'Eerlijk is eerlijk: de zooi is veroorzaakt door Antillianen' r* Optimisme over pijnpunten TT Luxe vragen op Aruba ZATERDAG 24 JUL11999 m >as:V-\ V». V aal Antillianen uit het circuit van het I anderszijn. Hef zijn Nederlanders. Be- JL JÊL handel ze niet als allochtonen. Dat agt een andere visie op de Antülen.Binnen vijf jaar zit de helft van de Antilliaanse bevolking hier. Nederland een keer duidelijk: of de eilanden worden onafhan kelijk, of ze worden een provincie. Maar zo doorgaan kan echt niet meer." De Antilliaanse historicus James Schrils (44) neemt geen blad voor de mond. De cijfers zijn alarmerend. Het Centrum Voorlichting Antillianen meldde vorige week dat de eerste helft van dit jaar 2.300 Antillianen naar Ne derland zijn gekomen. In heel 1998 waren dat er 1.100. Het Nationaal Herstelplan en vooral de bezuinigings plannen voor het overheidsapparaat werpen hun scha duw vooruit. Ambtenaren vluchten, maar ook ongehuw de moeders met een uitkering van 300 tot 500 gulden per maand zoeken hun heil liever in het 'koninginneland'. Op een bevolking van krap 200.000 zijn het alarmerende cijfers. Dertien jaar geleden kwam Schrils naar Nederland en werd directeur van Forsa, het steunpunt voor Antillianen i Arubanen. De Curagoënaar is bÜj dat eindelijk wordt erkend dat het Antilliaanse probleem een koninkrijks probleem is. Het speelt in Nederland èn op de Antillen. De notitie 'Toekomst in samenwerking' en het Herstel plan maken de verhoudingen zakelijker en dat staat Schrils aan. Maar het ontbreekt aan een visie op dé toe komst van het koninkrijk. „Antilliaanse politici zijn natuurlijk voor meer autono me. Dat is hun salaris. Uit een referendum zou blijken, dat ook de bevolking voor behoud van de autonomie is. Maar de uitslag is misvormd door de politieke bemoeie nis met het referendum. Niemand heeft moeite met r Nederlandse bemoeienis, mits er respect voor de bevolking is." Schrils, schrijver van 'Democratie in gevaar' en Antilli- tanse geschiedenisboeken, verwijt de Nederlanders een gebrek aan historische kennis. „En alleen vanuit de ge schiedenis is de situatie op de Antillen te begrijpen. De Antillen horen langer bij Nederland dan Noord-Bra bant." Het gebrek aan historisch besef zorgt dat Neder land keer op keer wordt overrompeld door ontwikkelin gen buiten de landsgrenzen. „Nederland heeft de Antil len vormgegeven. Het heeft zijn politiek constellatie overgeplaatst naar de West, inclusief de verzuiling. Daar moet je dan de gevolgen van dragen." De vertaling van de Nederlandse verhoudingen naar de tropen heeft volgens Schrils rampzalige gevolgen ge had. Nederland wilde geen culturele bemoeienis. Het had alleen commerciële belangen. Het bestuur werd overgelaten aan Europese Nederlanders en Duitsers, de handel aan de joden en het vuile werk was voor de ne gers, de slaven. „Dat is een vorm van verzuiling met een element erbij: de kleur. Elders noemt men dat apartheid. s daardoor een hiërarchie ontstaan, waarin het motto geldt: hoe blanker hoe beter." Aan de strenge bemoeienis van het moederland met de Antillen kwam in 1954 een einde toen de Antillen au tonomie kregen. „Aanvankelijk vielen de gevolgen nog mee. Vergeet niet dat de Antillen, in die jaren rijker ;n dan Nederland. Het bestuur werd democratisch, i het denken veranderde nauwelijks. Tot 30 mei 1969, de dag van de opstand op Curagao. Nederlandse mariniers grepen in en in het moederland schrok men zich het apezuur toen vanuit de omringende landen ver wijten van kolonialisme kwamen." Het waren vooral PvdA en CDA die daarna zo snel mo gelijk van de resten van het koloniale rijk af wilden. Schrils: „Toen kwam de omslag. Als Nederland ontkent koloniën te willen hebben, zegt het in feite: jullie horen er niet bij. Suriname accepteerde de gevolgen van die houding en werd zelfstandig, de Antillen weigerden maar Nederland bleef er naar streven. Vanaf dat moment waren wij allochtonen. We werden een quasi buiten land." Na de opstand van 1969 werden de politieke verhou dingen op Curagao danig gewijzigd. Zwarten en gekleur- den kregen de hoogste posten in de Staten. Helaas, con stateert Schrils, zonder de bijbehorende scholing en be tere visie.„Antillianisering noemden de eilanders en Ne derland het. De verwachting was bovendien dat de komst van zwarten in het land- en eilandsbestuur een emanciperende werking zou hebben. Het tegendeel was het geval. De inheemse blanke bestuurders waren racis ten, maar hadden toch iets van noblesse oblige. Ze had den een vorm van betrokkenheid bij de arme zwarte be volking. Dat ontbrak en ontbreekt nog steeds bij de nieu we zwarte elite. Ze hielden de oude structuren in stand en imiteerden de blanke bestuurders, zonder hun be trokkenheid." .Alles is achteruitgegaan. Het voorbeeld van de zwarte politici was fnuikend voor de bevolking. Eerlijk is eerlijk, de zoöi is veroorzaakt door Antillianen, maar Nederland had moeten ingrijpen. Zo staat dat in het Koninkrijkssta tuut. Dat is het dubbele. Eigenlijk wilde Nederland dat niet. Er heerste een houding van: jullie willen niet onaf hankelijk worden? Zoek het dan maar uit." Aruba koos voor een status aparte. Na een periode van economische neergang kreeg het toerisme de wind in de zeilen. Dat maakte het eiland schatrijk. Curagao daaren tegen gleed steeds verder af en wist niet te profiteren van de wereldwijde bloei van de economie. Dat Aruba het er economisch beter van af bracht, is volgens de historicus wel verklaarbaar. Curagao was het administratieve centrum van de Antillen. Daar waren de Curagoënaars apetrots op. Tegelijk wisten ze dat de wer kelijke macht in Nederland zat. Voor Aruba lag dat an ders. Daar zette men zich af tegen Curagao en wist de op Curagao heersende verdeeldheid te voorkomen. De gevolgen werden deels afgewenteld op Nederland. Schrils signaleert dat zijn stichting in 1986 te maken had met 12.500 Antillianen in Zuid-Holland. Dat was de crè me de la crème van de eilandbevolking. Nu zijn het er 40.000. Bijna de hele aanwas bestaat uit Curagaoënaars die de armoede ontvlucht zijn. Slecht geschoolde pro bleemjongeren en ongehuwde moeders. En vooral die jongeren zijn het algemene beeld van de Antillen in Ne derland gaan bepalen. Heel voorzichtig schat Schrils dat er zeker nog drie ge neraties overheen moeten gaan voor er iets verbetert. Het herstelplan en 'Toekomst in samenwerking' zullen wellicht economische verbetering brengen, maar voorlo pig wordt het er niet beter op. Uit een onderzoek is ge bleken, dat 25.000 arme Curagaoënaars op korte termijn overwegen naar Nederland te vertrekken. Schrils ver wacht er wel 75.000. Dan zit de helft van de Antilliaanse bevolking hier. evolmachtigd minister Dito Mendes de Gouveia consta- B teert dat er binnen het Koninkrijk tussen Nederland en de Antillen lang sprake is geweest van een haat liefdeverhouding. De ene keer kan men het goed vinden, bij het vol gende bezoek vliegen de verwijten heen en weer. Maar over de toe komst lijkt bij hem geen twijfel te bestaan. „Ik zie die met heel veel optimisme tegemoet. Dit jaar worden alle pijnpunten binnen de koninkrijksverhoudingen opgelost. Op 1 au gustus valt de beslissing over het herstelplan. De hoop is dat het Na tionaal Herstelplan wordt gedragen door het IMF en dat Nederland dan de Antillen zal bijstaan." De problemen op de Antillen worden niet meer los gezien van die van de Antillianen in Nederland. „Als het economisch beter gaat, zullen wij minder kansarme jongeren hebben. Dan zal de wens naar Nederland te vertrekken minder worden. Wij willen niet de indruk wekken dat Antillianen hier alleen maar komen om te parasiteren. Maar het is nu eenmaal zo dat als een bepaalde groep crimineel ge drag vertoont, dat de beeldvorming sterk wordt beïnvloed." De ongeïnteresseerdheid van de doorsnee Nederlander raakt Men des de Gouveia niet.Als het goed gaat en ze bemoeien zich niet met ons, prima. Wij willen zelf onze toekomst bepalen. Daarvoor hebben we een soepeler relatie met Nederland nodig." In een referendum hebben de Curagaoënaars in grote meerder heid gekozen om als Antillen een sterke band met Nederland te hou den. „Wij voelen ons deel van het koninkrijk. Ik weet niet of de door snee Nederlander dat weet. Wij hebben ontzettend veel waardering voor het Nederlandse paspoort. Wij zijn allen Nederlanders en heb ben vrije toegang. Dat moet zo blijven. Andersom is dat nog niet zo. We zijn bezig de wet te veranderen, zodat ook Nederlanders zich vrij kunnen vestigen op de Antillen. Natuurlijk zullen daar wel enige be perkingen mee gemoeid zijn. We zitten nu eenmaal op een klein ei land." De gevoeligheden binnen het koninkrijk hebben volgens de be windsman weinig te maken met kleur. „We moet voorzichtig zijn en niet te snel over racisme praten. Begin jaren tachtig voerde Neder land het allochtonenbeleid in. Ik denk dat sommige Antillianen zich zelf te gemakkelijk de term allochtoon lieten opdringen. Zo kwamen ze immers in aanmerking voor gelden uit het allochtonenbeleid." De keuze voor het handhaven van de band met Nederland brengt verplichtingen met zich mee. Nu is op de Antillen het Nederlands nauwelijks meer een levende taal. Volgens Mendes de Gouveia zal dat moeten veranderen. Antillianen moeten het Nederlands beter le ren beheersen. „Er is in het onderwijs te weinig aandacht besteed aan het Neder lands èn aan het Papiamento. Er was een aversie tegen het Neder lands. Dat werd versterkt door leraren voor de klas, die die aversie uitdroegen. Het Spaans overheerst in de regio. Om het Nederlands te stimuleren, versterken we dan ook de Nederlandstalige televisie. We krijgen nu 'Het beste van Nederland'. Nederland heeft geen enkel goed voorbeeld van dekolonisatie. Nu ligt er de kans te laten zien dat het wel kan. Er moet veel gebeuren. Het bestuur moet beter, en de internationale bestrijding van crimi naliteit Dat hebben we onder ogen te zien. Als we meer vertrouwen krijgen in de economische ontwikkeling, wordt alles meegetrokken. We moeten goed uitkijken, dat we niet weer in de oude situatie blij ven hangen." In vergelijking met de Antillen verkeert Aruba in een luxe situatie. De econo mie groeit al jaren sterk. Zo sterk dat men nu een rem op nieuwe arbeidsintensie ve economische activiteiten wil zetten. Het toerisme zit aan de grenzen van de groei. De relatie met Nederland staat niet echt boven aan de agenda. Gevolmachtigde minister Mito Croes stelt vast dat vijf jaar geleden is beslist dat de ei landen zelfbeschikkingsrecht hebben. Zij kunnen beslissen over hun toekomst met of zonder Nederland dat Aruba de onafhanke lijkheid niet kan opleggen. Dat laatste wil Aruba ook allerminst. De band met Neder land biedt stabiliteit in het rechtssysteem en in de landsverdediging. Financieel gezien vindt Croes dat er te recht vanuit gegaan wordt dat Aruba over tien jaar financieel zelfstandig is. „We kun nen dan partners zijn. Nederland moet wat aan ons hebben. We hoeven geen hulp. We hebben elkaar wat te bieden. Hij overhandigt zijn bijdrage aan 'Breek bare banden', een boek over de ABC-eilan- den na de vrede van Münster, tussen 1648 en 1998. Croes laat daarin een fictieve com missie Arubanen in het jaar 1998 een onder zoek instellen naar de houding van Neder land ten aanzien van Aruba in plaats van, zo als gebruikelijk, andersom. De commissie komt tot opmerkelijke con clusies. Er zit een hypocriet element in de houding van Nederland. Neem de beschul diging van Nederland dat in één jaar 95 kilo getraceerd is, rechtstreeks afkomstig van Aruba. Dit zou 'onacceptabel zijn voor de goede naam van het koninkrijk'. Maar het staat gelijk aan wat dagelijks in de Rotter damse haven gevonden wordt, waar de con trole niet zo sterk is als op Aruba. Croes: „De productie van cocaïne zit in het zuiden en de consumptie in het noor den. Wij zitten daar middenin. Moeten wij het dan alléén tegenhouden. We hebben er alles aan gedaan en inmiddels is er Ameri kaanse en Nederlandse aanwezigheid op het eiland. Dat we toch nog hoog genoteerd staan op de drugslijst van de de Amerika nen? Ach, Hong Kong staat er ook op en niet te vergeten Nederland. De marktlanden dra gen een verantwoordelijkheid. Niet voor niets is die aanwezigheid een initiatief van Aruba geweest." Verder lezend in Croes' Nederland in 1998, komt men de conclusie tegen dat Aruba Ne derland koud laat. Behalve als het vingertje geheven kan worden. Het is alsof de Leidse politicoloog Rinus van Schendelen spreekt. Die constateerde ooit dat Nederland abso luut niet geïnteresseerd is in de Antillen, be halve als er iets te preken valt. Croes: „We ontmoeten elkaar alleen als er conflicten zijn. Dat moet veranderen. Maar dat kan niet in een sfeer van verwijten." Het verwijt dat het overheidsapparaat wat rijk aan personeel is, zegt hem weinig. „Welke Nederlandse stad van onze omvang heeft een eigen vliegveld en een eigen haven? Het is toch vanzelfsprekend dat dat een grote overheid vraagt. De bevolking is met 50 pro cent gegroeid, het ambtenarenapparaat is gelijk gebleven." Ook op Aruba wordt het Nederlands gesti muleerd door middel van het aanbieden van Nederlandse televisieprogramma's. Croes: „Arubanen zijn geïnteresseerd in Nederland. Dat hebben we onderzocht." Hij is er even wel van overtuigd dat het niet verstandig is het hele onderwijs Nederlandstalig te ma ken. Hij bepleit meer het Friese model, waar in de kinderen in het basisonderwijs worden opgevangen in het Papiamento, om lang zaam over te schakelen op het Nederlands. „We moeten wel. Ons onderwijs is erop gebaseerd dat het middelbaar onderwijs hier wordt gevolgd en dat wie verder wil studeren dat in de VS doet, of in Nederland. De druk is groot om een hoge opleiding te volgen, en trekken naar Nederland." Fijntjes wijst Croes erop, dat die studenten de grootste groep Arubanen zijn die naar Nederland komt. Maar weinigen maken de overtocht uit economische noodzaak. De af gelopen jaren was er zelfs een grote stroom richting Aruba. Dat is nu gestabiliseerd. „Wij zitten nog steeds met een groot huisves tingsprobleem. Dat pakken we hard aan. De bevolking is in vijftien jaar gegroeid van 60.000 naar 100.000 mensen op een opper vlakte van 190 vierkante kilometer. We krij gen een miljoen toeristen per jaar Het inko men per hoofd van de bevolking is het hoog ste in de regio. De vraag is in hoeverre je nog kunt en wilt groeien." Het Nationaal Herstelprogramma voor de Nederlandse Antillen laat zich lezen als een combinatie van boetedoening en harde aanpak. Het moet orde op zaken stellen op de door financieel-economische problemen geplaagde eilanden. Gevolmachtigde minister voor de Antillen, Dito Mendes de Gouveia, is hoopvol. „Ik ben heel optimistisch." Curagao, een tropisch stukje Nederland 'waar alles achteruit is gegaan. Het voorbeeld van de zwarte politici was fnui kend voor de bevolking', zegt de Antilliaanse historicus James Schrils. foto gpd»rob de vries

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 41