23 Een laatbloeier met vechtersmentaliteit 'Het sleutelwoord is AANDACHT' Nr.22: Atje Keulen-Deelstra 135 Honderd jaar sport, honds jaar prestaties van formaa Tijd voor het maken van een verbiddelijke ranglijst. Wiei de beste Nederlandse topspot van deze eeuw? Gedurende het hele jaar wq elke week op deze plaats ei sportfigu u r geportretteerd i van de redactie een plaats hi gekregen in de top 50. 1. 2. 18. 19. 20. 21. 22. Atje Keulen - Deels! 23. Reinier Paping 24. Arie van Vliet 25. Faas Wilkes 26. Bettine Vriesekoop 27. Floris Jan Bovelan 28. Nelli Cooman 29. Ron Zwerver 30. Gerrit Schulte 31. Marianne Timmer 32. Jan Timman 33. Beb Bakhuys 34. Zus Braun 35. Leontien van Moor 36. Willem van Hanege 37. Tinus Osendarp 38. Ties Kruize 39. Jan Raas 40. Rik Smits 41. Piet Roozenburg 42. Kees Verkerk 43. Piet van de Pol 44. Ellen van Langen 45. Gianni Romme 46. Marcel Wouda 47. Bok de Korver 48. Rein de Waal 49. Bep van Klaveren 50. Just Göbel door BONNE STIENSTRA Atje Keulen-Deelstra (geboren in Grou op 31-12- 1938) begon als vijftienjarige op de kortebaan en ze eindigde dertig jaar later als marathon- schaatster. In de tussenliggende dertig jaar ver overde Atje Keulen-Deelstra driemaal de Euro pese en viermaal de wereldtitel schaatsen all round. Ze won drie olympische medailles en werd zesmaal Nederlands marathonkampioen. ZATERDAG 24 JULI Ooit zei Atje Keulen-Deelstra: „De één is nu eenmaal sneller boven dan de ander." Er was haar weer eens gevraagd hoe het toch kon dat een moeder van drie kinderen op haar 31ste nog wereldkampioene schaatsen werd. En om te bewijzen dat leeftijd geen rol hoefde te spelen, was ze vervolgens nog drie keer de beste schaatsenrijdster van de wereld. En pas sant veroverde ze ook nog eens drie keer de Europese titel. Het kon niet ontkend worden: Atje was een laatbloeier. Pas op haar 27ste bekeerde ze zich tot het langebaanschaatsen. Niet dat ze toen pas ontdekte dat ze aardig kon schaatsen, want daar was ze zelf al eerder achter. In 1954, zestien jaar was ze toen, werd ze Fries kampioene kortebaan bij de meis jes. Op de kortebaan behoorde Atje Keulen tot de besten, maar moest veelal haar meerdere erkennen in cracks als Martha Wieringa, Tine de Vries en Jannie Tienkamp. In 1963 deed ze voor het eerst een voorzichtige langebaanpoging, in Wergea, maar in de jaren daarop kende die switch geen vervolg. De Jimsumse kreeg in drie opeenvolgende jaren drie kinderen. Daarmee leek haar schaatscarrière ten einde. In 1966 werd Thialf geopend en deze kunstijsbaan is waar schijnlijk van beslissende betekenis voor de latere successen van Atje Keulen geweest. Ze begon weer te trainen en stelde zich een plaats in de kernploeg ten doel. Naast echtgenoot Jelle was trainer Klaas Visser haar grote steun en toeverlaat. Hij coachte en trainde Atje de kernploeg in. In 1969 deed ze wat ze vóór de drie bevallingen niet kon: ze werd Nederlands kampioene kortebaan. In het Amerikaanse West Allis begon de triomftocht van de 'schaatsende huismoeder'. Na Fanny Blankers-Koen - 'de vliegende huismoeder' - had Nederland er weer een feno meen bij. Atje Keulen werd in West Allis wereldkampioene. In 1972 ging het even mis, maar daarna volgenden drie we reldtitels op rij. Dat ze een allroundster pur sang was, met het accent op de middenafstanden, bleek wel tijdens de Winter spelen van 1972 in het Japanse Saporro. Er blonk geen goud, maar wel zilver (1000 meter) en brons (1500 en 3000 meter). Het goud miste ze overigens op een honderdste seconde. De successen dankte Atje Keulen aan haar aangeboren schaatstalent en misschien nog wel meer aan haar spreek woordelijke vechtersmentaliteit. Uit aanmerkingen van ande ren - onder wie damescoach Kees Broekman - op haar leef tijd putte ze de motivatie nog harder te trainen en te schaat sen. Conflicten heeft ze al die jaren nauwelijks gehad. Eén keer dan, toen ze voor het WK van 1972 nog even bij Klaas Visser te rade was gegaan, terwijl ze al onder de hoede van kernploegtrainer Gerard Maarse viel. Maarse hoorde van het contact tussen zijn pupil en Visser en dreigde met op stappen. Toen ze gehuldigd werd vroeg ze Maarse alsjeblieft te blijven, waarop Klaas Visser weer kwaad werd. In 1974 nam ze in Heerenveen afscheid van het langebaan schaatsen. Ze zou voor de vierde keer wereldkampioene wor den. Meer nog dan de titel - het was tenslotte een beetje 'ge woon' geworden - spraken de omstandigheden tot de ver beelding. Op de eerste dag kWamen 6000 toeschouwers naar Heerenveen, op de tweede dag zaten en stonden 14.000 men sen rond de toen nog onoverdekte kunstijsbaan en zé kwa men allemaal voor haar. In 'Us Atsje', de door Ypk fan der Fear geschreven biografie, zegt Atje: „Die middag was het hoogtepunt van al mijn pogen, mijn trainen, mijn inspan ning, mijn reizen ver van huis. Wat voelde ik me toen dank baar, en ook klein." Na het langebaanschaatsen stortte Atje Keulen-Deelstra zich op marathonschaatsen. Ook nu weer was ze lang een klasse apart. In totaal boekte ze 61 overwinningen. Met dat aantal is ze nog steeds in Nederland de schaatsster met de meeste overwinningen. oedemiddag, mag ik uw boekingsformulier I zegt Monique, terwijl ze vooroverbuigt naar de bestuurder van een volgestouwde stationcar. Ze tikt een nummer in in haar computer, pakt wat spulletjes bij el kaar en richt zich weer tot de automobilist. „Alstublieft, voor vijf personen zwembadtickets. Verder het pro grammaboekje voor deze week, bekers voor de kinderen, een bon voor een gratis spel in de House of Games en de sleutel van uw kluisje. Door een technisch probleempje werkt het kluisje op dit moment niet, maar het mankement wordt zo snel mogelijk ver holpen. Mijn excuses daarvoor. Wilt u dit enquêteformulier invul len, want we horen graag hoe u het hebt gehad. Nee, lakens hebt u niet nodig, de bedden zijn opgemaakt. Hier is uw sleutel. Ik wens u een prettig verblijf." Monique zit te puffen van de hitte en voelt zich doodongelukkig in haar safari-outfit, maar op het moment dat de volgende auto aan haar balie voorrijdt, laat ze daar niets van merken. „Gutentag, hatten Sie eine gute Reise?", klinkt het opgewekt. Wisseldag op De Eemhof, één van de vijf Nederlandse vakantie parken van Center Pares. De Eemhof telt ruim zevenhonderd huisjes, door het personeel consequent bungalows, villa's en cot tages genoemd. Een paar honderd wisselen vandaag van bewo ner, de andere worden bezet door weekgasten. Het park is met zo'n drieduizend gasten zo goed als volgeboekt; het is een drukte van belang. Via een zij-ingang rijden leveranciers af en aan. Een park als De Eemhof is jaarlijks goed voor 11.000 liter wijn, 61.000 eieren, 57.000 pizza's, 10.000 kilo biefstuk, 32.000 liter ijs en 103.000 liter bier. De goederen worden buiten het zicht van de gast, achter rie ten schermen, uitgeladen. Even verderop staan zes bussen klaar. De chauffeurs roken een sigaretje en praten wat. Ze wachten op het 'vrachtje' dat ze moe ten terugbrengen naar de 'gewone' wereld: ruim tweehonderd schoonmaaksters. De Eemhof ligt in de middle of nowhere: aan de ene kant het water van het Eemmeer, aan de andere kant de uitgestrekte Flevopolder. Nergens rijdt een bus. En het is een heel eind fietsen naar Lelystad, het Gooi, Nijkerk en Biddinghuizen. Omdat het park op wisseldagen honderden schoonmaaksters no dig heeft, zette het een eigen vervoersdienst op, met vaste opstap punten in plaatsen in de wijde omgeving. De bussen vertrekken om kwart over drie. De dames hebben nog een half uur. Sommigen moeten nog even langs het storings meldpunt van de afdeling Housekeeping. 'Cottage 104, plank van wasemkap komt steeds naar beneden', luidt de melding. In een nabijgelegen ruimte worden emmers, sleutels, doekjes en stofzuigervoeten ingeleverd. En al dan niet bewust achtergela ten spullen van gasten. Een greep uit de 'opbrengst' van vandaag: een paar schoenen, een honkbalpet en in 314 is een kindercasset terecorder achtergebleven. „Magertjes", zegt schoonmaakster Hannie. „Soms vind je de gekste dingen. Leerzame ook. Ik had nog nooit een opblaaspop gezien, of een dildo." De dames hebben ieder drie huisjes schoongemaakt. Gemid deld staat er 87,5 minuten per huisje voor, volgens de exacte bere kening van hun unitmanager. Uitgeblust laten ze zich naar de be woonde wereld rijden. Elders in het park, in Aqua Mundo, vermaken de gasten zich. „Handen naar voren Melissa, handen naar voren!", klinkt het schel uit de mond van een zwaarlijvige moeder langs de kant van het 25-meterbad. Het zwembad is de nieuwste aanwinst van De Eemhof. Aqua Mundo biedt allerlei avontuurlijks: klimwand, grot, frustrerend, maar het komt door de gasten, zo weet het personeel zeker. De Eemhof ligt het dichtst bij de Randstad en trekt daar door verreweg de meeste 'westerlingen'. Vanwege de ligging aan de oever van het Eemmeer krijgt het park ook nog eens meer Duitsers dan de andere parken. Ofwel: twee kritische consumen tengroepen die niet snel tevreden zijn. Sommigen van die gasten komen uit de onderwereld. Via de huisjeshuur wordt veel zwart geld gewit, zo wordt gezegd. Niet al leen De Eemhof, maar elk park heeft z'n vaste 'penosegezinnen'. Ze huren bijvoorbeeld jaar-in-jaar-uit een week lang tijdens de kerstvakantie acht bungalows. Besparen niet op de sportactivitei ten en nemen het er 's avonds in de bars en restaurants ook nog eens goed van. Zo'n weekje kost tienduizenden guldens. Dat kan toch niet anders dan zwart geld zijn, denkt het personeel. Parkdirecteur Henk IJdens wijst trots naar de parkeerplaats. „Je ziet het, flink wat BMW's en Mercedessen. Het zijn niet alleen meer de Kadetjes uit de tijd dat we nog Sporthuis Centrum heet ten", constateert hij monter. Center Pares probeert al jaren af te komen van z'n joggingpak-imago, mikt duidelijk op een wat chi quer publiek. De Jan des Bouvrie-cottages, de jachthaven en de golfcourse moeten De Eemhof allure geven. Ook de prijzen liegen er niet om. Een week in de zomervakantie kost in een vierpersoons-VIP-bungalow 2240 gulden. Met z'n zes sen in een iets minder luxe comfort-cottage is 1860 gulden ge moeid. Voor een midweek in het laagseizoen moet - afhankelijk van aantal personen en type bungalow - grofweg tussen de 600 en duizend gulden worden betaald. Om stijlvoller te zijn dan Gran Dorado worden bij Center Pares ook geen bingo- of karaokeavonden georganiseerd. Verder is in geen velden of wegen een clown te bekennen; Center Pares wil boven al het gewone uitstijgen en heeft daarom zijn eigen kinder programma ontwikkeld. Theaterregisseuse Han Bosman weet inmiddels dat er grenzen zitten aan dat ongewone. „Mijn avondshows moeten vooral her kenbaar zijn. De mensen willen een aha-erlebnis. Zo is het hele park als een jungle aangekleed. De show is daaraan aangepast: er zitten een tijger en een slang in. 'Welkom bij Center Pares. Een prachtige, rustige omgeving waarin u helemaal bijkomt van alle spanningen van het alledaag se leven. Een wereld waarin de zon altijd schijnt en water zich van z'n mooiste kanten laat zien. Een plaats waar het veilig is en tege lijkertijd avontuurlijker dan ooit', luiden de eerste zinnen van de kleurrijke Center Parcs-brochure. Maar de directeur van die fantasiewereld in de polder ruikt on raad. Staande aan de rand van het Eemmeer wijst Henk IJdens naar de overkant. In de gedaante van Spakenburg loert daar de boze buitenwereld op de geneugten van het vakantiepark. Hei dorp aan de overkant is jaloers. Want Spakenburg ligt dan wel aan het water, maar het heeft geen strandjes. En daar zijn er aan de Center Parcs-kant een heleboel van. Daarom heeft het park, na herhaalde verzoeken van de overkant, ingestemd met een veer pont. Het voet- en fietsveer vaart sinds het begin van deze zomer acht keer per dag op en neer tussen de 'echte' en de 'onechte' we reld. Het experiment kan wat IJdens betreft niet snel genoeg wor den beeïndigd. Vanuit Spakenburg wordt er te hinderlijk opge rukt. ,We doen er alles aan om een bepaalde ambiance te schep pen. De gast betaalt daar een aanzienlijk bedrag voor. De gast heeft er recht op dat die ambiance niet wordt verstoord." FL0RIEN VAN REES Vakantiegenot in de Flevopolder stroomversnelling, Turkse tuin. Maar de gasten misten het baan tjes trekken. Daarom, terug van weggeweest, een doodgewoon zwembad. Op de recreatiemarkt is de concurrentie moordend. Er is een overcapaciteit aan huisjes, dus wil je die van jou vol krijgen dan moet je je onderscheiden van de rest, dan moet je uniek zijn. Daarom kunnen de kinderen bij Center Pares onder begeleiding raften, abseilen en anderszins avonturieren. En daarom is het overdekte centrum van het park, de Market Dome, met de winkeltjes, restaurants en bars, omgetoverd in een jungle. Werkelijk niets is de ontwerpers te gek geweest om die jungle zo echt mogelijk te laten lijken. Uit tropische regenwouden in Brazilië en Costa Rica werden palmen, platanen, orchideeën en andere exotische groensoorten gehaald. Ook de huisjes zelf zijn een middel geworden om anders te zijn dan de grote concurrenten Gran Dorado en Landal Green Pares. Er zijn miljoenen tegenaan gegooid om de huisjes te restylen en van luxe te voorzien. Sauna, bubbelbad, open haard, magnetron, Jan des Bouvrie-meubels, verzin het maar. En dat moet allemaal op 75 vierkante meter. Met z'n personeel hoopt Center Pares het sterkste wapen in handen te hebben. 'Zo ziet de gast jou', staat op de spiegel bij de kleedkamer van het horecapersoneel van De Eemhof. De spiegel hangt op een plek waar de dames en heren van de bediening niet omheen kunnen. Ze moeten zichzelf wel bekijken voordat ze zich onder hun klanten begeven. Wie in de spiegel een chagrijn ziet, wordt geacht fluks een glimlach om de lippen te toveren voordat het werk begint. De Eemhof telt een kleine zevenhonderd personeelsleden, me rendeels parttimers. Ze hebben allemaal, van hoog tot laag, van schoonmaakster tot directeur, een introductieopleiding gevolgd toen ze in dienst kwamen. De cursus duurt tussen de één en drie dagen. Het personeel leert daarin wat het hoogste doel voor Cen ter Pares is: de gast een 'ultieme vakantiebeleving' geven. Het middel om dat doel te bereiken is gastvriendelijkheid. De multomap die bij de cursus hoort staat bol van kreten ais 'Jij maakt het verschil!' en 'Wij hebben het Center Parcs-gevoel'. De aanstaande 'interne gast', zoals een personeelslid wel wordt genoemd, leert over communicatietechnieken en lichaamstaal. Over het belang van het maken van oogcontact, het verschil tus sen een open en een gesloten vraag en klachtafhandeling. 'Niet alle probleemsituates kunnen worden opgelost, maar alle pro bleemsituaties kunnen wél effectief en gastvriendelijk worden aangepakt!' 'Het sleutelwoord is AANDACHT', staat in het cursusboek. 'De gast moet zich welkom voelen. Je kan dit bereiken door: een open houding, een glimlach, tonen van interesse, onmiddellijke actie, een praatje maken, aandacht besteden aan de kinderen, on gevraagd inspelen op wensen/behoeften', etcetera. Maar hoe De Eemhof ook z'n best doet, uit de tevredenheids- enquetes die onder de gasten worden gehouden legt het park in de Flevopolder het al jaren af tegen de vier andere parken. Dat is

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 42