'Geheime dienst Balkan zet getuigen onder druk' A De vos is bezig heel Nederland te veroveren SmeSag brouwen met hoofddoek en onrechte geweerd Binnenland Studiekosten van scholier verdubbeld Zonnebril voor hond De Jong valt over gebrek aan politiek instinct Lawaai verpest plezier wandelaar en fietser 3ETARIAN ZATERDAG 24 JULI 1999 Kort geding door Greenpeace Greenpeace International spant een kort geding a i dei kind te8en ^et britse bedrijf BNFL. Dit bedrijf liet woensdag beslag leg gen op de bankrekening van de milieubeweging bij de ABN Amro bank in Amsterdam. De BNFL wilde de kosten verhalen die Green peace zou hebben veroorzaakt toen het maandag verhinderde dat een schip van de firma de haven van het Noord-Engelse Barrow kon uitvaren. Dit schip moest in het Franse Cherbourg nucleair af val ophalen en naar Japan brengen. Volgens Greenpeace hebben de actievoerders zich aan de regels gehouden. ver! Achttien uur achter het stuur straatsburg Een 25-jarige Nederlandse vrachtwagenchauffeur heeft tegenover de Franse politie toegegeven dat hij achttien uur onafgebroken achter het stuur heeft gezeten. De man werd opge- atrej pakt na een ongeval in de Elzas. De chauffeur zegt dat hij was inge dut. Met zijn vrachtwagen botste hij op een ambulance. De drie in zittenden van de ambulance raakten gewond. De Franse justitie wil de Nederlander aanklagen voor het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel en het in gevaar brengen van anderen. Haags instituut heeft twee rouwen ten onrechte afgewe- voor een opleiding, omdat uit geloofsovertuiging een oofddoek dragen. Dat heeft de d bmmissie Gelijke Behandeling CGB) bepaald na een klacht het Bureau Discriminatie- aken. cursusleiding ontmoedigd om verder te gaan. Zij moesten zelf winkeliers gaan zoeken die hen in dienst zouden willen nemen. Andere cursisten hoefden dat niet te doen. Daarmee handel den zij in strijd met de Algeme ne Wet Gelijke Behandeling (AWGB), aldus de CGB. In eerdere uitspraken van de CGB werd al duidelijk dat het dragen van een hoofddoek be schouwd moet worden als een uiting van geloofsovertuiging. Het dragen kan niet worden verboden zonder zwaarwegen de redenen, zoals bijvoorbeeld veiligheidsvoorschriften. Een woordvoerder van Werkraat zegt dat het instituut respect heeft voor de geloofs overtuiging van de cursisten en dat ze niet de bedoeling heeft om te discrimineren. De vrou wen hebben inmiddels beiden een vaste baan. Volgens BVD is vooral Kroatië actiefin Nederland den haag Geheime diensten van de Balkan proberen getuigen, die in rechtszaken voor het Joegoslavië-Tribunaal optreden, op te sporen en te beïnvloeden. Dit verklaart een woord voerder van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) naar aanleiding van het onlangs uitgekomen jaarverslag over 1998. terhalen. Die wordt in veel ge vallen door het tribunaal ge heim gehouden, vaak op ver zoek van de getuigen zelf die bang zijn voor wraakacties van personen die ze met hun getui genissen belasten. Veel getuigen treden daarom anoniem op. Dat gebeurt öf achter gesloten deuren, öf door plaats te nemen achter een scherm en door het stemgeluid dat op de publieke tribune te horen is, elektronisch te vervor men. Hoe de veiligheidsdien sten uit de Balkan verder han- In het jaarverslag staat dat het tribunaal van de Verenigde Na ties in Den Haag 'het doelwit was van activiteiten van ver schillende inlichtingendiensten uit de Balkan'. In het jaarver slag voor 1997 werden voorna melijk de activiteiten van de Kroatische geheime dienst in Nederland genoemd. Volgens de zegsman probe ren de geheime diensten van de Balkan in een vroeg stadium de identiteit van getuigen te ach- delen met hun kennis over ge tuigen, wil de zegsman niet kwijt. Als geheime diensten van Balkanlanden de identiteit van belangrijke getuigen hebben achterhaald, zouden de getui gen zelf of hun familieleden kunnen worden bedreigd. Dit is een van de belangrijkste rede nen waarom tientallen potenti ële getuigen weigeren voor het tribunaal te verschijnen, on danks alle waarborgen die het tribunaal biedt. Zo wordt het tribunaalgebouw aan het Haag se Churchillplein, waar onder meer namen en adressen van getuigen zijn opgeslagen, om geven door een hoog hek en nacht bewaakt door gewapend VN -veiligheidspersoneel. Hoofdaanklaagster Louise Ar bour houdt zich aan de strate gie toe te werken naar de aan pak van de hoogst verantwoor delijken. President Milosevic van Joegoslavië is reeds aange klaagd wegens misdaden tegen de menselijkheid. De rechtsza ken die momenteel lopen (Blas- kic, Kordic) en die voor een deel achter gesloten deuren worden gehouden, zouden uit eindelijk kunnen leiden tot een aanklacht tegen president Tudj- man van Kroatië. Dit kan de grote belangstelling van de Kro atische geheime dienst voor de gang van zaken bij het tribunaal verldaren. Volgens de BVD is in 1998 ook een toename van de activi teiten van andere geheime diensten uit ex-Joegoslavië in Den Haag waargenomen. Hoge kosten door invoering studiehuis De kosten voor leermiddelen en rekenmachines rijzen de pan uit sinds de overheid het studiehuis heeft ingevoerd. De Groningse wethouder van onderwijs, H. Pijlman heeft bij zeven Groningse scholen laten uitrekenen hoeveel geld leerlingen in het voortgezet onderwijs kwijt zijn aan de studiekosten. De gemiddelde kosten zijn in een jaar tijd verdubbeld van gemiddeld 410 naar 830 gulden. Pijlman schrijft dit aan de Tweede Kamer en hoopt op een breed débat over de vraag hoe hoog de studiekosten voor leerplichtige kinderen mogen zijn. Pijlman stelt dat vooral kinderen van mensen uit de middenklasse de dupe worden van het dure onder wijs. Die profiteren onvol doende van de tegemoetko ming in de studiekosten die het ministerie van onderwijs verstrekt. Weliswaar heeft mi nister Hermans onlangs de inkomensgrenzen voor deze regeling verhoogd, maar de wethouder vreest dat dit niet voldoende is. Het geld gaat op aan boe ken, grafische rekenmachi nes, bijdragen voor gebruik van software en het schoolf onds. Vooral de invoering van het studiehuis heeft leerlin gen op kosten gejaagd, omdat ze veel nieuw studiemateriaal hebben moeten aanschaffen. Drie weken geleden maakte het ministerie van onderwijs bekend dat gezinnen met een belastbaar inkomen tot 52.023 gulden recht hebben op een volledige vergoeding van de kosten (968 gulden). Daarboven geldt een glijden de schaal: hoe hoger het inko men, des te lager de bijdrage. De fotograaf had geen telelens nodig om deze vos in de Amsterdamse Waterleidingduinen te betrappen haarlem/leiden FOTO MARTIJN DE JONCE Hij sjokt door de straten van badplaatsen, eet uit je hand en vindt 's nachts de dood op snel wegen achter de duinen. Ieder een zegt verrast: 'Kijk, een vos!' als het roofdier met die schitte rende roodbruine vacht, die lange, dikke staart en die spitse snuit met zwarte oren opduikt. Maar Reintje de Vos is druk be zig om heel Nederland te ver overen en een normale ver schijning te worden. Met zijn opmars neemt het aantal klachten toe over vraat- schade. Houders van pluimvee en schapen voelen zich gedu peerd, vogeldeskundigen zien de bodembroeders uitsterven en jagers zien de vos als grote concurrent. De instanties voor natuurbeheer in Nederland worden beschouwd als boos doeners. Door de vos niet te be jagen zijn de territoria in bos sen en duinen overvol en zwer men de dieren uit naar de rest van het land. Daar worden ze overigens wel stevig bejaagd. Volgens bioloog S. Siebenga van de Nederlandse jagersver eniging (KNJV) telt Nederland met 30.000 exemplaren meer vossen dan ooit. Nu worden daar nog jaarlijks 14.000 van doodgeschoten, maar de jagers voorspellen grote problemen zodra volgend jaar de Flora- en Faunawet in werking treedt. „Dan zijn vossen niet meer al gemeen bejaagbaar", zegt Sie benga, „We vrezen dat de vos amper te beheersen wordt. Plaatselijk kunnen wel onthef fingen worden verleend, maar dat geeft enorme administratie ve rompslomp." In de beschermde duingebie den van Noord- en Zuid-Hol land is nooit op de en de beheerders zijn niet van plan dat beleid te wijzigen. „Er is inderdaad overlast van vos sen in de bebouwde kom, zoals in Zandvoort," zegt R. Schoon, hoofd natuurbeheer van Ge meente Waterleidingen Amster dam (GWA), „Maar we krijgen te weinig klachten om ons be leid te wijzigen. De mensen moeten klachten natuurlijk wel melden. Onlangs liep er een vos op de speelplaats van een kleu terschool in Zandvoort. In zo'n geval grijpen we in." In de Amsterdamse Waterlei dingduinen zijn dertig vossen- burchten geteld, bewoond door zo'n 150 dieren. Misschien hui zen er in werkelijkheid wel drie keer zoveel vossen, omdat slechts veertig procent van het duingebied geteld kan worden. Duindoorn maakt de rest voor de mens ondoordringbaar. Bo vendien kunnen de vele zwer vende vossen niet worden ge teld. Het aantal vossen in de burchten is vrij constant, om dat de dieren in strak gehand haafde territoria leven. Het Noord-Hollandse Water leidingbedrijf PWN beheert duinen ten noorden en ten zui den van het Noordzeekanaal. Zo'n vijf jaar geleden waren boeren rond Castricum en Ber gen woest op het PWN, omdat vossen vanuit de duinen slach tingen onder hun schapen zou den aanrichten. PWN beloofde vaker op te treden en een uitge breid onderzoek in te stellen. De resultaten zijn binnen drie maanden te verwachten. „De vos maakt deel uit van het duinsysteem, net als het roodborstje. Die gaan we ook niet met jacht reguleren," zegt B. Korf, hoofd onderzoek van het PWN, .Alleen in individuele gevallen, wanneer dezelfde vos voortdurend op rooftocht gaat naar een boerderij, besluiten we het dier af te schieten. De boosheid bij de schapenhou ders is inmiddels wat geweken, omdat men beseft dat de vos sen overal vandaan kunnen ko men, uit de polders, van vuil nisbelten en overhoekjes rond de steden. Ze worden geregeld dood aangetroffen langs de A9 en dat zijn echt geen vossen uit de duinen." Ook Duinwaterbedrijf Zuid- Holland (DZH) schiet geen vos sen in de duinen. Vast staat dat in Meijendel vlakbij Den Haag door toedoen van Reinaart alle meeuwenkolonies zijn verdwe nen en dat jonge eendjes met moeite kunnen overleven. DZH doet nu intensief onderzoek om erachter te komen of het niet beter is toch de jacht te openen. amsterdam De burgemeesterscommissi die is ingesteld om staatssecre Cohen van justitie) te advi seren over witte illegalen, kaï nog niet aan de slag. Dat blijk uit een brief van Cohen co-burgemeester J. van der A; van Amsterdam. Cohen schrijft dat hij 'j op de complexiteit van de terie' pas na de zomer kan geren op de plannen. De com| missie van burgemeesters de vier grote steden stuurdi Cohen begin juli een briel waarin ze uiüegt hoe ze I wil gaan bij het bekijken zaak van de witte illegalen. Z\ drong erop aan dat hij zo sne} mogelijk de dossiers van witti illegalen opstuurt. De commissie had verwach de ongeveer duizend dossier; binnen een maand te krijgen. Voor Susi is het leven weer draaglijk. De 12-jarige York shire terriër heeft een zonne bril gekregen. Hij heeft al ja ren overgevoelige ogen waar door hij geen zonlicht kan ver dragen. Om die reden kwam de hond nauwelijks buiten,1 maar dat is nu veranderd. Een] Enschedese opticiën heeft Su-" si een zonnebril aangemeten. „Susi is helemaal opgeleefd en gaat met ons weer overal naar toe", vertelt de eigenares1 mevrouw Schonewille. MaaH soms gaat het nog weleens' mis. „Enkele dagen geleden gingen we met de auto en Susi op stap. We hadden de bril' thuisgelaten, omdat het be wolkt weer was. Toen de zon' begon te schijnen, had ze bin-1 nen vijftien minuten weer ontstoken ogen." Susi heeft de zonnebril van af het begin geaccepteerd. De( hond is zelfs in staat de bril' zelf 'af te zetten'. „Als ze van uit de zonnige tuin in de don kere huiskamer komt wrijft zé met haar pootjes de bril van haar kop." Aan de politieke loopbaan van Arie de Jong (PvdA) is voorlopig een einde gekomen. De 46-jari- ge Leidenaar, binnen Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland verantwoordelijk voor financi en, struikelde gisteravond tij dens een besloten overleg over de Ceteco-affaire. Zijn 'afwezi ge, ongenuanceerde houding' als hoofdverantwoordelijke kostte De Jong uiteindelijk de kop. De Jong is van huis uit inge nieur civiele techniek, maar hij zit al zeventien jaar in de poli tiek. Die tijd verdeelde hij tus sen Provinciale Staten en de Tweede Kamer. In de Kamer zat hij twee keer: tussen 1990-1994 en een half jaartje in 1997 als vervanger van een vertrokken collega. Het eerste deel was blijkbaar geen succes, want bij de verkie zingen in 1994 stond hij op een onmogelijke 51e positie. „Het is heel vervelend wanneer je niet terugkeert als je wel wilt. Maar ja, je weet als Kamerlid dat je stemvee bent en uiteindelijk al tijd inwisselbaar", zei hij in een vraaggesprek over zijn vertrek. Anderhalve maand voor de laatste provinciale verkiezingen ging hij in op het aanbod bin- Arie de Jong kondigt zijn aftreden nen het bestuurscollege partij genoot Brouwer op te volgen op financiën. De aimabele ge deputeerde had geen idee hij begon. FOTO ANP JIRIBULLER Toen de Ceteco-affaire in vol le hevigheid losbarstte, ver school De Jong zich eerst ach ter het feit dat hij nog maar net verantwoordelijk was voor fi nanciën. Hij wist van niets. Hoe kon hij weten dat twee van zijn ambtenaren met 1,7 miljard gulden aan het bankieren wa ren geslagen? Nadat het nieuws over de bankierende provincie naar buiten was gekomen, ging De Jong gewoon op vakantie. Hij keerde terug om tekst en uitleg te geven, maar vertrok opnieuw naar Wales en liet daarmee een plenaire Statenvergadering aan zich voorbijgaan. Die houding kwam hem duur te staan. Er ontstond snel wrevel bij de Statenleden en bij zijn ambte naren. De ergenis groeide toen De Jong zich liet ontvallen dat journalisten hadden moeten zien dat de provincie bankier de. „Gênant voor de provincie, schandalig en volstrekt lach wekkend", vond fractievoorzit ter Aptroot van de WD over zijn collega. Gisteravond bood De Jong zijn excuses aan voor die 'uitglijder'. Ondanks alle commotie voel de De Jong er tot kort geleden niets voor uit eigen beweging op' te stappen. „Ik heb niets verkeerd gedaan", zei hij na te rugkeer van vakantie. „Ik zie mijn politieke toekomst nor maal in." Aan die toekomst kwam gisteren voorlopig een einde. nico De herrie van snelwegen, trei nen en vliegtuigen verpest vaak het plezier van de fietsende en wandelende Nederlander. Hij waardeert het landelijk gebied gemiddeld met een mager vijf je. Vooral de Randstad trekt het gemiddelde naar beoeden. De hoge bevolkingsdichtheid eist er zijn tol. Dit blijkt uit een on derzoek van het Staring Cen trum in Wageningen. Vijfhon derd fietsers en wandelaars door het hele land is gevraagd hoe zij de recreatiegebieden in hun omgeving waarderen. Het is onderzoeker Martin Goossen tegengevallen. „Ik had een klei ne voldoende verwacht." Voor af had hij gemeten wat de Ne derlander zoal op prijs stelt wanneer hij uit fietsen of wan delen gaat. Een afwisselend landschap komt niet geheel on voorspelbaar als beste uit de bus. Bos, heide, een beetje re liëf in het landschap, veel fiets en wandelpaden en vrije toe gang in natuurgebieden zijn de ingrediënten waaraan een goed landschap voldoet. Goossen: „Bovenal stellen de recreanten het op prijs gevrij waard te blijven van het lawaai van auto's, vliegtuigen en trei nen. En als het even kan ooi van al te veel landgenoten ir een saai landschap met bijvoor beeld veel glastuinbouw." He mooie landschap vindt de Ne derlander vooral op de Veluwe zo wijst een kaart van het Sta ring Centrum uit. Maar ook he zuidelijk deel van Noord-Bra' bant, Drenthe en de Noordzee kust doen het goed. De Randstad - met name he Groene Hart - en grote deler van Friesland en Groninger trekken de gemiddelde waarde ring flink naar beneden. In d( Randstad is de bevolkingsdicht heid de boosdoener. Gek ge noeg bevindt zich ook he hoogst gewaardeerde plekje ir die Randstad: het natuurgebiet Meijendel even ten noorder van Den Haag. Het minste ge waardeerde stukje Nederlanc ligt eveneens in de Randstad het gebied ten noordoosten va^ Aalsmeer, onder de rook var Schiphol. Het onderzoek is uitgevoerc in opdracht van het ministerie van landbouw, natuurbeheei en visserij. Het zal moeten uit monden in aanbevelingen vooi de politiek ten landelijk gebied. Wees een vegetariër' amsterdam Een kledingwinkel in de Amsterdamse Kalverstraat roept klanten op om vegetariër te worden. In de etalage hangen met bloed besmeurde kledingstukken, hakmessen, stukken vlees en geplukte kippen. 'Wees een vegetariër!' luidt de bijgevoegde tekst. Het winkelpersoneel zegt zelf wel vlees te eten. FOTO PAUL VAN WEEL Gemeenten lenen aan Turkse banken amsterdam Enkele Nederlandse gemeenten hebben geld geleend aan Nederlandse vestigingen van Turkse banken. Het gaat om de UGBI-bank en de Finansbank. Deze instellingen hebben geen ho- kredietwaardigheid. Directeur G. Muller van de Finansbank wil it zeggen om welke gemeenten het gaat. Volgens Muller gaat het i leningen voor langere tijd. Ze kunnen worden afgebroken als de gemeenten het geld nodig hebben. De beide banken hebben naar internationale standaard een iets betere kredietwaardigheid dan de nog onbekende 'buitenlandse financiële instellingen' waar de provincie Zuid-Holland leningen heeft uitstaan van honderd miljoen gulden. Zoektocht naar vermist meisje assen» De intensieve zoekactie naar Chanel Naomi Eleveld (7) uit Assen heeft nog niets opgeleverd. Het meisje is woensdagavond voor het laatst gezien in de zandbak bij haar huis. Een team van twintig rechercheurs houdt zich met de zaak bezig. Er is gezocht op het industrieterrein van Assen en gedregd in vijvers in de buurt. :en uitvoerig buurtonderzoek leverde niets op. Gisteren ver spreidde de politie een opsporingsbericht via de televisie. De zoek tocht gaat de komende dagen door. Nog weinig groene energie vag» In de Nederlandse energievoorziening wordt het aan deel duurzame energie slechts langzaam groter. Tussen 1990 en 1998 steeg de bijdrage van 0,7 naar 1,1 procent. Dat blijkt uit een rapport dat minister Jorritsma (Economische Zaken) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Voor 2020 geldt het streven van tien procent. Duurzame energie komt onder meer uit wind, zon en water. Grote fraude met .alcoholaccijns amsterdam Een groep van enkele Nederlanders, Belgen en Portu gezen zou de afgelopen vijfjaar miljoenen liters pure alcohol heb ben verhandeld zonder accijnzen af te dragen in Portugal. In ver band met de zaak zijn de afgelopen week twee Nederlanders gear resteerd. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten. Justitie ver moedt dat de groep bij leveranciers in Nederland en Frankrijk al cohol inkocht en de douanepapieren verkeerd invulde. Een groot 'an de gesmokkelde alcohol is op de Spaanse en Portugese vrije markt terechtgekomen, vermoedelijk voor verwerking tot brandy, port, sherry en likeuren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3