Van popheid tot peuterpapa M Albert Plesman razend op regering WEER Nieuwe Jolanda Venema nodig 161 Phil Collins trouwt Scholen vragen entreegeld ZATERDAG 24 JULI 1999 152 COMMENTAAR De laatste dagen is in de media teruggeblikt op de vergaande in vloed van een enkele foto: de naakte en vastgeketende Jolanda Ve nema. Wat eerder niet lukte, werd door de publicatie van deze foto in de dagbladen wel mogelijk. Er kwam (politieke) aandacht voor de treurige leefomstandigheden van zwaar gehandicapten en voor de machteloosheid van hun ouders en verzorgers. In twaalf jaar tijd is in de zorg voor zwakzinnigen enorm veel verbeterd. Gewij zigde oppvattingen leidden voordien al tot aanpassingen, maar de familie Venema heeft een noodzakelijke versnelling weten te force ren. De dood van Jolanda Venema markeert echter niet het einde van een periode waarin Nederland wat de zorg betreft orde op zaken heeft gesteld. Intengedeel. Het gaat op dit moment helemaal niet goed en dat is niet omdat hulpverleners niet weten hoe de zaken moeten worden aangepakt, maar omdat het geld en het personeel ontbreken. Iedereen weet ervan, maar het debat erover wordt ge domineerd door machteloosheid. De thuiszorg bijvoorbeeld kampt met lange wachtlijsten of legt de lat bij nieuwe aanvragen zo hoog, dat vele gerechtvaardigde ver zoeken niet worden gehonoreerd. Zó ontstaat een sfeer van verbit tering, onverschilligheid en cynisme bij en rondom mensen die soms tijdelijk, soms langdurig niet voor zichzelf kunnen zorgen. De zorgproblemen zijn het gevolg van vergrijzing, van emancipatie en van lossere samenlevingsverbanden. Dat de oplossing uitblijft, heeft daar echter niets mee te maken. Nederland is nog nooit zo rijk geweest als nu en is met andere woorden nog nooit zo goed in staat geweest om zorg te geven aan wie dat behoeft. Zorgverlening heeft echter een lage maatschappelijke status en wordt slecht be taald. De (aanstaande) krapte op de arbeidsmarkt doet het ergste vrezen voor de personele bezetting in de gezondheidszorg. Het is een kwestie van beschaving dat de politiek niet wacht totdat een foto van een weerloze, verwaarloosde bejaarde of een agrressieve, dakloze psychiatrische patiënt Nederland wakker schudt. De 76-jarige Albert Plesman spreekt van een 'grof schandaal'. Ruim vijftig jaar geleden stelde de zoon van de legenda rische luchtvaartpionier naar eigen zeg gen als militair zijn leven in de waag schaal. Desondanks blijkt de Nederland se overheid niet bereid om hem in aan merking te laten komen voor een een malige uitkering van duizend gulden. Dat is het bedrag dat, onder bepaalde voorwaarden, wordt uitgekeerd aan mi litairen die, net als hij, in het voormalig Nederlands-Indië vochten. Het gaat hem niet eens zozeer om dat geld; het is Plesman vooral te doen om de erken ning en waardering van zijn verdiensten voor het vaderland. ,,Een vent die in Scheveningen zes mensen uit zee haalt, ontvangt meteen een hoge onderschei ding. Maar ik krijg niks. Terwijl je gerust kunt stellen dat ik honderden Nederlan ders het leven heb gered." Plesman is verontwaardigd en steekt dat niet onder stoelen of banken. Een jaar lang vloog hij boven gevaarlijk gebied om, direct na de Japanse capitulatie, de 'Jappenkampen' op Sumatra in kaart te brengen. De informatie werd via de ra dio doorgegeven aan het hoofdkwartier van opperbevelhebber Mountbatten, waarna vliegtuigen er voedsel en andere goederen dropten. Haast was geboden, omdat door de schrijnende situaties in de kampen zo ongeveer elke minuut tel de. „Per dag stierven er veertig tot zestig mensen." Plesman voelt zich gebruuskeerd door de opstelling van de Nederlandse rege ring. Zelfs vreest de oud-militair voor zijn eigen gedrag wanneer het ooit zover komt dat hij zichzelf niet meer in de hand heeft. Dan zouden de ergste din gen kunnen gebeuren. „Wat u moet we ten is dat ik getraind ben in silent kil ling", klinkt het onheilspellend uit zijn mond. Plesman is razend dat hij niet voor de uitkering in aanmerking komt. De reden is een formele: iemand die voor de financiële bijdrage van het mi nisterie in aanmerking wil komen, moet minimaal twee en maximaal vijf jaar in Nederlands-Indië onder de wapenen zijn geweest. Er moeten nu eenmaal grenzen worden getrokken, zegt een medewerker van het ministerie van de fensie: uit de criteria mag beslist niet worden afgeleid dat iemand die korter diende, minder zou worden gewaar deerd. Plesman ziet dat helemaal an ders. Zijn verblijf op Sumatra duurde ongeveer een jaar, maar het gaat volgens hem niet om de tijd dat iemand in het leger zat, maar om het werk dat is ver richt. „Want als je die twee jaar gewoon op je kont hebt gezeten, krijg je wél uit betaald." Zijn 'Indische' periode staat hem nog helder voor de geest: als vrijwilliger kwam Albert Plesman in de loop van '45 bij een KNIL-eenheid, genaamd Insulin- de. Deze detacheerde hem bij een afde ling van de Engelse geheime dienst die zo snel mogelijk na de Japanse overgave een inventarisatie wilde hebben van de gevangenkampen op Sumatra. „Met vier anderen werd ik met parachutes ge dropt uit een Liberator-bommenwerper. Maar hoe kwamen we toen bij die kam pen? Hier staan nog Japanse bommen werpers, heb ik toen gezegd, waarom zouden we die niet gebruiken?" Plesman was parachutist en vloog niet zelf. Dat deed een Japanner die volgens hem was getraind als kamikazepiloot. Eén keer leek de vliegenier zijn opleiding alsnog in de praktijk te willen brengen. Het toestel maakte een plotselinge duik vlucht, leek te pletter te slaan in de jung le, maar werd op het allerlaatste ogen blik alsnog weer opgetrokken. Gevolg was wel dat Plesmans mitrailleur door de cabine vloog, waarna een kogel zich door zijn arm boorde. De militair ontsnapte vaker aan de dood. Bij zijn trainingen bijvoorbeeld. „Een keer lieten ze ons in de nacht een meer overzwemmen, zonder daarbij te vertellen dat er kaaimannen zaten. Als zo'n kaaiman je had gebeten, had je een aardige wond gehad. Of was je mis schien wel een arm kwijt geweest." Aan land was de situatie evenmin van ri sico's ontbloot. Ondanks dat de oorlog ten einde was, liepen er nog altijd tien duizenden Japanse soldaten rond. Tege lijkertijd bloeiden onder de plaatselijke bevolking de eerste nationalistische ge voelens op en begonnen sommigen zich te roeren.Als je op straat liep, hield je er rekening mee dat er van achteren een vent met een kris kon komen om je een kopje kleiner te maken." De oud-militair is op dit moment op va kantie in Nederland, maar woont nor maal in Rome. Een groot deel van zijn naoorlogse leven werkte hij als topman van de KLM, het bedrijf dat door zijn va der Albert (1889-1953) groot was ge maakt. Eind 1997 hoorde Plesman jr. van de financiële regeling en besloot hij te reageren. Dat resulteerde in een afwij zing. Ook zijn latere protesten bij minis ter-president Kok, minister De Grave van defensie en het ministerie van bin nenlandse zaken liepen op niets uit. Verbitterd: „Op grond daarvan moet ik dus concluderen dat er geen enkele er kenning bestaat voor de maanden dat we daar hebben gezeten". DANNY VERBAAN MILLENNIUM nog dagen Nog 161 dagen en het nieuwe millennium brei aan. Reden voor deze lo om in een dagelijkse sei terug te kijken op belanj rijke gebeurtenissen die plaatsgrepen op corres ponderende data in de: gelopen 1000 jaar. Deze week: 19 juli 1272: Flork verleent Gouda stadsret ten; 20 juli 1969: Neil Ai strong zet voet op de maan; 21 juli 1899: get tedag Ernest Hemingwa 22 juli 1934: VS-bandiet 1 John Dillinger gedood 23 juli 1892: sport- en\; serijtentoonstelling Sch veningen; 24 juli 1982: Zwanenzang dagblad H Vaderland. 24 JULI 1982 Wankelend helpen redacte Maarten de Kroon en Frans Hoyck van Papendrecht hu collega's door Den Haag. R halve armen om eikaars sd ders bestaat onze troost op ze mooie zomeravond voor uit drank. 'Het verstand we het. Maar het hart heeft hei 1 niet geaccepteerd', zegt hoi redacteur Rien Schilte. Op| richt in 1869 moet Het Vadi j land, ooit deftig en gedegei komende weken ter ziele w den gedragen. Volgens de i rectie is het tekort 9 miljoei gulden. Uitgeverij NDU zej sluiting moet omdat ander voortbestaan van het gehel concern in gevaar komt. H i verwege de 114e jaargang i met de moed der wanhoop hard gewerkt aan die laatst nummers van het Haags ot i tendblad, waarin Couperus Eline Vere introduceerde. 1 ook gemaakt werd door lite r toren als Menno Ter Braak c Eduard dü Perron, die zich genlijk ver verheven achtte s boven dat broodschrijven il' een krant. Door de '80-ers' wordt avond aan avond in I kroeg gelachen, gevloekt ei huild. De journalisten noei jj het cynisch dat adverteerd j zich nu al verdringen voor r plaatsje in het (aller)laatste nummer van 14 augustus. Vaderland. Staat- en Letter u dig Nieuwsblad. Gids vans tenschap, kunst en letterei vis werd er zelden in verpa LEO VAN DER VELDE A b Denemarken'^ tv-reclame vcï kinderen wer Na Noorwegen en Zweden I heeft ook Denemarken de aangebonden tegen televis - clame die speciaal op kindlf is gericht. De Deense mini jj' van Cultuur Elsebeth Gem Nielsen wil verkoopboodst pen die op jonge kinderen gericht goeddeels van de b v, weren. Nielsen verklaarde een ook de oorlog aan verl gen reclame en andere ges i sorde kinderprogramma's Het Deense ministerie van g •tuur heeft aangekondigd d hi hetj na de zomervakantie f oi aantal ingrijpende maatrej pi wil nemen. De sociaal-libe di minister wil op televisie ou zi meer 'reclamevrije period! w invoeren om kinderen tot cl twaalf jaar voor reclame af - schennen. Daarmee volgt sen het beleid dat in Noot gen en Zweden al is ingezt die landen zijn ook gespol de kinderprogramma's im dels verboden. „De pijngrens is bereikt",: Nielsen. De Deense minis verwijt televisieproducent! met name dat ze met redter blokken rond uitzendtijd^t0 kinderprogramma's zwaai 'n schut in stelling brengen c 'J zelfs de kleinste kinderen1 oc een materialistische instel brengen. Gemer zegt dat van de zei lering die de televisiemaaf schappijen met betrekkin! kinderreclames hadden b< loofd, niets meer te verwa e valt. Ze voorziet evenwelt ""f een harde strijd in het Det JfJ parlement, waar conserva 1)1 krachten de beoogde maa f0 len willen bestrijden. Inkt 'f>( sten via reclame vormen f !u belangrijke inkomstenbrfl nl voor televisiestations. ni DPA i DO T; DO er Roberto Jacketti wil het publiek weer zien MENSELIJK GERI HALLIWELL gaat op Broadway de rol van een prosti tuee spelen. De ex-Spicegirl on derhandelt over de rol van Julie in de musical Jekyll and Hyde, aldus het Britse showbizzpersbu- reau WENN. Halliwell verliet vo rig jaar plotseling de populaire Spicegirls om aan haar solocarri ère te werken. Het vertrek werd Ginger Spice niet in dank afge nomen. Zij was als enige Spice- girl begin deze maand niet uitge nodigd voor het extravagante hu welijk van Victoria Adams (Posh Spice) en voetballer David Beck ham. Phil Collins (48), heeft alle reden guitig te kijken. De popzanger trouwt dit weekeinde in een hotel in Lausanne in Zwitserland met de 27-jarige Orianne Cevey. foto epa Nieuwsgierige bezoekers drei gen de vensterscholen in Gro ningen onder de voet te lopen. De scholen, die volgens een bij zonder onderwijskundig con cept zijn opgezet, zijn er daar om toe over gegaan een entree van enkele honderden guldens te vragen. Volgens de Groning se wethouder van onderwijs H. Pijlman worden de scholen tu reluurs van de grote belangstel ling van gemeenten, ministeries en schoolbesturen. De gemeente Groningen orga niseert verscheidene excursies per week over het onderwerp vensterscholen en dat kost ons een hoop tijd en geld, aldus de wethouder. „Vandaar dat we de bezoekers een bijdrage gaan vragen." Groningen telt zes vensterscholen. Kinderen kun nen er behalve aan het regulie re onderwijs ook meedoen aan allerlei buitenschoolse activitei ten, zoals sport en muziek. Warm slot van juli De rode loper voor de 'Röderzomer' kan worden uitgerold. Na het weekeinde arriveert ter hoogte van Schotland een hogedrukgebied dat zich over het gehele Noordzeegebied en zuidelijk Scandinavië gaat uitbreiden. Later in de week komt het zwaartepunt boven Scandinavië te liggen: precies zoals de Berlijnse seizoensvoorspel ler Wolfgang Roder al geruime tijd geleden had aangekondigd. Onder regie van het 'vijfsterrenhoog' verloopt de laatste week van juli overwegend zonnig, droog en warm. In een oostelijke stroming stijgt het kwik tot meer dan 25 graden. Doordat aan de achterzijde van een koufrontje de wind uit het noordoosten waait is het op maandag minder warm. Aan het frontje, dat de over gang regelt van het ene naar het andere hogedrukgebied, kan overigens nog wel wat bewolking kleven. Dit weekeinde doet de zomer trouwens ook goede zaken. Afge zien van enkele wolkenvelden zijn er vandaag perioden met zon en het wordt 24-25 graden. Vlak aan zee is het iets minder warm. De wind waait uit het westen en is zwak tot matig van sterkte. Morgen eerst vrij zonnig. In de loop van de dag veroorzaakt een zwak front van het noorden uit moge lijk enkele wolkenvelden. De temperaturen lopen op tot waarden tussen omstreeks 23 graden aan zee tot 26-27 elders in de regio. In het zuidoosten van het land zijn alweer uitersten tot om en nabij de 30 gra den mogelijk. De wind is meest uit oostelijke rich tingen. Aan zee kan een aanlandige windje opste ken. Gisteren klaarde het in de kustgebieden tijdens de ochtend even op. Zonneschijn werd gerapporteerd uit Zandvoort en Katwijk. Tijdens de middaguren kwam er weer meer bewolking maar tegen de avond opnieuw zonneschijn zodat Bloemendaal nog op 19,7 graad uit kwam. Het leven van de artiest is vluchtig. Zo zijn ze Bekende Nederlander, zo hoor je tijden niks van ze. Even geen hit of show en De Beroemdheid gaat schuil achter vergeten kleedkamerdeuren. De rubriek 'Gedoofde Sterren' zet die deuren weer open. Vandaag aflevering drie: Roberto Jacketti van de Scooters. Hoe tijd verglijdt. Het voormali- ge tieneridool zit in de tuin on- pq der een waslijn vol kinderkle ding. Erik van der Hoff, ooit meisjesheld Roberto Jacketti van de Scooters, is nu vader van drie hummels. Vader én televi siemaker. De West-Graftdijker presenteerde een kinderpro gramma, maakte 'Taxi' voor de NCRV en ontwikkelt nieuwe tv- producties. En nu lokt het podi um weer. Met Eric Corton gaat hij volgend jaar de theaters langs. „Om de reactie van het publiek weer eens te horen." Bij zijn vader thuis staat nog er gens een doos met knipsels en brieven. Allemaal epistels van meisjes die hem als hun idool zagen. „De meesten kregen netjes antwoord van mijn va der. Maar als ze me serieuze problemen voorlegden, schreef ik zelf terug. Achteraf snap ik het beter dan toen, het waarom van die fanmail. De situatie van die meisjes was soms diep triest. Bij onze optredens kon den ze een beetje ontsnappen aan hun eigen werkelijkheid. Ze zagen ons uiterlijk gelukkig door het leven springen en hoopten dat iets van dat geluk op hun kon afstralen." „Het was ook allemaal geluk. Puur geluk. We waren vrienden die via via bij elkaar waren ge komen. Allemaal jongens hier uit de buurt. Muzikaal was het misschien niet helemaal gewel dig, maar we waren gedreven, enthousiast en vrolijk. In de tijd van de hardcore en de depri- muziek viel dat op. Voor 150 piek traden we op in kraakpan den en jongerencentra. En om dat ik net mijn rijbewijs had, konden we ook buiten de eigen regio spelen. De hele boel in een geleend busje en op pad, met z'n allen." De doorbraak kwam via de va der van 'Scooter' Jeroen Booy, die tourmanager was bij de Dolly Dots. Onderweg, in de auto met 'Dot' Angela Groot huizen, draaide hij een bandje met muziek van de jongens. Angela was meteen enthousiast en regelde wat contacten in Hilversum. Ze namen een plaat op, maar het vergde toch een paar nummers geduld voor de radio het groepje begon te draaien. Bij hun derde lied was het raak. Dat nummer was 'I sa ve the day', dat in 1984 bijna vier maanden in de Top Veertig W H oo w o o Q w O stond. Een hit dus, waarmee de naam van Roberto Jacketti en the Scooters was gevestigd. Die naam was trouwens een gekkigheidje. „Het kwam door Robert Jack, een jongen met wie ik ooit in de muziek begon nen ben. In de zomer ging hij altijd naar Italië, waardoor ik hem Roberto Jacketti ben gaan noemen. Hij is uit de muziek gestapt, maar die naam is ge bleven." Met nieuwe hits als 'Make me cry', 'Make me smile' en 'Arri- vederci' waren de jongens vaste verschijningen in toenmalige promotieprogramma's op de televisie. „We zaten in Toppop, Countdown en Nederland Mu ziekland. En als je toen op de televisie was geweest, had ie dereen het ook gezien." Zanger Erik had zijn vwo-diplo- ma op zak en was begonnen aan de grafische MTS. „Maar door het succes had ik daar geen tijd meer voor. Stap voor stap raakten we helemaal ver zeild in de muziekwereld. Het geleende busje werd een ver lengde Mercedes, we zaten voor televisie-opnamen in heel Eu ropa. En we gingen er aan wen nen, ook. Even met een klein vliegtuigje naar Hamburg, Pa rijs en Rome, het hoorde er al lemaal bij. Ik weet nog dat ik een verjaardag van een vriend afbelde. 'Sorry, ik zit voor een klus in Venetië'. Als je erop te rugkijkt, is het allemaal gewel dig, natuurlijk. Vooral als je be denkt dat we net twintig wa ren." Het feest duurde ruim vier jaar. Toen werd het succes minder en vielen de Scooters in muzi kale stromingen uiteen. Een paar wilden de jazzy kant op, anderen kozen voor de oude rock 'n' roll. „Het was niet meer in elkaar te schuiven. Toen Roberto Jacketti: „Ik mis de reacties van het publiek." hebben we onze boekingen af gewerkt en in 1988 een laatste concert voor de fans gegeven." „We zien elkaar nog eens per jaar. Dan eten we nog samen en praten we weer bij." Ge spreksstof genoeg. Jeroen Booy zit nu bij The Scene, Bart Cor- ver werd manager bij een groot bedrijf in Zwitserland, Barend Middelhoff geeft jazzconcerten in Frankrijk en Rob Blanche- manche is technicus bij de Bul- lit Sound Studio's in Hilversum. „Ze zijn allemaal in een hoek terechtgekomen waar ze toen al goed in waren." Zanger Erik was altijd bezig met de podiumact. Hoe je iets leuk kon brengen. „Na de Scooters heb ik een jaar lang nieuwe dingen geprobeerd. Ik had geld om te investeren en maakte be drijfsfilms en video-experimen ten. Eigenlijk zijn al die project- jes mislukt, maar met de erva ring ben ik verder gegaan." Hij werkte bij de VARA, maakte vier jaar 'Taxi' voor de NCRV, presenteerde de 'Alles Kids- kwis' en maakte met Loes Luca 'Dokter Loes'. „Dokter Loes is helemaal mijn kindje. Het past helemaal bij me. En dan wordt het ook wat. Zeker in dit vak moet je doen waar je in gelooft. Want er is al genoeg flut-tv." Erik van der Hoff is nu 36 jaar. Met vriendin Danille heeft hij drie kinderen, die hem op ideë- en brengen voor de program ma's die hij bedenkt. Hij vindt het mooi, dat televisievak. Maar toch. „Ik mis soms de reacties van het publiek. Als je een tv- programma maakt, is het af en foto gpd joop boek stuur je je resultaat het land in zonder iets te kunnen bijstellen als de kijker meer of minder van iets wil. Daarom mis ik soms de optredens in de zalen. Met dat rechtstreekse contact met het publiek kan je wat doen." „Om die band met de kijker aan te halen, ga ik volgend jaar met Eric Corton en een band een theatertournee doen. Een zoek tocht naar het pure wordt het. Met Nederlandstalige teksten waarin we ons gevoel laten spreken. Zoiets als Huub van der Lubbe doet. Lekker dicht bij jezelf. Doen wat we leuk vin den. Net als toen met de Scoo ters, eigenlijk." JAN VRIEND» Versieren Ik geef eerst even huiswerk op. U ziet een film. een thriller. Evenals de held op her doek hebt u al verschil lende keren een enquête formulier in beeld ge zien. Houd u van postzegels verzamelen? Bent u driftig?" Dat soort vragen. De filmheld komt op het idee dat het formulier afkomstig is van een bureau dat huurmoor denaars recruteert. Hij wil infiltreren in dit bureau. Hoe moet hij dan het for mulier invullen? Hij be sluit een bevriende psycho loog om raad te vragen. Uw opgave voor vandaag: schrijf de filmscène waarin de held op bezoek is bij de psycholoog. Laat ik dit huiswerk even toe- JOOST PRINSEN lichten. Wij hebben de neiging om spul len die van zichzelf nogal saai zijn wat te versieren. Vensterbanken (metgerani ums). wenkbrauwen (met oogpotlood), cadeautjes (met papier) of haar (met linten). Als de versieringen duur zijn wordt de laatste jaren vaak de uitdrukking 'toe ters en bellen'gebruikt. ,.U kunt de standsaarduitvoering nemen", zei de autoverkoper, ..maar we kunnen deze wagen ook met alle gewenste toeters en bellen leveren."De toeters en bellen ble ken te bestaan uit airco, kick down, air bag. automatische vergrendeling en cruise control En aan al deze zaken hing uiteraard 'een prijskaartje'. Ander voorbeeldop de golfbaan, ik was daar caddy van mijn broer, over zijn vorderingen op de fairway een andere keer, hoorde ik iemand zeggen: ..Hij heeft een baan van een tonnetje of vijf Uiteraard met alle toeters en bellen.Dit keer werd gedoeld op winstpremies, au to met chauffeur, opties, gunstige pensi oenregeling en nog een paar toeters die ik nu vergeten ben. Ik wil maar zeggen: je kan een hoop dingen versieren. Terug naar ons huiswerk, laten we het samen maar even maken. Zo'n scène, hij is te zien in de film The Parallax view', is in wezen nogal saai Held vraagt psy choloog wetenschappelijk advies. Niet echt iets voor Hollywood. Dus die scène moet versierd worden. Zoals er bloemis ten zijn voor vensterbanken en grimeurs voor wenkbrauwen zo heb je ook specia listen voor het opsieren van saaie scènes. In ons geval hadden ze bedacht dat de psycholoog in een laboratorium vol on duidelijke apparaten een computerspel letje speelde. Op de achtergrond zag je wat mensen bewegen. Goede achter grondfiguratie is een van de zaken die Amerikaanse films en televisie-series gunstig van de Nederlandse onder scheidt. De psycholoog zegt iets als: Tja ik heb dat enquêteformulier bekeken. Of ze er moordenaars mee recruteren, ik weet het niet. Zou kunnen. Weet je wat. we laten John dat formulier invullen. Hij heeft levenslang wegens moord. Bovenstaande hadden wij ook nog kun nen bedenken. Maar de Hollywood-ver- sierders hebben twee verrassingen voor ons. Ten eerste blijkt een van de achter grondfiguren moordenaar John te zijn. Je schrikt toch even. En ten tweede: de tegenstander van de psycholoog bij het computerspel, een soort tennis met de muis als racket, is een chimpansee. Waardoor je de hele scène aandachtig blijft kijken, al was het maar om re zien of dat beest zich netjes gedraagt. Mooie vondsten, vind ik. Zo zie je ze in Nede- landse films te weinig. Zo het huiswerk is af. U mag op vakan-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2