de pastoor, heeft weer andere twijfels. Datzelfde geldt voor een verslaafde van wie de ouders wel elke dag naar de kerk gingen, maar geen aandacht voor hun kinderen had den." Oplossingen voor deze levensvra gen hebben de pastorale werkers niet. „We geven zoveel mogelijk liefde en warmte", aldus Huis. De cursisten krijgen tips hoe ze zich tegenover verslaafden behoren te gedra gen. Iemand aanspreken met 'junk' - wat letterlijk afval betekent - mag niet Het advies lijkt overbodig. In het 'Tabe Rienkshuis' op de Wallen, een inloopcentrum voor verslaafden, is vooral de spuitenomruil in de kelder een vernieuwende plek. Regenboog-medi werkster Marianne Groen heeft allerli handige snufjes op de markt gebrach Zo ontdekte zij dat verslaafden vaak mc een rotte citroen op zak lopen die ze g< bruiken om een heroïneshot klaar i maken. Groen: „Ze hebben geen gel om iedere dag een verse te kopen, di gebruiken ze de beschimmelde citroei Daar krijgen ze vreselijke abcessen vai Nu verkoop ik ascorbinezuur in een fle; je dat goedkoper en veel hygiënischt is." Cursiste Roos Groenendijk (20), sti dente Sociaal Pedagogische Hulpverk ning in Driebergen, is onder de indrul Bij de ingang van het inloopcentrui maakt ze een praatje met een gebruike Hij vertelt dat hij binnenkort veerti wordt en iets bijzonders wil doen. Ee uitstapje naar EuroDisney in Parijs lijl hem wel wat. Roos, wel religieus: „1 had veel vooroordelen over verslaafde! Dat ze niet aanspreekbaar zijn, dat j geen normaal gesprek met ze kan vot ren. Allemaal onzin. Net als ieder noi maal mens wil ook een drugsgebruikt iets leuks doen op zijn veertigste verjaai dag." die knipt de kaartjes deur. De trein die gaat op wielen, op wielen gaat de trein'. Nog even, en de tekst van dit kinderliedje is even anachronistisch als de stoomlocomotief op waarschuwingsborden voor onbewaakte overwegen. De kartonnen kaartjes bestaan alleen nog bij musea. De conducteur wordt een functionaris die steeksproefsgewijs met behulp van een leesapparaatje de geldigheid van de slimme chipkaart controleert. En straks verdwijnen ook de wielen. Een nauwelijks merkbaar schokje, een lichte trilling als bij een schip dat in be weging komt, maar minder, dan glijdt het perron voorbij en weg. Luttele secon den later is het getal van de snelheidsme ter boven de deur opgeklommen tot 80, 90, 100, 150. De snelheden lijken achte loos, moeiteloos, min of meer terloops bereikt. Het wegzweven in de Transrapid voelt als wegvaren op zeer kalm water, en toch ook als een gewone comfortabel geveerde trein. Maar zonder kedeng-ke- deng, want het voertuig heeft geen wie len, en ook klassieke railstaven ontbre ken. In Lathen, even voorbij de Duitse grens ter hoogte van Emmen, ligt een 31,5 kilometer lang proefparcours waar op sinds 1985 een magneetzweeftrein voortsuist. Op een rij metershoge poten ligt de baan van betonnen liggers, waarin een strook elektromagneten is aange bracht. Die stuwen de Transrapid voort een centimeter boven het betonopper- vlak. Een onbestemd gezoem is alles wat de passagiers in de Transrapid horen van al die uitgekiende techniek. Praten kan zonder enige stemverheffing. Het interi eur is gerieflijk en ruim, dankzij de 75 centimeter die het voertuig breder is dan een gewone trein. Jammer, dat de reizi ger op de toekomstige magneetbaan Hamburg-Berlijn die ruimte niet wordt gegund. Blijkens de folder over het futu ristische voertuig wil men de stoelen in plaats van twee aan twee, drie aan drie naast elkaar zetten. Maar van dit ongemak hebben we op de testbaan in Lathen in elk geval nog geen last. Buiten schuift het Noord-Duit se landschap langs. De koeien grazen rustig onder de baan door en laten zich niet storen door het slanke gevaarte dat boven hun koppen voorbij zoeft. We schieten een bocht in, de vloer begint sterk te hellen; de noordelijke keerlus van het proefparcours. Boven de deur klimt het snelheidscijfer, de vloer helt weer terug. Op 200 staat de meter, 250, 300, 350 ki lometer per uur. Als dit een wedstrijd was met een 'klassieke' hogesnelheids trein, gingen we die nu voorbij. 350, 380. Het opstap-perron, het informatiezaaltje voor de toeristen en de remise flitsen langs. 390, 400,... 401. Dan mindert de Transrapid vaart om de zuidelijke keer lus in te gaan. Een paar minuten nog c de testrit zit er op. De testtrein zelf gaat over een paar w« ken van de baan om plaats te make voor een nieuwer exemplaar, de derc generatie Transrapid. Dit treinstel z niet uit twee, maar uit drie 'rijtuigen' bi staan en krijgt tussen de kop en de staa een tussenstuk. Daarmee beginnen c tests van de magneetzweeftreinen die i 2005 de driehonderd kilometer tussen c binnensteden van Hamburg en Berlijn i één uur moeten gaan afleggen en zo h- vliegtuig op die afstand overbodig m; ken. 'j Motor Transrapid i zit in de baan

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5